EG stevent op breuk af Belasting-aftrek heroïne eenmalig Griepgolf overspoelt ons land linisterie kapittelt lussische ambassadeur Plan Schiedam voor steun aan Wilton haalbaar Kunstenaar mag bos niet laten huilen Advocaat vermoedt )mkoping van igenten door Panorama Rustpuntje £eicUc (Boma/nt Woensdag 28 maart 1984,75e jaargang no. 22847 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uilgave Westerpers, behorende tot Sijthotf Pers. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel.071 -122244. Giro 103003 Bank:Amro-bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J.J.Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties: (excl.5% BTW) f 0,59 per mm, kleintjes f 0,41 per mm. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f 21.02 (uitsl.aut.betahng),kwartaal f 63,07, jaar f 240,46. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Losse nummers f 1,0( Wisselend bewolkt en enkele buien. Vannacht ongeveer 3 graden. Overdag 8 graden. Matige noordwestenwind. Zon op. 07.21; onder: 20.08. Schev. hoog water: 2.31 en 14.40; laag water: 10.24 en 22.49 uur. ostbare mald-Duck 1CKHOLM Een lald-Duck-strip uit is op een openbare \g in de Zweedse fdstad Stockholm ge el voor een bedrag van i eveer 3.700 gulden, stripverhaal kostte 36 geleden omgere- i d een kwartje. De zeven Donald- ick-jaargangen, in to- 75 boeken, wisselden de veiling in Stock- 2 voor een bedrag ongeveer 18.000 gul van eigenaar. UTRECHT De griep in ons land is nog steeds in opmars en heeft een epi demische omvang bereikt, al is de epi demie nog lang niet zo erg als zes jaar geleden. Uit de jongste cijfers van het ministerie van WVC blijkt dat er in de elfde week van '84 (12 tot 19 maart) .landelijk gemiddeld 52 van de tiendui zend Nederlanders door griep waren geveld. De griep overschreed daarmee de „epidemische" grens van vijftig grieppatiënten per tienduizend. De laatste flinke griepepidemie deed zich in februari '78 voor toen 107 op elke tienduizend Nederlanders met griep in bed lagen. Dit ge middelde wordt overigens nu al gehaald in de provincies Zeeland en Brabant. Volgens de viroloog prof. dr., N. Masurel is het goed mo gelijk dat de griepgolf ook het Westen en Noorden overspoelt, waardoor de epidemie die omvang van '78 kan bereiken. Bij de huidige epidemie gaat het om milde vormen van A- zowel als B-griep, die zich volgens Masurel onafhankelijk van elkaar kunnen verspreiden, zonder elkaar in de weg te zitten. De griep grijpt bijgevolg snel om zich heen. In de zevende week van '84 waren er nog maar acht gevallen per tienduizend in woners. Voetbal op tv HILVERSUM Recht- streekse voetbalbeelden biedt vanavond Duits land 1. De vriendschap pelijke interland West- Duitsland - Sovjet-Unie wordt uitgezonden van 20.10 tot 22.00 uur. Studio Sport geeft via Neder land 2 van 23.00 tot 23.25 uur samenvattingen van de vanavond te spelen wedstrijden Feyenoord - Haarlem en Fortuna S. - FC Groningen in het ka der van de halve finales van de strijd om de KNVB-beker. KNVB praat vanavond met Michels ZEIST De speciale commissie, die zich bezig houdt met het aantrekken vane en technisch di recteur voor de KNVB, zal vanavond een gesprek voeren met Rinus Michels, de man die nog altijd te boek staat als de belangrijkste kandidaat voor de per 1 juli te creëren positie. De haast die de com missie zet achter een gesprek met Michels is niét zo verwonderlijk. De Amsterdammer onderhandelde gisteravond laat opnieuw met MVV, dat zoals be kend al geruime tijd poogt Michels te bewegen de technische leiding in Maastricht in handen te gaan ËN HAAG De uitspraak van de Russische ambas- (adeur dat de Sovjet-Unie Nederland nooit met atoom wapens zal aanvallen als er op Nederlands grondgebied fk kruisraketten komen, is in slechte aarde gevallen Met ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag. woordvoerder van het ministerie sprak gisteren van een ngepast dreigement" en een ,;vorm van