„De Gaulle hadgehjk West-Duitsland wil gastarbeiders kwijt Ccidóc Qowiant Kan de spuit Venetië redden Lech Walesa „erepater" WOEDENDE REACTIES NA OPTREDEN THATCHER IN BRUSSEL Chinees dwingt Britse Boeing tot landen Mitterrand oor evendaags iezoek laar VS Gefingeerd rapport gebruikt als bewijs tegen generaal Kiessling SPOREN VAN DORP UIT OUDHEID IN CHILI ÏUITENLAND DONDERDAG 22 MAART 1984 PAGINA 15_ HAMBURG Het „Turkse ghetto" in de Duisburgse wijk Htitten- heim lijkt een evacuatie- gebied. Verhuiswagens, transportkisten, koelkas ten en televisietoestellen. Daartussen mannen, vrou wen en kinderen die bezig zijn met inpakken. Dui zenden Turkse bewoners van de wijk, voormalige werknemers van het staalconcern Mannesmann met hun gezinnen, verla ten gezamenlijk de stad om naar hun land terug te keren. Het was de tot dus ver sterkste reactie op een wet waarmee de West- duitse regering voor het einde van het jaar 20.000 gastarbeiders uit landen buiten de Europese Ge meenschap wil verlokken met hun gezinnen het door een economische cri sis en de daarmee gepaard Afgedankte huisraad in het „Turkse ghetto" in de Duis burgse wijk Hüttenheim, nadat duizenden Turkse arbeiders met hun gezinnen de stad had den verlaten. gaande massale werkloos heid geplaagde land te verlaten. Joegoslaven, Spanjaarden, Portugezen en vooral de sterk vertegenwoordigde Turken krijgen op grond van de vorig jaar oktober aangenomen „wet ter bevordering van de terug- keerbereidheid van buitenlan ders" geld als zij voor eind juni 1984 naar hun eigen land zijn teruggekeerd. Zij kunnen van hun werkgever zonder veel formaliteiten de premies te rugkrijgen die zij voor hun wettelijk pensioenverzekering hebben betaald. Daarnaast ontvangen zij uit de staatskas 10.500 mark per werknemer plus 1.500 mark voor elk kind. Grote bedrijven, vooral die uit de verzwakte kolen- en staal sector tasten ook in de beurs en bieden hun buitenlandse werknemers één tot drie maanden belastingvrij loon als zij vrijwillig hun baan opzeg gen. De personeelsafdeling van het staalbedrijf Mannesmann heeft voor zijn buitenlandse werk nemers een computerbereke ning laten maken van wat zij bij repatriëring naar hun land in totaal zouden kunnen incas seren. Volgens een functiona ris van het bedrijf komt dat (ADVERTENTIE) Duitsland. Riinreis. 7-daagse R ij n cruise R otterdam-R üdesheim v.v. Div. afvaarten van april t/m oktober. Vol pension P.p. v.a. Hs 800.-Ls ZU Griekenland. Gouves/Kreta. 15-daagse vliegreis. Rustig 2-kamerappartement, 500 m. van het strand. P.p. Q A1 v.a. HS 1058,-Ls OHl," BOEK BU DE ANWB. DAT VOORKOMT VERRASSINGEN. Denemarken/NoonvevenZ Zweden. Busreis Z-Scandinavië, Kopenhagen, Göteborg, Oslo en deSognefjord. P.p. 1 v.a. Hs 1595,-Ls f Groot-B rilt annïë. Kanaal eilanden. 8-daagse vliegreizen. Verblijf in hotels p.p. v.a. Hs 798,- LS 769,-; in cotta- CjT\A ges v.a. HS823,-Ls UUH Italië. Catto/ica. 17-daagse trein- vakantie. Gezellig plaatsje met brede stranden. Eenvoudig pen sion. Logies Zont bijt. ZZQ P.p.v.a. Hs 906,-Ls \J\Jy Frankrijk. Sr. Cèrè/Dordogne. 10-daagse treinreis. Verblijf in eenvoudig, sfeervol hotel. Logies/ontbijt. Cl A P.p.v.a. Ls ^1U,™ Italië. Torbole/Gardameer. 10-daagse busreis. Zonnige, gezel lige plaats. Goed middenklasse- hotel. Volpension. '"7Q^ P.p. v.a. Hs 895,- Ls 1 s U Zwitserland. Brunnen. 15- daagse treinreis naar geliefd plaatsje aan meer. Gerieflijk hotel. Logies/ontbijt.Q~1 Q P.p. v.a. Hs 1/03.- LsS Oostenrijk. Hinterglemm/ Salzbuigerland. 