Verhoog tarieven jachthaven IN EN OM DE KAS Kom in de kastrekt 135.000bezoekers Alle Bollendorpen werken mee aan corso op 28 april ft Tegenvallend politiek cabaret Verlies snijbloementeelt steeg in '82 acht procent gemiddeld een verlies van 43.150 gulden per bedrijf, ofwel acht procent van de totale kosten. In 1981 was dat nog zes procent. Deze cijfers over de rentabiliteit van de snijbloemen teelt onder glas zijn bekendgemaakt door het Landbouw-Eco- nomisch Instituut (LEI). Het LEI heeft ook berekend, dat het verlies in het Zuidhol lands Glasdistrict 36.760 gulden (te weten vijf procent van de kosten) bedroeg, hetgeen aanmerkelijk minder is dan het ver lies in overig Nederland, dat neerkomt op 47.390 gulden, een percentage van maar liefst elf. Over het hele land is de renta biliteit met twee punten gedaald ten opzichte van het vooraf gaande jaar als gevolg van hogere kosten en een onvoldoende stijging van de opbrengsten. Veel produkten zoals grootbloe- mige rozen, gerbera's, freesia's, anthuriums en alstroemeria's haalden wat hogere prijzen dan een jaar eerder. Voor de kleinbloemige rozen, chrysanten en anjers werden lagere prij zen ontvangen. De arbeidsopbrengst van de ondernemer, dat wil zeggen de som van het ondernemersoverschot en de bere kende voergoeding voor de arbeid van de onderneme.r be-; droeg gemiddeld 32.580 gulden. Deze arbeidsopbrengst ver- meederd met het saldo van berekende en betaald rente en de rentesubsidie vormt het ondernemersinkomen dat op 38.340 werd becijferd. Het totaalkomen ondernemersinkomen met de berekende vergoeding voor de arbeid van de gezinsleden alsmede het in komen dat buiten het bedrijf werd verkregen bedroeg ge middeld 67.420 gulden per ondernemer (in 1981 was dat 67.310 gulden) De gezinsbesteddingen waren gemiddeld 62.400 waarvan 11.230 gulden aan persoonlijke belastingen en pre mies volksverzekeringen. De besparing bedreog derhalve 5.020 gulden per ondernemer. Per bedrijf kwam 104.060 gulden aan financieringsmiddelen ter beschikking, waarvan 12.150 gulden door toeneming van vreemd vermogen. Ongeveer 135.000 mensen hebben zaterdag een kijkje genomen op Nederlandse tuinbouwbedrijven. De tuin ders hadden hun jaarlijkse open dag onder het motto „Kom in de kas". Het aantal bezoekers was even groot als het record aantal van vorig iaar. In totaal deden 320 tuin bouwbedrijven mee aan de actie. Afgelopen zaterdag schoven ook in de Bollenstreek tal van bloemenkwekers hun kasdeuren open om belang stellenden kennis te laten maken met hun werk. Ge middeld vijftig tot honderd bezoekers waagden zich over de hoge drempels en dat wa ren lang niet altijd stadsmen sen. Vooral veel mensen uit de eigen regio bleken geïnte resseerd. Vaak waren het hobbyisten met een eigen kasje in de tuin, die nu wel Belangstellende bezoekers In „Kom In de kas" bij de fa. Van Haaster aan de Zllkerduinweg. De Keukenhof is weer open en binnen enkele weken op zaterdag 28 april rijdt het grote corso van de Bol lenstreek weer met veertig versierde wagens rond. Met deinende fanfaremuziek, vlaggen en wimpels presen teert deze vlijtige streek dan zijn produkten. Een insider, aan wie we de vraag voorleg gen: „Waarom corso?" zegt zonder aarzelen, dat Hollan ders als bloemenklanten bo venaan op de wereldranglijst staan. Iedereen werkt voor en spreekt maar over export, zegt deze bloemenpromotor, maar rondom ons woenen onze beste klanten. En daar willen we graag eens wat leuks voor doen. Ook dit jaar is het corso weer schitterend mooi en zoals altijd wordt het ook wat spectaculair met reusachtige dieren en men sen van bloemen. Het motto van het corso is: „Kleurrijk Holland". Alle dorpen in de Bollen streek nemen eraan deel. Dat is een achtergrond die het corso nog boeiender maakt. Er is een stevige concurren tie wie met de fraaiste wagen op straat komt. Lisse, Hille- gom en Sassenheim leveren meerdere wagens. In Benne- broek en Vogelenzang, Noordwijk en Voorhout zijn het de afdelingen van de Kon. Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur, die zich inspannen om hun cor so-aandeel te leveren. In De Zilk is een corsoclub, waar van alle kwekers van bollen en bloemen lid zijn. In Noordwijk en Noordwijker- hout zijn tijdens het corso bloemmozaïëken te zien. Op donderdag 26 en vrijdag 27 april zijn de opbouw en de expositie van de wagens te bewonderen in de Hobaho veilinghallen te Lise. In die hallen is dan rond de bloe men een sprankelend feest voor een goed doel. De en tree is vijf gulden. Zaterdag 28 aril is de grote dag dat het corso door de Bollenstreek rijdt. Langs de zeer lange route is zeker een plaats te vinden om te genie ten. Zaterdagavond en de hele zondag 29 april is het corso te zien op de Wilhelmi- na Boulevard te Noordwijk. Route en tijdschema van het corso op zaterdag 28 april: vertrek Haarlem, Nassaulaan 9.50 uur; Haarlem, Houtplein 10.15 uur; Bennebroek 11.45; Rustpauze. Vertrek Benne broek: 13.10 uur; Centrum Hillegom 13.50; Centrum Lis- se 14.45 uur; Centrum Sas senheim 15.40 uur; Wasbeek- laan, ontbinding 15.55 uur. Warmonderdam 16.05 uur. Vertrek Noordwijk, Schie- straat ca. 17.30 uur; Van de Mortelsteraat 17.44 uur; Duinweg 17.58 uur; Palace- plein 18.10 en Koningin Wil- helmina Boulevard 18.30 uur. Verder in het zomerseizoen kan men kijken naar de cor so's van Rijnsburg en Aals meer. Daar is men al bezig aan de voorbereidingen. Het Rijnsburgse corso zorgt op 4 augustus natuurlijk weer voor veel levendig bloemen- vertoon in Rijnsburg, Leiden en Noordwijk. Het zal dit jaar zeer modern van opzet zijn, bijna abstract zegt men. Het Aalsmeerse corso, dat in Am sterdam altijd een tromfale intocht houdt rukt op 1 sep tember uit. De motto's van beide corso's zijn respecteve- lijk: „Bloemen, ja natuurlijk" en „Vreemde vogels". Nog even de echt Hollandse vraag wie dit allemaal be taalt. Dat komt uit de recla- mepot, die de bloemkwekers samen vullen en hun Bloe- menburo Holland helpt daar aan mee. Ook de veilingen willen nog wel eens bijspringen. Neen, in de bloemen- en verdere agrarische wereld is het niet altijd rozengeur, maar over één ding zijn ze het altijd eens: we moeten reclame ma ken, we moeten wat leuks doen....voor onze klanten. eens willen weten hoe de vakman het klaarspeelde om zijn tulpen eerder in bloei te hebben. Ze verbaasden zich over de mechanisatie in het kwekerswerk en over het grote aantal van driehonderd tot vierhonderd tulpen per vierkante meter. Ze zagen hoe eenvoudig een rolkas werkt en er werden speciale voorlichtingsfilms gedraaid in bijvoorbeeld De Duinpan in De Zilk. „Kom in de kas" in Rijns- burg is een groot succes ge worden. Niet alleen de kwe kerijen van Van Klaveren (orchideëen) en van Duyn (alstroemeria's) hadden veel bekijks. Ook de veiling Flora werd druk bezocht. Maar liefst 3000 mensen kwamen er naar de veiling om daar eens rond te kijken, aan een excursie mee te doen, dia's te kijken of de ruim 180 bloem stukken te zien, die de cursis ten van de Bloembindcursus Rijnsburg gemaakt hadden. Donderdags voor de aktie „Kom in de kas" hadden zij hun examenstukken gemaakt en daarna werden ze feeste lijk opgesteld op de galerij in de bufferruimte. Het publiek