Michel Valke wil eindelijk iets vieren bij PSV Uitvallen Raas en Van der Poel slag voor wielerploeg Gebaar ZATERDAG 31 MAART 19j EINDHOVEN Michel Val ke staat al jaren te boek als één van de grote talenten van het vaderlandse voetbal, maar pas in zijn zevende seizoen in de eredivisie lijkt de geboren Zwijndrechter die belofte ein delijk in te lossen. Niet in het laatst dank zij het uitstapje naar Feyenoord, dat hem vo rig seizoen liefderijk in de ar men sloot toen Valke onder supervisie van Thijs Libregts bij PSV op de reservebank dreigde te verpieteren. Voor de 24-jarige middenvelder kwam de uitleenperiode bij de Rotterdammers als een ge schenk uit de hemel. Omdat Libregts nog zeker een jaar in Eindhoven zou doorgaan had Valke er medio 1982 niet veel vertrouwen in bij PSV actief te blijven. Libregts en hij la gen elkaar niet, Valke bleef vol onbegrip waarom hij bij zijn trainer zo weinig vertrou wen genoot. Bij Feyenoord had Hans Kraay dat wel, net als bijvoorbeeld Wim van Hanegem. Vooral dat tweetal praatte veel in op Valke, haalde de onzekerheid bij hem weg. De bij Groote Lindt begonnen en via DFC en Sparta bij PSV verzeild geraak te Valke fleurde in De Kuip zo zeer op, dat de Eindhovenaren hem vo rig jaar graag weer in de selectie terugnamen. Hoewel hij het in Rot terdam zeer naar zijn zin had mok te Valke niet. Ook al omdat uitge-, rekend Thijs Libregts bij Feye noord als opvolger van Hans Kraay werd aangetrokken. In de ploeg van PSV, die vanavond bij winst op Feyenoord de koppositie kan grijpen in de eredivisie, trok Mi chel Valke de in Rotterdam uitge zette lijn door. Met Hallvar Thore- sen is hij de enige die constant op een behoorlijk niveau presteert in een elftal, dat nog steeds wisselval lig is en daarom minder aanspra ken lijkt te mogen maken op het landskampioenschap dan Feye noord, dat met Johan Cruijff als re gisseur zeker in de tweede competi tiehelft evenwichtiger oogt. Wel gelijk „Achteraf", erkent Michel Valke, „heeft Libregts destijds wel gelijk gehad. Als je jong bent wil je dat gewoon niet toegeven. Ik kwam bij PSV als talent van Sparta in een voor PSV stroeve periode. Het had net de UEFA-Cup gewonnen en was landskampioen geworden. Daardoor was er al een stuk verza diging opgetreden. Daar kwam nog eens bij dat acht spelers naar het WK in Argentinië waren geweest. Ze kwamen terug met het idee dat ze alle acht Cruijff waren. In die si tuatie kwam ik als nieuweling te recht, niet ideaal natuurlijk. Maar de grootste fout lag toen bij mezelf. Toen ik van Sparta kwam speelde ik te ingewikkeld, zocht ik de moeilijkste oplossing in bepaalde si tuaties waarin ik beter de gemak kelijkste had kunnen kiezen. Op het moment dat je reserve komt te staan, heeft de trainer het natuur lijk gedaan. Maar hij doet zoiets vanzelfsprekend niet voor niets. Ik heb over die toestand een jaar of twee kunnen nadenken en ben tot de conclusie gekomen dat ik ge woon zelf niet best gespeeld heb. Ik draaide in die tijd te veel pirouet tes, ook als het niet goed ging. Om creatief te zijn is het 't simpelst om heel eenvoudig te voetballen. Nu ben ik er achter dat het de beste manier is om direct te spelen als dat kan. Het remt alleen maar als je dan nog een keer een man voor bij wilt. Weet je, vroeger had ik er een enorme hekel aan de bal twee maal te moeten raken op een trai ning. Nu vind ik dat niet onplezie rig meer. Als het goed loopt is het zelfs zalig om te doen". Zelfkritiek Bij PSV bewijst Michel Valke mo menteel vrijwel wekelijks dat zelf kritiek en leergierigheid lonend zijn. Steeds nadrukkelijker dient hij zich aan als de vormgever in de equipe van Jan Reker, de man die hem aan het begin van dit seizoen direct tot één van de leiders in het veld bombardeerde. „Ik heb me nooit te groot gevoeld om