TAFEL Ook in YS groeiend verzet tegen defensiebelasting BTÜTl Pt; m Je. Paus bemoedigt salesianen Leiding kerk in Hongarije neemt verder afstand van basisbeweging kerk wereld £eidóc@otucuit „Monteurs" van Challenger klaar voor gecompliceerd herstelwerk in ruimte So joez met eerste Indiase astronaut in baan om aarde ACHTERGROND CcidoeSowont WOENSDAG 4 APRIL 1984 PAGINA 2 J. Rademaker directeur van Memisa Met ingang van april is benoemd tot algemeen directeur van Memisa de heer J. A. M. Rademaker (46). Hij volgt als zodanig de heer R. M. Smulders op, die deze functie sinds oktober 1977 heeft vervuld, maar haar om gezondheidsredenen moet neerleg gen. De heer Smulders zal adviseur blijven. De nieuwe directeur was sinds 1970 in dienst bij DSM. De laatste jaren was hij algemeen directeur van een vestiging van de DSM in Mexico. Samen met de directeur „Uitzendingen", de heer F.T.B. Puls gaat de heer Rademaker de directie vormen van „Memisa Medi cus Mundi", een integratie van Medicus Mundi Nederland en Memisa. Medicus Mundi is een organisatie, die een kwart eeuw geleden werd opgericht door de Katholieke Artsenvereniging, met als taak verbetering van de gezondheid in de ontwikke lingslanden door het uitzenden van artsen. Het is de bedoeling, dat beide stichtingen in de komende maanden fusioneren. Pater E. Roebroeck, provinciaal van de paters augustijnen zal het voorzitterschap van de nieuwe organisatie „Memisa Medicus Mundi", op zich nemen. DISK wil handtekeningen kerkgangers tegen verlaging uitkeringen De taakgroep WAO van DISK Dienst in de Industriële Samenle ving vanwege de Kerken) heeft een handtekeningenactie ontke tend tegen korting op sociale uitkeringen. Het is de bedoeling, dat de verklaring ter ondertekening wordt aangeboden in de kerken op 29 april en 6 mei. DISK heeft 6 mei aangewezen als „zondag van de arbeid", doch heeft voor deze gedachte nog geen ruime steun in kerkelijk Nederland gevonden. De verklaring spreekt ongerustheid uit over het huidige beleid van de Nederlandse regering op het gebied van de sociale uitkeringen en wijst verdere verlaging daarvan af. Gevraagd wordt om een be leid, dat sociale zekerheid en werkgelegenheid centraal stelt. DISK vindt, dat de hierbij te voeren financiële politiek zowel moet zijn gebaseerd op solidariteit tussen betaald werkenden en uitke ringsgerechtigden, als op de bereidheid andere financiële mogelijk heden te benutten. Paus Johannes Paulus II heeft de rond 18.000 Salesia nen van Don Bosco op de hele wereld dringend ge vraagd, niet te versagen temidden van de moeilijkhe den van onze tijd. Hij sprak het generaal-kapittel van de orde, dat thans in Rome zijn jaarvergadering houdt, gisteren toe. Hij legde er de nadruk op, dat niemand zich door de verzoeking moet laten meeslepen, dat zijn werk niets waard is, omdat een geseculariseerde sa menleving boven de wereld uitgaande waarden niet erkent. De salesianen doen er volgens de paus goed aan, steeds het voorbeeld van hun stichter voor ogen te houden. Steeds meer Amerikanen maken via het belasting biljet hun gewetensbe zwaren tegen de defen siebelasting kenbaar. Zij volgen daarin het voor beeld van de r.