politieke chantage", mbassadeur Beletski zei maandag op een bijeenkomst van de ijmeegse universiteit, dat de Sovjet-Unie zal garanderen dat ze ederland nooit zal aanvallen met atoomwapens als Nederland (sluit geen kruisraketten te plaatsen. „Houdt deze uitspraak in It de SU Nederland zal aanvallen als we de kruisraketten hatsen?", aldus de woordvoerder. Bovendien meent hij dat de jrklaring niet uitsluit dat Nederland Moskou zal kunnen aan- fllen met niet-nucleaire wapens. De NAVO in Brussel heeft meld dat Moskou drie nieuwe bases voor SS-20-raketten pwt. In Brussel is ook uitvoerig gesproken over het verzet in fderland tegen de plaatsing van kruisraketten. Met de komst prgen van minister Weinberger naar Den Haag zet volgens het [ssische persbureau Tass de VS Nederland onder onaanvaard- e druk. jina 2 Bisschop Bar in verzet tegen uitspraak kernwa- Kohlput rust uit aquarium IBONN De Westduitse bondskanselier, Helmut Kohl, [toonbeeld van rust, blijkt deze te putten uit het aquarium. jHij heeft thuis altijd tropische vissen gehouden, maar nu is Ier ook een bak met een inhoud van 240 liter voor zijn bu- ireau in Bonn geplaatst. ,Als ik hier zit en telefoneer, kijk ik naar de vissen. Dit werkt opwekkend en tegelijkertijd kalmerend', zei hij in een interview met een Westduitse krant. Vaag vreest roof en moord ijdens Olympische Spelen Indianen in opstand Bewapende leden van de Txucarramae, een' India nenstam in Midden-Brazi- lië, zijn begin deze week in opstand gekomen. Aanlei ding hiertoe is een geschil over het bezit van een groot stuk grond. De India nen menen dat zij recht hebben op een stuk oer woud, dat vlak naast het reservaat ligt waarin zij zijn gehuisvest. Om hun eisen kracht bij te zetten vero verden de bewapende en met oorlogskleuren be schilderde Indianen een politiepost en blokkeerden zij een van de hoofdwegen door het Amazone-gebied. DOOR ONVERZOENLIJKE HOUDING BRITTEN (Van onze correspondent Aad Jongbloed) PARIJS, BRUSSEL Frankrijk zal binnen drie dagen een beslissing ne men of het een informele top zal beleggen om als nog een uitweg te vinden uit de crisis in de Europe se Gemeenschap. Dit idee werd in Parijs gelanceerd nadat het spoedberaad in Brussel van de ministers van Buitenlandse Zaken van de EG gisteravond in een ruziesfeer was- afge broken. De bijeenkomst, die bedoeld was om een regeling te treffen voor het probleem van de Britse terugbetaling, kreeg een dergelijk grimmig karakter dat een woedende Nederland se minister Hans van den Broek concludeerde: „Ik vind echt dat we het einde hebben bereikt. De Britse regering moet daarvan maar eens door drongen raken". En staatsse cretaris voor Europese Zaken dr. Wim van Eekelen stelde: „De negen andere lidstaten zullen zich verder niet door de Britten uit laten melken. Als dat de bedoeling was dan werkt dat nu negatief". Uniek mag genoemd worden dat de ministers, na het afbreken van de bespreking, geen nieuwe datum noemden om opnieuw een poging te doen tot een vergelijk met de Britse rege ring te komen. Wel schoven zij enkele conclusies door naar de Raad van Ministers van Fi nancien, die maandag in Parijs bijeenkomt. Die ministers moeten berekenen welke con sequenties enkele voorstellen hebben om tot een gestructu reerd systeem voor de Britse bijdrage aan de EEG te ko men. Van den Broek: „Zelfs al zou er op den duur een ak koord komen met de Britten, dan nog moet je een drempel noemen of methoden kiezen voor eventuele compensaties. Het is niet de bedoeling dat de ministers van Financien be dragen vaststellen, maar dat zij mogelijkheden op een rij zetten". Pagina 11: Compromis over Britse bijdrage was bijna in zicht BEWINDVOERDERS RSV: DEN HAAG De Raad van Bestuur van RSV, de directie van Wilton Fijenoord en nu ook de bewind voerders van RSV/Wilton vinden dat de „Schieda- m-optie" een goed alternatief is voor de overname van de in moeilijkheden verkerende Schiedamse werf door de scheepsbouwer