Frits Bom voor rechter Broodverbruik niet verder gedaald „Hou het zuivel", strijd tegen namaak Witteveen maakte weg vrij voor fusie RSV Bewindslieden zouden snoepreisjes maken naar Antillen Bestedingen op peil door autoverkopen NV ijft gen restatie- fron Regen doet huizen wit uitslaan ■HNENLAND QeidóaQowumt VRIJDAG 23 MAART 1984 PAGINA 13 1 estolen zilver ;m dodelijk :|is veroorzaken DHOVEN Uit een galvaniseerbe- van Philips in Eindhoven is twintig 'piet cyanide behandeld zilver gesto- Wanneer dit zilver in aanraking komt welke vloeistof dan ook, kan het ar giftige en dodelijke blauwzuurgas itaan. Het zilver, dat veertienduizend e en waard is, bestaat uit vier platen elk van vijf kilo. Die platen zijn ver in metalen korven die op hun beurt 'n akken zitten. Zowel de platen als de en de zakken zijn in cyanide-ba- gedompeld geweest. Het zilver maakt door een versleten indruk, aldus de tiewoordvoerder. Garnalenimporteur wordt niet vervolgd AMSTERDAM De klacht tegen het Volendamse bedrijf Crevettes in verband met de besmette garnalen, die eind vorig jaar en begin dit jaar het leven kostten aan veertien mensen, is geseponeerd. Dit heeft de Amsterdamse officier van justitie, mr H. Wooldrik gisterep meegedeeld. Half januari werd bij Crevettes een partij van 17 ton garnalen in beslag genomen. Daarin werd weliswaar niet de gevaarlij ke shigella-bacterie gevonden, maar vol gens het OM waren er voldoende aanwij zingen dat het bij de besmetting om die partij ging. Volgens Wooldrik zijn er ech ter niet genoeg aanwijzingen voor schuld van de Volendamse firma aan de ver spreiding van de besmette partij. DEN HAAG De consumptieve bestedingen zijn in 1983, voor al door een toename van de aankopen van auto's, stabiel geble ven ten opzichte van 1982. Worden de autoaankopen niet mee gerekend dan daalden de bestedingen in '83 met 0,5 procent. Daarmee zou het niveau van de bestedingen zijn gekomen onder het peil van 1977. In 1981 daalden de bestedingen met 2,5 pro cent, in 1982 met 1,5 procent. De consument gaf aan voedings- en genotmiddelen in 1983 een procent minder uit. De bestedin gen aan duurzame goederen namen in 1983 met een half procent toe, vooral door de autoaankopen die 1,5 procent toenamen. Ook werd meer geld uitgegeven aan schoenen, bromfietsen en rijwie len. Minder geld ging naar kleding, juwelen, leer, speelgoed, mo toren en huishoudelijke zaken. Ook werd bezuinigd op verwar ming, vervoer, bloemen en planten, boeken, de kapper en was serijen. Geen werkplicht bij uitkering DEN HAAG Jongeren die al geruime tijd werkloos zijn zullen vooralsnog niet worden verplicht om, met behoud van hun uitke ring, te gaan werken. Minister De Koning (Sociale Zaken) heeft dat in de Kamer ge antwoord op vragen van Louise Groenman (D'66). Evenmin overweegt het kabinet werkgevers te verplichten een bepaald per centage jongeren in dienst te hebben. Wel toonde de minister zich bereid daarover met werkgevers en werknemers te gaan praten. Het kabinet blijft volgens hem van mening dat de werkloosheid onder jongeren oplos baar is via het algemene sociaal-economi sche beleid van het kabinet dat gericht is op herstel van de economie. De Koning ont kende dat er plannen bestaan opnieuw in de jeugdlonen te gaan snijden. Lubbers: Geen forse ingrepen in ziekenfonds DEN HAAG Als het niet lukt om dit jaar nog bezuinigin gen te vinden van 290 miljoen gulden op het ziekenfondspak ket, dan gaan op 1 juli de premies voor ziekenfondsverzeke ringen omhoog. Dat