Overdracht LW S- woningen aan CTW van de hand gewezen Zegge schrijve. Quintus viert 5- jarig bestaan Renovatie Rijn en Vliet gaat in mei van start :1a 'olitie lost serie inbraken op ÏEWONERS ZEGGEN ..NEE' Kans voor Marokkaanse kinderen voorgoed verkeken" fieidóe Gou/tant EIDEN Ccid&eCoiutwt DONDERDAG 22 MAART 1984 PAGINA 3 LEIDEN De arrestaties van vier Leidenaars van respectievelijk 16, 16, 17 en 21 jaar heeft de politie een serie inbraken en diefstallen opge lost. Het viertal heeft zeker 50.000 gulden aan goederen gestolen en ook werd voor nog eens vele duizenden guldens schade aangericht. De delicten werden in de afgelopen anderhalve maand gepleegd. Het viertal werd in de nacht iran zondag op maandag aangehouden bij een nbraak in een supermarkt aan de Maasstraat, li 5e maakten er een gewoonte van om met een E [estolen auto de deur van de betrokken winkel )(>pen te rammen. Na een half uurtje keerden ze -veer bij de winkel terug om te kijken of men vas ontdekt. Was dat niet het geval dan werd Alsnog ingebroken. Zo ging het ook in de Maas- 'i traat, maar toen het viertal voor een tweede u naai bij de winkel terugkwam om een tweede lading sigaretten weg te halen, was de door in middels een getuige gewaarschuwde politie ter plaatse en rekende de vier mannen in. Eerder op de avond was uit een woning aan de 3e Bin nenvestgracht een stereotoren weggehaald. Af gelopen zaterdag reden ze een gestolen auto na een plezieritje de Nieuwe Rijn in. Twee politie agenten doken de auto achterna het ijskoude water in, in de veronderstelling dat er mensen in zaten. De vier Leidenaars bekenden nog zes inbraken in woningen waarbij stereotorens en geluidsap paratuur werd gestolen. Verder haalden ze uit een winkel aan de Haarlemmerstraat voor 9.000 gulden sigaretten. De politie heeft het onderzoek in de richting van de helers voortgezet. Van de buit is niets teruggevonden. De opbrengst werd vergokt of aan alcohol besteed. Inzamelingsactie voor Polen LEIDEN De Stichting 'Regio Leiden Helpt Polen' houdt zaterdag in samenwerking met Scouting Leiden op zes plaatsen in de stad een inzamelingsactie voor Polen. Bij diverse koop centra zullen door padvinders van de Jozef- groep en de Franciscusgroep standjes bemand worden. Bezoekers aan de winkels worden per stencil verzocht bij hun inkopen ook enkele ar tikelen voor Polen aan te schaffen. Het gaat dan met name om rijst, suiker, bak- en braad vetten en margarine. Deze produkten kunnen vervolgens bij de standjes worden ingeleverd waarna ze te zijner tijd naar Polen vervoerd zullen worden. De standjes staan bij de Koper molen, het Diamantplein, het 5-Meiplein, de Haarlemmerstraat (bij de Hartebrugkerk), het Wagnerplein en voor de Digros aan de Lange- gracht. „Centraal Wonen" moet nieuwe gegadigden zoeken LEIDEN Een groot aantal personen dat zich bij de vereniging 'Centraal Wonen' heeft aan gemeld voor het centraal wonen-project aan de Gerestraat, voldoet niet aan de regels van de Leidse woonruimteverordening. Voor de 33 eenheden die in de Gerestraat ten behoeve van dit project gebouwd worden, hebben zich 45 personen aangemeld. Wanneer men de regeling strikt zou hanteren, komen hier slechts 15 van in aanmerking voor een woonvergunning, de overigen halen in de gehanteerde puntentelling niet het vereiste aantal van 120 punten. De le den van de raadscommissie volkshuisvesting besloten gisteravond vooralsnog de regeling niet te nauw te hanteren om het project een kans te geven. De vereniging moet door nieuwe wervingsacties trachten nieuwe kandidaten te vinden die wel aan de regeling voldoen. EIDEN De over- racht van het onderhoud an de woningen van de eidse Woning Stichting AVS) aan de Centrale echnische Dienst voor Woningbouwcorporaties 11'TW) stuit op onoverko- ïenlijke bezwaren bij de ewoners. De bewoners- lad van de LWS liet gis- iravond in de