kerkelijk nee tegen kernwapens serieus nemen Ruding, rentmeester of rentenier? «NNENLAND Cctdóc6cHvumt 'UitqnsteBinnenhofbuitensteBinnenhofbuitensteBinnenhofbuitensteBinnenïiofbuitensteBinnen 'uitensteBinnenhofbuitensteBinnenhofbuitensteBinnenhofbuitensteBinnenhofbuitensteBinne '.F. DE GAAY FORTMAN OVER UITSPRAAK GEREFORMEERDE SYNODE: 'SIJTHOFFPERS V F1 ZATERDAG 31 MAART 1984 PAGINA 7 UDENTIKOOS )-opperhoofd Ed Nijpels t, hoewel hij de universi- ianken reeds lang geleden 1 verlaten, nog immer een ce voorliefde voor studen te grappen. Levendig staat nog voor de geest hoe hij 'le jaren geleden alle par itaire journalisten per een hard gekookt ei rde om duidelijk te maken de eerste klinker in zijn ernaam diende te worden oproken met dezelfde k als het woord „ei". De e liberaal wilde daarmee halt toeroepen aan de tdurende verwisseling zijn familienaam met die het D'66-kamerlid Nypels, rin de ij op z'n Grieks dt geschreven en als „ie" te worden uitgesproken, herinneren wij ons de 'telijke vragen die Nij- 73 de tijd dat hij nog geen tieleider was, samen met even studentikoze collega k Hermans stelde aan de minister van verkeer en wa terstaat. De vragen gingen over het voor sommige Neder landers ergerniswekkende verschijnsel, dat een autoradio uitvalt zodra men een tunnel binnenrijdt. Het tweetal had gelezen dat daar in België iets op gevonden was en ze wilden weten of die technische truc ook in Nederland zou kunnen worden toegepast. De eerste twee vragen aan de bewinds man luidden ongeveer aldus: „Is de minister op de hoogte van het feit dat in België een manier is gevonden om de ra dio-ontvangst in tunnels mo gelijk te maken? Is de minister met ons van mening dat dit voor Belgen een heel goed idee is?" Kamervoorzitter Dol man, die schriftelijke vragen van parlementariërs altijd moet goedkeuren alvorens ze naar het betreffende ministe rie worden gezonden, schoot in de lach toen hij de tweede zin las, maar vond niettemin dat de neerbuigende bejege ning van onze zuiderburen niet door de beugel kon. Der halve schrapte hij de woorden „voor Belgen". ONDERSCHEIDING De afgelopen week sloeg Nij pels opnieuw toe met een practical joke, die ditmaal ove rigens alleen bestemd was voor zijn eigen gelederen. Zo als elke grote fractie heeft ook die van de VVD een „fractie bestuur". Bij de liberalen be staat dat „college" uit voorzit ter Ed Nijpels, vice-fractielei der Albert-Jan Evenhuis en de leden Loek Hermans, Rudolf de Korte, Wim Keja en Dick Dees. Dit zestal had tijdens de eerste lenteweek op uitnodi ging van het stadsparlement van West-Berlijn een vijfdaags bezoek aan die metropool ge bracht. Tijdens hun verblijf al daar hadden ze van de Duit sers elk een bronzen penning gekregen met het oude Rijks daggebouw erop. „Onmiddellijk dacht ik: daar moeten we in Nederland iets geks mee doen", vertelde Nij pels ons enkele dagen geleden. „We spraken af dat we tegen over onze achtergebleven frac tiegenoten zouden doen voor komen dat we een belangrijke Duitse onderscheiding hadden ontvangen. Maar ja, hoe moes ten we dat doen met enkel zo'n simpele penning op zak? Plotseling kregen we een idee. Bij de inhuldiging van Beatrix tot koningin hadden alle ka merleden een herdenkingsme daille gekregen, waar ook een mooi oranje-blauw draagstrik- je bij hoorde. Dat strikje werd toen niet bij de medaille gele verd. Het moest apart aange vraagd worden, maar bijna geen enkel kamerlid had dat ooit gedaan. Toen we terug waren in Nederland, hebben we daarom onmiddellijk ge zorgd dat we alsnog dat strikje in bezit kregen en we spraken