heeft premier Lubbers gisteren gezegd in antwoord op vragen van het Tweede-kamerlid Müller-van Ast (PvdA). Lubbers vindt het niet zinvol om „hals over kop" in te grijpen in het systeem van de ziekenfondsverzekering, zoals voorgesteld door de volksgezondheidsspecialisten vam CDA en VVD in de Tweede Kamer. De voorstellen die CDA en VVD ontwikkeld hebben zijn ingrijpend en daarom vindt Lubbers dat eerst de adviezen van de adviesorganen moeten worden afgewacht. De premier is het met Müller eens dat de solidariteit tussen de laagst betaalden en de mensen die een hoger inkomen hebben bij de ziektekostenverzekering zoveel mogelijk gehandhaafd moet blijven. „Bij het invoeren van ei gen risico's die herverzekerd moeten worden, moet zoveel mogelijk worden vastgehouden aan een premie afhankelijk van het inkomen". onze sociaal-economische redactie) k! TTERDAM De vak- igitrale FNV blijft een te- •8 istander van belonings- itemen die rechtstreeks de prestatie gekop- d zijn. Het systeem van iktiewaardering is een instrument om belonings houdingen te bereiken, wordt opgemerkt in de ïdaag gepubbliceerrde V-nota „Werk en belo- nu toe zijn de ervaringen werknemers met funktie- ei rdering echter niet altijd sli tief geweest, zo wordt er- toegevoegd. In de nota dt dan ook een systeem funktiewaardering ont- keld, waarmee naar de [ling van de FNV recht- rdiger inkomensverhou- ';en naderbij kunnen wor- gebracht. Inota werd vanmorgen ge tijdens het natio- congres funktiewaarde- in Rotterdam. Vice-voor- er Frans Drabbe van het V zei bij die gelegenheid, funktiewaardering niet fjeer dan een hulpmiddel is waarmee funkties onderling -?ran£sc:hikt kunnen worden. hoogte van het inkomen dat voor een bepaalde :tie wordt toegekend, kan objectief via funktiewaar- worden vastgesteld, jens de FNV moet er bij de irdering extra gewicht :den toegekend aan kennis verantwoordelijkheid. Die iten moeten drie ker zo ir tellen als de overige. jiatste One- an-show van jion Hermans HAAG De tiende i-man-show van Toon Her- waarmee de cabaretier ings het land in is gegaan, zijn laatste. Hermans 'it het na 25 jaar showwerk ïr dan welletjes, al kan hij roor geen goede reden ten. Hij kreeg er gewoon >eg van. De voorgenomen •stellingen in dit jaar vin- echter normaal doorgang. elstraf voor jialknippen |n vrouw !HEDE Twee Ensche- vrouwen van 20 en 29 die een andere vrouw op februari nagenoeg kaalk- en omdat ze het niet met levensstijl eens waren, veroordeeld tot respectie- jk vijf en twee weken ge- R genisstraf. Teveris moeten de pruik betalen die het itoffer heeft moeten aan giften. De officier van justi- noemde de actie van de e vrouwen een op middel- wse wijze uitgevoerde daad terreur en intimidatie. De van de twee, die tij de s het verhoor zei dat ze de ie ïw ook de twee oren had fen afknippen en die al an af 27 februari vast zit, t tot het eind van deze nd in de cel blijven. De in ste mag, als het justitiële m araat in het gewone tempo kt, over anderhalf jaar r gevangenisstraf komen Jitten. VIJF CONSUMENTENORGANISATIES SPANNEN KORT GEDING AAN DEN HAAG Vijf con sumentenorganisaties heb ben hun overleg met de Vara over het consumen tenprogramma van deze omroep afgebroken, uit onvrede met een inter view met „Konsumenten- man" Frits Bom in het weekblad Vrij Nederland. De Consumentenbond spant bovendien een kort geding aan tegen Frits Bom, indien deze niet ui terlijk vandaag terugkomt op zijn uitlatingen. Dit heeft directeur Westen dorp van de Consumen tenbond