Heineken von mout en tijd rijp voor een „katechetisch 99 boekwerk VAN WASSENAER OBDAMSCHOOL SLUIT KOMEND SCHOOLJAAR /an der Heijden iaag toch bouwen IER: TOT LERING EN PLEZIER paspoort vergeten Konsumentenman filmt Leidse renovatie IDEN/REGIO CeidaeGomant VRIJDAG 23 MAART 1984 PAGINA 5 Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 - 12 22 44 op toestel 10. Kritiek op gang van zaken rond Casper WOUBRUGGE De brief van het college van B en W van de gemeente Alkemade aan de Woubrugse bestuurde- ren gaf de laatsten gelegen heid om het hart over Casper eens flink te luchten. Zij lieten die "gelegenheid gisteravond tijdens de raadsvergadering niet voorbijgaan. Raadslid Hendriks (PvdA) vond het gehannes in het be stuur van Casper „uiterst on verkwikkelijk". Hij stelde, dat de betrokken gemeenten hun best moesten doen om hun misser zo elegant mogelijk te verdelen. Van Woerden (VVD) was van mening, dat de activiteiten van Alkemade af keuring verdienden. Hij had de indruk dat deze gemeente De Zwarte Piet voor het groot ste deel naar de andere ge meenten toe speelde. Burge meester Brouwer de Koning betreurde de opstelling van Alkemade. De Woubrugse raad toonde begrip voor het aftreden van het dagelijks be stuur van Casper. Met de in menging van G.S. in deze zaak toonde men zich overigens ook niet gelukkig. Volgende week dinsdag krijgt het debacle Cas per zijn vervolg in een verga dering van het algemeen be stuur in het gemeentehuis van Woubrugge. De wijziging van de bezoldi gingsverordening voor het ge- meentepersoneel blijft in Wou brugge op bezwaren stuiten. Men acht de handelswijze van de minister in het salariscon flict vorig najaar volstrekt verwerpelijk. Guus Hendriks wilde de zaak van de agenda afvoeren om op deze wijze te protesteren. Dat lukte echter niet. De bezoldigingsverorde ning, met daarin de salarisver minderingen werd aangeno men, omdat men met het oog op de naleving van de wet niet anders kan. Besloten werd om een motie aan te nemen, waar in wordt gewezen op het vol strekt verwerpelijk handelen van de minister van binnen landse zaken in het looncon- flict met de ambtenaren. Het is een werk, in hardkar- tonnen band, dat, voor een deel, bol staat van caricatura- le stripfiguren die je bij een strippencentrale engros kunt verkrijgen. Eigenlijk een beetje aan de vele kant, die figuren, want over het alge meen maken ze de beschou wer duidelijk, dat bier inne men prettig weg tot excessen kan leiden. Maar los daarvan vertonen de 174 bladzijden ook erg mooie fotoreproduk- ties, die het boek „as a who le" bijzonder aantrekkelijk maken, samen met de ver strekte „info", waarom we tegenwoordig zozeer verle gen zitten. Het is geen grapje, maar het tekent de situatie wel. Ik ci teer: „Om de gemiddelde consumentensmaak te bepa len, zijn de publiekspanels onontbeerlijk. Een markton derzoekbureau brengt het hele jaar door in opdracht van Heineken steeds wisse lende groepjes bierdrinkers bij elkaar. In totaal zo'n vijf-, zeshonderd mensen. Iedereen wordt keurig met een taxi opgehaald en weer thuisge bracht. Het zijn echte lief hebbers, die dagelijks hun pilsje drinken en de smaak vers in het geheugen hebben. Ze zijn belangrijk als verte genwoordigers van miljoenen anderen. Met hun oordeel wordt rekening gehouden. Het publiek heeft recht op het pilsje dat het wil heb ben".... Ik zie deze groeperin gen als plezierig verraste „bierbiechtelingen" die het nuttige met het aangename mogen verenigen. Het hele jaar door. En maar proeven en oordelen. En dan met de taxi. Taxibedrijven rijden niet slechts op benzine, diesel of LPG, maar ook op bier; soms 1 op 8. Anders drinken... Ergens anders lees ik: „Vijf tig jaar geleden (de grote cri sis) had drank voor velen een heel andere betekenis dan te genwoordig. Destijds gingen gezinnen er aan ten gronde de man verdronk leed met De gebruikers, de pappenheimers, die na de vakantie terug zijn op hun vaste stek... geld van de steun. Er wordt nu