LAS Roma-Juventus op tv, mders vallen er doden" Van den Berg finisht als tweede in EK Circuit van Zandvoort moet behouden blijven Weer remise Wiersma-Wirny )>uoetballerlei Eder bestraft door rech tbank Sportwereld Duizenden bewijzen Jack Middelburg laatste eer >ORT ficicUcSoivicmt ZATERDAG 7 APRIL 1984 PAGINA 9 ÏTAALD )ETBAL Zwolle-FC Utrecht rond Sport-Sparta wna S-Excelsior rlem-PSV noord-Roda JC te divisie enveen-Telstar hoven-FC Den Haag FC VVV IC Cambuur -SC Ca m IGEN ivisie >en Bosch-Willem II idam-DS'79 lroningen-AZ'67 "IA Eagles divisie [wente-RBC Veendam raafschap-Wagenlngen Zola Budd krijgt Brits paspoort LONDEN De Zuidafrikaan- se atlete Zola Budd heeft giste ren het Britse staatsburger schap gekregen. De zeventien jarige atlete, die blootsvoets loopt, hoopt een plaats te krij gen in de Britse olympische ploeg. Haar naturalisatie werd vergemakkelijkt, doordat haar ouders uit Groot-Brittannië af komstig zijn. Budd, de snelste vrouw op de 5000 meter, maar nog zonder wereldrecord omdat Zuid-A- frika is uitgestoten door de in ternationale atletiekfederatie, kwam twee weken geleden naar Engeland. Piquet naar beste tijd in training KYALAMI Wereldkampioen Nelson Pi quet vertrekt vandaag van de beste startposi tie voor de formule-l-race om de grote prijs van Zuid-Afrika. Op het circuit van Kyalami, de baan waar hij vorig jaar de wereldtitel ver overde, kwam de Braziliaan bij de afsluitende training tot de verbetering van het donderdag gevestigde ronderecord van de Fin Rosberg. Piquet reed zijn Brabham in de warme weers omstandigheden als enige rond in een tijd van onder de 1 minuut en 5 seconden: 1.04,871 (een gemiddelde snelheid van ruim 227 kilo meter per uur). Rosberg, de wereldkampioen van 1982, bezet de andere positie op de eerste startrij voor de tweede WK-race van dit sei zoen. Anderlecht gelijk met Beveren BRUSSEL Anderlecht is gisteravond in puntentotaal gelijk gekomen met lijstaan voerder Beveren in de hoog ste klasse van de Belgische voetbalcompetitie. Ander lecht won de vooruitgespeel- de wedstrijd tegen Cerkel Brugge met 7-0 (3-0) door doelpunten van Czerniatin- sky (drie), Vandenbergh (drie, waarvan een straf schop) en De Groote. Beveren speelt vanavond te gen Standard Luik, dat zon der zijn zeven geschorste spelers zal moeten aantre den. BELO HORIZONTE De Braziliaanse international Eder van Atletico Mineiro is door de rechtbank in Belo Horizon te gisteren tot een voorwaardelijke gevan genisstraf van drie maanden veroor deeld. Eder werd gestraft wegens het toebrengen van lichamelijk letsel aan een tegenstander tijdens een oefenduel. Eder moet zich de komende twee jaar elke twee maanden bij de rechter mel den en kan slechts met diens toestem ming Brazilië verlaten. Eder staat op het punt zijn voetbalcarrière buiten Brazilië (Italië) voort te zetten. CARNAC Stephan van den Berg heeft de overwin ning in de Europese titelstrijd in de Olympische Wind- glider-klasse gemist. De Nederlandse troef voor de olympische regatta moest voor de kust van Carnac (Bretagne) de winst aan de Fransman Gildas Guillerot lateQ. Guillerot, eind vorig seizoen al te sterk voor Van den Berg in de wereldtitelstrijd in de open klasse, had na vier races de achtvou dig surfkampioen uit Hoorn al van de leidende positie verdron gen. Van