fH CcicUc (Sowuvnt Mondale onbedreigd aan kop NAVO oefent zware druk uit op Nederland Pedagogische academie met 200 studenten blijft zelfstandig Werkloosheid bouw groeit nog steeds Russisch vliegdekschip schiet met lichtkogels op Amerikaans fregat flS'Ceidóc Gouacwit NA BELANGRIJKE OVERWINNING IN NEW YORK Uitgave Westerpers. behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34 2312 DD Leiden. Postbus 112300 AA. tel.071 -122244 Giro 103003 Bank.Amro-bank N.'V. Leiden. Directeur-hooldredacteur: I |.r»«? lewas. Chet redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties: (excl.5% BTW) f 0,59 per mm, kleintjes f041 per mm. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand 1 21.02 (uitsl.aut.betaling).kwartaal f 63.07. jaar I 240.46. Klachten bezorging: maandag l/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Lq^ Woensdag 4 april 1984, 75e jaargang no. 22853 Droog weer en opklaringen. Vannacht rond het vriespunt en enkele mistbanken. Mid- dagtemperatuur rond 10 gra- "•n. Weinig wind. op: 07.05; onder: 20.20. Sl ev. hoog water: 6.14 en 18.36; laag water: 1.56 en 14.24 Chinese kippeboer mag auto kopen Sun Guiying en zijn familie zijn ape-trots. Sun, een succesvolle kippeboer, is namelijk China's eerste boer die een privé-auto- mobiel heeft mogen/kunnen kopen. Sun maakte vorig jaar een winst van ruim 55.000 gulden, werkelijk een fortuin in China waar het gemiddelde salaris 149 gulden in de maand bedraagt. Niet zo lang geleden werden ondernemers in China nog gezien als begerige kapitalisten. Hedentendage worden ze \/an rege ringswege aangemoedigd en beloond. CESME Sterker dan ooit hebben de NAVO- -landen er bij Nederland op aangedrongen akkoord te gaan met de plaatsing van 48 kruisraketten. De Nucleair Planning Group van de NAVO is gisteren in het Turkse plaatsje Ces- me begonnen aan een ver gadering, die enkele da gen zal duren. Minister De Ruiter (Defensie) ver klaarde gisteren in Cesme van „een duidelijk koor" in NAVO te horen hebben gekregen, dat Nederland „niet het verkeerde voor beeld mag geven" en moet overgaan tot plaat sing. Als reactie op de zeer korte 'mededeling van minister De Ruiter, dat de Nederlandse re gering haar standpunt nog niet heeft bëpaald, reageerden de overige NAVO-ministers met het uitspreken van de wens dat „Nederland zich zal aan sluiten bij wat andere landen al hebben gedaan of zullen doen, namelijk plaatsen", al dus minister De Ruiter. De NAVO-ministers toonden zich bezorgd over de mogelijk ongunstige invloed van een Nederlands besluit op de hou ding van de Sovjet-Unie in de onderhandelingen met de Ver enigde Staten. Zij vrezen dat in Moskou de mening post vat dat het succes heeft gehad met haar propaganda tegen de plaatsing van de nieuwe Ame rikaanse wapens in West-Eu ropa. „Met geen woord", aldus minister De Ruiter, „is gister middag in Cesme gesproken over de mogelijkheid dat Ne derland zou kunnen besluiten om minder dan 48 raketten te plaatsen". Pagina 12: Russisch machts vertoon. Vraagtekens bij „Star Wars". DEN HAAG Het Eco nomisch Instituut voor de Bouwnijverheid (EIB) verwacht dat de produktie in de bouw dit jaar verder zal dalen met 3,5 procent. Het aantal mensen dat op leen bouwplaats werkt zal met 6,5 procent afnemen. Het instituut verschilt daar- 'mee van inzicht met de bouw werkgevers (AVBB), die giste ren in hun jaarverslag mel ding maakten van een gelijk blijvende produktie ten op zichte van vorig jaar. Minister Winsemius (Volkshuisvesting Ruimtelijke Ordening) voorspelde in september vorig jaar een productiestijging 1984. Sinds 1980 daalt de produktie in alle sectoren van de bouw. Het EIB verwacht dat dit jaar in de utiliteitsbouw (bij vt beeld bedrijfsgebouwen) produktie gelijk zal zijn die van vorig jaar; in nieuwbouw van woningen verwacht het een daling van acht procent of wel 9 miljard gulden, hetgeen ni maakt wordt door een stijging in de sector herstel en v bouw van 6,5 procent, neiuwe woningen worden j middeld ook goedkoper. Inbraak aan Zoeterwoudseweg LEIDEN Voor ruim 8000 machine, een aggregaat en een gulden aan gereedschap is in elektrische schaaf werden ge- de nacht van maandag op stolen. De diefstal werd ge- dinsdag gestolen uit een werk- pleegd na het inslaan van een plaats aan de Zoeterwoudse- ruit. weg. Onder meer een schuur- Leo Beenhakker naar Volendam DEN HAAG Volendam heeft voor het volgend seizoen Leo Beenhakker als trainer gecontracteerd. De oud-oefenmeestei van Ajax, die in Spanje bezig is aan zijn derde seizoen bij Zara- jgoza, keert naar Nederland terug