i Kruisbeeld enige echte symbool van Polen Belgische justitie houdt grote schoonmaak onder illegale speelhuizen YS: Irak bereidt chemische oorlog tegen Iran voor binnenland/buitenland ook londen zet unesco onder druk KRUISENOORLOG TOONT OPNIEUW DIEPE SCHEUREN IN SAMENLEVING Nixon urenlang door Amerikaanse televisie aan de tand gevoeld SIJTHOFFPERS CekLcSommit VRIIDAG6 APRIL 1984 PAGINA 17 PARIJS Groot-Brittannië heeft meegee- deeld dat het voor het eind van het jaar zal besluiten of het lid blijft van de Unesco, de organisatie voor onderwijs, wetenschap en cultuur van de Verenigde Naties. In een brief aan de directeur-generaal van de Unesco, Amadou Mahrar M'Bow, heeft de Britse regering harde kritiek geleverd op het politiek misbruiken van de programma's van de organisatie en de omvang van de begro ting. Alleen als er een radicale hervorming komt van de organisatie, zou Londen bereid zijn lid te blijven. Eerder maakten de Vere nigde Staten bekend dat zij van plan zijn eind dit jaar de Unesco te verlaten, omdat de orga nisatie een anti-westerse politiek voert. Een woordvoerder van de Unesco weigerde elk commentaar. Executie met toeschouwers ANGOLA Een wegens dubbele moord veroordeelde Amerikaan is gisteren in de gevangenis van An gola (Louisiana) op de elektrische stoel ter dood gebracht. De vaders van beide slachtoffers woonden de executie bij op uitnodiging van de gevangenisdirectie. Het was de derde voltrekking van de dood straf in deze Amerikaanse staat sinds vorig jaar november. De 35-jarige Elmo Sonnier werd in 1977 ter dood veroordeeld wegens moord op een 18-jarig meisje en een 16-jarige jongen. Woensdag werden de laatste gratieverzoeken afgewezen. Kapers Saoedisch vliegtuig in Istanboel overmeesterd ANKARA Turkse speciale eenheden bestormden gisteravond een passagiers vliegtuig uit Saoedi-Arabië, dat tijdens de vlucht van Damascus en Jeddah was ge kaapt. De kapers dwongen het toestel naar Istanboel uit te wijken, waar bijge tankt zou moeten worden. De kapers wer den overmeesterd en ontwapend. Het ingrijpen van de Turken duurde ze ven minuten en veroorzaakte geen per soonlijke ongelukken. De kapers hadden de verkeerstoren van Istanboel meege deeld dat zij met hun 286 passagiers naar Stockholm wilden vliegen. De kapers zou den Turken of Iraniërs zijn. Het is nog niet bekend wat de kapers wilden berei ken met hun actie. Afghaans verzet meldt verovering van stad in West-Afghanistan ISLAMABAD Islamitische rebellen hebben na een twee weken durend beleg de strategisch belangrijke stad Chast-e- Sharif in West-Afghanistan veroverd. Dit is gisteren door woordvoerders van het Afghaanse verzet in Iran bekend ge maakt. Volgens hen kregen de rebellen de stad in handen, nadat zij 50 gijzelaars had den gemaakt, onder wie functionarissen van de Afghaanse Communistische Partij. Over de verliezen aan de kant van de verzetsbeweging wilden de woordvoer ders geen duidelijke gegevens verstrek ken. Volgens hen zouden tijdens het beleg niet meer dan vijftien guerrillastrijders zijn omgekomen. Koran nu ook op de computer BANGKOK De meer dan 2.000 pagina's tellende koran staat nu op vijf computer-diskettes, dankzij een Thaise zakenman die volgens eigen zeggen de eerste computer heeft ontwikkeld die de Arabische taal machtig is. De zakenman, Siamwal la, toonde gisteren het apparaat dat hij samen met zijn broer en zes an dere computerspecialisten heeft ont wikkeld. Hij zei twee jaar aan dit project te hebben gewerkt om de Arabische taal en de koran voor meer mensen toegankelijker te ma ken. „Mensen schijnen tegenwoor dig liever op een knop te drukken, dan lijvige boekwerken open te slaan", aldus Siamwalla. Schoten in hoofdstad van Cameroen PARIJS In Jaoende, de hoofdstad van Cameroen, zijn vanochtend vroeg gedurende enkele uren schoten en ex plosies gehoord. Dit is telefonisch uit di plomatieke bron in