Voor (alvast) een lange hete zomer ^elke ïoutsoort sdat Sadel ijdens ïetsen verstelbaar zoed idee, :en cursus an de HYP Vergelijk en reis Nederlands Tandartsenblad Zomer '84: Sandalen Juiste bandenspanning belangrijker dan profiel Fietsen met ANWB en Hartstichting Consumenteneditie Dit jaar staan de riempjes die over de wreef lopen bij zowel teensandalen of sandaal-ach- tig schoeisel in de schijnwer pers. Het lijkt wel of de voet bij elkaar gehouden moet worden door banden en band jes. Maar de hielpartijen schit teren door afwezigheid. Je moet maar op dit wiebelig bouwwerk kunnen lopen, vooral omdat de hakken, zo die al aanwezig zijn, een zeer klein loopvak hebben en enigszins naar binnen staan. Sterke benen die deze weelde dragen kunnen. Maar er zijn ook zeer platte sandaaltjes, die erg leuk staan, doch bij gevoe lige voeten met niet al te ster ke enkels een aanval op de achillespees doen. Combina ties van vlechtwerk komen vaak voor, evenals touw, raf fia en kralen. De kleuren: zeer felle tinten, geel, oceaan- blauw, rood, groen en van zelfsprekend zwart en wit. De hakhoogten variëren van laag tot zeer hoog. ONSUMENTENINFORMATIECommit VRIJDAG 23 MAART 1984 PAGINA 11 idereen heeft wel eens door en bos gewandeld, maar wie ent nu ëcht het verschil tus- en een den en een spar, een lataan en een linde, een pere- i een appelboom Wie weet xact het verschil tussen vu- inhout en grenen, en tussen kenhout en beukenhout yie wat meer wil weten over os en hout, kan zijn kennis errijken door een schriftelij- e cursus met de toepasselijke tel Bos en Hout. De cursus is istemd voor iedereen, techni- :he kennis is niet noodzake- jk. De cursus bestaat uit ze- entien lessen, aangevuld met ;n instructiedag. Die dag ordt nader ingegaan op de ïfening in het herkennen an hout- en boomsoorten. Bo ondien wordt een bos-excur- e gemaakt. Inlichtingen bij et Centrum Hout, afd. oplei- ingen, postbus 401, 1400 AK ussum. Tel. 02159 - 48704 it ervaring blijkt dat bejaar- :n en mensen die slecht ter ien zijn, nogal eens proble- en ondervinden als zij tij- ins het fietsen plotseling oeten remmen en afstappen, iet zelden ontmoet men der- ilijke fietsers dan ook met et zadel in zó'n lage stand, it zij „in geval van nood" un voeten snel op de grond unnen zetten. Maar zo'n laag aand zadel fietst niet lekker. Ie heer R. Duursma (05905- 145) constrcteur in de machi- ebouw meent daar nu iets op evonden te hebben: een extra andgreep aan het stuur, vaarmee een zadelpen kan (worden ontgrendeld, zodat het iade! door middel van een veer vanzelf omlaag zakt. Zo'n h zadel is volgens de uitvinder w* gemakkelijk voor mensen e graag lange afstanden fiet- n. Die kunnen dan nog eens lan „verzitten". nder het motto „Goed idee, n cursus van de HVP", heeft bijna vijftig jaar jonge HVP tichting huishoudelijke en nsumentenvoorlichting) een euw gratis voorlichtingspro- amma voor het jaar '84—-'85' lanceerd. Naast een veertig- 1 cursussen, gericht op de da- lijkse praktijk van de huis- luding, is er een ruim aan- id aan thema's met een vor- ingsgerichte aanpak. Het nbod van de HVP is gericht die groepen in de samenle- ng die onvoldoende kansen ibben gehad zich op huishou- ilijk gebeid te bekwamen. Er n cursussen (elk weer on- rverdeeld) Goed bewegen, leding en textiel, Tuin en anten, Voeding, Huishou- ng, Geld- en consumenten- ken, Budget- en consumen- nvoorlichting. dichtingen bij het Secretari- t HVP regio West, postbus 716, 2502 BS, Den Haag. Tel. 0 - 88.33.86. ^ulvruchten, néér lan bonen Heen nder deze titel heeft