BIJ HEIN (KRISPIJN 0 Super-hoogbouw moet „truttigheid" van de jaren zeventig overstijgen s&LZJ JSP STAAT HET MOOISTE LEER 2000IÏI NAAST HET MEEST SFEER- showoom VOLLE ANTIEK Zo boekt u ruimtewinst Dl KRANT BRENGT LEVEN IN UW BROUWERIJ. de jong zoon-leiden bv fromnx lErspacher Hoge Rijndijk 260 Leiden Tel. 071-410608 DONDERDAG 22 MAART 1984 PAGINA 9 Meer ruimte creëren in huis hoeft niet automa tisch te ontaarden in slo pen en bouwen. Het kri tisch bekijken van het aanwezige meubilair le vert indirect vaak aardig wat ruimte op en slaat een vinder diepe bres in uw portemonnee dan het han teren van slopershamer, timmer- en metselgereed- schap. Met dat kritisch bekijken be doelen we dat meubels vaak wat al te uitbundig de ruimte' in een woning in beslag ne- ïmen. Natuurlijk, zit- en berg ruimte kunnen we niet mis- ien, maar soms is één en ander in de loop der jaren zo weelde rig aangegroeid, dat een beetje „bijsnoeien" wel op zijn plaats Ook hergroeperen van meubels of samenvoegen van bepaalde functies in één meu bel kan soms wonderen doen. 't Is eigenlijk net als in een tuin. Eén mooi gevormde boom kan méér betekenen dan tuin vol verwilderd [struikgewas. En zo is het ook met de meubels. BERGEN EN ZITTEN I Een goed opgezette aanbouw- •wa/jeZ schept meer ruimte en J bergmogelijkheden dan alle A/osse tafeltjes voor platenspeler Jen televisie, losse boekenkas ten, bureautjes en barmeubel- tjes bij elkaar; zowel visueel als reëel. En een zitgroep be staande uit meer dan drie per manent opgestelde ziteenhe- den, geeft in een éénpersoons huishouden wel een erg over dadige indruk. Veel ruimte- winst bereikt men in dat geval met wat minder „vaste" zit meubelen, aangevuld met stoe len uit een andere ruimte, in dien er gasten zijn. Enkele leu ke klapstoelen, die tevens in de eethoek of op het balkon niet misstaan, kunnen in zo'n geval uitkomst bieden. Twee- zitsbankjes nemen over het al gemeen minder ruimte in dan twee fauteuils. Gaat in zo'n tweezitter ook nog een com fortabel bed schuil, dan kun nen onverwachte gasten daar op blijven slapen, hetgeen weer een logeerkamer uit spaart. Driezitters bieden in grote woonruimten optisch wel veel ruimte, maar prak tisch valt dat altijd tegen. Zel den zullen alle zitplaatsen op zo'n bank bezet zijn. omdat het nogal moeilijk converseren is met z'n drieën op een rij. Een andere economische op stelling wat de ruimte betreft, is ven L-vormige zithoek, los staand of met één L-poot tegen de muur. TAFELS Een grote, lage tafel in de zit hoek is ideaal als u daar plaats voor heeft, maar het is wel een ruimtevreter Is het voor u toch al goochelen met de ruimte geblazen, dan kunt u beter bijzettafeltjes nemen, die zo handig onder elkaar zijn weg te schuiven. Ruimtevreters zijn ook ronde eettafels. Wel heel gezellig, zo met z'n allen rond de tafel, maar een vierkante of recht- igc, uitschuifbare tafel biedt vaak evenveel plaats en neemt veel minder ruimte in - beslag, zeker indien u de tafel met één kant tegen de muur zet. En dan willen we het ook nog wen hebben over de vele „ge- :ellige" ditjes en datjes in huis, die vaak zo sfeerbepalend zijn. Maar bedenk wel, dat ook hier ?oed groeperen ruimte ople vert en dat we een gezellig leertje niet moeten verwar en met een rommelig sfeertje, want daar ontaardt zo'n verza meling kneuterigheidjes vaak Kén grote, goed verzorgde bak met planten