Jaoende vernomen. De beschietingen vonden vermoedelijk in de omgeving van het presidentieel pa leis plaats. Er zouden enkele slachtoffers zijn gevallen. Radio-Cameroen, die 's morgens om vijf uur met zijn uitzending begint, kwam uren later in de lucht. Vanochtend wa ren de normale programma's vervangen voor militaire muziek. De inwoners van de hoofdstad zijn vanochtend kalm naar hun werk gegaan. WARSCHAU De jong ste politieke schermutse lingen in Polen met als inzet de aanwezigheid van kruisbeelden in openbare gebouwen zijn een nieuwe tegenslag voor het regime van generaal Jaruzelski, dat wanhopig streeft naar nationale verzoening en een herstel van de maat schappelijke rust. Daar naast is het heel waar schijnlijk dat Polen als ge volg van de kruisbeelden affaire nog meer geïso leerd raakt, niet alleen van het Westen, maar ook van de Sovjet-Unie en de rest van het communisti sche blok. Bij steeds meer Polen begint de angst te groeien dat hun land nooit meer zijn traditione le rol van politieke en culturele brug tussen Oost en West zal kunnen ver vullen. De kruisenoorlog, zoals het conflict om de kruisbeelden wel wordt genoemd, is symbolisch voor de diepe scheuringen in de Poolse samenleving. Het begon allemaal een maand geleden toen het bestuur van een landbouwschool in Gar- wolin, op ongeveer 60 kilome ter van Warschau, een reeds voor Kerstmis genomen over heidsbesluit uitvoerde en alle kruisbeelden uit de school ver wijderde. De scholieren orga niseerden een sit-in, waarop de Zomos, de militantste vleu gel van de politie, werden in geschakeld. De scholieren rea geerden daarop weer met een demonstratie. Bij terugkeer van een bezoek aan Latijns- Amerika trof kardinaal Glemp een verontwaardigde geeste lijkheid aan die luidkeels liet weten de kruisen in het land te zullen verdedigen. Generaal Jaruzelski, die kort daarna voor het eerst sinds juli 1980 een belangrijke vergade ring van de communistische partij moest toespreken, stond voor een onmogelijke opgave. In een en dezelfde toespraak moest hij zijn bereidheid uit spreken tot samenwerking met de kerk alsmede laten we ten dat de regering geen kruis beelden toe zal staan in open bare gebouwen. Ook Lech Walesa begon zich met de zaak te bemoeien en zei dat de Poolse autoriteiten geen recht hebben kruisen weg te halen. Na aanvankelijk in alle talen te hebben gezwe gen, reageerde vervolgens ook de paus. Hij zei dat „we met alle middelen die we tot onze beschikking hebben het kruis zijn geëigende plaats in de Poolse samenleving moeten te ruggeven". Het Poolse episco paat tenslotte las afgelopen weekeinde een brief voor in Poolse justitie dreigt met sluiting school in Gdansk WARSCHAU De offi- cier van justitie in de Poolse havenstad Gdansk heeft gedreigd een middel bare school in die stad te sluiten wanneer de protes ten van leerlingen tegen het kruisbeelden-verbod voortduren. Dit meldt het jongste nummer van „Soli dariteit", het illegale or gaan van de verboden Poolse vakbond. Volgens het blad vinden op ver schillende middelbare scholen in Gdansk protest acties plaats tegen de eis van de autoriteiten dat re ligieuze symbolen uit openbare gebouwen wor den verwijderd. Volgens oppositiekringen in War schau treden de autoritei ten de laatste tijd hard op tegen gelovigen, met name in het onderwijs. In Lu blin, zo wordt van die kant gezegd, hebben schooldirecteuren op dracht gekregen lijsten aan te leggen van leerlin gen en onderwijzers die zich het „meest openlijk religieus" gedragen. In an dere plaatsen moeten on derwijzers een verklaring ondertekenen, waarin zij „het wereldlijk karakter van het onderwijs" onder schrijven. alle kerken, waarin stond dat „we de kruisen willen op alle plaatsen waar onderwijs wordt gegeven aan de jonge genera tie, de kinderen van een natie die in overgrote meerderheid christelijk is". Macht van de kerk Generaal