het oorlichtingsbureau voor de oeding een brochure over eulvruehten het licht laten ien. Peulvruchten staan in e meeste huishoudens niet Jgelmatig op tafel, zeker niet ij uiten de winterse periode, j e brochure informeert over n e vele soorten peulvruchten r,n hun specifieke eigenschap en bij het koken, alles getl- X istreerd met foto's van witte u bruine bonen, linzen, kie- itsbonen, Limabonen, sojabo- en, adzukibonen etc. r staan in de brochure hoe el b bonen te bewaren, waarop 'letten bij het kopen en het aken plus nog eens veertig depten (op basis van een laaltijd voor twee. v e brochure is per briefkaart bestellen (drie gulden extra to postzegels bijplakken) bij et Voorlichtingsbureau voor e voeding, postbus 85700, >08 CK, Den Haag. Op de a >hterzijde vermelden: Peul- fuehten. Als een aanstaande reiziger eenmaal heeft bepaald naar welke vakantiebestemming hij zal vliegen, weet hij niet welke touroperator voor die vlucht het goedkoopst is. Dan komt het vergelijken van reisgidsen, het nalopen van tabellen, en dan nog V D brengt al enkele jaren een gids op de markt, waarin de prijzen van de diverse rei zen en de diverse touropera tors met elkaar worden ver geleken. Holland Internatio nal doet het nog sneller. Op alle 110 kantoren van deze or ganisatie staat nu een compu ter, die de prijzen van maar liefst twintig touroperators vergelijkt. De klant kan gratis inzicht krijgen in alle accomo dates in zijn vakantieplaats, met vertrekdata, de reisorga nisatie (al is die een andere dan Holland International) en de prijs. „Doe-het-zelf" reismagazine NBBS-reizen heeft zojuist het eerste nummer van het „Bud get Reizen Magazine" voor doe-het-zelvers gepubliceerd. In deze gratis uitgave, die de reisorganisatie drie keer per jaar cp de markt brengt, staan geen verzorgde vakanties. De gids bevat prijzen van cam- pingvluchten, lijnvluchten, bussen, boten en treinen maar ook reisverhalen en -tips van bereisde klanten. Zo is het voor de reiziger mogelijk zijn reisverhaal aan het magazine aan te bieden, die het, tegen een honorarium van honderd gulden per pagina, in het ma gazine kan opnemen. NBBS zegt tot dit magazine te zijn gekomen omdat steeds meer behoefte bestaat aan in formatie over het zelf samen stellen van een vakantiereis. De vakantiebudgetten worden kleiner en de consument wordt kritischer ten aanzien van de prijs en kwaliteit. In de uitgave worden goedkope overnachtingsmogelijkheden aangeboden, waardoor „een ondernemende reiziger op deze manier zelf uit de gebo den bouwstenen een zeer voordelige vakantie kan sa menstellen". Badpak met pareo in vrolijke kleuren van vlagvertoon. De grote doek, bedrukt met zeilboten, wappert zelf als het grootzeil in de bolle wind. Sportslip met inzetten van netwerk in 100 pet. katoen. Het shirt is van hetzelfde open weefsel als de achterkant van het broekje. Brede biezen om mouwen, hals en slip, zijnaden zijn duidelijk aangegeven. Als regel is het Nederlands tandartsenblad (NT) een tijdschrift voor en door tandartsen. Maar met het vierde nummer van dit jaar heeft de Nederlandse Maatschappij ter Bevordering der Tandheelkunde (NMT) een eenmalie editie voor de consument op de markt gebracht. Onder het motto „Hou ze heel, 't scheelt zoveel, de tandarts kan het niet alleen" is dit nummer in een oplaag van 45.000 exemplaren verspreid. In het blad worden allerlei vragen op het gebied van de mond- gezondheid beantwoord, onder meer over de zelfzorg van de patiënt, de rol van de tandarts en de mondhygiënist(e), de tandartsassistente en de