Tehuis is geen tweederangs hulpverlening ADVERTENTIE OVER DE HR-KETEL MISLEIDEND PROF. VAN DER PLOEG OP SYMPOSIUM OVER KINDERBESCHERMING: Informatiekunde moet nieuw vak worden Politie zoekt lek in Heikenen-affaire CDA: niet nóg I meer op onderwij 1 bezuinigen 15 DAGEN TENERIFE 1.195.- J9SW SIJTHOFF PERS BINNENLAND/BUITENLAND CeidóeCotvm/ni VRIJDAG 23 MAART 1984 PAGINA Reclame Code Commissie: AMSTERDAM De Gas unie heeft in advertenties een te gunstig beeld van het rendement van de Hoog-Rendements-cv-ke- tel (HR-ketel) geschapen. Tot die conclusie is de Re clame Code Commissie ge komen naar aanleiding Van een klacht van de Consumentenbond. „De Gasunie heeft in strijd met de Nederlandse Code voor het Reclamewezen gehandeld door tot vier keer toe „een misleidende voorstelling van zaken te geven". De bezwaren van de commissie komen voor al neer op de berekening van het rendementsvoor deel van de nieuwe ketel ten opzichte van conven tionele ketels. De Gasunie vergeleek de ketel met oude cv-ketels. Volgens de commissie hadden ook recentere ty pes (de Verbeterd-Rende- ment-ketel) bij de bereke ning betrokken moeten worden. Dan zou het ren dement van de HR-ketel vijf tot tien procent lager uitkomen. Verder waren de bijkomende kosten van een HR-ketel niet in de berekening opgenomen. Deetman wil Surinaamse studenten bijspringen DEN HAAG Minister Deetman wil naar oplossin gen zoeken voor de financiële problemen van Suri naamse studenten die in Nederland studeren. Hij heeft minister Schoo van Ontwikkelingssamenwerking ge vraagd om aan de oplossing mee te werken, aldus ant woordt hij op vragen uit de Tweede Kamer. Een aan tal Surinaamse studenten is in financiële problemen geraakt, omdat door een deviezenmaatregel van de Su rinaamse regering aan hen maandelijks nog slechts een bedrag van 300 Surinaamse guldens (ongeveer 420 gulden) mag worden overgemaakt. Het komende stu diejaar mag aan studenten die ook in Suriname hun studie kunnen volgen, helemaal geen geld meer wor den overgemaakt. De bewindsman laat de Kamer we ten dat er momenteel nog geen sprake van is dat stu denten als gevolg van financiële problemen dreigen te worden uitgewezen. Vrouwenbond FNV wil werkweek van 25 uur in 1990 AMERSFOORT De Vrouwenbond FNV heeft zich gisteren op een landelijke mani festatie uitgesproken voor een 25-urige werkweek, als het even kan al in 1990, in combinatie met een basisinkomen. De ma nifestatie, die als motto had „Heet dat nu eerlijk delen?", diende ter voorbereiding van een congres in mei. De versnelde ar beidstijdverkorting zal volgens de FNV-vrouwen gepaard moeten gaan met het invoeren van een gedeeltelijk basisin komen. Dat zou om te beginnen moeten worden uitgekeerd aan de levenspartners van werknemers die door de arbeidstijd verkorting onder het sociaal minimum zak ken. De deelneemsters vinden verder dat gehuwde vrouwen recht op wwv- en ao- w-uitkeringen moeten krijgen. LEIDEN De argwaan tegen kindertehuizen wordt de laatste tijd hevig beïnvloed door de bezui nigingen die de overheid voor ogen staan. De ver antwoordelijke staatsse cretaris Van der Reijden (Volksgezondheid) stelt immers dat kinderen die niet bij hun eigen ouders kunnen blijven wonen, beter in een pleeggezin dan in een tehuis kunnen worden ondergebracht. Ook al heeft hij daarvoor hoofdzakelijk financiële argumenten, het versterkt het vooroordeel dat een tehuis maar niks is. Een onderzoek van de Leidse Universiteit onder 275 kinderen in tehuizen over het hele land verspreid, had evenwel het verras sende resultaat dat slechts twaalf procent graag in een pleeggezin zou willen wonen. Meer dan het dub bele aantal (28 zou weer een tehuis kiezen, als ze het zelf voor het zeggen hadden. Boven dien blijkt ruim zestig procent zich in een tehuis wel thuis te voelen. Veruit de meerderheid (39 vindt wonen op kamers, zelfstandig of begeleid, het plezierigst. Op een symposium over kin derbescherming heeft prof. dr. J.D. van der Ploeg, hoogleraar orthopedagogiek aan de Leidse Universiteit, die cijfers van- ochtend gebruikt