den Berg kreeg door de weersomstandigheden aan de Bretonse kust slechts één kans Guillerot te verdringen. Donder dag werd wegens windstilte de vijfde race afgelast. Van de voor gistyeren vastgestelde laatste twee manches ging er slechts één door. Van den Berg had een slechte start en moest Guillerot la ten lopen. De wereldkampioen Windglider verlegde, hopende op een winddraaiing, zijn koers, maar had het geluk noch het weer op zijn hand. Toen Van den Berg het zinloze van de inhaalpo- ging inzag, gaf hij op. Door de aftrek van het slechtste resultaat, dat van gisteren, stond zijn tweede plaats al vast Guillerot, gis teren tweede achter de Italiaan Wirz, onttroonde voor zijn eigen kust de Italiaan Klaus Maran en stelde zijn kandidatuur voor de olympische Spelen. De Franse deelnemer voor die strijd is nog niet aangewezen. 99 99 HAARLEM Het circuit van Zandvoort moet blij ven en verdient in de na bije toekomst zelfs uitbrei ding. Die conclusie trekt de Kamer van Koophan del van Haarlem uit de rapportage van het onaf hankelijke adviesbureau Tideman over de toeristi sch/recreatieve en econo mische betekenis van het autocircuit Zandvoort. In het gisteren geopenbaarde wetenschappelijke rapport komt naar voren, dat de even tuele sluiting van de enige na tionale autosport-accommoda tie grote economische gevol gen zal hebben voor de kust plaats Zandvoort, de betrok ken regio en Nederland. De uitkomsten van het onder zoek vormen een belangrijke bron van informatie voor de volgende week donderdag te houden commissie-vergade ring van de Provinciale Staten van Noord-Holland. De com missies voor de milieuhygiëne, ruimtelijke ordening, economi sche zaken en onderwijs-, jeugd- en sportzaken buigen zich dan over de aanvraag van de circuit-exploitant CENAV voor een ontheffing van de be palingen van de wet geluid hinder, die het houden van een formule-l-race om de Grote Prijs van Nederland vanaf 1988 onmogelijk zal ma ken. Zonder Grand Prix acht de CENAV het duinencircuit niet langer exploitabel. Het advies van de gecombineerde commissievergadering zal door het dagelijks bestuur van de provincie, Gedeputeerde Sta ten, worden overgenomen, al dus gedeputeerde Geert de Boer. VALKENBURG De veer tiende partij in de tweekamp om de wereldtitel dammen Wielrennen Sean Kelly heeft de Ronde van het Bas kenland gewonnen. De Ier won gisteren de afsluitende tijdrit. Shorttrack Charles Veld hoven, Menno en Ger Boelsma plaatsten zich in Peterborough (Gbr) op het onderdeel 1500 meter voor de halve finales van de wereldtitelstrijd short track. Zeilen Na twee races bij de internationale Finn-wedstrij- den voor Anzio bezet Mark Neeleman de eerste plaats in het algemeen klassement. Binkhorst/Van Walt Meijer zijn in Vilamoura achtste bij de Stars. Voetbal In de reserve ere divisie won Feyenoord 2 met 4-0 van Telstar 2. 1. Patrick Devos 3 uur en 58 minuten, 2. Ludo de Keulenaer, 3. Alain Desae ver, 4. Luc Wallaeys zelfde tijd, 5. Jan Bayens op 50 seconden. 6. Michel Dernies op 0.55, 7. Guldo van Calster op 2 minuten en 10 seconden. 8. Rudy Pevenage, 9. Mario van Vllm- meren (Ned), 10. Patrick Deneut, 18. Heddy Nleuwdorp (Ned). 19. Miel Ker- stens (Ned), 20. Henri Manders (Ned). 