Olympische Spelen '84: Reagonistisch wonder mal In Los Angeles liggen smog, files en terreur op de loer ZATERDAG 31 MAART 1984 LOS ANGELES Op deze 'jléhtedag klimt het kwik al jïiaar 27 graden Celsius in de binnenstad van Los Angeles. (Wat moet dat eind juli, begin 'faugustus worden, wanneer Izich in deze kolkende agglo- Jjmeratie van negen miljoen de Olympische Zo- 1984 voltrekken? b Vandaag valt de luchtvervui ling in het centrum van L.A. |nog mee. Het is goed ademen 'op Broadway, de winkelstraat raan de voet van de pluk wol die (zoals in elke grote Amerikaanse stad) de wijde omgeving vertelt waar town" is. Die omge- yving strekt zich uit van de tStille-Oceaankust tot aan de ïgloöiingen van Pasadena, Hol- O'lywood en Beverly Hills. de Spelen in ijltempo naderen .zeggen op Broadway vooral de kle- "dingzaken, die uitpuilen van trai T-shirts en petjes met olympische kentekenen. Niet al- 1 leen Levi's, een van de officiële sponsors van het evenement, doet "er goede zaken. Ook minder be kende kledingfabrikanten laten met kleine lettertjes in de kraagjes weten dat ze toestemming hebben van het organiserend Los Angeles Olympisch Comité (LAOOC) om het officiële embleem de „bewe- gende ster" of de mascotte Sam, de vriendelijke Disney-ade- laar op het textiel af te druk- Zo'n T-shirt dat verder in niets afwijkt van welk ander truitje >\ook, kost in Los Angeles algauw dertig tot veertig gulden. I Verder gaat het er in de binnenstad Spaans aan toe. Gedurende de af- gelopen tien jaar hebben zich naar schatting een miljoen arme Mexica- nen in Los Angeles gevestigd (van wie twee derde deel illegaal). Er worden op de highways uit het 1 Zuiden vrachtwagens aangehouden I waarin soms niet minder dan 200 j armoedzaaiers uit Centraal Ameri- 4 ka opeengepakt staan. Men hoort „down town" Los Angeles dan ook meer Spaans dan Engels spreken, tfSmoezelige eethuisjes blazen exoti- 1 Sche dampen naar buiten. Uit win- 2 kels die vooral draagbare stereo-in- 2 stallaties verkopen, dreunt Latijnse i muziek. Het grenzeloze Los Angeles met ft zijn tot aan de Californische woes- e! tijn woekerende voorsteden kan I binnen afzienbare tijd de overheer- rséiide stad in de vrije wereld wor- den en New York die functie ont- nemen. Het zwaartepunt van het Amerikaanse zaken- en cultuurle ven verhuist naar de westkust, waar het niet langer uitkijkt op het zieke Europa maar het economisch steeds veelbelovender Azië achter -de horizon weet. Het zijn ook de honderdduizenden Aziatische im- migranten die in de middenstand i^en de dienstensector Los Angeles if draaiende houden. De Olympische Spelen 1984 moeten I voor deze stad vol palmen en ci- i pressen de toekomst als economisch wereldcentrum versneld naderbij brengen. Vooral omdat deze 23e y Olympiade de eerste moet worden !f die geheel door het bedrijfsleven tf wordt gefinancierd en de overheid (dus belastingbetaler) niets mag kosten, zal een organisatorisch suc- If ces als „een triomf van het particu- 9, lier initiatief" bij uitstek gelden. Het zal geen verbazing wekken dat 1^ Amerika's ultra-liberale president Reagan het eerste VS-staatshoofd l in de geschiedenis wordt dat een f officiële opening verricht van een Olympiade (waarvan er, Winter- y. en Zomerspelen tezamen, al heel wat in Amerika hebben plaatsge- had). Bijna dagelijks verdwijnt in de middaguren van juli en augustus de zon achtereen gele deken, die over de agglomeratie komt te hangen. De mascotte: Sam, de vriendelijke Terroristen Onvermijdelijk echter zullen de komende Spelen tevens de proble