school in Noordwijk Dit jaar nog geen openbare middelbare Onderzoek naar verlangens van bedrijven in Voorschoten Nieuwe rolstoelbus feestelijk ingehaald Nadrukkelijke doop" van het hoppige boek „Bier" .Kerken wedden op het verkeerde paard" tijdelijk wethouder Slingerland £IDEN CcidaeCotruwt DONDERDAG 22 MAART 1984 PAGINA S VOORSCHOTEN De gemeente Voorschoten gaat een enquê te houden onder de bedrijven (niet de winkels) in Voorschoten om gegevens te verzamelen over wensen en verlangens ten aan zien van uitbreiding, verplaatsing, problemen met de omgeving en zo meer. Met deze informatie hoopt de gemeente meer inzicht te krijgen in het functioneren van de plaatselijke bedrijvigheid om vervolgens daarop het economisch beleid af te stemmen. Het maandblad van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland laat iq het laatst verschenen nummer ir. J.R. van Leeuwen, wethouder van economische zaken in Voorschoten aan het woord over deze enquête. „Het komt vaak genoeg voor dat we eerder rekening met de wensen van de bedrijven hadden kunnen houden als we maar op de hoogte waren geweest van wat ze wilden. Soms praat men intern al vijf jaar over bijvoorbeeld een uitbreiding en als men dan uiteindelijk bij de gemeente komt zou het gisteren klaar moeten zijn. Zo werken gemeenten echter niet", aldus Van Leeuwen die er op wijst dat wetten en voorschriften noodzaken tot tijdrovende procedures die het afgeven van vergunningen vertragen. „Die procedures kunnen eerder worden gestart als s op de hoogte zijn van de bedrijfsplannen. Met behulp van die informatie kunnen we ook onze stimulerende rol beter vervul len". Hinder Volgens de wethouder wordt in het onderzoek geen onderscheid gemaakt tussen „gezonde" bedrijven en bedrijven die met pro blemen kampen omdat die situatie snel kan veranderen. De en quête kan ook aan het licht brengen welke bedrijven in Voor schoten hinder opleveren voor de woonomgeving. „Als we tijdig weten welke bedrijven voor verplaatsing in aanmerking komen kunnen we financiële hulp van de provincie inroepen. Dat geldt ook voor het treffen van bepaalde voorzieningen om de hinder ter plaatse op te heffen", aldus Van Leeuwen-, die stelt dat de gemeente een alternatief moet kunnen bieden. Ook burgemeester mr. P Cannegieter wordt aan het woord gela ten over de Voorschotense bedrijvigheid. „Als woongemeente in het westen heeft Voorschoten een bijzonder hoge kwaliteit. Dat betekent dat je hoge eisen stelt aan bedrijven die in de buurt van de woonomgeving opereren. Bijkomende factor is dat we als gemeente zuinig moeten zijn met de ruimte, we kunnen als het om industrievestiging gaat niet echt op de expansieve toer", al dus Cannegieter. Volgens de burgemeester hebben gemeenten niet het geld om veel te doen aan het stimuleren van bedrijven. „We zijn als gemeenten al bijna zelf zinkend schepen", stelt Voorschotens eerste burger. Overigens verzocht de heer Vreeken met klem om een zelfde behandeling door de voorzitter als de andere raads leden. Ook andere raadsleden wezen op de prikkelbare stem ming die de laatste tijd ten aanzien van het raadslid Vree ken door voorzitter Van Scha- gen ten toon wordt gespreid. De heer Vreeken noemde het niet juist dat de grootste fractie in de raad de derde wethouder diende te leveren. Ieder wille keurig raadslid zou dat ambt kunnen bekleden en hij stelde voor een VVD-wethouder te benoemen. Ondanks het feit dat de VVD het collegepro gramma niet heeft onder schreven en de VVD ook de begroting voor 1984 