Pozzuoli nummer een op taliaanse rampenli jst Israëlische Arbeiderspartij houdt gelederen gesloten Menselijk fossiel van vijf miljoen jaar oud in Kenia gevonden NA|^ UITENLAND EeidaeSou/icwt VRIJDAG 6 APRIL 1984 PAGINA IS ;(j Gandhi kondigt eiligheidswetten i sj voor P°enjab aksvlEW DELHI De Indiase premier Gandhi het |eeft gisteren voor de verscheurde staat Poen- ib een aantal veiligheidswetten uitgevaardigd, 'land onder opgaaf van redenen kunnen inwoners verdi an deze deelstaat maximaal zes maanden in de evangenis worden gezet. Leden van de opposi- e kwamen onmiddellijk in het geweer, omdat e maatregelen lijken op die welke Gandhi in- jkste oerde in de jaren van de noodtoestand 1975-77. ifnen 'oen stelde ze delen van de grondwet buiten isen. zerking en regeerde met absolute bevoegdhe- n wat en. De maatregelen zijn gericht tegen een :digin ampagne van extremistische Sikhs, die meer coll eligieuze en politieke autonomie voor Poenjab rillen. Hun acties hebben tot dusver dit jaar al an 120 mensen het leven gekost. rmd Russische marine- oefening beëindigd WILHELMSHAFEN De grote Russi- sche vlootoefening in de Atlantische Oceaan ten noordwesten van Noorwegen is geëindigd. De oefening kwam als een volslagen verrassing voor voor de NAVO. NAVO-admiraal McDonald zei gisteren op een persconferentie in de Noordduitse stad Wilhelmshafen, dat het te laat ontdekken van de Russische ma rine-oefening te wijten was aan commu nicatieproblemen en tekortkomingen bij enkele militaire eenheden. Volgens hem vallen deze eenheden echter niet onder het commando van de NAVO. AAnge- nomen wordt dat McDonald doelde op Denemarken en Noorwegen. De admi raal weigerde verder bijzonderheden te verstrekken. Burgemeester Lotharingen stapt uit protest uit communistische partij METZ De communistische burgemeester van het Franse stadje Ottange, bij Thionville in Lotharingen, heeft zijn lidmaatschap van de communistische partij opgezegd. Henri Klenne, een 57-jarige ex-mijnwerker, nam deze stap uit protest tegen het aanblijven van vier ministers in een regering die volgens hem „een rechtse politieke lijn volgt". Het vertrek van Klenne uit de CP komt een dag nadat president Mitterrand heeft verklaard dat hij vasthoudt aan de plannen van de re gering om rond de 25.000 staalarbeiders de ontslaan, met name in Lotharingen. Tegen deze plannen is gisteren opnieuw fel gede monstreerd. Bij gevechten met de politie vie len zeker vijftien gewonden. Mozambique zet leden ANC het land uit LUSAKA Mozambique heeft opdracht gegeven tot de uitwijzing van de leden van de Zuidafrikaanse anti-Apartheidsbe weging ANC (African National Congress). De uitwijzing is een gevolg van het in maart gesloten niet-aanvalspact met Zuid- Afrika. Met deze maatregel is de nationa listen van het ANC hun laatste toe vluchtsoord in een aan Zuid-Afrika gren zend land ontnomen. Swaziland heeft in 1982 in het geheim een soortgelijk nie- t-aanvalsverdrag met Zuid-Afrika geslo ten en Lesotho heeft meegedeeld dat een aantal leden van het ANC het land „vrij willig" verliet, na een Zuidafrikaanse luchtaanval waarbij meer dan veertig het leven kwamen. „Zestig Salvadoraanse guerrillastrijders gedood" SAN SALVADOR Het Salvadoraanse le ger heeft de afgelopen twee dagen ongeveer zestig guerrillastrijders gedood in een „per manent offensief'dat erop is gericht de guerrillabeweging uit het noordoosten te ver drijven. Dit heeft een militaire commandant gisteren verklaard. Commandant Aguilar zei dat de guerrilla strijders zijn gedood in de noordoostelijke provincie San Miguel. Harde bewijzen voor het aantal gedode guerrillastrijders heeft de commandant