-k. aarts bisschop van Seattle, Raymond Hunthausen, die zijn weigering toe lichtte met de opmer king: „Geef een met kernwapens uitgeruste keizer wat des keizers is: weiger defensiebelas ting". Het aantal belastingweige raars is volgens de Ameri kaanse belastingdienst geste gen van 1.176 in 1980 tot 5.017 in 1983. Het coördina tiecomité van belastingweige raars, gevestigd te New York, schat het aantal tussen de tien- en twintigduizend. Ook het aantal vredesfond- sen waarheen het ingehou den belastinggeld gaat, is in die periode gestegen en wel van 36 tot 65. Het fonds van de campagne „Gewetens en defensiebelasting" te Bellport (staat New York) steeg van 135.000 dollar (400.000 gul den) in 1983 tot ruim 250.000 dollar (750.000 gulden) dit jaar. Ook aartsbisschop Hunt hausen heeft zijn ingehouden belastinggeld afgedragen aan dit fonds, dat het geld be waart tot het Amerikaanse Congres de instelling goed keurt van een „Belasting fonds voor de wereldvrede" (World Peace Tax Fund). De Raad van Kerken in de Verenigde Staten, die 31 pro testantse en orthodoxe kerk genootschappen omvat, heeft een handleiding uitgegeven onder de titel „De kerken t de beweging weigering de fensiebelasting" uitgegeven. In het voorwoord wordt ove rigens opgemerkt, dat de meeste lidkerken nog geen voorstander van deze vorm van verzet zijn. Ondertussen zint de overheid op tegenmaatregelen. Reeds in 1982 werd een boete van 500 dollar (1500 gulden) ge steld op het „frivool" invul len van het belastingbiljet. De belastingdienst pakt ook steeds vaker de gemeente aan, waarvan de predikant de defensiebelasting weigert te betalen. In Nederland doen, volgens cijfers van de Beweging Weigering Defen siebelasting, ongeveer drie duizend personen mee aan een dergelijke actie. Diens leer is immers temid den van de woelige baren van de tijd steeds overeind gebleven. De in het jongste verleden waar te nemen meerdere roepingen zag de paus als een teken van troost en hoop. De paus riep de salesianen tenslotte op, het bijzondere charisma van de orde in de vorm van vormingswerk en onderwijs aan de jeugd, door te trekken naar de toekomst. „De jeugd-van-vandaag heeft geestelijke leiding nodig en is zich van deze noodzaak be wust", aldus Johannes Paulus II. De algemeen overste van de congregatie der Piaristen, Angel Ruiz, heeft zijn steun aan zijn Hongaarse ordege noot Gyoergy Bulanyi inge trokken. Dat wordt medege deeld in het communiqué, dat is verschenen na afloop van de bijeenkomst van de Hongaarse bisschoppenconfe rentie. Bulanyi is een van de leiden de figuren van de Hongaarse katholieke basisbeweging. Hij is in juni 1982, met instem ming van het Vaticaan, door de Hongaarse bisschoppen voorlopig in zijn priesterlijke functies geschorst, omdat hij ongehoorzaam zou zijn ge weest aan de hiërarchie en af zou wijken van de leer van de kerk. Ruiz noemde Bulanyi begin januari van dit jaar in een in terview met het Oostenrijkse persbureau Kathpress „een man die zeer met het evange lie is verbonden" en die „een belangrijke bijdrage levert aan de vernieuwing van de kerk in Hongarije". Hij ver klaarde het oneens te zijn met de handelwijze van de Hongaarse bisschoppen. Volgens het communiqué van de bisschoppenconferen tie heeft Ruiz op 17 januari van dit jaar in een brief aan onder anderen kardinaal Le- kai, primaat van de kerk in Hongarije en de Vaticaanse staatssecretaris, mgr. Casaro- li, geschreven, dat hij de „van verscheidene kanten aangevallen" Bulanyi slechts heeft willen troosten. Ruiz zou verder hebben geschre ven, dat hij de brief van mgr. Casaroli aan de Hongaarse bisschoppen van 30 april 1983, waarin deze de Hon gaarse bisschoppen steunt in hun houding tegenover Bula nyi, verkeerd heeft geïnter preteerd. Volgens het communiqué zou Ruiz Bukmyi hebben laten weten, dat de Vaticaanse Congregatie voor de Geloofs leer zijn opvattingen aan een onderzoek wil onderwerpen. Dat onderzoek zou in Rome of in Hongarije kunnen wor den gehouden. Ruiz heeft nog geen commentaar op het communiqué van de Hon gaarse bisschoppen gegeven. Hij verblijft op dit moment in Amerika. In een vraaggesprek met het Oostenrijkse persbureau Kathpress heeft de primaat van Hongarije, kardinaal Laszlo Lekai, gezegd, dat Bu lanyi en de basisgroepen die achter hem staan, op vele punten afwijken van de leer van de r.