raadscom- oiissie Volkshuisvesting |eten een dergelijk plan, 'aarvan vooral wethou- igler D. Tesselaar (Volks huisvesting) een voorstan der is, af te wijzen. De e acties van de PSP, PPR n CPN sloten zich hierbij De overige fracties _:htten zich niet voldoen- e geïnformeerd en daar- oor niet in staat een indoordeel over de over- racht uit te spreken. Op en volgende vergadering zal deze problematiek daarom opnieuw aan de orde komen. Met de overdracht van het on derhoud van de LWS-wonin- gen wordt een voorschot geno men op de fusie van de LWS met (een nog onduidelijk aan tal) andere woningbouwcorpo raties in Leiden. Een fusie die min of meer door de minister is afgedwongen en waarover de gemeenteraad vorig jaar een positief principebesluit nam. De corporaties zullen op hun beurt tegen de zomer een beslissing nemen, verwacht wethouder Tesselaar. De CTW voert momenteel het onderhoud uit voor vijf van de acht corporaties, de LWS be steedt het onderhoud aan haar woningen grotendeels uit. Om de proef op de som te nemen, werd enige tijd geleden beslo ten om het onderhoud van 1200 woningen van de LWS onder te brengen bij de CTW. Bovendien werd een onder zoek verricht naar de gevol gen van een mogelijke over dracht. Een eerste onderzoek van het adviesbureau Loose wees uit dat wanneer het on derhoud door de CTW ver richt zou worden, vijf ton be spaard zou kunnen worden. Een recent onderzoek van de Gemeentelijk Accountants dienst heeft echter uitgewezen dat de financiële verschillen nagenoeg nihil zijn. Een tweede aspect dat in het geding is, zijn de gevolgen voor de werkgelegenheid wanneer de overdracht aan de CTW zou worden doorgezet. Volgens Tesselaar is het zo goed als zeker dat de werkne mers die nu in dienst zijn bij de LWS, mee kunnen naar de CTW. Het onderhoud van de LWS woningen werd tot op heden uitgevoerd door diverse aannemersbedrijfsjes in de stad en deze vrezen een verlies van tientallen arbeidsplaatsen wanneer de eigen onderhouds ploeg van de CTW aan de slag gaat. Tesselaar zei gisteravond te verwachten dat „de CTW een belangrijk deel van het onderhoud uit gaat besteden" maar kon niet toezeggen dat dezelfde aannemers daar bij ingeschakeld zouden worden. Het bestuur van de LWS vond in dit alles redenen genoeg om verdeeld (twee tegen twee, bet vijfde bestuurslid was niet aanwezig) over de overdracht te stemmen. Enquête Voor de bewoners van de LWS-woningen geldt dat zij geen vertrouwen hebben in de CTW. Deze zou te slecht en te langzaam werken, zo heeft een door de LWS-bewonersraad gehouden enquête onder de circa 1200 tijdelijk overgedra gen woningen onlangs uitge wezen. De enquête is door de CTW aangevochten: er zou verwarring bij de bewoners zijn over welke zaken zij bij de CTW en over welke zij bij de LWS zouden moeten aanklop- „Deze enquête geeft naar onze mening geen reëel beeld van de werkelijkheid en is gericht gehouden om een bepaald pro ces te beïnvloeden", conclu deerde CTW-directeur W. van Steijn. Een medewerkster van de LWS noemde de enquête „geen verantwoord onder zoek" maar adviseert „de kri tiek niet weg te wuiven maar serieus te bekijken waar ver betering van de service aan bewoners mogelijk is". Voor de bewoners zij waren gisteren in groten getale naar de commissievergadering ge komen zijn de uitkomsten van de enquête hard genoeg om de overdracht van het on dergoud van de hand te wij zen. Zij blijven liever bij de LWS. Dubieus De vertegenwoordigers van de drie grote partijen reageerden afhoudend op de stroom van informatie die de laatste dagen op hen is afgekomen. R. Ei kerbout (PvdA) en N. Geel kerken (CDA) achtten zich gisteren niet in staat een be slissing te nemen terwijl N. Langerak (VVD) meende dat eerst maar eens het verloop de fusiegesprekken afgewacht moest worden. Dit laatste is Tesslaar in ieder geval niet van plan, de wethouder wil op korte