24. Ad Polak (Ned), zelfde tijd als Van Calster. Ster van BladeJ Openingstijdrit over 22,3 kilometer: 1. Jelle Nijdam (Zundert) 29 minuten 07,96 seconden (gemiddelde snelheid 45,744 km/uur), 2. Hans Daams (Val- kenswaard) 29.48,13. 3. John Talen (Spijkenlsse) 29.55,76, 4. Piet Kleine (Kerkeveld) 30.06,79, 5. Ron Groen (Baarn) 30.13,24. 6. Gerard Schipper (Ter Apel) 30.17.63. 7. Maarten Du- crot (Utrecht) 30.20,86, 8. Nico Ver hoeven (Berkel Enschot) 30.24,39, 9. Dave Das (Valkenswaard) 30.29,30, 10. Jannes Slendebroek (Geldrop) 30.29,63. BILJARTEN WK kunststoten in Heeswijk-DInther: Stand na 32 stootbeelden: 1. Stey- laerts 173 punten 64 pogingen. 2. Co- tussen de Nederlander Harm Wiersma en de Rus Vadim Wirny is in een puntendeling geëindigd. Wirny speelde gis teren in het casino van Val kenburg met wit Na 35 zetten (2 uur en 50 minuten) werd re mise overeengekomen. Wiers ma voert de tweekamp aan met een voorsprong van 15-13. Het verloop van de veertiende partij is wit: Wirny, zwart Wiersma: 1. 32-28, 17-22; 2. 28x17, 12x21; 3. 34-29, 7-12; 4. 40-34, 19-23; 5. 45-40, 14-19; 6. 38-32, 10-14; 7. 42-38, 1- 7; 8. 50-45, 11-17; 9. 31-26, 7-11; 10. 48-42, 2- 7; 11. 37-31, 21-27; 12. 32x21, 16x27; 13. 31x22. 17x28; 14. 33x22, 18x27; 15. 29x18, 13x22; 16. 41- 37, 9-13; 17. 46-41, 4- 9; 18. 37- 31, 19-23; 19. 41-37, 14-19; 20. 37-32, 11-16; 21. 32x21, 16x27; 22. 42-37, 7-11; 23. 34-29, 23x34; 24. 40x29, 5-10; 25. 47-42, 13-18; 26. 37-32, 11-16; 27. 32x21, 16x27; 28. 42-37, 9-13; 29. 37-32, 19-24; 30. 32x21, 24x42; 31. 43- 38. 42x33; 32. 39x17, 10-14; 33 21-16, 12x21; 34. 16x27, 8-12; 35. 27-22, 18x27; remise op voorstel van Wiersma. rin 158/61, 3. Bessems 138/66, 4. Im- mervoll 129/70, 5. De Jager 125/74, 6. Van Oosterhout 122/72, 7. Casales 116/71, 8. Tiedtke 113/73, 9. Brocks- hus 108/75, 10. Connesson 85/77. WINDSURFEN EK windglider in Carnac Zevende race: 1. Wirz (Ita); 2. Guille rot (Fra); 3. Scott (Vst). Eindstand 1. Gildas Guillerot (Fra) 17 punten, 2. Stephan van den Berg (Ned) 24.7 punten. 3. Gilles Calvet (Fra) 37 punten, 4. Frederic Gautier (Fra) 44 punten, 6. Klaus Maran (Ita) 50 punten. AUTOSPORT Grand Prix in Kyalami: Startopstelling GP Zuid-Afrika (4.104 km): 1. Piquet (Bra) Brabham/BMW 1.04,871 (227.694 km/u), 2. Rosberg (Fin) Williams/Honda 1.05,058, 3. Mansell (Gbr) Lotus/Renault 1.05,125, 4. Tambay (Fra) Renault 1.05,339, 5. Prost (Fra) McLaren/Por sche 1.05,354, 6. Fabi (Ita) Brab ham/BMW 1.05.923. 7. De Angelis (Ita) Lotus/Renault 1.05.953. 8. Lauda (Oos) McLaren/Porsche 1.06.043. 9. Warwick (Gbr) Renault 1.06.056. 10. Alboreto (Ita) Ferrari 1 06.323. Jeff* ver k\ recordboek emaë effeniieter Hoeness heeft een leedherzoek gedaan te worden vronmgenomen in het Guiness kiok of Records. De spits eidenan Bayern München vindt t hetet feit, dat hij eind vorige iaand in 22 minuten drie- taal scoorde tegen Eintracht Braunschweig, erg uitzonder- 'jk, tenminste in het West- iitse profvoetbal. Om deze izondere verrichting aan de lactie van Guiness' Book Records geloofwaardiger maken, schreef hij bij zijn '.oek, dat 7500 toeschou- s, een scheidsrechter, ree grensrechters en 29 spe- \y irs van beide clubs hiervan jète. stuige waren". jJchots protest Tiie Walker, een official n de Schotse voetbalbond, flaakt zich vreselijk boos iyer de kwalificatie Britse flschoppers en vandalisten" Engelse kranten. Hij