Jaruzelski kan zich onmogelijk illusies maken over de macht van de katho lieke kerk in Polen. Hij is ge tuige geweest van de twee be zoeken die de paus aan Polen heeft gebracht en mede naar aanleiding daarvan heeft hij in alle rust aangedrongen op hechtere samenwerking met de kerk. Daarnaast heeft hij vele nieuwe kerken laten bou wen, propageert hij een wet die de rol van de kerk vast stelt en haar een erkende posi tie geeft in de samenleving en onderhandelt hij over diplo matieke betrekkingen met het Vaticaan. De opdracht om de kruisbeel den uit de school in Garwolin te verwijderen was dan ook niet van hem afkomstig, maar waarschijnlijk van haviken in de partij die vastbesloten zijn de samenwerking tussen kerk en staat te blokkeren en het gezag van generaal Jaruzelski te ondermijnen, Dat het kruis- beeldenbesluit nog niet is ver heven tot officieel regerings beleid, moge blijken uit het feit dat in de meeste scholen en fabrieken de kruisbeelden nog gewoon aan de muur han gen. Ondertussen is Polen als ge volg van de kruisenoorlog weer helemaal terug in de in ternationale belangstelling. De hele affaire wordt echter als een ernstige tegenslag gezien voor pogingen van ondermeer West-Duitsland en in mindere mate Groot-Brittanië, die al enige tijd proberen de landen van de NAVO, met name de Verenigde Staten, over te ha len de betrekkingen met Po len te normaliseren en de offi ciële contacten met het regime van Jaruzelski te herstellen. Tegelijkertijd lijkt de hele af faire Polen nog verdachter te maken in de ogen van zijn bondgenoten in het Warschau pact. Het conflict onderstreept nog eens de enorme aantrek kingskracht en macht van de kerk in wat een socialistisch en dus wereldlijke samenle ving heet te zijn. Terwijl de Poolse communistische partij worstelt om haar geloofwaar digheid terug te winnen, wordt de wereld eraan herin nerd dat het kruis het enige echte nationale symbool van Polen is. Onverteerbaar Generaal Jaruzelski kan hier misschien nog wel mee leven, 'maar Konstantin Tsjernenko, de nieuwe Russische leider, vindt de zaak klaarblijkelijk onverteerbaar. Andropov be naderde de Poolse crisis altijd tamelijk pragmatisch. Hij had generaal Jaruzelski zelfs de Order van Lenin toegekend, maar was te ziek om de onder scheiding persoonlijk uit te reiken. Zijn opvolger, Tsjer nenko, heeft tot dusver geen stappen ondernomen om de medaille op het uniform van de generaal te spelden. Vol gens betrouwbare bronnen weigert hij verzoeken van Ja ruzelski om een audiëntie en heeft hij verscheidene voorge stelde data afgewezen. In plaats van in te stemmen met hun beleid geeft het Kremlin de Poolse leiders juist het gevoel alsof de rest van het Warschau-Pact Polen als een vreemd land beschouwt dat eigenlijk niet in hun orga nisatie thuishoort. Eén Poolse waarnemer meent zelfs dat Polen bijna als vijandelijk ge bied wordt behandeld. Er wordt nog wel economische hulp gegeven, maar met grote tegenzin en in kleine hoeveel heden. Deze doodverklaring zowel door Oost als door West heeft onvermijdelijk gevolgen voor het nationale gevoel van trots en zelf-respect. Tevens ont staan hierdoor nieuwe onze kerheden in een toch al ern stig verdeelde samenleving. Algemene confrontatie Generaal Jaruzelski wordt niet alleen geconfronteerd met verzet in de linkervleugel van de partij, maar ondervindt kennelijk eveneens moeilijk heden met bepaalde stromin gen in het leger, die zich af vragen waarom zij de voor naamste politieke last in Polen moeten dragen. De primaat van de katholieke kerk, kardi naal Glemp, heeft te maken met priesters die onwillig en voor een deel ronduit vijandig staan tegenover zijn pogingen om nauwe banden met het re gime te onderhouden. De op positie is verdeeld in vele stro mingen, waarvan in ieder ge val sommige bereid zijn te ac cepteren dat een algemene confrontatie moet worden voorkomen en dat