zelfvernietigingsdrang arometen lijden aan Davignon: landbouw akkoord wordt uitgevoerd uropese chauffeurs krijgen het gemakkelijker grootscheepse oefening Israëlisch leger Zuid-Afrika weer in gesprek met frontlijnstaat iUITENLANDCeidae Sowa/nt VRIJDAG 23 MAART 1984 PAGINA 15 Hessen veroordeelt bijeenkomst van oud- ss'ers (Van onze correspondent Gerard Kessels) BONN Het parle ment van de West- duitse deelstaat Hes sen heeft de bijeen komst van oud-ss'ers eind deze maand ver oordeeld. De reünie van ongeveer 500 voormalige leden van de beruchte Toten- kopf-divisie van de SS heeft tot een storm van protest uit alle delen van de we reld geleid. Op voorstel van de Groe nen veroordeelde het deelstaatparlement in Wiesbaden in een spoed debat de samenkomst van de „alte Kamera den". De sociaal-demo cratische minister van Justitie Herbert Günther noemde het „ondraag lijk" dat de bijeenkomst plaatsvindt. Niettemin zei hij er niets tegen te kunnen doen, omdat ook in Oberaula het recht van vergadering geldt. De christen-democrati sche CDU en de liberale FDP, die in Hessen een oppositie-partij is, ont hielden zich van stem ming. Ook zij veroordeel den de bijeenkomst, maar zij weigerden het voorstel te steunen om dat het door de Groenen was ingediend. Nederland steunt bouw van Saoedisch ziekenhuis DEN HAAG De Saoedische prins Talal heeft in een onder houd met premier Lubbers „in principe overeenstemming be reikt" over de hulp van Ne derland bij de bouw van een kinderziekenhu is in Riad. De Nederlandse hulp zal bestaan uit kennis, technologie, artsen De Saoedische was vier dagen in Nederland in zijn hoedanig heid van reizend ambassadeur van Unicef, het kinderfonds van de Verenigde Naties. Prins Talal heeft gisteren een onderhoud gehad met minister Schoo (Ontwikkelingssamen werking). Volgens hem heeft Schoo niet de toezegging ge daan, dat de Nederlandse bij drage aan Unicef de komende jaren op hetzelfde peil gehand- fhaafd zal worden. (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG Overigens zullen de Nederlandse vertegenwoordigers zich in het EG-overleg niet principieel verzetten te gen het idee van Mitter rand om in de EG-minis- terraad in een aantal ge vallen bij meerderheid van stemmen te beslissen en niet meer uitsluitend via eenstemmigheid. Aan gezien Van den Broek volgende week in Koe weit verblijft, zal hij in Brussel worden vervan gen door staatssecretaris Van Eekelen. De vice-voorzitter van de Eu ropese Commissie, Etienne Davignon, heeft gisteren in Den Haag verklaard tijdens een bijeenkomst van de Ne derlandse kamer van koop handel voor België en Luxem burg dat de Europese Commi- sie ervoor zal zorgen dat het landbouwpakket waarover vo rige week overeenstemming werd bereikt, wordt uitge voerd ondanks de mislukking van de Europese Top in Brus sel. Davignon meent dat het ak koord van de ministers van Landbouw niet „plots in de kelder" mag verdwijnen nu de topconferentie van de rege ringsleiders dinsdag op een „meesterlijke flop" is uitgelo pen. „De EG wordt gelukkig genoeg niet beheerd door vier maandelijkse topontmoetin gen", zo zei hij. De Europese Commissie zal ervoor zorgen, aldus Davignon, dat het ak koord over de landbouwprij zen, de beperking van de melkproduktie en de afbouw van de monetair compenseren de bedragen „er doorgebokst wordt" wanneer de landbouw ministers komende maandag en dinsdag weer bijeenkomen. Dat zou eventueel kunnen via een meerderheidsbesluit. Da vignon wees op uitlatingen in die richting van de Franse president Francois Mitterrand. Frankrijk bekleedt op het ogenblik het voorzitterschap van de EG. Davignon meent dat in de komende jaren steeds vaker bij meerderheid van stemmen zal worden besloten. Thans is het de gewoonte dat besluiten bij eenstemmigheid worden genomen. Davignon is overigens van mening dat de EG zich op dit moment teveel bezighoudt met de centen. Aan de begrotings perikelen wordt overmatig aandacht besteed in vergelij king met de uitdagingen waar voor de EG zich gesteld ziet. Vooral als men bedenkt, aldus Davignon, dat het bij de EG- -begroting om relatief geringe bedragen gaat. De totale be grotingsuitgaven bedragen bij voorbeeld niet meer dan de helft van het tekort op de Ita liaanse staatsbegroting. Duizenden executies in