.Schandalig dat Nederland ;een grafisch museum heeft" „We laten ons niet zomaar afslachten" aal: illegaal parkeren hard aanpakken ISEUM MOGELIJK GEHUISVEST IN LEIDEN Kat-Expo in Groenoordhaiien i^IDEN QeidócQowumt MAANDAG 9 APRIL 1984PAGINA3 DEN De gemeente is van plan het illegaal parkeren in de lenstad hard aan te pakken. Voor alle parkeerplaatsen in de lenstad zal voortaan betaald moeten worden, een parkeer- j gaat zeventig gulden kosten, het aantal controleurs wordt i 9 tot 23 uitgebreid en het aantal plaatsen waar fout kan rden geparkeerd, wordt terugbracht van 1750 naar 500 door plaatsen van paaltjes, bloembakken en het aanleggen van paden. zegt C. Waal, wethouder van ruimtelijke ordening en ver in de Partijgenoot, het blad van de Leidse afdeling van de Dit plan van het college van B en W wordt binnenkort de gemeenteraad voorgelegd. Het plan bepaalt dat er in de nstad het gebied binnen de singels en de Stationsbuurt nulereen no8 maar geparkeerd kan worden, als daarvoor wordt jald. Bewoners en bedrijven kunnen tegen een (flinke) ver ding ontheffing krijgen. Voor bewoners zou dat 180 gulden iar moeten zijn. Voor bedrijven een veelvoud. Waal wijst op staan van wat hij noemt „informele ontheffingen": dezelf de auto's, die altijd op de dezelfde plaats staan, maar nooit een bon krijgen. Dat verschijnsel zou ook aangepakt moeten worden. De boete van 70 gulden zou alleen gelden voor de legale par keerplaatsen, waar de gebruiker niet aan de betalingsverplich tingen voldoet. Plaatsen waar een parkeerverbod geldt, vallen niet onder deze zogenaamde fiscalisering de gemeente houdt de opbrengst zelf van de parkeerboetes. Wettelijk is dat niet mogelijk. Volgens Waal zouden de winkeliers moeten inspelen op het plan: klanten zouden bijvoorbeeld de kosten die aan het parke ren zijn verbonden vergoed moeten krijgen. Het plan zou vol gens de wethouder kostendekkend kunnen zijn. Parkeren in de binnenstad zou 1,50 of 2,- per uur moeten gaan kosten. Waal zegt met het plan vooral „de zwakken in het verkeer" te willen beschermen: de fietsers, de voetgangers en het openbaar vervoer. „De meerderheid van mensen heeft niet eens rijbe wijs", aldus Waal. Man dood op fietspad LEIDEN De 38-jarige G.A. Cornelis- sen uit Leiden is zondagmiddag overle den aan de gevolgen van een onbekend ongeval op het fietspad langs de Rijn dijk. De man werd in de nacht van vrijdag op zaterdag om kwart over een bewusteloos naast zijn fiets aangetrof fen. Met hoofdwonden werd hij opge nomen in het Elisabeth ziekenhuis en later in de nacht geopereerd in het AZL. De politie is op zoek naar getuigen. Met name wil men in contact treden met een bromfietser met een witte valhelm die rond het tijdstip dat de man werd aangetroffen, over het fietspad zou hebben gereden. Mishandeling op station LEIDEN Een 29-ja- rige inwoner van Kat wijk is zaterdagavond kort na tien uur op het Leidse station mishan deld en beroofd van vijf gulden. De man werd staande gehou den door enkele voet balsupporters. Een van hen eiste geld en sloeg hem vervolgens met een fles op het hoofd. Deze jongeman werd door omstanders her kend en is later aange houden. Het bleek een 20-jarige Katwijker te zijn. 