niet. Hij zei zijn gegevens ontleend te hebben aan burgers. Volgens Aguilar werden zeven rege ringssoldaten gedood. Yoga in de ruimte MOSKOU De eerste India se ruimtevaarder, de 35-jarige majoor-vlieger Rakesh Shar- ma, heeft gisteren samen met zijn vier Russische collega kosmonauten in het ruimtes tation Saljoet yoga-oefeningen gedaan. Tijdens de yogasessie en een aantal andere experi menten. bedoeld om de uit werking van gewichtloosheid op de spieren te onderzoeken, droegen de kosmonauten on der meer speciale halsbanden. Die moesten er voor zorgen dat niet te veel bloed naar de hersenen werd gestuwd. Ra kesh en zijn twee collega 's ke ren op 10 april naar de aarde terug. WASHINGTON In Kenya is een fossiel gevonden van vijf mil joen jaar oud. Het is het oudste tot dusver ontdekte fossiel: een onderkaak met twee kiezen, afkomstig van een op een mens lij kend schepsel. De vondst, bij het Baringo- meer in het noorden van het land, werd gedaan door antropologen van de universiteit van Harvard (VS) en van de universi teit van Kenya. Het oudste tot dusver bekende fossiel menselijk was vier miljoen jaar oud. Het fossiel is ongeveer 5 centimeter lang en 2,5 centimeter breed. Het is gelijk aan eerder ontdekte fossielen die zijn toege schreven aan de familie van de Australopithecus. Dit geslacht, zo is gebleken uit de structuur van het bekken, was gewend rechtop te lopen. Boven dien maakte de Australo pithecus gebruik van werktuigen. De meeste on derzoekers zijn daarom ge neigd hier de geschiedenis van de mens te laten be ginnen. De Australopithecus had een betrekkelijk klein hersenvolume (bijna drie maal minder dan dat van de moderne mens) en gro te kaken. Met uitzonde ring van de schedel doet het skelet „modern-men selijk" aan. Skeletresten van de Australopithecus werden in het verleden sa men met ruwe, stenen werktuigen aangetroffen. zag n Vli t. Erj 1 staj mine lij in tals a mstp schrij andb Eiger ik me ok we1' (Van onze correspondent Ad Bloemendaal) PEL AVIV In Israël is e eerste ronde in de ver- iezingsstrijd gestreden. Iet staat nu vast dat Shi- ,on Peres de lijsttrekker van de Arbeiderspartij het is vrijwel zeker dat remier Jitshak Shamir 1 ikoed blijft aanvoeren. Dat al zo vroeg bekend zou worden wie de lijsttrekkers van de twee grote partijen zouden zijn, had eigenlijk nie mand verwacht. Toen vorige maand, door een plotselinge politieke manoeuvre van de kleine regeringspartij Tami, duidelijk werd dat er ver vroegde verkiezingen zouden komen, voorspelden alle inge wijden een spannende en har de interne strijd in de grote blokken, vooral binnen de Ar beiderspartij. De socialistische leider Peres met zijn nogal stroeve per soonlijkheid en zijn imago van eeuwige verliezer zou niet in staat zijn voldoende stemmen te trekken, zo was de redene ring. Bovendien was er een populaire concurrent, de voor malige president Navon. En als deze de strijd niet aan zou durven zou oud-premier Rabin zich nog met Peres kunnen meten. Volgens eenzelfde redenering zou de Heroet, de domineren de partij in het Likoed-blok, niet van harte bereid zijn Sha mir bovenaan de lijst te zetten. De koele, weinig spectaculaire premier zou immers een te groot contrast vormen met de charismatische oud-premier Begin. Een betere stemmen- trekker zag men in vice-pre mier David Levy. Likoed is vooral populair bij Israëliërs van oriëntaalse herkomst en uit die groep is ook Levy af komstig. Tenslotte was er bin nen Heroet nog een derde kandidaat: de omstreden oud minister van defensie Ariel Sharon. Knarsetandend Maar tot een echte krachtme ting, waarbij de stemmen van afgevaardigden op het partij