Je Plannen voor Sporthal bij Dekker Tennis Buitenkliniek neemt afscheid van Werner Oegstgeest krijgt een onderzoeksambtenaar" IDEN Rood licht Uitreiking verzetskruisen Dierenliefde lil de ban van Marte Röling WOL -actie van start Vrouwen dringen door tot wedstrijd voor Jonge koks OFFICIEUSE START VOOR SPONSORTOCHT DOOR AMERIKA E&tcLe Soutant VRIJDAG 23 MAART] ackintosh mogelijk naar Oegstgeest EGSTGEEST De kledinggigant Mackintosh, een „dochter" fo DSM, gaat zich mogelijk vestigen in het leegkomende gara- jpand van Kamsteeg aan de Geversstraat. Het autobedrijf gaat fhuizen naar de overzijde van de straat. de kledingfirma, die de laatste tijd sterk in het nieuws is met ntverkopen, inderdaad naar Oegstgeest komt, hangt af van Oegstgeestse gemeenteraad. Voor een en ander is namelijk de jziging van het bestemmingsplan ter plaatse nodig. Ir Van Veen (CDA) merkte gisteravond tijdens de vergade- g van de gemeenteraad op dat drie zaken in deze zeer belang- zijn: hoe zit het met de verkeersproblematiek, wat is het be- van de middenstand en wat is de uitkomst van een onder- k van het Centraal Instituut Midden- en kleinbedrijf MK). winkeliers in Oegstgeest zijn tegen de vestigingsplannen en iben een rapport over genoemde zaak aangevraagd bij het i. Ned. Ondernemers Verbond (KNOV). let' OEGSTGEEST De oversteekplaats tussen Frederik Hendriklaan-Wilhel- minapark is voorzien van voetgan- gersoversteeklichten. Blijkens een klacht van het raadslid Moonen (VVD) in de gemeenteraads vergadering gisteravond wordt er door het autoverkeer met het rode licht onvoldoende rekening gehou den. Er wordt vaak gewoon doorge reden. Hij verzocht de burgemeester een on derzoek naar dit foutieve verkeersge drag in te willen stellen. „Het liefst tussen kwart over acht en kwart voor negen 's morgens." Subsidie Leiderdorp voor JAC LEIDERDORP Het JAC (Jongeren Advies Centrum) Leiden kan rekenen op financiële steun van de gemeente Leiderdorp. Dat bleek op de gisteravond gehouden vergadering van de raadscommissie sport en welzijn. De raadscommissie heeft zich niet laten beïnvloeden door de negatieve berichtgeving over de activiteiten van het JAC. Doorslaggevend voor de raadscommis sie om zich unaniem achter de subsidie-aanvraag te stellen wa ren de positieve contacten die het JAC onderhoudt met de poli tie, het maatschappelijk werk en de kinderbescherming inzake de opvang van uit het ouderlijk huis weggelopen jongeren. Verschillende regiogemeenten stonden aanvankelijk weinig sympatiek tegenover het JAC, maar blijken nu toch bereid te zijn financiëel over de brug te komen. Het raadslid P. v.d. Kwaak (CDA) was blij met de uitkomsten van het gemeentelijke regionale overleg. „Het JAC heeft ons aller sympatie", zo stelde Van der Kwaak. Ook mevrouw C. Huigen-van Boven (VVD) ondersteunde van harte het subsidieverzoek. Voor 1984 kan het JAC rekenen op een subsidie van 1.984.-. Ook voor volgende jaren werd een subsidie in het vooruitzicht gesteld. OEGSTGEEST Veel Oegstgeesters heb ben zich tijdens de oorlogsjaren verdienste lijk gemaakt in het verzet tegen de Duitsers. Morgenochtend om elf uur reikt burgemees ter Scheenstra in het raadhuis 22 verzetsher- denkingskruisen uit aan Oegstgeesters die wel dan niet meer in de gemeente wonen, het zijn respectievelijk: L. C. Bik, B. Broers, M. Cosijn, H. Dankers, J. J. Ginjaar, C. Goe- koop, H.A. de Groot, J.H. de Gruyter, Th. de Josseling de Jong, P. Kuivenhoven, J.J. Leenhouts, L. Oostenbrug, P. v.d. Plas, J. Prins, M. van Strien, J.J. Verberg, H.Th. Wijsman, W.L. Hofman, O. den Hollander- Goudkuil, J.J. van den Hoven, M.B. Keezer en Th.J. Fles (posthuum). NOORDWIJK Hoever dierenlief de kan gaan, bewees een 26-jarige Leidenaar die in een Noordwijks asiel de nacht wilde doorbrengen bij zijn hond. De man was het dier enke le dagen geleden kwijtgeraakt. Hele dagen had hij lopen zoeken naar zijn „beessie". Vanmorgen om twee uur ontdekte de Leidenaar het dier in het Noordwijkse asiel en besloot de nacht bij 'm door te brengen. De Noord wijkse politie maakte echter een eind aan de logeerpartij. Nadat de Leide naar plechtig was beloofd dat hij zijn hond vanmorgen op kon komen ha len, stapte hij weer in zijn auto en reed naar huis. VERMOND Het hout- tuijwerkende bedrijf Dek- uitf BV, waartoe ook Dek- p.r Tennis Warmond be- d^rt, heeft plannen om va) sporthal te bouwen e cbij het tenniscomplex in hfl Warmondse Veerpol- 4 De hal zou moeten ^Jjpen op een nog braak tend stuk terrein tus- jajj de tennishallen en steana Sport. De sporthal Pfet geschikt zijn voor de 1 Este zaalsporten, zoals 'de|voetbal, zaalhandbal, wJketbal, badminton, mi crokorfbal en zaalhockey. De sporthal zou zeer com pleet worden uitgerust, met tribunes voor 400 tnt 500 toeschouwers, vier kleedkamers en een res taurant met bar. De afme tingen zouden 30 bij 50 meter bedragen. Dekker wil overigens eerst nog bekijken of er voldoende belangstelling is voor een sporthal alvorens aan het pro ject te beginnen. De eerste ge sprekken met de gemeente Warmond hebben inmiddels al plaatsgevonden. Volgens ei genaar/directeur Dekker heeft Warmond zelf gevraagd om deze sportaccommodatie. De heer Dekker: „Anders komen ze er nooit aan. Warmond is maar een kleine gemeente en zou een sporthal moeilijk zelf kunnen exploiteren. Het ont breekt gemeenten vaak aan een goed management om een sporthal behoorlijk te kunnen runnen, dat zie je steeds weer en vooral kleine gemeentel? zijn daarom afhankelijk van particulier initiatief". De gemeente Warmond is be reid om de industriebestem ming die nu nog op het terrein in de Veerpolder rust, te wijzi- Het braakliggend stuk grond tussen de tennishal en Sauna Sport. gen in een sportbestemming. „Het wordt eigenlijk een com binatie", vertelt de heer Dek ker. „Wij willen de sporthal combineren met de bouw van houtopslag voor Dekker Hout Warmond, waaraan we grote behoefte hebben". Verder zal bekeken worden of de ge meente Leiden ook bereid is bij te dragen aan de komst van een sporthal. „De praktijk heeft ons geleerd dat de mees te tennissers uit de Leidse Me- renwijk komen. Het tennis- centrum is makkelijk bereik baar vanuit de Merenwijk", al dus de heer Dekker. Dekker ontplooit veel activi teiten in de Warmondse Veer polder. Momenteel wordt het tenniscomplex uitgebreid met onder meer 12 buitenbanen en een verwarmd zwembad. Het Warmondse college van burgemeester van wethouders heeft officieel nog geen stand punt ingenomen over de even tuele bouw van een sporthal. Gemeentesecretaris Zoetemelk juicht de komst van een derge lijke hal niettemin toe. „In Warmond hebben we alleen sportzaal Klimop aan de Ende- poellaan en die is niet geschikt voor bepaalde sporten, zoals handbal. De handbalvereni ging Warmunda moet bijvoor beeld uitwijken naar de sport hal in Sassenheim", aldus Zoe temelk. ath C7 atl| hotoERDORP De leden de raadscommissie sport ■Évelzijn zijn helemaal in de geraakt van Marte Röling. I bekende Amsterdamse Istenares was hoogtsperson- "l^naar Leiderdorp gekomen J.I haar ideeën over het istwerk dat zij voor de tiszaal moet maken uiteen ietten. de vorige raadscommissie- [adering vond een uitge- de discussie plaats over de eding van de ƒ20.000,- die et kader van ae zogenaajn- en procentregeling voor de ■acht was uitgetrokken, deel van de raadscommis sie stelde toen dat de plaatselij ke en regionale kunstenaars buiten spel waren gezet. Gis teravond was daarvan niets te merken. Marte Röling zal, zoals zij zelf zei, „een zeer goed gelijkend portret van de Leiderdorpse gemeenschap maken. Zij wil de geschiedenis van Leider dorp uitbeelden in de vorm van acht grote tekeningen, die over de verschillende wanden verspreid een plaats in de Lei derdorpse raadszaal zullen krijgen. De tekeningen wor den in zwart-wit