gisteren meege deeld. Na Rotterdams burgemeester Bram Peper is Frits Bom de tweede „bekende Nederlan der" die in nauwelijks een week tijd ter verantwoording wordt geroepen na een inter view met Ischa Meijer in Vrij Nederland. Bom wil overigens geen commentaar geven en verwijst naar de directie tele visie van de Vara, Maurice Koopman. Die maakt er geen geheim van „niet gelukkig" te zijn met deze kwestie. Volgens Koopman gaat het om „per soonlijke uitlatingen die voor rekening zijn van Frits Bom". De Consumentenbond is met name verontwaardigd over op merkingen van Bom dat deze organisatie in de subsidiegreep zit van het ministerie van Eco nomische Zaken, dat die in de voorlichting het ondernemer schap niet zou mogen schaden en dat die bovendien „onaan vaardbare banden" zou heb ben met het bedrijfsleven. De Consumentenbond neemt „deze aantoonbaar onjuiste be schuldigingen hoog op, omdat zijn zorgvuldig bewaakte onaf hankelijkheid en daarmee zijn totale integriteit in het geding is". Het interview was woensdag voor Consumentenbond, Vere niging Eigen Huis, het Insti tuut voor Huishoudtechnisch advies van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen, de stichting Natuur en Milieu en het Nationaal Instituut voor Budgetvoorlichting reden om een gesprek met de Vara af te breken. Tijdens dat gesprek kwam overigens ook de kri tiek van de vijf organisaties op het programma van Bom aan de orde. Dat programma zou ernstig tekort schieten bij de behandeling van consumen ten-problemen en bij hét ver richten van produktonder- zoek. Volgens Westendorp werd het interview in het overleg ter sprake gebracht en weigerde Frits Bom toen af stand te nemen van de tekst in het weekblad. Ook uit een andere hoek is er forse kritiek op het hoofd van Frits Bom neergedaald. Vol gens bestuurder Hans Vroom van de Unie BLHP hebben re cente uitzendingen van de Konsumentenman over spaar kassen namelijk dramatische gevolgen voor deze sector. „Tegen de hetze van het Vara- programma valt nauwelijks te vechten", aldus Vroom. „Het publiek scheert iedereen in deze sector over één kam, waardoor de omzetten gigan tisch terug lopen. Op termijn moet dit fikse gevolgen heb ben voor de werkgelegenheid. Mensen, die al jaren voor hun bedrijf op een bonafide manier werken, krijgen nu van het publiek te horen dat ze on maatschappelijk bezig zijn. En alleen maar omdat Frits Bom in zijn almachtige wijsheid heeft aangetoond, dat door sommige acquisiteurs verkeer de voorlichting over het aan geboden produkt lijkt te zijn gegeven". UTRECHT Mede onder invloed van het brood- wisseldieet is voor het eerst sinds jaren vorig jaar het broodverbruik in ons land niet gedaald. Het lijkt er zelfs op dat het broodverbruik de komen de jaren weer zal toene men. Wel zal het aantal bakkerijen vermoedelijk nog verder verminderen, vooral door het stunten van grote supermarkten, aldus voorzitter J.M. Bar telsman van de Stichting Voorlichting Brood. De afgelopen 35 jaar is het broodgebruik gehalveerd. Vlak na de oorlog was een ge zin van vier personen per week goed voor negen grote broden, nu nog maar voor 4,5 brood. In 1957 at de gemiddel de Nederlander 90 kilo brood per jaar en in '83 nog maar 58 kilo. Het brood moest het af leggen tegen andere voedings middelen: in '57 werd er nog drie keer zoveel brood als vlees gegeten terwijl in ons land nu veel meer vlees dan brood wordt gegeten. De mensen zijn de laatste ja ren positiever gaan denken over de voedingswaarde van brood. Ook