congres de doorslag zouden ge ven, zal het niet komen. In Li koed zowel als in de Arbei derspartij is de kwestie in der minne geschikt, althans zo lijkt het. In werkelijkheid hebben de belangrijkste tegen kandidaten, Navon en Levy, zich knarsetandend geschikt in het onvermijdelijke. De steun voor de kandidatuur van Navon binnen de Arbei derspartij was aanzienlijk. Uit alle opinie-onderzoeken bleek dat de partij met Navon een zetel of vier meer zou binnen halen dan Peres. Het was vooral dit gegeven dat de be minnelijke oud-president deed besluiten niet al bij voorbaat af te zien van de kandidatuur. Navon verwachtte, of beter gezegd hoopte, dat Peres, al of niet onder druk van de partij leiding, plaats zou maken. Maar toen duidelijk werd dat dit niet zou gebeuren, besloot de oud-president de socialisti sche gelederen gesloten te houden. Opluchting binnen de Arbei derspartij, maar ook opluch ting binnen hetLikoed-blok, dat niet graag een krachtme ting zou zijn aangegaan met Navon. Nog meer opluchting bij premier Shamir. Zou Na von immers zijn gekozen als lijsttrekker van de socialisten, dan zou de druk binnen Li koed om Levy het leiderschap te geven zijn toegenomen. Ook Navon is van oriëntaalse af komst en veel Likoed-aanhan- gers hadden het idee dat al leen Levy oriëntaalse kiezers ervan zou kunnen weerhou den op Navon te stemmen. De uitkomst van het beraad in socialistische kring deed de roep om eenheid binnen Li koed luid opklinken. Maar David Levy gaf aanvan kelijk geen krimp. Zijn aan hang beschouwde het meedin gen van Sharon als een voor deel. Levy zal nu niet kunnen worden verweten dat alleen hij de eenheid binnen Heroet bedreigde. Bovendien zou Sha ron, als het op een stemming op het partijcongres aankwam, een deel van de aanhang van Shamir kunnen wegtrekken. In die situatie zou Levy kun nen winnen. Maar al snel bleek dat de aanhang van Sha mir voorbereidingen trof voor het wijzigen van de verkie zingsprocedure. Als geen van de kandidaten een absolute meerderheid behaalde, zou er een tweede stemmingsronde komen waarbij het zou gaan tussen de beste twee. In dat geval zou Sharon, net 'als in dertijd bij de opvolgingsstrijd na Begin, Shamir steunen en zou de kans op winst voor Levy aanzienlijk geringer zijn. Uitdaging Er was nog een andere factor waarmee Levy diende te reke nen. Jitsceak Sjamir zou een uitdaging door zijn eigen vice- premier niet lichtvaardig op vatten. En de kans dat Levy in een volgend kabinet een mi nisterspost van belang zou krijgen zou er, op zijn zachtst gezegd, niet door toenemen. Tenslotte was de periode waarin Levy aanhangers kon winnen buitengewoon kort. Onder druk van het Sjamir- kamp had de leiding van de Heroet-partij namelijk beslo ten het beslissende partijcon gres al op 12 april te laten plaats hebben. Volgens ingewijden in Likoed- kringen heeft een manoeuvre van de in afzondering levende Begin een uiteindelijk beslis sende invloed gehad op Levy. Afgelopen dinsdagavond no digde de oud-premier Shamir bij hem thuis uit voor een ge sprek. En hoewel Begin zich nooit openlijk over het leider schap in Likoed heeft uitge sproken, zag men in die stap een bewijs voor steun van Be gin^ voor zijn opvolger. En naar het schijnt heeft ook Be- gin's zoon Benjamin Ze'ev, op de achtergrond een rol ge speeld bij het ompraten van de vice-premier. Voor de ambitieuze Levy on dertussen betekent de afloop van de affaire een bittere te genvaller. In het voor hem gunstigste geval zal hij in een volgend kabinet terugkeren als vice-premier. Maar in geen geval zal hij premier worden en dat spijt hem buitenge- Meer macht Het geluk voor Heroet zou