naar an deren te luisteren. Kraay en Van Hanegem hebben er toe bijgedra gen dat ik me bewust ben gewor den dat je zelf moet weten wat je kunt, vooral niet aan jezelf moet gaan twijfelen. En natuurlijk werkt zo'n houding van Jan Reker daar aan ook mee. Uiteraard ben je ver plicht te blijven presteren, maar als je de indruk hebt, dat de trainer in je gelooft gaat dat wel een stuk ge makkelijker". Persoonlijkheid Michel Valke denkt overigens dat zijn groei als spelbepaler ook met leeftijd te maken heeft. Te veel, vindt hij, wordt van jongeren ver wacht dat ze een heel elftal dragen. Michel Valke: „Het is niet onlo gisch dat jongens als Gerald Va nenburg en Marco van Basten dit jaar een terugval doormaken. Vooral Vanenburg heeft een onge looflijk zware taak. Zo jong al de rol van spelbepaler opgedrongen krijgen bij een topclub, ik geef het je te doen. In Nederland is denk ik alleen Johan Cruijff daartoe in staat. Volgens mij moet je gewoon een jaar of 25, 26 zijn om de druk die zo'n positie automatisch met zich meebrengt goed aan te kun nen. Ik denk eerlijk gezegd ook dat Ajax zo'n figuur mist. Als jongere voel je je in het veld veiliger wan neer er een routinier in je buurt is. Als het slecht draait heb je het ge voel dat zo iemand nog wel een op- Michel Valke tijdens een van zijn fameuze draaibewegingen. lossing weet waardoor het weer be ter gaat lopen". Met een gebrek aan persoonlijk heid heeft het volgens Michel Val ke niets te maken. „Het is volgens mij echt die leeftijd. Als snotneus van negentien kun je nu eenmaal niet mensen die al tien jaar of lan ger meelopen op hun nummer zet ten. Neem Arie Haan. Die was eerst bij Ajax ook waterdrager. Pas bij Anderlecht en Standard Luik heeft hij zich ontpopt als spelverde ler van grote klasse. Hij is jammer genoeg maar een half seizoen bij PSV geweest, want ik heb veel van hem geleerd". Toch bleek Michel Valke beter te gedijen wanneer de inmiddels naar Hongkong vertrokken Haan niet met hem in een elftal stond. Met het afscheid van Haan legde Valke een flinke brok schroom af. Daar mee geconfronteerd neemt Valke toch weer bescheidenheid in acht. „Veel mensen zeggen, dat ik na het vertrek van Arie beter ben gaan voetballen. Ik geloof daar nog niet zo in. Anders ja, dominanter ook. Maar beter, ik betwijfel het. Het punt was alleen dat de aanvallen met Arie erbij beurtelings via hem en mij liepen, Nu word ik bij elke offensieve actie betrokken en speel ik ook wat meer in het midden. Ik kom dus meer in beeld, dat is het enige verschil. Maar van mij had Arie best mogen blijven, want nog maals, ik heb veel van hem kun nen opsteken. Zoals je dat trouwens van al die mensen uit die generatie voetballers kunt". Gelijk verwend De regélmatige vergelijking met spelers uit die toplichting werkte volgens Valke zowel positief als ne gatief. „Als je met die jongens hebt mogen werken heb je een pre ten opzichte van veel anderen. Het na deel is dat iedereen gelijk verwend was toen die groep toppers er was. Alles wat er na komt is dan ge woon minder. Maar zo'n periode maakt elk land wel eens door. Maar weet je, vroeger had de jeugd alleen maar voetbal. Nu is er ik weet niet hoeveel te doen: biosco pen, films, discotheken, noem maar op. Die gasten liepen dag en nacht te voetballen op straat. Waar kan dat nu eigenlijk nog? Die mensen zijn alleen met voetballen opge groeid. Ze moesten er destijds meer voor doen, zonder meer, in het al gemeen gaat het tegenwoordig alle maal wat gemakkelijker. Dat is me vorig seizoen heel sterk gebleken in gesprekken met Van Hanegem. Naar die verhalen luisterde ik al tijd graag, ook al door de humoris tische manier waarop hij ze bracht. Als Willem dan vertelde dat je in die tijd met honderd man tegelijk op bezoek ging bij iemand die toe vallig