Nieuwe lijnen in 38e bloemencorso I Nader overleg over ubsidie ASC vw- voorzitter "stapt op Uitbreiding Wassenaars politiekorps Eomneyloodsen in Hellegats polder niet onmogelijk Verdeeldheid over Anne Frank- krant in Noordwijkerhout ïoordwijk wil meer aandacht voor eigen bedrijfsterrein Vooirkleine 2®Ccid<ic(2oimvnt LEIDEN EeidócSouotmt WOENSDAG 4 APRIL 1984 PAGINA 9 - OEGSTGEEST De leden/an de raadscom- J missie financiën bogen ziclgisteravond over het verzoek van ASC, 40.0) gulden subsidie beschikbaar te stellen. Vooritlopend op de toe stemming van de raad heef ASC enkele voor zieningen getroffen. De radicaal Van Eisen: „Ik vid het ongelukkig om nu een beslissing te neren met oog op de binnenkort uit te brengen vidennota". Ook de andere commissieleden deelen de gevoelens van Van Eisen. De CDA'ervan Veen wilde eventueel nog wel 12.000 plden beschikbaar stellen vanwege de aanleg an een eenvoudig halfverhard oefenveld. Ma« hij wilde echter het liefst toch maar eerst ens met zijn fractie de zaak doornemen. Wethoder Kohlbeck zeg de toe de raadscommissielden over de gang van zaken te zullen inlichtigen en met méér gegevens te komen. Onroerend goedbelasting stabiliseert OEGSTGEEST Het valt niet verwachten dat de on roerend goedbelasting in Oegstgtest nog zal stijgen. Wet houder Kohlbeck deelde mee dat het college „een zeer lage prioriteit toekent aan verhoging van die belasting". Verder op de avond werd er uitvoerig van gedachten ge wisseld over ontheffing van ganeentelijke belastingen. Daarvoor is een aantal mogelikheden voor handen. Bij de onroerend goedbelastingaaislag wordt een bijsluiter gevoegd waarop staat aangegeven wanneer men voor ontheffing in aanmerking lomt. De commissieleden toonden zich er tevreden ov«r. Maar ook ten opzichte van andere soorten van belastng vroegen zij de gemeen te zo duidelijk mogelijk te zijl naar de bewoners toe zo dat men precies weet waar men zich aan te houden heeft. 1983:goedjaar voor Haaswijk OEGSTGEEST In Haaswijk wordt nog steeds driftig gebouwd. De nieuwe Oegstgeestse wijk schiet als een „pad destoel" uit de grond en gisteravond liet wethouder Kohlbeck (financiën) weten dat de gemeente met Haaswijk, zuiver financieel gezien, een goed jaar had. Financieel liggen de zaken ook thans een stuk beter. Zo goed zelfs dat in een bijgestelde exploitatieopzet, die binnen kort zal verschijnen, zonder veel moei te de voet- en fietsbrug (verbinding tussen Haaswijk en de Hazenboslaan over het Oegstgeester Kanaal) kon worden opgenomen. De ontsluiting van de wijk vereist een spoedige realisatie van de brug. Hillegomse LTS en tuinbouwschool samen HILLEGOM De noodlijdende lagere agrarische school in Hillegom gaat sa menwerken met de LTS St. Paulus in die plaats. Dit zijn beide schoolbesturen overeengekomen. In augustus kunnen de leerlingen van de tuinbouwschool al in het nieuwe samenwerkingsverband aan de slag. Volgens de schoolbesturen betekent sa menvoeging een verbetering van de onderwijsmogelijkheden voor de kinde ren omdat uit een groter vakkenpakket kan worden gekozen. Het gebouw van de Tuinbouwschool blijft gewoon be staan. Aanleiding voor de fusie is de dreigende sluiting van de agrarische school omdat er te weinig leerlingen Motor onderuit in Zeestraat NOORDWIJK Een 16-jari- ge Amsterdamse raakte gister middag gewond toen de motor waarop ze meereed in Noord- wijk werd aangereden. De mo torbestuurder reed omstreeks vier uur over de Zeestraat ter hoogte van