compleet zijn geweest als ook Sharon deze week de strijd had gestaakt. Maar daarvan was geen sprake. Gisteren nog verklaarde de oud-minister van defensie dat hij er niet aan denkt om op te geven. Zijn kansen op het leiderschap zijn nihil, al kan hij binnen Heroet bogen op een vaste aanhang. Het gaat hem dan ook niet om het lijstaanvoer derschap, maar kortweg om meer macht. Een eenvoudige zetel in de Knesset, het Israëli sche parlement, zou hem in vloed verschaffen op het rege ringsproces. Maar Sharon is een man die zelf beslissingen wil nemen, liefst zonder be moeienis van anderen. Zijn eigenzinnig optreden tij dens de Libanese oorlog schijnt te hebben bijgedragen aan Begin's zwaarmoedigheid. Het is bekend dat Begin Sha ron ervan verdacht niet geheel afkerig te zijn van een staats greep. Zijn degradatie tot mi nister zonder portefeuille, als gevolg van de massamoord in Sabra en Chatilla, heeft Sha ron nooit kunnen verwerken. Het zit hem bovendien dwars dat Shamir, die als minister van buitenlandse zaken even eens verantwoordelijk was voor de Libanese veldtocht, nu premier is. Door mee te dingen naar het leiderschap beoogt Sharon niets anders dan een volwaar dige ministerpost. Hij heeft voorgesteld de strijd binnen Heroet op een simpele wijze op te lossen. Wie op het congres de meeste stemmen krijgt wordt premier, de tweede man krijgt buitenlandse zaken en de derde defensie. Als de partij voor die oplossing zou kiezen, maar daarvan is geen sprake, zou Sharon bij een stembuso verwinning van Likoed verze kerd zijn van zijn oude minis terie. Maar zelfs binnen de Heroet- partij is er weinig aandrang om Sharon weer minister van defensie te maken. En een soortgelijke post op buiten landse zaken moet helemaal onmogelijk worden geacht. Maar in Likoedkringen ver luidt dat Sharon in het uiterste geval ook wel een andere ka- binetspost wil aanvaarden, als er maar een duidelijke verant woordelijkheid aan is verbon den. Hoe ver de Heroetleiding wat dat betreft wil gaan zal op 12 april, of wellicht al eerder, blijken. (Van onze correspondent Cees Manders) fHOME De aarde onder 'ozzuoli, een stad op wintig kilometer ten resten van Napels, is de latste dagen hevig aan et trillen geslagen. Die pf ewegingen hebben de demiek over de toe- ;omst van de stad weer Joen losbarsten. Pozzuoli 0 trai tijgt de laatste twee jaar net drie millimeter per "mat 'a§> a^s êev°lê van de toe" 'mg] lemende spanning in de 1 on indergrond. Onder de }e do iac*> °P drieduizend meter piepte, zit een bel lava die ïu een temperatuur heeft lereikt van naar schatting TC 20 graden Celcius. Naar- late de spanning in de iepte toeneemt, wordt de dardkorst verder naar bo- i en gedrukt. Deze op- I raartse beweging gaat ge aard met lichte, voor de nens nauwelijks merkba- |e trillingen. Maar de fijn gevoelige meetinstrumen ten die in Pozzuoli staan ppgesteld ongaat niets. Zij hebben dezer dagen zelfs 'ijfhonderd tot duizend illingen per dag geregis- eerd. ozzuoli-centrum, een woon- aats die van ver voor onze artelling dateert, is al half htruimd. Dat gebeurde vorig t het ar, toen gedurende enkele i duifeken de trillingen een onge- Tenten en caravans dienen in Puzzuoli als onderkomen voor die inwoners, die hun huizen wegens instortingsgevaar hebben moe ten verlaten. Velen hebben in hun provisorische behuizing zonder enig comfort de winter doorgebracht. j tot intensiteit bereikten, n mirfwintigduizend Puteolani (zo- m tis de inwoners van die stad de s<Jten) werden geëvacueerd, zij bevinden zich nu in ge- Nieuwe stad ustejorderde vakantiehuizen en ,rotels in de buurt. Deze toe and kan niet lang voortdu- :n omdat met