niet heeft goedgekeurd kwam de VVD toch met een tegenkandidaat. Volgens mevrouw Saris (VVD) waren de geschilpunten in het collegeprogramma voor een deel al opgelost en kon de VVD juist die kandidaat leve ren die de portefeuilles van de burgemeester goed zou kun nen beheren. De heer De Vos werd voorgesteld als de kandi daat voor de VVD. De heer Van Kuijen (PW) vroeg mevrouw Saris uitleg omtrent haar uitlatingen over een te overheersende rol in het college door PW als op nieuw een PW-wethouder zou worden gekozen. Naar zijn mening werd door die opmer kingen een bepaalde sfeer ge schapen die verdere gevolgen zou kunnen hebben voor de samenwerking tussen PW en VVD. Een overwegend rood gekleurd college hoeft naar zijn mening helemaal geen rood beleid te voeren. Tenslot te voeren B en W uit wat de raad heeft besloten. De VVD-fractievoorzitster bleef erbij dat een neutraler wethouder wenselijker zou zijn. Na onderling beraad ver klaarde de heer Van Kuijen dat hij toch de voorkeur gaf aan een PW-wethouder te meer daar de VVD-kandidaat nog pas kort raadslid is en over niet zoveel ervaring be schikt. Hij stelde voor om de carriere van de heer De Vos nauwlettend te volgen en wel licht kan er in de toekomst dan toch nog samengewerkt worden met de VVD nu blijkt dat de punten waarop destijds de VVD het collegeprogram ma afkeurde niet zó zwaar blijken te wegen. Inbraken in Noordwijkerhout NOORDWIJKERHOUT Inbrekers hebben omstreeks middernacht hun slag geslagen aan de Koninginneweg in Noordwijkerhout. Van twee woningen werd de achterdeur geforceerd. Bij de eerste woning maakten de die ven een hoeveelheid sieraden buit. Bij de tweede woning werden de inbrekers gestoord door de bewoonster die thuis kwam. Zij zag nog juist een vluchtende dief over de schut ting verdwijnen. Uit deze wo ning werd daardoor niets weg genomen. OORDWIJK Leerlin- van het openbare iddelbare onderwijs zul- n nog minstens een jaar de opening van een irgelijke school in oordwijk moeten wach- Het schooljaar 84/1985 komt er nog en dependance van de lidse Louise de Coligny iholengemeenschap in aordwijk, maar er zijn il mogelijkheden voor toekomst. Dat is duide- k geworden na een ge- rek tussen staatssecreta- mevrouw N. Ginjaar aas van onderwijs en rtegenwoordigers van gemeentebesturen van oordwijk en Leiden, het lenbaar onderwijs in die meenten en leden van de Noordwijkse werk groep die zich beijvert voor de stichting van openbaar middelbaar on derwijs in Noordwijk. De staatssecretaris wees de aanwezigen op het feit dat de huidige regelgeving voor de stichting van dependances en middelbare scholen de vesti ging van het openbaar vervolg onderwijs in Noordwijk nu niet toestaat. Zij toonde echter begrip voor de wens van de werkgroep, die niet alleen wordt gesteund door de beide gemeentebesturen en de Loui se de Coligny Scholengemeen schap, maar ook door honder den ouders van het openbaar lager onderwijs in Noordwijk. De staatssecretaris heeft ook duidelijk aangegeven welke mogelijkheden er zijn om de wens te verwezenlijken. De werkgroep zou een aanvraag moeten indienen voor een vol ledig zelfstandige openbare middelbare school en dus niet voor een dependance van de Louise. Voorwaarde is dan wel dat de werkgroep met cijfers kan aantonen dat de school in de naaste toekomst en op lan gere termijn over voldoende leerlingen zal kunnen beschik ken. De plannen voor de vestiging van openbaar middelbaar on derwijs in Noordwijk werden begin februari plotseling naar buiten gebracht na voorlich