Extra bewaarders! 1 in gevangenis tijdens weekeinde I' Volgende week opnieuw overleg over crisis EG Oudheid Vliegdekschip VS in botsing met Sovjet-onderzeeër ^xtra IT LB Flinke toename van aan tal griepgevallen De Vries (CDA): goed alternatief vakbeweging voor juli-kortingen Onderwijsvakbond wil korter werk voor 50-plussers BON: 1 £cid6C0omcwt •i Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 11,2300 AA, tel.071 -122244. Giro 103003 Bank:Amro-bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: U.Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties: (excl.5% BTW) f 0.59 per mm, kleintjes f 0,41 per mm. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f 21.02 (uitsl.aut.betaling),kwartaal f 63,07, jaar f 240,46. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Losse Donderdag 22 maart i964, 75e jaargang no. 22842 HET WEER Zonnige perioden en droog. Minimumtemperatuur -1 graad, middagtemperatuur van 7 graden op de Wadden tot 13 graden in Brabant en Limburg. Weinig wind. Zon op 06.36, onder 18.59. Schev. hoog water 7.29 en 19.56. Laag wa ter 3.22 en 15.58. 11^ ndaag, op de derde dag van de lente, extra het voorjaarsnummer „Uit uis", met op de voorpagina een inter- w met de binnenhuisarchitect Peter uvelmans. Hij is ervan overtuigd, dat t het interiêur betreft er een doorbraak mt in de richting van de luchtigheid, de fijning, de speelsheid, rder in dit nummer allerlei andere on- rwerpen, van groot onderhoud, doe-het- ven, volkstuinen, burengerucht, hoog nen, creatief bezig zijn, tot het toilet sp- of vlakspoeler?) toe. De ontroering werd veteraan Adam T. Raczkovski uit Sou- thington (Connecticut) te machtig, toen hem gisteren op het Pentagon in Washington door de staatssecretaris voor het leger, John Marsh jr., de onderscheiding „Purple Heart" werd opgespeld. De onder scheiding wordt iedereen toe gekend die wordt gewond bij vijandelijke actie. Bij Racz kovski gebeurde het alleen wat aan de late kant, want hij werd gewond tijdens de Eerste We reldoorlog in Frankrijk. Zijn ge zondheid heeft er kennelijk niet blijvend onder geleden, want hij is nu 85 jaar. ROTTERDAM Het aantal griepge vallen in ons land is de laatste weken vrij sterk gestegen. Opvallend is dat de noordelijke en zuidelijke provincies sterk boven het landelijk gemiddelde zitten en dat in het westen veel min der griep voorkomt. Dit blijkt uit cij fers van de „peilstations", vijftig over het land verspreide huisartsen die al lerlei zaken bijhouden. Overigens kan sinds de laatste peiling (de verwerking kost ongeveer tien dagen) de situatie veranderd zijn. Werden in de zesde week van dit jaar nog maar zeven grieppatiënten per 10.000 inwoners ge meld, sindsdien is dit aantal in de daarop volgende weken gestegen tot respectievelijk 8, 13, 17 en (de week van 5 tot en met 11 maart) 28 gevallen per 10.000. Pas bij 50 is er sprake van een epidemie. Overigens geven de cij fers slechts een indicatie, aangezien lang niet iedereen die griep krijgt de huisarts inschakelt. Dit komt mede omdat de verschijnselen (koorts, buik klachten en ontsteking van de boven ste luchtwegen) nogal onschuldig zijn. Conflict PvdA/Peper: zand erover ROTTERDAM Het bestuur en de raadsfractie van de PvdA in Rotterdam hebben besloten een punt te zetten achter het pijnlijke conflict met burge meester Bram Pe per. De excuses die de burgemeester zijn partijgenoten heeft aangeboden worden aanvaard, zo is gisteren mee- De PvdA was een interview van Bram Peper en zijn echtgenote met Vrij Nederland in het ambtenaren van het verkeerde keelgat stadhuis. Zijn geschoten. In het vrouw meenden dat gewraakte vraagge- „Bram zo'n beetje sprek had Peper