China PARIJS In China zijn tussen augustus en november vorig jaar meer dan 10.000 gevan gen wetsovertreders geëxecuteerd in de cam pagne tegen de misdaad. Dit hebben verschei dene china-deskundigen op een persconferen tie van de Liga voor de mensenrechten in Pa rijs gisteren meegedeeld. De deskundigen, on der wie de Fransen Lucien Bianco, Gilles Manceron en Jean Pasqualini, citeerden in dit verband een pro-communistisch dagblad in Hongkong dat ook melding maakte van 965.000 arrestaties voor verschillende overtre dingen in dezelfde periode. Pasqualini, die ze ven jaar in China gevangen zat en auteur is van een boek, getiteld „Gevangene van Mao", zei van mening te zijn dat het aantal bewoners van de Chinese interneringskampen dat uit de slechtste jaren van Stalin overtreft. Hij veroor deelde voorts het fysieke geweld waaraan de gevangenen worden blootgesteld. Protest Europarlement tegen zeehondenjacht BRUSSEL Leden van het Europees Parlement hebben gisteren een protesttelegram gestuurd aan de Canadese pre mier Trudeau met het drin gende verzoek een stokje te steken voor de jaarlijkse jacht op zeehondenbabies op de ijs velden bij Newfoundland. Het telegram is een initiatief van de Nederlandse christen-de- mocrate Maij-Weggen. Vol gens de milieu-organisatie Greenpeace zijn er vorig jaar in Canada ruim 40.000 jonge zadelrobben afgemaakt. EIROET „In 1860 fcrden ze gered door de fabieren en in 1976 door esident Assad, maar jor wie zullen de maro- eten nu worden gered", .Joeg een lid van de sji'i- Iche delegatie zich 'Jofdschuddend af. Net i vele anderen verbaas- I hij zich over de koppig- !id van de maronietische jders die volgens hem gelrecht afstevenen op in eigen ondergang. Dri tien dagen vergeefs ruziën rein de deelnemers aan de con- jentie in Lausanne uiteenge- kn zonder enig uitzicht op t gewenste „raamwerk voor ielitieke en sociale hervor- imbgen". Sommigen van hen n tan daarbij openlijk uiting 'elti hun sombere overtuiging volgende ronde in de lanese burgeroorlog met het jlukken van de conferentie dij goed als onvermijdelijk is ■orden. de mislukking van Lau- ine nog enigszins te ver en heeft de conferentie laniem besloten een nieuw lan voor een bestand en vei- _jheid" uit te werken. Maar r™ geschiedenis heeft geleerd C1lt een bestand in Libanon "efen lang leven beschoren is als er tussen de partijen onder ling geen goede verstandhou ding bestaat. Als dat niet zo is, dan komt dat doordat elke fase in de inmiddels negen jaar oude burgeroorlog zijn eigen kenmerken heeft. Het is dui delijk dat Libanon nu aan het begin staat van een heel nieu we fase, waarbij in ieder geval de oppositie erop gebrand is een beslissing te forceren in de nu al negen jaar oude Libane se strijd. Het machtsevenwicht is de laatste maanden definitief doorgeslagen in het voordeel van de oppositie, die aange voerd wordt door de druzen- leider Joemblatt en de sji'iten- voorman Berri. Zij zijn dan ook in feite ook zeer verbaasd over de koppigheid van de rechts-christelijke leiders, die in Lausanne geen wezenlijke, concessie hebben willen doen. De conferentie in Lausanne werd gehouden onder auspici ën van Syrië. President Assad had duidelijk gemaakt dat hij in ruil voor de opzegging van het Libanees-Israëlische ver drag van vorig jaar mei bereid was als bemiddelaar op te tre den in het Libanese conflict. Dit was uiteraard onverteer baar voor de militantere vleu gel van de maronieten die de Islam en het Arabisme be schouwen als de anti-Christ zelve tegen wie zij zich moeten wapenen. Maar nu de Israë- era (Van onze correspondent Aad Jongbloed) le tUSSEL Grensproblemen in West-Europa, die on- j^gs tot langdurige blokkades leidden bij onder meer :aIjBrennerpas, zullen per 1 januari 1985 tot het verle- iarft behoren. De EG-ministers van Verkeer hebben ■etteren in Brussel afgesproken dat per die datum de 1 ïnsoverschrijdingen sterk vereenvoudigd zullen wor- zodat er een einde komt aan de langdurige wacht- len voor het vrachtvervoer. ,ie, dat tot dusver altijd heeft dwarsgelegen, heeft gisteren in issel toegezegd dat de vereenvoudigingen onder andere langer openhouden van de douane-kantoren aan de be- v ^rijkste grensposten Brennerpas, Mont Blanc en Tarvisio toe ast worden. Voorts is een gedeeltelijk akkoord