tingsavonden over vervolgon derwijs op de openbare lagere school. Een groep ouders stel den eigenlijk terloops „Waar om moeten onze kinderen he lemaal naar Leiden, waarom komt de school niet naar Noordwijk", omdat de gehele streek geen mogelijkheden tot openbaar vervolg onderwijs kent. Wel zijn er verschillende scholengemeenschappen, on der meer in Katwijk, Lisse en Noordwijkerhout, van confes sionele huize maar die hebben weer het euvel dat ze geen mavo-afdeling kennen. Dat is problematisch voor leerlingen die net niet zeker zijn van de keuze voor mavo of havo of die moeten overstappen van het een naar het ander. In de huidige situatie betekent dat vaak veranderen van school. Nadat de campagne voor een dependance van de Louise op gang kwam,stroomden er ad hesiebetuigingen binnen bij de werkgroep en werd het duide lijk dat het schooljaar 1984/1985 begonnen zou kun nen worden met twee brug klassen. ook was er al ruimte beschikbaar in de leegstaande kleterschool Bengelenbak. Di rect hierop zijn de besturen van het katholiek en christe lijk onderwijs in de streek in actie gekomen. Zij vrezen dat een openbare scholengemeen schap leerlingen bij hen weg zal trekken. DA-KAMERLID DE BOER IN NOORDWIJK: PO-RDWIJK „De rken wedden volkomen het verkeerde paard", [et Tweede Kamerlid :>ep de Boer zei dit gis- j ravond in „De Vinken- )f" in Noordwijk, waar en op een openbare ver- idering van het CDA scussieerde over „Vrede veiligheid". Dat Nederland het signaal zou moeten geven om te komen tot bevriezing en vermindering van het aantal kernwapens, noemde de defensiespecialist van 'het CDA een mooie stel ling. Alleen moet nog Worden bewezen dat zij juist is en dat is aanzienlijk lastiger dan haar poneren, aldus De Boer. Het Tweede Kamerlid kriti seerde de uitspraken van de synoden, waarin de afschrik kende werking van het kern- wapenbezit van de hand werd gewezen. De kerken zijn daar mee op een gevaarlijke weg, meende De Boer, omdat daar mee de intentie wordt gewekt, dat in tegenstelling tot de kernwapenmacht, hanteerbare kernwapens, die zich alleen te gen militaire doelen richten, wel aanvaardbaar zouden zijn. Dat een aantal mensen in het CDA door middel van een ad vertentie de Tweede-Kamer fractie onder druk tracht te zetten, noemde De Boer een soort motie van wantrouwen. Ook voor activiteiten als het voeren van processen tegen de fractieleider had het kamerlid geen goed woord over. Leden van de fractie brengen over eenkomstig de bepalingen van de grondwet hun stem naar eer en geweten uit. „Ut Uitvluggie", zoals de rolstoelbus is gedoopt, voor de ingang van Van Wijckerslooth. OEGSTGEEST Met een tamboerkorps uit Amsterdam en een kin deroptocht van de R.K. Willibrordschool werd gisterochtend in Oegst- geest de nieuwe rolstoel bus ingehaald voor de verpleeghuizen „Van Wijckerslooth" en het Sint Elisabethgasthuishof in Leiden. Een feestelijk gebeuren op een stralende lentemorgen. Vele genodigden hadden zich naar de Rhijngeesterstraatweg ge spoed om van de aanbieding van de bus aan de bewoners van het verpleeghuis getuige te zijn. Onder hen onder meer de burgemeester van Oegst- geest mr. Sj. H. Scheenstra en diens echtgenote. De hal van het verpleeghuis was tot de laatste plaats bezet toen de voorzitter van de rolstoelbus commissie, de heer Donkers, bekend maakte dat de actie, die meer dan een jaar duurde, een bedrag had opgebracht van ongeveer 130.000 gulden. De bus kost 73.000 gulden en de rest van het bedrag wordt aangewend voor de exploita tie. De bus