10-daagse trein reis. Comfortabel pension. Logies/ontbijt. A C)f\ P.p. v.a. Hs '659,- Ls HOU Praag/B ud apes t/Wenen. 12-daagse busreis door interes sant Centraal- en Oost-Europa. Volpension. P.p. l/j^C v.a. Hs 1550.-Ls JLH J ANWB-Leiden, Stationsweg 2. tel. 071-146241. ANIVB UW VERZORGDE VAKANTIE IS BELANGRIJK GENOEG OM 'M TE BOEKEN BIJ HET REISBUREAU VAN DE ANWB. (lis UtHKU cock. Uhhih-i:ihv) 40336 VENETIË Moet het langzaam wegzakken van Venetië worden met het injecteren van beton of siliconen in de onder grond of is het af- doende de grondwa terstand beter te regu leren. Ongeveer 200 internationale geleer fden houden deze week n Venetië een confe- •entie over de stabili sing van de onder- f ;rond van deze histori sche stad aan de Adri- itische Zee. In de afgelopen 75 jaar is Venetië volgens bereke- ïingen van specialisten in lotaal 22 centimeter weg- [ezonken. Negen centime- er daling zijn het gevolg van het inzakken van de lit zand, turf en klei sa- nengestelde ondergrond, ;n van het stijgen van de leespiegel. De resterende daling vloeit echter voort uit het angecontroleerde weg- lompen van het grondwa- er door de gemeente en le industrie, zo menen specialisten. Leden van de Italiaanse wetenschappelij- r ie raad hebben daarom voorgesteld voor elk deel van de stad precies te be- rekenen hoeveel water lan de bodem mag worden onttrokken. De bijeenkomst in Venetië is de derde op rij over het wegzakken van steden. Eerder werden dergelijke problemen bestudeerd tij- dens conferenties in Tokio en in Californië. Niet al leen Venetië blijkt lang zaam weg te zakken, ook Tokio, Mexico-stad en Wilmington (nabij Los An geles) verkeren in over eenkomstige omstandighe den. menigmaal in de buurt van 100.000 mark, een hoeveelheid geld die nogal wat buitenlan ders doet besluiten hun gast land vaarwel te zeggen. Doch nog meer dan het geld is het angst die achter zo'n besluit schuil gaat. „Liever nu met geld vrijwillig naar huis dan morgen ontslagen en zonder geld op straat gezet te wor den", zeggen velen. Tot de ongeveer 4,5 miljoen buitenlandse werknemers in de Bondsrepubliek is het lang zamerhand wel doorgedrongen dat de repatrieringswet ver scheidene haken en ogen heeft. Degene die van de „af scheidspremie" willen profite ren moeten, als zij geen werk meer hebben, binnen een maand vertrekken. Voor elke maand dat zij later gaan wordt 1.500 mark afgetrokken. „Ergens voel ik mij gepakt", verzucht de 52-jarige Turk Ne- cip Caykara, die zijn baan bij Mannesmann heeft opgezegd om naar zijn land terug te gaan. „In Turkije, met zijn grote werkloosheid, zal ik nooit meer een baan vinden. Ik ben niet meer tegen ziekte verzekerd en mijn recht op pensioen is vervallen. Wat zal er van mijn Duitse geld over blijven bij een inflatie van meer dan 30 procent in Tur kije". WARSCHAU Lech Walesa, de leider van de verboden vakcentrale Solidariteit, en winnaar van de Nobelprijs voor de Vrede is symbolisch opgenomen in de orde van de paters-Paulijnen die de ikoon van de Zwarte Madonna van Czestochowa in het klooster van Jasna Gora bewaren. Dit heeft een woordvoerder van het klooster gisteren meege deeld. Pater Tomzinski zei dat de uitreiking van de oorkonde in het weekeinde zou plaats hebben. Rechtse christenen willen gesprek met Libanese oppositie BEIROET De Falangisten, de Libanese rechts-christelijke militie, heeft gisteren voor het eerst een oproep gedaan voor directe onderhandelingen met links-islamitische oppositie partijen. De oproep werd ge daan door de woordvperder van de Falangisten, Naoem Farah. Volgens Farah zouden de onderhandelingen moeten plaatsvinden „zonder buiten landse inmenging en zonder druk van Syrië". Als tweede voorwaarde noemde Farah, dat alle partijen zich dienen te houden aan het staakt-het-vu- ren, dat vorige week tijdens de verzoeningsconfernetie in Lausanne werd uitgeroepen. (Van onze correspondenten) DEN HAAG Allerwe gen waren er woedende en teleurgestelde reacties te bespeuren op het mis lukken van de EG-top- conferentie in Brussel gis teren en uiteraard waren vooral de Engelsen, en in het bijzonder mevrouw Thatcher, de gebeten hond. West-Duitsland, veruit de be langrijkste geldgever aan de EG, is diep teleurgesteld en verbitterd over de mislukking In de Duitse pers wordt fel uitgehaald naar de onbuigza me Maggie Thatcher, die een succes in de Belgische hoofd stad in de weg stond. „Het woord kortzichtigheid is nog veel te mild voor haar hou ding", schamperde een televi siecommentator. Hij voegde er aan toe dat Thatcher Europa in een crisis heeft gestort voor een geldbedrag dat „lager is dan dat ze jaarlijks nodig heeft voor de verdediging van de Falkland Eilanden." De Duitsers zijn het voortdu rende gehakketak van That cher over de Engelse bijdrage aan de Europese Gemeenschap beu. Sinds jaar en dag is de Bondsrepubliek immers de grootste netto-betaler aan de EG, zonder daar al teveel drukte over te maken. Tot verdriet van minister van Fi nanciën, Gerhard Soltenberg, die met lede ogen aanziet dat de opbrengsten van zijn rigou reuze binnenlandse bezuini- gingspolitiek voor een belang rijk deel wegvloeien naar Brussel. In de Duitse kranten wordt herinnerd aan de vroegere Franse president Charles de Gaulle. „Had hij toch niet ge lijk toen hij de Engelsen niet rijp noemde voor de Gemeen schap en in de jaren zestig twee keer de deur voor hun neus dichtsloeg?", zo vraagt de Kölner Stadt-Anzeiger zich af. „De Gaulle wist", zo zegt de Rheinische Post, „dat de En gelsen het vermogen missen om op gelijke voet mee te doen in een samenwerkingsver band, zonder meteen de lei dersrol voor zich op te eisen." De voorzitter van de Europese Commissie, Gaston Thorn, heeft gisteren opnieuw opge roepen tot een nieuw „Messi na", een conferentie waarop de EG-regeringsleiders bepa len welk soort Europa zij na streven. Messina is de geboor teplaats van de huidige Euro pese Gemeenschap. „Ik geloof dat we ons er eens over moeten uitspreken welke Gemeenschap wij wensen", al dus Thorn, die veronderstelde dat een niet-gelijklopen van de belangen eerder aanleiding gaf tot het mislukken van de Top dan het gevecht om de cijfers. „Toch geloof ik dat iedereen met z'n tienen door wil gaan. Het is niet zo, dat net als bij de recente top, er altijd sprake is van negen tegen een (Groot- -Brittannië). Als dat het geval was zouden we ons moeten af vragen of die één wel dezelfde Gemeenschap wil als de ne gen. En we moeten toch nu de moed hebben te definiëren welke Gemeenschap we wil len hebben. Ik geloof dat we daarvoor aan tafel moeten ko men". De voorzitter van het Europe se Parlement, Piet Dankert, concludeerde dat de top dan weliswaar mislukt is, maar „dat Europa nog overeind staat en bewijst meer dan ooit noodzakelijk te zijn voor alle betrokken landen. Nu toch bleek dat we dicht bij een ak koord waren", aldus Dankert, „moet de wilskracht opge bracht worden en de volhar ding om alles er aan te doen om toch nog nader tot elkaar te komen. Het is, na de schok van 20 maart, weer mogelijk dat we ons oprichten en dat we offers brengen omwille van de Europese Gemeen schap". In Brussel werd gezegd dat er nog wel eens gelachen werd over de wijze