i^eicUe 6oma/nt Kabinet; in 1985 9.6 miljard bezuinigen Ontslag dreigt voor personeel van werf NSM In de kas BON Wethouder Waal naar Deventer Centrale Directie PTT niet naar Groningen Ted Allbeury: spion, reclameman, radiopiraat en schrijver Zaterdag 7 april 1984, 75e jaargang no. 22856 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende tot Sijtholf Pers. Apothekersdijk 34.2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel.071 -122244. Giro 103003 Bank:Amro-bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: IJ.Hallewas. Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties: (excl.5% BTW) f 0.59 per mm. kleintjes f 0,41 per mm. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f 21.02 (uits!.aut.betaling),kwartaal f 63,07, jaar 1240,46. Klachten bezorging: maandag t/mvri|dag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Losse nummers f 1 00 Wolkenvelden en mogelijk wat regen. Middagtempera- tuur 9 graden. Matige oostelij ke wind. Zondag rustig en droog weer en geleidelijk meer zon. Zon op 06.59, onder 20.26. Sehev. hoog water 8.03 en 20.47. Laag water 3.39 en 16.08. PER 1 MEI BURGEMEESTER LEIDEN/DEN HAAG Mr. C.J.D. Waal is met ingang van 1 mei benoemd tot burgemees ter van Deventer. De Leidse wethouder van ruimtelijke ordening, openbare werken en verkeer volgt H. Posthuma op die per 1 april met VUT is gegaan. De benoeming van Waal (40) komt onverwachts. Bekend was wel dat Waal hoge ogen gooiden voor het ambt,maar in de Leidse politiek werd niet verwacht, dat het kabinet gisteravond al zou besluiten de ko ningin een nieuwe burgemeester van Deventer voor te dragen. Binnen de Leidse PvdA is men ook verrast over de kor- termijn waarin Waal uit Leiden vertrekt. Waal zegt in een reactie erg blij te zijn met zijn benoeming. Hij noemt Deventer „één van de meest interessante steden van Nederland". Over de opvolging van Waal gaat de fractie van de PvdA dinsdag pra ten. Er zal een pro cedure opgesteld worden, die moet leiden tot de benoe ming van een op volger. Binnen de socialistische fractie circuleren de na men van fractie voorzitter mevrouw M. van der Molen, de huidige wethou der van onderwijs J, Peters en R. Ei kerbout. (Pagina 3: „Het werd tijd om op te stappen") Couppoging militairen Kameroen mislukt JAOENDE Ontevreden le den van de paleiswacht van Ka meroen hebben gisteren een po ging gedaan de macht te grij pen, maar uit radioberichten kon vanmorgen worden opge maakt dat die poging na zware gevechten is mislukt. In een speciaal radiobericht werd de burgers opgeroepen thuis te blijven „om de trouwe regeringstroepen in staat te stel len de laatste verzetshaarden op te ruimen". Aanvankelijk zag het er naar President Paul Biya van Kame- «p roen. uit dat de opstandelingen, geleid door de islamitische kolonel Sa- leh, in hun couppoging zouden slagen. Eerder op de avond werd in een radio-uitzending namelijk gemeld dat een „op perste militaire raad" president Paul Biya had afgezet. Later herstelde het regeringsleger zich echter en kon een tegenof fensief worden ingezet. Oliebaronessen betrapt op winkeldiefstal LONDEN Twee gefortuneerde vrouwen uit Saoedi-Arabië wier ou ders oliebronnen bezitten, zijn giste ren in hun privévliegtuig naar huis gevlogen na in Londen te zijn beboet wegens winkeldiefstal in een waren huis. De Londense Standard bericht te dat de zusters Hedat en Ameerah Al-Kielani, beiden 35 jaar, een boete kregen van 1.000 pond sterling we gens het stelen van ondergoed, hand doeken en kleren in het warenhuis Marks and Spencer. „Ze hebben mil jarden", liet de Standard een politie woordvoerder zeggen. „Waarom zij winkeldiefstal moesten plegen is me een raadsel". Kleuters zonder ras twee jaar in gevang KAAPSTAD Twee Zuidafri- kaanse kleuters hebben twee jaar in de gevangenis gezeten in af wachting van een regeringsbe slissing over het ras waartoe zij behoren. Een regeringscommissie die bezig is aan een onderzoek naar het rechtsstelsel in Zuid- Afrika heeft deze zaak boven water gehaald als „standaard voorbeeld van het bureaucrati sche geknoei" in het land. De beide kleuters, van wie de na men niet bekend zijn gemaakt, zaten volgens de commissie vast van 12 juni 1978 tot 8 juni 1980, toen zij uiteindelijk „blank" wer den verklaard. 