Kosten PTT- spreiding te hoog geschat Zegge schrille. Dr. Albeda: lonen zijn te hoog voor volledige werkgelegenheid Ja Verdrag kruisraketten ist wellicht tweederde meerderheid Anti-militaristen in hondekooien opgesloten Godsdienstonderwijs in de knel door bezuinigingen Oud-bewindslieden roepen CDA op tot plaatsing raketten fr ÊcidicSotwotit Niet meer koopavonden, winkels niet langer open BINNENLAND üeidócQowuint MAANDAG 9 APRIL 1984 PAGINA 5 Brinkman dreigt omroepen [net zware straffen [)EN HAAG Minister Brinkman (WVC) is het beu dat de imroepen, met name op de televisie, nog steeds te veel re- ,lame voor zichzelf maken. Als zij hun leven niet snel bete ken, dan volgen er zware straffen, aldus de minister dit weekeinde in het VARA-radioprogramma „In de Rooie laan". Brinkman heeft de omroepvoorzitter onlangs een 'Jange lijst voorgelegd met overtredingen van de regels be- reffende de reclame voor zichzelf. it V, ,j( minister verklaarde verder in beginsel bereid te zijn de radiozend- met een kleine zestig uur per week uit te breiden. Volgens hem is aarvoor voldoende ruimte op de zenders Hilversum IV en V. Maar ij verbindt ook daar wel enige voorwaarden aan. De uitbreiding mag een extra geld kosten en ook zou de minister graag zien dat de om- oepen hun programma's wat „evenwichtiger" over de zenders verde- Journalist Laurens ten Cate overleden JOURE De voormalige hoofdredacteur van de Friese Koerier en de Leeuwarder Courant, Laurens ten Cate, is zaterdag op 61-jarige leeftijd overleden in zijn woon plaats Joure. Enkele jaren geleden trad hij terug als hoofdredacteur in verband met zijn minder goede gezondheid. Sinds die tijd schreef hij tweemaal in de week een com mentaar in de Leeuwarder Courant. Ten Cate werkte van 1945 tot 1952 hij bij het Vrije Volk in Amsterdam. Daarna trad hij in dienst van de Friese Koerier, waar hij in 1963 Fedde Schurer opvolgde als hoofdre dacteur. Hij verwierf landelijke bekendheid als een van de gangmakers van de stroming Nieuw Links in de PvdA. Als publicist en commentator slaagde hij erin politieke pro blemen in eenvoudige en beeldende taal on der woorden te brengen. AMERSFOORT Behalve met een te rugloop van het aantal kinderen en fi nanciële middelen, hebben de christelij ke scholen de laatste jaren te kampen met een verlies van identiteit. Met name het godsdienstonderwijs op het voortge zet onderwijs wordt door de bezuinigin gen bedreigd. Op een werkvergadering van de Unie „School en Evangelie", afgelopen zaterdag in Amers foort, werd opnieuw een bezinning gestart over de vraag: „Hoe zou christelijk voortgezet onderwijs er eigenlijk moeten uitzien"? Het christelijk onderwijs verkeert volgens sommi gen in een „crisis- of verlegenheidssituatie". Voorzitter drs. K. de Jong Ozn. protesteerde tegen het feit dat er steeds vaker op gods dienstonderwijs bezuinigd wordt. Dit zou on der meer het gevolg zijn van het advies van het ministerie van onderwijs waarin wordt aanbevolen niet-examenvakken te laten val len. De Jong noemde het onjuist dat de over heid gaat vertellen welke lessen er minder ge geven moeten worden. Vooral omdat er vol gens De Jong op de scholen de opvatting be staat dat er op examenvakken niet gekort kan worden. Kleine zelfstandigen ook dit jaar eenmalige uitkering HILVERSUM Staatssecretaris Van Zeil van economische zaken zal de Tweede Kamer voorstellen kleine zelfstandigen met een minimum-inko men ook over 1983 een eenmalige uitke ring van ongeveer ƒ400 te geven. Dit zei hij zaterdag voor de VARA-radio. Voor zo'n uitkering over 1982 voor zelfstandigen die in moeilijkheden ver keren, zijn tot nu toe bijna 80.000 aan vragen binnen. Daarvan komen er vol gens