JCIA legt mijnen voor ■havens Nicaragua Armen in Parijs steeds talrijker |Verhoogde spanning ^tussen Israel en Syrië na luchtaanval Buitenland Papoea's laten Zwitserse piloot vrij -AMERIKAANSE KRANTEN EN TV: China bestookt Vietnamezen l^uchtshow jTenerife Jist vier Boden Protest Suriname bij Nederland Washington: geen concessies aan Moskou CeidóeGomcmt MAANDAG 9 APRIL 1984 PAGINA 7 ^Overtuigende p,£°pverwinning van deze^ondale in Wisconsin ^^lADISON Voormalige vice-presi- Hflbnt Walter Mondale heeft in de voor- ^^Brkiezing in de Amerikaanse staat ^^^isconsin een overtuigende overwin ing geboekt op zijn tegenstanders in EU-e strijd om de Democratische nomina- teiaer-g Mondale kreeg 59 procent van de O^Jó'iemmen terwijl zijn belangrijkste ri- yiA n-aal, senator Garry Hart, 31 procent 2i.Oo!erwierf. De zwarte dominee Jesse NEMAackson stelde teleur met slechts acht ^EMAro^ent Van stemmen- *n Wisconsin oor de nominatie nodig zijn. Vier „dolle doders" achter slot en grendel (Van onze correspondent Aad Jongbloed) BRUSSEL De Belgische justitie is ervan overtuigd dat nu vrijwel de gehele bende „de dolle doders" achter slot en grendel zit. De bende maakte zich in de loop van anderhalf jaar schuldig aan een grote serie roofoverval len, die altijd op vrijdag werden gepleegd in het zuiden van Brussel en waarbij 13 perso nen om het leven zijn gekomen. De vier mannen die zijn aangehouden zijn twee Bel gen, een Italiaan en een Fransman. De ben deleider is nog spoorloos, maar de politie heeft het vermoeden dat deze geliquideerd is door de onderwereld. Hij zou een dusdanige terreur hebben ontketend, dat hij te gevaar lijk werd voor „het milieu" en uit de weg ge ruimd moest worden. BERN Opstandelingen in Irian Jaya (voormalig Nederlands Nieuw-Guinea) hebben gisteren een door hen gegijzelde Zwitserse piloot vrijgelaten. Dat heeft een woordvoerder van het Zwitserse ministerie van buitenlandse zaken bekendgemaakt. Hij zei dat Wyder in goede gezondheid verkeert. De opstandelingenbeweging Vrij Pa poea had Zwitserland gevraagd na mens haar te bemiddelen bij de In donesische regering en hun zaak te verdedigen bij de Verenigde Naties. Kokoseilanden bij Australië KOKOSEILA NDEN De bewoners van de Ko kos-eilanden hebben zich uitgesproken voor aan sluiting bij Australië. De eilanden zijn 150 jaar lang bestuurd door de fa milie van een Schotse kapitein. Alle 161 stem-, gerechtigde bewoners brachten onder het toe ziend oog van waarne mers van de Verenigde Naties hun stem uit. De eilanden hebben een op pervlakte van 12,9 vier kante kilometer. Er wo nen 300 mensen. Bij boete in België voortaan direct betalen (Van onze correspondent Aad Jongbloed) BRUSSEL Buitenlandse vrachtwa genchauffeurs die in België een ver keersovertreding begaan, zullen in het vervolg de boete direct moeten betalen. Indien zij onvoldoende geld bij zich hebben, zullen zij een waarborg achter moeten laten. Kunnen of willen zij dat niet, dan zal de politie de wagen in be slag nemen. Reden voor deze verorde ning is dat de buitenlandse incasso-kos ten het totaalbedrag van de boetes bijna te boven gaan. De maatregel is vooral gericht tegen Nederlandse vrachtwa genchauffeurs, die in toenemende mate te hard of door het rode stoplicht rij den. Ex-medewerker Khomeini uit Iran gevlucht PARIJS Ayatollah Ali Teherani, een voormalige medewerker van de Iraan- se leider Khomeini, is uit Iran gevlucht naar een niet nader