is veel decoratie- en neemt minder ruimte 'en tijd) in beslag dan venster banken en tafeltjes vol arme tierige stekjes en treurende ge- aniumsVoor een groot boe- tot bloemen geldt hetzelfde. Kén goed gegroepeerde verza meling oude prenten aan de wand. familieportretten of snuisterijen, is meer het bekij- ten waard dan fotolijstjes, 'schilderstukjes, hier een beeld- daar een prulletje, ver spreid door het hele huis. RUIMTELIJKE ILLUSIE dchte kleuren, zoals wit en tasteltinten, wekken de in- iruk een ruimte groter te ma ten. Kleine, rustige dessins •veneens. Ook kan gespeeld vorden met dessins met een sepaalde lijn erin. Zo doen engtestrepen een kamer ho- 'er lijken en strepen in de sreedte een kamer langer. Een malle spiegelstrook van vloer ot plafond in de hoek van een tamer wekt de illusie dat de saaks daarop staande wand, ie vloer en het plafond nog •en eind doorlopen in een iaarachter liggende kamer. Zo'n spiegelstrook koopt u ge- voon bij de glashandel en kan met dubbelzijdig kleefband op ie muur worden bevestigd. Wel oppassen dat u met uw 'tofzuiger geen barst in uw il- usie stoot. Hoogbouw. Flats. Woonto rens. De weerstand erte gen nam aan het eind van de jaren zestig sterk toe en leidde in de jaren zeventig tot niet veel minder dan een taboe op het hoge bouwen. Een kantoor van vijftien verdiepingen kon nog net, maar een woon gebouw met meer dan vier woonlagen, dat heette onpersoonlijk, kil, grauw. Sinds een jaar of twee echter is er een kentering gaande ten gunste van de woonkolos. Architecten die de twintig woonlagen te boven willen gaan, worden niet langer bij voorbaat weggehoond. In Rot terdam werd vorig jaar een speciale Stichting Hoogbouw opgericht ter bevordering van het fenomeen. En in Den Haag stuitte prof. Carel Weeber op opvallend weinig kritiek toen hij enkele maanden geleden zijn plan ontvouwde voor een 120 meter hoge woontoren bij Kijkduin. Wat was er ook weer zo koud en anoniem aan mammoet-flats? „Hoogbouw of laagbouw, ik heb dat altijd een uitzichtloze discussie gevonden", zegt de zelf boomlange Weeber. „Het doet me denken aan de vraag of een schilder abstract dan wel figuratief te werk moet gaan. Beide opvattingen heb ben hun verdiensten en het is uiteindelijk je eigen smaak die de doorslag geeft. Zelf heb ik jarenlang tien hoog aan de Rotterdamse Lijnbaan ge woond. En zeer naar mijn zin. Midden in het centrum en te gelijkertijd ver weg van alle rumoer. Je stapt de lift in en binnen een minuut ben je de stad uit. Het is de meest prak tische manier om „buiten" te wonen, vind ik. Je hebt, zo hoog boven alle gewoel, ook veel meer voeling met het weer. Wat de ervaring „weg uit de stad" te zijn, nog eens versterkt. Momenteel heb ik een gezin met kleine kinderen en daarom geef ik nu de voor keur aan een woning op de be gane grond. Maar tegen de tijd dat ze op eigen benen kunnen staan, kruip ik zo weer in een woontoren". Dat Carel Weeber niet alleen staat in zijn waardering voor het bovenaardse wonen mag blijken uit een enquête die de Amsterdamse stichting Strabo (voor ruimtelijk advies, beleid en onderzoek) vorig jaar hield onder de beWoners van 12 hoogbouwflats in het gebied rond winkelcentrum „In De Boogaard" in Rijswijk. De vier- en vijfkamerflats tellen tien verdiepingen of meer, tot 22 verdiepingen toe, wat mo menteel het maximaal toege paste aantal woonlagen in Ne derland is. Het