de angst dat men van brood dik zou worden is verminderd. In Veldhoven wordt de zer dagen een CDA- CVP-congres Landbouw en Milieu gehouden, waaraan vertegenwoor digers van de christen democratische partijen uit Nederland en België deelnemen. In navolging van het thema „De grond in goede han den", laten congres voorzitter Lardinois (ge heel recht) en P. de Ke- rersmaeker, de Belgi sche staatsecretaris van Europese zaken, zien dat ook de onderlinge discussie in goede han den is. Minister Braks van landbouw en visse rij (tweede van rechts) en Landbouwschap voorzitter J. van der Veen kijken en luisteren aandachtig. DEN HAAG Onder het motto „Hou het zuivel" is gisteren in het Haagse perscentrum Nieuwspoort door de vereniging Mi lieudefensie (MD) de aan zet gegeven tot een lande lijke campagne tegen de opkomst van namaak-zui- velprodukten zoals o.m. koffie-witmakers, na- maakslagroom en plant aardige koffiemelk. Deze produkten lijken alleen nog maar op zuivelpro ducten; andere bestand delen hebben voor een gedeelte de melk vervan gen. Momenteel werkt de voedse lindustrie aan de ontwikkeling van „koffiemelk" die voor honderd procent plantaardig is, en aan kaas en yoghurt die slechts gedeeltelijk uit melk zijn gemaakt. Laat de consu ment weten wat hij koopt, zegt de MD. Want als deze ontwik keling doorzet, betekent dit dat zuivelprodukten straks niet meer uit melk gemaakt hoeven te worden, en de fabri kant schakelt dan geruisloos over van de ene grondstof op de andere. Dan gaat volgens' Milieudefensie de zuivelindus trie steeds meer lijken op „mengvoerproduktie". In dit geval niet voor dieren, maar voor mensen. En dat vindt de vereniging „zeer verontrus tend". Mr. Van Zutphen, directeur- generaal landelijke gebieden en kwaliteitszorg van het mi nisterie van landbouw deelde de zorg van Milieudefensie. „Ik heb de indruk dat reclame en presentatie voor de consu ment wel degelijk misleidend kan zijn. Vanuit de overheid willen wij meewerken om der gelijke misleiding door doel treffende wetgeving zoveel mogelijk te voorkomen". MEMELS ZOU MEEl6eüU\K fMAAR IK KfitJ ME&ZteMt&J NIET TOE j \2ensw OM HET MEEfl. tMvJ 2> peaweEK-IE OCEN. INFORMATIE OVER FILMS MUZIEK THEATER. RECREATIE EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA DE STEEG In de Ne derlandse bouw verbaast men zich over de hard nekkige witte uitslag op vrij nieuw metselwerk die zich dit voorjaar voordoet. De Vereniging Neder landse Baksteen Industrie in het Gelderse De Steeg krijgt de laatste dagen tientallen klachten bin nen van aannemers, ar chitecten en ongeruste particulieren. Als oorzaken voor de witte uitslag worden genoemd een samenspel van factoren: Een erg natte winter gevolgd door een sterk droog voorjaar, de gevolgen van toenemende spouwmuur-isolatie alsmede de zuurgraad van het in de baksteen binnendringende re genwater. „Maar hoofdoorzaak blijft de overvloedige regen val", aldus woordvoerder J.C.Keller van de Vereniging Baksteen Industrie. Volgens hem doet het verschijnsel zich momenteel in een groot deel van West-Europa voor, maar het probleem van de wit uit slaande muren (salpeteren, zo als insiders het noemen), is volgens hem beslist niet nieuw. Ook ondervindt het bouwmateriaal geen nadelen van de uitslag. Dr. G. Witteveen (midden), oud-minister van financiën en economische zaken, hier in gesprek met voorzitter Van Dijk en vice-voorzitter Joekes van de parlementaire en quêtecommissie die het RSV-drama onderzoekt. „IK WIST NIET VAN FINANCIËLE