Wie is aansprakelijk bij medische fouten? Ij Kans op plaatsing van kruisraketten miniem NI NI KONINKLIJK HUIS Grote toekomst houten huizen Ambtenarenbonden hevig in conflict met minister Ontslagleeftijd militairen minder snel verhoogd •^BINNENLAND EeidaeSomcwit DONDERDAG 5 APRIL 1984 PAGINA 13 COLLEGEGELD j^GAAT OMHOOG Yl DEN HAAG De collegegelden Ivoor het wetenschappelijk onderwijs en het hoger beroepsonderwijs gaan iet ingang van het studiejaar ,184-1985 omhoog met tien respec tievelijk acht gulden. Dit heeft mi nister Deetman van Onderwijs en Wetenschappen bepaald. De verho ging is het gevolg van de in 1983 ge stegen lonen en prijzen, aldus het departement van Onderwijs en We tenschappen in een toelichting. Stu denten in het wetenschappelijk on derwijs gaan met ingang van het ko mende studiejaar 898 gulden college lid betalen (was 888 gulden) en iBO-studenten gaan 778 gulden be talen (was 770 gulden). „Gewone man" met ontslag bedreigd ROTTERDAM De 21-jarige G. van Broekhoven uit Rotterdam loopt het risico zijn baan als monteur bij een bandenimpor teur kwijt te raken, omdat hij er op staat zijn werk te doen met de „gewone man"-pet van de VARA op zijn hoofd. Zijn baas N. Alessi heeft Van Broekhoven naar huis ge stuurd omdat hij vindt dat de monteur de klanten van het bandenbedrijf niet getooid met dit hoofddeksel onder ogen kan komen. Als Van Broekhoven zijn pet onder het werk niet afzet wordt hij ontslagen, zo heeft Alessi hem per brief laten weten. Gisteren is de monteur niet op zijn werk verschenen. De directeur hoopt overigens dat Van Broekhoven nog van gedachten verandert. De VARA deelt de petten sinds enige tijd uit aan haar nieuwe leden. „Marokkaantje moet blijven" ARNHEM Het plat- form van organisaties van buitenlanders in Arnhem is verontwaar digd over de situatie waarin de 12-jarige Ma rokkaanse jongen Yous- sef Hatimi zich bevindt. Dat schrijft het platform in een brief aan staatsse cretaris Korte-Van Hemel van justitie. Het minis terie wil Youssef, die nu bij zijn vader in Ede woont, het land uitzetten. Youssef kwam in sep tember 1982 naar Nederland omdat zijn oma, die in Marokko voor hem zorgde, te oud en te ziek was geworden. De president van de rechtbank in Arn hem heeft vandaag uitspraak gedaan in een kort geding, dat is aangespannen om uitzetting van de jongen te voorkomen. RPF wil hogere vergoeding voor Urker vissers DEN HAAG De Urker vissers die dertien van de op de Noordzee ver loren Deense vaten landbouwgif aan land hebben gebracht hebben recht op een hogere vergoeding dan de tweehonderd gulden per vat die hun is gegeven. De overheid moet in overleg met andere EG-lidstaten en in het bijzonder Denemarken over leggen over een hogere schadeloos stelling. Dit stelt het RFP-Tweede- Kamerlid Wagenaar in vragen aan minister Smit-Kroes (verkeer en wa terstaat). Volgens Wagenaar dekt de 200 gulden bij lange na niet de scha de die de vissers aan hun sleepnetten hebben opgelopen. Wagenaar wijst er op dat de vissers de Noordzee en de omringende landen voor een mi lieuramp hebben behoed. Financiën: op blauwe envelop geen postzegel DEN HAAG Op de blauwe belastingenvelop hoeft per 1 april geen postzegel. Dat heeft het ministerie van financiën gistermiddag meege deeld. Rondom de frankering van de belastin genveloppen was verwarring ontstaan, nadat het Kabinet besloten had dat vanaf volgend jaar de overheidsdiensten hun post niet langer ongefrankeerd mogen verzenden. Het