genoemd land. Dit is gisteren in Parijs be kend gemaakt door de geestelijk leider van de sji- 'itische gemeenschap in Europa, ayatollah Roeha- ni. Roehani zei dat Tehe rani onlangs Iran had ver laten „uit protest tegen het dictatoriale regime en de oorlog tegen Irak". Universiteit Amritsar wijkt voor sikh-geweld AMRITSAR De Universiteit van Amritsar in de Indiase deelstaat Poenjab heeft gisteren aangekon digd voor onbepaalde tijd geen ten tamens meer af te nemen, vanwege dreigementen van extreme sikhs. De sikhs streven naar een eigen staat in Poenjab. Tijdens onlusten in Amritsar werd gisteren onder meer het universiteitsgebouw door sikhs bestormd. Jarnail Singh, één van de sikhs-leiders, liet weten dat zijn volgelingen examens op scho len en de universiteit zouden blij ven verstoren zolang de regering het verbod op de radicale sikh-stu- dentengroep niet opheft. itin* .iDOr 130): ).00, 071- WASHINGTON De Lang-lmerikaanse inlichtin- 2000^n CIA zou recht reeks betrokken zijn bij iet leggen van mijnen M.oïoor belangrijke havens tekjan Nicaragua. Ameri- ^jaanse kranten en tv-sta- ke d«jons beroepen zich bij de 11, «inrichten hierover op ntraal r. woodironnen in de regering of fa*" iet Congres. i9.ooiet leêf>en van mijnen voor de enhoflicaraguaanse havens is een (I2);^derdeel van een nieuw plan an om Nicaragua eco* schade te berokke- \4.0Q._ nen. Het is de bedoeling dat schepen er van worden afge schrikt havens in Nicaragua aan te doen. Internationaal bestaat er grote weerstand tegen het gebruik van dergelijke methoden om Nicaragua op de knieën te krijgen. Zelfs de Britse rege ring (die de VS doorgaans steunt) heeft er inmiddels kri tiek op geuit. In een vraaggesprek voor de televisie heeft minister van defensie Weinberger geen commentaar willen geven op de vraag of de CIA verant woordelijk is voor het leggen van mijnen in de havens van Nicaragua. In een andere poging de San dinisten de voet dwars te zet ten, hebben de VS bekendge maakt dat zij gedurende twee jaar uitspraken van het Inter nationale Hof van Justitie in Den Haag over Midden-Ame- rika naast zich neer zullen leg gen. „Wij wensen het Interna tionale Hof van Justitie in Den Haag niet te zien misbruikt als een forum voor het voortzet ten van een propagandacam pagne", aldus Washington. Het ontkennen van de jurisdictie van het Internationale Hof van Justitie heeft volgens waarnemers tot doel elke po ging van het Sandinistische re gime te dwarsbomen, om de kwestie van de Amerikaanse inmenging voor internationale fora aan de kaak te stellen. Eerder werd een resolutie in de Veiligheidsraad, waarin ge heime operaties tegen Nicara gua werden veroordeeld, ge troffen door een Amerikaans veto. De woordvoerder van buitenlandse zaken weigerde te zeggen of de Verenigde Sta ten wachten met het uitvoeren van het dreigement totdat Ni caragua of andere landen een klacht indienen bij het Hof. Een functionaris van het Witte Huis, die anoniem wenste te blijven, zei dat de Amerikaan se maatregel preventief van aard was. TRO- (16);! SSL T 1 (1B);ERUZALEM/DAMAS- 'AGEpS spanningen 'oia-iss611 Israël en Syrië zijn _4.oo.it weekeinde opgelopen, 'ILt^;kdat Israëlische ge- (16); echts vliegtuigen een gSjtöval hadden uitgevoerd Di«[> het plaatsje Bhamdoen i de Bekaa-vallei. Vol gens Israël was de aanval een vergelding voor de aanslag vorige week in Jeruzalem, waarbij 48 burgers gewond werden. Hoewel de aanslag door