Van Zeil rond de 70.000 in aanmer king voor honorering. Ons land telt cir ca een half miljoen zelfstandigen, een zevende van dat aantal komt voor een uitkering in aanmerking. Bij de huidi ge aanvragen valt het gaat het voorna melijk om land- en tuinbouwers (onge veer een vierde) en de detailhandel. VONHOFF EIST BEREKENINGEN oji jl Isvee n| CHIPHOL De Com- ïissaris van de Koningin Groningen, Vonhoff, van het kabinet dat it volledige, gedetailleer- e berekeningen op tafel ?gt over de spreiding van e PTT naar Groningen. >it heeft Vonhoff gisteren p Schiphol verklaard na jn aankomst uit de Vere- igde Staten. Vonhoff zei geloven dat de begro- ig van de kosten van spreiding van de PTT naar Groningen veel te hoog is gesteld. In het verleden hebben de provincie Groningen en het gemeentebestuur van de stad aan het rijk om openheid over de verhuiskosten gevraagd maar nooit gekregen. „Inder tijd kwam het rijk op ander half miljard uit voor de over plaatsing van de PTT, inclu sief de bouw van een nieuw hoofdkantoor voor de centrale directie. Wij kwamen uit op eenderde, waarbij wij de bouw van een nieuw hoofdkantoor buiten de berekening hebben gehouden. Met de bouw inbe grepen kwamen wij uit op een bedrag van 750 miljoen gul den. De resultaten van onze berekeningen en die van het rijk zijn ondanks onze her haalde verzoeken nooit naast elkaar gelegd", aldus Vonhoff. Geplunderd Vonhoff sprak van een „bui tengewoon bedroevende zaak. Ik voel mij als iemand waar van het huis geplunderd is ter wijl hij op reis is". Pas tijdens zijn verblijf in Los Angeles kwam Vonhoff ter ore dat het kabinet op het punt stond een besluit in deze zaak te gaan nemen. Op Schiphol vernam Vonhoff dat vanmorgen in Den Haag overleg zou plaatsvinden tus sen vertegenwoordigers van Groningen en de betrokken leden van het kabinet: pre mier Lubbers, minister Van Aardenne (economische za ken), minister Smit-Kroes (verkeer en Waterstaat), mi nister Ruding (financiën) en staatssecretaris Scherpenhui- zen (belast met PTT-zaken). Over de politieke kant van de zaak zei Vonhoff dat de uitla tingen van de fractievoorzit ters van de regeringspartijen kort geleden gedaan „conse quenties hebben". „Acht dagen geleden nog hebben beide par tijen zonder enige terughou dendheid verklaard dat de spreiding van de PTT er volle dig moest komen. Dit betekent naar mijn gevoel dat zij deze uitspraak doen vanuit een po sitie waarin zij hadden kunnen en hadden moeten weten hoe deze zaak bij het kabinet lag. Dit heeft consequenties". Afgezien van de financiële consequenties en de gevolgen voor de werkgelegenheid voor Groningen noemde Vonhoff de kabinetsbeslissing een slag voor de achthonderd al in Groningen werkende PTT'ers. „Deze achthonderd zitten nu in een geïsoleerde positie. Zij hebben al eerder ervaren dat er niet naar hen werd geluis terd. Dit heeft grote gevolgen voor de carrière van deze mensen. Wie carrière wil ma ken moet in Den Haag zitten", aldus Vonhoff. dere 'htei juristen prof. C. pan onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Een ver- Irag tussen Nederland en freje Verenigde Staten over ee^|e stationering van kruis- 7jet piketten in Woensdrecht •teWmoet een „dubbele sleu- t Joztp' bevatten. Dat wil zeg- dat de wapens alleen zet kunnen worden je vlet instemming van de ijk dfederlandse regering. or dJ pit zeggen 'oor de toe- jangspoort van je vliegbasis 'oensdrecht ibben vredes- imonstranten ^"l^jstermiddag een Amerikaanse" verbrand, iirop de ster- in waren ver engen door hen- ^/Hpblaadjes. Eer- fer hadden zij |ndom de 15 ki- imeter lange af- ïtting langs de asis zo'n 30 kg. an e^nnepzaad ge- If fwiaid. De groene fschehg van hennep- i, a/djanten