-k. kerk. Voorbeel den daarvan zijn de opvat ting van Bulanyi en zijn vol gelingen, dat zij persoonlijk door de Heilige Geest wor den geïnspireerd en hun op roep om de militaire dienst te weigeren. Lekai omschreef deze laatste opvatting als „bijzonder gevaarlijk". Bula nyi en zijn aanhangers gaan in tegen de leer van de kerk, als zij beweren, dat soldaten een eed afleggen om mensen met geweld te onderdrukken of om veel bloed te vergieten. Het tweede Vaticaans conci lie noch de huidige paus heb ben zich tegen de militaire dienst verklaard, aldus Le kai, die erop wees, dat twee derde van de Hongaarse re- cruten katholiek is. Als die allen de militaire dienst zou den weigeren, zou er geen veiligheid voor het land meer zijn. Uit een onderzoek door pro fessoren van de Hongaarse katholieke academie zou vol gens Lekai zijn gebleken, dat Bulanyi op verscheidene punten een dwaalleer aan hangt. Daarom heeft de Hon gaarse bisschoppenconferen tie de zaak voorgelegd aan de Vaticaanse congregatie voor de geloofsleer. Dat deze con gregatie zich nog niet met de- zaak Bulanyi heeft bezigge houden, toont volgens Lekai niet aan, dat Bulanyi vrijuit gaat, maar is uitsluitend het gevolg van de overbelasting waaronder de congregatie ge bukt gaat. De wortel van de identiteit In de Tweede Kamer gingen VVD en PvdA gisteren hand in hand om te bewerkstelligen, dat pedagogische academies voor het basisonderwijs, pabo's, om zelfstandig te kunnen voortbestaan méér leerlingen zullen moeten tellen dan mi nister Deetman van onderwijs voorstelt. Een opmerkelijke politieke samenwerking tussen een regeringspartij en een op positiepartij, waarmee niets anders wordt beoogd dan een rechtstreeks^ aanval op het bijzonder onderwijs. Op deze pagina is de kwestie gisteren uitvoerig uit de doe ken gedaan. Met de herstructurerings-operatie van het hoger beroepsonderwijs (HBO) wil minister Deetman, dat na augus tus 1988 scholen slechts zelfstandig kunnen voortbestaan bi] een leerlingenaantal van minimaal 600. Maar voor pabo's wil hij een uitzondering maken. Voor deze opleidingen wil hij de grens stellen op 200, omdat zij leerkrachten opleiden voor het basisonderwijs en dat is extra-identiteitsgevoelig. Daarom moet er op de pabo's alle ruimte zijn om leerkrachten op te leiden in de geest van de eigen identiteit, zoals dat in de on derwijswet is vastgelegd. Die ruimte schep je alleen door de grens voor het instandhouden van de school zo laag mogelijk te stellen. MINISTER Deetman heeft met die redenering groot gelijk. De protestants-christelijke en katholieke pabo's zijn inder daad uitermate kwetsbaar waar het gaat om de instandhou ding van de levensbeschouwelijke identiteit. Daar worden immers de leerkrachten opgeleid, die na voltooiing van hun studie meerdere generaties lang de confessionele identiteit van hun scholen moeten waarborgen. Gebeurt dat niet of on voldoende, dan wordt het bijzonder onderwijs in zijn wortels aangetast. TiJDENS het debat van gisteren, dat morgen wordt voort