EG-landb ouwber aad stevent af op compromis Sparen wordt duidelijker! let a.s. maandag op de "Nieuwe kijk op Sparen'.' Rabobank Verolme accepteerde overheersing Rijn-Schelde CNV breekt lans voor Derde Wereld r 6m Uhlt Joodse organisatie dreigt met terreur in West-Duitsland Franse staalarbeiders keren zich tegen saneringsplan Binnenland /buitenland" QeidóaQowiant ZATERDAG 31 MAART 1984 PAGINA 5 fustitie wil onderzoek ïaar lozing cyanide SLIJMEN Een hoeveelheid -loeistof met daarin de stof cya- lide is begin 1983 bij het Vlij-, nense galvaniseerbedrijf Gerjo JV mogelijk opzettelijk door het ledrijf in het riool geloosd. Dat ilijkt uit een gisteren gepubli- :eerd tussenrapport van het tech- lische adviesbureau DHV. Iet rapport is in opdracht van de emeente Vlijmen opgesteld. De irectie van Gerjo heeft gisteren ntkend dat er van opzet sprake geweest. Het Vlijmense buurt- omité heeft inmiddels de officier an justitie in Den Bosch inge- chakeld. Deze heeft een onder- oek gelast. Kunststof voor gaten in het trommelvlies ENSCHEDE Beschadigingen in het menselijk trommelvlies kunnen hoogst waarschijnlijk binnen enkele jaren met behulp van kunststof worden verhol pen. Dit blijkt uit het proefschrift van ir. F. Kohn, die gisteren is gepromo veerd aan de Technische Hogeschool Twente. Kohn richtte zich in zijn onderzoek on der leiding van vooral op de ontwikke ling van het juiste type kunststof, dat als bedekking van grotere gaten in het trommelvlies zou kunnen dienen. Deze grotere gaten, die niet vanzelf helen, worden momenteel gedicht met biolo gisch materiaal, dat uit de patiënt zelf afkomstig is. Dit soort operaties is niet altijd succesvol. Inbrekers mishandelen 85-jarige vrouw HAARLEM Twee nog on bekende personen hebben rond middernacht bij een in braak in een woning aan hel Lorentzplein in Haarlem de 85-jarige inwoonster ernstig mishandeld. De buren van de vrouw hoorden gestommel en vertrouwden het niet, waarna zij de politie en familieleden van de bejaarde vrouw belden. Bij aankomst trof de politie het toegetakelde slachtoffer aan. De vrouw, die ook nog hartpatiënte is, werd naar een ziekenhuis gebracht. Haar toe stand is kritiek. Salvadoranen op 6 mei opnieuw naar de stembus SAN SALVADOR De tweede ronde van de presidentsverkiezingen in El Salvador is officieus vastgesteld op 6 mei. Dit is gisteren meegedeeld door woordvoerders van de nationale kies raad. De datum kwam tot stand na gesprek ken tussen de leider van de rechts-ex- tremistische Arena-partij, D'Aubuisson en de leider van de Christen-Democra tische partij, Duarte. Duarte heeft waarschijnlijk bij de verkiezingen van afgelopen zondag wel de meeste stem men behaald, maar hij behaalde niet de absolute meerderheid. Volgens de na tionale kiesraad zullen de definitieve cijfers pas volgende week worden ge publiceerd. Bisschoppen: Poolse regering moet houding matigen WARSCHAU De Poolse bisschoppen dringen er bij de regering in Warschau op aan een confrontatie met de rooms- katholieke kerk uit de weg te gaan over de verwijdering van kruisbeelden uit openbare gebouwen. Zij willen dat de autoriteiten de aanwezigheid van re ligieuze symbolen respecteren. Dit staat in een verklaring die gisteren aan het eind van een tweedaagse bis schoppenconferentie in Warschau is uitgegeven. In de verklaring wordt voorts het katholieke deel van de Pool se bevolking opgeroepen tot gebed „op dat het kruis overal kan blijven waar de gelovigen dat willen". ^insemius trekt 29 miljoen uit roor emietiging PCB's )EN HAAG Minister Win- lemius (Milieubeheer) heeft 29 niljoen gulden beschikbaar ;esteld voor het vervangen en vernietigen van koelvloeistof, ;rote condensatoren en tran- iormatoren die PCB's bevat ten. Van dit bedrag gaat 17 miljoen julden in de vorm van een irediet naar Hoogovens in IJ- muiden voor de vervanging en vernietiging van 331 PCB-be- vattende