3een krant ontvan- Bel tussen 8.00 en 19.00 uur, aterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071- 122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het kabi net is het gisteren eens ge worden over het bedrag, dat volgend jaar bezuinigd wordt op de overheidsuit gaven. Hoewel premier Lubbers gisteren het be drag niet wilde noemen, was uit zijn woorden af te leiden dat het gaat om in totaal 9,6 miljard gulden. Tweederde daarvan moet wor den opgebracht door ambtena ren en trendvolgers, door uit keringtrekkers en door een verlaging van de kosten van de volksgezondheid. De rest wordt gevonden door te bezui nigen op de departementen. De ministeries moeten 2,9 mil jard gulden inleveren. Dat is 400 miljoen minder dan minis ter Ruding (Financiën) had ge wild. Ruding achtte in '85 een ombuiging wenselijk van tien miljard gulden, waarvan de departementen 3,3 miljard voor hun rekening zouden moeten nemen. Dat leidde tot protesten van vooral de minis ters Deetman (Onderwijs), Brinkman (WVC) en Winse- mius (VROM), die niet verder wilden gaan dan twee miljard, zoals in het regeerakkoord staat. Maar gisteren vonden de mi nisters elkaar dus op 2,9 mil jard. „Iedere minister heeft zich verplicht het aan hem of haar toegewezen bedrag te be zuinigen", aldus Lubbers. Er zijn departementen die niets hoeven in te leveren: Defensie en Ontwikkelingssamenwer king. Premier Lubbers wilde het to tale ombuigingsbedrag niet noemen, omdat aan de vakbe weging is beloofd dat met haar over de bezuinigingen over legd zou worden. Maar uit het bovenstaande is af te leiden dat in 1985 voor ongeveer 6,5 miljard gulden zal worden be zuinigd op de salarissen en /of pensioenen van de (semi)amb- tenaren, de sociale uitkeringen en de volksgezondheid. Volgens het regeerakkoord zal daarbij een verdeelsleutel wor den gehanteerd van 40-40-20. Daaruit volgt dat er voor 2,6 miljard op de ambtenaren, voor hetzelfde bedrag op de sociale zekerheid en voor 1,3 miljard gulden op de volksge zondheid bezuingd zal worden. De gemeenten en provincies moeten ook deze keer hun aandeel in de ombuigingen le veren. Het kabinet heeft dit vastgesteld op 7,5 procent van de bezuinigingen op de depar- "00 miljoen in CDA-fractieleider De Vries zegt in een eerste reactie op de kabinetsplannen voor volgend jaar zorg te hebben over een aanvaardbare invulling van de maatregelen. Hij noemt de to tale omvang van de bezuini gingen „aan de hoge kant". PvdA-fractieleider Den Uyl vindt de kabinetsplannen „slecht". „De keuze van het kabinet om alleen al op de rijksbegroting 2,9 miljard te bezuinigen doet vrezen dat men mensen met een uitke ring en mensen in overheids dienst opnieuw zwaar wil tref fen. Dat heeft averechtse ge volgen voor de economie". )estand in „kruisbeeldenoorlog" WARSCHAU De Poolse autoriteiten en de katholieke kerk ebben gisteren een bestand aangekondigd in de „kruisbeelden- orlog". Op de lagere landbouwschool in het plaatsje Mietne mo-» en de kruisbeelden voortaan wel in de slaapzalen en hoofdlees- aal worden opgehangen, maar niet in de collegezalen. Over dit ompromis zijn kerk en staat het eens geworden, nadat het con- :ict zijn vierde week was ingegaan. )e verwijdering van de kruisbeelden uit de school in Mietne was aanleiding voor protestacties van leerlingen in heel Polen, •en vastenacties van 450 priesters in het land en een boze brief an (de Poolse) paus Johannes Paulus II aan de regeringsleiders n Warschau. GEEN DROOMORDERS VAN BONNA TRADING lMSTERDAM De Amsterdamse werf NSM, die te- ergeefs op droomorders van het Ierse bedrijf Bonna 'rading had geaast, staat er erg slecht voor. Voor het JMiersoneel doemt het ontslag op. ""^^e directie van de werf heeft gisteren laten weten dat de sala- Jissen over april niet meer kunnen worden betaald uit eigen vjce «middelen, maar dat de bedrijfsvereniging eraan te pas moet ko- L6ren. Pe bewindvoerders hebben in overleg met de directie en com missarissen