moet de a/ioèwakers van de lie Stasis bewegen ie voèt werk neer te oor (ggen. vieriï Flinterman, prof. J. Vis, me vrouw Tiesinga-Autsema en P. de Waart in een artikel, dat deze week verschijnt in het Nederlands Juristenblad. Het overlaten van de beslis sing over het gebruik van kruisraketten aan de Ameri kaanse president, is volgens deze deskundigen een inbreuk op de bevoegdheden van de Nederlandse staat. Als de rege ring dit toch wil minister Van den Broek (Buitenlandse Zaken) heeft zich diverse ke ren in die zin uitgesproken dan kan dat alleen met toe stemming van een tweederde meerderheid in het parlement, 'aldus deze juristen. Zij wijzen erop dat het gaat om het over dragen van een stukje nationa le soevereiniteit („en daarmee een bedreiging van de interna tionale rechtsorde"). Het artikel van de juristen is bedoeld als een commentaar op het advies dat de Raad van State over deze zaak heeft uit gebracht aan de regering. Vol gens de Raad is voor het slui ten van een dergelijk verdrag slechts een gewone meerder heid nodig in het parlement. De actievoerders in Volkel richtten ook in de kantoorruimte van de loods die ze waren binnenge drongen een enorme ravage aan. Muren, bureaus, ladenkasten en zelfs plafonds werden beklad met allerlei teksten. NA ACTIES OP LUCHTMACHTBASIS VOLKEL VOLKEL Honderd vij fenzeventig actievoerders zijn zaterdagmorgen vroeg doorgedrongen tot de vliegbasis Volkel. Daar bezetten ze een loods, be kladden de muren ervan met anti-militaristische leuzen en braken een ma gazijn met 'hand vuur wa pens open. Na hun aanhouding werden ze in hondekooien gestopt, waar ze vele uren zijn vastgehou den. Die kooien zijn normaal bestemd voor de honden van het Luchtmacht Bewakings korps. Ze meten twee bij drie meter en zijn anderhalve me ter hoog. Fotografen en came ramensen die later op de dag trachtten de gevangenhouding van ver af op beeld vast te leg gen, werd dat onmogelijk ge maakt doordat marechaussee busjes voor het kooiencomplex werden geplaatst. Tegen acht uur zaterdagavond waren alle actievoerders vrij gelaten. Ze hebben een proces- -verbaal gekregen wegens in braak en openlijke geweldple ging. Volgens de districtscom mandant van de Koninklijke Marechaussee in Noord-Bra bant. majoor P. van Loon, was de langdurige opsluiting in hondekooien noodzakelijk in verband met de identificatie van de actievoerders. Deze kostte veel tijd omdat de anti militaristen alle medewerking weigerden. w^amerlid Hermes •vroii rie ui liet vervolgd spoiEN HAAG De rechtbank eelii\ Haarlem heeft het CDA-ka- fewderlid A.J. Hermes buiten tijn érvolging gesteld. Het ka- ig f^erlid, oud-staatssecretaris dsechn onderwijs, was in 1982 in lal Aspraak gekomen toen de be- is dktingdienst en de justitie st hQijfel lieten blijken over de id v4jze waarop hij zijn belasting- ngiften van enkele jaren rder had gecorrigeerd. De chtbank in Haarlem heeft, ar eind vorige week bekend xd, de officier van justitie in n vervolging tegen het ka- erlid niet-ontvankelijk ver aard. De officier is niet in roep gegaan. De uitspraak is baseerd op een zeer uitvoe- onderzoek, zo heeft de af- ling voorlichting van de )A-fractie in de Tweede Ka- er meegedeeld. „De twijfel is ans volledig weggenomen", dus het CDA. ien (Van onze.sociaal-economische redactie) DEN HAAG „De voor uitzichten op snelle econo mische groei zijn onduide lijk. Om weer economi sche groei en volledige werkgelegenheid te reali seren lijkt het noodzake lijk naar het loonniveau in de geïndustrialiseerde lan den een kritisch onder zoek in te stellen. Trage groei en grote werkloos heid wijzen beide in de richting van relatief hoge lonen". Dit schrijft oud minister van