voor een voordracht in Leiden waarin hij zich afvroeg of een tehuis een beschadigende of helpende omgeving voor een kind is. Eén van de dingen die hij zijn gehoor voorhield, is overigens dat er uit onderzoeken niet di rect een voor de hand liggende conclusie moet worden getrok ken. Maar wel dat er in dit ge val uit mag worden opge maakt dat een tehuis „zeker geen hemel op aarde is, maar dat het pertinent geen infe rieure, tweederangs manier van hulpverlenen is". In zijn werkkamer zegt Van der Ploeg, voormalig psycho loog, pedagoog, directeur en groepsleider in kindertehui zen, met nadruk dat hij geen pleitbezorger voor tehuizen is. In zijn functie als wetenschap per probeert hij een zo objec tief mogelijk beeld van de hulpverlening te scheppen, waarbij hij het overigens wel als zijn taak ziet een kritische houding aan te nemen. Zegt hij: „Ik ga er van uit, dat ik met beroepsmatige mensen te maken heb en dan heeft het geen zin allerlei leuke, positie ve verhalen te vertellen over wat er allemaal gepresteerd is. Ik wijs daarom op zwakke plekken, want alleen als je dat Ingrijpend Van enige stellingname is bij Van der Ploeg daarom geen sprake. Al lijkt hij in zijn be toog aanvankelijk een lans te willen breken voor kinderte huizen, naarmate hij verder op de problematiek ingaat, ko men er allerlei feilen van de instelling aan het licht. „Als kinderen bij hun ouders weg moeten, is dat een heel ingrij pend gebeuren, maar je kunt niet blijven redeneren vanuit die emotie. Je kunt wel zeggen dat een kind in een gezin hoort, dus ook beter in een pleeggezin dan een tehuis, maar ik wil dat pas beamen als onomstotelijk vast staat, dat in die tehuizen de ontwikkeling van een kind verslechtert. En dat kun je niet bewijzen, zeker niet in zijn algemeenheid. Na tuurlijk gaat het, zoals overal, in individuele gevallen wel eens mis. Maar het beeld dat een tehuis altijd slechter is, ze daar niet om je geven en ze maar wat aan rommelen, is pertinent onjuist". „Zo'n uitspraak van Van der Reijden dat er meer kinderen in een pleeggezin moeten en minder in een tehuis, klinkt prachtig, maar het kan niet al tijd. Er zijn problemen die niet door een pleeggezin kunnen worden opgelost, hoe goed die mensen het ook bedoelen en hoe goed ze ook hun best doen. Ook daar komen mislukkin gen voor, met gevolgen die voor iedereen diep ingrijpen. Ik wil maar zeggen, dat ook daar voorzichtigheid geboden is. Laat ik daarbij overigens een onderscheid maken tussen kinderen die jonger zijn dan zeven jaar en ouder. Bij die jonge kinderen zijn de moei- Prof. dr. Van der Ploeg: „Er zijn te veel instellingen en ze werken niet effectief met elkaar". lijkheden doorgaans nog rede lijk te beheersen en zijn de mogelijkheden voor opvang ook groter. Ik praat dus voor namelijk over kinderen vanaf een jaar of zeven". Op eigen benen Van der Ploeg wil geen enkele oplossing als de ideale zien, maar pleit voor verschillende mogelijkheden, die beter op el kaar zijn afgestemd. Het uit gangspunt daarbij móet blij ven, .dat een kind binnen af zienbare tijd weer naar zijn ei gen ouders terug kan of op ei gen benen kan staan. Omdat er wordt gesproken over be zuinigingen, hoeft er uiteraard helemaal niet worden gere kend op meer geld, dus moe ten er volgens hem andere op lossingen worden gevonden. Zo kan er volgens hem, in zeer algemene termen sprekend, wel worden gesnoeid in de ambulante hulp en de over koepelende organisaties: „Er zijn te veel instellingen en ze werken niet effectief met el kaar". „Daarnaast kan er worden be zuinigd door bestaande situa ties aan te passen. Ik denk bij voorbeeld dat de verblijfsduur in tehuizen kan worden ver kort. Voor jongeren met psy- cho-sociale problemen, want daar praten we hoofdzakelijk over, bedraagt die momenteel gemiddeld achttien maanden. Daarom wordt er al snel ge dacht dat een opname die kor ter duurt nooit van enige bete kenis kan zijn. Ook al is uit meerdere onderzoekingen ge bleken, dat met de lengte van het verblijf niet steeds een vermindering van problemen kon worden