„Deze renovatie is één grote puinhoop d BONTFESTIVAL IN WAAGGEBOUW Academisch ziekenhuis Leiden gaat gemartelden opvangen Busbaan naar Wassenaarseweg jelijk LEIDEN CeidoeSouAont WOENSDAG 4 APRIL 1984 PAGINA 3 Verkeersexamen Leidse scholen LEIDEN Het praktische verkeers examen voor leerlingen van de lagere scholen in Leiden gaan morgen van start. In totaal zullen 1248 zesde klas- sertjes de proef afleggen. Daartoe wor den in verschillende wijken routes uit gezet die de kinderen per fiets moeten afleggen. Morgenochtend om half ne gen wordt het verkeersexamen afgeno men voor de scholen in Leiden-noord en De Kooi. Het vertrekpunt is het wijkgebouw 't Spoortje aan de Ber- nhardkade. Op 6 april volgen de scho len in het Morskwartier, op 9 april de Merenwijk, op 10 april de Professoren- wijk en op 13 april Leiden zuid-west. Alle scholieren leggen op 12 april het schriftelijk Bewoners vragen verkeers lichten aan Kooilaan LEIDEN De zogenaamde verkeersgroep Kooilaan bestaan de uit ouders, leerkrachten, bewoners en buurtwerkers heeft de gemeente gevraagd om verkeerslichten op het kruispunt Kooilaan-Bernhardkade. De gemeente toonde zich eerder niet onwillig verkeerslichten op dit kruispunt te plaatsen. In verband met de bezuinigingen werd de installatie toch nog geschrapt. De verkeersgroep is zeer ver ontwaardigd over de handelwijze van de gemeente en wijst er op dat de Kooilaan een „moeilijke en gevaarlijke weg is om over te steken" terwijl voorzieningen als het gezondheidscentrum, het zwembad, de bibliotheek etc. slechts te bereiken zijn via de Kooilaan. De verkeersgroep vreest dat in de toekomst het ge bruik van dit kruispunt alleen maar groter zal worden waardoor de onveiligheid zal Vijftig dagen voor slaan met klewang LEIDEN/DEN HAAG Diepe snijwonden in het gezicht, een gebroken kaak en een bot breuk in de schedel. Dat waren de gevolgen van de slagen die een 31-jarige man, die inmid dels in Zwolle verblijft, met een klewang een Leidenaar toebracht. het vorig jaar ontstond het tweetal bij de flats de Merenwijk. Aanlei- de vraag wie het recht had een leegstaande flat te kraken. De Haagse rechtbank veroordeelde de 31-jarige voormalige Leidenaar gisterochtend tot 150 dagen gevange nisstraf waarvan 100 dagen voorwaardelijk. Te gen de man was negen maanden geëist, waar van drie voorwaardelijk. De rechtbank achtte hetgeen ten laste was gelegd, maar gedeeltelijk bewezen. Op 11 november een vechtpartij tusse aan de Ravenhorst ding was onder Verkrachting niet bewezen LEIDEN/DEN HAAG Een 33-jarige Hoogevener is gistermorgen door de Haagse rechtbank vrijgesproken voor het verkrachten van zijn ex-vrouw. De rechtbank achtte verkrachting niet be wezen. Tegen de man was één jaar ge ëist. De man had de vrouw op 20 janua ri van dit jaar in haar woning in Lei den opgezocht en zich volgens de offi cier aan haar vergrepen. De verdachte ontkende dat van verkrachting sprake was. Hij verklaarde twee weken gele den voor de rechtbank, dat de vrouw zich niet had verzet en dat er hoogstens sprake kan zijn geweest van een „mis verstand". De officier merkte toen al „dat het bewijzen van verkrachting zeker binnen het huwelijk vaak een problematische zaak is". BEWONERS PLAN 9 OP INFORMATIEVE AVOND: Ons Belang erkent comité nu wel LEIDEN Het bestuur Ons Belang erkent het bewonerscomité van Plan 9 wel. De heer Th. van Heijningen, voorzitter van Ons Belang, zei dit gister avond tijdens de informa tieve avond nadat alle aan wezigen zich achter het co mité hadden geschaard. Eerder werd het comité niet door Ons Belang er kend omdat het niet aan de „doelstellingen zou vol doen". Tevens werd bekend gemaakt dat alle bewoners die door de renovatie tijde lijk hun huis moeten veria- een vergoeding van 4000 gulden krijgen als te gemoetkoming in de ver huis- en herinrichtingskos ten. Ook werd een nieuw voorstel over de stookkos- aan de bewoners voor gelegd. De bewoners die een wisselwoning (tijdelij ke behuizing wanneer de eigen woning wordt gere noveerd) betrekken, moe ten 120 gulden stookkosten per maand betalen. Dit gold voor alle maanden. Mensen die in de maanden april tot en met september (wanneer de verwarming niet werkt) in een wissel woning woonden, krijgen de stookkosten nu terug. Het bewonerscomité wil dat ook oktober als „stook- loze" maand wordt be schouwd. Daarbij zijn er ook bewoners die niet in de wisselwoning hebben ge woond, maar die hebben gebruikt als opslagruimte. Zij hebben uiteraard niet gestookt. Enkelen kunnen dat aantonen omdat ze de meter hebben laten opne- i, sommigen hebben dat niet gedaan. „Met degenen die de meter hebben opge- en, valt te praten", zei Van Heijningen. Het voor stel om oktober erbij te be trekken, wilde hij in be raad houden. LEIDEN De bewoners van plan 9, het renovatie project van woningbouw vereniging Ons Belang in Leiden Noord, hebben er meer dan genoeg van. Dat werd gisteravond tijdens een informatieve bijeen komst in buurthuis 't Spoortje weer eens duide lijk. „Wij wensen niet meer belazerd te worden, deze renovatie is één grote puinhoop", waren enkele emotionele reacties. De discussie liep zelfs zo hoog op dat een van de bewo ners Ons Belang-voorzit- ter Th. van Heijningen toebeet: „U moet geen leugens vertellen". De voorzitter, die bijna vier uur lang „onder vuur lag", zei onder meer tegen de bewoners: „Wanneer ik in dezelfde situatie zou zitten, dan zou ik net zo reageren als u". Veel bewoners grepen deze in formatieve avond aan om hun hart te luchten door hun klachten te spuien. Zo vertelde mevrouw Montagne dat een keukenblok ter waarde van 4000 gulden uit haar woning was verdwenen. Er stond een ander, veel minder keuken blok voor in de plaats toen ze terugkeerde in haar gereno veerde huis. Uit een andere woning verdween een comple te betimmering, koperen deurknoppen en geisers ble ken bij terugkomst van de be woners niet meer aanwezig te zijn. Een man, die toevallig een kijkje kwam nemen in zijn huis, kon nog net voorkomen dat zijn betimmerde gang werd gesloopt. Vocht Ook waren er veel klachten over de toestand van de wo ningen na de renovatie. Er Th. van Heijningen: Vloerbedekking is nat en'bed- degoed is vochtig en herbergt schimmels. Een vrouw vertel de dat haar zoon van 16 bij haar dochter slaapt. „Omdat zijn kamertje zwart van het vocht is". Van Heijningen zei dat de oorzaak van deze klach ten ook bij de bewoners zelf kan liggen. „Dan ventileer ik teveel, dan weer te weinig. Wat moet ik dan doen?", vroeg een bewo ner zich wanhopig af. Een an der vertelde dat er iemand van de woningbouwvereniging was komen kijken naar al die nattigheid. „Die man zei dat ik teveel planten in huis had". Men had geen goed woord over voor architect Van Boste- len. Deze zou absoluut geen re- Voorzitter Van Heijningen vertelde dat het ingenieursbu reau Goudstikker-De Vries half april met een rapport komt waarin de oorzaken van de klachten uit de doeken worden gedaan. Dan wordt misschien duidelijk wiens schuld het is dat er zoveel fou ten zijn gemaakt bij de reno vatie. „Zodra de oorzaken be kend zijn, dan worden de klachten zo snel mogelijk ver holpen", beloofde Van Heij ningen de bewoners. Een an der bestuurslid van Ons Be lang merkte op dat het moge lijk is dat de klachten moeten worden gezocht bij de aanne mer die Plan 9 dertig jaar ge leden heeft gebouwd. Ook zal worden onderzocht hoe het mogelijk is dat allerlei zaken uit de woningen zijn verdwenen, terwijl de bewo ners daar geen toestemming hebben gegeven. De bewoners vinden dat de woningbouw vereniging deze schade moet vergoeden. Ons Belang moet de schuldige vervolgens aan sprakelijk stellen, menen de bewoners. Over de architect merkte Van Heijningen op: „Hij moet nu eindelijk maar eens van de pot komen". Huur De huurprijs leverde een ver hitte, emotionele discussie op. Van Heijningen kon nog geen definitieve prijzen noemen. Zoals