vindt 'ijk, dat Schotse suppor- ich tegenwoordig voor- sldig gedragen. „Alleen e supporters hangen weer de beest uit, wral als zij in het buiten- pd zijn". Walker wil het Sneraliseren van de Engelse pre zelfs in het parlement de orde laten stellen. „De Jigelse pers gebruikt de ■rm Brits alleen als het haar itkomt. Als een Schotse club de Europa Cup wint, schrijft en spreekt men over een Brits succes. Wordt er verlo ren, dan heeft men het over een Schotse verliezer". Video controleert scheidsrech ters geëist. De scheidsrechters- commissie van de Tsjechoslo- waakse voetbalbond beoor deelt sinds kort de fluitisten in de hoogste afdeling mede op videobeelden. Deze toon den bijvoorbeeld aan, dat scheidsrechter Stiegler tij dens Slavia Praag-Spartak Trnava een doelpunt had toegekend, dat had moeten worden afgekeurd, dat Ne- mec van Slavia wegens een ernstige overtreding naar de kleedkamers had moeten worden verwezen en dat een speler van Spar tak Trnava een gele kaart had moeten hebben. Op grond van deze „nalatigheden" werd scheids rechter Stiegler onmiddellijk voor korte tijd geschorst. Grote interesse voor EK Tien van de vijftienwedstrij den, die voor het eindtoer- nooi van het EK in Frankrijk worden gespeeld, zijn al uit- Zaalhandbal Guus Cantel- berg volgt bij hoofdklasser Blauw Wit trainer Hans Brou wers op. Waterpolo Jan Bultman, de coach van de ereklasser Het Ravijn, heeft zich teruggetrok ken als kandidaat voor de op volging van Denis Pocsik, de coach van het nationale water- poloteam. Tafeltennis Han Gootzen van Valkenswaard speelt ko mend tafeltennisseizoen in dienst van het Eindhovense L T, het vroegere PSV. Zaalhandbal René Kivit heeft definitief bedankt voor het Nederlands handbalteam. Hij wordt vervangen door Wil Jacobs. Paardesport Het paard Thor Volo (L. van Dooye- weerd) start morgenmiddag sportuitslagen Van onze correspondent) IME - Meer recht- sekse uitzendingen van ;tbalwedstrijden wordt Italië voorgesteld als geschikte middel om fidalisme in en rond de Itbalstadions te vermin- De voorzitter van Roma heeft de voet- bond dringend ver- de topmatch van Igende week zondag te il Juventus rechtstreeks jde tv te brengen, om- j er anders doden zul- f vallen, zo vreest hij. vandalisme in en rond de [ions neemt elke zondag in ie grotere vormen aan. De livisieclub Catania, berucht zijn agressieve supporters, niet meer in zijn eigen lion spelen, maar moet r de „thuiswedstrijden" traal veld opzoeken. Blij- /aaffP voorvallen van afgelo- imanè zonc*aë *n Palermo heeft e|e strafmaatregel de geweld- ^■^ligheden niet kunnen ver- ie tipderen. Ook elders in Italië at fet vaak mis- Afgelopen Jira2 werden bij het stadion "et g, AS Roma in Rome twee nch^orters neerëest°ken. Eén knoe ^en 's n°S 'n levensge- ™"V tijd politie-autoriteiten en de tbalbond zinnen al lange op geëigende maatregelen Voon dit toenemende suppor- Het inzetten van hullr politiemensen in en rond ik ojjtadions, het fouilleren van n Woekers, vriendelijke en H pogende oproepen van voet- ?dstr$rs en clubbesturen blijken begi te helpen. Als de suppor- hun agressie niet kunnen vocven in de stadions, dan een I ze dat wel daarbuiten, op waaf er naar toe, of op weg t huis. tspoflr vele voetbalofficials is er het ir één afdoende manier om k nul geweld rond de sportvel- 