men van Los Angeles op het we reldtoneel uitstallen. Er is het smog-vraagstuk, waarvoor 35.000 fabrieken, drie miljoen auto's, de ligging van de stad in een land schappelijke schelp en de zomerhit te verantwoordelijk zijn. Bijna da gelijks verdwijnt in de middaguren van juli en augustus de zon achter een gele deken die over de agglo meratie komt te hangen. Tientallen malen per jaar zijn in verschillende valleien diverse alarmfases van kracht. Dan is er ook nog het niet aflaten de auto-probleem, dat pessimisten doet vermoeden dat het verkeer door de extra drukte tijdens de Olympische Spelen volledig tot stil stand zal komen in één grote, veer tiendaagse opstopping. Tenslotte is er de misdadigheid en het overal zichtbare drugsprobleem in de binnenstad en in aangrenzen de oude wijken als Rampart. Alleen al in Rampart hebben per jaar hon derd moorden plaats. Het plaatse lijk wijkblad weet wie daar achter zit: „De Cubaanse misdadigers die Fidel Castro in 1980 naar de VS heeft laten vertrekken en die nu, met tatoeages van obscure heiligen over hun hele lichaam, in Los An geles dood en verderf zaaien". Behalve deze en andere problemen (het drinkwatertekort bijvoorbeeld) is er één dreiging die de organisato ren van de Spelen nachtmerries bezorgt: een of andere terroristi sche actie, waarvoor de daders een publiek van 2,5 miljard tv-kijkers (meer dan de helft van de wereld bevolking) zouden hebben. Het terroristisch gevaar dreigt nu blijkbaar reeds, gezien de elektro nische en personele bewaking waarachter het organiserend LAOOC van voorzitter-miljonair Peter Ueberroth (46) zich ver schanst. Het LAOOC is gehuisvest in een reusachtige loods, vroeger een helikopterfabriek, ver buiten het centrum en dicht bij de kust in de wijk Marina del Rey. Disney-adelaar. Er werken 1200 LAOOC-medewer- kers in het gebouw, dat aan de bui tenkant nergens enige relatie met de Olympische Spelen verraadt.. Wie een van die 1200 medewerkers wil bezoeken wordt eerst met een metaaldetector afgetast en vervol gens angstvallig door een hostess geëscorteerd. Natuurlijk blaken de LAOOC-pers- voorlichters van vertrouwen dat al les goed zal gaan. „We geloven dat de smog geen probleem wordt. De kwaliteit van de lucht in LA is de afgelopen jaren sterk verbeterd, dank zij strengere normen. We ver trouwen erop dat de automobilisten en de bedrijven in geval van nood aan onze oproepen zullen beant woorden om rijden en vuiluitstoot te beperken. Mexico City was tij dens de Spelen van 1968 meer ver vuild dan wij nu. Trouwens, geen enkele stad die groot genoeg is om zich de Olympische Spelen te kun nen veroorloven zal zonder smog zijn", zegt perssecretaris Dolores Wood. Woekeraars Ze wijst erop dat de meest „adem benemende" sporten, zoals het wielrennen op de weg en de mara thon, met opzet zoveel mogelijk langs de kust worden afgewerkt. De marathon voor vrouwen heeft bovendien vroeg op een zondag ochtend plaats en die voor mannen laat op de laatste zondagmiddag (de aankomst van de lopers moet „op dramatische wijze" deel gaan uit maken van de sluitingsplechtigheid in het Coliseum!). Het verkeers- en parkeerprobleem is al twee jaar geleden in handen gegeven van een speciale olympi sche „trafic management tast for ce", waarin diensten als de stadspo litie, de highway-patrol en de coun ty-sheriff samenwerken met ge bruikmaking van alles wat de mo dernste technologie te bieden heeft. Angst voor „de grote opstopping" is volgens Dolores Wood overbodig. „Vergeet niet dat er op een gemid delde zomerdag al zo'n 500.000 