de Digros. Een 32- iarige Noordwijkse automobi list ging net naar links toen hij ingehaald werd door de mo torfiets. De bestuurder van de motor kwam daarbij ten val. Het slachtoffer is met been wonden naar het AZL ver voerd. Kinderziekten bij Kringloop LEIDERDORP Stichting Spel en Opvoedhuis De Kringloop in Leiderdorp organiseert morgen avond een thema-avond over kinderziekten. De huisarts F.O.A.M. Kemme en de wijkver pleegkundige J. Wagemaker ver lenen hieraan hun medewerking. Na de pauze bestaat gelegenheid tot het stellen van vragen. De bij eenkomst wordt gehouden in De Sjelter, Heemraadlaan 67, Leider dorp. Entree gratis. Aanvang acht uur, inlichtingen tel. 071-892430. Aanleg van Joghtlaan binnenkort van start VALKENBURG De aan;g van de Joghtlaan gaat binno- kort van start. Hiermee koit het einde van een bijzoner onwenselijke situatie in ziot. Tot nu toe wordt de wijk ,'t Joght", waarin zo'n drieho- 'derd woningen staan name|k alleen ontsloten via één weg 't Middenjoght. fZowel de fracties van VVD, GPV en het CDA, informer- den gisteravond tijdens de ;e- meenteraadsvergadering nar de vaststelling van het kreoet om dit plan uit te voeren. Wethouder H. van der Ngel kon ze echter wijzen op iet 'bestaan van een vorig jaar ;e- I nomen raadsbesluit om 320j00 igulden voor de aanleg vande 'Joghtlaan beschikbaar te sel- len. Enige kritiek was er giser- avond op het beschikbaarsel len van een krediet van 32)00 gulden voor de aanschaf /an een tribune in de spornal. Deze tribune krijgt een ztca- paciteit van 164 personen, /er- deeld over drie rijen. J. van Laarhoven (CDA) be toogde dat hij geen moeitehad met het voorstel. Wel me de omvang van de tribune. F zal geen plaats over zijn voor rol stoelen en het raadslid acht dat er door de te krappe nim- te ook problemen zullen ont staan wat de brandveili|heid betreft. P. Mizee (VVD) was het ïier- mee eens. Hij deed het -oor- jstel om met de bestaand» be heerscommissie deze kvestie i'nog eens nader te bezien, j Wethouder M. Vos vonc het jammer dat de kritiek pis in dit stadium naar voren verd gebracht maar, zei hij. Hij stemde er evenwel mee ir het voorstel opnieuw te laten be spreken in de beheersconmis- Tijdens het spreekrecht s^rak de heer Van der Kreke na mens de bewoners van het Trankenburgflat. Half novem ber hadden de bewoners ook via het spreekrecht tijdens een raadscommissievergadering hun klachten naar voren ge bracht. De woningen geven onvol doende warmte. De nieuw ;aangebracht moeder-ketel en »een aantal andere voorzienin gen hebben niet de gewenste oplossing gebracht terwijl de kosten de pan uit stijgen. Wst- 'houder M. Vos deelde mee dat er nog wordt gewerkt aan e?n afdoende oplossing van de pro blemen. I^KATWIJK Na een periode ^^^an dertig jaar als VVV-voor- BË titter actief te zijn geweest heeft mr. J. van der Plas gis- fl^ teravond, tijdens de ledenver- V gadering van de vereniging, zijn aftreden bekend gemaakt, heel nadrukkelijk stelde hij pat deze beslissing geen ver- band hield, zoals voor de hand zou liggen, met de financiële gggbroblemen van de VVV en de verschillen van inzicht met het gemeentebestuur over het g te voeren toeristisch beleid. Hoewel hij het dus niet als een e °reden voor zijn opstappen aan- 3erde, benadrukte Van der as nog wel eens dat het /V-bestuur het volstrekt et eens is met het toeristisch leid zoals dat door de ge- o rei gevoerd wordt. Dat ,8 GL beleid heeft er inmiddels toe 5.000 (geleid dat de VVV-organisatie 2 sp/hnlt heeft moeten inkrimpen, /ent. ffcr zijn ontslagen gevallen en 300.