'EN/WOUBRUGGE in een klein schuurtje bij een woning aan de dse Slootvaart in Wou- g |gge hoort, staat een uit ""laveer 1840 daterende inaamde kniehevel- i. Een bescheiden ap- t maar vooral gezien erd (ouderdom en de staat sprain het bijna ander- plajve eeuw oude stuk erk nog verkeert, minder indrukwek- dan de lawaaiige ko- n waarop tegenwoor- ranten en tijdschrif- rugi in een razend tempo rheiMen gedrukt. In een nen(ere hoek van het uurtje staat nog een inere pers. Daar om- tn letterbakken en let- bin£asten met honderden n lettertjes en wat rijzen. Een grafisch ;eum in het klein. De teling is eigendom amateurdrukker G. enlang wordt in Neder- 1 geprobeerd een grafisch eum van de grond te krij- G. Keiiser en medelief- ter van het grafische vak, Coo, zijn intensief be en bij de pogingen om ndelijk grafisch museum ns in Nederland te vesti- De heren blijken mateloos iteresseerd in alles wat met :en en de grafische in- ie te maken heeft. Hun ienis met de grafische :rie en hun vrijetijdsbe- Sjing gaan dan ook verder de persen en de letterbak- ^.P3! in het schuurtje. Het ;tal heeft zitting in het be- van de Stichting Mu- u-- m voor de Grafische Vak- l Deze stichting werd op 18 mber 1975 opgericht door paar mensen die niet lan- konden toezien hoe het *Heden van de grafische in- nrie en eeuwenoude grafi- technieken in de verge- ^^pid dreigden te raken. Eén adei Coo (links) en Keijser demonstreren de kniehevelpers in het schuurtje van Keijser in Woubrugge. Een dergelijke pers zou ook deel moeten uitmaken van de omvang rijke collectie van het Grafisch Museum, dat mogelijk in Leiden wordt gevestigd. de drijvende krachten Ier dat initiatief was prof. Ovink. De inmiddels Heden Ovink was hoogle- in Amsterdam in de we- chap van de geschiedenis Ie esthetiek van de druk- bt. Ook de voorzitter van tamer van Koophandel, A. lings veld, is betrokken bij museum in oprichting. tig, f e stel ij, ïit het grafisch museum er ^^en Leiden wordt als ^Hvan de vestigingsplaastsen ■Bemd, maar ook Haarlem ^^indhoven zijn in meer of iav lere mate de race zou Nederland voor de 'or fde maal een landelijk gra- >fsia: e museum krijgen. In '6; i cht was voor de oorlog 5mko dergelijk museum dat aan a£®se irafische School was ver stallen, maar dat museum t de oorlog niet overleefd, oorlog werd het gebouw Lm de geallieerden gevor- Vof^ en het werd ontruimd. jser: „Als een schadeloos- i22slvoor **et verloren gaan i99ioddat museum kwam er een som geld beschikbaar. 399 05 dat geld is jaren niets ge- isacxJi en net idee is nu om het 7^8< ibruiken voor het opzetten het nieuwe museum". - afgelopen jaren zijn door 54Ïo(tlcnting vooral besteed aan ssiij verzamelen van materiaal t36>de r*jke geschiedenis van im!s grafische industrie. De i29.°i,ting zag en ziet dan ook 48,d lede ogen hoe veel waar- i5o'o 8rafrscb materiaal naar 2P1.S ichroothoop verdween en i22ia verdwijnt. Op een aantal 160.S (sen het jjeje |an(j - het materiaul dat door de iting van de ondergang is 6L9 d ijzeren handpersen, 47.9 degels. cylinderpersen, 32CL5 hevels, etspersen, litho- - en, off setpersen, letter- 31*i31en, lynotypes, sniimachi- 254.s[ om een paar voorbeelden 151.# oemen her en der opge- 91,9 Bn- Wat Keijser en Coo betreft is het vijf voor twaalf. Nu zal keihard aan de totstandko ming van het museum ge werkt moeten worden, want anders hoeft het niet meer. Keijser zegt daarover: „De ontwikkelingen in de grafi sche industrie zijn de laatste jaren erg snel gegaan. Juist daarom zijn we sinds de op richting van de stichting meer bezig geweest met het verza melen van grafisch materiaal dan met het vinden van een geschikte lokatie voor het mu seum en de bijbehorende fi nanciën. Onze belangstelling gaat niet alleen uit naar grote of kleine persen en naar de ly- notype of de monotype, maar ook naar letters en naar mate riaal om te binden. Met de in voering van de computer en het fotografisch zetten, ging en gaat helaas heel veel materiaal verloren. Voor particulieren is het vaak te groot om te bewa ren en bedrijven willen de verouderde spullen kwijt, om dat het toch maar in de weg staat. Persen en zetbokken worden gesloopt. Alleen wordt hier en daar nog wat nog wat bewaard om in