ouders van opgroeiende kinderen. Door het nummer loopt als een „rode draad" de leeftijd van de patiënt. Zo wordt er aandacht besteed aan de zwangerschaps- en zuigelingenperiode, de kleuter, de 6- tot 13-jarigen, de 14- tot 18-jarigen, de 65-plussers en de toekomstverwachtingen in de tandheelkunde. Het blad ligt in de wachtkamer van de huisarts, de tandarts, de specialist, de verloskundige en in wachtruimten van consulta tiebureaus en ziekenhuizen. Daarnaast wordt op de scholen op deze uitgave ingegaan. Wie alles eens voor zichzelf wil naslaan, of het blad in de me dische afdeling van de boekenkast wil zetten, kan een extra nummer bestellen bij het NMT, Postbus 2000, 3430 CA Nieuwe- gein. Op de achterzijde van de briefkaart vermelden „NT-Spe- cial en aan de voorzijde f 3,85 extra aan postzegels bijplakken. cups (ook in C) dienen zich ook weer aan en de off-shoul- der-look mag. De uitsnijdin gen van de broekjes bij de pij nen zijn zeer diep, maar zgn. lady-bikini's hebben een ge- kuis ter vorm; de pijpjes zijn langer tot lang. De bikini scoort hoog, natuurlijk. Jonge meisjes willen best laten zien dat ze mooi zijn, maar toch staat het eendelig model mo- disch aan de top. Als de wind keert is het pret tig zo'n hes over het badtenue aan te trekken. Sweatshirt en chasuble met vleermuismou wen zijn daarbij ook prettige kledingstukken (eventueel met drukknooplsuiting). Voor niet-slanke dames zijn er sterk corrigerende badpak ken, sommige met volledige lycra-voering. Hierbij over wegend pasteltinten met een streepje of een jacquard mo tief. Ook worden de glansstof- fen afgezwakt. Een nieuwe blikvanger vormt de badslip voor de man in een prachtige glanzende stof van 84 pet. polyamide en 16 pet. elasthan in blauw, maar ook in de nieuwe modekleur olijf groen met heldere inzetjes van wit-geel. Het wachten is nu op de zon. TINY FRANCIS Gebreide visserstruien, losse steken in multi-colour. Vrolijk ge heel op witte shorts. Zo'n pullover bewijst in alle landen goede diensten. Touwceintuur laag om de heupen, guerillaband om het slordig vallend haar: strandnimf 1984 in Hawaiï. Het toenemen van het aantal weggedeelten met mankementen in combinatie met slechte autobanden zal vaker leiden tot situ aties die de oorzaak kunnen zijn van een stijgend aantal onge vallen met ernstige afloop. In verband met de verkeersveilig heid is een juiste bandenspanning veel belangrijker nog dan de profilering van de autobanden. Het is van het grootste belang dat bij de verkeersopvoeding hieraan aandacht wordt besteed. Dit staat in het zojuist ver schenen blad "Kunststof en Rubber" van het Kunststoffen en Rubber Instituut TNO. Uit de statistieken is nauwelijks op te maken hoeveel ongeluk ken op de weg door een banddefect worden veroorzaakt. De onderzoekers zijn echter van mening dat de combinatie van een slechte toestand van het wegdek en van de band tot kritie ke situaties kan leiden. In samenwerking met de Hartstichting heeft de ANWB een Nationale Fietsronde uit gezet, die de mogelijkheid biedt een kortere of langere fietstocht door eigen land te maken. De fietsronde brengt 1850 aantrekkelijke fietskilo- meters in kaart: een lange route van ongeveer 1650 km langs alle grenzen, een noor delijke lus van 1025 km die begrensd wordt door het ri vierengebied en een zuidelij ke lus van 925 km die even eens het rivierengebied als grens heeft. De routes zijn voldoende voor fietsvakanties van twee tot vier weken. Op elk gewenst punt kan men aansluiten. En het is ook mo gelijk de route te verdelen over verscheidene