anders gedronken, be heerster".... Terwijl alcohol een „ontremmende werking" blijft hebben. Hierbij past één van de vele in „Bier" opge nomen jolly good jokes" die alle met alcohol te maken hebben: „De rechter heeft een echtscheidingszaak. De echtgenoot wil van zijn vrouw af, omdat ze zo vaak in de kroeg is. „Zo te zien lust er ook wel een paar", merkt de rechter op. „Wat kunt u er dan op tegen heb ben dat uw vrouw drinkt?" „Dat is het niet", zegt de man. „Ze drinkt geen drup pel, maar ze komt me zo vaak ophalen". De één zal la chen, de ander niet. Zo gaan er heel wat aan de rol, in „Bier", waar de „bier techniek" en de graankorrels als een rode draad doorheen lopen. Wat zou u hier van zeggen?; helemaal volgens een maaksel in de moderne moppentrant opgebouwd. „Zitten er drie jonge poesjes te fantaseren wat ze later willen worden. Zegt de eer ste: „Directeur van een katte- voerfabriek, elke dag brok jes". Zegt de tweede: „Direc teur van een melkfabriek, elke dag melk". Zegt de der de: „Directeur van een brou werij, elke dag een kater". Leerzaams Zo kan ik nog vele alinea's doorgaan. Hetgeen me niet is veroorloofd. Bier en humor horen schijnbaar onafschei delijk bij elkaar. Totdat een grens overschreden is. In „Bier" wordt deze grens niet overschreden, hooguit aange geven. Behalve die bladwij zer (een „glas bier met een kraag" aan een lintje) treft u veel andere vermakelijkhe den en ook leerzaams aan. Dat zijn dan geen grapjes, maar je steekt er wat van op. Over de biergewoonten der Ouden en Nieuweren, over de ontwikkelingsprocessen, over de dynastie Heineken (drie generaties), over het kelderbier en het computer- bier, de hooidorst, over de brouwende kloosterlingen die, buiten het koorgebed om, altijd al brood in bier hebben gezien. Soms is het bijna „El- sevier's" of „Time", of zelfs „Libelle" met recepten. Maar het blijft boeien; dat beloof ik u. Gerst werd mout, en je hebt ook Stout. Gerstemout en water, hop en gist. Ziedaar de oorzaak van veel ellende (al in de dagen van Asterix en Obelix), maar tevens de drijf veer van „Bier", dat ook een boek van Heineken werd. Ik kan het niet laten, even Lei- dens superbe burgemeester Cees Goekoop erbij te halen. Goekoop, die de boekpresen tatie magistraal op de voet volgde (zelfs met een leeg glas ging hij naar „achte ren"), had een paar dagen eerder in Amsterdam iets met „hop" te maken gehad. Zijn uitlatingen werden gere gistreerd door een „commu- nity-columnist-op-smaak" van een landelijk verschij nend en verre-schrijvend ochtendblad. Het had iets met een firmanaam te ma ken. Mr. Cees Goekoop ik blijf, door dik en dun, een fan van hem schudde z'n wilde manen, zette z'n bril recht, veranderde iets aan zijn vest, dat hem vooralsnog te ruim zit, en riep, waar schijnlijk in hoge nood, maar in vervoering en in het wilde weg, uit: „Hoppe, tot de dood erop volgt!" Maar dat was dan als een randgebeuren, buiten specifieke verant woordelijkheid van Heine ken. Echter afgezien daar van, zoudt u het boek „Bier" toch maar moeten aanschaf fen. Het liegt er niet om. Bier grijpt vrij diep in, in onze sa menleving. de, gezelligheidsdrinker. De schatkist zou niet zonder bier kunnen en wordt er in ruime mate mee gevuld. De accijns is het ogenblik zo'n 50 gulden per 100 liter. Heineken brouwde in '81 ruim 10 mil joen hectoliter. Dit beteken de, dat over dat jaar 500 mil joen gulden aan bieraccijns rechtstreeks naar 's rijks spaarpot ging. Voor de staat der Nederlanden is zoiets lo nend drankgebruik. Wat Fi nanciën betreft, mag er wel tweemaal zoveel gebrouwen worden. Maar maak je het te gek, ga je je aan bier te bui ten, en geraak je tot de ken nelijke staat, dan wordt ge bruik misbruik en word je bestraft. Dat is nu het hypo criete van de zaak. Zie daar maar eens uit te komen... Stripfiguren Bier. Pils. Pils is bier, maar bier hoeft niet steeds pils te wezen. Je hebt trouwens nog oud-bruin en dood bier, flauw en pittig, het Duitse en het Engelse type. Dat