de enige aardige so- zware kritiek geuit cialist is die ik op de voorlichtings- ken". (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het aantal bewaarders in het Huis van Bewaring te Scheveningen zal ge durende de weekeinden worden uitgebreid van zes naar negen. Met dit besluit komen de be- windslieden van justitie, I minister Korthals Altes en staatssecretaris Kor- te-Van Hemel, tege- moet aan een belangrij ke wens van de Scheve- ningse bewaarders. Deze hadden met acties gedreigd als de werksi tuatie op zaterdag en zondag niet zou verbe teren. Ook vanuit de Tweede Kamer, die gis teren debatteerde over de recente ontsnapping van 15 gedetineerden, was aangedrongen op uitbreiding van de per soneelsbezetting. De minister en staatssecre taris beloofden de Kamer verder, zo snel mogelijk een diepgaand onderzoek te la ten instellen naar het werk klimaat van de bewaarders in Scheveningen. Aan de hand van de resultaten daarvan zal besloten wor den of er nadere verbete ringen moeten worden aan gebracht. Er wordt ook on derzoek verricht naar het ziekteverzuim onder alle gevangenbewaarders in Ne derland. Overigens bestreden de be windslieden de stelling van PvdA-woordvoerder Kosto, dat er een duidelijk ver band bestaat tussen de ont snappingsactie en de bezui nigingen op het gevangenis wezen. Volgens minister Korthals Altes hadden de gedetineerden ook kunnen uitbreken als er meer dan zes bewaarders waren ge weest. Hij reageerde afwij zend op een motie van Kos to, waarin deze vroeg een deel van de bezuinigingen terug te draaien, zodat in het gehele gevangeniswezen de arbeidsomstandigheden van bewaarders en de vei ligheid verbeterd zouden kunnen worden. Kortweg kwam de reactie van de mi nister erop neer, dat men in het gevangeniswezen een voudigweg moet leren le ven met minder geld, min der personeel en minder fa ciliteiten voor de gevange nen. De recherche is nog druk doende met het onderzoek naar de achtergronden van de ontsnappingsactie van zondag. De staatssecretaris zei, dat inmiddels al vast staat dat het bij de actie ge bruikte pistool in gedeelten het Huis van Bewaring is binnengesmokkeld. Nage gaan wordt nu wie daarbij behulpzaam zijn geweest. De minister deelde tenslotte mee, dat van de nog niet te ruggevonden ontsnapten wellicht binnenkort foto's aan de media zullen worden aangeboden. Hij benadrukte overigens dat het ontsnap pen op zich volgens de wet niet strafbaar is. Alleen het verlenen van hulp aan ge detineerden bij een uit- braakpoging (en ook daar na, zoals het verschaffen van onderdak) is strafbaar. Pag.10: VVD: Geen zware misdadigers in Schevenin gen. Het VS-vliegdekschip Kitty Hawk" (foto links) is gisteren in de Japanse zee in aanvaring geko men met een onderzeeër. Het gaat vermoedelijk om een Russische met kern energie aangedreven on derzeeër van de „Victor I" klasse (foto rechts). Een dergelijk vaartuig heeft negentig beman ningsleden en achttien torpedos aan boord. WASHINGTON Het Amerikaanse vliegdek schip Kitty HaWk is giste ren in de Japanse Zee in aanvaring gekomen met een Sovjet-onderzeeër. Dat hebben functionaris sen van het ministerie van defensie in Washington meegedeeld. Volgens hen heeft niemand aan boord van de Kitty Hawk verwondingen opgelopen. Ook is het 75.000 ton metende vliegdekschip niet noemens waardig beschadigd. De aan varing vond gistermiddag om twee uur Nederlandse tijd plaats toen het donker was op de Japanse Zee. Het Ameri kaanse schip nam samen met Zuidkoreaanse marine-eenhe den deel aan de oefening „Team Spirit 84". Na het ongeluk kwam de Sov jet-onderzeeër naar de opper vlakte. Amerikaanse schepen bleven in de buurt om even tueel hulp