Langs Omwegen Mauritssingel wordt toch doorgetrokken Leiderdorpse waren nog zo slecht niet Echte Nederlandse Fietsersbond laat in Katwijk zien hoe het moet met veilig vervoer oevoeging van koper aan varkensvoer is onnodig OPKNAPBEURT VOOR DE RUNSATERWOUDSE DOM De Neus in Oase Tien jaar Kleine Wereld in Leimuiden Dirigentswisseling "Liefde voor Harmonie" PAGfHDEN CeidócSotucwt VRIJDAG 6 APRIL 1984 PAGINA 5 guli 'k li l AARDENKEN WE OOK EVEN AAN DE VERDIENSTEN VAN LEIDSE ADJUDANT RIEKERT ïkant pgeëi - Deze maand roert de Echte Nederlandse Fietsersbond (ENFB) de grote verkeer- strom in Katwijk. De bond 'b vc)..doet dit door middel van een tentoonstelling in de «drie vestigingen van de Stichting Gemeenschappe- rpssti qjjice Openbare Bibliotheek Katwijk (SGOBK). Om al vast even geïnformeerd te zijn: u mag van de bond aannemen, dat zij catego risch hamert op haar wens, J^ftvöorrang te geven aan vor- men van vervoer die veilig 'zijn, weinig energie ver- "f'.lbruiken en het milieu spa- - ren. Uiteraard wil de ENFB !ook meer mogelijkheden 'voor fietsers daar is het een Echte Fietsersbond voor maar ook voor voetgangers en openbaar vervoer. Daar zou, bijvoor- beeld, een Echte Automobi- listönbond (EAB), als die testond' weer meer moeite mee hebben. Ar-0p de expositie laat de (piai rÉNFB zien hoe ze haar n voodoelstellingen (DS) met ?ek. j «overredingskracht en aan- wten toonbare argumenten pro beert te bereiken. De bezoe ker krijgt een geaccentu eerd beeld van fietsver- keerssituaties in het alge meen en plaatselijke diepte- punten in het bijzonder, ziel nd vu tus ij won; igsk uu wat de knelpunten zijn. problemen, zowel voor de fietser als ander langzaarr verkeer (u kent ze wel, die zoemende elektrische vent- karretjes van de melkboer de rijdende mini-super markten en de trage wa gentjes van de gemeenterei niging, waar je tureluurs van wordt als je er in een auto achter rijdt). Wat is daar aan te doen, althans hoe pakken we die bran dende kwesties aan?, vraagt de bond zich in gemoede af, en ze werkt die vraag ook uit. De ENFB manifesteert zich landelijk. Genoeg werk aan de verkeerverwerken- de winkel. Kijkt u maar eens naar wat deze echte fietsersbond die nu en dan tegen de ANWB, de Ned. Alg. Wielrijders Bond (allang geen fietsersbond meer), moet optornen aan de geschetste knelpun ten en problemen (KEP) denkt te kunnen doen. Fietsen: handiger Dan zijn er vanzelfspre kend de specifieke Kat- wijkse verkeerssituaties, die op de tentoonstelling met veel verve naar voren wor den gehaald: reeds verbe terde toestanden, maar ook enkele voorbeelden van Op mijn omwegen door stad en land kont ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 12 22 44 op toestel 10. door Too Pictors wat er nog zou moeten ver anderen. Voorts zult u aan treffen materiaal van de ENFB (buttons, stickers e.d.), dat te koop is in de Memo-winkel in Katwijk aan den Rijn. Moe van de vele indrukken en van het slenteren, kunt u daarna te recht aan een leestafel, met boeken uit de collectie van de bibliotheek die hoe kan het anders betrek king hebben op verschillen de aspecten van het gezon de fietsen. Bovendien is fietsen in vele gevallen (vooral in de stad) ook stuk ken handiger en sneller vervoer dan de, in bebouw de kommen, steeds meer aan banden gelegde auto. Bedenk wel: ge zijt weer de pedaalridders van weleer. Goed, u gaat dus kijken; met recht en onrecht aan uw zijde. Ook niet-Katwijk- se wielrijders kunnen in de „Kattekse" bibliotheek hun (verkeers) licht opsteken. Tot en met zaterdag 14 april is de tentoonstelling opge steld in de hoofdbibliotheek van de GOBK, Schelpen- dam 1. Daarna verhuist de expositie voor een week (tot 21 april) naar filiaal Kat wijk a.d.Rijn, Fresiastraat 20. Tenslotte is ze te zien in het Filiaal