gezet, werden uiteenlopende getallen genoemd voor het aan tal pabo's dat zou moeten verdwijnen als de leerlingennorm hoger zou worden gesteld. Maar zelfs al zouden dat er hetgeen wij betwijfelen maar weinig zijn: het gaat om het principe. En om de mogelijkheid voor de toekomst om op de eigen identiteit gerichte pabo's te stichten of in stand te houden, zonder dat aan een met name voor minderheids groepen onhaalbare leerlingennorm moet worden voldaan Om te voorkomen dat de op zich nuttige bundeling van HBO-instellingen de vrijheid van onderwijs in het gedrang brengt, is een uitzonderingspositie voor de pabo's absoluut noodzakelijk. Daar moet de grens, die de financiële kosten bewaking scheidt van de instandhouding uit ideële overwe gingen, zo ruim mogelijk worden gesteld. Minister Deetman zal alles op alles moet zetten teneinde te verhinderen dat het PvdA/VVD-initiatief om zijn voorstel te wijzigen wordt aanvaard. Hij zal al zijn overredingskrachi moeten gebruiken om de regeringspartij VVD uiteindelijk het kabinetsvoorstel te laten steunen om voor pabo's een uit zondering te maken. Alleen dan kan de CDA-minister ver hinderen, dat zijn eigen partij straks tegen het gehele HBO wetsontwerp zal stemmen. L] Tartaar met ananas, raapstelen en aardappelen drie-in-de-pan Voor twee personen hebt u nodig: 2 tartaartjes, 30 g margarine, zout, peper, 2 schijven ananas, 2 lepels ananassap, (1 lepel ver mouth), 2 theelepels brui ne basterdsuiker; 750 g raapstelen, zout, 10 g margarine, 1 lepel haver mout, nootmuskaat, aro ma; V2 tot 1 kg aardappelen; 125 g zelfrijzend bakmeel (of 125 g bloem met 1 theel epel bakpoeder), zout, half ei, 1,75 dl melk, 50 g kren ten met rozijnen, margari ne, basterdsuiker of jam. Bak de tartaartjes in hete margarine in twee minuten bruin, temper het vuur, leg het vlees op een bord en strooi er zout en peper over. Bak in het overblijvende vet de uitgelekte ananas licht bruin. Doe het vlees terug in de pan, leg op elk tartaartje een schijf ananas, strooi er de bruine basterdsuiker over en druppel er het sap op, even tueel met vermouth. Verwarm de stapeltjes met een deksel op de pan nog drie minuten en leg ze dan op een bord. Maak de jus met weinig water af. Was de raapstelen, doe zono dig grove onderstukken weg en snijd de rest in stukken van ca drie centimeter. Zet de groente op met aanhan gend water, zout en haver mout en kook haar gaar in ca tien minuten. Maak de raap stelen af met margarine, nootmuskaat en aroma. Maak van bakmeel, zout, ei en ruim de helft van de melk een glad beslag. Roer er de rest van de melk en de gewassen en uitgelekte kren ten en rozijnen door. Schep van het dikke beslag steeds drie schepjes in een koeke- pan met warme margarine. Bak de drie-in-de-pan lang zaam bruin, keer ze als de bovenkant opgedroogd is en bak de tweede kant vlugger. Geef deze kleine dikke pan nekoekjes met basterdsuiker of jam. JEANNE CAPE CANAVERAL Amerikaanse astronau ten zullen volgende week voor het eerst in de geschiedenis van de ruimtevaart een poging doen om een al enkele jaren om de aarde draai ende (wetenschappelijke) kunstmaan zodanig op-te kalefateren, dat hij weer verscheidene jaren dienst kan doen. Dit gecompli ceerde karwei zal wor den uitgevoerd door de vijfkoppige bemanning van Space Shuttle „Chal lenger", die zoals de zaken er op het ogenblik voor staan overmor gen wordt gelanceerd vanaf de basis Cape Ca naveral. De te repareren satelliet is de op 14 februari 1980 gelanceer de zon-observatiekunstmaan