CDA had hierover vragen gesteld, naar aanleiding van berichten dat de PTT ongefran- keerde dienstenveloppen (met soms de belas tingaangifte daarin) zou openen om de afzender te achterhalen en de brief vervolgens te kun nen retourneren. Als de belastingaangifte in de officiële blauwe enveloppe wordt gestopt, zo blijkt uit het antwoord van Korthals Altes (jus titie), wordt hij normaal bezorgd op het ant woordnummer van de desbetreffende belas tinginspecteur. Ontsnapte man aangehouden TILBURG Een 24 man sterke eenheid van de rijkspolitie en ge meentepolitie heeft vannacht in een flat in Tilburg de 28-jarige ontsnapte gevangene J. de W. aangehouden. De W. was zondag nacht uitgebroken uit het huis van bewaring in Breda, waar hij een straf uitzat van tien jaar we gens doodslag op een Tilburgse lederwarenfabrikant. Volgens een politiewoordvoerder heeft de eenheid invallen gedaan in twee woningen. In een van de flats werd De W. aangetroffen. Met hem werden nog twee andere personen aangehouden, de 19-ja- rige J.R. en de 25-jarige A.M., beiden uit Tilburg. CONSUMENTENBOND SPANT PROEFPROCES AAN TEGEN ZIEKENHUIS DEN HAAG Wie in in winkel een Japanse imputer koopt die het iet goed blijkt te doen, ;aat terug naar die win- :el. De verkoper zorgt er door dat het apparaat ivordt gemaakt, desnoods n Japan. De koper hoeft liet zelf naar Japan. Wie n een ziekenhuis een on- leugdelijke pacemaker ngeplant heeft gekregen daardoor een tweede jperatie heeft moeten on- iergaan, kan niet bij het tiekenhuis reclameren, maar moet in de clinch met de fabrikant van de ^■pacemaker. Met andere (woorden: wat in het dage lijkse leven gewoon is, is in de gezondheidszorg nog ongewoon. feen argeloze patiënt die meent 'Mlflat er iets niet helemaal in «wljrde 's met een medische be- ■Hftandeling of met de kosten ■■^daarvan, merkt hoe de betrok- rEDken partijen elkaar de verant- W' woordelijkheid in de schoenen proberen te schuiven. De spe- Jejalist verwiist naar Hp directie Gl Mr. J. Nijgh: ,,Het is niet de bedoeling de artsen beentje te lichten". jcialist verwijst naar de directie 'au. het ziekenhuis, die weer laar het labaratorium, die 'eer naar de anesthesist, die naar de specialist, enzo- roort. Zonder een bijkans on- lenselijk doorzettingsvermo gen is het onbegonnen werk im als patiënt je al dan niet rermeende recht te halen. Ir zijn harde voorbeelden van nensen bij wie het iverkeerde >een werd afgezet of, zoals pas og, van een meisje dat in een iekenhuis te Den Bosch over- eed als gevolg van een fout bij Maar om bij het roorbeeld van de pacemaker e blijven, er loopt al enkele klacht van een man lit Hillegom die via een opera- ie een pacemaker kreeg, die ichter niet goed bleek te func- ioneren en waardoor een ex- ra operatie nodig werd. Het liekenhuis stelde zich op het. itandpunt dat het niet hoeft in e staan voor de deugdelijk- ïeid van een pacemaker. Het iet de patiënt in de kou staan net de mededeling dat hij met ijn klacht naar de importeur noest. En de importeur meid- Ie dat hij bij de Amerikaanse abrikant moest zijn. Iet werd de man te gortig en lij legde legde zijn klacht voor Consumentenbond. )eze besloot er een proefpro- es van te maken, in de hoop lat bij dit soort gevallen de ju- idische problemen voor eens n voor altijd de wereld uit uilen zijn. De zaak komt op 0 april voor de Haarlemse ar- ondissementsrechtbank, maar mdat het een zogeheten bo- ëmprocedure is, waarbij al- een een schriftelijke