termijn een beslissing nemen, hoe deze ook uitvalt. H. de la Mar (namens PSP en PPR) concludeerde dat „de kwaliteit van het werk van de CTW in ieder geval dubieus geacht moet worden" en wees de overdracht samen met J, Brands (CPN) dan ook van de hand. Over één ding waren alle partijen het wel eens: aan een goed onderzoek naar de kwaliteit van het onderhoud van de CTW heeft het tot op heden ontbroken. Om op die vraag een antwoord te krijgen, zal Tesselaar bij de corporaties die zijn aangesloten bij de CTW, navragen hoe hun erva ringen met deze technische dienst zijn. Reuma De collecte van de afdeling Leiden van het het Natio naal Reumafonds, die van 12 tot 19 maart werd gehou den, heeft 959,70 opgebracht. Vorig jaar was de op brengst f873,70. Bingo In clubhuis Matilo aan de Zaanstraat 126 wordt morgen avond een bingo-avond gehouden. De bijeenkomst begint om acht uur. KNOV De afdeling Leiden van het KNOV (Koninklijk Neder lands Ondernemersverbond) houdt maandagavond 26 maart haar jaarvergadering in het Antonius Clubhuis aan de Lange Mare 43. Na de pauze spreekt wethouder J. Fase van economische zaken over het werkgelegen heidsbeleid van de gemeente Leiden en over het econo mische klimaat in de Sleutelstad. De bijeenkomst be gint om acht uur. Ratel Werkgemeenschap De Ratel houdt komende zondag in het Leidse Volkshuis aan de Apothekersdijk vanaf half drie een filmmiddag. Na afloop is er een loterij. Zondag 8 april houdt de werkgemeenschap een ochtendbijeenkomst in het Volkshuis vanaf half elf. Herman Jan Frieling spreekt dan over wonen, werken en reizen door Tanzania. Kinderfilms „De elektriciëns" is de titel van de film van Laurel en Hardy, die volksuniversiteit K&O woensdag 28 maart voor kinderen vertoont in de Kapelzaal. Verder wordt een uitgebreide serie tekenfilms gedraaid waarin veel bekende stripfiguren zoals Bugs Bunny, Woody Wood pecker en Supermuis. De filmmiddag begint om half drie. Kaarten zijn te krijgen aan het bureau van K&O aan de Oude Vest. Telefonisch reserveren is mogelijk via telefoonnummer 141141. Concert Een trio geeft woensdag 28 maart om 20.15 uur een concert in de Kapelzaal van het K&O-gebouw. Uitgevoerd worden composities van Ibert, Saint-Saëns, Ravel, Ysaye en Hon- neger. Het trio bestaat uit bekende musici als de violiste Rosaline Piveteau, de cellist Herre Jan Stegenga en de har piste Douceline Aleven. De toegangsprijs bedraagt zes en viereneenhalve gulden. Kaarten zijn te krijgen op het bu reau van K&O aan de Oude Vest. .LEIDEN Een meer jdan levensgrote rits siert al een paar dagen de ge rei vel van de sociëteit van n<| de studentenvereniging „jQuintus aan de Korte ;'ijMare. De eerste gedachte "Jgaat uit naar de zoveelste o studentengrap, maar in kjdit geval blijkt er meer lef aan de hand. De rits ^heeft een symbolische ^betekenis, laat Aart jiBootsma, de voorzitter itd van het bestuur van hjQuintus weten. u'Quintus viert dit jaar het "(eerste lustrum. De vereni ging werd vijf jaar geleden ^opgericht, nadat er een Jflink gat in de markt was .Jontdekt. Minerva is altijd al l(#en vereniging geweest, die [niet door de hele studenten wereld een warm hart Jwordt toegedragen en Au- "Jgustinus veranderde van een studentenvereniging in gjeen open jongerenvereni- orging. „Quintus is in dat gat o [gesprongen en die dichtge- o-trokken rits geeft aan dat ohet gat is gedicht", zegt o iBootsma. o r 611 2'Volgens de voorzitter voor- o ziet Quintus in een behoef- 9'te: „In 1979 hadden we on- ojeveer 300 leden en nu zijn O'dat er al 1135. Daarom vin- ö[den we het ook zo jammer odat de gemeente zo moeilijk 0 doet over onze uitbreidings- oïn verbouwingsplannen. o[We wachten nu al maanden 3>p een bouwvergunning, oiVe willen de sociëteit graag 01 vergroten, want zoals het 2[hu gaat, kan echt niet lan ger. In onze huidige socië teit passen maar 200 men sen en