"ingle Portsmouth volgeboekt voor veertigste verjaardag IN 1983 NATIONAAL KAMPIOEN heersers van het luchtruim zitten in Brummen ZATERDAG 31 MAART 1984 Vanaf 1957 is Hans Eijerkamp on afgebroken te vinden onder de kampioenen. Hij won zo'n beetje al les wat er te winnen viel. Maar het seizoen '83, dat de geschiedenis is ingegaan als het „Jaar van de Waarheid" spande de kroon. Sa men met zijn zonen Evert-Jan, Hans-Jaap en Martin en ziin soig- neurs Anton Witjes en Walter Ja- sinski, veroverde Hans Eijerkamp met zijn vliegstal de felbegeerde nationale titel. Een ongekend succes voor de Brummense duivenboeren, die daarmee 55.000 concurrenten ach ter zich lieten. In '82 was hij er met een zilveren plak al dicht bij. In het tropische vliegjaar '83, waarin de „koperen ploert" meedogenloos beukte op de voortijlende meute, was het feest compleet. De Brum mense meesters namen met 133 duiven aan de nationale titelstrijd verdeeld over acht vluchten deel. Maar liefst 73 vogels klasseer den zich in de nationale uitslag. Met als absolute topper de score op nationaal München (580 km): 12e, 13e, 15e en 24e prijs tegen 2.889 duiven. Niet alleen op de „natio nals" waren de wedstrijdduiven van Hans Eijerkamp en Zonen heer en meester van het luchtruim, ook in de NCC Oost-Nederland en in de ijzersterke Fondclub IJsselstreek speelden ze de eerste viool. „Een droom werd werkelijkheid. We hebben er jaren naar uitgeke ken. Onze jarenlange inzet is be loond. Een gouden kroon op ons le venswerk", aldus de big-boss van „Greenfield Stud". Een gedeelte van het interieur van „Greenfield Stud" met links en rechts de deuren die toegang geven tot de diverse hokken. duiven van Hans Eijerkamp razend populair. En niet alleen NederlandOok in West-Duits- td, België, Engeland, Zweden, Inemarken, Argentinië, Japan, hwan, Thailand, Amerika en Iid-A frika is men gecharmeerd p de atleetjes van de Brummense lm pi oen. \n heinde en verre komen ze de \te-kwekers van „Greenfield hd" bewonderen. Verdiepen zich pwgezet in de uitgebreide stam pen, die in een wip uit de com pter getoverd worden. rote trots elke duif hoort een stamboom, meestal teruggaat naar de vier generatie. Jarenlang zijn de des- ndigen van Eijerkamp in touw weest om de stambomen ook 1 pedigrees genoemd zo com pleet mogelijk te krijgen. Een hei dens karwei, dat zeker. Voor de juiste kweekinzichten zijn ze on misbaar. Dwalend door het immense com plex in Brummen, waar ieder ras z'n stekkie heeft, wordt ook het „heilige der heiligen" aangedaan. Hans Eijerkamps grote trots, z'n grote investering. Daar zitten 's werelds beste duiven. De absolu te heersers van het luchtruim. Vo gels om van te watertanden. Zoals de „Wondere 888", het fenomeen, dat twee keer werd gekroond tot beste duif van Nederland. Maar liefst 23 zuivere eerste prijzen palmde deze crack in. En zeven te levisies, waaronder een kleuren-tv. Op eenzame hoogte vertolkte hij een superieure rol. Rechtstreekse kinderen uit de Wondere 888" brengen jaarlijks ten bate van de „Aktion Sorgenkind" in West- Duitsland een dikke achtduizend gulden per stuk op. In het superkweekhok zit ook de weergaloze „05", een vedette van jewelste. Een gespierde atleet, die de wedstrijdmeute vaak te snel en te slim af was. Deze „05" was in '81 de beste midfondduif van het va derlandse postduivenwereldje. Hij heeft zich inmiddels ontpopt als een superieure kweker. Gepaard bloedlijnen geeft hii prima nazaten. aan een vrouwtje van dezelfde ''"ijf Zo scoorde de „04", een volbloed zoon, vorig jaar als jong al twee eerste prijzen. Opschudding Door de jaren heen heeft Hans Eij erkamp voor heel wat opschudding gezorgd. Met de aankoop van „De Meeuw" en „De Bedelaar", de twee kweekfenomenen van wijlen dr. Linssen, bracht hij de tongen in '77 al hevig in beroering. Een paar jaar later was het hek helemaal van de dam toen hij na de sensatio nele aankoop van de „Wondere 888", zijn koninklijke