in verband met nieuwbouwplannen in Rijs wijk uitgevoerde onderzoek leverde de conclusie op dat 74 procent van de bewoners posi tief tot zeer positief oordeelt over het wonen in een hoog- bouwflat. Maar liefst 95 pro cent gaf het hoge wonen een rapportcijfer 6 of hoger. Het wonen in een buurt met veel hoogbouw kreeg een iets lagere waardering; 88 procent van de bewoners gaf een vol doende, 77 procent een 7 of hoger. Als meest genoemde positieve aspecten van hun woonsituatie gaven de bewo ners (73 procent huurders en 23 procent eigenaren) op: het uitzicht, de grootte en de inde ling van hun woning. De meest genoemde negatieve as pecten waren: geluidsoverlast van verkeer of buren en de af wezigheid van een tuin. Belangrijk om aan te tekenen bij deze resultaten is dat het hier om appartementen gaat die vrij duur, soms zelfs luxe zijn uitgevoerd en dat de be woners overwegend één- en tweepersoonshuishoudens vor men. Ongeveer de helft van de geënquêteerden zei bewust te hebben gekozen voor een, hoogbouwwoning in Rijswijk. WELOVERWOGEN KEUZE Meer nog dan, bij andere woonvormen is die welover wogen keuze van essentieel belang voor een tevreden sfeer in hoogbouwflats, zo beklem toont Weeber. „Gezinnen met opgroeiende kinderen zullen het, alleen al vanwege de be perkte speelgelegenheid, door gaans niet willen. Maar ook van mensen die alleen of met z'n tweeën leven, eist een hoge flat in bepaalde opzichten wat meer inspanning, een beetje meer inzet, dan een woning op de begane grond. Je kunt je boodschappen niet zó uit de auto over de drempel van je voordeur heendragen. Ook voor de post en de krant moet je even de lift induiken. Hëel belangrijk is verder dat de be woners de verantwoordelijk heid willen en kunnen dragen om de gezamenlijke ruimten netjes te houden. Niet iedereen is bereid aan dat soort voor waarden te voldoen. En niet iedereen kan het. Als je toch al een hoop zorgen aan je hoofd hebt, doordat je werkloos bent of huwelijksproblemen hebt of wat dan ook, kan dat kleine beetje extra inspanning net te veel zijn. Wonen in een woon toren moet je kortom zélf wil len. Je moet ervoor kunnen kiezen uit meerdere alterna tieven die je ter beschikking staan. Word je door de omstan digheden gedwongen met een dergelijke behuizing genoegen te nemen, dan is de kans op mislukking vrij groot". Wegber is ervan overtuigd dat de aantrekkelijke kanten van super-hoogbouw voor velen zo zwaar wegen dat er voor een flat in zijn Kijkduin-toren vol doende belangstelling zal blij ken. Dat het uitzicht er vanaf pak-weg de vijfde of zesde eta ge schitterend zal zijn, is dui delijk. Alle 160 appartemen ten, verdeeld over 42 verdie pingen, kijken uit op zee. Ook het uiterlijk van het gebouw lijkt aantrekkelijk te worden: slank en gekleurd in verschil lende tinten blauw. De inrich ting van de drie- en vierka- merwoningen zal tamelijk luxe zijn, zo is de bedoeling. En de prijs: niet misselijk. Hoeveel precies durft Weeber nog niet te schatten, maar dat er voor minder dan twee ton per appartement geen zaken kunnen worden gedaan, lijkt zeker. Super-hoogbouw is een efficiënt gebruik van de ruim te, maar een goedkope wijze van bouwen is het niet. De goedkoopste flatgebouwen zijn die, welke niet meer dan vier woonlagen omvatten en niet zijn voorzien van een lift. Bo ven de vierde etage is een lift wettelijk verplicht en het ge-' bouw