werd aan de bewoners van Van Wijckerslooth over gedragen door de overhandi ging van een sleutel aan de eerste bewoner die in het te huis werd ingeschreven, de heer Van Arkel. De sleutel be vond zich op een fraai sleutel- bordje, aangemaakt door de heer Fleur. Namens de bewoners werd door mevrouw Scheurleer een woord van dank gesproken. De voorzitter van het bestuur der verpleeghuizen, de heer S. Menken dankte de „sjouwers" en vond dat zij vanwege alle ups en downs een dankbaar heidsmonumentje voor het verpleeghuis verdienen. Namens de leden van Rotary- club Leiden-West deelde de heer Leenheer mee dat men in het najaar een speciale veiling dag zal organiseren waarvan de opbrengst ten goede komt aan de exploitatie van de bus. De ontwerper van de bus, de heer K. Hölscher, stelde 500 li ter dieselolie beschikbaar. Met het zingen van het rolstoellied werd de plechtigheid in Oegst- geest, gistermiddag in Leiden herhaald, besloten. Personeel en dames van de UW zorg den er voor dat de bezoekers niets te kort kwamen. WARMOND De heer Slin- gerland (PW) is gisteravond met zes stemmen voor en drie tegen gekozen tot derde wet houder. Hij zal deze functie tijr delijk uitoefenen. Alle raadsleden waren het er gisteren over eens dat er tijde lijk een derde wethouder be* noemd diende te worden. Om dat het er naar uitziet dat bur gemeester Hendrickx haar werkzaamheden niet op korte termijn kan hervatten is het niet mogelijk dat de twee wet houders haar taak erbij blijven overnemen. Op het ogenblik hebben een CDA-wethouder en een progressieve wethouder zitting in het college. Voorge steld werd de PW-fractievoor- zitter G. Slingerland als derde wethouder te benoemen. De CDA-fractie kon instemmen met dit voorstel temeer daar het CDA zelf geen kandidaat kon stellen. De heer Bonnet (CDA) noem de het een te zware belasting indien een CDA-wethouder zou worden gekozen het enig overgebleven raadslid alle commissies zou moeten be mannen. Omdat het CDA een coalitie vormt niet PW had het CDA geen bezwaar tegen de kandidatuur van Slingerland. De opmerkingen van de heer Bonnet omtrent de onmoge lijkheid om alle commissies al leen te bemannen trok de heer Vreeken (CD) zich steHc aan, Als eenmansfractie moet hij immers al het commissiewerk alleen opknappen en naar zijh zeggen mankeert daar niets MINEKEN DOET EEN BOEKJE OPEN 'rinses Juliana ijpent museum ATWIJK Prinses Juliana heeft jch in principe bereid verklaard het (atwijks museum officieel te openen. Voorlopig is de datum voor die hande- ng 10 mei, maar hier kan nog veran- ering in komen. Het Katwijks mu- eum, dat gevestigd is in het voormali- e politiebureau aan de Voorstraat, is al inds juni vorig jaar officieus geopend, ij het dat nu nog steeds mensen bezig ijn om de inrichting te verfraaien. Nu lordt de laatste hand daaraan gelegd, 'rinses Juliana heeft een speciale band iet Katwijk. Toen zij in Leiden stu- eerde, woonde zij aan de Katwijkse loulevard. Zij is bovendien ook lid, op jgen verzoek geen erelid, van het ge- ootschap Oud Katwijk. Noordwijkerhoutse klokken naar gieterij NOORDWIJKERHOUT De klokken voor het carillon van het Noordwijker houtse raadhuis worden op woensdag 4 april bij klokkengieterij Eijsbouts in het Brabantse Asten gegoten. Belangstel lenden kunnen dit spektakel bijwonen. B en W van Noordwijkerhout stellen inwoners van Noordwijkerhout in de gelegenheid dit te doen. Als er veel ge gadigden zijn, kan er een bus worden gehuurd om naar Asten te gaan. De kosten worden dan hoofdelijk omgesla