Computer bezorgt Sociale Dienst veel moeilijkheden Surinaamse studenten uiken onder uit ingst voor uitzetting De tastbare emotie van Ma ja van Hall Alweer een stropdas EIDEN CcidócOowicmt VRIJDAG 23 MAART 1984 PAGINA 3" Kinderen fietsen voor kinderen LEIDEN Ruim 20 scholen uit Leiden en omgeving heb- aen reeds toegezegd mee te zullen fietsen met de landelijke ■aktie „Kinderen fietsen voor kinderen", georganiseerd door de vereniging Wereldkinderen, regio Den Haag. Deze aktie wordt zaterdag 19 mei in een groot aantal steden, waaronder Leiden en Alphen aan den Rijn, gehouden. De kinderen kunnen routes uitkiezen van 15, 30 en 60 kilometer, die zijn jitgestippeld door wielervereniging Swift. *De bedoeling van de fietstocht is dat de kinderen per afge legde kilometer worden gesponsord, geld krijgen van fami- i ie of middenstanders enz. Dit geld is bestemd voor kinde ken in de Derde Wereld en dan vooral voor kinderen in kin dertehuizen en crèches zoals in Nagpur in India en in Villa- /incencio in Colombia. Ook gaat steun naar het werk van sjPater Zwijssen in India. Belangstellenden voor de fietstocht ''cunnen zich nog inschrijven. Het inschrijfgeld bedraagt 4 l| [lilden. Meer informatie bij Denis Huijsman tel. 071-220690 li if Wim van Schie tel. 071-216336. Man valt van ladder LEIDEN Een 28-jarige schilder uit Katwijk is gisterochtend rond half negen van een ladder geval len. De man was aan het werk aan een woning aan de Zwanezijde in de Merenwijk. Hij kwam zeven meter lager op een partij grintte- gels terecht. De man is met een bekkenfractuur naar het AZL vervoerd. Een 18-ja- rige glazenwasser uit Rotterdam werd een uur later met een gebro ken enkel naar het ziekenhuis vervoerd. De man was bij het was sen van de ruiten van het belas tingkantoor aan de binnenzijde van het gebouw uit het kozijn ge stapt en met zijn voet blijven ha ken achter een paar verwarmings buizen. Politie maant feestende studenten tot kalmte LEIDEN De politie heeft vannacht diverse malen op moeten treden in het studentenhuis aan het Flanorpad. Een groepje van tien studenten bezorgden de omwonenden zoveel overlast, dat de politie de feestvierders tot twee maal toe tot kalmte moest manen. Toen de politie voor de eerste maal rond kwart voor twaalf het studentenhuis bezocht, bleek het fietspad bezaaid met glas dat van drie hoog naar beneden was gegooid. Omstanders verklaar den bijna geraakt te zijn door het vallend glaswerk. De feest vierders werden gesommeerd het glas op te ruimen. Zo'n twee uur later werd de politie opnieuw te hulp geroepen. Op de derde etage bleek het een enorme herrie te zijn terwijl een aantal stu denten van drie hoog naar beneden urineerden. Onder scheld partijen van de feestgangers maakten de agenten een einde aan het gezellig samenzijn waarna de rust in het studentenhuis weerkeerde. !DEN Bij de Ge- leentelijke Sociale Dienst rSD) zijn wat problemen uitstaan door de over- :hakeling van het ene op ït andere computersys- :m. Hierdoor is het aan klachten toegenomen, 'as er vroeger sprake ran 75 a 100 mensen die ïun uitkering niet op tijd itvingen, momenteel lat het wekelijks om zo'n gevallen. GSD-direc- Jeur O. Scheepbouwer zei {isteravond in de raads commissie voor maat schappelijke aangelegen heden, volksgezondheid en cultuur (MVC) dat de problemen van tijdelijke aard zijn. De GSD wil ook overschake len van een wekelijkse naar een maandelijkse betaling. Volgens Scheepbouwer heb ben er zich bij dit proces (overstappen op een ander computersysteem) zaken voor gedaan die „zelfs door een zin nig mens niet waren te voor zien". Dat het aantal klachten is verdubbeld, wordt door de directeur verklaard met: „Af en toe faalt het systeem. Ook worden door het personeel fouten gemaakt. Dit komt door onervarenheid in het werken met de computer", aldus Scheepbouwer die toegeeft dat deze fouten hebben geleid tot verkeerde uitkeringen. Een en ander zou hebben ge leid tot grote spanningen on der het