Sociale Za ken prof. dr .W. Albeda in het boek „De crisis van de werkgelegenheid en de verzorgingsstaat". Dit boek is vandaag versche nen. Het eerste exemplaar is vanmiddag aangeboden aan de huidige minister van Sociale Zaken, drs. J. de Koning. Albeda maakt zich in zijn boek grote zorgen over het uitblij ven van volledige werkgele genheid, zoals die tot het eind van de jaren zestig bestond. Na 1970 steeg de werkgelegenheid niet in dezelfde mate als het aantal werkzoekenden groei de. En niets wijst er volgens Albeda op, dat hierin (spoedig) verandering komt. Voor het trage tempo van de economi sche groei noemt hij verschil lende oorzaken, waaronder het ontbreken van internationaal gecoördineerde beleidsvor men. Aan de andere kant is de werkloosheid toegenomen door de grote aantallen school verlaters en de vele vrouwen die een baan willen. Dit grote aantal werkzoeken den kan men reduceren door het bevorderen van een latere intrede op de arbeidsmarkt (langer naar school) en eerde re uittreding, alsmede door ar beidsdeling: verkorting van werktijden, deeltijdarbeid en betaald scholingsverlof. De ac tiviteiten van het bedrijfsleven (niet alleen de industrie, maar ook de dienstensector) kunnen een impuls krijgen door lagere lasten, ook wat de loonkosten betreft. Albeda vindt het trou wens nodig, dat de verzor gingsstaat aan een kritisch he ronderzoek wordt onderwor pen. Met name moeten starhe den worden tegengegaan. Een belangrijke zaak noemt de auteur ook de ontwikkeling van wat wordt genoemd de in formele economie (onder meer zwart werken, zowel door mensen met een baan als men sen met uitkeringen). Formele en informele economieën zou den geïntegreerd moeten wor den. Nu is het zo, dat de zwart werkers door het ontduiken van belastingen en premies banen in het normale circuit, met name in de sector van de ambachten, verdringen omdat deze onbetaalbaar zijn gewor den. „Het zou de moeite waard zijn uit te rekenen of bijvoor beeld het vrijstellen van het werk in deze sectoren van be lastingen en sociale premies niet goedkoper zou zijn dan de huidige onduidelijke situatie," aldus Albeda. „Een regeling, waarbij verdiensten in de in formele sector gedeeltelijk af getrokken worden van WWV, WAO en Bijstand, kan de in formele sector ook reguleren. Het alternatief van het onder drukken of eliminenren van die sector kon wel eens veel moeilijker en veel kostbaarder zijn". (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Zestien oud-bewindslieden uit de voor malige KVP, ARP en CHU hebben in een open brief aan het CDA aangedrongen op een positief besluit tot plaatsing van kruisraketten in Woensdrecht. De oproep van de vroegere ministers, onder wie de ex-premiers De Jong en Zijlstra, is een reactie op de onlangs door 300 vooraanstaande CDA'ers gedane oproep aan hun partij om tegen de plaatsing te stemmen. De oud-bewindslieden wijzen het CDA erop, dat Nederland door zijn grootte en ligging onmogelijk zelf voor zijn veiligheid kan zorgen. Zij noemen ons lidmaatschap van de NAVO onontbeer lijk en spreken de mening uit dat Nederland „een volwaardig lid van de NAVO dient te blijven". „Dit betekent dat wij ook bereid moeten zijn, een in het NAVO-beleid passend aandeel te leveren in de plaatsing van de kruisraketten", aldus de voorma lige ministers. De plaatsing is volgens hen vooral noodzakelijk omdat de Russi sche SS-20-raketten het voor het bewaren van de vrede noodza kelijke bewapeningsevenwicht tussen oost en west hebben ver stoord. ..Dit moet zwaarder wegen dan de grote en op zichzelf begrijpelijke bezwaren tegen de plaatsing", zo schrijven de zes tien. Hun conclusie luidt daarom: „Een besluit tot plaatsing dient