gen. Bij de reis behoort ook de moge lijkheid om het klokkenmuseum van Eijsbouts te bezichtigen. Geïnteresseer den wordt verzocht zich te melden bij H.B.T. Overkamp, Koninginneweg 27, 2211 TB in Noordwijkerhout, 02523- 2277. Lift blijft steken KATWIJK In een lift aan de Kat wijkse Treubstraat heeft afgelopen nacht een groep mensen vastgezeten toen de lift bleef steken. De politie vermoedt dat er te veel mensen de lift zijn ingestapt waar door deze niet goed meer werkte. De lift bleef om twee uur steken. Om drie uur kon de brand weer de groep pas bevrijden. Haarlemmer exposeert in 's Zemelsmolen LISSE Het huis 's Zemelsmolen aan de Eerste Poellaan 61 in Lisse is van zaterdag 24 maart tot en met 8 april weer een gevuld met een huis expositie. De Haarlemse kunstschil der Jos Schimmer stelt dan zijn werk ten toon. Op 24 maart wordt de opening verricht door Ton Smit uit Aalsmeer. Ronald Schimmer zal een en ander muzikaal omlijsten. De ex positie is geopend op de zaterdag en zondag van twee tot vijf uur en op de donderdagen van twee tot vijf en van zeven tot negen uur en verder na telefonisch afspraak (02521- 13300). Schimmer volgde na de grafische school de opleiding tot tekenleraar aan de Rijksnormaalschool te Am sterdam. De overgang naar de Rijks academie voor beeldende kunsten bleef echter steken in de woelige laatste oorlogsjaren. De onderwerpen van zijn werk vindt hij in de relaties tussen mensen, de mens en het dier en de mens en de natuur. Ook het landschap en dan vooral het over zichtelijke van de Hollandse polder is zo'n bron. Door de reizen die Schimmer in onder meer Zuid-Euro pa en Afrika maakte werden die on derwerpen aangevuld met zijn bele ving van het zuidelijk landschap. Ook de dikwijls benauwende aspek- ten en uitwassen van het huidige technologisch kunnen en de we slag daarvan op de leefomgeving worden door hem vertaald vanuit een eigen gezichtshoek. WEL MOGELIJKHEID IN DE TOEKOMST WOL wil aandacht voor Chili en Suriname OETERWOUDE Voor jfentachtig procent be- aat het uit water, en ech wordt er dagelijks - e ook wel 's nachts - een e ïorme ophef van ge- i- aakt. Nederlands groot- Je producent, en één van meest hoppige toon- n ingevenden in de we id, heeft er nu ook een tbundig en kleurrijk lek aan gewijd. Het gaat ill bier en de grote ani- ator is Heineken Neder- ('nd B.V. Gisteren werd J „De Hooiberg", de ont- ngstruimte van de uit- 'n strekte, milieuvriende- nke brouwerij tussen het ndstedelijke groen in 'leterwoude, bij Leiden, et veel feestelijke fanfa- en swing het boek "lier" gepresenteerd aan Nederlandse communi- tiemedia. Enkele hon- rden betrokkenen, die de één of andere wijze il betrekkingen met het in T hebben en deze popu- Jjrste dorstlesser op z'n ju larde weten te schatten, w egen een extra dosis aan iBrkennis toegediend. 1' v ippen en grollen waren in iic Ie Hooiberg" niet van de i ht en alle P.R.-tappunten ell n onze vaderlandse bierreus te was even sprake van, dat president van de raad van bestuur van Heineken, de heer Alfred zelf, de bijeenkomst met zijn tegenwoordigheid zou verluchten, maar op het laat ste moment had hij toch maar afgezien van zijn eerste optre den in het openbaar sinds de gijzelingaffaire) persten op volle toeren het gerstenat - met de smaakverrijkende maïs - in de glazen. Geroosterde speenvarkens werden aange sneden en glorieuze salades vermengden zich met eindelo ze rijen satéh aan stokjes. De plechtigheid werd aange praat door „vanouds kenner" Peter Knegjens, die altijd een aan het nat