-. het werk zal deze zomer voor- tri door part-timers moeten j i(borden gedaan RIJNSBURG Het Rijnsburgs bloemencorso zal dit jaar onder het mot to „Bloemen.ja natuur lijk" op zaterdag 4 augus tus van Rijnsburg naar Leiden en Noordwijk rij den. Het is voor de 38e maal dat het bloemendorp zich op deze fleurige wijze presenteert. Gisteravond werd in de Voorhof de traditionele tekeningen show gehouden. Nieuw aan dit 38e bloemen corso van Rijnsburg is het team ontwerpers. De Stichting Rijnsburgs Bloemencorso vond, dat er thans behoefte was aan nieuwe lijnen en im pulsen, aldus voorzitter C Leeuwenburg, die tijdens d* bijeenkomst in de Voorhof h»t duo Jaap van der Plas en Jo»p van Egmond aan de aanwezi gen voorstelde. V.d. Plas isa:- komstig ut Katwijk en Van Egmond tt Rijnsburg. In zijn korte inleding deelde de cor- sovoorzittr tevens mee, dat het corsc wegens bezuinigin gen, niefneer in Den Haag en Schevenngen te zien zal zijn. Dat wont zeer betreurd, aldus de heer-eeuwenburg. Niet zo zeer vaiwege de derving van inkomsen voor het Rijnsburg- se cors>, maar meer vanwege het fet dat de produkten hier door (it jaar op minder brede scAaa onder de aandacht kun nen worden gebracht. En dat ii to:h in de eerste plaats het ioel van het bloemencorso. Lijnen „We beginnen in feit op nieuw" aldus de heer Leeu wenburg, „met nieuwe ont werpers en totaal nieuwe lij nen. Door de heer Joop van Egmond werden de diverse ontwerpen gekenschetst als praalwagens die abstract zijn weergegeven, maar zeker her kenbaar zijn voor het publiek, al is de abstractie in sommige ontwerpen wat ver doorge voerd. Een krachtig lijnenspel kenmerkt de meeste ontwer pen, al is er eenvoud in vorm en kleurstelling. Er zijn ont werpen bij, waarbij de arran geur volgens bepaalde stra- miens aan de gang zal moeten, maar er zijn ook waarin crea- tievelingen zich totaal uit kun nen leven. Het kleurgebruik zal voornamelijk gebaseerd zijn op de grijze en blauwe tin ten, met harmonische contras ten. „We zijn uitgegaan van een zo groot mogelijke herkenbaar heid", aldus Van Egmond, „waarbij we als ontwerpers wel enige consessies hebben moeten doen aan onze aanvan kelijke plannen. Vervolgens werd onder de aanwezige po tentiële deelnemers een lot uitgereikt en mocht ieder op zijn of haar beurt een praalwa gens uitkiezen. Voor de veiling Flora werd dat de praalwagen met de titel „Korenaren", de VVV Noordwijk koos de „Ho ningraat", v.d. Mareis bouwbe drijf uit Katwijk „Vlinders". Een wagen met dezelfde titel, maar anders van ontwerp werd gekozen door de Rabo bank. De ANB koos de wagen „Bloei", de Bondsspaarbank „Zeemeeuwen", de VVV Lei den „De spin in het web", voor de groep de Zilk „Water lelie" en de gemeente Rijns burg koos de praalwagen met de titel inktvis. Tien wagens werden op deze tekeningshowavond aan de man gebracht. Er zullen nog twee a drie wagens worden verdeeld om de stoet op 4 au gustus compleet te maken aan gevuld met vele kunstig in de bloemen gezette luxe wagens, figuranten en uiteraard mu ziekkorpsen. De cie nieuwe agenten (in het midden)tijdens de beëdiging door commissaris J.C. van der Wolk van Was-senaar. WA1SENAAR „U zult on- getwjfeld snel de weg weten te vnden in de straten en ste gen van Wassenaar, ondanks de xoblemen van een uwer. methet onthouden van straat narren. Uiteindelijk is mij dat na ten maanden ook gelukt". Corrmissaris van