de ontvangs thal van een drukkerij te zet ten of zo, als bezienswaardig heid, maar daar houdt het wel mee op. En het materiaal dat wel behouden blijft, is vaak ook onvolledig". Coo herinnert aan de verande ring in de techniek van het drukken van kranten: „Zeker in de krantenwereld is de om wenteling van het machinaal zetten en het met lood werken naar de computer en het foto grafisch zetten zo snel gegaan, dat als je even niet oppast, nie mand meer weet hoe het vele tientallen jaren lang gegaan is. In wezen is de techniek in de loop der jaren niet veranderd totdat de computer en het fo tografisch zetten in de grafi sche industrie hun intrede de den. Kleine bedrijven druk ken nog wel met lood maar daar houdt het mee op. Daar om moeten we opschieten". De heren wijzen op de rijke historie van het gedrukte woord in Nederland. „De vrij heid van meningsuiting is zo diep in de Nederlandse samen leving verankerd en de faam van Nederland op grafisch ge bied is internationaal zo groot dat ie als bedrijfstak en als overheid wel verplicht bent om een grafische museum te stichten", aldus Coo. De heren blijken van mening, dat het schandalig is dat er in Neder land geen grafisch museum bestaat. Statisch Elders in het land zijn meer regionaal getinte initiatieven genomen om grafisch materi aal te behouden. In Etten Leur is een klein grafisch museum, maar dat is eigenlijk alleen op aanvraag open en in het Fries Museum in Leeuwarden is een beperkte grafische afdeling in gericht. Hoewel Keijser en Coo dergelijke initiatieven op prijs stellen, is het toch niet wat ze zich van een grafisch museum voorstellen. Het zou groter en veel vollediger moeten zijn. „We willen die regionale mu sea geen concurrentie aan doen, maar wat de stichting zich ten doel stelt, zou voor ie dereen altijd toegankelijk en aantrekkelijk moeten zijn. Zo als andere musea als Volken kunde in Leiden het Rijksmu seum in Amsterdam, ook van alles te bieden hebben". Keijser wijst op wat het bui tenland op dit gebied te bieden heeft: „In Duitsland en in Bel gië heb je prachtige grafische musea. In Mainz het Guten- bergmuseum en in Antwerpen het Plantijnmuseum. Wat wij willen is een museum, dat niet alleen een overzicht geeft van het ontstaan van de grafische industrie van de uitvinding van de boekdrukkunst via de zetmachines van Mergentha- ler, die eind vorige eeuw wer den bedacht tot de computer die nu onmisbaar is, maar waar ook van alles te doen is. Het mag niet een statisch, doods iets worden, waar alleen de ware liefhebber zich thuis- voelt. De bezoeker moet kun nen zien dat het grafische vak leeft, hoe het leeft, wat een ty pograaf allemaal kan". Het is de bedoeling van de he ren dat de apparatuur die in het museum moet komen te staan in een zodanige goede staat zal verkeren, dat er nog gebruik van kan worden ge maakt. Juist daarom bestaan er contacten met grafische ate liers en met zogenaamde druk- huizen. Met kunstenaars die op het grafische vlak actief zijn. Aan het museum zouden ateliers verbonden moeten worden waar wordt gewerkt en de bestaande kleinschalige drukkers zouden daarbij inge schakeld kunnen worden. Politiebureau De vraag blijft waér dat mu seum moet komen als het al in Leiden komt, wanneer het ge realiseerd kan zijn, maar voor al hoe het gefinancierd moet worden. Wat dat laatste betreft is de hoop van de stichting geves tigd op de overheid. Zowel de plaatselijke als de landelijke overheid zouden in de buidel moeten tasten. Het kapitaal van de stichting hoeveel wil het tweetal niet kwijt zou alleen maar een startkapitaal kunnen zijn. Voor de exploita tie van het museum, dat ook personeel in dienst zou moeten hebben, is veel geld meer no