af dat we in de eerstvolgende fractievergadering, waar we verslag zouden uitbrengen van ons bezoek aan Berlijn, dat lin tje in onze revers zouden dra gen. Enfin, dat gebeurde dus". „We zagen er met z'n zessen heel indrukwekkend uit en de hele fractie zat wat schaapach tig naar ons te kijken. Nadat ik de vergadering had geo pend, zei ik dat ons bezoek aan Berlijn heel nuttig was ge weest en dat we er zelfs on derscheiden waren met de „Orde voor de Vrijheid en de Hereniging van Berlijn". Die naam had ik zomaar verzon nen. Een enkeling kreeg on middellijk al argwaan, maar de meesten zaten met enige gepaste trots instemmend te knikken. Prachtig gezicht was dat. Pas nadat ik uitgebreid over onze reis en onze ge sprekken met de Berlijnse po litici had verteld, heb ik ze uit de droom geholpen. Ach ja, we lachen soms wat af in de frac tie". Overigens zij hier nog meege deeld dat Ed op 1 april, mor gen dus, zijn 34ste verjaardag hoopt te vieren. En dat is echt geen grap. Zijn geboorte-akte, opgemaakt te Den Helder, vermeldt zwart op wit de da tum 1 april 1950. VEROLME Zoals uit het voorgaande blijkt is Nijpels een volksvertegen woordiger die ondanks de po litieke problemen van alledag gemakkelijk en graag lacht. Wat dat betreft is hij gelukkig niet de enige, want vele ande re kamerleden zijn uit hetzelf de hout gesneden. Maar er is één parlementariër, bij wie men uiterst zelden een vrolij ke gelaatsplooi kan waarne men: de CDA 'er Cees van Dijk, voormalig minister van ontwikkelingssamen werking. Hij is een stijf en formalistisch persoon van vroeg in de vijf tig, voor wie het leven zo te zien weinig leuke kanten heeft. De laatste weken is Van Dijk vrijwel dagelijks in het nieuws geweest vanwege het feit dat hij voorzitter is van de parlementaire „enquêtecom missie", die een onderzoek in stelt naar de roemloze onder gang van het scheepsbouwcon- cern Rijn -Schelde- Verolme, waar het rijk zoveel geld aan heeft gespendeerd. Dezer da gen is de commissie in de Rid derzaal bezig met het verho ren van getuigen, die de op bouw van het RSV-concern van nabij hebben meege maakt. En ziedaar, tijdens een van deze zittingen liet Cees van Dijk zich tot ieders verbazing zomaar een grapje ontvallen. Het was een opmerking die op zichzelf weinig voorstelde, maar die, juist omdat zij uit zo volstrekt onverwachte hoek kwam, in de zaal een collectie ve lachstuip veroorzaakte. Het gebeurde woensdag, toen de commissie bezig was met de ondervraging van dr. A. Win- semius, de vader van de huidi ge minister van volkshuisves ting, ruimtelijke ordening en milieubeheer. Deze kettingro- kende, vriendelijk ogende be jaarde baas was in 1970 be trokken bij de fusie tussen het bedrijf Rijn-Schelde en de werf van Cornelis Verolme. Halverwege het verhoor pro beerde getuige Winsemius de fusie van de scheepsbouwers aanschouwelijk te maken met behulp van enige voor hem op tafel staande stukken servies. Hij nam een longdrinkglas waarin nog een bodempje mi neraalwater zat en zei: „Stel dat dit Rijn-Schelde is". Naast het glas plaatste hij vervolgens een leeg koffiekopje en sprak: „En dit is dan Verolme". Al dus pratend schetste hij de verhouding tussen de beide fu siepartners. Terwijl hij nog druk aan het uitleggen was hoe de vork in de steel zat trad er een ober binnen die, gewa pend met een groot dienblad, onverstoorbaar het lege koffie kopje van Winsemius' tafel blad wegnam. Het was op dat moment, dat Cees van Dijk de historische woorden sprak: „O, daar gaat Verolme". En hij moest er zowaar zelf ook om lachen. DICK VAN RIETSCHOTEN N HAAG „Ik vind degenen, die het on- s zijn met de uitspra- van de synodes en de ld van Kerken en dus eid tot plaatsing van kruisraketten, te ge- kkelijk over deze estie denken. Maar ik het ook eens met wat ninee Roos, de praeses de hervormde synode, :egd heeft aan het adres het IKV. Daar denkt n evenzeer te gemak- ijk over wat de kerken en niet kunnen is de mening van prof.mr. T. de Gaay Fortman, oud- ïister van binnenlandse za- in het kabinet-Den Uyl, lid van de Eerste Kamer )A) en verder ondermeer lutaat voor de oecumene in buitenland van de Gere- neerde Kerken in Neder- d. Gaay Fortman was ook ad- seur van de synodale com- issie „Kerkelijke uitspraken er samenlevingsvraagstuk- n". Hij adviseerde over „het •eken der kerk". Deputaten 'amen tot de volgende voor arden waaraan kerkelijke spraken moeten voldoen: nneer de synode besluit h uit te spreken over poli- ke of maatschappelijke lagstukken, dan is dit een sluit van de synode (zij •rdt geacht met verstand n zaken hierover te spre- n) eh in de tweede plaats ig de kerk bij het doen van Spraken zich niet bewegen terreinen die zij niet kan erzien. 'at vindt De Gaay Fortman nu zelf van de uitspraak van de gereformeerde synode. Heeft dit zijn instemming? Er wordt even diep nagedacht en bedachtzaam formulerend geeft hij een uitvoerige be schouwing. „Je moet onder scheiden of je vindt dat de Kerk zoiets zeggen mag èn de vraag of je het ermee eens bent of oneens. Onze synode heeft al in 1971 uitgesproken, dat, wanneer zich bepaalde omstandigheden in de kerk of de maatschappij voordien, de kerk daarover uitspraken moet doen. Maar het woord dat de synode spreekt moet uit het Evangelie voortvloeien. Bovendien moet het gedragen worden door het geloof en net gebed van de leden van de kerken". Maar was het nodig om nu met een uitspraak te komen? „Ik vind dat de synode dit mocht doen. De afschuwelijke uitwerking die kernwapens hebben, is door de enorme pu bliciteit erover voldoende be kend". De Gaay Fortman is het ermee eens als wordt opge merkt, dat deze wapens door de onvoorstelbare kracht die ze hebben van een andere di mensie zijn dan conventionele bewapening. Ze kunnen ge bruikt worden voor massaver nietiging. En de gevolgen zijn niet alleen verschrikkelijk voor wie er door getroffen wordt; ook bestaat het gevaar van erfelijke schade door de radio-aktiviteit. Schade aan het nageslacht dus. Ik zou niet zo ver willen gaan te zeggen, dat een jongeman die in het leger tot taak krijgt wacht te lopen bij kernwa pens, op grond van het syno debesluit verplicht is dit te weigeren". Stel, u bent minister van de fensie. Wat betekenen dan de „Ik zou er niet onmiddellijk de conclusie aan verbinden dat ik niet kon meewerken aan een besluit tot plaatsing. Het zou wel mijn verantwoordelijkheid vergroten. Maar in de refor matorische kerken kan de kerk de gewetens niet bin den". Toch vindt De Gaay Fortman het heel belangrijk, dat zijn sy node tot deze uitspraak is ge komen. Zij richt zich daarmee niet alleen tot de eigen kerkle den. Haar spreken is algemeen gericht, een appèl aan ieder een, ook aan degenen die zich van de kerk niets aantrekken. Voor een christen geldt dan een speciale klem dat het de kerk is die haar opdracht tot getuigenis vervult. Maar zij, die nogal wat mis baar maken over de synodale uitspraken, zijn van oordeel dat hier een grens is over schreden. De synode is niet be voegd, zeggen ze. Die vraag speelde al in de ja ren '69, vertelt De Gaay Fort man. De discussie ging toen over de positie van Nieuw- Guinea. In de Hervormde Kerk werd gezegd, dat dit ge