transformatoren. Deze apparaten vormen een derde deel van de in ons land [ebruikte transformatoren met ?CB's. De bewindsman wil angs deze weg het beëindigen van het gebruik van voor de mens en milieu gevaarlijke po- lychloorbifenylen (PCB's) in transformatoren en condensa toren stimuleren. Uit onderzoek is gebleken dat het PCB-gehalte in het milieu nog steeds verontrustend hoog is. Ook zijn de g evaren van de vorming van uiterst gevaarlij ke stoffen als dioxenes en di- benzofuranen bij brand in be drijfsgebouwen met PCB-be- vattende apparatuur de afgelo pen jaren steeds duidelijker geworden. Steenbergen opvolger Swarttouw DEN HAAG Dr. Th.J Steenbergen (57) is voorgedra gen als voorzitter van een ver- volgcommissie van externe deskundigen, die het onder zoek naar de toekomstige sta tus van de PTT zal begeleiden, zoals in de eerdere commis- sie-Swarttouw al was geadvi seerd. Het onderzoek zelf zal worden uitgevoerd door een extern ad viesbureau, dat tot taak krijgt een advies uit te brengen over de status, structuur en regelge- j vende taak van de afdeling Post en Telecommunicatie van de PTT, alsmede over het toe- zicht op deze diensten. Het onderzoek moet zich toe- i spitsen op een verruiming van I de mogelijkheden voor de PTT om tot een grotere slagvaar digheid, flexibilitait en com- I mercialisatie te komen. De voordracht gaat uit van staats secretaris Scherpenhuizen van Verkeer en Waterstaat, mede namens de minister van Eco- I nomische Zaken. Academische Raad adviseert tien studentenstops UTRECHT De Academi- sche Raad adviseert minister Deetman van Onderwijs om voor het studiejaar 1984-1985 j studentenstops in te stellen voor tien studierichtingen. Voor vier studies moeten er volgens de raad plaatsingscom missies komen, die de studen ten over de instellingen verde len. Studentenstops komen er voor geneeskunde, diergenees kunde, tandheelkunde, ge zondheidswetenschappen, al gemene gezondheidszorg, thea terwetenschappen, industrieel ontwerpen, informatica, tech nische bedrijfskunde en be drijfskunde. Voor Engels, rechtsgeleerdheid, economie en farmacie adviseert de raad tot het instellen van plaat singscommissies. Lubbers stelt bezoek aan Koeweit uit DEN HAAG Premier Lub bers heeft het bezoek uitge steld, dat hij samen met minis ter Van den Broek van buiten landse zaken volgende week aan Koeweit zou brengen. Van den Broek zal dan namelijk aanwezig moeten zijn bij het algemene landbouwberaad van de EG. (Van onze correspondent Aad Jongbloed) BRUSSEL ,,Er zijn sug gesties op tafel gekomen voor een oplossing van het EG-landbouwprobleem. Onderzocht zal worden op welk punt Ierland zijn veto laat vallen en op welk moment de andere EG-ministers bereid zijn om een oplossing te aan vaarden". Dat zei de Ne derlandse minister van landbouw, Braks, gister avond in Brussel nadat het Europese landbebou- wraad voor enkele uren geschorst werd. De EG-ministers van land bouw kwamen gisteravond om tien uur opnieuw bijeen om in een laatste marathonzitting alsnog te proberen om voor 1 april tot een prijzen- en quota akkoord te komen. Hoewel er vannacht enig optimisme heerste ten aanzien van het hoofdprobleem, de eis van de Ieren aanzienlijk meer zuivel te mogen produceren, zag het er naar uit dat een eventueel compromis niet eerder dan in de loop van vandaag bereikt zou kunnen worden. De Ierse minister van landbouw, Deasy, hield vooralsnog vast aan zijn eis dat de Ierse boeren 5 pro cent meer moeten produceren dan in 1983. In het bijzonder Nederland kan zich hiermee niet vereni gen. Braks meent dat de Ieren niet boven het produktie-pla- fond van 1983 mag uitkomen. Hoewel de EG-ministers had den afgesproken gedurende deze laatste zitting geen ver klaringen meer te zullen afleg gen, wilde Braks wel kwijt dat er serieus werd geprobeerd om tot een oplossing te komen. In Brussel leek het er vannacht op dat de andere lidstaten ver der wilden gaan dan Neder land, zodat de Ieren dan welis waar niet geheel, maar toch voor een aanzienlijk gedeelte hun zin zouden krijgen. In dat geval zou Ierland waarschijn lijk niet verder willen spreken van een „vitaal belang" en zou er gestemd worden zonder dat alle partijen het eens hoeven te zijn. Nederland zou dan overstemd worden en genoe gen moeten nemen met een grotere melkprodukte voor de Ieren. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De heer Schwencke heeft, als onder handelaar van Verolme in de besprekingen over een fusie van het bedrijf met Rijn- Schelde, bewust geaccepteerd dat Rijn-Schelde 66 procent van de aandelen in RSV zou krijgen. „Verolme kwam heel aardig aan zijn trekken met die verhouding", aldus Schwencke gisteren voor de RSV-Kamercommissie. Tot nu toe had de Kamercommissie de verdeling van aandelen in RSV gezien als een voor Ver olme nadelige, die onder druk van Rijn-Schelde tot stand was gekomen. „Verolme zat in een heel slechte positie. Rijn-Schelde had een vermogen van 250 miljoen gulden en het vermo gen van Verolme was 23 mil joen gulden negatief. Boven dien stond Verolme alleen; Rijn-Schelde was een beurs- fonds. Verolme werd niet on dergewaardeerd. Op zich was het een logische zaak; rede lijk", aldus Schwencke. De verhouding binnen RSV tussen de fusiepartners bete kende dat Verolme een ver mogen van 125 miljoen gulden moest inbrengen. Met het ne gatieve vermogen van 23 mil joen moest Verolme dus 148 miljoen gulden op tafel bren gen, vertelde Schwencke. Dat bedrag werd bijeen gebracht door af te zien van dividend in de eerste fusiejaren, de fiscale verliescompensatie van Verol me over voorafgaande jaren, het uitkeren van RSV-winsten boven 20 miljoen gulden plus tien procent per jaar, aan Ver olme zelf en de aftrekbaarheid van rentebetalingen. „Verolme kreeg een optimale kans de 148 miljoen af te betalen. Bij een fusie van 1:1 zou Verolme Voorzitter Van Dijk van de enquêtecommissie (rechts) praat even met de voormalige premier Bies heuvel, die gisteren als eerste getuige werd gehoord. 273 miljoen gulden bij de fusie hebben moeten inbrengen. Dat kon nooit worden afgelost", al dus de gehoorde. Schwencke zei niets te hebben geweten van stille verliezen die Rijn-Schelde al voor de fu sie leed: „anders had ik heel andere eisen gesteld". Overi gens erkende Schwencke dat hij Verolme en Rijn-Schelde op termijn gelijke bedrijven vond. Dat Verolme bij de fusie veel meer orders had dan de fusieparter, noemde Schwenc ke „tijdelijk". Over zijn handtekening voor de fusie zei Schwencke daar zakelijk mee te hebben kun nen instemmen. „Ik betreurde dat Verolme niet zelfstandig verder kon. Maar 33 procent was een groot belang. De con tinuïteit van het bedrijf was verzekerd. Nee tegen de fusie betekende nieuwe onzeker heid en het einde van over- heidskredieten. Er is geen pressie op mij geweest om te tekenen. De anderen verlieten wel achtereen de Kamer. Op het laatst zat ik alleen. Dat was niet prettig. Ik heb nooit tegen Cornelis Verolme ge zegd: ik teken nooit. Ik had er emotionele problemen mee". Schwencke zei ook dat hij en Verolme-topman Scheffer Cornelis Verolme zelf uitein delijk overtuigden gerechtelij ke procedures tegen de fusie te staken. „Ik zei: je procedeert tegen je eigen concern. Je komt echt niet op het schavo tje bij de tewaterlating van een schip. Hij had nog materiële wensen. Wij hebben hem voorgesteld erover te praten met Rijn-Schelde. Ik heb het klimaat voor de latere Ancor- overeenkomst geschapen, Ver olme over zijn emotionele ver zet heengehaald". ADVERTENTIE geld en goede raad FRIEMELS 'nerPiz ceuctC Oe EN'GE 86N DlE 21CHG&U Rfifü uEETNSEP-'M V/lsie_L(froc:«uiKiB KOMT- (Van onze correspondent Gerard Kessels) BONN Een joodse organisa tie heeft de Bondsrepubliek gedreigd met een serie aansla gen, indien West-Duitsland wapens gaat leveren