dig. „Hoeveel is nog onduide lijk. Dat zal van de grote van het museum en van de kosten die zijn verbonden aan de ver werving van de benodigde huisvesting afhangen. Het is nog te vroeg om daar iets zin nigs over te zeggen". Haarlem en Eindhoven lijken de grootste concurrenten van Leiden als het gaat om het binnenhalen van het Grafisch Museum. De Stichting Mu seum voor de Grafische Vak ken heeft bijvoorbeeld de pan den van de firma Enschede in de Haarlemse binnenstad op het oog. Dit is misschien wel bekendste bedrijf in de grafi sche sector verhuist binnen kort naar een industriegebied aan de rand van Haarlem en de panden in de binnenstad komen dus leeg. In Haarlem is al een initiatiefgroep opgericht die wil proberen het museum in het complex van Enschede onder te brengen. In Eindho ven wil men een industriemu seum opzetten, daar zou het grafisch museum deel van uit kunnen maken en ook Rotter dam zou belangstelling heb bent In Leiden zouden drie lokaties beschikbaar zijn voor het mu seum. De Stadstimmerwerf aan het Galgewater, het Pest huis aan de Plesmanlaan dat na het vertrek van het Leger museum binnenkort leegkomt en het politiebureau aan de Zonneveldstraat dat over twee jaar leegkomt. Het Legermu seum wordt overigens ook als opslagplaats van BKR-werken genoemd. Coo benadrukt dat Leiden zijn voordeel zou kunnen doen met het binnenhalen van het gra fisch museum. Het zou een nieuwe mogelijkheid zijn om reclame voor de stad te ma ken. „Als Leiden het museum echt binnen haar grenzen wil dan zal ze er ook wat voor rrioeten doen. De gemeente moet achter ons gaan staan en het initiatief krachtig onder steunen. Wij vinden Leiden een uitstekende plek om een grafisch museum te huisves ten, denk maar aan de ge schiedenis van Leiden met Brill, Elsevier en Plantijn. Maar alleen kunnen we het niet. De gemeente zal ook fi nancieel de helpende hand moeten bieden en laten zien dat ze er wat voor over heeft om het museum inderdaad in Leiden van de grond te krij gen". MARCEL GELAUFF Kledingworkshop workshop van het Leids Vrijetijds Centrum aan Breestraat 66. Op maandag- en woensdagmiddag van een tot vijf uur kan men daar binnen lopen om op een naaimachine kleding zelf te maken of te vermaken. Ook kan men zich van te voren inschrijven in een map die in het LVC ligt. Er is tijdens de workshop altijd iemand aanwezig die helpt bij de werkzaamheden. De workshop is op de eerste verdieping in bet tweede lo kaal. Wel moeten zelf stoffen en garen meegebracht worden. Per middag kost de deelname 1 gulden. Thema-ochtend Clubhuis Matilo houdt donderdag 12 april weer een thema ochtend voor vrouwen. Het onderwerp is dit keer brand beveiliging in en om het huis". Een onderwerp waarbij veel kleine dingen vaak over het hoofd worden gezien. Brandmeester Wagemans is aanwezig om enkele tips te ge ven. De thema-ochtend duurt van half tien tot elf uur en de kosten bedragen 1,50 gulden, waarbij de koffie gratis is. Herinrichten Belangstellenden kunnen woensdagavond 11 april om acht uur in café-restaurant „Eigenzorg" van gedachten wisselen over de definitieve her-inrichting van de Sta tionsweg. De afdeling Verkeerszaken van de gemeente heeft inmiddels al wat voorwerk verricht en wat plan tekeningen gemaakt, die zijn opgehangen in de super markt Edah en de coftieshop De Bruine Boon. Met de herinrichting wordt begonnen direct na de aanleg van het riool. Kijkhuis Het Kijkhuis (Vrouwenkerkkoorstraat 17) vertoont van donderdag 12 tot en met woensdag 18 april de film „L Ar gent" van Robert Bresson. De film is gebaseerd op het Valse bankbiljet" van Tolstoi en gaat over de lotgevallen van een jongeman die onschuldig in de gevangenis belandt en uit woede en frustratie