geconstateerd. Bo vendien wordt er aangenomen» dat kinderen die lang in een tehuis zitten, de „oudgedien den" dus, een positieve in vloed hebben op nieuwko mers. In werkelijkheid blijkt maar al te vaak het tegenge stelde. Vooral in grote tehui zen is die invloed negatief, omdat ze afwijzend tegenover hun eigen verblijf staan en harder zijn geworden. Voor nieuwkomers, die juist in de eerste weken het kwetsbaarst zijn, is dat een zeer slechte zaak, want ze worden er dik wijls' door besmet. Zeker aan die eerste weken zou men in een tehuis meer tijd moeten besteden. Nog te vaak maak je mee dat er tegen een kind dat iets heel ergs heeft meege maakt wordt gezegd: „Ja, dat weten we nu wel", en er wordt overgegaan tot de orde van de dag". Homogene groep Kritiek op ae groepsleiding heeft Van der Ploeg dus ook. Volgens hem moet de leiding altijd een groep samenstellen die homogeen is, waarin kin deren veel dingen gemeen schappelijk hebben. Hij be strijdt daarmee de visie, dat juist onderlinge verschillen een goede uitwerking hebben, omdat een kind daardoor zelfstandiger zou worden. „Je kunt helaas niet garanderen dat je met goed opgeleide men sen in een tehuis ook een goed klimaat schept. Een goede op leiding is geen garantie dat je goed werk doet, omdat je het uitoefent op basis van de per soon die je bent.'Je kunt niet alleen als technicus functione ren. En het omgekeerde geldt natuurlijk ook. Lieve, aardige groepsleiders die verder niets weten, zijn evenmin goed". „Eén van de echt grote tekor ten is dat niet precies duidelijk is wat in een tehuis wordt ge daan. Hulpverleners kunnen moeilijk aangeven wat ze doen en waarom. Ze doen van alles en nog wat, gedreven door routine en intuïtie, maar de behandelingsmethode is vaak niet helder. Dat maakt het voor onderzoekers ook zo moeilijk toegankelijk. Waar mee ik niet wil zeggen, dat er slecht en chaotisch gewerkt wordt. Dat is iets anders. Ik pleit voor een systematischer aanpak". Belonen Eén aspect daarvan, noemt hij met name. Uit onderzoek is gebleken dat naarmate de in richtingen groter zijn, er meer sprake is van een autoritaire groepsleiding. Het gevaar be staat, dat er te veel regels en te veel straffen zijn om de inge wikkelde situatie in een tehuis in de hand te kunnen houden. „Waarbij ik moet zeggen", al dus Van der Ploeg, „dat de laatste jaren wel steeds meer het inzicht is gegroeid, dat be lonen op den duur veel effec tiever is dan straffen". Vol gens hem staat het ook onom stotelijk, vast, dat jeugdigen bo ven alles een relatiegerichte groepsleiding wensen en daar na pas een taakgerichte. in zijn conclusie is Van der Ploeg heel duidelijk. Jongeren in tehuizen geloven dat ze nauwelijks invloed op hun omgving kunnen uitoefenen en dat die omgeving niet door henzelf, maar door buiten hen liggende krachten als toeval, geluk, noodlot of machtige an dere mensen wordt bepaald. „Ze hebben die instelling niet bij hun geboorte mee gekre gen, maar die is het resultaat van de opvoeding. Daarom is het essentieel, dat tijdens het verblijf in een tehuis een kind via de groepsleiding en zijn leeftijdsgenoten de ervaring krijgt, dat hij door eigen in spanningen zelf kan zorgen dat er dingen gebeuren en veranderen. Dat aspect van de persoonlijkheid wordt in de deze vorm van hulpverlening sterk onderschat. Terwijl daar op uitgerekend in een tehuis zo enorm veel invloed kan worden uitgeoefend". DICK HOFLAND Europaboek voor Lubbers Premier Lubbers kreeg gisteren in het Haagse perscentrum Nieuwspoort het eerste exemplaar overhhandigd van het boek ,,Een democratisch Europa". Hij kreeg het werk uit handen van Piet Dankert (rechts), voorzitter van het Europees Parlement. RUITENHEER (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG „Informa- tieleer en computerkun- de" moet een zelfstandig vak gaan vormen in de eerste fase van het voort gezet onderwijs. Het vak moet twee uur per week worden gegeven, waar voor op het lesrooster een uur Nederlands en een uur wiskunde moeten wij ken. „Informatiekunde", zoals het vak kortweg kan heten, moet