toe risten per auto naar LA komen. De Olympische Spelen zullen per, dag 220.000 mensen aantrekken, maar waarschijnlijk blijft een even groot aantal, dat anders naar attracties als Disneyland zou gaan, weg uit vrees voor de drukte Voor het vervoer van de atleten, begeleiders en journalisten teza men de zogenaamde olympische fa milie van 23.000 man vormend tussen de veelal tientallen kilome ters uiteenliggende stadions, de twee olympische dorpen en het perscentrum, wordt een aparte di visie van zo'n 2000 bussen ge vormd. Ter vergelijking: Het hele openbare vervoer (het mag nauwelijks die naam hebben) in de autostad Los Angeles zal tijdens de Olympische Spelen van de normale 2200 bussen tot slechts 2700 worden uitgebreid. De stad heeft geen metro Voor de bescherming van de olym pische dorpen, de sportcomplexen, parkeervlaktes, organisatorische centra, tv-studio's, hotels en hoog waardigheidsbekleders tegen voor al terroristen, zijn niet minder dan 17.000 ongewapende lieden van particuliere bewakingsdiensten ge contracteerd. Dat aantal staat nog los van een vertrouwelijk gehou den hoeveelheid geheime CIA- en FBI-agenten en geüniformeerde anti-terreur-eenheden. Het LAOOC heeft voor de „olym pische familie" 80 procent van de grootste hotels gereserveerd. De verwachte olympische toeloop heeft vorig jaar het alvast verhuren van particuliere kamers of van hele woonhuizen tijdens de twee evenementsweken tot een geweldi ge business gemaakt. Er werd grif duizend gulden per nacht voor een kamertje gevraagd en vooruitbe taald. On-scrupuleuze verhuurbe- drijfjes schoten als paddestoelen uit de grond. Wie als inwoner van LA honderd dollar betaalde kreeg daarvoor de garantie dat de woeke raar een huurder zou vinden die vijfduizend dollar (ofwel vijftien duizend gulden) per week voor zijn huis wilde neertellen. „Degenen die gewacht hebben zijn verstandig geweest", zegt LAOOC-woord- voerster Dolores Wood. „De profi- teursmarkt is aan het instorten. Nu zijn er altijd nog zeker zesduizend kamers beschikbaar in de stad". In een toevallig motel vlak bij het LAOOC-hoofdkwartier bevestigt de eigenaresse: „Ja hoor, ik heb ook nog kamers over. En ik hou het wat de prijs betreft op de nor male seizoensverhoging. Ik heb ge hoord dat er zelfs nog elfduizend kamers in de omgeving beschik baar zijn". Met liefde Het grote wonder van de „Al- Olympics" heet de begroting van niet meer dan 500 miljoen dollar (anderhalf miljard gulden) te zijn. De Spelen vier jaar geleden in Mos kou zou de Russen zo'n slorige ne gen miljard dollar hebben gekost. Geen elitaire protserigheid maar soberheid en doeltreffendheid zijn troef, vindt Peter Ueberroth, die speciaal voor het directeurschap van het organiserend comité zijn wereldwijde reisorganisatie First Travel Co van de hand heeft ge daan. De uitgaven zitten hem voor al in de salarissen van zijn 1500 tij delijke medewerkers, de vergoe ding aan de overheid voor verleen de politie- en andere diensten en de huur van bestaande sportaccommo daties. Aan de inkomstenkant staan drie grote hoofdstukken: tv-uitzend- rechten 280 miljoen dollar, bijdra gen sponsors 120 miljoen, kaartver koop 90 miljoen. Er is geen enkel nieuw stadion gebouwd, behalve het zwembad, dat gratis door McDonald's is neergezet op de cam pus van een universiteit en de be tonnen (dat is goedkoper dan hout) wielerbaan die door een voedings fabrikant aan een andere universi teit is geschonken. Beide com plexen zijn onoverdekt en hebben vier miljoen dollar gekost. In het Coliseum, het atletiekstadion