wisseling van stukken plaatsvindt, kan de uitspraak één a twee jaar op zich laten wachten. Misser "Mr. Koos Nijgh is de jurist van de Consumentenbond die dit proefproces heeft voorbereid. Hij bepleit dat het ziekenhuis aansprakelijk hoort te zijn voor alles wat er binnen zijn muren met de patiënt gebeurt. Die patiënt moet zijn recht dan ook altijd bij het centrale punt, het ziekenhuis kunnen halen, dat daarna zelf moet uitzoeken wie voor de misser verantwoordelijk is en op wie de schade kan worden ver haald. Het ziekenhuis kan dat immers veel beter en heeft daarvoor ook veel meer moge lijkheden, terwijl voor de pa tiënt de problemen (eenvou dig) zijn opgelost. Daardoor zou ook worden voorkomen dat er, zoals in 1968, door de Hoge Raad tot schadevergoe ding wordt beslist omdat er bij een hartoperatie een verwijt bare fout was gemaakt, maar dat het zover niet kwam om dat de verkeerde persoon op die fout was aangesproken. Informatie is een trefwoord in de visie van Koos Nijgh. Men sen zijn heel slecht op de hoog te van de gang'van zaken, we ten niet wat je wel en niet mag verwachten en begrijpen niets van de financiële kant van de zaak. Een fondspatiënt zal vol gens hem ongetwijfeld anders gaan denken als hij precies weet wat er gebeurt, waarom het gebeurt en hoe veel het al lemaal kost. En de mensen die particulier verzekerd zijn en dus voor één en dezelfde be handeling rekeningen krijgen van alle denkbare instellingen en artsen, zullen ook niet zo snel met vragen blijven zitten. „Betere prijsindicaties vooraf en een specificatie van de re kening achteraf zouden veel problemen bij voorbaat kun nen voorkomen", stelt Nijgh. „Een patiënt, of die nu wel of niet in het ziekenfonds zit, kan dan bekijken of alle handelin gen inderdaad zijn gedaan. Hij is een goed controleur. Wie nu ineens bijvoorbeeld een reke ning krijgt van het labaratori um is stomverbaasd als hij eer der al een rekening van de specilist of het ziekenhuis heeft gehad. En wie moet je er dan op aanspreken als je er ontevreden over bent? Je kunt van het kastje naar de muur worden gestuurd en dat er vaart iedereen als onrecht vaardig, ook al is het meestal te verklaren dat het gebeurt. Als je dat soort dingen dus duidelijk regelt, lever je een bijdrage aan het wegwerken van bestaande vooroordelen en voorkom je ook dat mensen met onnodige of zinloze klach ten komen. Nu komt iedereen echter terecht in een sfeer van geheimzinnigheid, of het nou om eenvoudige of ingewikkel de ingrepen gaat". Grove onkunde Een ander probleem is dat me dici niet aansprakelijk zijn te stellen voor alle fouten. Een fout moet verwijtbaar zijn en dat komt er ruwweg op neer, dat moet worden aangetoond dat die fout het gevolg is van grove onkunde. Artsen hoeven daarom niet zo bang te zijn dat ze bij de eerste de beste klacht met geld over de brug hoeven te komen. Toch zijn ze heel te rughoudend met informatie en voelen ze elke kritiek als een inbreuk; zeker kritiek van col lega's die door een patiënt heel goed als deskundigen kunnen worden ingeschakeld. Nijgh: „Artsen zeggen dat het geven van informatie, bijvoor beeld via inzage in het dossier, de patiënt kan schaden. In sommige gevallen gaat dat misschien op, maar ze vinden dat ook als er sprake is van in formatie die absoluut geen schade kan berokkenen. Het is niet zo leuk voor de medici, maar we gaan er onherroepe lijk naartoe, dat patiënten rechtstreeks inzage in hun me disch dossier krijgen. En