Solar Maximum Mission (SMM), in de wandeling meestal aangeduid als „Solar Max". Slechts een maand of negen na zijn lancering sloe gen de zekeringen door in drie van de vier vliegwielen van het systeem, dat voor de standregeling moet zorgen. Als gevolg daarvan werd So lar max, die 240 miljoen dol lar had gekost, zo goed als onbruikbaar. Ook traden er mankementen aan het licht in enkele van de instrumen ten, waaronder de unieke spectrometer HXIS, ontwik keld door het Utrechts Labo ratorium voor Ruimteonder zoek. De belangrijkste opdracht is nu de vervanging van de mo dule met zekeringen in het systeem dat de stand van de kunstmaan regelt. Volgens de Amerikaanse vluchtleiders is dat vermoedelijk maar een betrekkelijk eenvoudige ope ratie. Ook Challenger-gezagvoer- der Bob Crippen, die al voor de derde maal per Space Shuttle de ruimte ingaat (deze zomer volgt zijn vierde missie), ziet het wel zitten. „Ik heb het volste vertrou wen in de reparatie van die standregeling", zegt hij, „maar het herstellen van de coronograaf (een van de on derdelen van het weten schappelijk instrumentarium, red.) is een regelrechte uitda ging, die lang niet eenvoudig zal zijn. Het belangrijkste is de vervanging van het kastje met zekeringen in de stan- dregelapparatuur. Als dat eenmaal is gelukt, beschouw ik persoonlijk de missie al als een succes". In vrachtruim mee terug Zou het verhelpen van de problemen met de standrege ling echter mislukken, dan wordt Solar Max in zijn ge heel zij het ontdaan van zijn zonnepanelen in het vrachtruim van de Challen ger mee teruggenomen naar de aarde. De meeste weten schappers die bij het SMM- project betrokken zijn, heben daar in feite allerminst be zwaar tegen. Zij zijn er na melijk van overtuigd dat de reparaties op de grond beter en nauwkeuriger kunnen ge beuren dan in gewichtloze toestand in de ruimte, waar bij dan ook nog de beperkte beschikbare tijd een rol kan spelen. Eén van die wetenschappers is de Utrechtse astronoom prof.dr. C.J. de Jager, die zich afvraagt of het puur we tenschappelijke aspect van de zaak niet wat al teveel aan het kortste eind dreigt te trekken „De geleidelijke in schakeling van het gerepa reerde wetenschappelijk in strumentarium vindt pas plaats enkele weken nadat de satelliet weer in zijn baan is geparkeerd en de Challenger al lang en breed naar de aar de is teruggekeerd. Als er dan tóch nog problemen zijn, valt er waarschijnlijk niets meer aan te doen", aldus De Jager. De coronograaf aan boord van Solar Max moet van een nieuw elektronisch systeem worden voorzien. Dat bete kent in de praktijk echter dat de ruimtelijke reparateurs, George Nelson (die een jaar of acht geleden als astro-fysi- cus werkzaam was op het Utrechtse Laboratorium voor Ruimteonderzoek) en James van Hoften, een opening zul len maken in de thermische deken, die de satelliet tegen al te grote temperatuurchom- melingen beschermt. Daarna zullen zij een paneel moeten losschroeven. De defecte een heid moet dan achter dat pa neel worden vandaan ge haald en worden vervangen door een nieuwe. „Dat klinkt allemaal nogal simpel", geeft Nelson toe, „maar we zullen toch eerst al die schroeven moeten verwij deren en ik kan me haast niet voorstellen dat er niet één van die dingen muurvast zit en zal weigeren..." Nelson is ook de man, die met op zijn rug de befaamde raketstoel, die tijdens de vo rige Shuttle-vlucht voor het eerst werd gedemon streerd Solar Max op een afstand van ongeveer hon derd meter van de Challen ger dient