televisie had, dan genoot je. Maar je kunt je in feite niet voor stellen dat het vroeger echt zo ge weest is". Voorlopig telt voor Michel Valke echter het heden en vooral de top per tegen Feyenoord. De net van een bij het uitlaten van zijn hond opgelopen spierscheuring en een er op volgend griepje herstelde Valke: „Het zou het gemakkelijkst zijn om Feyenoord favoriet te noemen. Het heeft weliswaar wat meer spelin- telligentie in de ploeg dan wij, met een speler als Cruijff, die in Neder land maar eens in de honderd jaar geboren wordt, maar dat wil niet zeggen dat we kansloos zijn. Ak koord, ik weet dat we op eigen veld al zes jaar lang niet van Feyenoord hebben kunnen winnen. Maar we wonnen laatst ook wel van PEC, dat hier zeven keer achter elkaar niet had verloren. Elk seizoen staat op zichzelf. Bovendien wordt het tijd dat er in Eindhoven weer eens echt wat te vieren valt". WILLEM PFEIFFER Het Gebaar is in opmars. En dt bedoel ik niet de beweging v* triomf na het behalen van es overwinning of het maken vf een doelpunt. Die bestaat al sim mensenheugenis, uit de oertL toen de ene wildebras de andef met een grote knuppel naar a andere wereld hielp. Nee, ik b doel het misprijzende gebaar, k teken met de gebalde vuist en f gestrekte middelvinger. Ik wel niet wie dit als eerste ooit demoi streerde, maar er zijn sindsdq vele varianten op bedacht. De laatste, die mij onder ogty. kwam was de Koeman-variati Hij stond op een foto afgebeeld i een landelijke krant. De vut omhoog, de middelvinger g strekt, maar daarbij de andei arm gekruist voor de borst en f vlakke hand in de elleboogruir* te. Ronald Koeman maakte dek variant tijdens de wedstrijd ij" Groningen - Ajax, waarin hij eerste twee doelpunten voor zij ploeg maakte. En daarmee afri kende met de koele ontvangs die hem ten deel was gevallen t zijn rentree in Groningen, wai hij ooit speelde. Maar zijn doe punt was voor Koeman geen vo, doende wraakneming. In zij geest borrelde ineens spontaan opwelling op om zijn sportiev wraak te vervolmaken met Hi Gebaar. Ronald Koeman is slechts een bi scheiden voetballer, die toevalÈ een hard schot in de benen heek Ronald Koeman heeft een voo, een sportman nogal ongangban loop, met een motoriek, die doo SINT NIKLAAS Uitgere kend op het moment, dat van de enige echte grote Neder landse wielerploeg Kwantum Hallen de nodige prestaties worden verwacht, is het stil geworden rond de formatie van ploegleider Jan Gisbers. De val van Raas en de doping- affaire van Adrie van der Poel hebben de equipe voorlo pig ontkracht. Toch moeten er prestaties worden geleverd. Het liefst morgen al in de Ronde van Vlaanderen en an ders maar in een van die an dere nog op het programma staande voorjaarsklassiekers. Want succes moet er komen, al is het alleen maar omdat de equipe van Peter Post de afge lopen weken vernietigend heeft uitgehaald. Hoewel na genoeg het grootste deel van zijn ploeg vorig jaar het over stapje naar deze ploeg heeft gemaakt, is Post de enige die tot nu toe echt kan lachen. Zijn nieuwe ploeg is al goed geweest voor zo'n 25 overwin ningen, waartegen de drie ze gepralen van Raas c.s. schril afsteken. De nu nog rond Zoetemelk en Kui per verzamelde renners zullen dus iets moeten terugdoen. De tijd dringt trouwens, want sponsor Steenbergen neemt op 1 mei de be slissing over wel of geen verlen ging van de contracten. De direc teur: „Op 1 mei zit ik met het stich tingsbestuur in Frankfurt waar wii de Grote Prijs volgen. Daarna zal worden bepaald of we doorgaan". De sponsor wenst het achterste van zijn tong nog niet te laten zien. Wel laat hij blijken over de tot nu toe verkregen publiciteit uiterst tevre den te zijn. Hij baseert die conclusie op de grote hoeveelheden knipsels, die in Amsterdam binnenrollen. Raas' duik in