Hoornes/Rijn soever, Hoorneslaan 297, van 24 tot en met 28 april. De „opgeblazen" fietsopstel- strook (OFOS) een prima oplossing voor langzame voorsorteerders en een ge dachte „eigen vinding" van de ENFB op de Katwijkse Rijn straat: eerst de fietsers door groen (FDG), daarna pas Jan Rap in z'n vehikel (JRV). Het functioneert perfect, als je goed oplet. Alleen met die „eigen vinding" x van de bond zit het niet goed. V.: Deze claim is zelfs onjuist. Alle eer komt toe aan een Leidse adjudant van politie, een ze- kere H.J.Riekert, die enkele maanden geleden met Func- tioneel Leeftijdsontslag (FLO) 1 is gegaan. Adjudant Rlekert heeft voordien tijdenlang zwaar zitten piekeren over het hoe en waarom der dingen, maar vooral dubde hij over de Leidse verkeersverwerking. Daarbij onderkende hij de knelpositie van de vaak in het nauw gedreven fietsers. Ten slotte kwam Rlekert die we gens zijn verdiensten voor het Leidse verkeer in het politiële zonnetje is gezet met een geweldige „opgeblazen" op lossing, die, ook volgens poli- tie-voorllchter Dick Graveland, prima werkt. Zoals op het eind van de Breestraat, bij Steen- schuur en Gangetje. Niet voor niets is het fiets-ei van Colum bus Riekert door verschillende gemeenten in het land gea dopteerd en op vele wegdek ken „opgeblazen"... De nederpopgroep De Neus treedt vanavond op in jeugdsoclëteit Oase aan de Dr. van Noortstraat in Stompwijk. Deze nog jonge formatie is momenteel met een promotietoer bezig langs de Neder landse poppodia. De Neus brengt Nederlandstalige popmuziek, verwerkt in een dynamische humo ristische live-show. De formatie bestaat uit Ben van der Tier, zang en slagwerk en schrijver van de bijterige teksten, Leon Bazuin, slagwerk, Maarten Mens, piano en zang, Theo Mathot, synthesizer en zang, Peter Voermans, saxofoon en zang en Harry Barendrecht, bas en zang. LEIDERDORP Het college van B en W van Leiderdorp heeft aan de gemeenteraad voorgesteld een krediet beschikbaar te stellen om de doortrek king van de Mauritssingel mogelijk te maken. Het college meent nu een ver antwoorde wijze van fi nanciering gevonden te hebben. De aanleg van de omleidingsroute waarover in bestuurlijke kringen al 15 jaar wordt gepraat kwam op losse schroeven te staan toen bekend werd dat de provincie Zuid- Holland de toezegging om 75 procent van de kosten te subsidiëren eerst in 1992 gestand kan doen. Voor de gemeente Leiderdorp betekende dit dat er jaarlijks tot die datum een bedrag van bijna 400.000 gulden moest worden voorgefinancierd. Cruciaal punt in het gemeen telijke dekkingsplan is de mo gelijkheid dat de provincie in staat is eerder financieel over de brug te komen. Verwacht wordt dat de provincie bereid zal zijn een bijdrage ineens van één miljoen gulden te ge ven. Het college is van mening dat de voorfinanciering slechts uitvoerbaar is, wanneer deze bijdrage ineens van de provin cie ook daadwerkelijk wordt uitgekeerd. „Wij beschouwen de ontvangst van die bijdrage ineens dan ook als een uitslui tende voorwaarde en gaan in onze beschouwingen en bere keningen daarom steeds uit van de beschikbaarheid over die financieringsmiddelen", al dus het college in zijn voorstel aan de raad. De commissie financiën heeft een truc bedacht om het be drag van één miljoen zo gun stig mogelijk te spreiden. Over de periode van voorfinancie ring van 1985 tot en met 1991 wordt dit bedrag ter dekking van de kapitaallasten jaarlijks ten gunste van de gewone dienst gebracht. Dat levert een dekking op van 196.000 gulden waardoor nog te dekken blijft 192.000 gulden. Aangezien de gemeentelijke begroting al een dekking van 134.000 gulden bevat, is er met de uiteindelijk voorfinanciering een jaarlijks bedrag van 58.000 gulden ge moeid. Vanaf 1992 worden de finan ciële vooruitzichten