leer je uit het grote, van het gerste nat doordrenkte boek „Bier". IUBRUGGE De fa- te Van der Heijden 1 aan de Blauwpolder- 'fje in Hoogmade wel woning met garage ^wen. De gemeente fubrugge is gisteravond >rt" de knieën gegaan en ft besloten het daar lende bestemmings- i ten behoeve van deze igmadenaren te wijzi- Een groot aantal aan- Jigers van de familie der Heijden was gis- i-jvond met spandoeken tvezig bij de gemeente- ïsvergadering. plan van de heer Van der jen om in het buitenge meen woning met garage te 'even werd in het verleden de provincie goedge- 'e'd. B en W van Woubrug- '"pbben de bouwvergunnin- r"tot nu toe geweigerd om- pet gebied een agrarische jmming heeft. ^PvdA-raadslid Hendriks e vast dat de gemeente in verleden in gebreke is ge- n en allerlei soorten van i wees ook op de recrea- f activiteiten in die hoek Hoogmade, waar niets aan gedaan wordt. Het CDA-raads- lid Brunt stelde uiteindelijk voor het bestemmingsplan te wijzigen, om de heer Van der Heijden uit de moeilijkheden te helpen. Die kan geen kant meer op, omdat zijn lekkende woonboot niet meer bewoon baar is. Unaniem nam de ge meenteraad dit voorstel aan. Het ligt overigens in de bedoe ling om over ongeveer een jaar het bestemmingsplan Bui tengebied totaal te herzien. Volgende maand komt de wij ziging van het huidige bestem mingsplan aan de orde. Opluchting was er voor ten nisvereniging Hoogmade. Over de subsidie-aanvrage van de vereniging, die een nieuw clubhuis wil bouwen is heel wat te doen geweest. Plotse ling is men in Woubrugge tot de conclusie gekomen, dat er op het gebied van de verstrek king van kapitaalsubsidies ei genlijk geen beleid is. De wil lekeur in de beslissingen werd onder anderen door de raads leden Van der Nagel en Hen driks aan de kaak gesteld. De zaak is in studie bij een werk groep, die richtlijnen moet gaan ontwikkelen. Op de re sultaten van de studie wilde men de tennisclub echter niet laten wachten. Besloten werd om een maximale subsidie van elfduizend gulden te verstrek ken, zijnde tien procent van de geplande investering. 'LOFARENDSVEEN gebeurde enkele weken len. Een groep freesiak- prs uit Roelofarendsveen fte met vakgenoten een aar een Duits tuin- bedrijf. Dat daarbij de |s een obstakel zou kunnen }en, had men zich niet ge teerd. Want velen hadden paspoort meegenomen. Weel geharrewar was de douane wel bereid de tnet heren en de bijbeho rende dames toe te laten. Daarop ging de Nederlandse douane dwars liggen. Zoals de Britse Iron Lady de EG-ge- dachte frustreert, zo stelde de vaderlandse douaniers, dat de tuinders er wel „uit" mochten, maar er straks zonder paspoort niet meer „in kwamen. Over vreemdelingenbeleid gespro ken dus. Om uit de impasse te komen, werd het gezelschap gesplitst in een categorie mét en een zonder paspoort. De eerste categorie werkte nor maal het programma af en de tweede groep bleef kniezend aan de grens achter. In het contactblad van de Veense EMM-veiling wordt zelfs van „uitgehongerd" gesproken. Maar zoals bij de meeste Ne derlandse uitstapjes, was het hoogtepunt van de excursie een gezamenlijke maaltijd. En zo kwam alles nog goed, en kijkt het EMM-contactblad te rug op een „geslaagde dag". Te weinig leerlingen WASSENAAR De Van Wassenaer Obdamschool in Wassenaar zal zijn deuren moeten sluiten. Het aantal leerlingen is inmiddels zover gedaald dat voortzetting van deze openbare lagere school door de gemeente „onverant woordelijk" wordt genoemd. Het gemeentebestuur van Wassenaar gaat er vanuit dat de leerlingen op de Wethouder Huibregtseschool geplaatst kunnen worden. Momenteel telt de Van Wasse naer Obdamschool nog zo'n 56 leerlingen. Dat aantal neemt echter gestaag af. Burgemees ter en wethouders van Wasse naar vermoeden dat het nieu we schooljaar met minder dan 39 leerlingen 'begonnen moet worden. Dat aantal geeft vol gens de huidige onderwijswet slechts recht op twee leer krachten, een hoofd van de school en een onderwijzer. „Wij achten een