het ravijn en het efe- drine-verhaal van Van der Poel hebben inderdaad veel los ge maakt, maar dat is in wezen al weer oud nieuws. Beiden zijn voor lopig uit de running. Directeur Steenbergen twijfelt ech ter niet. „Raas kan het natuurlijk ook niet helpen, dat het allemaal zo loopt. Ik heb recentelijk nog met hem gesproken. Kijk, ik heb geen verstand van wielrennen en heb hem daarom ook geraadpleegd in de affaire van Van der Poel. Ik heb Raas leren kennen als een harde kerel, maar hij heeft zich toch ui terst geëmotioneerd getoond over de tegenslag van Van der Poel. Ik neem derhalve iets aan en heb be sloten aan die doping-zaak geen consequenties te verbinden. Ik heb Van der Poel dan ook naar Am sterdam laten komen en alles met hem doorgepraat. Adrie heeft me trouwens bezworen dat de succes sen zullen komen. Hij heeft ook verteld nog nooit in zo'n fijne ploeg te hebben gereden; een equipe, waar de sfeer zó goed is. Ik geloof Kern. En voor de rest speel ik alles over Raas. Ik mag dan wel géén verstand van wielrennen hebben, ik heb wel mensenkennis. Boven dien ben ik tevreden over de publi citeit, waarbij bedacht moet wor den dat het in de ploeg gestoken bedrag tien procent uitmaakt van mijn reclamebudget. Ik heb dan ook weinig problemen door de ont wikkelingen. De renners hebben problemen. Die willen successen halen". Grote beslissing In mei, na de hopelijk door een ei gen coureur te winnen Grote Prijs van Frankfurt, valt dus de grote beslissing. Van der Poel zal op die belangrijke dag geen enkele posi tieve bijdrage kunnen leveren. Zijn voor een beroepsrenner uiterst stomme handeling zal echter nog wel eens onderwerp van gesprek zijn. Het is eigenlijk onbegrijpelijk dat zelfs de hem ongetwijfeld door zijn aanstaande schoonvader Jan sen - de ex-wereldkampioen - voorgehouden wijze lessen aan hem zijn voorbijgegaan. Wie niet horen wil, moet maar voelen. Jan Jansen heeft indertijd prima ingezien waarmee hij bezig was. Wellicht dat die in de praktijk verkregen wijsheid ook Van der Poel in de toekomst nog eens op het rechte spoor doet belanden. Inmiddels zoekt ploegleider Gis bers naarstig naar een oplossing voor de gerezen moeilijkheden. Hoewel Hennie Kuiper elke dag beter gaat rijden, lijkt de absolute topvorm nog niet aanwezig. Daar om werd deze week zelfs Joop Zoe temelk gepolst of hij morgen toch maar niet wilde meedoen aan de tocht over de beruchte Koppenberg in de Ronde van Vlaanderen. Jan Raas volgt het spel vanaf zijn ziek bed. Veel interesse heeft hij nog niet want hij heeft veel pijn. „Ik heb een soort corset aangemeten gekregen. Dat moet ik vier weken aanhouden. Ik lig veel in bed, maar van slapen komt weinig terecht". De Zeeuw wordt gemist. Jan Gis bers ontkent dat trouwens niet. Hij heeft zichzelf al vergeleken met een trainer van een voetbalelftal, die ineens zijn twee spitsen is kwijtgeraakt. Het is weliswaar goed dat de ploeg deze week heeft deel genomen aan de Midi-Pyrenées. Een optreden in de driedaagse van De Panne, door velen beschouwd als dé voorbereiding bij uitstek op de Ronde van Vlaanderen, zou wellicht fataal zijn geweest. De door de Post-ploeg daar weer ge toonde superioriteit zou vermoede lijk helemaal fataal zijn geworden voor het moraal van de ex-Postcou- reurs. Naar de hand Desondanks zal ongetwijfeld wor den geprobeerd de strijd op de Vlaamse kasseien naar de hand te zetten. Geen eenvoudige opgave, want door het ontbreken van Raas is de koers volledig open. Nu met Raas het echte gezag in het peloton is verdwenen, zullen velen probe ren een greep naar de macht te doen. De 21 ploegen (180 coureurs) die aan de start verschijnen, tellen verschillende vedetten. Enkele na men waarmee rekening dient te worden gehouden zijn Roger de Vlaeminck - met twee overwinnin gen kan hij