politie J.C. van der Wolk, korpschef van de gemeentepolitie in Wasse- naa\ installeerde gisteren met de£ woorden drie nieuwe le- dei van het korps, dat daar- m<e weer zijn oorspronkelijke shrkte heeft bereikt. Van de die, onder wie twee komen er twee kersvers van de politieschool, de derde heeft inmiddels al enkele jaren dienst in Den Haag achter de rug. In zijn toespraak tot de drie nieuwe leden maakte de heer Van der Wolk enkele opmer kingen over de opkomst van politie-agenten bij zogenaamde dienstoefeningen, zoals schiet oefeningen. Die schijnt nog wel eens erg laag te zijn. De Wassenaarse korpschef zei er op te rekenen dat de teamgeest bij de Wassenaarse politie dit soort problemen daar kan voorkomen. conform het concept vast te stellen. De eindreportage van het re gionaal-economisch onderzoek Duin- en Bollenstreek richtte de aandacht weer eens op het zo vurig begeerde station nabij de Warmonderdam. Voorlopig WA1MOND De plaatsing van :ogenaamde romneylood- sen in de Hellegatspoldei word door de raadscommissi' ruimëlijke ordening niet on voorvaardelijk afgewezen. D raadsommissieleden ware het e gisteravond over ees dat jiaatsing van dergelijfe loodset zoveel mogelijk met wordei tegengegaan. Er :ci- den ethter wel uitzonderirgn gemaact kunnen worden ils de loods bijvoorbeeld voldoen de uit het zicht kunnen blijven door beplanting. Ook in het geval van de Helle gatspolder zou een goed be plantingsplan bij kunnen dra gen tot een positieve benade ring door de welstandscom missie. Een en ander werd be sproken naar aanleiding van een voorstel van het college van B en W de bouwverorde ning op enige plaatsen aan te passen. Volgens de heer Van Dam is de bouwverordening veel te gedetailleerd en kunnen er veel voorschriften gerust aan de bouwkundigen worden overgelaten. De andere com missieleden vonden de vele re gels in de verordening juist een bescherming voor diege nen die een huis laten bou wen. De commissie adviseerde tenslotte toch de verordening Als er al ooit een station nabij Sassenheim zou worden gerea liseerd is de kans veel groter dat het komt te liggen nabij de Menneweg. NS voelt evenwel heel weinig voor stopplaatsen in de Schipholspoorlijn en ook de busondernemingen vrezen dat er te weinig reizigers zul len zijn voor zowel trein- als busvervoer rond Sassenheim. Slooppand in Noordwijk verandert in vuurzee „Een ramp kon worden voorkomen door snel optreden van de brandweer", aldus een woordvoer der van de politie over een felle brand in de Noordwijkse Kerkstraat afgelopen nacht. Rond twee uur kwam de melding van een klein brandje in een slooppand aan de Kerkstraat binnen. Ter plaat se bleek de zaak echter in een vuurzee veranderd. De brand werd voornamelijk gevoed door de grote hoeveelheden hout die zich in het pand bevonden. De brand was zo hevig dat de naastlig gende huizen nat moesten worden gehouden. „Een vonkenregen daalde neer over Noordwijk-Bin- nen", aldus de politie. De omwonenden hoefden echter niet te worden geëvacueerd omdat de brandweer de vlammen toch snel de baas was. Persoonlijke ongevallen deden zich niet voor. Om half drie was men de brand „meester". De schade aan huizen in de omgeving door de vonken en bluswater wordt geschat op „tonnen". NOORDWIJKERHOUT Binnen de Noordwijkerhoutse gemeente is enige opschudding ontstaan over het verspreiden van de Anne Frank-krant. Deze krant, een produkt van de Anne Frankstichting in Amsterdam, is gemaakt tegen de fascistische en