situatie, waar bij slechts twee leertkrachten op de school overblijven, on verantwoord", aldus B en W, die menen dat de kinderen de dupe worden van zo'n geringe bezetting. Het gemeentebestuur komt daarom tot de conclusie dat de school met ingang van het nieuwe schooljaar, 1 augustus v^n dit jaar, moet worden op geheven. De leerlingen kun nen, als de ouders dat ook wensen, naar de Wethouder Huibregtseschool aan de Bur- manlaan. Dat betekent dat ook de positie van die school wordt versterkt. Eervol ontslag De leerkrachten van de Van Wassenaer Obdamschool zul len voorlopig eervol worden ontslagen en een wachtgel duitkering krijgen. Als een groot deel van de leerlingen inderdaad de Wethouder Hui bregtseschool gaat bezoeken, bestaat de mogelijkheid dat een van hen alsnog daar kan gaan lesgeven. Dat hangt af van het aantal leerlingen op de openbare scholen. De sluiting van de Van Wasse naer Obdamschool heeft voor lopig nog geen gevolgen voor de kleuterschool Ons Honk, die aan deze basisschool is ver bonden. Ophefing van die kleuterschool achten B en W nog niet gewenst. Dat zou pas het best kunnen gebeuren als alle overgebleven openbare la gere scholen zouden fuseren, waar Wassenaar nu hard naar streeft. De Wassenaarse raad zal bin nenkort een beslissing moeten nemen over een' wijziging van het scholenplan, waarin dan wordt uitgegaan van nog slechts twee openbare scholen in Wassenaar. Dat zijn de Bloemcampschool in Wasse naar-Zuid en de Wethouder Huibregtseschool in Wasse naar-Noord. De afstand tussen die scholen bedraagt 4,6 km. Mocht Wassenaar inderdaad ooit overgaan tot slechts een openbare basisschool in Wasse naar, dan wordt de afstand tot die school voor veel kinderen dus heel groot. LEIDEN Voor het VAR A-programma De Komsumentenman zijn gisteren in Leiden opnamen gemaakt. In de uitzending van volgende week dinsdag vast staat dat nog niet, het kan ook één van de daaropvolgende uitzendingen worden wil men aandacht besteden aan problemen rond het renoveren van wo ningen. Met name wil de Konsumentenman waarschuwen „voor alles wat huurders kan overkomen, wanneer de renovatie van hun woning aan de orde is". Als voorbeeld zijn de woningen van wo ningbouwvereniging Ons Belang aan de Willem Zwijgerlaan ge nomen. Een aantal bewoners van onder meer de Pieter Both- straat en de J.P. Coenhof ligt al maanden met de gemeente en de woningbouwvereniging in de clinch over de renovatie van hun woningen. Het conflict ontstond rond de huren van de wo ningen. Aanvankelijk zou de huur met gemiddeld 48,50 om hoog gaan en later werd dat gemiddeld 88,-. Er zouden fouten in de berekeningen zijn gemaakt, maar bewoners bleven van mening, dat niet zij voor die fouten moeten opdraaien, maar de gene die voor de plannen en de uitvoering verantwoordelijk zijn. Een aantal huurders weigert nog steeds om die huurverho ging te betalen. Vólgens bewoners zouden huurders, die weige ren het nieuwe huurcontract te tekenen op allerlei manieren on der druk worden gezet. Ook de manier waarop de renovatie in een aantal gevallen is uitgevoerd, riep en roept protesten op. Zo ontstond in sommige woningen schimmel. Momenteel wordt daarvoor naar een oplossing gezocht. pewel in onze editie kn gisteren al enigszins geschreven werd hoe het [-peel rond het uitko ken van het boek „Bier" ^th voltrok, is het mis- Jhien toch nog wel aar- r jg iets meer aandacht i )n deze „grote katechis- rius" van Heineken "fimers, dit brouwend 3 ncern vond dat „het aar eens moest gebeu- n" te besteden. Ui- raard draait alles in dit pvige kijk- en leesboek -tri het bier. Je zou zelfs pnnen denken, als je rit doorgebladerd hebt, "kt er zonder bier niet Jeer te leven valt. Et is ook vaak bij de wilde ipbellen af: bier doordringt ze maatschappij, van de uwige kroeg, het pilsje uis, tot in de reserves van f- superbrouwer, die net zo ed een slachtoffer van de e cus is als de tapper en de rstige, al dan niet verslaaf-

Leidse Courant | 1984 | | pagina 5