uitgevoerd hier en daar van kleuren voorzien. Marte Röling deed haar inspiratie op uit de ver schillende boeken die over de geschiedenis van Leiderdorp zijn verschenen. De tekenin gen worden uitgevoerd in de stijl van het statieportret dat zij van Koningin Beatrix heeft gemaakt. Van dit portret waar 220 zeefdrukken van zijn ge maakt toonde zij een exem plaar aan de commissieleden. Wethouder Irma Gehner (VVD) was hiervan zo onder de indruk, dat zij het college zal voorstellen een exemplaar hiervan, kosten 600,-, aan te kopen, ter vervanging van de statiefoto van Beatrix en Claus die nu aan de wand achter de collegetafel prijkt. V) OEGSTGEEST De Oegst geestse gemeenteraad is gister avond in meerderheid ak koord gegaan met de aanstel ling van een „onderzoeksamb tenaar sociale zaken". Alleen het PPR-raadslid Van Eisen verklaarde zich pertinent te genstander van de aanstelling van een dergelijke ambtenaar. Het CDA-raadslid Van Veen verklaarde na een jaar een evaluatie van de werkzaamhe den van de ambtenaar te wil len zien. Hij verzocht het col lege ook zeer helder naar bui ten duidelijk te maken waar het bij een sociaal rechercheur om gaat. Het PvdA-raadslid Haasnoot vroeg om een duide lijke taakomschrijving voor de onderzoeksambtenaar. Hij stel de ook dat het werk van deze man zich niet alleen op de werknemer maar ook op de werkgever moest richten. De D'66-er Wuisman: „Wie zich gewoon aan de regels houdt hoeft niets te vrezen, het gaat om een gewoon maatschappe lijk gebeuren. De liberaal, de heer Moonen toonde zich ver heugd met de wens een derge lijke „onderzoeksambtenaar" aan te stellen. Maar hij ging in het oog van de overige raads fracties te ver toen hij het had over telefonische meldingen van vermeend misbruik van speciale uitkeringen. De christen-democraat Van Veen reageerde hier onmid dellijk op en burgemeester Scheenstra stelde duidelijk dat op telefoontjes niet gereageerd zal worden. De onderzoek sambtenaar zal op verzoek van B en W optreden. „Hij krijgt géén toegang tot de dossiers van sociale zaken, in het uiter ste geval alleen tot dat dossier van degene die misbruik maakt van de uitkeringen.... en dan alleen nog maar wan neer er een duidelijk vermoe den bestaat." Aldus de wet houder mevrouw Th. Blom-de Koek van Leeuwen. LISSE Door wethouder G. v.d. Berg van Lisse werden gisteravond in gebouw Sal va- tori aan de Wagenstraat de WOL-dagen geopend. Voordat de wethouder het woord kreeg, vertelde voorzitster me vrouw Bep Kortekaas-Stevens nog, een en ander over de ach terliggende actie die werd ge houden voor dr. Greet Riet kerk en Pater Jaap Zonne veld. Beiden hebben net mooie bedrag van 9.779,30 van de WOL ontvangen. De actie van dit jaar wordt ge houden voor het werk van Pa ter Cock Clemens in Chili en voor Ger en Alie Tromp in de binnenlanden van Suriname. Buiten de schrijnende armoe de, heerst er in beide landen geweld en onderdrukking, waar de allerarmsten vaak de dupe van zijn. Wethouder Van der Berg zei van mening te zijn dat de Lis- sese werkgroep ook in het tweede actie-jaar een goede hulpverleningskeuze heeft ge maakt. Met name het onder wijs, dat <Je Lissers na aan het hart ligt. Een onderwijsprojekt steunen dat door de familie Tromp in Suriname wordt uit gevoerd, moet de plaatselijke bevolking dus wel aanspreken. Ook het doel waarvoor Pater Lemmers in Chili middelen nodig heeft ligt ons zeer goed, namelijk de mensen leren hoe waardevol het is om zelf pro- dukten te telen. Pater Lem mers mist de steun van een congregatie waar de meeste andere missionarissen lid van zijn. Hij heèft de steun vanuit Lisse dus zeer hard nodig. De wethouder spoorde bij de ope ning dan ook een ieder aan om de plaatsgenoten die in de ont wikkelingsgebieden aan het werk zijn materieel te steunen, waarbij hij de werkgroep WOL als organisator veel suc ces toewenste. LISSE Het Nationaal Kampioenschap