mocht zelfs op een formulier invullen, welk bloemstuk zij of hij het mooiste vond. On geveer 1000 mensen vulden een formulier in. De bloem stukken waren een kleurrijk onderdeel van deze open dag. Het was overigens de eerste keer, dat de Bloembindcursus op deze manier aan de aktie meewerkte, doch na afloop vond men het geheel zeer succesvol. „Boven verwachting"; ,,'t was hier af en toe beregezel- lig", zo omschreef veehouder P. Rodenburg het zaterdag ook in Noorden gehouden „Kom in de kas"-gebeuren. „Kom in de boerderij" was hier eigenlijk het geval, want de organiserende Tuinbouw- studieclub met de standsorga nisaties LTB en CBTB had den het initiatief genomen om ook de veeteeltbedrijven van P. Rodenburg en A. van Smoorenburg in de actie te betrekken. Dat de bezoekers dit wisten te waarderen bleek uit de grote belangstel ling die beide bedrijven trok ken. Van 's ochtends tien tot 's middags was het een druk komen en gaan op de door de tuinbouwstudieclub Ter Aar- Noorden-Nieuwveen en de standsorganisaties georgani seerde „Kom in de kas"-dag. In totaal namen er zo'n 1800 bezoekers aan deel, van jong tot oud. Export papriks groeit Zoals voor veel gewassen West-Duitsland de belangrij] ste afnemer voor paprika'! Ondanks een aanmerkelij) grotere concurrentie op d Westduitse markt, in vergelij king met vorig seizoen, stag neert de export niet. De con currenten Spanje, Canarischi Eilanden, Italië en Israël, le veren allemaal meer dan vd rig jaar. In de laatste wee} van maart was het concurre rend aanbod ruim 900 tol groot (vorig seizoen 484 ton) Naast de export naar West Duitsland is er een groeiend! belangstelling van een aanta andere afnemers. Opvallend is de Engelsi vraag, er worden op de Engel se groothandelsmarkten stevi ge prijzen voor het Hollands* produkt betaald, namelijl acht gulden voor een kil} groene paprika's. Verder nari de export naar de Scandinavi sche landen sterk toe. De be langstelling van Noord-Ame rika bleef groeien, zo werd el in de derde week van maaii 35 ton afgenomen. Vorig sei' zoen werd er voor het eerst i< de laatste week van maan voorzichtig 1 ton op dl Noordamerikaanse markt af gezet. Het paprika-aanbod groeit zeer geleidelijk en ge zien de brede vraag liepen d| prijzen in de loop van df week op. Zo werd er oj woensdag 4 april voor eer kilo rood 9,35 betaald (vorig seizoen 5,75). Bij de groent sorteringen liep de prijs event eens sterk op en wel naaj 6,95 per kilo. De andere soorten scoorden eveneent hoog. Witte puntpaprika't brachten f 9,75 per kilo op Het totaalaanbod neemt ver der toe, als gevolg hiervan wordt er wel een prijsdaling verwacht. Bij een aanhouden! de sterke buitenlandse vraagj worden er prijzen verwachl die gunstig afsteken bij die van vorig seizoen. Er zijn echj ter gewassen v/aar dit op het ogenblik beslist niet van ge zegd kan worden. Zo nam he| aanbod van sla weer verdel. toe en steeg naar ongeveer 22 miljoen stuks. De gemiddelde prijs was al niet best en ei moest nog eens ingeleverd worden. De gemiddelde prijt kwam uit op 23 cent per krop Vorig seizoen lag de prijs ir dezelfde verslagweek op 3t cent. De aanvoer was toer wel aanmerkelijk kleiner. He' concurrerend aanbod is op he; ogenblik niet groter dan vori£ seizoen, zodat de slechte prijs^ vorming voor een groot deel voor rekening komt van een. te ruime produktie. J Gymnasten SJZ trekken veel publiek ZOETERWOUDE Gym- nastiekvereniging SJZ uit Zoe- terwoude hield gisteren in de Klaverhal de jaarlijkse onder linge wedstrijden. Vele tiental len kinderen en senioren kwa men in actie. Er was grote pu blieke