waarop me vrouw Thatcher de zijde van premier Lubbers zocht als er weer eens een officiële foto ge maakt moest worden. Maar de liefde is uit. Ruud Lubbers kan de naam Thatcher bijna niet zonder walging uitspre ken na de top, zo wordt in Brussel gezegd. Ook in Italië krijgt de Britse premier de schuld voor het mislukken van het Brusselse overleg. Premier Craxi ver klaarde dat de regering in Londen de volledige verant woordelijkheid draagt voor de zeer ernstige situatie die nu is ontstaan. Craxi verweet That cher koppigheid. Een nieuwe tussentijdse top ziet Craxi niet zitten. De Franse pers is niet ver baasd over de mislukking. De mislukking zou nog erger ge weest zijn als was toegegeven aan de eisen van Thatcher, zo schrteef Le Monde. President Mitterrand tenslotte vond dat men niet moest over drijven. Op een groot aantal punten was in Brussel immers wel overeenstemming be reikt.... TAIPEH Een Chinese pas sagier heeft vanmorgen een Boeing 747 van British Air; ways gedwongen op Taiwan te landen. De kaping gebeurde vlak nadat het vliegtuig in Hongkong, waar het een tus senlanding had gemaakt, was opgestegen voor zijn laatste traject van de vlucht Londen- -Rome-Bahrein-Peking. De Boeing vervoerde 338 passa giers en 17 bemanningsleden- Direct nadat het toestel een normale landing had gemaakt op de luchthaven Tsjang Kai-Sjek, bij de hoofdstad Tai- peh, gaf de kaper zich over. Hij scheen ongewapend te zijn. 'Hij werd door de politie mee genomen en zou politiek asiel hebben gevraagd. De man is afkomstig van het Chinese vasteland. Het is gebruikelijk dat Taiwan politiek asiel ver leent aan personen die de Chi nese Volksrepubliek ontvluch ten. De Taiwanese radio noemde de kaper, een zekere Wei, in haar berichtgeving over het incident „een held". „Amerikaanse joden deden te weinig voor lotgenoten" NEW YORK Belangrijke joodse organisa ties hebben niet alles gedaan wat in hun ver mogen lag lotgenoten in nazi-Duitsland te redden van de holocaust. Dat is de conclusie van een onderzoek dat een groep van voor aanstaande joden in de Verenigde Staten heeft ingesteld. De voorzitter van de Ameri kaanse joodse commissie over de holocaust, voormalig rechter van het hooggerechtshof Arthur Goldberg, zei: „Hoeveel pijn het me ook doet om het te zeggen, wij deden niet ge noeg. Niemand deed genoeg". Het rapport van de commissie vraagt zich ook af waarom joodse leiders niet effectiever optraden, of schoon zij in de herfst van 1942 wisten dat de nazi-leiders bezig waren met systematische massavernietiging van joden. Veel gewonden bij aardbeving in Oezbekistan MOSKOU Bij de zware aardbe ving, die dinsdag de Sovjet-repu bliek Oezbekistan trof, zijn meer dan honderd gewonden gevallen en is grote schade aangericht. Dit heeft het Russische persbureau TASS gisteren meegedeeld. Tass maakte geen melding van dodelijke slachtoffers. Volgens Radio Moskou is een luchtbrug ingesteld tussen Tasjkent, hoofdstad van de repu bliek, en Boekhara, een stad op on geveer 100 kilometer van het epi centrum van de aardbeving. Brand verwoest groot deel Unesco- gebouwin Parijs Een groot gedeelte van het hoofdkantoor van de Unesco in Parijs is verwoest, nadat gis teravond tot driemaal toe brand in het gebouw was uit gebroken. Tweemaal werd brandstichting geconstateerd, zo hebben Franse autoriteiten laten weten. Persoonlijke on gelukken deden zich niet voor. Hoe groot de materiële schade is, was vanochtend nog niet te schatten. De brandweer deelde mee dat het vuur begon op de eerste verdieping in het ar chiefgedeelte. Brazilië