bied maar aan Indonesië moest worden overgedragen. Dezelf de discussie ontstond in de Ge reformeerde Kerken. Toen is de procedure voor het doen van uitspraken tot stand geko men. „Ik vind niet dat er een grens is overschreden". Hij wijst erop, dat chemische en bacte riologische wapens evenzeer ongeoorloofd zijn. Ten aanzien van deze wapens, en dat geldt ook voor de kernwapens, kun Prof.mr. W.F. de Gaay Fortman: „Dit synodebesluit is een aanscherping van de gewetens van gemeenteleden. Maar het is niet zo dat men er door gebonden wordt". je zeggen dat op een heel apar- 1952 een waarschuwend geluid te manier leven en dood in het laten horen en de gerefor- geding zijn. De Hervormde meerden hebben zich in 1978 Kerk heeft hiertegen al in tegen de kernwapens uitge sproken. In zoverre zou je je kunnen afvragen of het besluit dat nu genomen is wel nodig is. „Ik ben nog niet zo ver dat ik zeg: elk wapen is ongeoor loofd". De Gaay Fortman wijst erop, dat in de Eerste Wereld oorlog de Duitsers begonnen met mosterdgas. De Engelsen hebben toen direkt hetzelfde gedaan en het was afgelopen. De critici redeneren ongeveer als volgt: verzet tegen plaat sing van kruisraketten bete kent een eenzijdige stap, waar door de deur wordt opengezet voor de Russen. „Het verwijt klinkt ook dat de synode zich niet algemener heeft gesproken, zij heeft één type wapens genomen en zich geen rekenschap gegeven van de politieke consequenties, zegt men. Maar kernwapens hebben we al in ons land. Ze zijn opgeslagen en vormen in die zin geen direkte bedrei ging voor de Russen. Dat is wel het geval met de nieuwe kernwapens. Die zullen opera tioneel zijn. Aan weerskanten heeft men al zoveel militaire kracht, dat het evenwicht door het niet plaatsen van de raket ten niet verstoord wordt. Het doet er nauwelijks iets toe. En ik denk niet dat het de Russen zal verlokken iets te onderne men. De Amerikanen zullen in dat geval zeker terugslaan". De Gaay Fortman herinnert aan de afwijzing van kernwa pens door bijvoorbeeld Dene marken. Als Nederland besluit geen nieuwe kernwapens toe te laten, zal dat onze positie in de NAVO wel verzwakken, meent hij. „Het afschuwelijke is dat de wapens steeds geperfectioneer- der worden, zodat het begrip beperkte kernoorlog z'n intre de kon doen". Hij vindt ook dat de enorme bedragen die opgeslokt worden door de be wapeningswedloop, beter aan de Derde Wereld ten goede kunnen komen. In dit verband wijst De Gaay Fortman op de toespraken van de Franse pre sident Mitterrand. Deze ver klaarde Frankrijk met alle middelen te willen bescher men en hij heeft zich zelfs verplicht kernwapens op het grondgebied van Frankrijk op te nemen. „Daar ontbreekt elke ethiek aan". En als onder Amerikaanse druk de kruisraketten toch ge plaatst worden? Tot hoever kunnen de kerken dan gaan? Mogen zij als politieke macht- sfaktor optreden? „Als ze zeggen dat dit geen kerkelijke zaak is, dan ant woord ik: je versmalt de ker kelijke uitspraken tot een pro cedurekwestie. Maar, u vindt mij misschien inconsequent. Ik zeg nogmaals: de kerk mag het geweten onder een ernstige klem zetten, maar men houdt uiteindelijk zelf de beslissing. De manier waarop de kerk strijdt is door middel van het woord duidelijk maken waar zij staat. Individueel kan men een beroep doen op de Wet op de Gewetensbezwaren. De kerk roept niet op tot actie om plaatsing van de raketten te voorkomen". „Een dergelijke actie gebeurt niet geweldloos. Je trekt men sen aan die een democratisch genomen beslissing niet res pecteren. De demonstraties in Amsterdam en Den Haag zijn