PROBLEMEN RIJN-SCHELDE" DEN HAAG Oud-mi nister Witteveen heeft in januari 1970 binnen een dag (van 8 op 9 januari) besloten dat de noodlij dende Verolme-werf ge red moest worden door het bedrijfsleven en niet door de overheid. Daarbij wees de minister een door Biesheuvel en Langman opgesteld advies om Verolme 130 miljoen gulden te geven, af. Ook een rapport van het ministerie van economische zaken waarin stond dat Verol me steun moest krijgen of an ders failliet zou gaan, werd op zijgeschoven. Dit heeft Witteveen, minister van financiën in 1967-1971 en minister van economische za ken ad-interim tussen 7 en 14 januari 1970, gisteren tegen over de RSV-Kamercommissie gezegd. De oud-bewindsman kwam op acht januari 1970 van vakantie terug om de afgetreden minis ter De Block op economische zaken te vervangen. Witteveen werd in zijn voor stel om te onderzoeken of Ver olme door het bedrijfsleven (lees Rijn-Schelde) gered kon worden, op 9 januari door de ministerraad gesteund. Nie mand was voor het advies Biesheuvel-Langman. „Het was voor mij niet direct duidelijk of een fusie tussen Rijn-Schelde en Verolme kon. Het was de vraag of een vorm van samenwerking bereikt kon worden. Of delen van Verolme naar Rijn-Schelde konden overgaan. Dat wilde ik onderzoeken", aldus Witte veen. Hij erkende dat onder zijn lei ding op tien januari 1970 door een kabinetsdelegatie buiten Verolme om besprekingen met Rijn-Schelde starten. Daar werd gepeild of men bereid was Verolme te redden. In dat gesprek bleek Rijn-Schelde bereid om dat te bespreken. Witteveen ontkende iets te hebben geweten van financië le problemen bij Rijn-Schelde. „Wij werkten onder druk. Wij hadden geen tijd voor grote onderzoeken". „De positie van Rijn-Schelde stond niet ter di- cussie. Zij boden hulp. Rijn- Schelde wilde niet op een ge lijk plan gezet worden met Verolme". Over zijn afwijzing van de door Biesheuvel en Langman voorgestelde steun aan Verol me een stuk dat Witteveen pas op 8 januari 1980 zag zei Witteveen: „Ik wilde de 130 miljoen niet. Een nog grotere steun aan één bedrijf in de scheepsbouw was niet aan vaardbaar". „Het zou ook geleid hebben tol claims van andere werven waar de overheid geen ver weer tegen had. Wij zouden ons op het hellend vlak heb ben begeven van steeds meer steun. Ik was er ook tegen deel te nemen in het aandelenkapi taal. Daarmee zou Verolme een staatsbedrijf geworden zijn". Over de in 1971 bereikte fusie tussen beide werven zei de oud-minister: „Met dat resul taat was ik tevreden. Het was financieel aanvaardbaarder dan het plan Biesheuvel-Lang man. De problemen zijn rede lijk opgelost". Tot aan de fusie gaf de overheid Verolme kre dieten voor 180 miljoen gul den. Het meeste daarvan is te ruggekomen, aldus Witteveen. De toenmalige thesaurier-ge neraal van Financiën, Rin- nooy Kan, liet de RSV-com- missie weten het oneens te zijn geweest met Witteveen om buiten Verolme om gesprek ken met Rijn-Schelde te star ten. „Achter zijn rug om werd zijn bedrijf aan zijn oudste concurrent ter liquidatie aan geboden", aldus de oud-top ambtenaar. „Verolme en de regering wa ren eikaars gevangenen. Het was een noodsprong. Laat Rijn-Schelde Verolme maar redden. De regering was de vragende partij. Dat was een heel ongelukkige situatie. Het kon niet anders dan tot een verkeerd resultaat leiden". De financiële topman bij Ver olme van 1963 tot 1971, Schwencke, liet de commissie weten dat Verolme in 1969 een verlies van een half miljoen gulden per dag