een Palestijnse groepering is geclaimd, stelt Israël Syrië mede-verantwoor delijk voor Palestijnse ac ties. Israëlische functionarissen hebben gisteren geprobeerd berichten over de groeiende militaire spanning tussen Is raël en Syrië als minder be langrijk voor te stellen. Na een bijeenkomst van het Israëli sche kabinet werd aan journa listen meegedeeld, dat de spanning door Damascus kunstmatig wordt verhoogd. De Syrische pers meldde giste ren eenstemmig dat Syrië be reid is te antwoorden op een eventuele Israëlische aanval. In een hoofdartikel sprak het officieuze dagblad As Saura van een groeiende internatio nale en Arabische bezorgdheid over een mogelijke Israëlische aanval. De gevolgen van een Israëlische aanval op Syrië zullen de internationale vrede in gevaar brengen, aldus As Saura. De Libanes epremier Wazzan heeft gisteren scherpe kritiek geleverd op de rol van de Amerikaanse regering in Li banon. Wazzan verklaarde dat Washington de Libanese rege ring heeft „voorgelogen". Vol gens Wazzan hadden de VS via hun toenmalige afgezant Habib gegarandeerd, dat de Is raëlische invasiemacht voor februari 1983 uit Libanon zou zijn teruggetrokken. Wazzan zei teleurgesteld te zijn in de VS, omdat „Washington niets tastbaars heeft ondernomen om zijn woorden ook in daden om te zetten". i. at Geblinddoekte Vietnamese soldaten, die streden tegen het gedeeltelijk vanuit Thailand opererende Cambodjaanse verzet, worden onder schot genomen door Thaise soldaten. PEKING/HANOI Chi nese troepen hebben de afgelopen dagen met zwa re artillerie Vietnamese stellingen aan de geza menlijke grens beschoten en daarbij verscheidene Vienamese soldaten ge dood of gewond. Het ging om vergeldingsacties voor Vietnamese aanvallen op Chinese dorpen. Dit meld de het officiële nieuwsa gentschap Nieuw China. Buitenlandse militaire deskun digen in Peking menen dat China met de beschietingen Vietnam tracht af te leiden van het traditionele offensief in het huidige droge seizoen tegen het verzet in Cambodja. Het verzet bestrijdt de rege ring Heng Samrin die in 1979 door Vietnam in het zadel werd geholpen. Vietnam bevestigde dat een „zeker aantal" infanterieregi- menten van het Chinese leger de grens was overgestoken. Ook "werd gezegd dat Chinese troepen bombardementen uit voerden op zes Vietnamese provincies aan de twaalfhon derd kilometer lange grens. In Thailand heeft de Rode Khmer, de grootste van de drie anti-Vietnamese Cambod jaanse verzetsgroepen, meege deeld dat zij een belangrijke bais in West-Kampuchea aan Vietnamese troepen heeft ver loren. De guerrillatroepen le den daarbij volgens eigen zeg gen zware verliezen. Britse politie arresteert vredes- vrouwen GREENHAM COMMON De Britse politie heeft gisteren 28 vrouwen gearresteerd bij de basis Greenham Common. De vrouwen wilden opnieuw een terrein op de basis bezetten, nadat zij daar vorige week door de politie waren wegge haald. De vrouwen voeren al lange tijd actie tegen de plaat sing van Amerikaanse kruis raketten. Op Greenham Com mon zijn ondertussen al kruis raketten geplaatst. Ducli -ENERIFE Bij een lucht- jow op Tenerife zijn gisteren jer mensen omgekomen toen -in klein stuntvliegtuig na een islukte start neerstortte in "it publiek. De piloot en drie -jeschouwers, onder wie een egenjarige jongen, kwamen ~n het leven. Volgens de auto- feiten vielen er 15 gewon- m. Van hen zijn er 12 ernstig -in toe. jDlgens. ooggetuigen