bereikt ten zien van de aantallen liters brandstof, die vrachtwagens aan »rd mogen hebben bij grensoverschrijdingen. Tot dusver eht niet meer dan 100 liter brandstof meegenomen worden, geen betekende dat chauffeurs al vrij snel in het andere land «sten tanken. Vanaf 1 juli aanstaande mag de tankinhoud nu liter bedragen. Vluchtelingen doen zich tegoed Illegale Guatemalaanse vluchtelingen, die hun toevlucht hebben gezocht in een kerk in het Amerikaanse Philadelphia krijgen een maaltijd aangeboden van het kerkbestuur. Er zijn veel vluchtelingen uit het door geweld geteisterde Midden-Amerika die zonder verblijfsvergunning naar de Verenigde Staten komen waar zij zij zich voortdurend moeten schuil houden voor de poli- JERUZALEM Het Israëli- Israëlische leger in staat is het sche leger heeft gisteren aan hoofd te bieden aan een even- het Israëlisch-Syrische „front" tueel conflict, in de Golan gecombineerde Sedert enkele dagen hadden militaire oefeningen beëindigd correspondenten in de omge- van een omvang zonder weer- ving belangrijke Israëlische ga. Er werd geoefend alsof er konvooien gesignaleerd die omstandigheden waren van zich in noordelijke richting een totale oorlog. Dit heeft de voortbewogen. Maar de oefe opperbevelhebber van het mi- ningen waren geheim gehou- litaire gebied Noord-Israël en den. de in Libnanon gestationeerde Waarnemers zeiden dat de troepen bekendgemaakt. manoeuvres plaatsvonden op een tijdstip van politieke onze- De manoeuvres, waaraan kerheid in het gebied. Zij we- pantsereenheden, infanterie, zen erop dat de Libanese ver artillerie, genie en luchtmacht zoeningsconferentie in Lau- deelnamen, hebben vier dagen sanne mislukte en dat het laat- geduurd en zijn beëindigd in ste contingent van de multina- aanwezigheid van de Israëli- tionale vredesmacht, het Fran- sche minister van defensie, se, voorbereidingen scheen te Mosje Arens. Minister Arens treffen voor vertrek uit Liba- deelde na afloop mee dat het non. KAAPSTAD Zuid-Afrika en de zwarte frontlijnstaat Botswa na zeggen vooruitgang te hebben geboekt bij besprekingen die donderdag werden afgerond. Naar aanleiding van het overleg, dat werd gevoerd op hoog niveau, circuleren er berichten dat Zuid-Afrika opnieuw een verdrag zal sluiten met een van zijn zwarte buurlanden. Een Botswaanse woordvoerder verklaarde echter in Gabarone dat de besprekingen „zuiver economisch wa ren en niets te maken hadden met een mogelijk niet-aanvalsver- drag, zoals Zuid-Afrika en Mozambique dat vorige week onder tekenden. Het overleg werd geleid door de Zuidafrikaanse mi nister van buitenlandse zaken, Roelof Botha, en zijn Botswaanse ambtgenoot, Archie Mogwe. Zij Werden bijgestaan door andere ministers en door defensie- en veiligheidsfunctionarissen. Na afloop werd een korte gezamenlijke verklaring uitgegeven, waarin vooruitgang werd gemeld. EN WISKE HET DELTA-DUEL liërs en de Amerikanen geen grote steun meer kunnen ver lenen aan de maronieten, lij ken ze niet veel keus te heb ben. Althans zo luidde de conclusie van president Gemayel. Hij leek van president Assad de belofte te hebben gekregen dat deze de christenen zou be schermen tegen al te radicale hervormingsvoorstellen van de Libanese oppositie, die in vergaande mate door Syrië wordt gecontroleerd. Goodwill verspeeld In Lausanne hebben de vier maronietische vertegenwoor digers (inclusief president Ge mayel) echter alle goodwill die ze in het buitenland nog had den, verspeeld. De Syrische vice-president Khaddam, de „sterke man" van de conferen tie, heeft erg veel voor hen ge daan. Na de openingsrondes, waarin beide partijen maxima le eisen op tafel legde, stuurde hij hen in de richting van compromissen en haalde hij hen over tot realistisch onder handelen over specifieke ver anderingen in de grondwet. Vooral als gevolg van zijn in spanningen zag het er tenslotte naar uit dat de oppositie met minder genoegen moest gaan nemen dan ze aanvankelijk had gehoopt, terwijl de maro nieten minder zouden verlie zen dan ze hadden gevreesd. Dat de rechtschristelijke lei ders het hervormingsprogram ma uiteindelijk toch afwezen, kwam hoogstwaarschijnlijk door hun diepgewortelde angst dat enkele concessies de slui zen open zouden zetten voor meer en grotere concessies die uiteindelijk zouden