zonder merkbare moeilijkhe den verlopen. Maar wanneer je naar Woensdrecht gaat, kan de regering niet anders zeggen dan: stop! Daar moet de kerk niet bij betrokken zijn. Dat ben ik eens met ds. Roos". De Gaay Fortman is het niet eens met CDA-partijvooorzit- ter Piet Bukman, die vindt dat de synode de middelen van verdediging aan de politiek moet overlaten. Toch heeft ook hij een punt van kritiek op het synodebesluit. Dat be treft de allerlaatste zin waarin gezegd wordt dat alleen zij „van wie verwacht mag wor den dat zij de besluiten van de generale synode met betrek king tot deze aangelegenheden tot uitgangspunt van hun han delen zullen nemen" voor be noeming tot deputaat in aan merking komen. „Daar is men de grens over. Je kunt net zo goed zeggen: al leen mensen die niet bereid zijn de bezwaren aan te ho ren". Hij is het eens met ds. P. Schravendeel van Ferwerd die dit een „bedrijfsongeval" heeft genoemd. „Dat moeten ze te rugnemen, dit is in strijd met het wezen van de kerk", aldus De Gaay Fortman. „Eigenlijk zou je bij de totstandkoming van zo'n besluit nog een twee de lezing moeten hebben". Laatste vraag: hoe moet de kerk aan met de verontrusting over het synodebesluit? „Je moet proberen met elkaar aan de praat te blijven. Helaas zijn de extremen van weers kanten niet erg geneigd te pra ten. Maar men zal toch moeten proberen de schade voor de kerken te beperken. Predi kanten moeten vanaf de kan sel trachten een manier van preken te vinden die beide partijen overtuigd van de ernst van de situatie". Hij vindt dat geestelijke onder drukking in de kerk geen pas geeft. Voor de synode en de plaatselijke kerken ligt hier de taak om zoveel mogelijk de mensen te brengen tot het el kaar aanvaarden, aldus prof. De Gaay Fortman. HAITZE DE BOER Met uw krant naar PARIJS )ok in 1984 kunt u met uw krant weer len weekeinde In de Franse hoofdstad |oorbrengen. Het uitgebreide pro- |ramma biedt de mogeli|kheld om een zo ©varieerd mogelijke en ruime Indruk van le vermaarde lichtstad te.krijgen. Vrijdag 30 maart en 6 april a.a. ver- Irekken we weer met een luxe tou ringcar van Maaskant voor een 3- daagse reis naar Parijs (vrijdagmor gen weg, zondagavond terug). Vrijdagavond bezoeken we de beroemde Folies Bergères met een onvervalste Franse show. zaterdag staat o.a. een ex cursie op het programma naar het prach- ige paleis van Napoleon in Fontaine- bleau. is er gelegenheid tot winkelen en wordt "s avonds een llchtjestour door Parijs gemaakt. Gelogeerd wordt in het Sofra Motel Relais des Chartreux. waar 2x wordt overnacht. Daar worden ook de eenvoudige, maar goede maaltijden geserveerd, alsmede 's morgens het typisch Franse ontbijt. De overige maaltijden zijn voor ei- rekening. - 00- De prijs van deze aantrekkelijke trip is slechtsJ per persoon Hiervoor krijgt u een comfortabele tweepersoonskamer met douche en tollet, 2x ontbijt en 2x avondmaaltijd. De entrees Zijn in deze prijs Inbegrepen. Voor een 1-persoonskamer is een toeslag van 30.- verschuldigd. Combinatie reisverzeke ring 6.- p.p. 5.