voor de gemeente rooskleuriger. De resterende bijdrage van de provincie zorgt er dan voor, zo heeft het college berekend, dat de jaarlijkse last op de begro ting met 15.000 gulden zal da len. De gemeenteraad zal zich maandag 9 april over het voorstel van het college uit spreken. LEIMUIDEN Nostalgie viert hoogtij gedurende de feestweek die de katholie ke lagere school de Kleine Wereld organiseert ter ge legenheid van het tienja rig bestaan. Dinsdagmiddag 10 april ko men de kinderen in Ot en Sienstijl verkleed naar school waar zij in een 100 jaar oud schoolinterieur op de kiek zullen worden gezet Woensdag worden de kinde ren getrakteerd op een voor stelling van het marionetten theater van Bert Brugman, terwijl vrijdag één grote feestdag wordt met een ver klede optocht door Leimui den, een musical in 't Spant een kinderkennis en een ge zamenlijke maaltijd op school. Waarna 's avonds het feest wordt voortgezet door ouders en genodigden met een tweede opvoering van de musical, ingestudeerd door leerkrachten en leden van de oudervereniging en een ca baret. Een feestcommissie is al maandenlang bezig met voorbereidingen treffen en er zijn zoveel patronen van Ot en Sienkledij verkocht dat de Kleine Wereld een week lang een ouderwetse school kan zijn. ,r EIDEN Het toevoe- van koper aan var- ensvoer is lang niet altijd odig om de groei van de ieren te bevorderen. De- ilfde effecten kunnen ikwijls worden bereikt een betere bedrijfs- ring. Dit blijkt uit een iderzoek van de afdeling Milieubiologie van de 'jksuniversiteit Leiden, et gebruik van koper in va- msmesterijen is weliswaar m goedkope methode om de oei van varkens te bevorde- maar het heeft ernstige i/jjülieuschade aan bodem en tot gevolg, omdat het oor ta °eri uil lil (in ij: metaal via de mest op het land terecht komt. Koperrijke mest zal bovendien in de toekomst minder geld opleveren, wan neer de wet bodembescher ming is ingevoerd. Uit het onderzoek is gebleken dat toevoeging van koper in het voer alleen goede effecten heeft voor varkens, die niet in al te beste gezondheid verke ren. Volgens de onderzoekers kunnen dezelfde resultaten bereikt worden met een goede bedrijfsvoering, zoals een gun stiger stalklimaat, een betere bedrijfshygiëne en een ander voersysteem. Daarmee zouden de gezondheidsproblemen kunnen worden voorkomen en niet behoeven te worden bestreden. Het wettelijk toegestane ko pergehalte in varkensvoer wordt op 1 september ver laagd. De bedoeling van deze maatregel is het milieu minder te belasten. Tot deze verlaging is eind vorig jaar al door het ministerie van Landbouw en Visserij besloten. In 1982 heeft reeds een eerste verlaging plaatsgevonden. Het ministerie verwacht dat de nieuwe maat regel er toe zal leiden dat er twintig procent minder koper met de mest in het milieu te recht zal komen. Afhankelijk van de leeftijd van de varkens mag dan maximaal 175 milli gram koper per kilogram voer worden gegeven. SSpNSATERWOUDE ol enthousiasme zijn ne- Mpn heren en drie vrou- en afgelopen maandag- 'ond gestart met het wit- alken van de muren van Woudse Dom. Het kar- 'ei viel behoorlijk tegen. 0 frote plakkaten lieten los ftn de muren, waardoor i te herstellen schade omvangrijker werd. ocht is het grootste pro- om eem- aldus de heer Kom- nstr iur. Met name de muur aan beinoordzijde is helemaal opi >orgeslagen. Plannen voor olei*n ingrijpende restauratie VD Igen al enkele jaren klaar, érden de kosten twee jaar lieden geraamd op zes ton, nu wordt het miljoen al aar dig genaderd. Het ontbreekt Rijk en Monumentenzorg echter aan voldoende midde len. Ongeveer tien procent komt voor rekening van de Nederlands hervormde ge meente, maar dat bedrag is wel op te brengen. Wel zul len dit jaar nog de muren worden behandeld tegen vocht. De