derhalve naar onze mening thans te worden genomen". De open brief is ondertekend door de oud-ministers Van Aart- sen, Bakker, Beelaerts van Blokland, De Block, Bot, Van den Brink, De Geus, De Jong, Lardinois, Van Rooy, (Y.) Scholten, Van der Stee, Stuyt, Udink, Van Veen en Zijlstra. Centrumpartij wil straffeloos geweld tegen immigranten DEN HAAG De fractievoorzitter van de Centrumpartij in de Tweede Kamer, drs H. Janmaat, heeft zaterdag bevestigd dat er binnen zijn partij een voor intern gebruik bedoelde nota circu leert die gaat over de juridische mogelijkheden om geweld van Nederlanders ten opzichte van immigranten ongestraft te laten Die mogelijkheden moeten volgens de partij worden gezocht in het recht op noodweer. Hierbij gaat men er van uit dat de Ne derlandse overheid haar onderdanen onvoldoende zou „bescher men" tegen immigranten. Het bestaan van de nota werd zater dag onthuld in het Vara-radioprogramma „De stand van zaken". De auteur ervan is dr W.J. Bruyn van het wetenschappelijk bu reau van de Centrumpartij. Behalve als noodweer kunnen vele acties van Nederlanders tegen immigranten gezien worden als een „door de wet aanvaarde vorm van verzet", zo wordt in de nota gesteld. De Anne Frankstichting onderzoekt de mogelijkheden om tegen dr. Bruyn een kort geding aan te spannen. Omdat diens racisti sche uitlatingen zijn neergelegd in een intern stuk, is het echter nog maar de vraag of de wet ruimte biedt voor een veroorde ling. Zegge en schrijve vragen wij slechts één nieuwe abonnee voor een luxe Parker balpen Naam_ Adres _als nieuwe abonnee I van de Leidse Courant Postcode/PlaatsI Betaald wordt C per maand (met automatische afschrijving) IZ per kwartaal Stuur een luxe Parker balpen naar: Naam Ad res Postcode/Plaats_ Telefoon I Stuur deze bon in open envelop -geen postzegel plakken- naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 232, a ^2500 VG Den Haag pRIEMELS icli k! JfLiX! fCveefiL, -T&T8SELO. ÜELU mc wou k/w Ik ElNOEl'JK mijn NBT IN. HILVERSUM Er ko- haafd. men vooralsnog geen al ternatieven voor de huidi ge koopavonden op don derdag- of vrijdagavond. Bovendien blijft de huidi ge winkelsluiting vanaf zes uur 's avonds, evenals het maximaal van 52 uren per week, dat een winkel open mag zijn, gehand- Staatssecretaris Van Zeil (eco nomische zaken) zei dit zater dag voor de radio. Hiermee komt de bewindsman tege moet aan bezwaren uit de branche tegen langere ope ningstijden. Van Zeil wil wel laten onderzoeken of het aan tal avondwinkels kan worden uitgebreid. Gemeenten zouden wat hem betreft in overleg met de Kamer van Koophan del, ondernemers en vakbewe ging kunnen bekijken of avondwinkels mogelijk en wenselijk zijn. Van Zeil zaken ziet geen kans pompstations te verbieden om zaken als bloemen, bier. siga retten, snoepgoed alsmede kas teelromannetjes en dergelijke te verkopen. Wel zal de be windsman door de Economi sche Controle Dienst (ECD) la ten onderzoeken of de pomp houders inderdaad, zoals de le vensmiddelenbranche zegt, op grote schaal de winkelslui tingswet overtreden door het verkopen van artikelen die niet uit de pomp komen, in de avond en de weekeinden. Zou dat het geval zijn. dan moeten de pompstations aparte ingan gen maken tot de levensmid delenafdeling. Die ingang zou dan na zes uur dicht moeten Sterke daling bioscoopbezoek AMSTERDAM Het bestuur van de Nederlandse Bioscoop bond gaat deze week met zijn leden bespreken welke maat regelen er genomen moeten worden om een dam op te werpen tegen de scherpe da ling van het bioscoopbezoek in ons land. In de eerste twee maanden van dit jaar daalde het aantal bioscoopbezoekers met 35 procent

Leidse Courant | 1984 | | pagina 5