dat is maar goed ook, want wie meer weet, kan betere vragen stel len en heeft beter inzicht in het medsich handelen. Boven dien kan hij daardoor beter zicht houden op de eigen situa tie. Daarmee kun je vooraf veel voorkomen. Want vergeet ook niet, dat het niet plezierig is voor een arts als hij voor het medisch tuchtcollege moet ko men, ook al heeft-ie gelijk". „Het is dus zeker niet de be doeling de artsen nu eens beentje te lichten. Het gaat hier om een structurele veran dering, waarbij emotionele be zwaren moeten worden over wonnen. Natuurlijk worden zeggenschap en bevoegdheden van de arts enigszins ingeperkt als die verandering wordt in gevoerd, maar daar kunnen ze zelf ook wel degelijk baat bij hebben. Neem ingrijpende za ken als abortus en euthanasie. Is het eerlijk een arts daarbij helemaal alleen te laten bepa len wat er gebeurt? Wij den ken aan afspraken, op ver schillende manieren, zoals wettelijke regelingen en mo delovereenkomsten. Nu is het zo dat wat een arts doet, wordt getoetst aan wat onder be roepsgenoten gebruikelijk is. Dus hun normen geven de doorslag, zonder dat er overleg is met de patiënt. Er zijn ver schillende visies op allerlei problemen, niets ligt vast en daardoor ben je als patiënt ge noodzaakt iedere keer weer naar de rechter te lopen als je iets wilt afdwingen. Als je je medisch dossier rechtstreeks wilt inzien, dus zonder tussen komst van een ander en de arts wil dat niet, dan moet je dat via de rechter afdwingen. En dat is een moeizame en dure weg. Met een duidelijke en eenvoudige procedure dus niet versnipperd maar overal hetzelfde kun je dat oplossen". DICK HOFLAND De agenda voor de leden van het Koninklijk Huis is als volgt: 6 april Prins Claus woont in het Amsterdams Sonesta Ho tel de opening bij van een symposium, dat de Neder landse Vereniging voor Cardiologie ter gelegen heid van haar 50-jarig be staan organiseert. UTRECHT In Neder land bestaat een markt voor zeker een miljoen houten huizen en mis schien wel voor het dub bele daarvan. Dit zei ir. W. Koning, directeur van Wilma Nederland, giste ren op de studiedag over houtskeletbouw van de Ingenieursvereniging Ni- ria in Utrecht. Houten huizen hebben onge veer 30 tot 40 procent minder gasverbruik dan de huidige gietbouwhuizen (beton en bak steen), geïsoleerd volgens de huidige normen. Gelet op de wensen van de consument, de lagere vaste lasten en het aan bod van de aannemers is te voorzien dat de produktie in de houtskeletbouw van 1300 huizen in 1983 zal toenemen tot 5000 huizen per jaar in 1990. Van de in totaal vijf miljoen huizen in ons land waren er vorig jaar 5000 in hout uitge voerd. Uit een onderzoek dat door Wilma en de TH Eindho ven is gehouden, blijkt, dat bij vrije keus bij verhuizing 60 procent van de bewoners kiest voor een stenen of betonnen huis en 40 procent voor een houten huis. Krakers verwijderd Na een lange reeks van onderhandelingen, drei gementen en schermut selingen met sympathi santen van de krakers, is de ontruiming van een gekraakte fietsenfabriek in de Rotterdamse wijk het Oude Noorden gister middag tenslotte toch zonder al te veel geweld verlopen. Nadat een ta kelwagen de toegangs poort had geramd gingen enkele tientallen politiea genten het gebouw bin nen en verwijderden de circa 12 krakers die zich daar bevonden. Op de foto rechts, geno men voordat de ontrui ming plaats vond, maakt een van de krakers vanaf de schoorsteen van de fabriek zijn ongenoegen over