personeel. Er zou spra ke zijn van hartklachten en hoge bloeddruk. Vooral op vrijdagmiddagen, wanneer de wachtkamers vol zitten met mensen die geen uitkering hebben ontvangen, is de druk op de werknemers van de GSD groot. De directie zou maar weinig oog hebben voor deze problemen. Dit werd gis teravond ten stelligste ontkend door Scheepbouwer. „Wij staan altijd open voor kritiek en opmerkingen van het per soneel. Maar dit heeft er he laas niet toe geleid dat alle problemen zijn opgelost". Over hartklachten en hoge bloed druk is Scheepbouwer niets bekend. „Het ziekteverzuim bij de Sociale Dienst ligt zelfs lager dan het landelijk gemid delde," aldus de directeur van de GSD. Wethouder P.H. Schoute (wel zijn) wees de commissieleden op de grote hoeveelheid werk die door de GSD moet worden verricht. Momenteel worden de uitkeringen nog per week uitbetaald. De gegevens van de cliënten van de GSD komen op maandag binnen, deze ge gevens moeten op dinsdag „op de computer staan" anders is men niet op tijd voor de beta ling op vrijdag. Schoute zei dat hij bewondering heeft voor het personeel van de GSD. „Als je kijkt naar het aantal clienten (5000), dan valt de hoeveelheid klachten mee. Al moet ik zeggen iedere fout er natuurlijk een teveel is". JAC wil duidelijkheid over huisvesting LEIDEN Het Jongeren Ad vies Centrum (JAC) heeft gis teravond in de raadscommissie voor maatschappelijke aange legenheden, volksgezondheid en cultuur (MVC) aangedron gen op duidelijkheid over de herhuisvesting van het JAC. Deze organisatie heeft van de gemeente nog steeds geen offi cieel aanbod voor een nieuw onderkomen ontvangen. Het JAC is momenteel gehuis vest aan de Caeciliastraat. Men beschikt daar over een ruimte van 150 vierkante meter. In verband met de restauratie van het Boerhaavecomplex moet het JAC weg uit de Cae ciliastraat. Overigens heeft de gmeente nog geen opdracht tot verhuizing gegeven, zegt het JAC. De gemeente heeft wel vervangende ruimte aangebo den in de „Witte Poort". Volgens het JAC gaat het hier om een onofficieel aanbod. Als dit aanbod officieel wordt, dan is het adviescentrum van plan dat af te wijzen. De ruimte in de „Witte Poort" is te klein en voldoet niet aan de eisen die het JAC eraan stelt. Wethou der P.H. Schoute (welzijn) zei gisteravond dat het JAC bij hem aan het verkeerde adres was. Hij zal over deze kwestie contact opnemen met zijn col lega P. Bordewijk (financiën). Dependance De dependance van de Ge meentelijke Sociale Dienst (GSD) aan de Herensingel ver huist naar het gezondheidscen trum aan de Bernhardkade. Ook wordt de opening van een extra dependance overwogen. Deze zou of in het Morskwar- tier, of in de Stevenshofjespol- der moeten worden gesitueerd. Het gaat hier om spreekka merruimtes van de GSD. Financiële nood door Surinaamse deviezenstop ui fcLEIDEN „In Leiden o.zijn zo'n 20 tot 25 Suri- irJiaamse studenten in nood -geraakt door de vorige itfnaand door Suriname af gekondigde deviezenstop. ifCen aantal van hen is al aondergedoken, uit angst edat de vreemdelingenpoli tie hen, wegens gebrek :i»an financiële middelen oor hun onderhoud, op iet vliegtuig naar huis zal tten". Dit zegt Paul Day, ormingswerker bij de ereniging voor buiten- dse studenten in Lei- in, LISC. Het Leids uni- Tsiteitsbestuur heeft nu vijfde brief sinds ril 1983 gereed aan mi- Deetman van on- erwijs om de aandacht de financiële positie te ;tigen en te vragen om dersteuning, bijvoor- ld in de vorm van itudietoelagen. De westie speelt inmiddels •k al in het parlement, anuit de Tweede Kamer voorgesteld om uit het ;twikkelingsgeld voor iame, dat sinds de iuterse aan de macht am, is bevroren', een 1 toe te kennen aan de lijdende studenten, ministerraad zal daar in dezer dagen een be- d|lissing over nemen. [et gaat om de groep studen- :n die na de kwestie van de J ecembermoorden van 1982 naar Nederland zijn gevlucht. Zij bleven afhankelijk van fi nanciële steun van ouders in Suriname of