te kunnen bieden. Een helikopter van de Kitty Hawk vloog over de onder zeeër, waaraan geen schade werd ontdekt. De bemanning van de Kitty Hawk kon niet onmiddellijk vaststellen welke nationaliteit de onderzeeër had. Maar Ame rikaanse defensiefunctionaris sen identificeerden het vaar tuig als een onderzeeër uit de Victor-klasse. Dit is een van de modernere Sovjet-onder zeeërs, die normaal een 90-koppige bemanning heeft en bewapend is met torpedo's en korte-afstandsraketten. Opknapbeurt voor koninklijke trein DEN HAAG De koninklijke trein heeft een opknapbeurt ge kregen. Voor vier ton hebben de spoorwegen de trein, waarin koningin Beatrix tot nu toe nog maar twee keer heeft gereden, gerenoveerd. De stoffering werd vernieuwd, de verwarming en de schokbrekers hersteld. De trein bestaat uit drie salons, een werkkamer, vier slaapkamers en twee badkamers. De spoorwe gen verwachten dat de koningin de trein nog vijf jaar kan ge bruiken. Daarna moet er een nieuwe trein worden aangeschaft. Al eerder werden de koninklijke wachtkamers op de stations in Amsterdam, Den Haag en Baarn opgeknapt. eheim iocument in Britse elefooncel fi iONDEN Op het Lon- lense vliegveld Heathrow ieeft een wachtende pas- agier een geheim Ameri- I laans-Brits legerdocument .gevonden. Het document lingerde rond in een tele- ooncel. Het is zó geheim lat het Amerikaanse mi- iisterie van defensie het testaan ervan wil bevesti- en noch ontkennen. Het kitse ministerie van de- 'ensie daarentegen toonde' ich gisteren pijnlijk ver- DEN HAAG De-alternatie- een delegatie van het CNV. De ven van de vakbeweging zijn Vries noemde het een grote voldoende om het mogelijk te verdienste van de vakbewe- maken dat de uitkeringen per ging dat zij met die alternatie- 1 juli niet naar 70 procent hoe- ven is gekomen. Die leveren ven te worden verlaagd, vindt 400 miljoen gulden op. Het ka- CDA-fractieleider De Vries, binetsvoorstel beoogt 760 mil- Hij zei dat gisteren voor de joen gulden te bezuinigen. NCRV-radio na afloop van een Volgens dat voorstel zouden gesprek van zijn fractie met de ww-, wao- en wwv-uitke- ringen van 80 en 75 procent (ADVERTENTIE) j onze maandelijkse icasion pagina. Zie pagina 18 van het laatstverdiende loon naar 70 procent worden ver laagd. Het alternatief van de vakbeweging voorziet in het binden van de ziektewet-uit kering aan een maximum van 100 procent van het netto-loon en in een verbetering van ver rekeningsprocedure tussen be drijfsverenigingen en de socia le fondsen voor arbeidsonge schiktheid en werkloosheid. Als het Kabinet aan zijn voor stel zou vasthouden, zal het CDA de alternatieven van de vakbeweging in het kamerde bat over de kortingen aan de orde stellen. Kievietseieren, krokusjes, lammeren en zwaluwen. Landen met een zo wisselvallig klimaat als het onze, hebben gemeen dat dergelijke lentebodes groot nieuws kunnen zijn. Want laten we wel we zen: in een zonnig land als Australië zal een maarts lammetje nauwelijks worden opgemerkt. Maar omdat Nederlanders in het algemeen wat gevoeliger zijn voor deze subtiele wenken van de natuur, zetten we er meteen vier op de voorpagina. Ze werden gisteren geworpen door het in Apeldoorn woonachtige schaap „Rita". De lammeren maken het goed; het is per slot al één dag lente. Overi gens komt een gezonde vierling bij schapen zelden voor. RIJS De Franse pre- lent, Francois Mitter- id, heeft voor volgende iek de ministers van itenlandse zaken van bijeengeroepen om n nieuwe poging te wa ll een regeling te vin- n voor de financiële cri- van de Gemeenschap, heeft president Mitter rand verklaard in een vraaggesprek met de Franse televisie. Het Franse staatshoofd zei dat