- poliskosten. Inlichtingen en boekingen: telefonisch onder nr. 070-190882 (van maandag t/m vrijdag van 9 lot 13 uur) of. persoonlijk in onze vestiging Spulstraat 71, Den Haag (op de hoek van het Spul) POSTBUS 16050 2500 AA s-GRAVENHAGE TEL. 070-190882 (MAANDAG T/M VRIJDAG TUSSEN 9 EN 13 UUR) tUITENHEER M tfcf «wat I V. hb i. fift M L- III DEN HAAG Onmis kenbaar is het economisch tij aan het keren. Er gaat geen dag voorbij of die mededeling komt via de media tot ons. Hogere cij fers van de economische groei onze welvaarts graadmeter bij uitstek en de vertaling daarvan in oplopende investeringen, stijgende produktie en een groeiende export illustre ren deze goede tijding. Er komt weer hoop op mee vallers voor de schatkist. Toch blijft Nederland ge teisterd door een bescha mend hoge werkloosheid en een schijnbaar lijdzaam toeziend kabinet. De schaduw die de werkloos heid over het prille econo misch herstel werpt zou je haast het geloof ontnemen dat het werkelijk beter gaat. Je zult maar net de zoveelste af wijzing op een sollicitatie heb ben binnengekregen en al maanden, zo geen jaren, van een uitkering met een steeds lagere koopkracht moeten zien rond te komen! Dan koop je niet veel voor de algemene praatjes waarmee goedverdie nende Haagse politici je dage lijks proberen duidelijk te ma ken dat je nog even (wat heet even) geduld moet hebben voor het ook met jou weer be ter gaat. Politiek Den Haag kampt ook merkbaar met het probleem dat een herstel van de econo mie voor menigeen niet te rij men valt met hoge werkloos heid en nog meer miljarde nombuigingen. Verhalen over een toenemend aanbod op de arbeidsmarkt van vrouwen en schoolverlaters maken de uit zichtloosheid- van het zonder werk zijn niet minder. Nieuwe ontslagen als ge volg van bezui nigingen vergroten slechts het al aanwezige onbegrip, ook in de ministerraad. Ruding zelf en de betaalde verkopers van zijn beleid zien zich dan ook voor de zware taak geplaatst met begrijpelijke en acceptabe le verklaringen te komen, vooral om tegengas te geven aan de hun niet zo welgevalli ge roep om lastenverlichtingen en minder bezuinigingen. Zo'n eis ligt immers veel beter in het gehoor en past beter bij het gevoel van de gemiddelde Ne derlander dan de bezuinigings- preken van de minister van Financiën. Tegen die achter grond hebben Ruding en zijn tekstschrijvers deze week het potlood maar eens geslepen en op een lunch met vertegen woordigers uit het bedrijfsle ven klip en klaar proberen te maken dat met het strakke ombuigingsbeleid niet gesold kan worden. A-sociaal Ruding laat niet na de recente geschiedenis als lesmateriaal te gebruiken binnen en buiten de ministerraad: „Als Bestek '81 (het plan van 10 miljard bezui nigingen in vier jaar tijd) on verkort was uitgevoerd, dan was het nu niet zo moeilijk ge weest". Z'n verhaal is duide lijk: wie geld tekort komt moet lenen en, afgezien van aflos sen, ook rente betalen. De overheid leent op grote schaal (rond 30 miljard gulden per jaar) en de rentelasten zijn na venant. Nu al gaat van elke zeven guldens die de staat ver dient er één weg aan rentebe talingen op de overheids schuld. Als we niet doorgaan met bezuinigen is dat over een paar jaar al één op de vier gul dens. Dat zal pas goed ten kos te gaan van de uitgaven voor onderwijs, welzijn, volkshuis vesting, ontwikkelingshulp en zo meer, is het sombere per spectief dat Ruding zijn colle ga's voorhoudt. Wie nu niet door de zure appel wil (blijven) heenbijten be drijft volgens Ruding goedko pe politiek. En goedkoop is duurkoop! „Wat op korte ter mijn sociaal lijkt zal op de lan ge duur a-sociaal blijken", ci teerde Ruding deze week een uitspraak van CDA-leider De Vries. Overigens is dat inmid dels een belegen uitspraak, want meer en meer tekent juist De Vries zich af als een geducht opponent van Rudings bezuinigingsplannen. De Vries wil immers een lastenverla ging voor zowel burgers als bedrijven en is best bereid om dat te betalen door wat minder te bezuinigen. De minister van Financiën wil daar absoluut niet van weten en stelt zich ui terst rechtlijnig op. Daarom sprak