bekend gaan de huren met bedragen van 80 tot 120 gulden omhoog, terwijl de be woners vasthouden aan een eerder toegezegde verhoging van 48,50. „Mensen worden onder druk gezet als ze het huurcontract niet tekenen. En wie niet betaalt, wordt ge dreigd dat de deurwaarder wel zal langskomen", vertelden de bewoners. De voorzitter van de woning bouwvereniging erkende dat er problemen zijn rond de huur. „Maar", zo zei hij tot grote hilariteit: „Er zijn ook bewoners die me gezegd heb ben dat ze de huurverhoging erg vonden meevallen". De aanwezigen stelden voor om de algemene ledenvergadering van Ons Belang te laten beslis sen over een huurverhoging van 48,50. De voorzitter vond dat niet zo'n goed idee. Ons Belang kan zich een zo lage huurverhoging niet veroorlo ven, meende hij. Toch wordt het punt op de agenda van de algemene ledenvergadering van Ons Belang gezet. Deze wordt naar alle waarschijnlijk heid in mei gehouden. „Tot dan wordt iedereen die mo menteel een oude huur plus f 48,50 betaalt met rust gela ten", beloofde Van Heijningen. Deurwaarders zullen voorlopig niet naar plan 9 worden ge stuurd. IE LEIDEN Van 4 tot en met 29 april wordt in het Waaggebouw een festival gehouden. Het festival geeft een bonte mengeling van theater- en muziekuitvoe ringen te zien en te horen. Een en ander wordt gecoör dineerd door de Directie Sociaal Cultureel Werk van de gemeente Leiden. Het houden van festivals in het Waaggebouw heeft een vrij simpele oorsprong. In het pand worden voorna melijk theater-produkties en tentoonstellingen gehou den. De ombouw van het ene gebruik naar het ande re vergt telkens weer enke le dagen, vandaar dat om reden van efficiency is ge kozen om zoveel mogelijk theaterprodukties na elkaar te houden. Het gevolg is dat er vanzelf een bont festival ontstaat van enkele weken met activiteiten van zeer verschillende aard. Het vol gende festival wordt gehou den van 1 tot en met 19 no vember. Het Waagfestival begint vandaag met een concert door het kamermuziekge zelschap C-dur (20.30). Mor genavond treedt het gezel schap Drie Heren op met een folkconcert (20.30). Vrijdag is de beurt aan de toneelgroep Un peu bleu die twee eenacters ten tone le voert (20.30). Zaterdag wordt de derde voorronde van het Leids Cabaretfesti val in het Waaggebouw ge houden (20.30) en zondag heeft de jubileummatinee van Jong K&G plaats. Dinsdag 10 april is het Waaggebouw verhuurt aan het Israëlisch Verkeersbu reau voor een toeristische manifestatie (20.00). Van woensdag 11 tot en met zaterdag 14 april is er ruimte voor het derde Leids Rose Lente festival. Dit festival wordt georgani seerd door de Leidse Werk groep Homoseksualiteit- Lesbische Vrouwen en heeft als doel informatie te verschaffen over beide in stellingen en het thema ho- mosexualiteit in Leiden en omstreken onder de aan dacht te brengen. Het pro gramma meldt voor woens dag een toneelstuk over het turbulente leven van de les bische schrijfster Jane Bow les (20.00); donderdag 'Gio vanni's room', een bewer king van een stuk van Ja mes Baldwin door de thea tergroep Bestwei (20.00); vrijdag is er Vrouwenavond met de groepen Ames en Vendetta (20.30) en zater dag is er een swingend slot met de groepen Link en Luxor met disco toe (21.30). Maandag 16 april speelt het Leids Theater twee eenac ters (20.30); dinsdag 17 april treedt het studenten mu ziekgezelschap Sempre Crescendo op met de Jo hannes Passion van J.S. Bach (20.00); de Leidse kin dertheatergroep Klef brengt woensdag 18 april een voorstelling voor kin deren van 6 tot 12 jaar (14.00), woensdagavond is er een jazz-concert door Ba- tida en Passadina Dream- band (20.30); vrijdag 20 april concerteert het Leids- Haags gezelschap Het Nieuwe Leven (20.30); dins dag 24 april speelt de thea tergroep Kweenie het stuk 'Geen Gehoor' (20.30); woensdag 25 april treedt op het Leids studentenkoor en -orkest Collegium Musicum (20.30); donderdag 26 april is het de beurt