racistische tendenzen in de maatschappij. Aan alle Nederlandse gemeen ten en dus ook Noordwijker- hout, is gevraagd subsidies voor scholen beschikbaar te stellen, zodat die de kranten kunnen aanschaffen en die in de lessen kunnen behandelen. De opschudding ontstond vol gens het raadslid mevrouw W.M. Hof-Van Putten (PvdA) omdat burgemeester mr. F. Winkel zich negatief heeft uit gelaten over de krant. Na een discussie heeft gisteravond de raadscommissie onderwijs een verdeeld advies over het ver spreiden van de krant uitge bracht. De Anne Frankstichting ver spreidt sinds vorig jaar op gro te schaal de kranten. Er zijn twee exemplaren, een voor de leerlingen van lagere scholen en een voor de leerlingen van het voortgezet onderwijs. In het exemplaar voor de lagere scholen, Anne Frankkrant 10+, wordt een overzicht gege ven van de Tweede Wereld oorlog, wat joden zijn, hoe ze vervolgd werden, wie Hitier was en de laatste drie pagina's gaan over discriminatie en fas cisme. Ook bevat de krant twee bladzijden met cijfers en feiten over buitenlanders en de Centrumpartij. Het exem plaar voor het voortgezet on derwijs gaat over oud en nieuw fascisme. De kranten kosten bij een afname van meer dat tien exemplaren een gulden vijfennegentig per stuk. Bij beide kranten zit een docentenhandleiding. De kranten worden elk jaar her zien. De gemeente Amsterdam stelt ieder jaar via het 5 Mei comité geld beschikbaar om de kranten voor de scholen aan te schaffen. Burgemeester mr. F. Winkel zou het niet nodig gevonden hebben subsidie voor de aan schaf van de krant beschik baar te stellen, omdat die on partijdig zou zijn. Een uitlating waarover met name de PvdA en D'66 zich boos hebben ge maakt. „Ik vind dat we alle scholen in Noordwijkerhout erop attent moeten maken dat de gemeente de exemplaren gratis wil verstrekken in de vijfde en zesde klassen van het lager onderwijs en ook in het voortgezet onderwijs. Het ge meentebestuur heeft de taak iets tegen die opkomende ten denzen te doen. Hier kan je niet van mening over verschil len", aldus mevrouw Hof-Van Putten (PvdA) eergisteren al tijdens de commissie welzijn. Zij werd in die mening ge steund door mevrouw drs. P.M. Hulpas-Jordaan (D'66): „Op scholen wordt al veel over dit soort zaken gespro ken. Dit is niets nieuws. Je hebt nu een kant en klare krant en als de scholen daar aan behoefte hebben, moeten wij daaraan meewerken". Van VVD-zijde wordt daar over heel anders gedacht. Me vrouw S.W. Ruigrok maakte de opmerking dat „als we hieraan beginnen, kunnen we wel alles op de scholen ver spreiden, zoals over kernwa pens en milieu. Ik ben ertegen dat dit soort activiteiten op de scholen worden gedaan, dat gaat af van de andere lessen". Overigens werd zij door haar PvdA-collega Hof aangevallen op die eerste opmerking. Vol gens mevrouw Hof is het „bui tengewoon pijnlijk" om racis me en fascisme te vergelijken met zaken als kernwapens en milieu. „Over die dingen kun je van mening verschillen, over de tendezen waarom het hier gaat niet". Het college van B en W heeft zich nog geen mening ge vormd over de krantenkwes tie. Volgens wethouder C.M. van der Klaauw zijn de eerde re uitlatingen gedaan toen de krant nog niet eens gezien was. Hij kreeg gisteravond van de commissie onderwijs een verdeeld advies over de subsi die aan scholen voor versprei» ding van de krant. Vier leden (CDA, EZP en burgerleden) vonden dat de gemeente de helft van de aanschafkosten moet betalen, drie