echter geen apart examenvak worden voor havo en vwo. Tot die aanbevelingen komt de Adviescommissie voor On derwijs en Informatietechnolo gie (AOI) in het.rapport dat gisteren aan minister Deetman van Onderwijs en Weten schappen is aangeboden. De AOI heeft de mogelijkheden onderzocht om informatietech nologie versneld in het onder wijs in te voeren. De commissie geeft in het rap port ook een aantal eisen waaraan de apparatuur voor het nieuwe vak in het voortge zet onderwijs moet voldoen, onder meer voor de keus van computer, beeldscherm, ge heugen en printer. De AOI merkt daarbij op dat die crite ria, door de snelle technologi sche ontwikkelingen, over eni ge tijd weer verouderd zullen zijn. In een tweede rapport geeft de AOI aanbevelingen voor het computeronderwijs in het Middelbaar Beroepsonder wijs. „Van afgestudeerde MBO'ers mag worden ver wacht dat zij informatietech nologie bij het uitoefenen van hun beroep weten te hante ren", zo concludeert de com- De overheid moet in het MBO het computeronderwijs goed op poten zetten, waarbij onder meer mogelijkheden gescha pen moeten worden voor re gionale nascholing van MBO- docenten en voor docentensta ges in de beroepspraktijk. (ADVERTENTIES) Frans... met 'n vleugje romantiek, In de Wassenaarse duinen, richting strand. Doen! sfeervol la carte restaurant 'representatieve zalen voor recepties, parties, vergaderingen, etc. (haal of bel even voor mapje Menu-Suggesties) Hotel-Restaurant „DUINOORD" Minder kaas gegeten DEN HAAG De kaascon sumptie in ons land is in het afgelopen jaar licht gedaald. Per hoofd van de bevolking werd in 1983 12,4 kilo kaas ge geten, tegen 12,7 kilo in 1982. In 1981 lag het hoofdelijk ver bruik op 12,5 kilo. De produk- tie nam licht toe: in totaal werd in 1983 476.249 ton fa- briekskaas, en 8.131 ton boe renkaas geproduceerd, tegen respectievelijk 472.596 ton en 8.249 ton in 1982. Het hoofde lijk gebruik van boter steeg i 3,5 kilo in 1982 tot 3,6 kilo 1983. NA SCHADELIJKE PUBLICATIE IN PANORAMA AMSTERDAM De Amsterdamse politie bekijkt menteel op welke manier een onderzoek in eigen deren kan worden ingesteld naar het uitlekken vanfe formatie over het onderzoek rond de ontvoering g Heineken en Doderer naar het weekblad Panoraij Volgens Bernhard Scholten, hoofd van de politievoorlichj betreurt de politie het zeer dat er informatie bij het blad i! recht gekomen anders dan via de officiële weg. Door het uij ken van die informatie wordt het onderzoek tegen de verdj ten van de ontvoering ernstig geschaad, aldus Scholten. Het blad heeft gepubliceerd dat de Amsterdamse politie intu over bewijzen beschikt dat de verdachten van de ontvoering betrokken zouden zijn geweest bij een aantal opzienbar! overvallen in en rond Amsterdam. Panorama noemt daaru beschieting van marechaussees bij de IJ-tunnel in 1977, de <j val op een geldloper met een buit van 800.000 gulden een] later, een overval op de Makro in 1980 en de spectaculaire so bootoverval op het postkantoor aan de Oosterdokskade in waarbij de buit 1,7 miljoen gulden bedroeg. Volgens politiewoordvoerder Klaas Wilting kan het bijna» anders of de informatie moet komen uit de kring van mej die nauw bij het Heineken-onderzoek betrokken zijn. Kort na de ontvoering kwam Panorama rond deze zaak o in het nieuws door in een advertentie in een ochtendblad 5 gulden aan te bieden aan iemand die hét verhaal van de on ring aan het blad kon vertellen. De politie heeft zich toen kwaad gemaakt over deze chequeboekjournalistiek. OEGSTGEEST Het CDA vindt dat op onder wijs niet nóg meer bezui nigd mag worden. „De grens is bereikt", zo stelde het Tweede-Kamerlid Hermes gisteren op de eerste van drie CDA-on- derwijsconferenties, die in het gebouw van de Chris telijke Pedagogische Aca demie in Oegstgeest is ge houden. Hermes, ex-staatssecretaris van onderwijs, vindt de door minister Ruding (ook CDA) voorgestelde extra ombuigin gen op het onderwijs „buiten proporties". Volgens hem was de door de hele Kamer naar de prullenmand verwezen schoolgeldheffing al een teken dat er niet