aan de Leid se acrobatengroep Lazarus (21.00); zaterdag 28 en zon dag 29 april zijn er Marok kaanse culturele dagen met een tentoonstelling, muziek en Marokkaanse hapjes (za. 14.00-23.00 en zo. 10.00- 23.00). Geldboete en rijverbod voor Leidse automobilist LEIDEN/DEN HAAG Vijfhonderd gulden boete en negen maanden on voorwaardelijke ontzeg ging van de rijbevoegd heid eiste de Haagse offi cier van justitie, mr. A.J. Dek, gisteren tegen een 62-jarige Leidenaar. Deze stond terecht wegens het veroorzaken van een ver keersongeluk op de Rijn dijk in Hazerswoude, op 23 mei van het vorig jaar. Vier mensen raakten ge wond toen verdachte bij een verkeerde inhaalmanoeuvre frontaal met zijn auto tegen een andere auto reed. De be stuurder van de tegenligger en diens een-jarige zoontje liepen diverse kneuzingen aan de romp op. De vrouw van de Leidenaar moest met drie gebroken ribben naar het ziekenhuis, haar man met een gebroken knie. De officier verweet verdachte grove onvoorzichtigheid, om dat hij ervan op de hoogte moet zijn geweest dat de Rijndijk (rijksweg 211) histo risch als een „gevaarlijke" weg bekend staat, waar dik wijls ongelukken gebeuren. Betrokkene zei sinds het on geluk niet meer in een auto te hebben durven rijden. Geen krant ontvangen Bel tuss Vrouwenrechtsspreekuur In het Leidse Volkshuis wordt een speciaal rechts- spreekuur voor vrouwen gehouden. Elke vrijdag van half tien tot half twaalf kunnen vrouwen informatie krijgen over het aanvragen van bijstand, over proble men op het werk (ontslag, wet gelijke beloning voor mannen en vrouwen), over huwelijksproblemen (echt scheiding. mishandeling) en over woonproblemen (zo als huurcontract, woningruil, opzegtermijn, medehuur derschap). Filmhuis (1) Het Leids Filmhuis aan de Breestraat 66 vertoont woens dag IJ april de film „De toekomst van '36" van Willem Thijssen. De film wordt tweemaal gedraaid en wel om acht lAir en om kwart over tien. De film werd vorig jaar ge maakt. Hij is in de eerst plaats een getuigenis van de waar de van het anarchisme in de Spaanse burgeroorlog. Hoofd figuur is Juan Garcia Oliver, een legendarische revolutio nair die ten tijde van de revolutie minister van justitie was. Filmhuis (2) Een andere film over het Spanje uit de jaren dertig, die het Leids Filmhuis vertoont, is „Aan een onbeken de God" van Jaime Chavarri. De film wordt tweemaal gedraaid en wel om acht uur en om kwart over tien op donderdag 12 april. „Aan een onbekende God" gaat over de herinneringen van de goochelaar José Garcia. Het jaar 1936 en vooral de beroemde Spaanse dichter Frederico Garcia Lorca in wiens tuin hij als kind speelde, bepalen het verloop van zijn herinneringen. New Wave De Engelse new wave groepen „Legendary Pinkdots" en „Attrition" treden vrijdag 6 april op in het Leids Vrijetijds centrum aan de Breestraat 66. De Pinkdots maken een soort muziek dat wordt omschreven als new psychede- lics". De groep bestaat uit April Iliffe keyboardsPhil Harmonie (ritmes), Edward Ka-Spel (zang), Barry Gray (gitaar), Roland Calloway (bas) en Patrick Paganini (viool). De langspeelplaat „Faces in the fire" scoorde hoog op de Engels Independent Cahrts. „The Attrition", bestaande uit Marin Bowes (znag), Ash (synthesizer) en Chrys (bass, zang), is een jonge Engelse band, die vanuit een linkse geëngageerdheid en met behulp van dia's en films hun im provisaties ten gehore brengen. De zaal gaat om negen uur open. De toegangsprijs is zes gulden vijftig. Leden van het LVC betalen vijf gulden. Engelse punk De Engelse punkgroep „The Toy dolls" treedt zaterdag 7 april op in het Leidse Vrijetijdscentrum aan de Bree straat 66. Deze driemans-formatie brengt vrolijke en snelle muziek. De zaal gaat om negen uur open. De toe gangsprijs is zes gulden. Leden van het LVC betalen vier gulden vijftig. LEIDEN Het Academisch Ziekenhuis in Leiden gaat bin nenkort gemartelden uit heel de wereld opvangen. Na over leg tussen Amnesty