de enige hoop op veranderingen in het doen van geleidelijke conces sies ligt. De intellectuelen, die zowel onderling in de clinch liggen als met de regering, bestaan nauwelijks meer als afzonder lijke machtsgroep en vinden het steeds moeilijker om ge beurtenissen te beïnvloeden. De zwijgende meerderheid tenslotte is diep teleurgesteld in alle politieke instellingen, inclusief het Poolse episcopaat. Maar zoals een Pool zegt in een verwijzing naar Anatole France: ondanks alle inspan ningen van politici en potenta ten, gaat de economie en zelfs het land vooruit. Russische vliegtuigbouwer Antonov overleden De Russische vliegtuigontwerper Oleg Antonov is eergisteren op 79-jarige leeftijd in Moskou overleden. Hij was onder meer de ontwerper van het vrachttoestel An-2, dat snel het paradepaard je van de nationale luchtvaartmaatschappij Aeroflot werd en nog steeds veel wordt gebruikt. Ook was hij de vader van een serie lijn- en vrachtvliegtuigen. Op de foto Antonov, gezeten achter modellen van zijn ontwerpen. NEW YORK Ameri kaanse televisiekijkers kunnen komende zondag het eerste deel zien van een in totaal drie uur du rend vraaggesprek met ex-president Richard Nixon. Het programma is gemaakt op basis van een 38 .uur durend gesprek tussen Nixon en zijn vroe gere medewerker Frank Gannon. Nixon zegt in het interview onder meer, dat een president door de inlichtingdienst op de hoogte wordt gehouden van het seksleven van buitenland se leiders, onder wie wijlen Sovjet-leider Brezjnev, die vol gens Nixon „een rokkenjager" was. Verder verklaart Nixon dat hij de in het Witte Huis ge maakte bandopnamen, die bij droegen tot zijn val, had moe ten vernietigen in plaats van ze te bewaren. Als reden waarom hij de bandopnamen bewaarde, noemde Nixon dat hij er van uitging dat zij „waarschijnlijk een verzeke ring vormden tegen personen, die om er tussenuit te knijpen zouden kunnen gaan liegen". Hij zou ze dan met de waar heid hebben kunnen confron teren. Volgens Nixon legden ook an dere presidenten zoals Frank lin Roosevelt, John Kennedy en Lyndon Johnson gesprek ken op de band vast. Toen hij het witte Huis overnam van president Johnson vond Nixon, zo zei hij, afluisterappa ratuur onder zijn bed in het Witte Huis. Maar daar hoeft men volgens Nixon niet zo vreemd van op te kijken, om dat Johnson vaak mensen in zijn slaapkamer ontving. (Van onze correspondent speeltafels in beslag geno- Aad Jongbloed) men. BRUSSEL De Belgi sche justitie treedt plotse ling hard op tegen illegale speelhuizen. En dat ter wijl de acht „officiële" ca sino's, zoals in Knokke en Spa, met rust worden ge laten, hoewel ze geen en kel wettelijk bestaans recht hebben. Onder de houders en het personeel van de illegale casino's zijn de afgelopen dagen talrijke arrestaties ver richt. Ook zijn tal van De actie van de Belgische justitie is vooral gericht te gen illegale gokhuizen in de grensstreek met Nederland. De bloei daarvan begon in 1976, toen bleek dat uitgaan de Belgen en Nederlanders de avond graag wensten te besluiten met een bezoek aan een alternatief casino. Het succes daarvan was zo groot, dat men zelfs besloot tot de oprichting van een belangen vereniging, die er vooral voor moest zorgen dat de on derwereld geen greep kreeg op deze vorm van uitgaan. Voorzitter van die belangen vereniging is de industrieel Gaspard Calle, die gelooft dat de recente acties het ge volg zijn van het feit dat de overheid de „officiële" casi no's wil beschermen, omdat daar nogal wat belasting ge ïncasseerd kan worden. Calle heeft inmiddels een plan voorgelegd om een ke ten van huizen met béhen- digheidsspelletjes (zo noemt hij de illegale casino's) op te zetten. Zo'n keten zou dui zend nieuwe banen en een stevig bedrag voor de schat kist opleveren. Tot dusver heeft hij van officiële zijde nog geen- gehoor gekregen. (ADVERTENTIE) Met uw krant naar het