belangstelling. Ronnie Eman eindigde, even als vorig jaar, als eerste bij de jongens. Bij de meisjes moesten Sabine Verhagen en Hagar Bruinsma de hoogste eer de len. Paula Vlasveld behaalde de damestitel. De eerste prijzen in de diverse categorieën waren voor: meis jes 6-7 jaar, groep A: Daphne van der Zwan, groep B: Claire van de Water; meisjes 8 jaar: Susanne de Jong; meisjes 9 jaan Nicolette de Jong; meisjes 10 en 11 jaar: Margriet Dantu- ma; meisjes 11 en 12 jaar: Mar jolein van Son; meisjes 13 en 14 jaar: Manuela van der Drift. Jongens 6 t/m 9 jaar: groep A: Michel van der Hoeven, groep B: Rob Zwarte; jongens 10 jaar er. ouder: groep A: Dennis van Kapel, groep B: Remko Schou ten. Junioren meisjes keurgroep: Sabine Verhagen en Hagar Bruinsma (samen eerste plaats). Junioren dames keur groep: Gees Vogelaar. Dames keurgroep: Paula Vlasveld. Jongens keurgroep: Ronnie Eman. Koninklijke belangstelling voor NDT Koningin Beatrix Dezocht zaterdagavond in het Scneveningse Circustheater de jubileumvoorstelling ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van het Nederlands Dans Theater. Na afloop onderhield de vorstin zich met de artisten. De koningin had daarvoor een uitgebalaceerd programma kunnen zien, opgebouwd uit indrukwekkende choreografieën. Hoogtepunt hiervan was De Anatomische Les in een choreografie van Glen Tetley. De voor het jubileum uitgezochte baletten, Squares, Hi- Kyo, Septet en De Anatomische Les waren een keus uit de 257 baletten die het NDT de afgelopen 25 jaar op het programma heeft gehad. Kampioenen „Shuttlewoude" handhaven zich ZOETERWOUDE Hoewel bij het clubkampioenschap dubbelspel van de Zoeterwou- de badmintonvereniging „Shuttlewoude" alle titelver dedigers hun prestatie van vo rig jaar prolongeerden, was er toch sprake van een bijzonder interessant toernooi. De tegen stand was namelijk opvallend groot en dat betekende een aantal spannende partijen. Bij het damesdubbel waren Ria van Prooijen en Ineke Groen weer de sterksten. Het gelegenheidskoppel Marja Mooijman/Christa van Ham bood goede tegenstand maar moest na drie sets toch het hoofd buigen. Jacqueline van der Kolk en Stella van Leeu wen werden derde. Het herendubbelspel bracht de op papier sterkste koppels van de vereniging in de eindstrijd. Uiteindelijk zouden evenwel Jaap van Prooijen en Jaco Lemmerzaal vrij eenvoudig zegevieren over Hans Laman en Armand Leidelmeijer. Het „brons" was voor het duo Mat- ze/Hulsbos. Interessant was de ontknoping in het gemengd dubbelpel. In drie sets ging de titel naar Jac queline van der Kolk en Jaco Lemmerzaal ten koste van het echtpaar Ria en Jaap van Prooijen. De derde plaats was voor Marja Mooijman met Frans Hulsbos. SUSKE EN WISKE HET DELTA-DUEL HAZERSWOUDE Het „pittig avondje politiek ca baret" dat de gemeente- raadsfractie van de PvdA en PPR uit Hazerswoude had beloofd, bleek vrij dagavond bij nader inzien en toehoren vrij kalm. Zonder ooit tot het niveau „slap" af te zakken, pre senteerden de cabarethob byisten een programma in Het Anker, dat wèl heel wat belangstellenden op de been haa gebracht. Onder het gehoor bevond zich het voltallige college van bur gemeester en wethouders, die op deze avond van de zich progressief noemende cabare- PROVINCIE TOT WASSENAAR: WASSENAAR De provincie heeft het gemeentebe stuur van Wassenaar verzocht de prijzen van de nieuwe jachthaven zo snel mogelijk te verhogen, om daarmee de exploitatie sluitend te maken. Wassenaar hanteert voor de nieuwe jachthaven, die deze maand in gebruik wordt genomen, het vermoedelijk laagste ligtarief van Nederland, 20 gulden