het aanbreken an het vakantieseizoen de otel en de buitenhuizen weer ^>or het toerisme nodig zijn. ne° [aar de evacuatie van deze »j knforjntjgduizend Puteolanen ree m|eeft het huisvestings nog lang ■aineihiet opgelost. Door het aan- rootn oudende trillen is het oude ladscentrum van Pozzuoli zo r-spot ouwvallig geworden, dat nog n niflens twintigduizend mensen hun gebarricadeerde en ge stutte huizen zullen moeten verlaten. De vraag is waar heen. Vorig jaar heeft de regering 800 miljoen gulden vrijge maakt voor het bouwen van een compleet nieuwe stad, drie kilometer van het oude stads centrum. Dit gebied, Monte Ruscello geheten, en nu Nieuw-Pozzuoli gedoopt, wordt in recordtijd klaarge maakt voor de opvang van twintigduizend mensen. Maar de eerste flats worden pas in het najaar opgeleverd, maan den later dan werd verwacht. Het hele project zal een ach terstand van een tot anderhalf jaar hebben. Omdat de bewo ners van het centrum van Oud-Pozzuoli nog niet in de nieuwe stad terecht kunnen, zullen ze moeten blijven waar ze zijn. Met alle gevaren en onrust vandien. Bij elke voel bare aardtrilling vliegen de mensen de straat op. De plek voor de niéuwe stad is gekozen door de bouwkundi gen van de universiteit van Napels. Volgens velen had nauwelijks een ongunstiger plek gekozen kunnen worden. Ook Monte Ruscello lijdt aan een trillende bodem, alleen in iets mindere mate dan het centrum van Pozzuoli. Door de volksverhuizing van Oud- naar Nieuw-Pozzuoli los je het probleem niet op, want je blijft in de gevarenzone, zeggen de tegenstanders van het Nieuw- -Pozzuoli-project. De Puteolani zelf willen voor lopig alleen maar een stevig dak boven hun hoofd, niet van tentzeil zoals de afgelopen winter voor velen het geval is geweest, rriaar een dak van be ton, dat niet bij elke trilling naar beneden dreigt te komen. Op papier ziet Nieuw-Pozzuoli er voor hen aantrekkelijk uit, maar gevreesd wordt dat hun weerzin om de oude stad te verlaten uiteindelijk toch nog Nieuwe rampenminister Italië krijgt deze week een nieuwe minister van natuur rampen, Zamberletti, dezelfde man die regeringscommissaris was in de tijd van de grote aardbeving in 1980. Zamber letti is begonnen met een be zoek aan Pozzuoli, dat num mer een staat op de Italiaanse natuurrampenlijst en dat voor lopig ook zal blijven. In Pozzu oli is de minister niet alleen geconfronteerd met toevallig enkele hevige aardtrillingen, die de mensen halsoverkop uit hun huizen deed vluchten, maar ook met de steeds groter wordende opstandigheid van de bevolking. De regering doet niets, zeggen de mensen, en wij worden straks begraven in onze eigen huizen. De visserij, de handel en de in dustrie, kortom het hele eco nomische leven in de stad, draait op halve kracht, omdat vele mensen al zijn verdwe nen. De scholen hebben een drie ploegen systeem moeten invoeren omdat er geen tril- lingvrije schoolgebouwen meer zijn. De bewoners kun nen nog tal van andere voor beelden opsommen. Geen grote uitbarsting De geleerden die de aarde on der Pozzuoli in de gaten hou den zien in hun „kristallen bol" voorlopig alleen maar trillingen. De gevreesde grote uitbarsting zit er volgens hen niet in. „Dit gebied trilt al tienduizenden jaren. Soms met wat meer intensiteit dan an ders. Daar moeten de mensen in Pozzuoli mee leren leven". De regering heeft aangekon digd alle rampenplannen klaar te hebben, voor als het toch nog fout gaat daar in Pozzuoli. „In geval van nood zal de ra dio elke twee uur met een communiqué komen", heeft de minister gezegd. „We moeten alleen nog beslissen of we daarvoor even of oneven uren

Leidse Courant | 1984 | | pagina 15