van familie die hen in Nederland opving. Slechts enkelen vroegen een vluchtelingenstatus aan of lie ten zich naturaliseren. De meesten niet, e'n dat betekende dat zij geen financiële steun van de Nederlandse overheid konden verwachten. Het over maken van buitenlands geld is nu sinds februari jongstleden verboden door de Surinaamse regering. De deviezencommis- sie heeft dit in een brief be kendgemaakt. Als reden van het verbod wordt genoemd de grote kapitaalvlucht naar het buitenland. De studenten wordt daarom geadviseerd hun studie voort te zetten aan een Surinaamse instelling. Day zegt hierover: „Die brief is gewoon een lokmiddel. In feite heeft de universiteit in Paramaribo nog niets te bie den want zij functioneert niet. Ook veel docenten zijn ge vlucht na december 1982. We kunnen hier in de adverten ties in de kranten precies le zen voor welke universitaire functies vacatures bestaan. Mij zijn nog geen gevallen bekend waarin studenten vrijwillig op het vliegtuig naar huis zijn ge stapt". De universiteiten in Neder land hebben via de studenten decanen al meerdere' malen brieven aan de regering ge schreven om te wijzen op de slechte positie van de studen ten. Day: „De universiteit heeft zich indertijd wel inge spannen voor de opvang van de gevluchte studenten. Maar van politieke druk op Den Haag nu is weinig sprake. De LISC zelf kan niet veel voor hen doen. De Surinaamse stu denten die lid willen worden krijgen een gratis lidmaat schap aangeboden en verder hebben zij gratis maaltijden in onze mensa". Niet alle Surinamers zijn lid van de LISC. Mede daarom heeft vormingswerker Day geen volledig beeld van het probleem: „Zij studeren op vaak verschillende faculteiten en wonen nogal verspreid. Er zijn er die hier studeren, maar in Den Haag of zelfs Amster dam wonen. Bovendien, toen zij midden in het vorige stu diejaar naar Leiden kwamen, was hun eerste zorg om snel de opgelopen studie-achter- stand in te halen. Ze waren dus niet in de eerste plaats ge ïnteresseerd om lid te worden van een vereniging. Ze vor men nu eenmaal geen hechte groep die samen iets aan de si tuatie probeert te doen. Maar ja, er is nu eenmaal geen in stantie die echt iets voor hen kan doen", aldus Day. Als er al acties van Surinamers ko men verwacht hij dat dit op landelijke schaal zal gebeuren. Maar dan nog op een beperkte wijze: „Van de totale Suri naamse problematiek van het moment, neem bijvoorbeeld het dreigende bankroet, is de problematiek van de studen ten een relatief klein onder deel, hoe dringend zij ook is voor deze groep. Ik neem aan dat de landelijke organisaties voor Surinamers eerst opko men voor de belangen van het hele volk en daarin de studen tenbelangen mee laten spelen. Voorlopig kunnen we alleen maar hopen dat de vreemde lingenpolitie niet te streng op treedt". De Dresdner Vocalisten zingen burgemeester Goekoop toe. LEIDEN De Dresdner Vo calisten weten nu precies wat het standaardcadeau van een gemiddeld, Nederlands ge meentebestuur is. Afgelopen dinsdag kregen deze vier Oost- duitse zangers elk een stropdas van het Leiderdorpse college. Gisteren gingen de vier op be zoek bij burgemeester C. Goe koop van Leiden en die schonk hen, inderdaad, een stropdas met het Leidse ge meentewapen. De vier zangers hadden de stemmige, blauwe Leiderdorp- se das om hun hals geknoopt voordat ze zich bij burgemees ter Goekoop vervoegden. Deze stond op het punt om de (ook blauwe) Leidse dassen weg te geven toen hij de Leiderdorpse stropdassen ontwaarde. Daar op werden de Leidse dassen snel omgeruild voor bordeaux rode, zodat de Dresdner zan gers voortaan kunnen kiezen. De Dresdner Vocalisten vor men een kwartet dat in 1975 werd opgericht. Het bestaat uit de zangers: Gerd Reichard (le tenor), Wilfried Promnitz (2 tenor), Bodo Lange (bariton) en Reinhard Decker. Ze zin gen a cappella (zonder begelei ding van muziekinstrumenten) en vertolken muziek van alle tijden: madrigalen, wereldlijke en