Internatio nal en het ministerie van Wel zijn, Volksgezondheid en Cul tuur is Leiden uitgekozen voor deze opvang. Het bestuur van het Leidse Academisch Zie kenhuis is vanmiddag akkoord gegaan met deze nieuwe taak. Nederland is hiermee het der de Europese land dat over een dergelijke opvang beschikt. De andere twee landen zijn Frankrijk en Denemarken. De oudste van deze twee, verbon den aan het Academisch zie kenhuis van Kopenhagen, heeft de afgelopen twee jaar ongeveer 40 slachtoffers van martelingen behandeld. Hoe veel gemartelden het Leids Academisch Ziekenhuis gaat opvangen is nog niet bekend. Het is de bedoeling dat deze slachtoffers van folteringen behalve puur medische hulp ook geestelijke bijstand kun nen krijgen. Het huidige fietspad van Plesmanlaan naar Wassenaarse- weg. LEIDEN Een busbaan van af de Plesmanlaan over het terrein van het Gorlaeuslabo- ratorium naar de Wassenaar- seweg moet de reistijd van NZH-buslijn 43 met vijf minu ten bekorten. In opdracht van de gemeente wordt dezer da gen met de aanleg van de bus baan begonnen. Men hoopt over twee maanden klaar te zijn. De bedoeling is dat lijn 43 vanaf 3 juni de nieuwe route gaat volgen. bus 43 verbindt Den Haag en Leiden met elkaar en rijdt daarbij via Wassenaar. Ko mend uit de richting Wasse naar rijdt de bus nu nog over de Haagse Schouwweg, gaat linksaf de Plesmanlaan op, rechtsaf de A44 op de snel weg Den Haag-Amsterdam via Wassenaar om direct bij Oegstgeest er weèr af te gaan LIJN 43 OVER TERREIN GORLAEUS LABORATORIUM en via de Rijnzichtweg, de Rhijngeesterstraateweg en de Endergeesterstraatweg en de Wassenaarseweg naar het sta tion te rijden. In omgekeerde richting volgt de bus dezelfde wegen. Daarmee hebben het Gorlaeuslaboratorium en de overige bebouwing aan de Wassenaarseweg een verbin ding met Leiden én met Was senaar en Den Haag, maar de bus rijdt wel een flink stuk om. De nieuwe busbaan moet daar een eind aan maken. In de plannen van de NZH zal lijn 30 vanaf het station wor den doorgetrokken via de Wassenaarsweg en de Ender geesterstraatweg naar Haas- wijk. Het betrokken gedeelte van Oegstgeest wordt na het wegvallen van lijn 43 daarmee toch van een busverbinding voorzien. Lijn 43 wordt overi gens via de Witte Singel door getrokken naar de Merenwijk. Overleg tussen de gemeente, de NZH en de universiteit heeft geleid tot overeenstem ming over de aanleg van de busbaan. De busbaan zal gro tendeels het fietspad volgen dat nu al de Wassenaarsweg en Plesmanlaan via het terrein van de universiteit met elkaar verbindt. Op de busstrook worden zogenaamde fietssug- gestiestroken gemaakt. De bussen zullen op de kruising van de Plesmanlaan en de Haagse Schouwwëg via beïn vloeding van de verkeerslich ten voorrang krijgen. Om ervoor te zorgen dat de fietsers niet gehinderd worden door de bussen, wordt de bus baan zo gconstrueerd dat de bussen niet te hard rijden. Roodlichtcamera's zoals die ook zijn opgesteld bij de Hof- landbrug, de brug tussen Lei den en Voorschoten waar al leen bussen en (brom)fietsers over mogen moeten er voor zorgen dat auto's niet van de busbaan gebruik gaan maken. BURGERLIJKE en M. Fikkers; Emilie Simone I d.v. J. D. A. den Tonkelaar en L. E. Kraland; Fenna Jelena, d.v. H. R. Feijen en J. J. van Soest; Eva Mau reen. d.v. J.R. M. Augustinus en J. M. E Ladan; Aafke Marleen, d.v A. G. Tijmensen en E. J. C. van Dam; de Mol; Wilhelmina Johanna, d.v. H. de Mol en M. A van der Niet; Danny, den Berg e K. Söni Zeist; Ron Theodore P D Rabbel en M. B. Uittenhout; Ellen Tabitha, K. E. A. van Tiggelhoven en E. Spek; Iris Tanit Christina, Georg, J.C.l Onze ervaring berust op bonderden Poggenpohl- keukens. Voor u betekent deze Poggenpohl-dege- lijkheid: zekerheid, even als kwaliteit, een maxi male montageservice, perfekte planning en ad vies. Verliest u deze voor delen niet uit het oog [poggenpohlj LS(ö)[LC^Lp keukens Tel 071-899206

Leidse Courant | 1984 | | pagina 3