0 we te beteugelen en dat is de itstreekse tv-uitzending orsch de wedstrijden. De sfeer d de wedstrijd schijnt door supporters thuis, voor de buis op heel wat rustiger en vreedzamer wijze te worden beleefd dat in of bij het stadion en in de fysieke nabijheid van de aanhangers van de tegen partij. Zoals gezegd worden ernstige moeilijkheden gevreesd bij de wedstrijd van volgende week zondag tussen AS Roma en Ju ventus, in Rome. Dan zal wor den beslist wie de nieuwe Ita liaanse voetbalkampioen wordt. Erg groot De belangstelling voor de „wedstrijd van het jaar" is erg groot. Afgelopen dinsdag en woensdag zijn alle 48.000 plaatsen al verkocht, terwijl zich in de rijen voor de loket ten opnieuw de gebruikelijke ruzies en vechtpartijen hebben voorgedaan. Gevreesd wordt dat dit uitverkochte huis dui zenden supporters er niet van zal weerhouden toch naar het stadion te komen om te probe ren zonder kaartje binnen te dringen (één van de met de grootste hartstocht beoefende bezigheden in Italië). De voor zitter van AS Roma Viola: „Bij de kaartverkoop hebben zich al tonelen voorgedaan, waar je gewoon bang van wordt. Ik kan mijn verantwoordelijk heid niet langer aanvaarden. Het gevaar bestaat echt dat er doden zullen vallen". De politiecommissaris van Rome die verantwoordelijk is voor de openbare orde heeft zich achter het verzoek van Viola geschaard. „Als politie commissaris kan ik daar alleen maar blij mee zijn. Er zijn wedstrijden van deze impor tantie geweest, die in de groot ste rust en orde verliepen. Maar het is altijd beter het ze kere voor het onzekere te ne men en je in de rug te dekken. Het is duidelijk dat wij zonder tv-uitzending een massa poli tiemensen meer moeten inzet ten dan in het geval van een directe uitzending". Minister De minister van binnenlandse zaken kan altijd rechtstreekse uitzending bevelen als hij denkt dat de openbare orde daarbij gebaat is. Maar dit wordt toch als een te ernstige inbreuk op de autonomie van de Italiaanse voetbalwereld gezien. De beslissing moet van de voetbalbond zelf komen, en deze houdt uiteraard rekening met de andere clubs, die op hétzelfde tijdstip (zondagmid dag) elders in het land spelen. De oplossing zou kunnen zijn de wedstrijd te brengen op het regionale net, dat alleen in Midden-Italie wordt ontvan gen. Maar dan zouden de klei ne clubs in de regio worden benadeeld, want ook zij ontle nen hun inkomsten aan de toeschouwers. De beslissing zal wel in het voordeel van de uitzending uitvallen, maar' daarmee be gint voor velen pas de discus sie over de wenselijkheid van' rechtstreekse tv-uitzendingen in dit verband. Amerika wordt aangehaald als voorbeeld, waar sportwedstrijden altijd op televisie worden uitgezonden en vanwaar de eerste berich ten over supportersgeweld nog moeten arriveren. Zoveel lege plekken in de sta dions zal de rechtstreekse tv-uitzending trouwens niet veroorzaken, zo zegt men hier in Italië. „De echte supporter komt toch wel, en die vanda len, dat zijn onze supporters niet". CEES MANDERS Motorsportvrienden droegen de deze week overleden Jack Mid delburg gisteren naar zijn laatste rustplaats op de begraafplaats in Naaldwijk. Daar waren duizenden mensen verzameld om hem de laatste eer te bewijzen. Eerder volgden velen in de Ontmoe- tingskerk in de Westlandse