nu de onderhandelingen met Real Madrid en Barcelona op niets zijn uitgelopen. Beenhakker wordt bij Volendam de opvolger van Siem Kistemaker, die hal- I verwege het seizoen Cor van der Hart opvolgde Deetman komt tegemoet aan CDA-wens (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Deetman heeft gisteren aangekondigd dat hij in de HBO-wet een ophef fingsnorm van ongeveer 200 studenten wil vastleg gen voor pedagogische academies voor het basis onderwijs (pabo's). Het CDA liet gisteren in de Tweede Kamer weten dit nog nèt aanvaardbaar te vinden. Of PvdA en VVD met het voorstel van Deetman genoegen zullen nemen, moet morgen bij de voortzetting van het debat over de HBO-wet blijken. PvdA en VVD (samen een Kamermeerderheid) bleven gisteren in ieder geval op het standpunt staan, dat ook de pabo's moeten deelnemen in het proces van schaalvergro ting in het HBO. Bij het CDA bestaat de vrees dat daardoor de identiteit van de katholieke en protestans-christelijke pa bo's verloren gaat. In een wij zigingsvoorstel hebben PvdA en VVD vastgelegd dat de pa bo's in '88 net als andere HBO- instellingen minimaal 600 stu denten moeten tellen, hetgeen betekent dat de opleidingen met elkaar of met andere in stellingen moeten fuseren. VVD-woordvoerder Franssen verdedigde het VVD-PvdA- voorstel met het argument dat er als studierichting van mini maal 150 studenten binnen een groter instituut veel meer pa bo's kunnen blijven voortbe staan, dan wanneer wordt uit gegaan van zelfstandige oplei dingen, zoals het CDA wil. „We willen helemaal geen kaalslag onder de pabo's. In onze benadering verdwijnen er geen 40 maar slechts 24 van de in totaal 67 pabo's", aldus Franssen. Als het de VVD (samen met PvdA) blijft vasthouden aan haar wijzigingsvoorstel, dreigt het CDA tegen de gehele wet te stemmen. Om te voorkomen dat de HBO-wet wordt aange nomen met de tegenstem van zijn eigen partij, wil minister Deetman hoe dan ook er voor zorgen dat dit wijzigingsvoor stel van tafel verdwijnt. Een minimum aantal van 200 leerlingen per pabo, zoals de minister nu bereid is in de wet vast te leggen, is voor de VVD te laag. „Dat betekent dat er niets verandert", zo liet VVD'er Franssen gisteren des gevraagd weten. WASHINGTON Het Russische vliegdekschip Minsk heeft eergisteren in het zuiden van de Chinese Zee lichtkogels afgevuurd op een Amerikaans mari nefregat. Het Amerikaan se schip werd door drie projectielen getroffen, overigens zonder dat men sen gewond raakten of schade werd aangericht. Een woordvoerder van de Amerikaanse marine ver klaarde dat het fregat het Sov- jet-vliegdekschip schaduwde, wat overigens zowel voor de Amerikaanse als voor de Sov- marines routine-werk is. Het incident met de Minsk is het tweede Amerikaans-Russi sche marine-incident in korte tijd. Op 21 maart kwam een Russische onderzeeër in de Ja panse Zee in botsing met het Amerikaanse vliegdekschip Kitty Hawk. Volgende maand zullen Ame rikaanse en Russische marine deskundigen in Moskou bijeen komen om te bekijken, hoe dergelijke voorvallen voortaan kunnen worden vermeden. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 u en 15.00 uur, telefoonnr. 071-122248 en uw krant nabezorgd. Het loopt achteral allemaal toch zon vaart niet met die kabeltelevisie in Europa. Een toonaangevend en ook beeldbepalend? bureau voor marktonderzoek heeft nu weer voorspeld, dat de kabel-tv in Europa zelfs een „fiasco" wordt, omdat het allemaal veel te duur en kwalitatief veel te twijfelachtig is. Op zijn hoogst 19,2 procent van de Europese huishoudens heeft in 1992 kabeltelevisie en dus bij lange na niet de 27 procent, zoals tot nu toe werd aangenomen. En dat is allemaal nog niet erg als dan maar honderd procent van de huishoudens de krant blijft lezen. En als het dan even kan natuurlijk de Leidse Courant. De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen Gratis en geheel vhjblijvend In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag Laat pak sneeuw Veertien dagen na het offi ciële begin van de lente doet het weer in West-Eu ropa nog weinig voorjaars achtig aan. In eigen land lag de temperatuur de af gelopen dagen even boven pul, zodat de talrijke sneeuwbuien weliswaar nat en koud waren, maar ver der weinig problemen op leverden. In West-Duits- land was dat wel even an ders. Daar kreeg men gis teren een hoeveelheid sneeuw te verwerken, zo als nog nooit eerder in april wasgevallen. Volgens de politie veroorzaakten de sneeuwstormen grote phaos op de autowegen Verslaafden bestelen stervende bejaarde LELYSTAD Twee 