Odenwald: 7-DAAGSE LUXE TOURINGCARREIS NAAR BEERFELDEN Vertrek zaterdag 28 april 1984. Het door een overweldigend mooi natuurschoon bekende ODENWALD, plm. 50 km ten zuiden van Frankfurt am Main, Is het doel van onze 7-daagse luxe touringcarrels van zaterdag 28 april 1984 t/m vrijdag 4 mei 1984. Onze standplaats is BEERFELDEN, gelegen aan de zacht fluisterende bron van d9 rivier de Mumling. Het ligt midden in het Odenwald, de schatkamer van moeder natuur en In een stokoud maar kras plaatsje, vol antiek, oude vakwerkhulzen en leuke steegjes en doorkijkjes. In de omgeving zijn fraaie wandelroutes uitge stippeld, die langs rijke landerijen, door bossen en voorbij sfeervolle kastelen voeren. ONS REISPROGRAMMA IN HET KORT: zaterdag vla de aantrekkelijke Sauerlandrotue naar de plaats van bestemming: Beerfelden. zondag morgen vrij, middag bezoek aan de bekende abdij van AMORBACH en vervolgens langs de Main naar MITTENBERG met fraaie vakwerkhulzen. maandag dagtocht via de romantische Strasse, Walldurn en de schitterende Taubervallelen naar ROTHENBURG, een ommuurde Middel eeuwse stad. nog geheel in oorspronkelijke staat. Op de terugweg nog korte bezoeken aan de stadjes SCHWABISCH, HALL en HEILBRONN. dinsdag ochtend vrij, mlddagtocht naar GUTENBERG met bezoek aan Ridderslot en roofvogelpark. alsmede aan een kristalslijperij, woensdag volle dagtocht naar het romantische HEIDELBERG. Bezoek aan de stad met rondleiding door het beroemde slot. Tevens kunt u (voor eigen rekening) een boottocht op de Neckar maken die eindigt in Neckarsteinach. donderdag ochtend vrij, middagtocht naar het Anton Pleckachtige, sfeervolle MICHELSTADT. waarbij vooral een bezoek aan het poppenmu seum en het oude raadhuis niet moeten wjrden vergeten, vrijdag vertrek Beerfelden. De terugreis voert langs een cndere evenzeer mooie route dan de heenweg. Afscheidsdiner tot besluit. De relssom voor deze romantische reis bedraagt slechts 475.- verzekering 3 1/2/% van de relssom 6.- kosten. Niet Inbegrepen zijn de uitgaven van persoonlijke aard en de eventuele entrees en boottocht. Inlichtingen en boekingen: telefo nisch onder nr. 070-190882 (van maandag t/m vrijdag van 9 tot 13 uur) of persoonlijk in onze vestiging Spulstraat 71, Den Haag op de hoek van het Spul. POSTBUS 16050 2500 AA 's-GRAVENHAGE TEL 070-190682 WASHINGTON Ame rikaanse functionarissen hebben gisteren gewaar schuwd het niet uit te sluiten dat Irak zich voor bereidt op een grootscha lige chemische oorlog te gen Iran. De functionaris sen, die anoniem wilden blijkven, zeiden verder dat Irak over vijf goed be schermde fabrieken be schikt, waar chemische wapens worden gemaakt. Het gebruik van chemische wapens tegen het Iraanse le ger, dat numeriek veel sterker is dan de Iraakse strijdkrach ten, toont aan dat Irak wanho pig is geworden over het ver loop van de oorlog, aldus de functionarissen. Volgens hen wil Irak door het gebruik van chemische wapens de interna tionale aandacht op de oorlog vestigen. Door middel van deze aandacht hoopt Irak de oorlog, die haar vierde jaar is ingegaan, te kunnen beëindi gen, aldus de functionarissen. President Reagans voorstel voor een wereldomvattend verbod op chemische wapens lijkt weinig kans van slagen te hebben. De Sovjet-Unie heeft gisteren het voorstel afgewe zen als een truck van de VS om de eigen voorraad chemi sche wapens aan te vullen. De Amerikaanse vice-president Bush zal over twee weken in Genève toch een voorstel voor verbod op deze wapens op ta fel leggen. Vier explosievendeskundigen van een Amerikaanse oorlogs bodem hebben in de Perzische Golf een door een Iraaks vliegtuig afgevuurde Exoce- t-raket onschadelijk gemaakt. De raket was een Griekse tan ker binnengedrongen zonder te ontploffen. Dit is vanoch tend door het Amerikaanse ministerie van defensie be kendgemaakt.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 17