aan de vakbonden, de ondernemingsraad en het Ge westelijk Arbeidsbureau gemeld dat op den duur tot ontslag van ■et personeel zal moeten worden overgegaan. Bov let onts ag zal het hele personeel treffen, al zal een beperkt eren< antal mensen iets langer zijn baan kunnen houden omdat er 2989. nderhoud moet worden gepleegd aan machines en installaties de administratie doorloopt, ifgezien van één order zit NSM al sinds begin februari zonder senvr'erk. Vooruitzichten op nieuwe orders zijn er niet. Enige we- Bar en geleden lieten voorzitter Veltman van de ondernemings- watefaad en hoofdadministrateur Bon zich nog vrij optimistisch uit Bea ver de kansen op orders, i. Te Volgens hen waren er veertien potentiële orders, waarvan enke- 0215^ zeer reeële. Tot nu toe is daar niets uit gekomen. Ook pogin- len van het bedrijf om een kredietgarantie van de overheid te ij krijgen van 24 miljoen zijn op niets uitgelopen. >EN HAAG Het Kabinet eeft gisteren besloten dat de entrale directie van de PTT luiten de overplaatsing naar Ironingen zal vallen. De JJreiding van PTT-personeel aar het noorden gaat wel oor, maar het kabinet geeft [ezien de kosten daarvan de 'oorkeur aan een soberder uit- 'oering. ro.ibi ^at heeft premier Lubbers gis- eekW B.ren ëezeë^- Rubbers wilde izoen(hiet de garantie geven dat het gwJpeloofde aantal van 3.000 PTT-mensen dat bij de sprei ding betrokken zou zijn nog overeind staat. De gemeente Den Haag heeft gisteren bij monde van wet houder N. Dijkhuizen (Econo mische Zaken) laten weten blij te zijn dat het kabinet de ver huizing van de centrale PTT-directie „kennelijk wil heroverwegen". Ook de pro vincie Zuid-Holland is tevre den. Over de precieze inhoud van het kabinetsbesluit bestaat echter nog onduidelijkheid. De loco-commissaris der ko ningin in Groningen, Vos, noemde het „verbijsterend" dat de staf van de centrale di rectie van de PTT in Den Haag blijft. „Dit is de grootste klap die het kabinet aan het regionale beleid heeft toege bracht". Burgemeester Buiter van Groningen vindt het be sluit „het zoveelste verraad aan het noorden van het land. „Ik vind dit een schandaal". De vakbonden hebben giste ren verschillend gereageerd op de beslissing van het kabinet LubbersDe Abva- kabo is niet blij met het be sluit. terwijl de CFO juist meent dat dit het begin van verstandige besluitvorming is. Woensdrecht extra bewaakt DEN HAAG De vliegbasis Woensdrecht, waar mogelijk de in ons land te plaatsen kruisraketten komen, wordt komend weekeinde verscherpt bewaakt. Minister Korthals Altes (Justitie) heeft hiertoe besloten nu hij aanwijzingen heeft dat actiegroepen zich dit weekeinde bij en rondom de basis zullen manifesteren. Het wordt niet uitgesloten geacht dat de groeperingen zullen proberen de basis te bezetten en/of gebouwen binnen te dringen. Premier Lubbers heeft een en ander gisteren meegedeeld na afloop van het wekelijks kabinetsberaad. De premier bevestigde opnieuw, dat het kabinetsstandpunt over de mogelijke plaatsing van de kruisvluchtwapens in juni wordt genomen. De be sluitvorming zal, zo zette hij uiteen, worden genomen op een tijdstip dat de Kamer daarover voor het zomerreces kan debatteren. Omstreden „bommenwerper Arthur Harris overleden 11 LONDEN In zijn woning te Goring-on-Thames is gisteren overleden sir Arthur Harris, voormalig maarschalk van de Royal Air Force en gedurende de Tweede Wereldoorlog de man achter de massieve bom bardementen op Westduitse steden. Harris, die de bijnaam droeg van „de bommenwerper", liet in totaal 60 Duitse steden plat- bombarderen, waarbij enkele honderdduizenden mensen om het leven zijn gekomen. Verondersteld wordt dat de kritiek die deze taktiek zowel tijdens als na de oorlog ont moette, de reden is dat Harris nooit in de adelstand is verhe ven. Tot het laatste bleef de „bommenwerper" ervan over tuigd. dat de bombardementen de Tweede Wereldoorlog aan merkelijk hebben bekort. Lente in Dierenpark Wassenaar Hoewel je het zo van het weer niet zou zeggen is het al enige tijd lente, met alle daarbij jaarlijks terugke rende kleine wondertjes der natuur. In de groene