per vierkante meter. Gedeputeerde Staten antwoorden dit naar aanleiding van vra gen van de provinciale statenleden Meijer en Kohier (Klein Links) over de Wassenaarse jachthaven. De beide statenleden stoorden zich aan het feit dat de gemeente zelf de exploitatiete korten voor zijn rekening neemt, in totaal ongeveer 300.000 gul den, en daarnaast zulke lage tarieven hanteert. De statenleden zien dit als „inkomenspolitiek ten gunste van de hoger betaal den". GS, die toezicht moeten houden op het financieel beleid van de Zuidhollandse gemeenten, hebben nog geen goedkeuring gege ven aan het besluit van de gemeente de exploitatietekorten voor eigen rekening te nemen. Eerst wil de provincie afwachten of Wassenaar inderdaad bereid is de tarieven te verhogen. De omstreden beslissing tot dekking van de exploitatietekorten werd genomen nadat de gemeente zich in 1980 garant stelde voor een geldlening van 900.000 gulden, die de Stichting Jacht- havenaccommmodatie wilde aangaan voor de aanleg van een haven aan de Zijlwatering. De provincie meende dat de exploi tatie-opzet van de jachthaven reëel genoeg was om aan het toen malig raadsbesluit zijn goedkeuring te verlenen. Later bleek dat de prognoses en begrotingen voor de jachthaven veel te optimis tisch waren opgesteld. Het Wassenaarse gemeentebestuur greep daarop onmiddellijk in en verlaagde de aanlegkosten met zo'n drie ton. Tegelijkertijd werden de tarieven voor de toekomstige ligplaatsen verlaagd, om ze zo veel mogelijk bezet te laten worden. Dat laatste lukte niet helemaal. De gemeente verwacht de komende jaren een be zetting van ongeveer 80 procent. Wethouder C.P.M. Barning, die de jachthaven in zijn portefeuille heeft, heeft overigens aange kondigd de prijzen volgend jaar te zullen verhogen. Nieuwe loods „Skuytevaert" officieel open KATWIJK Wethouder van sportzaken W. van der Plas heeft zaterdagmiddag de nieu we onderhouds- en winterber- gingsloods van watersportver eniging „Skuytevaert" offi cieel geopend. Hij deed dit door aan het stuur van een tractor een kajuitjacht de loods binnen te rijden. De watersportvereniging zal het nieuwe onderkomen vo« namelijk gebruiken voor slag van de clubgebouwen <T in de zomermaanden op Katwijkse strand staan, «f nog toe stonden deze opstal®! (grote containers) gedurerl|| de winter in de open lur®* waardoor het onderho»_ moeilijk was en waardoor levensduur aanzienlijk w^n( bekort. Skuytevaert-voorzitL., Schoneveld zei tijdens de otr ningsplechtigheid te verwaC ten dat het binnen stallen vPf? de clubgebouwen de leve?"' duur zeker zal verdubbel^06 in tiers natuurlijk „een beurt" kregen. De verdeling van de portefeuilles tussen de nieuwe wethouder Piet van der Werf en zijn eind april afzwaaiende collega Jaap Fransen is bij voorbeeld zo'n nummer, dat bij het publiek in de smaak viel. De raadsleden Corrie van Putten en Hans Kapaan, de ombudsmannen Wijnand van de Lecq (man van het raadslid Gerrie Van de Lecq-de Knik ker), Arnout Sleebe èn Pieter Goedhart, oud-bestuurslid van het Rhynenburchse wijkcomi- té, zetten heel wat gemeente lijke en politieke zaken op een rijtje. Tot vreugde van de één en tot ergernis van de ander. Met een prima show, volgens een deel van de aanwezigen. Anderen spraken over „een rommelig gebeuren". BON vand«rP panty of deze beha ontvangt u tegen inle vering van deze bon I een Hu nkemöller panty gratis (of de helft van de winkelwaarde). LAND EN TUINBOUW QejcLMOowiant'MAANDAG 9 APRIL 19S4 PAGlNjp Leiden: Breestraat 99, Alphen a/d Rijn: Manderloostraat 11.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 8