leden (PvdA, D'66 en een burgerlid) vonden dat de gemeente volle dig de kosten moet opvangen en alleen mevrouw Ruigrok (VVD) meende dat de krant wel verspreid mag worden maar dat dat de gemeente geen geld moet kosten. Het gaat maximaal om een bedrag van 3200 gulden, want het gaat om ongeveer 1600 leerlingen van de vijfde en zesde klassen het lager onderwijs, het Leeuwenhorst collee> mavo daarvan en de huishoud school De Duindoorn. de OORDWIJK Het belang van htt bedrijfsterrein v»or oordwijk moet beter in het Samenwe'kings Orgaan Bdl»n- :reek (SOB) worden benadrukt. Dat concluderen B en V ^an foordwijk in een reactie op het regionaal-economisch endr- tek Duin- en Bollenstreek dat gisteravond in de raadscamrris- ruimtelijke ordening werd besproken In dat rapport wodt in of meer geadviseerd de inspanningen van de diverse ;e- Toerisme 3entcn op het gebied van bedrijfs- en industrieterreinen te ndelen en gezamenlijk een groot terrein te beheren Nood- /ijk is echter nog steeds in onderhandeling met de ver de beste locatie voor een eigen terrein ter groottt lectare. van bedrijfsterreinen in de streek van het regionaal-economisch overleg Rijn- en Bollenstreek bekend is. Daarin vertegenwoor digt het SOB de gemeente Noordwijk en daarom meent het col lege dat het nodig is bij het SOB te benadrukken dat de komst van het eigen terrein voor Noordwijk van zeer groot belang is. De provincie wil pas een definitief standpunt schikte plaats innemen als de resultaten van daaruit voortvloeiende programmering van tot stind komng over dt meest je- de entuete Iets heel anders is dat B en W menen dat in het rapport te wei nig aandacht wordt besteed aan de specifieke belangen van di verse gemeenten zoals die van Noordwijk. Zo wordt in het rap port gesteld dat bij het toerisme in Noordwijk de nadruk ligt op toeristen uit de hogere inkomensklasse (appartementen). Vol gens B en W wordt daarmee voorbijgegaan aan het feit dat tallo ze particulieren ook veel kamers verhuren. Bovendien meent het college dat in het rapport op het gebied van toerisme alleen gekeken wordt naar de economische kant en niet naar de raak vlakken als leef- en woonmilieu, ruimtelijke ordening en agrari sche activiteiten. De gemeente is zelf bezig met het maken van een Toeristisch Beleidsplan voor de eigen gemeente en daarin worden al die zaken wel betrokken. Tot slot meent het Noordwijkse college dat in het rapport te wei nig rekening wordt gehouden met ontwikkelingen binnen de gemeenten. Dat geldt bijvoorbeeld voor de bollenteelt. Het rap port signaleert een achteruitgang van deze bedrijfstak. Noord wijk gebruikt maar 324 van de 2300 hectare en dat is volgens de onderzoekers een zwak punt in de werkgelegenheid, reden waarom niet-bollengebonden activiteiten zouden moeten wor den aangetrokken. Volgens Noordwijk wordt dan echter voorbij gegaan aan het feit dat bijvoorbeeld de vele psychiatrische zie kenhuizen in de streek voor een belangrijke hoeveelheid ar beidsplaatsen zorgen. Dit handige miniatuur bankschroef je krijgt u toegestuurd als dank het opgeven v Noteer m nieuwe abonnee van de Leidse Courant Naam Adres Betaald wordt per maand (met automatische afschrijving) per kwartaal Bank/gironummer: Stuur een miniatuur bankschroef je naar: I Naam Plaats/Postcode Telefoon Stuur deze bon in open envelop - geen postzegel plakken - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VDDen Haag.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 9