we moeten dan ook regelmatig leden teleurstel len of elders een zaal hu ren. Het is natuurlijk een beetje te gek dat dat zo moet gaan. De gemeente heeft ons steeds voorgehou den, dat we maar een ander pand moesten zoeken, maar onderhand is wel duidelijk dat dat niet kan. We heb ben wel zestig panden be keken, maar of het was te duur, te klein, of het be stemmingsplan hield het te gen. Feit is dat we hier op een goede plek zitten. Dit pand is goed geïsoleerd en de buurt heeft ook geen last van ons. Je moet altijd maar afwachten hoe dat er gens anders gaat". Overigens heeft de provin cie Zuid-Holland onlangs nog een verzoek van de vereniging om een boven verdieping bij de sociëteit te trekken afgewezen. Ook via die weg wil een uitbrei ding van de huisvesting dus niet lukken. Liften Het 5-jarig bestaan wordt met een uitgebreide feest- week gevierd. Dit weekein de gingen de festiviteiten met een „liftwedstrijd" van start. Leden van Quintus vertrokken zaterdagmiddag liftend naar het zuiden en wie maandag om vier uur terug zou zijn en de grootste afstand had afgelegd, mocht de feestweek openen door de metersgrote rits aan de gevel open te trekken. Het meest succesvolle koppel Aart Bootsma: „Quintus is een gezelligheidsvereniging, maar we proberen de studenten ook op te vangen". kwam tot Lyon, besloot daar niet verder te gaan en was inderdaad op tijd terug. Verder werd begin week een politiek forum gehou den, waaraan een aantal kamerleden deelnam, gis teravond trad Henk van Ulsen op, vanavond wordt in de Schouwburg een door leden van Quintus eigen handig in elkaar gezette musical opgevoerd en mor genavond is het feest in de Stadsgehoorzaal. óJSlDEN „De kans is verkeken dat Fouzia Abdelkader ooit nog in derland zullen wonen", gt een sombere mr. M.P. >est naar aanleiding van beslissing van recht- B nkpresident mr. Bakker de twee Marokkaanse nderen (van 20 en 18 zc ff oud) uit te wijzen, test, raadsman van de ider van de twee Marok- lanse kinderen, gaat wel in hoger beroep. Maar in afwachting van deze pro cedure, die twee tot drie jaar kan duren, moeten Fouzia en Abdelkader Amia het land uit. „En is er eindelijk uitspraak in deze beroepszaak gedaan, dan is het meisje (Fouzia) 23 jaar oud en dan mag ze vanwege die leeftijd het land niet meer in", aldus mr. Roest die hier aan toevoegt: „Daarom was dit kort geding ook zo belangrijk. Na deze negatieve uitspraak is het een vrijwel hopeloze zaak geworden". De raadsman beschrijft de toe stand in huize Amia als uiter mate verdrietig. „Al die ge vechten die er voor die kinde ren geleverd zijn... Dit is heel triest", meent Roest. Over het vreemdelingenbeleid merkt hij op: „Ik vind dit een voorbeeld van het hardere beleid van justitie om steeds meer buiten landers de toegang tot ons land te ontzeggen". Mr. Roest weet niet wanneer Fouzia en Abdelkader het land moeten verlaten. „Ik neem aan dat de Leidse vreemdelin genpolitie binnenkort contact met mij zal opnemen om daar afspraken over te maken". Dit wordt bevestigd door politie woordvoerder D. Graveland. De Leidse politie heeft de be schikking van de rechtbank president nog niet in huis. „Wij hebben de uitspraak van horen zeggen". De heer Amia zal er zelf voor moeten zorgen dat zijn min derjarige kinderen naar Ma rokko worden gebracht, is het standpunt van de Leidse poli tie. „Het zou een slechte zaak zijn als dit aan ons wordt over gelaten. Het is voor de politie afschuwelijk om kinderen te moeten ophalen", meldt Gra veland die er aan toevoegt dat de politie natuurlijk wel op treedt als men daartoe wordt gedwongen. iLaten we hopen dat mr. Roest en de heer Amia het gezond verstand laten ze gevieren", besluit de politie- voorlichter. LEIDEN Met de reno vatie van bejaardencen trum Rijn en Vliet aan de Aaltje Noorderwierlaan wordt 1 mei begonnen. Dit zegt Rijn en Vliet-di- recteur F. van