dat in 1932 is gebouwd voor de toenmali ge Olympische Spelen in Los An geles en dat 92.000 mensen aan kan, zijn alleen wat verbeteringen aan de baan en de geluidsinstallatie aangebracht. Vier miljoen is het bedrag dat alle 30 uitverkoren sponsors hebben moeten neertellen om met dat feit en met de olympische kentekenen naar hartelust reclame te mogen maken. Niet in de stadions zelf ech ter. De sponsors zullen voor de be zoekers en voor de tv-kijkers over al ter wereld onzichtbaar blijven. Des te zichtbaarder zijn ze in Ame rika zelf nu reeds tijdens de voort durende onderbrekingen van de tv-programma's voor „commerci als". „We hebben de sponsors uitgezocht aan de hand van onze behoeften", legt Dolores Wood uit. En zo mag Het Coliseum, het atletiekstadion dat in 1932 is gebouwd voor de toenmalige Olympische Spelen, biedt ruim te aan 92.000 toeschouwers. Er zijn alleen wat verbeteringen aangebracht aan de baan en de geluidsinstallatie tie. Coca Cola de atleten gratis van soft-drinks voorzien, levert Atari met liefde de benodigde computers, vervoert GM graag in 500 Buicks de officials, levert „Brother" met plezier 6000 typemachines voor het perscentrum en is het Fuji een eer voor de persfotografen alle fo to's met ongekende snelheid te ont wikkelen. Dan zijn er zo'n vijftig „officiële le veranciers" van de Olympiade en die gaan van een vlaggenfabrikant via een kippenfokker tot een „haarverzorgingsadviseur voor de atleten". Tenslotte heeft het LAOOC aan wel 60 bedrijven li centies verkocht voor gebruik van embleem en mascotte. Vlam Ueberroth en de zijnen laten geen gelegenheid voorbijgaan om de commerciële opzet van de Spelen een zo sympathiek mogelijk aan zien te geven. Zo is de kaartver koop via een zo blinde en eerlijke computer gegaan, dat allerlei hoog waardigheidsbekleders en ook Ue berroth zelf geen toegang krijgen tot de evenementen van hun voor keur. Voor de meest geliefde wed strijden (finales) kon niemand meer dan vier kaartjes kopen ter beteugeling van de zwarte markt De toegangsprijzen lopen uiteen van drie dollar tot tweehonderd dollar. Van de acht miljoen kaartjes zijn er thans nog twee en een half miljoen onverkocht. Met een blik vol verontschuldiging naar haar Nederlandse gast bekent Dolores Wood dat voetbal en hockey in deze Amerikaanse Olympiade het slechtst lopen Om rijk en arm aan zijn trekken te laten komen zijn er 2000 kaartjes beschikbaar voor 12.500 dollar per stuk Wie zich zo'n ereplaats aanschaft mag zich een ware wel doener weten, want met dat geld worden tickets gekocht voor mini mumlijders en gehandicapten, die zich het entreegeld nooit zouden kunnen veroorloven. Ook zo'n sympathie-stunt is het idee om een groot deel van de tocht dwars door Amerika van de olym pische toorts per kilometer te ver kopen aan welke burger dan ook die een paar minuten met de vlam wil hollen. Van de 10.000 beschik bare kilometers zijn er al 3000 ver kocht voor 3000 dollar per stuk. De opbrengst gaat naar jeugdsportver- 'enigingen. Als Dolores Wood is uitgesproken zakt een reusachtige rode zon in de Santa-Monicabaai. Op het strand staan in de zoele zeebries tientallen groepjes'mensen naar het spektakel te kijken. Op het moment van de ondergang gaat hier en daar een spontaan applausje op. Over de boulevard draven de eeuwige jog gers over hetzelfde parcours dat straks, op 12 augustus, als het alle maal weer bijna geschiedenis is, de olympische marathonlopers naar de sluitingsceremonie in het Coliseum zal voeren. MARC DE KONINCK

Leidse Courant | 1984 | | pagina 21