leed. De werf zag die verliezen, vooral op de tankerbouw, als tijdelijk. Verolme vroeg het rijk 25 mil joen als overbruggingskrediet voor de tijd waarin Biesheuvel en Langman het bedrijf onder zochten. Schwencke stelde dat al snel duidelijk werd dat de overheid hun advies niet zou volgen. „De overheid wilde af van het probleem Verolmè. Men wilde af van de financië le betrokkenheid". (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Als minis ters of staatssecretarissen een bezoek brengen aan de Nederlandse Antillen dan moet dat een duidelij ke functie hebben en geen verkapt snoepreisje op kosten van de belas tingbetaler zijn. Dat heeft het VVD-Tweede-Kamer- lid Jan Cees Wiebenga minister De Koning, die de Nederlands-Antilliaan se Zaken in zijn porte feuille heeft, voorgehou- denden. Hij heeft de be windsman gevraagd de uitstapjes van zijn collega's naar de Antillen „beter te coördineren". De VVD'er heeft zich er aan gestoord dat in een periode van twee maanden, waarin het toevallig in Nederland winters koud was, maar liefst vijf be windslieden voor enkele we ken naar de zonnige Antillen zijn afgereisd. Niet alleen mi nister De Koning zelf stapte in het vliegtuig, ook zijn collega De Ruiter (Defensie) en de staatssecretarissen Van der Reijden (Volksgezondheid), Hoekzema (Defensie) en Brokx (Volkshuisvesting) gin gen een kijkje nemen. De tweeweekse reis in januari van staatssecretaris Brokx was de aanleiding tot de vragen van Wiebenga, waarin hij ove rigens werd gesteund door de CDA'er Aarts. Brokx heeft na melijk bij elk verslag over de projecten die hij op de zes ei landen bezocht, aangetekend dat zijn ministerie er toch geen geld voor beschikbaar heeft. „Waarom moest de staatssecre taris er dan zo nodig naar toe? Hij had dan best een ambte naar kunnen sturen", meent het liberale Kamerlid. De reisjes van de ministers De Koning en De Ruiter vindt Wiebenga wel verkoopbaar. „De Koning behartigt de Ne- derlands-Antilliaanse Zaken en moet in die kwaliteit twee keer per jaar naar de Antillen. Ook van De Ruiter is het be grijpelijk want er liggen 1000 Nederlandse mariniers op de Antillen". Maar bij een trip van Van der Reijden plaatst Wiebenga weer vraagtekens: „Wat moest die man daar doen? Alle sportcomplexen be kijken?" Ministers, staatssecretarissen en hoge ambtenaren reizen in tegenstelling tot Tweede-Ka merleden eerste klas. Alles bij elkaar kost zo'n reisje dan al gauw meer dan tienduizend gulden per persoon. „Het land gaat er weliswaar niet door failliet", erkent Wiebenga, „maar als je in functie gaat moet je dat wel kunnen ver antwoorden". „Ortolaan is sexistisch" DEVENTER Het Deventer CPN-raadslid, mevrouw Bep Spa heeft gisteravond haar sexegenoten in den lande op geroepen het boekenweekge schenk De Ortolaan van Maar ten 't Hart terug te sturen naar de schrijver. Het boekje bevat volgens het vrouwelijke raads lid passages die beledigend zijn voor vrouwen. En dat neemt ze niet, notabene in een boekje dat deze week gratis wordt meegegeven aan iedereen die voor f 20,- of meer literatuur aanschaft. „Het is gericht te gen vrouwen", stelde me vrouw Spa onomwonden vast bij de opening van de Boeken week in de Athenaeumbiblio- theek van Deventer. In De Ortolaan verhaalt Maarten 't Hart van een ongelukkige lief de en geeft tegelijk zijn visie weer op het verschil in den kwijze tussen mannen en vrouwen. Bij die vergelijking komen de vrouwen er niet best af. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 13