aan Saoe- di-Arabië en andere Arabische landen. Het dreigement wordt door Westduitse autoriteiten zeer serieus genomen. De organisatie die zich „Ter reur tegen Terreur" noemt, heeft laten dat alle militaire inrichtingen en industrieën doelwit van aanslagen zullen worden „waar wapens voor de Arabieren voor hun strijd te gen Israël gemaakt of opgesla gen worden". De dreigbrieven kwamen binnen bij de krant de „Frankfurter Rundschau" en de „Duits-Israëlische Maat schappij" in Bonn. De schrij vers van de brieven, die in Oostenrijk gepost werden, noemen zich een „patriottische Israëlische organisatie". De Westduitse Veiligheids dienst sluit niet uit dat de brie ven afkomstig zijn van de ge heime joodse organisatie TNT, die de verantwoordelijkheid voor een serie aanslagen tegen Arabieren in Israël voor zich heeft opgeëist. Evenmin kan echter geheel worden uitgeslo ten dat de brieven verstuurd zijn door rechtse-extremisten, die met hun actie antisemiti sche gevoelens in de Bondsre publiek aan willen wakkeren. Anti-Israelisch protest in Zuid-Libanon neemt toe BEIROET Terwijl gisteren in Zuid-Libanon de protesten te gen de Israëlische bezetting in hevigheid toenamen, hielden Is raëlische troepen het zuiden van het land voor de derde achter eenvolgende dag afgesloten van de rest van Libanon. Na een stakingsoproep van islamitische leiders kwam het zaken leven in de kustplaats Sidon geheel stil te liggen. De oproep werd gedaan om de dood te herdenken van drie sji'iten, die af gelopen woensdag om het leven kwamen toen Israëlische troe pen en pro-Israëlische militieleden het dorp Jibshiet bestorm den, zo berichtte het Libanese blad An-Nahar. In veel zuidelijke plaatsen werden demonstraties gehouden en wegblokkades op geworpen. Babyion definitief verkocht DEN HAAG Het Haagse Babyloncomplex is definitief ver kocht aan het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds. Over de prijs werden gisteren de laatste onderhandelingen ge voerd, maar er kan worden aangenomen dat het om een bedrag van rond de 105 miljoen gaat. Met het tekenen van het contract is een einde gekomen aan een zeer slepende affaire die ruim an derhalf jaar geleden begon. De Hillegomse bloemenhandelaar H. Bakker had het complex voor 102 miljoen gulden gekocht, maar kon zijn verplichtingen niet nakomen. Nu Babyion definitief aan het ABP is verkocht kunnen ook andere betrokken partijen als de ABN, makelaar Zadelhoff en het Centraal Beheer hun vorderingen opeisen. A Hart: VS beginnen op Europa te lijk en NEW YORK Volgens presi dentskandidaat Gary Hart worden Amerikanen steeds cynischer met het betalen van hun belasting. In die zin be ginnen de VS steeds meer op Europa te lijken „waar men sen systematisch worden aan gemoedigd de wet te ontdui ken." Hart deed deze uitspraak op een verkiezingsbijeenkomst in New York. In New York wor den dinsdag voorverkiezingen gehouden. Volgens Hart zijn er twee belangrijke verplichtin gen voor Amerikanen: de be lastingen betalen en te vech ten wanneer het land wordt aangevallen of bedreigd wordt met een aanval. „Wanneer er een loopje wordt genomen met één van deze ba sis-verplichtingen, wordt de geloofwaardigheid van de re gering ondermijnd en wordt minachting van burgers jegens hun regering aangemoedigd". WOERDEN De vakcentrale CNV doet een beroep op minister Schoo (Ontwikkelingssamenwerking) om de afkalving van de ontwikkelingshulp een halt toe te roepen. Ontwikkelingshulp moet buiten de bezuinigin gen blijven, aldus CNV-voorzitter H.van der Meulen vandaag op de landelijke ontmoetingsdag „Internatio nale solidariteit" van het vakverbond. Van der Meulen stelde vast dat het streven naar het besteden van 1,5 procent van het nationaal inkomen aan ontwikkelings hulp riog steeds niet in daden is omgezet. Het CNV is het hart grondig oneens met de bezuinigingen op de hulp aan de zogehe ten