Kommer Damen. Ze zijn tot die slotsom gekomen na besprekingen die de afgelopen dagen werden gehouden naar aanleiding van het begin maart door het Schiedamse gemeente bestuur gedane aanbod om de werf te hulp te komen met een bedrag van 45 miljoen gulden (aankoop on roerend goed). Na bestudering van de „Schiedam-optie" is men ver der tot de conclusie gekomen dat een zelfstandig voortbestaan van Wilton-Fijenoord zelfs mogelijk is zonder „belangrijke" financiële steun van het minis terie van economische zaken. Eerst verbond Schiedam als voorwaarde aan steun verlening het nakomen van de door het ministerie van economische zaken toegezegde financiële hulp van 42 miljoen gulden voor de reparatiesector van de werf. Ook bewindvoerders, Raad van Bestuur RSV, de di rectie van Wilton-Fijenoord en de gemeente Schie dam kunnen niet garanderen dat er geen sprake zal zijn van gedwongen ontslag als de Schiedam-variant doorgaat. Tot nu toe hebben vakbonden, ondernemingsraad en directie van Wilton gedwongen ontslagen onaan vaardbaar genoemd. Eerst zouden, na overname door Damen, 922 Wilton-mensen op straat worden gezet. Nu wordt gesproken over 500 gedwongen ontslagen. De Industriebond FNV heeft sterke aanwijzingen, dat de 200 miljoen gulden, die RSV van de Braziliaanse staat tegoed had voor de verkoop van de Verolme- -werf, inmiddels binnen is. FNV-bestuurder Dik Nas zegt gisteren dit uit zeer betrouwbare bron te hebben vernomen. Minister Van Aardenne (Economische Zaken) heeft Wilton Fijenoord terecht een exportvergunning voor de levering van vier onderzeeboten aan Taiwan ge weigerd. Deze uitspraak heeft het college van beroep voor het bedrijfsleven vanmorgen gedaan. Wilton had een kort geding aangespannen tegen de staat over het besluit van de minister. Wilton Fije noord kan tegen de uitspraak van het college niet in beroep gaan. Wilton had de stelling van Van Aardenne aangevoch ten, dat het belang van de internationale rechtsorde de weigering onvermijdelijk zou maken. Dit gezien de te verwachten ernstige verstoring van de betrek kingen tussen ons land en China, dat met Taiwan op slechte voet staat. Het college besliste dat 'hei ui stand houden van goe de betrekkingen met andere landen, dus ook met Chiha, alles te maken heeft met het belang van de internationale rechtsorde. Het college stelde ook dat de bewindsman meer waarde mocht hechten aan het belang van de internationale rechtsorde dan aan de vrijheid van handel. (Van onze correspondent Gerard Kessels) BONN De Duitse kunstenaar Rolf Schulz mag zijn fan tastisch geluidsdrama" niet opvoeren in het Saksische Woud bij Hamburg. Schulz had zware geluidsboxen in de kruinen van de bomen willen hangen om het bos te laten protesteren tegen de luchtvervuiling. Tot in een omtrek van tien kilometer had Schulz het huilen, steunen, en brul len van het stervende bos willen laten horen. Bijna 45 pro cent van de bomen in het Saksische Woud zijn dood of aangetast door de luchtvervuiling. Het project van Schulz gaat niet door omdat de overheid meent dat broedende vo gels door het lawaai gestoord worden. Lutz Fahser, tot eind vorig jaar hoofd van het bosbeheer in het Saksische Woud, is het met het verbod niet eens. Hij wijst erop dat in het betreffende deel van het bos maar weinig vogels meer le ven. HAAG In het Tsjechoslo- aakse partijblad Rude Pravo deze week de vrees geuit dat sportmensen die zullen :elnemen aan de Olympische leien van Los Angeles, al te makkelijk slachtoffers kun- ïn worden van rovers en oordenaars. Volgens de Rude 'avo zijn de veiligheidsvoor zieningen in Los Angeles vol strekt onvoldoende. Het blad stipt daarbij aan dat voor de eerste keer in de historie van de Spelen de sportmensen niet in een speciaal Olympisch dorp worden gehuisvest, maar verspreid worden onderge bracht in universiteitsgebou- IEINEKEN-AFFAIRE MSTERDAM De Amsterdamse advocaat mr. C. Zwaaneveld eeft de hoofdofficier van justitie