meer op onderwijs te bezuinigen viel. „Leerkrachten hebben al meer salaris ingeleverd dan wie ook in het land. Verder bezuinigen kost nog eens duizenden ba nen", aldus Hermes. Ook een aantal van de gisteren aanwe zige honderden CDA-mensen uit het onderwijs liet merken dat het onderwijs al meer dan genoeg is uitgekleed. Onder andere het vergroteiï van de klassen stuitte bij hen op onbe grip. Een rector van een scholenge meenschap voor vwo, havo en mavo vertelde echter ook dat er verbittering onder de leer krachten is „wegens de voort durende roofbouw". „De lera ren moeten met minder men sen én minder salaris veel meer werk doen". Minister Deetman van onder wijs stelde dat het probleem van de „overwerkte" leraren al veel langer speelt dan van daag. Uit zijn woorden bleek dat het nu niet de tijd is om er wat aan te doen. Vanwege de bezuinigingen -is er nauwelijks geld beschikbaar. „De bezuinigingen die het ka binet heeft doorgevoerd heb ben ernstige gevolgen gehad voor de werkgelegenheid en voor de kwaliteit van het on derwijs", aldus E. de Jong, al gemeen secretaris van de Pro testants Christelijke Orj wijsvakorganisatie gistereij Zware druk De PCO, een organisatie 20.000 leden werkzaam kleuteronderwijs tot en het hoger beroepsonder vindt dat de idealen van basisonderwijs onder a re aandacht voor leerlinge vooral voor zwakke leerli door de maatregelen zware druk zijn kome staan. De Jong is blij met de p teiten die Deetman ge heeft. Die prioriteiten: He| derwijsvoorrangsbeleid, wasseneneducatie, inform technologie en emancri „Maar het is te betreure» op een aantal punten een| crete vertaling van dezef riteiten naar maatregelen) breekt". De PCO had voorgesteld 10 procent arbeidstijdve ting toe te passen. De I stelde echter dat er bij va den niet genoeg vertroil bestond in dit kabinet om! het voorstel én het inlev van salaris met het kabiii gaan onderhandelen. Het CDA is overigens bleek uit de woorden vani mes, bang dat PvdA en I weer aan het bijzonder oi wijs willen tornen. He doelt op een amendement zigingsvoorstel) dat de J de-Kamerleden Ni (PvdA) en Franssen 0 hebben ingediend ovei (nieuwe) lerarenopleidi (Pabo's). Volgens het CDA willen 1 en VVD „via een achten het aantal confessionele ren-opleidingen drastiscl rugbrengen. „De VVD t PvdA zien hier een kaï uitstek om de toeleveraar docenten aan bijzondere I scholen bijna helemaal i schakelen". „Dat is ro onbehoorlijk bestuur. U Wie aan het bijzonder o wijs komt, komt aan CDA", aldus een persbe „Wij moeten en zullen on alle kracht tegen de voc len van PvdA en VVD v 'ten". ADVERTENTIE Met uw krant naar de Canarische Eilanden: voor slechts Vertrek zondag 6 mei a.s. Een heerlijk klimaat, veel geuren en kleuren en een boelend schouwspel: Tenerlfe het belastingvrije goedkoopte-ellai gelegen tussen de continenten Afrika/Europa en Zuld-Amerlka Is een geliefd vakantieoord. De Internationale hoof stad/havenstad Santa Cruz is een bezoek meer dan waard. De imposante vulkaan Teide (ruim 3700 m) overheerst t grootste der Canarische Eilanden met in vele kleuren indrukwekkende hellingen en rotspartijen. In het gelijknamige stadsdeel ligt het in Spaanse stijl uitgevoerde viersterren hotel La Paz, temidden van een bonte bk menweelde. Viersterren comfort, laagbouw, zonnige tuin met bar en zwembad/zonneterras. Maaltijdenkeuze in geze restaurant. Royale kamers met volledig Ingerichte badkamer, balkon met zitje, tafeltennis, kapsalon, boetiek, dls< theek, kaart- en TV-zaal, muziek en dans. Gratis busdienst naar stadscentrum. Fraai wandelgebied in nabijheid van botanische parken en papegaaienpark met naar keuze steil of licht glooiend parcours. n 2-persoonskamer mogelijk van 6 »/m 20 mei i Inlichtingen en boekingen telefo nisch onder nr. 070-190982 (van maandag t/m vrijdag van 9 tot 13 uur) of persoonlijk in onze vesti ging Spuistraat 71, Den Haag op de hoek van het Spui. y f 5.- pollskosten. Annuleringsverzekering 3 1/2% van de relssom -t •l POSTBUS 16050 2500 AA «-GRAVENHAGE TEL. 070-1S0882

Leidse Courant | 1984 | | pagina 14