plaats de dienst van woord en gebed. Daar spraken Wil Hartog (op de foto achter de baar) namens de coureurs en secretaris Theo Vaessen namens de Koninklijke Ne derlandse Motorsport Vereniging een afscheidswoord. De kerk bleek veel te klein om alle belangstellenden een plaats te bieden. Daardoor moesten velen de plechtigheden buiten volgen. Dieter Hoeness: verzoek. verkocht. Bijna 600.000 van de 750.000 toegangskaarten zijn reeds verkocht. De wed strijden, die nog niet zijn uit verkocht zijn Portugal-Span- je in Marseille, Roemenië- Spanje in St. Etienne, België- Joegoslavië in Lens, Dene- marken-Joegoslavië in Lyon en Portugal-Roemenië in Nantes. Verwacht wordt, dat België-Joegslavië een vol sta dion zal trekken, omdat het in het niet ver van de Belgi sche grens gelegen Lens wordt gespeeld. Tenminste, als de Rode Duivels nog in trek zijn na de zwart-geldaf- faires en het omkopingschan daal. In ieder geval kan nu al worden gesteld, dat het ko mende EK qua belangstelling succesvoller zal verlopen dan het vorige in 1980, waar de Italiaanse stadions bij prak tisch alle wedstrijden grote lege plekken vertoonden met uitzondering van de duels, waarbij Italië was betrokken en de finale tussen Wesf- Duitsland en België. Negen spelers onder het mes Fortuna Köln heeft dit sei zoen pas tweemaal in dezelf de opstelling kunnen spelen. In het afgelopen weekeinde was het zelfs zo, dat de club uit de Tweede Bundesliga voor de uitwedstrijd tegen Darmstadt, niet kon beschik ken over negen spelers. Alle maal waren zij pas geope reerd of moesten nog worden geopereerd. Met vaste reser ves en spelers uit de A-junio ren werd overigens verras send en royaal gewonnen met 5-1. Ondanks alle proble men maakt Fortuna Köln zelfs kans op de derde plaats, die promotie-degradatiewed strijden oplevert tegen de club, die in de Bundesliga als derde van onderen eindigt. Nummer dertien de laan uit In Griekenland is dit seizoen al de dertiende trainer in de hoogste afdeling, die uit acht tien clubs bestaat, de laan uit gestuurd. Janina ontsloeg de Westduitser Gerd Prokop, de vroegere doelman van Ale- mannia Aachen. Een en an der is de Griekse minister van sport de keel gaan uit hangen. Hij heeft besloten, dat de Griekse clubs geen buitenlandse trainers meer mogen contracteren. Barry kent Canjels niet Onlangs woonde Leo Canjels als toeschouwer Wuustwezel- Harelbeke bij. Iedereen vroeg zich af, wat de Neder landse trainer van KV Me- chelen bij deze Belgische tweedeklassewedstrijd (let terlijk en figuurlijk) te zoe ken had. Hij was in de buurt op familiebezoek, maar hij liet weten ook te zijn geko men om een appeltje te schil len met Barry Hulshoff. Ik kom kijken, of hij het zoveel beter doet". De oud-Ajacied is sinds kort trainer van Wuustwezel, hekkesluiter in de tweede klasse. Hulshof1 had via de radio laten weten, dat Canjels een theorie-trai ner was, die het topvoetbal nooit zelf had meegemaakt. Hulshoff mag dan wel over ervaring in het topvoetbal beschikken, Canjels doet dat overigens ook. Bajry wist kennelijk niet, dat Canjels ja ren in de eredivisie voor NAC speelde, er topscorer was, in het Nederlands elftal heeft gespeeld en trainer was van o.a. MVV, FC Brugge en Beringen. Barry Hulshoff: ervaring.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 9