perioden en daartoe van de trein ge bruik te maken. In de route beschrijving zijn kampeerter reinen, hotels, restaurants en fietsenmakers langs de route opgenomen. De ANWB heeft in een pak ketje beschikbaar voor ƒ9,95. Daarin zitten een overzichts kaart, een routeboekje met 78 routekaartjes (schaal 1:100.000) met gedetailleerde beschrijvingen en beziens waardigheden, en een fiets- vlaggetje. Harde campagne anti-vuurwerk deed het goed De december-campagne „Vuurwerk en veiligheid" van de stichting Consument en Veiligheid is door de leer lingen en leerkrachten van basis- en middelbare scholen goed ontvangen. Centraal stond het affiche met de tekst „Wat dan nog als je twee vin gers kwijtraakt door een ka nonslag; je kon toch al niet tot tien tellen". Vooral de wat oudere jeugd tussen 13 en 18 jaar heeft zich door deze affiche laten beïn vloeden, zo blijkt uit een on langs afgesloten onderzoek van de stichting naar het ef fect van de campagne. De affiche met foldermateri aal werd verspreid onder 13.000 scholen. De meeste leerkrachten (99 procent) heeft het materiaal opgehan gen, 62 procent heeft het on derwerp vuurwerk ook in de klas besproken. Van de jeugd blijkt dat vooral de wat oude re leeftijdsgroep zich na het zien van de affiche voorzich tiger tegenover vuuwerk heeft opgesteld. Het onderzoek wees uit dat de boodschap van de affiche, een waarschuwing tegen verkeerd gebruik van vuurwerk, niets aan duidelijkheid te wensen overliet. De stichting wil dan ook, waar nodig, de „harde" benadering blijven volgen. O Zomerdromen zijn verwerkt in de badmode voor 1984: fa brikant en consument hopen uiteraard weer op zon. Aan de orde zijn verscheidene the ma's: vlaggenparadc op de schepen met rood, wit, blauw. Ook geel en groen worden niet versmaad. Turqoise hoort er ook bij. Bikini's en badpak ken zijn gesierd met tropische vruchten-dessins en dieren uit het oerwoud. Olijfgroen is hierbij een geliefde kleur. Andere thema's zijn grafiek (streepvariaties met bijvoor beeld onderbroken lijnen) en geometrische figuren of inzet ten als driehoeken, of een in teressant lijnenspel in de kleuren wit-zwart. De klein ste der kleine bikini's worden opzij met slechts een streepje leer bijeengehouden; triangel- Zaklantaarn heet nu handlamp Er zijn altijd van die momenten waarop een zaklantaarn, in casu handlamp goede diensten kan bewijzen, bijvoorbeeld om voordat we naar bed gaan even te kijken of de kinderen sla pen, om een of meer zekeringen in de stoppenkast te verwisse len, of om bij het vissen in het donker de vangst van de haak te halen. Oh, déér liggen m'n autosleutelsDe nieuwe op laadbare handlamp van Black en Decker kost 69. (Advie sprijs). Batterijhouder voor camping en speelgoed Philips komt begin maart met een nieuwe batterijhouder op de markt. Met het geheel wordt een spanning van zes volt verkregen. Afhankelijk van het gebruiksdoel kan de consument de kwaliteit van de batterijen aanpassen. Als de houder langere tijd niet wordt gebruikt, kunnen de batterijen als ze nog niet leeg zijn, stuk voor stuk worden gebruikt in andere apparaten. De batterijhouder is vooral bestemd voor campingdoe leinden (waterkraan in cara van, tentlicht). Ook voor het aandrijven van speelgoed is de combinatie geschikt. Maar dan wèl veilige batterijen Eendelig badpak off-shoulder (èèn schouder bloot) in twee kleurstellingen: violet/blue royal en olijfkleurig met rose. Polya mide en elasthan mix zorgt dat het pak feilloos om het lijf sluit.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 11