aangepaste stem heeft, en er was een „reizen de" RUR-show, waarbij streepjesoverhemd-Jan Lenfe- rink drie gasten ontving die het voornamelijk over bier hadden: kleinkunstenaar IJf Blokker, een omvangrijke waardin, Altna Boersma, uit Muiden die tegen de klippen van het etmaal op haar vader lijke kroeg „Ome Ko" runt, en de journalist Martin van Ame- rongen als spirituele genieter, die overigens geen „bierbuik" heeft, maar een .jeneverrim pel". Van hém was ook de waarheid, dat men geen bier drinkt omdat men dorst zou hebben, maar „het zijn alleen verslaafden of gezellige drin kers die van bier gebruik ma ken". Zij, en ook de auteur van het boek „Bier" Otto Holzhaus, ontvingen uit han den van de algemeen directeur van Heineken Nederland B.V., drs. P.P.Snoep (nomen est omen), de eerste exemplaren LISSE net als in 1982 organiseert de Werk groep Ontwikkelingssamenwerking Lisse ook dit jaar weer de WOL-dagen. Tijdens deze da gen wordt bijzonder aandaqht besteed aan Bis sers die in Derde Wereldlanden werkzaam zijn. Vanavond om acht uur verricht wethouder Van der Berg de opening van de expositie voor dit doel en daarna is iedereen tot tien uur 's a- vonds welkom, morgen is de expositie te be zichtigen tussen twee en tien uur en zaterdag tussen elf en vier uur. De WOL wil dit jaar aandacht voor Chili, waar Cock Lemmers werkt, en Suriname waar de fa milie Tromp in de binnenlanden bezig is. Cock houdt zich vanuit de kerk bezig met het verlé* nen van hulp aan de armen en onderdrukten in Chili. Het feit dat Gert en Al» Tromp, die al ƒ2805,- van de WOL ontvingen toen zij vorig jaar zomer in Lisse waren, be tekent niet dat zij niet nog veel meer kunnen gebruiken. Het vorig jaar ontvangen geld is gebruikt om een voor de Bo- venlandse Indianen ontwik keld rekenwerkboek, waar voor het manuscript al lang klaar lag, te laten drukken. Al het lesmateriaal voor de Trio* indianen moeten zij en hun collega's zelf ontwikkelen. Van links naar rechts: algemeen directeur P.P. Snoep, de schrijver van het boek Otto Holzhaus en de art director Leo Noppen. van „Bier". Maar niet nadat aan de wand een „hagelstroom van gerstkorrels" over hun op een bord gereproduceerde na men was neergedaald. Het boek „Bier" zelf (bijna 180 levenslustige bladzijden) is een buitengewoon grappig boek; informatief, gezellig, uitnodi gend en aanbevelend, rijk en met veel fantasie geïllustreerd. Als je het uit hebt, weet je on geveer wat bier wil „zeggen". En dat is, bij Heineken, heel wat. De oplage is 100.000 exempla ren. Het boek werd uitgegeven bij Gerard Michon te Bussum, op initiatief van Heineken, ui teraard, nadat auteur en copy writer Otto Holzhaus zich bij na een jaar onder het bier be graven en daarbij verbruikers en andere bierlustigen uitput tend geraadpleegd had. Elf fo tografen en zeventien illustra toren werkten er sfeergevend aan mee. Dorst of geen dorst, u zult het boek kunnen verkrij gen in boekwinkels en kios ken, ad 18,50, en het wordt cadeau gedaan aan de onge veer 8000 medewerkers en ge pensioneerden van Heineken en aan de rond 20.000 horeca- afnemers van Heineken in ons land. Nog een heel mooie: „De Heineken brouwerij in Zoeter- woude mag het eindstation lij ken, maar is „nuchter be schouwd" een tussenfase: het einde is nog niet in zicht". Daar doen we het, voorlopig, dan maar mee. Een beeld van de speciale editie van RUR met van links naar rechts: Jan Lenferink, IJf Blokker, Alma Boersma en Martin van Amerongen.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 5