concentratielanden. „Daardoor krijgen uitgerekend Opper- - Volta en de Sahèl vele miljoenen minder", aldus Van der Meu len. De bij het CNV aangesloten bond van Christelijk Algemeen Voortgezet Onderwijs (AVO) uitte op zijn algemene vergadering vandaag in Ede forse kritiek op de manier waarop de Tweede Kamer de onderwijsbegroting heeft behandeld. Die begroting van ruim 26 miljard gulden werd er tussen allerlei andere zaken door even bij gedaan en van een echt debat was geen sprake, aldus voorzitter E. Komdeur. Iran dreigt met weglopen van tribunaal TEHERAN/DEN HAAG dent, Khamenei, gisteren ge- Als het Nederlandse parle ment een wet aanneemt „die de Amerikaanse belangen be gunstigt", zal Iran het tribu naal verlaten. Iran zal dan niet langer de competentie er kennen van het arbitragetri bunaal, dat in Den Haag de fi nanciële geschillen tussen de Verenigde Staten en Iran pro beert te regelen. Dit dreige ment heeft de Iraanse presi- uit. Op 23 februari had de Tweede Kamer een wetsontwerp aan genomen, waarin geregeld wordt in hoeverre het Neder landse recht van toepassing is op uitspraken van dit tribu naal. Volgens een woordvoer der van justitie is het de be doeling dat de mogelijkheid om tegen een uitspraak van het Tribunaal in beroep te gaan sterk worden beperkt. Overleg Daf en Leyland over levering motoren EINDHOVEN Daf Trucks in Eindhoven en het Engelse Leyland voeren momenteel overleg over de levering van Daf-motoren aan het Britse bedrijf. Het overleg is bijna af gerond. Het gaat om dieselmo toren voor vrachtauto's. Hoe veel motoren Leyland, in feite een concurrent van de Eind- hovense vrachtautofabrikant, van Daf Trucks wil kopen wil Daf niet zeggen. Evenmin welke bedragen met een even tuele order zijn gemoeid. Het overleg heeft volgens Daf en kel en alleen betrekking op de levering van motoren en niet op een mogelijke vorm van sa menwerking. Daf Trucks voert daarover momenteel wel besprekingen met enkele an dere ondernemingen. Welke dit zijn wilde Daf niet meede len. Urker boten blijven gifvaten vinden URK Drie Urker Vissersbo ten hebben inmiddels twaalf van de tachtig zoek geraakte vaten met het gevaarlijke landbouwgif dinoseb uit de Noordzze opgevist. De kotter „Jacoba" bracht er in één keer tien naar boven. De vaten wa ren bij zware storm van het dek van een Deens vracht schip geslagen en daarna spoorloos verdwenen. De Ne derlandse en Deense marine hebben inmiddels besloten op nieuw met een zoekactie naar de nog resterende vaten te be ginnen. Geen krant ontvangen 7 Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. PARIJS Voor de tweede opeenvolgende dag hebben gisteren arbeiders in de Franse staalindustrie heftig ge protesteerd tegen het plan van de regering om in de komende vier jaar 25.000 arbeidsplaatsen op te heffen. Door middel van dit saneringsplan wil de regering- Mitterrand de verliezen in de staalindustrie terugdrin gen. Op diverse plaatsen kwam het gisteren in Frankrijk tot onge- reldheden. In Lotharingen blokkeerden demonstranten het rein- en wegverkeer. Op de snelweg Nancy-Thioville werd een Nederlandse vrachtwagenchauffeur gewond toen hij het aan de stok kreeg met arbeiders, die de weg hadden geblokkeerd. In de het Noordfranse stad en in Marseille kwam het tot ernstige bot singen tussen de politie en arbeiders. Hierbij zijn minstens vier gewonden gevallen. Als gevolg van het protest van de staalarbeiders is de positie van de communistische bewindslieden in de regering-Mitterrand bij zonder moeilijk geworden. Een lid van het politiek bureau van de Communistische Partij heeft laten weten, dat de partij vier kant tegen het bezuinigingsplan van de regering is. Franse politiemannen arresteren een van de staalarbeiders, die gisteren in de Noordfranse plaats Longwy fel betoogden tegen de saneringsplannen van de regering-Mitterrand.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 5