kweekstallen verrijkte met de „Kleine Donkers". De duif die in zijn helse carrière maar liefst 10.623 prijskilometers scoorde en Nederland als beste sportduif vertegenwoordigde op de Olympiade '81 in Tokio. In de im ponerende Budokan waar Anton Geesink jaren geleden de complete Japanse judotop vloerde. Een van de laatste indrukwekkende trans fers was de aankoop van de „Crack 73", die in de zomer van 83 een plaatsje kreeg op het superkweek hok van Hans Eijerkamp. Dit ta lent was in '82 Neerlands beste midfondduif èn beste Asduif. In de nationale competitie „Wie heeft ze beter" van de Apeldoorner Gerard Winkel klapwiekte de „Crack 73" tot nu toe het hoogste aantal pun ten bijeen. ze naar het Wooncentrum in Zut- phen met het advies daar hun meu bels te kopen. Voor elke duizend piek die ze daar besteden worden de „aanbrengers" gehonoreerd. Met een rassig jong duifje voor slechts f 7,50. Rechtstreeks uit de super kwekers. Mogen ze zelf uitzoeken. Op de Ponderosa op de weke lijkse druk bezochte afhaaldagen. Volle teugen Hans Eijerkamp is niet alleen een man van keiharde business. Hij is vooral postduivenliefhebber in hart en nieren. Al vanaf de tijd, dat de sokophouders nog in de mode wa ren. Zo'n 35 jaar geleden. Nog steeds is hij bere-enthousiast als er een duifje op de klep valt. Hij ge niet met volle teugen van zijn vliegstal èn van zijn kweekduiven, die zijn naam over de gehele we reld hebben uitgedragen. Zijn eerste duifjes had-ie al toen hij vijftien jaar oud was. Hij verzorgde ze in een verdiepinkje van een kip penhok, achter in de Zutphense tuin. De kippen moesten echter snel wijken voor nog meer duiven. Het hek was van de dam. Er kwam een heus duivenhok en de eerste successen werden geboekt. In die tijd had Hans Eijerkamp al een uit gekiend systeém op de klep aange bracht. Het trad in werking als een duif zich meldde van de wed vlucht. Hij is zijn tijd altijd ver vooruit geweest Hoewel hij van 's morgens vroeg tot 's avonds laat moest pezen om de meubels aan de man te brengen, verloor hij zijn gevleugelde vrien den geen moment uit het oog. En wanneer hij niet op tijd thuis kon zijn om de club te verzorgen, dan versierde hij wel een vriendje om dat voor hem te doen. Het delege ren zat hem toen al in het bloed. Eerste kweekcentrum De zaken liepen gesmeerd. In 1966 begon hij zijn eerste kweekcentrum en landelijk ging hij uitbundig aan de weg timmeren. Hans Eijerkamp ging daarbij niet over één nacht ijs. In twee jaar tijd had hij zijn kweekhok met de crème de la crè me uitgerust. Met onder meer de bloedzuivere Janssens-vogels van de wereldberoemde gebroeders Janssen uit het Belgische Aren- donk. Voor 150 gulden per stuk was Hans Eijerkamp toen koop man. Nu brengen deze duiven ruim 1.500 gulden per stuk op. Jonge duiven wel te verstaan. Hans Eijerkamp „stroopte" heel België af. Hij moest en zou het bes te van het beste hebben. Veelal moest hij diep in zijn beurs tasten. Zijn eerste kweekcentrum telde op de kop af vijftien koppels. In '66 waren dat er vierentwintig. De Overlord-borduursel onderge bracht worden. Dit moderne kunst werk van meer dan 81 meter leng te, ontworpen door Sandra La wrence en goedgekeurd door hoog geplaatste militaire adviseurs, werd in 1968 door Lord Dulverton be steld. Het moest een hulde en een permanent aandenken zijn aan de geallieerde inspanningen om bezet Europa te bevrijden. Vijfjaar Twintig dames van de Koninklijke Naaiwerkschool hadden vijf jaar nodig om het borduurwerk te vol tooien. Het verhaal van D-Day staat er volledig op afgebeeld. Se dert 1973 is dit kunstwerk te be zichtigen in het Londense hoofdge bouw van de brouwerij Whitbread. Volgende zomer krijgt het een per manente plaats in het D-Day Mu seum van Portsmouth, dat op 6 juni plechtig geopend wordt door de Britse koningin en dat dan 1,16 miljoen pond gekost zal hebben. idUMMEN 't Wemelt er van de uiven. Tot aan de nok toe bevol en ze „Greenfield Stud" in Brum- jen, het vroegere complex van lerspannenmaestro Tjeert Velstra. i '78 streek Hans Eijerkamp er eer. Z'n horde duiven ook. De Innenmanege en de boxen moes- n plaats maken voor z'n geliefde Dgels, die in het gigantische ge- puw een ultramodern onderko ten kregen. Maar liefst zestig af- [felingen werden er gecreëerd. |eurig netjes zitten ze daar, soort ij soort, n Lust voor het oog. wee soigneurs vertroetelen de ka- [tale kolonie: in totaal zo'n vijf enhonderd kwekers en honderd fiegers, lees wedstrijdduiven. ians Eijerkamp, de baas van de feperdure duivenstallen, heeft nog »>n ander stekkie waar duiven zit- In. Op de „Ponderosa" in Warns- ïld, een plaatsje dat tegen Zut- )en aanleunt. Daar vertoeven al- ,'en kweekduiven. Vogels met een [omaf om van te likkebaarden. Vanwaar deze meute postduiven? Velnu, Hans Eijerkamp is direc- ^ur van het Wooncentrum Eijer- "amp in Zutphen. Een van de rootste meubelzaken van ons land 'iet een dikke 15.000 vierkante woonplezier. Twintig jaar gleden ontsproot aan zijn brein ">n lumineus idee. Meubels en dui- daar moet je wat mee kun- 'en doen. Hij werkte de formule in de perfectie uit en ziedaar Kijk, daar komt er eentje. Een wekelijks terugkerende happening op „Greenfield Stud". V.l.n.r. Hans Eijerkamp, Martin Eijerkamp, Hans-Jaap Eijerkamp, Walter Jasinski, Evert-Jan Eijerkamp en Anton Witjes. achtertuin was al gauw te klein waarna Hans Eijerkamp in Zut- phen-Zuid een stuk grond kocht. Daarop verrees de „Ponderosa", zijn grote droom. Tweeëntwintig verschillende rassen werden daar ondergebracht. De opening april 1970 werd een ware happening. Het stond er bol van internationale duivenkampioenen. Acht jaar later realiseerde Hans Eijerkamp zijn tweede droom: het gigantische complex „Greenfield Stud" in Brummen. Uniek in de wereld. Hans Eijerkamp is er met recht apetrots op. Op 6 juni is het 'eertig jaar geleden, dat uit de Cngelse oorlogshaven Ports „het vlaggeschip van naritiem Engeland", de groot- Ie invasievloot in de wereld geschiedenis naar Normandië (ertrok. Drie en een half mil ten soldaten, afkomstig uit jlf verschillende naties, wa len in het zuiden van Enge- find bijeengebracht om bezet |»uropa te gaan bevrijden van let nazi-juk. )e invasievloot bestond uit ten hinste 4200 landingsschepen en poten, jgeëscorteerd door 1200 oor- |>gsbodems. Het besluit om tot de lanval over te gaan, was pas de dag fcvoren genomen, op Southwick louse, het tactische hoofdkwartier ran de geallieerde invasielegers. In lit gebouw, even buiten het dorp jouthwick, ten noorden van Ports mouth, werden onder leiding van Ie Amerikaanse opperbevelhebber, wijlen generaal „Ike" Eisenhou- wer, de ingewikkelde plannen voor „Operation Overlord" beraamd. De zogeheten „Operations Room", waarin Ike en zijn medewerkers vergaderden en die nog steeds ver sierd is met de oorspronkelijke landkaart van D-Day, kan bij af spraak bezichtigd worden. Amerikaanse en Britse militairen geven de dag die zij uitkiezen voor de uitvoering van een grote opera tie de codenaam D-Day. De vooraf gaande dagen heten dan D-l, D-2 enzovoort. Als de operatie eenmaal begonnen is, worden de dagen die erop volgen Dplusl, Dplus2, enzo voort, genoemd. „Operatie Over lord" en de invasie van bezet Euro pa waren zó belangrijk, dat 6 juni 1944 voor altijd D-Day gebleven is. Vertrekpunt Omdat Portsmouth zulk een grote rol gespeeld heeft bij de voorberei ding van „Operatie Overlord" en omdat deze haven tevens het ver trekpunt van de geallieerde inva sievloot was op 6 juni 1944 kon je bij wijze van spreken van Ports mouth naar Normandië lopen door van de ene boot op de andere over te stappen is men van plan de veertigste verjaring van die histori sche gebeurtenis uitbundig te vie ren. Met dat doel wordt in Ports mouth een „Operatie Reünie" voorbereid. Op het feestprogramma staan onder meer een spectaculaire militaire parade te land en in de