weiden van het Zuidhol lands landschap valt dat te zien aan talrijke lammetjes en kalveren en ijverig nes telende weidevogels. In de beslotenheid van het Die renpark Wassenaar werd onlangs een kameel gebo ren, die dezer dagen ver geefs speurde naar een sprankje zon. Fotograaf Milan Konvalinka legde het tafereeltje vast op de ge voelige plaat. (ADVERTENTIE) VOOR ECHTE HI-FI NIEUWE RIJN 17,2312 JC LEIDEN TELEFOON 071-120653 Ted Allbeury is een „ex-spion". Van 1940 tot 1947 werk zaam bij de Britse „Intelligence", de befaamde MI 6. Sinds 1973 is hij, na een loopbaan als zakenman en radiopiraat, ook auteur. Een dieptepunt in zijn persoonlijke leven (zijn vrouw verlaat hem met zijn kind, hij zal ze niet meer te rugzien ondanks speurwerk van jaren) zet hem aan het schrijven. Hij is dan 53. „Je moet schrijven over iets dat je weetzegt hij. Spionage dus. Hij heeft er inmiddels 25 boe ken opzitten, spionageromans waarin de harde klank van de waarheid de overhand heeft. In Nederland zijn al een drietal romans van hem vertaald. Binnenkort volgt zijn laatste, „De stille schaduw" (Shadow of shadows), een dub- belverhaal waarin de historische spion voor het Oostblok George Blake (in '61 in Engeland gearresteerd, ontsnapt uit de gevangenis en verdwenen) een grote rol speelt Verslag gever Bert Jansma ontmoette Allbeury in Amsterdam waar hij de sfeer op kwam snuiven van locaties voor een volgend boek. Hij verwachtte een „harde jongen", maar sprak een vriendelijk ogende man van 65 jaar die op de voorpagina van onze bijlage Finale vertelt waarom hij uit de contra-spionage stapte (..Bij dat werk kun je niet nor maal blijven"), hoe hij er door getekend werd („Ik werd ziek van in andersmans papieren neuzen"), over Amster dam, de groene en blauwe pillen uit zijn depressieve perio de, over communisme en over holbewoners. VERDER IN FINALE Weg met de wegwerp- Floriade. Visrubriek: gepen, ze zijn er weer! Een prakademicus voor elk probleem. Medische rubriek: Wanneer wordt te dik een probleem? Spitsuur op zeebodem bij Bonaire. Rock Schnabel geeft een jaar van zijn leven aan Neder landse deelnemers van Olympische Spelen. Surfen een volkssport. Frank Rijkaard pleit voor ander strafsysteem. Inflatie stijgt DEN HAAG De prijzen zijn tussen medio februari en me dio maart met 0,5 procent ge stegen. Duurder werden aard appelen, sigaretten, kleding, schoenen, stroom en auto's. Goedkoper werd benzine en aardolie. In vergelijking met een jaar geleden liggen de prij zen nu 3,9 procent hoger. Na een constante daling van de inflatie is er sinds begin van dit jaar weer een kleine stij ging van enkele tienden van procenten merkbaar. Dit heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek bekend gemaakt DALLAS Een voormalige inwoonster van Texas die sinds de jaren veertig in Frankrijk woont, heeft een museum in Dallas een collectie met een geschatte waarde van 100 miljoen gulden cadeau ge daan. In de verzameling van 1.400 kunstwerken zitten 45 schilde rijen van vrijwel elke kunste naar van naam uit de negen tiende eeuw, zoals Cezanne, Renoir, Manet. Gaugin, Van Weduwe schenkt voor 100 min aan museum in Dallas Gogh, Toulouse-Lautrec en Monet. De donatrice is Wendy Reves- Russel, weduwe van de in 1981 overleden uitgever Emery Re- ves. De collectie werd in veer tig jaar opgebouwd. Als u eens precies wilt weten hoe tegenwoordig allerlei tuinbouwprodukten onder glas worden gekweekt moet u vandaag in de kassen gaan kijken. Op verscheidene plaatsen in het Zuidhollands Glasdistrict het stond in onze bijlage Uit! kunt u weer aan de jaarlijkse uitnodiging „Kom in de kas" gevolg geven. Leuk om met de auto naartoe te gaan ol erheen te fietsen. En bij terugkomst ligt daar weer de zaterdagse Leidse Courant, compleet met de „Finale", om u te laten weten wat er in de rest van de wereld allemaal aan de hand is. Dan bent u weer heiemaaibij. i De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen Gratis en geheel vrijblijvend In een open envelop ronder postzegel opsturen naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. l

Leidse Courant | 1984 | | pagina 1