Oosten. Vanmiddag vergadert de Provinciale Adviescom missie Ouderenbeleid over de prioriteitenlijst van de bouw- en renova tieprojecten van bejaar denoorden in Zuid-Hol land. Rijn en Vliet staat als eerste op deze lijst en Van Oosten heeft geen re den om aan te nemen, dat de commissie een negatief advies over de renovatie van Rijn en Vliet uit brengt. De provincie schrijft in een rapport over Rijn en Vliet dat de bouwkundige situatie en de kwaliteit van de huisvesting sterk beneden een nog aan vaardbaar peil staan. Nog in het voorjaar van 1984 moet met de renovatie worden ge start, zegt de provincie. Het gaat nu eigenlijk alleen nog om de vraag of de renova tie van Rijn en Vliet moet worden betaald uit de pot van 1983 of uit het budget van dit jaar. Het ministerie van WVC moet hierover nog een beslis sing nemen. De provincie heeft afhankelijk van die be slissing twee prioriteitenlijsten opgesteld. Voor Rijn en Vliet heeft dit geen consequenties, het bejaardenhuis staat op bei de lijsten met de kwalificatie „renovatie onontkoombaar" op de eerste plaats. Gevolgen kunnen er wel voor Monster en Schoonhoven zijn. Moet Rijn en Vliet met geld uit 1984 worden gerenoveerd, dan gaat nieuwbouw van bejaardenhui zen in die gemeenten niet door. Zegge en schrijve vragen wij slechts één nieuwe abonnee voor een luxe Parker balpen _als nieuwe abonnee I l 1 van de Leidse Courant Adres Postcode/Plaats Betaald wordt G per maand (met automatische afschrijving) G per kwartaal Stuur een luxe Parker balpen naar: Naam Adres Postcode/Plaats_ Telefoon I Stuur deze bon in open envelop -geen postzegel plakken- naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 232, ^2500 VG Den Haag Al in 1979 bestonden plannep om Rijn en Vliet te renoveren. Alles leek in kannen en krui ken te zijn, totdat WVC-minis- ter Brinkman in juni 1983 roet in het eten gooide met de me dedeling dat er van renovatie voorlopig geen sprake kon zijn. Sindsdien zijn er veel protestacties gevoerd door be* woners van het centrum en de wijk waarin Rijn en Vliet staat. Ook het Leidse gemeen tebestuur heeft grote druk op WVC uitgeoefend. „Ik denk dat dit erg veel heeft gehol pen", meent Van Oosten. In januari van dit jaar werd besloten dat de bewoners van Rijn en Vliet op 1 mei 1984 zouden verhuizen naar het tijr delijk onderkomen aan de Schubertlaan. Dit gebouw is" daar voor 4 miljoen gulden neergezet door de vier bejaar dencentra Haagwijk, Groenho ven, Roomburg en Rijn en Vliet en moet dienen als tijde lijk onderkomen in tijden van renovatie. Er zou ook worden verhuisd als de renovatie niet zou doorgaan. De kwaliteit van deze tijdelijke behuizing is namelijk beter dan die van het gebouw van Rijn en Vliet. Dit gebouw is 20 jaar oud en is ingericht als een rusthuis voor gezonde bejaarden. Nu huis* vest het ouderen die juist veel verzorging nodig hebben. Te vens krijgt Rijn en Vliet een „wijkfunctie"( het opvangen van in de wijk wonende be jaarden). Het gebouw kan daarom niet aan de eisen van de huidige tijd voldoen. Daar bij is het bejaardencentrum brandgevaarlijk, de riolerings buizen zijn doorgeroest, de centrale verwarming en het dak lekken en de ventilatie is onvoldoende zodat etensgeu^ ren niet worden afgevoerd. De kamertjes zijn te klein, per af deling is er één douche en er is te weinig ruimte voor het per soneel. Verplegend personeel moet zich omkleden in een rommelhok. De totale renovatiekosten wor den op 11,8 miljoen gulden ge schat. De bewoners krijgen de beschikking over een ruime kamer, de ziekenafdeling wordt verdubbeld en er ko men een nieuwe vleugel met appartementen en ruimtes voor groepsbewoning. De alarminstallatie wordt verbe terd en Rijn en Vliet wordt ge schikt gemaakt voor zijn wijk- functie. De werkzaamheden zullen ongeveer veertien maanden duren.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 3