in de ban van het kwaad komt. De voorstellingen beginnen om acht uur en om kwart over tien. Sportblessures Dr. Tjip Rijps tra en fysiotherapeut Ad van Houdt hou den donderdag 12 april in het K&Ogebouw aan de Oude Vest 45 een lezing over sportletsels en sportonge- vallen en hoe deze te voorkomen zijn. Aan de hand van een diaserie zullen zij één en ander duidelijk maken. De lezing begint om kwart over acht Voor inlichtin gen kan men K&O bellen, tel. 071-141141. CASBA EN LESKI IN BEROEP TEGEN LEIDSE MEUBELBOULEVARD LEIDEN/ZOETER WOU- DE De meubelwinkels Casba en Leski uit Zoeter- woude-Rijndijk gaan be zwaar aantekenen tegen het bouwplan voor een meubelplan aan de Leidse Plesmanlaan. Dit zegt ad junct-directeur P. Bever wijk van Casba. „We laten ons niet zomaar afslach ten", zegt hij en stelt daar bij dat de keuze van de overheid voor een lokatie voor een meubelboule vard veel te lang duurt. „Ik vind het een kwalijke zaak dat wij het slachtof fer dreigen te worden van de besluiteloosheid van de overheid". Het door zijn bedrijf te ontvouwen am- De grootste onafhankelijke kattenvereniging In Nederland, De Nederlandse Kat tenfokkersvereniging (NKVF) houdt zondag 15 april een grote kattententoonstel ling in de Leidse Groenoordhaiien. Ruim zeshonderd raskatten zullen daar aanwe zig zijn. Onder hen vele Internationale Groot Kampioenen. Het grootste deel van tentoongestelde katten behoort tot de categorie langhaarkatten, zoals Heilige Bir- manen en Bilanezen. Ook is er een zeer bijzondere kat te zien, namelijk de Korat. De toegangsprijzen bedragen vijf gulden en drie gulden vijftig, de tentoonstelling is open van tien tot zes uur. bitieuze plan voor ee.. meubelboulevard aan de Rijndijk, dreigt volgens hem in een la geschoven te worden. De strijd rond de meubelbou levard wordt steeds ingewik kelder. Nu liggen er vier plan nen bij de provincie. Van Lei den (Plesmanlaan), Zoeter- woude (Rijndijk), Den Haag (bij het Spui) en Leiderdorp (Elisabethhof). De laatste twee lijken nog de meeste kans te hebben. Een ambtelijke werk groep van de provincie advi seerde vorige week aan Gede puteerde Staten te kiezen voor Den Haag. Ook gedeputeerde J. Borgman wil dat de meubel boulevard in Den Haag komt, maar de provincie heeft nog feen definitieve keus gemaakt nmiddels is er ook voor Lei den een bouwplan ingediend door de meest belanghebben de: meubelhandel Stouten- beek. Hij heeft onder meer in Beverwijk een grote zaak en kwam oorspronkelijk met het Elan in Leiderdorp een meu- elboulevard te stichten. Casba en Leski vrezen dat een meubelboulevard in Leiden of Leiderdorp hun klanten weg zullen trekken. In Zoeterwou- de is nu „slechts" ruim 6000 vierkante meter terwijl in de andere plaatsen bijna vier maal zoveel mogelijk is. „On derzoek heeft uitgewezen dat de vestiging van een meubel boulevard verstrekkende ge volgen heeft voor de meubel bedrijven in een straal van tien kilometer", zegt de heer Beverwijk. Casba en Leski zijn dan nu ook bezig bedrijven te interesseren voor een vesti ging in Zoeterwoude. „Maar omdat nog steeds niet duidelijk is wat er mogelijk wordt, is het voor ons zeer moeilijk bedrij ven hierheen te trekken", al dus de heer Beverwijk die de hele affaire „een schimmige zaak" noemt. Eventueel vertrekken naar de plaats waar een meubelboule vard komt, is volgens de ad junct-directeur niet mogelijk. „Deze gebouwen zijn bijna al leen geschikt voor de meubel branche. Die raak je dus nooit kwijt als je weggaat". De minst slechte oplossing voor de Zoe- terwoudse bedrijven is dan ook een meubelboulevard in de Haagse binnenstad omdat dat ver genoeg van Leiden vandaan is.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 3