slaagde £t vliegtuigje er na de start jet in voldoende hoogte te jijgen. Het toestel stortte er in het 4000-koppige pu- Vlamingen roepen hulp Beatrix in tegen NOS ANTWERPEN - De voor zitter van de Nationale Raad van het Taaiactieco mité in Antwerpen, Erwin Bentjens, heeft een brief geschreven aan koningin Beatrix en de NOS. Aan leiding is het woensdag uitgezonden NOS-tv-pro- gramma „De Ontmaske ring, speurtocht langs het rechtse terrorisme". Vol gens Bentjens werd de „grootste vredesmanifesta- tie in Europa, de jaarlijks weerkerende Ijzerbede vaart in Diksmuide" door de programmamakers be stempeld als „een bijeen komst van 40.000 neo-fas- cisten die onder het mom van een eng nationalisme hun trouw aan een recent verleden belijden". Ben tjens betreurt in zijn brief aan de koningin dat „men boven de Moerdijk door gaans beter ingelicht schijnt te zijn over de pro blemen van de Indianen stammen in Amerika dan over de Vlaamse bewe ging, die uit is op Vlaamse erkenning tegenover de Waalse neiging tot over heersing". Hij verzoekt koningin Beatrix de be voegde Nederlandse mi nister en de NOS te vra gen om een aparte uitzen ding over de Vlaamse be weging. (Van onze correspondente Angeline Arnken) PARIJS Vandaag be staat het menu uit water soep, witte bonen en brood. Geen vlees. Een rij moe uitziende mannen schuifelt voorbij. Gretig houden ze hun bord op. Sommigen zijn gehuld in rafelige kleren, anderen zitten keurig in het pak. In het opvangcentrum van het Leger des Heils, aan de Porte de la Villet- te, komen elke avond 133 mannen eten en slapen. Echte clochards zijn het niet. Vooral werkloze jongeren en armen vin den hier een onderdak. Aan met plastic beklede tafels eten ze broederlijk het genadebrood. In Frankrijk anno 1984 is dat het enige wat er voor hen overschiet. Het aantal armen en dqklozen in Parijs is in drie jaar ver viervoudigd. Officiële cijfers zijn er niet. Geschat wordt dat het er 100.000 zijn. Overdag zwerven ze in metrostations, in winkelcentra of op de trot toirs. Ze zitten achter een bordje met „Ik heb honger" of schieten een haastige voorbij ganger aan met de vraag om een franc. Gelukkigen kun nen ze 's nachts terecht bij het leger. Zo niet, dan wordt er in kelders geslapen; op lucht roosters of in een portiek. Vorige winter is het Franse Leger des Heils weer begon nen met de nachtelijke soepdistributie. Dat was in vijftig jaar niet meer gebeurd. De afgelopen winter deelden de Heil-soldaten 30.000 soep-, brood-, paté- en kaasmaaltij den uit. De stichting Emmaus die hiermee in januari begon, gaf er nog een sinaasappel bij. De honger in Parijs is niet te stillen. Sociale instanties kun nen de noodkreten niet aan. Bij „Secours Catholique" wor den wekelijks vijftig steun aanvragen behandeld. „Families vragen behalve geld voor de eleetriciteitsre- kening steeds vaker om eten", zegt voorlichter Mare Drues- ne. „Officieel arm zijn dege nen die van 25 gulden per dag alles moeten betalen. In Frankrijk zijn dat er 2 mil joen. 440.000 mensen krijgen een invaliditeitsuitkering van 980 gulden. 