te' enteren en uit zijn langzaam draaiende be weging moet halen. „Dat wordt dus uitkijken", geeft hij toe, „want per slot van re kening moet ik tussen de zonnepanelen dóór zonder er een klap van te krijgen.." Hij blijft overigens optimistisch: „Ik heb het in de vluchtna- bootsers vaak genoeg zonder enig probleem voor elkaar gekregen". Zonnevlammen Slaagt de operatie volledig, dan kan Solar Max nog wel tot 1990 dienst blijven doen en in 1986 zelfs een rol spelen bij de bestudering van de be faamde Komeet van Halley, wanneer die zijn kortste af stand ten opzichte van de zon bereikt. Hoofdopdracht van Solar Max is overigens voor namelijk de bestudering van de levensloop van zogenoem de zonnevlammen, enorme uitbarstingen op de zon, die nog steeds volledig onverkl aard zijn. Het rendez-vous van de Challenger met Solar Max is gepland voor de derde dag van de vlucht. Eén dag eer der zal vanuit de Shuttle een reusachtig, cylindervormig toestel in de ruimte worden geparkeerd, de circa tien ton wegende LDEF (Long Du- rantion Exposure Facility). Deze tien meter lange satel liet, met aan boord 57 ver schillende experimenten, blijft in de ruimte achter en wordt pas begin volgend jaar tijdens een andere Shuttle missie weer naar de aarde te ruggehaald. De vlucht van de Challenger gaat zeven dagen in beslag nemen en de landing moet opnieuw plaatsvinden op het Kennedy Ruimtecentrum van de NASA op Cape Cana veral. De bemanning van de nieuwe Challen ger wordt ge vormd door (van links naar rechts) gezagvoerder Bob Crippen en de nieuwelingen Terry Hart, James van Hoften, George Nelson en co-pi loot Francis Sco- De vlekkeloze lancering van de Sojoez-T-11. MOSKOU Sinds gistermiddag draait de eerste Indiase as tronaut in een baan om de aarde. De Indiase majoor-vlieger Rakesj is een van de drie bemanningsleden aan boord van het Sovjet-ruimtevaartuig Sojoez-T-11, dat gisteren vanaf het ruimtecentrum Bajkonoer in de republiek Kazakstan werd gelanceerd. Het is de bedoeling dat commandant Joeri Malits- jev, Gennadi Strekalov en hun Indiase collega vandaag kop pelen aan het ruimtestation Saljoet-7, aan boord waarvan zich sinds begin februari twee andere kosmonauten bevinden. De vlucht van de Sojoez-T-11 gaat acht dagen duren. In India werd het vertrek van de kosmonauten door miljoe nen mensen gevolgd en steeg er gejuich op toen de raket zon der problemen omhoogging. De ouders van Sjarma baden voor het welzijn van hun zoon. Een lid van het Indiase parle ment, dat een enthousiast ballonvaarder is, steeg met een bal lon op om de lancering van de Sojoez-T-11 met een landge noot te vieren. Temperatuur stijgt DE BILT Aan de periode met lage temperaturen komt geleidelijk een einde. Er waait geen koude noordelijke wind meer, maar ons land komt in een gebied, dat de overgang vormt tussen een hogedrukge- bied boven Noord-Rusland en een depressie, die zich van En geland uitstrekt tot IJsland. Er staat een zwakke wind, die uit uiteenlopende richtingen waait. Morgen is het droog en er zijn opklaringen. De mid- dagtemperatuur bereikt waar den rond de 10 graden. De ko mende dagen wordt het nog warmer, na het weekeinde tussen de 15 en 20 graden. Ook zal de zon zich steeds meer la ten zien. Weersgesteldheid van gistere Den Helder geh.bew. Luxemburg Madrid Malaga Munchen geh bew. 10 0.1 n 15 Or 7 0.2 n Geen krant ontvangen Bet tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. (ADVERTENTIE) VASTENAKTIE S8SO BANKNUMMER 707070147

Leidse Courant | 1984 | | pagina 2