geestelijke liederen en op gewekte parodieën. Tijdens de informele bijeen komst in de kamer van de burgemeester zongen de vier één stuk uit dat repertoire. Dat zeer geslaagde minioptreden toonde aan waarom deze zan gers erg populair zijn in de landen van het Oostblok. Het kwartet treedt regelmatig op voor radio en tv. Het viertal is voor het eerst in Nederland. Ze zijn hier op uit nodiging van het Rijnlands Christelijk Mannenkoor en zijn te gast bij de familie Bon thond in Leiderdorp. De heer F. Bonthond, oud-secretaris van dit koor, zag de Dresdner Vocalisten in 1980 (tijdens zijn vakantie) optreden in Boeda pest. In Nederland worden in totaal negen concerten gege ven. De NCRV-radio maakt opnamen. Komende dinsdag is het kwar tet te zien en te horen in de Pieterskerk in Leiden en vrij dag 30 maart in de Leider dorpse Dorpskerk. Herman Brood Herman Brood and his Wild Romance treedt van avond op in het Leids Vrijetijds Centrum. Deze beken de Nederlandse rockster behoeft geen nadere aankon diging. Hij maakte verschillende goedverkopende langspeelplaten. Hij trad op in Amerika, ging enkele keren ten onder, maar kwam steeds weer des te ster ker terug. De kaarten kosten 7,50 gulden voorverkoop Plato), de zaal gaat om negen uur open. De nieuwe Herman Brood. Manam De Poolse new-wavegroep Manam treedt morgen op in het Leids Vrijetijds Centrum aan de Breestraat 66. Manam be hoort in Polen tot de absolute top. Rondom de provoceren de teksten van zangeres Kora bouwt de groep een modern geluid op dat niet onderdoet voor dat van westerse groe pen. Hun laatste single stond 24 weken in de Poolse top 20. De zaal gaat open om negen uur. De toegangsprijs bedraagt vijf gulden, LVC-leden betalen drie gulden vijftig. Vandenberg Het concert van de Nederlandse hardrock groep Van denberg, dat zaterdagayond in de Leidse Stadsgehoor zaal zou worden gehouden, gaat niet door. De organisa toren hebben het programma afgelast De reden voor het aflasten is niet bekend. Jazz-ballet Danshuis Achalay (naast de Morspoort) start maandag 2 april weer met nieuwe cursussen jazz-ballet. De danslei- ding wordt verzorgd door danspedagoge Yvonne Knijnen- burg. De cursus duurt 12 lessen en kost 75 gulden. Voor meer informatie over de cursus en eventuele opgave kan men Han Bijker bellen, tel. 071-149889. Cooptertest De Bataven-Leiden houdt zaterdag 31 maart een coop er test op de kunststofatletiekbaan in het Leidse Hout Het is de bedoeling dat in 12 minuten een zo groot mo gelijke afstand wordt afggelegd. Op deze wijze kan men zijn conditie testen. De test begint om twee uur. Het inschrijfgeld bedraagt fl,50 voor de jeugd tot en met 16 jaar en f 2 voor volwassenen. Er is kleed- en douchegelegenheid aanwezig. Voor vragen kan men bellen naar: 01717-6689. Jazzavond Jazzzolder Hot House (Breestraat 66) houdt zaterdag 31 maart het jaarlijkse avondje met groepen uit Leiden en omstreken. Toon Roos met zijn kwartet (Hans Eijkenaar, Robert-Jan Vermeulen en Onno Gerritsen), een groep met drie contrabassisten (Willem Raadsvelt, Cedric Glans en Erik Pluyter) en de slagwerkgroep Motel Bokassa (Rob Bloemhof, Stefan van Campenhout, Kees Michielsen, Pier re van der Winkel en Marcel Willemsen) treden op. De Leidse jazzavond begint om negen uur, de toegangsprijs be draagt acht gulden. GROTER BEROEP OP EENMALIGE UITKERING LEIDEN De Leidse Sociale Dienst betaalde in 1983 2.845.400 uit in het kader van de eenmalige uitkering. In totaal werd aan 6.055 personen geld uitgekeerd. In 1982 werd onder 5.139 perso nen 1.732.853 verdeeld. Vorig jaar vroegen 8.491 personen eep eenmalige uitkering aan, hiervan moesten 2.436 aanvragers wor den teleurgesteld. In 1982 was er sprake van 7.148 aanvragers en 2.009 afwijzingen. De eenmalige uitkering is bestemd voor de echte minima en is bedoeld om de koopkracht van deze catego rie op peil te houden. OPENING DOOR BURGEMEESTER IN DE LAKENHAL LEIDEN Na de tentoonstel ling „De doorbraak van de moderne kunst