navenant duurder. Bo ven de achtste verdieping dient de liftcapaciteit te wor den verdubbeld, wat weer een VEERTIG HOOG IN DE WOLKEN MET UITZICHT OP ZEE De Kijkduiri-toren: nooit meer somberen in de achtertuin over de gevaren van kernenergie (Foto Geljon). extra kostenpost oplevert. Bo ven de 22e stuwen de uitzon derlijk hoge kranen de bouw kosten omhoog. TIJDSFEER Of de Kijkduin-toren er uit eindelijk zal komen? De archi tect denkt van wel: „De tijd- sfeer is veranderd. De truttig heid en de zelfgenoegzaam heid van de jaren zestig en ze ventig zijn aan het verdwij nen. Dat sfeertje van biolo- gisch-dynamisch eten, gehaak te gordijntjes voor de ramen, ongeschilderd hout, en op zo meravonden in je achtertuin somberen over de kernener gie. Een plattelandssfeer, ei genlijk. In de bouw kwam die mentaliteit tot uiting in poppe rige, rommelige laagbouw met een besloten sfeer. Benauwd en eng, vind ik. Momenteel kentert de tijd naar een meer stedelijk gerichte oriëntatie. Met een nadruk op helderheid in plaats van rommeligheid. Openbaarheid in plaats van beslotenheid. In dit nieuwe klimaat verdwijnt het taboe op hoogbouw. Vijftien jaar gele den had ik de Kijkduin-toren niet op papier durven zetten. Maar nu ik geloof echt dat hij er komt". WILLEM SCHEER Carel Weeber: „Je stapt in de lift en je bent zó de stad uit" Alles voor de "Doe het Zeiver" In onze D.H.Z. showroom vindt u de allergrootste kollektie zonwering uiterst scherp geprijsd. Geld besparen zelf meten en plaatsen! marliezen, schermen, horren, jaloezieën, rolgordijnen (meer dan 450 dessins), vouwdeuren, rolluiken. Tevens verkoop losse onderdelen en doek. Molensteeg 12-14 (bij DoezastrLeiden. 071-121375-140006. Open ma t/m vrij 8-17.30 uur. Zat. tot 14 uur. Scherm vaste arm prijsvoorbeeld 1 cm breed 240r ARGUS KURKPARKET tot 25% korting Ook lijm en lak 10% ARGUSKURKCENTRUM Wagenweg 136-138, Haarlem. Tel. 023-327545. ARGUS KURKPARKET tot 25% korting Ook lijm en lak 10% ARGUS KURKCENTRUM Wagenweg 136-138, Haarlem. Tel. 023-327545. •lektro-technlsch bureau Flevoweg 43, Postbus 605, 2300 AP LEIDEN Reparatie-inrichting voor starters dynamo's luxe-, vracht- en industrietypes Auto- en scheepselektra, accu's, automaterialen, gereedschappen ORIGINAL Schokbrekers en uitlaten FLEVOWEG 43 TELEFOON 212101 MERENWIJK verwarmingen tachografen SFEERVOLLE EETHOEK Eettafel Iade en 4 stoelen. 150 x 80. In de kleuren blank, honing, middel en donkerbruin Tientallen BUFFETKASTEN in div. modellen, blank en bruin. Behalve leren bank stellen, vindt U bi.i ons f^>c sfeervolle Iers antieke boerenmeubelen, en antiek v£J5> uit andere landen. Zo zijn er buffetkasten, cilinderburo's, cabi- netten, commodes, klokken, alles tot en met complete interieurs. Dit alles bij ons in eigen werkplaats gerestaureerd en ge- bX loogd. Verder geldt voor het bij ons gekochte antiek de unieke inruilgarantie. D. v.z. dat het bij ons gekochte antiek te allen tijde in te leveren is voor dezelfde prijs welke u er voor betaald heeft! Zoiets unieks vindt u nergens. tevens 40 verschillende leren bankstellen én een exclusieve collectie manau. Kom naar de showroom en oordeel zelf. Uw auto kunt u altijd kwijt op ons parkeerterrein en de koffie is, ook altijd, bruin. Geopend dinsdag t/m vrijdag 10.00-1 8.00 uur. zaterdag 10.00-1 7.00 uur, donderdag koopavond.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 9