hij Groot-Brittannië niet de schuld geeft van het misluk ken van de topconferentie van deze week in Brussel, waar de leiders van de tien landen geen overeenstemming wisten te bereiken over de Britse eis minder bij te dragen aan de Eg-begroting. Mitterrand uitte begrip voor de Britse positie in Brussel maar zei dat de andere negen partners niet tot elke prijs bereid zijn akkoord te gaan met een lagere Britse bij drage aan de gemeenschaps- -begroting. Minister Braks wil de akkoor den die eind vorige week in Brussel zijn bereikt tussen de ministers van landbouw van de EG-üdstaten redden. De ministers van landbouw ko men begin volgende week daarvoor opnieuw bij elkaar. Als het niet lukt eèn bindend akkoord te bereiken (het ak koord van afgelopen zaterdag over de landbouwprijzen had nog de goedkeuring nodig van de Eropese raad van rege ringsleiders), zal dat rampzali ge gevolgen hebben. Grenzen zullen weer worden gesloten, eigen belangen zullen weer worden verdedigd en dat zal er uiteindelijk toe kunnen lei den dat de wapens weer van stal worden gehaald, aldus Braks op een CDA-bijeen- komst in Veldhoven. Het land bouwschap vreest voor de boe ren nog nadeliger gevolgen na het mislukken van de Europe se Raad. Het Europese land bouwbeleid dreigt nog duurder te worden en dat zal opnieuw leiden tot bezuinigen op de landbouwbegroting, aldus het Landbouwschap. De Nederlandse boeren heb ben bang als ze waren dat be perkende maatregelen zouden worden afgekondigd van de zijde van de EG, vorig jaar ge zorgd voor een recordproduk- tie aan melk. De EG staat voor de taak het enorme zuivelo- verschot gevoelig terug te dringen, mede om de kosten van het landbouwbeleid be taalbaar te houden. Pagina 13 Woedende reac ties na mislukken top LEEUWARDEN Voor leerkrachten van 50 jaar en ouder moet de werkweek in het voortgezet onderwijs worden verkort met drie lesuren en in het primair onderwijs met een halve dag. Deze maatregel, die op 1 augustus van dit jaar zou moeten in gaan, kan ruim 1.800 volledige banen opleveren, waarvan 500 in het primair onderwijs. Dit voorstel heeft de Protestants Christelijke Onderwijsvakorga nisatie (PCO) gisteren gelanceerd tijdens overleg met het minis terie van onderwijs. Volgens voorzitter L. ter Haar kan een for se uitbreiding van de werkgelegenheidsprojecten in de onder wijssector nog eens 1.200 werkloze schoolverlaters aan een tijde lijke baan helpen. De maatregelen zouden betaald moeten wor den uit de reeds ingeleverde prijscompensatie voor leerkrachten. Ook de Algemene Bond van Onderwijzend Personeel (ABOP) heeft inmiddels een pakket maatregelen voorgesteld ter beste ding van de prijscompensatie. Deze organisatie bepleit onder meer een eenmalige verlaging van de VUT-leeftijd tot 59 jaar en een uitbreiding van het „verzorgingsverlof" voor leerkrachten met kleine kinderen. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 e en 15.00 uur, telefoonnr. 071-122248 en i nabezorgd. Een primitieve, moderne rij huizen van 13.000 jaar oud. Tom Dillehay van de universiteit van Kentucky zegt die te hebben opgegraven in Chili, waarmee het tot nu toe oudste dorp van het westelijk halfrond is aangetroffen. Hij vond stookplaatsen, ruwhouten troffels, slijpstenen en voedsel zoals noten, bessen, vruchten en aardappelen. Of er in die tijd bij de bewoners van het rijtje huizen ook al een krant werd bezorgd meldt het bericht van vandaag in de Leidse Courant niet. Zorg er nu tenminste voor, dat als ze over 13.000 jaar uw huis opgraven, daar dan een n van de Leidse Courant worden De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. ■§*£cidóc Soutcmt

Leidse Courant | 1984 | | pagina 1