de op handen zijnde actie kenbaar. Na afloop van de ontruiming braken rellen uit en werd een medestandster van de krakers gearresteerd (foto rechts). MIENT JAN FABER: DEN HAAG „De kans dat de kruisraketten in ons land worden geplaatst acht ik miniem. Er is een zeer grote kans dat de uit komst nee zal zijn". Dit heeft IKV-secretaris Mient Jan Faber gisteren op een persconferentie van het Komitee Kruisra ketten Nee (KKN) gesteld. Volgens Faber zou het een slechte zaak zijn als het kabi net in juni weer de definitieve beslissing over de plaatsing van de raketten voor zich uit zou schuiven, terwijl de bouw van de rakettenbasis in Woensdrecht doorgaat. „Dat zou de meest schaamteloze op lossing zijn. Zo'n besluit zal ze ker razernij oproepen onder de Nederlandse bevolking", al dus de IKV-secretaris. KKN-voorzitter Strikwerda maakte gisteren bekend, wel ke acties in de week van 6 tot en met 12 mei tegen de plaat sing van de kruisraketten in Europa zullen plaatsvinden. De manifestaties moeten „alle twijfelaars over de streep te trekken", aldus Strikwerda. Het KKN heeft voorlopig geen plannen voor een nieuwe lan delijke manifestatie tegen de plaatsing. Evenmin wordt worden de acties in Woens drecht geconcentreerd. Faber: Woensdrecht neemt nu geen bijzondere plaats in. Het gaat nu om de parlementaire be sluitvorming in Den Haag". De organisatoren willen zich in de actieweek iedere dag op een andere doelgroep gaan richten. De eerste actiedag, zondag 6 mei. staat in het te ken van de kerken. Door ker kelijke vredesorganisaties als IKV en Pax Christi zullen die dag kerkwakes worden gehou den. Op de maandag zijn de ge meente- en provinciehuizen het doelwit van de manifesta ties. Dinsdag zijn dat de ge zondheidszorg en de ouderen; woensdag zijn er acties op scholen te verwachten. Op de donderdag zullen de acties bij het bedrijfsleven plaatsvinden. Het FNV zal de bedrijven op roepen om die dag tot werkon derbrekingen over te gaan. Vrijdag 11 mei, een dag voor de slotmanifesties, zal aan Ka merleden in de regio lijsten met handtekeningen tegen de kernwapens worden aangebo den. En op zaterdag 12 mei vinden regionale slotmanifes taties plaats in onder meer Den Haag en Leiden. (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG Tijdens het centraal georganiseerd overleg tussen de ambtenarenbonden en minister Riet kerk van binnenlandse zaken is het gisteren tot een hevig conflict gekomen over de toekenning van twee extra vrije dagen aan ambtenaren en trendvolgers en de volledige herbezetting in het verlengde daarvan. „Er is in een uitermate onaangename sfeer vergaderd en er wer den uitdrukkingen gebezigd, die in deze vergaderingen niet ge bruikelijk zijn", zo werd na afloop gesteld. Begin dit jaar beloofde de minister het hele overheidspersoneel en de trendvolgers twee vrije dagen in ruil voor het inleveren van de prijscompensatie met de toezegging, dat er volledige her bezetting zou plaats vinden. Voor dit laatste had hij per jaar één procent van de loonsom (690 miljoen gulden) beschikbaar, neer komende op circa 12.000 arbeidsplaatsen. De wrevel van de bonden werd veroorzaakt doordat de minister deze toezegging nog steeds niet officieel heeft gemaakt. Daar door kunnen de twee vakantiedagen nog niet worden opgeno men. kunnen geen mensen wórden aangenomen voor de herbe zetting en kunnen zelfs cao-onderhandelingen voor de zoge naamde trendsector niet op gang worden gebracht. Rietkerk stelde, dat de officiële regeling er nu spoedig zal ko men en dat de herbezetting omstreeks 1 juli kan beginnen. De bonden zien hierin een manoeuvre om dit jaar slechts de helft van het beschikbare jaarbedrag te besteden. „Rietkerk heeft ge woon een paar honderd miljoen gulden weggegeven. Daardoor komen ettelijke duizenden werklozen, die zitten te popelen om werk, later aan de bak", zei AbvaKabo-voorzitter Jaap van de Scheur na de vergadering. Nederland. Hollandscheveld/ Drenthe. 