resulteren in het verdwijnen van heel „christelijk Libanon". Van even grote betekenis is echter dat de genadeslag voor de conferentie werd uitge deeld door ex-president Fran- jieh, de pro-Syrische maronie tische leider. Wat ogenschijn lijk een laatste poging leek om de maronietische voorrechten te verdedigen, zou in werke lijkheid wel eens een daad van persoonlijke wraak van de kant van Franjieh geweest kunnen zijn. Franjieh weet dat hij door de conferentie te laten mislukken goede kans maakt Gemayel als president te wip pen. Het is allesbehalve duide lijk wat hij en zijn norse aan hangers daarmee hopen te winnen hij is zeker niet de enige kandidaat om Gemayel op te volgen maar het is wel duidelijk dat de maronie ten als geheel daar alleen maar door zullen verliezen. Dat wordt duidelijk aange toond door de paradox in de positie van Franjieh. Hij was het altijd die zei dat de maro nieten door een bondgenoot schap aan te gaan met Israël zichzelf maakten tot paria's in de Arabische en Islamitische wereld en afkoersten op zelf vernietiging. Maar nu drijft hij zijn mensen zelf in de richting van een paranoïde isolement, waar opnieuw Israël opdoemt als enige redder. Israël voelt er op dit moment echter maar bitter weinig voor een reddingsoperatie te onder nemen. Dus de maronieten staan volkomen alleen. Ze hebben een zware slag toege bracht aan het Syrische presti ge en de ambitie van Assad om zich te presenteren als de ster ke man van de Arabische we reld. „We zullen hen (de mos lims en druzen) niet toestaan door te dringen tot Joenieh, hoofdstad van het maronieti sche gebied", zei een vertrou weling van Khaddam, „maar er zal wel veel militaire druk worden uitgeoefend. Bij de volgende verzoeningsconfe rentie zullen de maronieten accepteren wat ze nu nog heb ben verworpen". Maar tegen die tijd zal de op positie waarschijnlijk niet lan ger tevreden zijn met hetgeen waarbij ze zich nu onder Sy- risch druk hebben neergelegd. DAVID HIRST The Guardian Mitterrand ontvangen ip Witte Huis Nederland is „distributie centrum van drugs" Franse president, Franpois Mitterrand, is gis- rochtend met veel egards ontvangen door pre- lent Ronald Reagan op het Witte Huis. Bij de itvangst van Mitterrand in het Witte Huis zei jagan dat Frankrijk een „belangrijke bijdrage t Vert aan de stabiliteit en de vrede in de we- Hij noemde de Verenigde Staten en iiijankrijk „twee grote wereldmachten", waarvan verantwoordelijkheid zich tot „ver buiten de ^jnzen" uitstrekt. Hierop verzekerde de Franse l™sident, die een ferme voorstander is van de itionering van Amerikaanse kernraketten in ropa, dat zijn land een trouwe bondgenoot is ar men op kan rekenen en sprak hij over de Ajwe en duurzame banden tussen beide lan- ii. Protest tegen onderdak De kwestie van de vier papoea's, die hun toevlucht hadden ge zocht in de Nederlandse ambassade in Jakarta en toestemming kregen naar Nederland te komen, heeft in Indonesië veel beroe ring gewekt. Hun handel wijze wordt beschouwd als een uiting van mensen, die geen na tionaal be wustzijn heb ben. Een aantal stu denten uit West-lrian protesteerde gisteren bij het ambassa degebouw tegen het verlenen van onderdak. DUSSELDORF De drugssmokkel vanuit Nederland naar de Bondsrepubliek Duitsland heeft in de eerste elf weken van dit jaar een nieuw hoogtepunt bereikt. Dit heeft Helmut Brandt, voorzitter van de Duits-Nederlandse werkgroep ter bestrijding van door drugs veroorzaakte criminaliteit, in Keulen bekendge maakt. Aan de Westduitse grens, met name aan de grens tussen de Bondsrepubliek en de provincie Gelderland, „steeg het aantal smokkelzaken met 44 procent in vergelijking met de overeen komstige periode van vorig jaar. De Westduitse politie greep in totaal 516 maal in, en nam 35 kilogram hasjies en 415 gram he roïne in beslag. Helmut Brandt maakte gewag van een groeiend aantal drugsverslaafden in de Bondsrepubliek. Hij schat het to taal aantal verslaafden op 70.000. „In de meeste gevallen voeren de sporen naar Nederland als distributiecentrum van Europa". Hij zei, verwijzend naar de Amsterdamse voorstellen bang te zijn dat Nederland de strijd tegen drugs opgeeft en dat nog meer Duitsers op de drugs in Amsterdam afkomen.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 15