Ruding zijn partijgenoot De Vries deze week maar eens in zijn eigen CDA-taal toe: „Wij zijn ver antwoordelijk voor de proble men van nu. Doorschuiven daarvan naar de volgende ge neratie is strijdig met een goed rentmeesterschap". De Vries en zijn medestanders moeten weten dat de weg naar blij vend herstel wat meer uithou dingsvermogen vergt dan de zig-zag-koers van eerst bezui nigen en dan weer stimuleren! Voor Ruding gaat het om een keuze tussen het gedrag van een rentmeester in bijbelse zin of dat van een rentenier en hij Lastenverlichting Rentmeesterschap impliceert een goed en zorgvuldig beheer van andermans geld, en laten we wel zijn: de schatkist is met niets anders dan dat gevuld. Rentenieren daarentegen houdt iets zorgeloos en ver kwistends in. „Iemand die niets doet", meldt het woor denboek. Toch liggen Rudings twee keuzemogelijkheden dichter bij elkaar dan men zou denken. Wat hii ziet als rente nieren, namelijk wat soepeler met het overheidstekort om springen, mag dan rente kos ten, maar kan zeker op wat langere termijn veel opleve ren. Rudings rentmeesterschap zou daarentegen op termijn wel eens méér kunnen kosten. Met alle onzekerheden die de toekomst nu eenmaal in zich bergt is immers de volgende redenering heel wel te volgen. Juist nu de motor van econo mie weer op gang komt kan een extra stimulans de vaart van het herstelproces vergro ten. Zo'n stimulans kan be staan uit de dubbele lastenver lichting die De Vries voorstelt. Een lastenverlichting voor werknemers zou niet zozeer kunnen worden gebruikt om hen meer te laten kopen, als wel om het inleveren ten be hoeve van kqrter werken en meer banen niet te frustreren. Dan kan de werkloosheid echt gaan dalen en dat kost Ruding minder uitkeringsgeld. Het mes snijdt hier bovendien aan twee kanten, want wie in plaats van een uitkering weer een normaal loon ontvangt, krijgt aanzienlijk meer geld te besteden en dat is goed voor zowel het bedrijfsleven (pro duktie, winsten) als de schat kist (btw, accijns). Voortzetting van de lastenverlichting voor het bedrijfsleven kan het in gang gezette herstel eveneens versnellen. Als de verliezen uit vorige jaren zijn wegge werkt, zullen die bedrijven weer onder de vennootschaps belasting vallen en langs die weg de schatkist weer spek ken. Investeren Tot zover het scenario van wat Ruding een rentenier noemt. Wat de minister van Finan ciën onder rentmeester ver staat (juist nu méér gaan be zuinigen) zou de werkloosheid alleen maar vergroten en dus meer geld van iedereen kos ten, ook van het bedrijfsleven. Daardoor kan het herstel juist vertraagd worden. Het lijkt het paard achter de wagen spannen. Enige toegeeflijkheid van de minister van Financiën is dus best op zijn plaats. Dat hoeft helemaal niet te beteke nen dat de guldens weer met bakken in de Hofvijver zou den worden geplempt, zoals onder voorgaande kabinetten wel is gebeurd. Daar vragen de pleiters van lastenverlich ting ook niet om. Van een goed rentmeester mogen juist investeringen worden ver wacht. En het kenmerk van investeringen is dat ze pas na verloop van tijd vruchten af werpen. Het is nota bene Ru ding zelf die ons dat steeds voorhoudt Wie nu investeert in de be reidheid van werknemers om in te leveren voor hun eigen en andermans werk, wie nü geld steekt in de produktie- en winstmogelijkheden van on dernemingen op termijn, wie tevens investeert in een toena me van de economische groei en de inkomsten van de schat kist, zo iemand zou pas een goed rentmeester genoemd kunnen worden! ARJEN BROEKHUIZEN

Leidse Courant | 1984 | | pagina 7