lucht, op de grote dag zelf; een ral ly van militaire voertuigen uit de Tweede Wereldoorlog; een ceremo nie waarop door oud-strijders her denkingsbomen geplant zullen worden; een reüniebal in Glenn Miller-stijl met het orkest Syd La wrence en de vocaliste Anne „Lilli Mariene" Shelton; een serie insche- pingslunches en -diners; uitvoerin gen van Brittens oorlogsrequiem; concerten door Amerikaanse zang koren; uitvoeringen van oorlogs- filmmuziek en diverse filmfesti vals, waarop onder meer propagan da- en documentaire films gedraaid zullen worden die nog niet eerder werden vertoond. Portsmouth verwacht in juni ten minste duizend Amerikaanse oud- strijders en hun echtgenoten, die via Londen naar de invasiehaven zullen reizen. Veteranen van de vierde Amerikaanse Infanterie-di- visie, die veertig jaar geleden in Normandië tussen Cherbourg en Caen een strand veroverden, dat door de geallieerde plannenmakers vooraf Omaha beach was gedoopt, steken ditmaal aan boord van een vreedzame veerboot van Engeland naar Frankrijk over. Voor vele oud-strijders is de veertigste verja ring van D-Day hun laatste kans om de invasie samen te herdenken. De meeste hotels van Portsmouth zijn dan ook allang volgeboekt. Nieuw museum Het hoogtepunt van de feesten in de Engelse invasiestad is de ope ning van een gloednieuw D-Day- Museum, waaraan momenteel nog met koortsachtige haast gewerkt wordt (Portsmouth is er namelijk veel te laat mee begonnen) op de kade van Southsea, vlak bij het kasteel van Hendrik VIII, dat tot kort na de Tweede Wereldoorlog zonder onderbreking een militaire vesting was. Het kasteel van Southsea kijkt uit op Spithead, de brede zeestraat die diep doordringt in het Zuidengelse graafschap Hampshire. Op Spithead lag in de dagen vóór D-Day de indrukwekkende invasievloot voor anker. De schepen werden door honderden sperballons beschermd tegen Duitse luchtaanvallen. Tij dens de lange voorbereiding van de invasie mocht Berlijn niet aan de weet komen waar de geallieerden van plan waren te landen. Met al lerlei middelen werd de vijand in de waan gebracht, dat het de Ka- naalkust ter hoogte van Calais was. Het D-Day-Museum is in aanbouw op de weg die van het winkelcen trum van Southsea naar het kasteel leidt. In het nieuwe museum zal onder meer het indrukwekkende Koningin Elizabeth en prins Philip zullen de 40e verjaardag van „D-Day" ook in Frankrijk vieren. Zij hebben een uitnodiging van de Franse president, Francois Mitterrand, om de plechtigheden in Normandië bij te wonen, aanvaard. President Ronald Reagan maakte eerder al bekend aanwezig te zullen zijn bij een grote parade waaraan militaire leiders uit de Verenigde Staten, Groot- Brittannië, Canada en Nederland zullen deelnemen. Het nieuwe museum zal ook oor logswapens en -voertuigen bevat ten. Met audio-visuele middelen worden beslissende gebeurtenissen uit de Tweede Wereldoorlog voor gesteld. Bepaalde aspecten van de landing in Normandië krijgen een dubbele voorstelling: de een gezien door de bril van nazi-Duitsland, de andere door die van de geallieer den. In de naburige burgerlijke haven stad Southampton zullen in juni di verse pogingen gedaan worden om de authentieke atmosfeer van tij dens de Tweede Wereldoorlog op nieuw te creëren. Onder de Guild hall van Southampton komen op nieuw schuilplaatsen tegen Duitse luchtaanvallen. Gidsen, die de oor logstoestanden zelf meegemaakt hebben, zullen er daar alles over vertellen. In het Gaumont-theater van Southampton wordt op 2 juni een reünie-concert gegeven met de bekende Engelse zangeres Vera Lynn, die tijdens de oorlog „the Forces' Sweetheart" (de lieveling van de strijdkrachten) was. het (duive)ei van Columbus was ge legd! Het vaderlandse postduivenvolk haakte gretig in op de formule. En doet dat nog. Familie, vrienden, kennissen en noem maar op, sturen Hans Eijerkamp bij zijn favorieten.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 19