25-jarige mannen uit Amsterdam en Lelystad hebben op 18 maart in Lelystad een op straat liggende stervende bejaarde man bestolen. Het 72- jarige slachtoffer was onwel geworden, gevallen, en verkeerde duidelijk in doods nood. Juist voor hij overleed werd hij door het tweetal gevonden. Ze haalden geen hulp, maar namen de man zijn por tefeuille en een gouden ring af. Nadat de familie enkele persoonlijke eigendommen van de man miste, wezen buurtonderzoek en getuigenverhoren uiteindelijk naar het tweetal. Ze bekenden de diefstal te heb ben gepleegd om aan hard drugs te ko men. Ze zijn voorgeleid aan de officier van justitie en weer op vrije voeten ge steld. Reclamestunt In de VS gaan de reclamemakers wel erg ver om hun produkten aan de man te brengen. Eèn kwam op het idee een kolossa le opblaasbare inktvis over de Charles-rivier in Cambridge trek ken en dan wordt zo'n bizar plan ook meteen uit gevoerd. In de stad leidde de stunt wel tot lan ge files van ver baasde automo bilisten. Gerechtelijk roddelverbod ARNHEM Een moe der uit Velp heeft giste ren van de president van de Arnhemse rechtbank mr. J. van Julsingha te horen ge kregen dat ze niet meer over haar dochter mag roddelen. Elk nieuwe roddelpraatje kost haar 250 gulden. De 25-jarige dochter had een kort geding tegen haar moe der aangespannen, om dat deze aan ieder die het horen wilde, vertel de dat ze haar kinderen verwaarloosde. Overvallers sluiten mensen in kluis op NAPELS Zeven gewapende overvallers hebben gisteren in een bank in Napels ongeveer 60 men sen opgesloten in een kluis om er vervolgens met een bedrag van tussen de 5,4 en 11 miljoen gulden vandoor te gaan. De bende vlucht te op motoren en verdwenen spoorloos in het drukke verkeer van de Zuiditaliaase stad. Het was de tweede grote overval in Italië in minder dan twee weken tijd. Op 24 maart maakte een groep over vallers, die zeiden te behoren tot de Rode Brigades, een recordbe drag van ongeveer 84 miljoen gul den buit bij een verzekeringsmaat schappij. Heineken schenkt half miljoen aan Amsterdamse politie AMSTERDAM De firma Heineken NV heeft de gemeente Amsterdam een bedrag van een half miljoen gulden aangeboden voor de politie „uit erken telijkheid voor haar activiteiten in de afgelopen jaren en met name het vorig jaar". B en W van de hoofdstad hebben inmiddels in pricipe besloten de schen king aan te nemen. Het college bereidt een raadsvoordracht over deze zaak voor. De hoofdstelijke gemeeenteraad zal uiteindelijk over het aannemen van de schenking moeten beslissen. Heine ken heeft als voorwaarde gesteld dat het bedrag besteed zal worden aan ver bindingsmiddelen voor de politie. NEW YORK Ex-vice- -president Walter Monda le heeft zijn rivaal Gary Hart bij de voorverkiezing in de deelstaat New York een mogelijk beslissende nederlaag toegebracht in de strijd om de Democra tische presidentskandida tuur. Nu in meer dan de helft van de VS-deelsta- ten de „primaries" achter de rug zijn, wordt het voor Hart heel moeilijk om zijn op Mondale opge lopen achterstand nog in te halen. Mondale kreeg in New York verrassenderwijs de steun van liefst 45 procent van de als De mocratische partij-leden gere gistreerde kiezers. Gary Hart veroverde 27 procent en liet daarmee een sterk teruggeko men dominee Jesse Jackson (25 procent) maar net achter zich. Toen de omvang van zijn overwinning duidelijk werd, vertelde een opgetogen Walter Mondale dat hij in de discussie met Hart eindelijk de nadruk heeft kunnen leggen op de in houd van ieders politieke op vattingen in plaats van op ie ders persoonlijkheid en imago. „De New-Yorkers hebben ge kozen voor wapenbeperking, voor een gezonde ecoi voor een rechtvaardige s leving en voor iemand die dat als president zal weten te ver wezenlijken", aldus Mondale. Veel waarnemers in de VS stelden echter vast dat de gro te overwinnaar van de New- yorkse voorverkiezing in feite president Reagan is. Onder zoeken tonen aan dat Hart voor Reagan een moeilijkere tegenkandidaat zou worden dan Mondale. De presidents verkiezingen zijn op 6 novem-, ber van dit jaar. Reagan heeft vier jaar geleden Mondale reeds vernietigend verslagen, toen de laatste vice-president was onder de herkiesbare Jim my Carter. Pagina: 12 Newyorkse min derheden steunen Jesse Jackson. Walter Mondale, op de foto met dochter Eleanor, zijn vrouw Joan en zoon William (vlnr), kan na zijn zege in New York weer lachen. Hij lijkt nu onbedreigd af te stevenen op de Democratische presidents kandidatuur.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 1