opgescheept met Nederlandse schipbreukeling SAO PAOLO De 53-jarige Rotterdammer L. Ulijn verkeert met zijn jacht de Phoenix II in nood voor de Braziliaanse kust. Al ruim een week zit hij vast op een bijna volledig ge ïsoleerd strand op ruim 700 kilometer ten noorden van Rio de Janeiro. Zijn schip helt 45 graden over en hij beschikt niet over fi nanciële middelen om het vlot te trekken. Bij de Nederlandse ambassade vreest men dat deze toestand nog weken of maanden kan. voortduren als er geen hulp wordt geboden. Een reddingsoperatie kost ongeveer 20.0(3(8 gulden, en de ambassade kan niet meer doen dan de man de terugreis naar Nederland voorschieten. Hij weigert echter zijn schip in de steek te laten. Van de Braziliaanse marine';' BONN Bij het onderzoek naar de achtergronden van de Kiessling-affaire in West-Duitsland komen ongelooflijke details aan de oppervlakte. In opdracht van zijn chef maakte een kapi tein van de militaire inlichtingendienst, de MAD, een gefin geerd rapport over de van homosexuele contacten verdachte ge neraal. In plaats van het rapport als lesmateriaal te gebruiken, zoals de kapitein verteld werd, dook het later op in het officiële dossier over Kiessling. Dat is gebleken bij de verhoren van de speciale commissie uit de Bondsdag. Kapitein Josef Fasoli van de MAD vertelde de verbaasde parlementariërs dat zijn chef Waldmann hem een gefingeerd rapport had gedicteerd over Kiessling. Waldmann zei hem dat het rapport bedoeld was als lesmateriaal voor de opleidingsschool van de militaire inlichtin gendienst in Bad Ems. Hoewel er geen enkele concrete aanwij zing was dat Kiessling homosexuele contacten had, werd in het rapport gezegd dat daar geen enkele twijfel over bestond, aldus Fasoli voor de commissie. Hij zei dat hij er „enige moeite" mee had gehad een dergelijk rapport te maken. Hij kon ook niet zeg gen hoe het rapport terecht was gekomen in het officiële Kiess- ling-dossier, dat voor minister Wörner van Defensie aanleiding was de generaal voortijdig met pensioen te sturen. RIJS WASHINGTON esident Francois Mitterrand vanmorgen per supersoni- le Concorde in de Verenig- Staten aangekomen voor bezoek van een week aan Verenigde Staten. De reis eft een tweeledig doel. Te- lover de Amerikanen zal Franse staatshoofd zich Kenteren als een betrouw- re bondgenoot, terwijl hij thuisfront een „spectacu- fe bevestiging" wil geven n de huidige goede betrek- igen met Washington, aldus Franse regeringswoord- erder Michel Vauzelle. Mit- rand zal ten minste één ge- eksronde hebben met presi- nt Ronald Reagan en een houden voor de beide van het Congres, wil hij graag de twee Democratische Walter ont- bezoek naar verwachting een soe- en harmonieus verloop Na het vertrek van uit de militaire or- van de NAVO aan zich geregeld spannin- voor in de betrekkingen de VS. Nu is de relatie beter dan ooit, zo wordt van Amerikaanse als Franse zijde beklemtoond. EN WISKE HET DELTA-DUEL WASHINGTON Antropolo- aard, die ooit op het westelijk het dorp zich in de oever van fen. Algemeen wordt aangeno- gen hebben sporen van een halfrond zijnontdekt. een kleine kreek in Monte men dat zo'n 20.000 jaar gele-- 13.000 jaar oud dorp in het zui- Volgens de National Science Verde, 1.300 kilometer ten zui- den mensen over een landbrug den van Chili gevonden. Dit Foundation in Washington be- den van Santiago. Ook zijn er vanuit Azië in Zuid-Amerika zijn de oudste sporen van deze vinden de houten resten van resten van voedsel aangetrof- zijn aangekomen. Illllllllllll

Leidse Courant | 1984 | | pagina 15