5-pers. bungalows vlak bij recreatiepark en zwembad. Per bungalowp.n. O/C Hs 84.- Ls ZO." Spanje. Tossa/Costa Brava. Vakantiepark, velefaciliteiten. Nieuw kindergedeelte. Blokhut max. 4 pers) O C p.n.v.a. Hs 100.-Ls J J." BOEK BU DE ANWB. DAT VOORKOMT VERRASSINGEN. Duitsland. Haren/Ems. Vakantie park net over de grens. Geheel op kinderen ingesteld. Per bungalow p.n. C') fis 105.-Ls JJ." Oostenrijk. Götzens/Tyrol. Familiepension. Gunstig gelegen. Speeltuin. Zwembad. Halfpension. A A P.p.p.n.v.a. Hs 50.-Ls HG. Duitsland. Daun/Eifel. 5-pers. bungalows in zeer fraai park. Velefaciliteiten. Per bungalow p.n. 11/1 Hs 143.-Ls Oostenrijk. Walchsee/TyroL O-daagse treinreis. Appartement (max. 4 pers.) aan meer. Vele faciliteiten. P.p.v.a. A tl tl Hs698.-Ls 400." Frankrjjk. Mimizan/Les Landes. 4-pers. bungalowtent. 4-sterren camping. K inder- vriendelijk strand. O'ir P.w. Hs805.-Ls JZj." Zweden. Leksand/Dalama. In bos. aan ongevaarlijk meer gele gen bungalows (6 pers.). Ideale bestemming. (1(1 P.n.v.a. Hs 96.- Ls OO." Frankrjjk. Boulouris/Rivièra. 1 O-daagse treinreis naar gezellig vakantiepark. Hal/pension. Grote kinderkorting. C O P.p. Hs 645- Ls «3 ZO Portugal. Praia d'Alvor/Algarve. 15-dgse vliegreis. Extra Martinair- kinderkorting. A pp. (max. 4 pers.) Hs 1309.- Ls 847." ANWB-Leiden. Stationsweg 2. tel. 071-146241. ANWB UW VAKANTIE IS BEANGRUK GENOEG OM M TE BOEKEN BU HET REISBUREAU VAN DE ANWB (Hs Hoogseizoen. Ls Laagseizoen). 40390 FRIEMELS mè**- (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Staatsse cretaris Hoekzema (De fensie) is teruggekomen van het sinds juli 1982 be staande plan om de ont slagleeftijd van beroeps militairen binnen enkele jaren te verhogen tot 58 jaar. In een brief aan de Tweede Kamer heeft hij meegedeeld, voorlopig al leen een geleidelijke ver hoging tot maximaal 55 jaar voor te staan. Het nieuwe voorstel van Hoekzema houdt in dat de of ficiële ontslagleeftijd voor mi litairen bij de land- en lucht macht (die al 55 iaar is) in ie der geval tot 1990 ongewijzigd blijft. Voor het marinepersoneel, dat nu op 50-jarige leeftijd de dienst verlaat, wordt de ont slagleeftijd tot 1990 wél ver hoogd, maar de mate waarin hangt af van rang en functie. Vlag- en hoofdofficieren zul len vanaf 1 juli 1985 pas op 55- jarige leeftijd uit dienst mogen. Op diezelfde datum wordt voor de lagere officiersrangen de ontslagleeftijd vastgesteld op 52 jaar. Voor de laagste rangen, de „schepelingen", blijft de leef tijdsgrens 50 jaar omdat een verhoging van hun ontslag leeftijd teveel nadelige finan ciële en personele gevolgen zou hebben. Alle militairen van wie de ontslagleeftijd niet dwingend wordt verhoogd (land- en luchtmachtpersoneel en sche pelingen) worden overigens wel gestimuleerd om vrijwillig nog maximaal drie jaar te blij ven. De militairen zijn tevre den nu Hoekzema heeft beslo ten een besluit tot verhoging van de ontslagleeftijd uit te stellen.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 13