36 Procent van het volk heeft het minimum loon (1.350 gulden)". Secours Catholique beschikt over een jaarbudget van 4,5 miljoen gulden, vier procent daarvan is overheidsgeld. In 1983 hielp de stichting 700.000 mensen. Maar het is nooit ge noeg. Sinds 1975 wordt de jaarlijkse inzet verdubbeld. De eindjes aan elkaar knopen in crisistijd gaat blijkbaar steeds minder mensen goed af. Ook „Entre Aide Auteuil" heeft sinds 1977 zijn hulpver lening moeten intensiveren. Drie middagen per week ont vangen, kleden, en voeden 80 vrijwilligers de uitgestotenen van Parijs. Tienduizend men sen in 1982. In 1983 waren het er maar vijfduizend vanwege het geldgebrek. „Elke dag sturen we 20 men sen weg", zegt een hulpverle ner. „Als het kan met een broodje, een sinaasappel of een treinkaartje naar huis. Meestal alleen met een be moedigend woord". Hoe meer armen hoe minder geld. Liefdadigheidsinstellin gen zijn genoodzaakt selectief te werken. Entre Aide helpt alleen nog minderjarigen. Ou deren moeten maar zien. De jongeren die vanavond bij het Leger eten zien er keurig ver zorgd uit. „Het is zaak jezelf schoon te houden", zegt een van hen, „anders kom je nooit aan het werk". Ze willen niet geïdentificeerd worden met de vuile clochards. Om niet te worden buitengesloten klam pen ze zich vast aan de nor men van de maatschappij. Maar achter hun optimisme en goed verzorgde uiterlijk gaat een wereld van wanhoop en ellende schuil. PARAMARIBO Suriname heeft bij Nederland geprotes teerd tegen het feit dat zestien uit Frans-Guyana uitgewezen Surinamers tot heden niet zijn vervolgd. Dat heeft de Suri naamse premier, drs. W. Udenhout, dit weekeinde ver klaard in een rede voor radio en televisie. WASHINGTON Het Witte Huis heeft na de op merkingen van Sovjetlei der Konstantin Tsjernen- ko in de Pravda gezegd dat nieuwe concessies om Moskou te laten terugke ren naar het ontwape- ningsoverleg uitgesloten zijn. l$en woordvoerder van presi dent Reagan zei dat wanneer Washington nieuwe concessies aan zou bieden de Sovjets daarmee beloond worden voor hun vertrek van de onderhan delingstafel in Genève. Woordvoerder $ims zei dat de Verenigde Staten soepel zou den zijn, maar hij voegde er aan toe dat het nu de beurt van Moskou is een nieuw aan bod te doen omdat de Verenig de Staten de laatsten waren die aan de conferentietafel een nieuw voorstel deden voordat de besprekingen in december vorig jaar werden afgebroken. Sovjet-president en partijleider Konstantin Tsjernenko had gisteren in een vraaggesprek met het partijblad Pravda ge zegd dat Moskou niet van plan is zijn eis te laten vallen dat de kernraketten in Europa die nen te verdwijnen. Tsjernenko beschuldigde de Verenigde Staten er ook van dat zij elke kans op een her nieuwde dialoog hebben ge blokkeerd door hun beleid in zake de kernwapens, chemi sche oorlogvoering en wapens in de ruimte. Over de chemische wapens merkte Tsjernenko op dat er versneld wordt gewerkt aan een programma van uitbrei ding en modernisering van chemische wapens die op Amerikaans grondgebied en elders worden opgeslagen. Twee weken geleden wezen de Franse autoriteiten zestien Nederlanders van Surinaamse afkomst uit, omdat zij in Frans-Guyana een coup zou den hebben voorbereid tegën het bewind-Bouterse. De Ne derlandse justitie ging niet tot vervolging over, omdat onvol doende bewijzen voorhanden waren. Volgens Udenhout steunt Ne derland groeperingen, die de regering van een ander land (Suriname) ten val willen brengen. Het antwoord uit Den Haag op het protest zal daarom medebeslissend zijn voor stappen tegen Nederland, die Suriname van plan is te zetten in internationale fora als de Veiligheidsraad, de Or ganisatie van Amerikaanse staten en de beweging van niet gebonden lander).

Leidse Courant | 1984 | | pagina 7