in Nederland 1945-1951" is er wederom een zeer interessante expositie in het stedelijk museum De La kenhal. Tot 20 mei is daar na melijk de overzichtstentoon stelling van de Noordwijkse kunstenares Maja van Hall te zien. Burgemeester C. Goe koop verricht vanmiddag de officiële opening. De tentoon stelling geeft een goed beeld van Maja van Hall's ontwikke ling in 20 jaar beeldhouwen, waarbij zij vol overtuiging een eigen weg koos en niet toegaf aan modegrillen. Zeer de moeite waard is ook de door dr. Willemijn Stokvis vervaar digde catalogus, waarin de re latie tussen persoonlijke en kunstzinnige ontwikkeling van de kunstenares duidelijk wordt gemaakt. De hoofdlijn in het werk van Maja van Hall komt voort uit een innerlijke gedrevenheid om vorm te geven aan haar gevoelsleven. Met die benade ring behoort zij tot de belang rijke stroming in de kunst van de twintigste eeuw: het ex pressionisme. Het bewogen werk van de Zwitser Alberto Giacometti maakte diepe in druk op de kunstenares en in spireerde haar. Later, als haar beelden de meer krachtig ge sloten vormen aannemen, is het vooral de Engelse beeld houwer Henry Moore en de zoeker naar de oervorm de Roemeen Brancusi, waaraan zij zich verwant kan voelen. Ook heeft zij bewondering voor onder meer de Neder landse beeldhouwster Charlot te van Pallandt, een goede vriendin van haar, die ook in Noordwijk woont. Haar recen te werk echter, geeft steeds minder aanleiding, verwant schappen met andere kunste naars te zoeken. In haar hang naar vereenvoudiging, haar zoeken naar de essentie, lijkt zij tot oervormen, archetypen te komen, waarbij het verschil tussen heden en verleden geen rol meer speelt. Haar werk vertolkt nu steeds meer een tijdloos oergevoel. Ontsnappen Deze overzichtstentoonstelling van het werk van Maja van Hall laat de verschillende fa sen in haar leven en werk goed zien. Een hoofdthema in haar werk is het gevoel van gebonden zijn en willen ont vluchten. Zo geeft zij in haar vroege werk een expressieve reflectie op haar bestaan als huisvrouw. Zij bekijkt zichzelf in de serie „Sloofjes" met een sarcastisch afstandelijk glim lachje. Later geeft zij met ster ke uitdrukkingskracht gestalte aan de menselijke hulpeloos heid en maakt zij verder zoge naamde droombomen. Haar thema, gebonden zijn en toch willen ontsnappen, laat zij het duidelijkst zien in haar beel den van gespleten mensenli- Marja van Hall bij een van haar meest recente werkstukken. chamen. Het verlies van een ten: kind maakt dat zij de volko men machteloosheid van de mens tegenover zijn lot beleeft en maakt zij aangrijpende in windsels gewikkelde figuren, waarbij het spreken is ver stomd en die op kunstmatige wijze overeind gehouden moe ten worden. De dood is bij deze beelden heel nabij. Aan grijpend is hoe zij in een later werk met een bewuste snee de windsels van de aan stoelen gekluisterde figuren los snijdt. Het omhulsel van het bovenli chaam splijt open en een stevi ge gave vorm breekt naar bui een nieuwe mens, een gouden zon. Hier wordt de mens uit zich zelf, uit eigen kracht geboren. Het is een schitterende verbeelding van de overwinning op de dood. Daarna maakt zij beelden die machtig, koninklijk en geslo ten zijn als een samengebalde vuist: de vorm van een mens die de dingen heeft verwerkt, die weet en bewust heerst over zijn eigen leven. Maja schiep met deze van beeld tot beeld consequent uitgewerkte ont wikkelingslijn een heel zelf standig en uniek oeuvre en gaf op indringende wijze vorm aan een geestelijk proces. Maja van Hall exposeerde haar werk al vaak. In de loop der jaren kreeg zij ook een aantal monumentale opdrachten, waartoe zij telkens één van haar bestaande beelden in sterk vergrote vorm uitvoerde. Op de Kunstmesse 'Art 82 te Bazel oogste zij internationale succes. Zij werd hierna uitge nodigd voor een tentoonstel ling in Galerie Hilger in We nen en Galerie Schindler in Bern. SYLVIA VAN LEEUWEN

Leidse Courant | 1984 | | pagina 3