buitenzijde moet worden schoongemaakt en geïmpregneerd, de onderzij de zal worden geïnjecteerd. Enkele jaren geleden heeft de gemeente grond aange bracht waardoor het kerkhof nu ongeveer anderhalve me ter hoger ligt. De muren zijn daar niet tegen bestand. De laatste restauratie werd zo'n 28 jaar geleden verricht. Toen zijn de fundamenten vernieuwd. „Verzakken kan niet meer", aldus trotse kos ter Van den Oever. Andere zaken zijn echter niet af doende aangepakt. De dak goten bijvoorbeeld zullen al weer vernieuwd moeten worden. De twaalf vrijwilligers laten het er echter niet bij zitten. Kilo's gips en cement wor den op de muren gestreken. Zondag moeten de diensten weer normaal gehouden kunnen worden. Alle stoelen staan in het koor, de prachtige kaarsen kronen zullen moeten wor den gepoetst en alle fraaie grafzerken uit de 17e eeuw moeten nog worden ge schrobd. Zoeterwoudse gymnasten zondag actief ZOETERWOUDE De Zoe terwoudse gymnasten wacht zondag een drukke dag. In de Klaverhal zijn de leden van SJZ al vanaf tien uur in de weer tijdens de onderlinge wedstrijden. Als eerste treedt op de kleutergroep van kinde ren van 3'/2 jaar. In de loop van de dag komen ook alle an dere groepen aan bod. Rond twaalf uur en kwart over twee verzorgen de keurgroepen en kele demonstraties. De jazz- gymnasten van Meerburg - die overigens volop in de jubileu- maktiviteiten zitten - nemen zondag deel aan het distrikts- kampioenschap jazz-gymnas- tiek. De Meerburg meisjes en dames zullen dan wellicht de basis leggen voor een succes volle aanloop die uiteindelijk' moet uitmonden in een hoge klassering bij de nationale ti telstrijd op 6 mei in Sassen- heim. Maar zover is het thans nog niet. LEIDERDORP In Leiderdorp zijn volgens het jaar verslag 1982 van de Keuringsdienst van Waren acht processen verbaal opgemaakt. Het college van B en W van Leiderdorp vindt dat in verhouding tot het aantal afwijkende monsters dit als zeer gering kan worden aangemerkt. Het college deelt dit aan de gemeenteraad mee naar aanleiding van vragen die het CDA-raadslid P. v.d. Kwaak heeft gesteld. Het was de heer Van der Kwaak opgevallen dat het afwijkingspercentage van het aantal in Leiderdorp genomen monsters hoger lag dan het gemiddelde. Volgens informatie van de Keuringsdienst kan het hoge afwij kingspercentage het gevolg zijn van de aard van het bedrijven- bestand binnen Leiderdorp. Een groot aantal monsters, zo deelt het college aan de raad mee, zijn genomen bij bedrijven waar op ambachtelijke wijze goederen worden bereid. Als voorbeelden worden genoemd de branches kleine kokswaren, vlees en vlees waren en consumptie-ijs. Deze branches worden door de Keu ringsdienst van Waren als „zeer gevoelig" aangemerkt, die van oudsher een hoog afwijkingspercentage hebben. Volgens het col lege wil een en ander nog niet zeggen, dat de situatie in Leider dorp zo slecht is als wordt verondersteld. Het college heeft ove rigens over de exacte afwijking van de monsters geen informa tie kunnen krijgen. ROELOFARENDSVEEN Bij Muziekvereniging "Liefde voor Harmonie" heeft een dirigentswisseling plaatsgevonden. De heer J.L. Cornelissen, die bijna vierentwintig jaar diri gent bij de vereniging is geweest, vertrekt. Als opvolger gaat de heer J. van den Bosch, die tuba speelt bij de Koninklijke Militaire Kapel, het orkest eerst op proef dirigeren. Dirigent J.L. Cornelissen begon in oktober 1960 als dirigent van de fanfare "Liefde voor Harmonie". Onder zijn leiding werd een grote groep nieuwe klarinetten aan het orkest toe gevoegd. Hiermee kwam de Veens Harmonie van de tweede divisie terecht in. de eredivisie. De scheidende dirigent be steedde vooral veel aandacht aan de opleiding van nieuwe leerlingen.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 5