Jonge Koks in Op leiding had dit jaar een unicum: onder de negen finalisten be vonden zich twee vrouwen, van wie er bovendien nog een in* de prijzen viel ook. Gisteravond werden in de CNB-hal in Lisse de prijzen aan de winnaars van deze titelstrijd uitge reikt door staatssecretaris P. van Zeil van economische zaken. De titel ging naar de 22-jarige G.J.W. Hutzemakers uit het Limburgse Valkenburg. Deze vijfdejaars in het SVH-leerlin- genstelsel werd op de voet gevolgd de 19-jarige Gerda Moon en, vijfdejaars in het leerlingenstelsel en werkzaam in Heeze en 22-jarige J.C. van der Sluis, ook al vijfdejaars en werk zaam in Oisterwijk. Overigens zat bij de negen finalisten ook een streekgenoot, de 21-jarige heer Philipse uit Lisserbroek. De staatssecretaris wees er voor de prijsuitreiking op dat vak manschap en inzet onmisbare factoren zijn om de landsecono- mie weer omhoog te krijgen. „Dit nationaal kampioenschap is een belangrijk instrument om gedegen vakmanschap te be vorderen, Dat is noodzakelijk voor het economisch herstel". Overigens wees de heer Van Zeil erop dat het kabinet wil bijdragen aan het creëren van leerlingenplaatsen door het be drijfsleven daarbij te betrekken. De strijd tussen de jonge koks, georganiseerd door de Stich ting Vakopleidingen Horeca (SVH) en de Horeca Inkoop Cen trale (HIC) krijgt overigens een vervolg, aldus werd gister avond aangekondigd. Vanaf 1985 zal er ook een Nationaal Kampioenschap voor gastheren en -vrouwen in opleiding worden gehouden. Dit jaar werd daarmee een voorzichtig be gin gemaakt door leerlingen van de middelbare en hogere ho telvakscholen en het leerlingenstelsel een scriptie over het „modern Gastheerschap" te laten maken hierover. Winnares werd Wilma Kappelle van de Christelijke MHS in Apeldoorn, tweede Greet Visser die via het leerlingenstelsel werkt in Gasselte en derde René Koopman van de MHS in Wagenin- gen. Tot slot werd de J.Th. Heering-wisselbokaal voor de meest creatieve inzending in de culinaire wedstrijd, in de wacht gesleept door de 20-jarige D. Otto, vierdejaars in het leerlingenstelsel en werkzaam in Amsterdam. Staatssecretaris P. van Zeil (geheel links op de foto) bij de winnende koks: van links naar rechts: G. Moonen, G. Hutze makers en J. van der Sluis. Brieven' graag kórt en duidelijk geschreven. De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken té bekorten. \strrijheid Waardenburg pleit voor overheidssteun voor de en inrichting van ge- glshuizen en voor opleiding geestelijken van de islam. )JJ betrekkingen met landen i Saoedi-Arabië kunnen on- sjstig beïnvloed worden Wneer onze regering geen >.*>lg geeft aan deze sugges- l'lzo waarschuwt hij. Wij zijn H gastvrij land, gelukkig. 'Jir het moet niet zo worden 4 wij in ons eigen land wor- I gediscrimineerd en bang kritiek te leveren omdat qanders worden uitgemaakt "T fascist. Er wordt zat sub- b gegeven aan tal van orga- voor buitenlanders. i| wensen verschoond te blij- 'I van dreigementen en Jngelandij van mensen die Jns land gastvrij zijn ont- Igen. Op onze gastvrijheid wij trots, maar er moet h misbruik van worden ge- :1fkt. P. de Jong DEN HAAG Ziekenfonds Met vele anderen heb ik altijd gemeend dat CDA de afkor ting was van Christen Demo cratisch Appèl. Nu ik echter lees dat een van deze christe lijke kamerleden heeft be dacht dat ziekenfondsverze kerden na drie jaar 2,3 miljard gulden 's jaars kunnen inleve ren, weet ik wel zeker dat CDA katechetisch diabolisch appèl betekent, daar alleen in een dergelijke partij een der gelijk duivels 'denkbeeld' kan worden uitgebroed. Het zijn weer degenen die minder dan achtenveertigduizend gulden per jaar verdienen die de be- lastingfaciliteiten van Ruding moeten bekostigen. En deze zijn alleen ten faveure van hen, die volgens de diverse verkiezingsprogramma's juist het minst zouden worden ont zien. J.S.J. Zwagerman, RIJSWIJK GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS,MUZIEK THEATER, RECREATIE.EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA NOORDWIJK „Ik zal mijn best doen voor de ge handicapten en voor de kinderen van de Buiten kliniek in het bijzonder". Met deze woorden nam Peter Werner gistermid dag afscheid van de Noordwijkse Buitenkli niek om per rolstoel 15.000 kilometer in de Verenigde Staten af te leggen. Doel van de tocht is het bijeenbrengen van geld zodat dit speciale kinderziekenhuis niet ge sloten hoeft te worden. Zoals bekend wordt de kliniek met opheffing be dreigd omdat het Acade misch Ziekenhuis Leiden (AZL), waarvan het on derdeel is, drastisch moet bezuinigen. Een groep ouders is in oktober vorig jaar, toen het plan voor de sluiting van de Noordwijkse Buitenkliniek bekend werd gemaakt, in actie gekomen. „Dit moet behouden blijven. Dit is een uniek ziekenhuis waarin kindéren in de huise lijke omgeving worden ver zórgd en niet gehospitaliseerd worden. Waar de kinderen in hun kleren rondlopen, buiten spelen, kunnen zwemmen en als kind behandeld worden en niet als patiënt. De kinderen komen hier graag terwijl ze bang zijn voor en onhandel baar worden door een langdu rig verblijf in een gewoon zie kenhuis", was het motto. In de Buitenkliniek, die juist om dit streven in 1965 werd gesticht in het geboortehuis van de dichteres Henriètte Roland Holst aan het Noordwijkse Lindenplein, is plaats voor dertig patiëntjes. Kinderen kunnen er worden opgenomen wegens langdurige en/of chro nische ziekten, aangeboren af wijkingen. psycho-somatische problemen en als ze om de een of andere reden een ontwikke lingsachterstand hebben. Tij dens hun verblijf worden ze onopvallend geobserveerd, on derzocht en behandeld terwijl hun leventje, ook in de school klas. gewoon door gaat in de huiselijke omgeving. Omdat van de zijde van de zie kenhuisdirectie gesteld was dat er geen andere redenen dan financiële zijn voor de sluiting van deze kinderafde ling voor langdurig en chro nisch zieke kinderen, sloegen de ouders de handen ineen om het benodigde geld op tafel te brengen zodat de kliniek be houden kan blijven. Probleem is alleen dat nog steeds niet duidelijk is hoeveel geld er nodig is. De bedragen die het AZL noemt variëren van een half tot anderhalf mil joen gulden per jaar. De ou ders hebben de indruk dat er sprake is van „natte vinger werk" bij de ramingen. Zij gaan dan.ook uit van voorlopi ge bedragen omdat er bij die opgaven door het AZL geen rekening is gehouden met het feit dat de verhuizing van de Buitenkliniek naar het terrein van het AZL in Leiden erg veel geld kost, dat er geen re kening is gehouden met de door de Buitenkliniek zelf ver leden jaar gedane bezuini gingsvoorstellen zoals ophef fing van de baby-afdeling in Buitenkliniek. Noordwijk en dat er ook geen rekening is gehouden met de kosten van (ver)bouw in Lei den. Inmiddels krijgt de kliniek van alle kanten aandacht. Zo kwam er een bejaarde dame op de voor haar vrij-reizen- dag helemaal uit Eindhoven via Noordwijk naar De Lier om kennis te maken met Nel- leke Bakkeren van de Stich ting Instandhouding Buiten kliniek en een donatie vanuit haar „familiekapitaaltje" te doen en kwam er eergisteren een Belgische professor met 25 studenten op „werkbezoek", omdat hij een instelling als dit kinderziekenhuis niet kende. Sinds het begin van de actie in januari zijn er inmiddels enke le duizenden gulden binnenge komen voor het behoud van de Buitenkliniek. Verder ho pen de ouders dat veel mensen de tocht van Peter Werner door Amerika ten behoeve van de Buitenkliniek willen sponsoren. De actie is op touw gezet met het motto „Een dub beltje per meter voor Peter". Iedereen kan dus deze zaak sponsoren door een meter of meer een dubbeltje over te maken op gironummer 52045 van de Stichting Instandhou ding Buitenkliniek

Leidse Courant | 1984 | | pagina 9