al spreken van een ge slaagde come-back - wereldkam pioen Greg Lemond, Tourwinnaar Fignon, Jules en Madiot, Van Impe, Pirard en Van der Velde over wie in België hardnekkige ge ruchten de ronde doen als zou ook hij bij een dopingzaak betrokken zijn. En wat te denken van Sean Kelly, Braun, Freuler, Pollentier, Hoste en Van Holen. Ook de win naar van Milaan-San Remo, de sterk koersende Moser, heeft zich officieel laten inschrijven. Maandag is er in Venetië echter een voor stelling inzake de wereldkampioen schappen, die in 1985 in die con treien worden gehouden. Tal van regeringsvertegenwoordigers geven daar acte de presence, en dus kan Moser niet wegblijven. Met een vermoeiende Ronde van Vlaande ren in de benen is het echter geen pretje om op een receptie rond te hangen en dus zal Moser vermoe delijk niet verschijnen. Misschien wel tot genoegen van Peter Post, want de Amstelvener heeft met Vanderaerden, Planckaert, Ander son en niet te vergeten de in bla kende vorm stekende Oosterbosch, prima ijzers in het vuur. PETER VAN PUTTEN Joop Steenbergen (links) en Jan Raas in betere tijden. allerlei fysieke factoren niet staat is explosieve kracht te wikkelen. Ronald Koeman is des halve iemand, die zich helema, niet van Het Gebaar mag bedit nen. Die mag als hij een doelpun heeft gemaakt slechts zeer terug houdend twee armen opstekei teken van tevredenheid Maar moet zich onthouden vai het voor hem aanmatigende ge bruik van Het Gebaar. Dat i slechts aan de zeer groten in di sportwereld voorbehouden, eei Ivan Lendl bijvoorbeeld. Die k een meester daarin. Die blik o; dat gezicht erbij. Prachtig. Dat k een pose voor iemand die zich mag bedienen van Het Gebaar Niet Ronald Koeman, die dan fel genwoordig in Amsterdam ma£ wonen, maar er nog immer uit ziet als iemand uit de Veenkolo niën. Iemand, die Het Gebaar ook mocht maken is Willem van Hal- negem, de uitvinder van een an\ dere variant: het wegwerpgebaar Willem was een grote op zijn ter rein, hij was bovendien een opti male bespeler van de massa er ook iemand die vaak ludiek luch kon geven aan innerlijke opge wondenheid. Willem heb ik Hei Gebaar nooit zien maken, maai ik ben er zeker van dat hij hel heeft gedaan. En dan ook goed. I Iemand, die Het Gebaar nooit zal maken is Johan Cruijff. Niet om\ dat hij te beschaafd is om op dit manier uiting te geven aan j'flj wendige roerselen, maar eerdelj omdat Cruijff de verpersoonlijl king is van alle andere mogelijke gebaren. Zelfs op momenten dal er helemaal niets valt te gebarei\ staat Cruijff met zijn armen te zwaaien. De aandrang daartoe bij Cruijff is zelfs zo sterk, dat je bij\ na zou denken dat het een kwes tie is van niet onder controle fej brengen zenuwen in de bewuste ledematen. Die hem wellicht ook nu nog in staat stellen prikkels vanuit de hersenen onmiddellijk te vertalen in onnavolgbare be wegingen van de benen. Maar die heeft Cruijff doorgaans redelijk onder controle. Het zit 'm in die armen. Het is opvallend, dat er door voetballers zo verschillend ge bruik wordt gemaakt van hun ar men, bijvoorbeeld na het makeii van een doelpunt. Eén van de meest irritante in die categorie is ene Ton Lokhoff. Net als Ronalc Koeman een uiterst bescheiden voetballer bij PSV, maar kenne lijk begiftigd met sterallures. Dal armzalige gebaar, met één non chalant omhoog gestoken rech terarm, alsof het de doodgewoon ste zaak van de wereld is dat hij Ton Lokhoff, de vedette weer eens doeltreffend heeft uitge haald. En dat achteloze teruglo pen naar de eigen helft. Je hoeft Lokhoff maar te vergelijken met - om ipaar eens iemand te noe men - Zico of Rossi en het zal\ duidelijk zijn wat ik bedoel. Man\ nen als Lokhoff zijn echter mees-\ ter in het maken van Het Ge-1 baar. Dat zegt genoeg. BUYS

Leidse Courant | 1984 | | pagina 22