gevraagd om een onderzoek aar mogelijke betaling door het weekblad Panorama aan twee 'chercheurs van de hoofdstedelijke politie voor informatie over a ontvoering van Heineken en Doderer. Zwaaneveld, raads- an van één van de verdachten in deze affaire, noemt het „ver- ivan denkbeeldig" dat de politiemensen zijn betaald of een gift ebben gekregen voor hun informatie aan het weekblad, dat /er de zaak deze week een artikel publiceert. Daarin staat on er meer dat „verdachte E. zijn ondervragers verbijstert, als hij elt dat hij nog 1.500 gulden van Freddy Heineken tegoed heeft oor het eten dat drie weken heeft gegeven", olgens mr. Zwaaneveld moet die informatie komen uit bron- en van politie-ambtenaren die bij de Heineken-zaak betrokken jn. Volgens de advocaat heeft zijn cliënt hem bevestigd dat hij e woorden slechts tegen twee politiemensen heeft gezegd, zij 'et niet in serieuze zin. De advocaat merkt op dat die zinsneden iet in het proces-verbaal van de twee rechercheurs staan. Koninklijke" Konin9'n Beatrix en Prins Claus hebben gisteravond in Amstertdam de première bijgewoond van première nieuwe Nederlandse speelfilm „Ciske de Rat". Prins Claus praatte met Willeke van Ammelrooy, terwijl hoofdrolspeler Danny de Munk nog maar een slokje neemt Pag 15: Guido Pieters zet Ciske de Rat trefzeker terug in de jaren '30 STAATSSECRETARIS BETREURT TOESTEMMING DEN HAAG Staatssecreta ris Koning (Financiën) heeft spijt van zijn besluit de kosten van heroïneverslaving aftrek baar te laten zijn van de in komstenbelasting. In een brief aan de Tweede Kamer heeft Koning gisteren geschreven dat hij zijn besluit op grond van onvoldoende informatie heeft genomen. Bovendien be nadrukt hij dat deze beslissing als absoluut eenmalig moet worderi gezien en in de toe komst onmogelijk herhaald kan worden. De brief komt op een moment dat zowel Konings ministerie als menige belastinginspecteur in het land wordt overstelpt met vragen over de aftrek van heroïne en andere verslavin gen. Honderden mensen pro beren intussen niet alleen de kosten van drugsverslaving, maar ook van alcohol en zelfs sigaretten bij de belasting dienst te claimen. Zij menen in een situatie te verkeren die vergelijkbaar is met die van de vader van epn aan heroïne verslaafde jongen in Amster dam. De vader claimde voor de verzorging van zijn zoon een aanzienlijke bijzondere af trek van de inkomstenbelas ting. Deze werd na aanvanke lijke weigering uiteindelijk toegestaan op grond van een beslissing van. een commissie uit de Tweede Kamer. Koning ging tegen het uitdrukkelijke advies van zijn ambtenaren in akkoord met het toestaan van de belastingaftrek. Hij zegt nu in de achteraf on juiste veronderstelling te heb ben verkeerd dat een brede meerderheid van de Tweede Kamer het verzoek van de be trokken commissie steunde en hij verwijt de commissie zelf dat zij dit misverstand niet heeft voorkomen. Ook is Ko ning de brede publiciteit over deze zaak en de gevolgen daarvan in het verkeerde keelgat geschoten. Hij schrijft de Kamer daarom eraan te hechten het volstrekte eenma lig gebeuren van deze affaire te benadrukken. „Het was een incident, geen precedent", al dus Koning. Voelt u zich wat gejaagd en zoekt u naar een goed kalmerend middel? Schaf u dan een aquarium met vissen aan. Een bak van een meter breed en 240 liter inhoud is voldoende. Dat zegt tenminste de Westduitse bondskanselier Helmut Kohl, die altijd als een toonbeeld van rust door het leven gaat en nu heeft onthuld waaraan hij dat te danken heeft: aan zijn aquarium. Eén ding is zeker: de Leidse Courant is er niet bepaald om u erg rustig te maken. Daarvoor gebeurt er nu eenmaal te veel in de wereld. Wel staan er in de Leidse Courant berichten zoals die over Helmut Kohl. Als evenzovele rustpuntjes. De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend In een open envelop zonder postzegel opsturen naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 1