8 Bezuinigingen op marine in jaren dertig vielen samen met opkomst van Hitier Saoedische prins versteld van Nederlandse kinderopvang Al voor f395,- 'n kroon-ofbrugdeel! Euthanasie in de praktijk vai vandaag nog geen milde dooi Minister: Vraagstuk euthanasie niet op te lossen met wetten BINNENLAND/BUITENLAND Ciidae Gou/mnt DONDERDAG 22 MAART 1984 PAGINA De Saoedische prins Talal. DEN HAAG „Wij zou den graag deskundige hulp van Nederland wil len hebben voor de uit breiding van kindertehui zen en ziekenhuizen in ons land. Behalve dat ik contacten wil leggen met de Nederlandse regering, wil ik ook een beter beeld hebben van wat er hier op gebied van de kinderop vang wordt gedaan. Ken nis hiervan is van wezen lijk belang voor de toe komst van onze jeugd". Gezeten in zijn fauteuil in het Haagse Promenade Hotel, waar het een komen en gaan is van journalisten, zet de Saoedische prins Talal ibn Ab- doel Aziz al-Saoed de redenen van zijn bezoek aan Nederland uiteen. Prins Talal, één van de 45 zonen van de stichter van het Saoedische koninkrijk Saoedi-Arabië, is een sociaal bewogen man, die zich het lot van kinderen in Derde Wereld landen in hoge mate aantrekt. Als speciale gezant van het VN-Kinderfonds (Unicef) trekt hij al enkele jaren in zijn privévliegtuig, een Boeing 727, de wereld door om met behulp van Saoedische oliedollars fi nanciële impulsen te geven aan de ontwikkeling van me dische en sociale projecten in arme landen. Zo was prins Ta lal onlangs in Pakistan waar hij de opening bijwoonde van een fabriek voor mazelenvac- cins; het eerste farmaceutische bedrijf in een Derde Wereld land. Dank zij Saoedisch kapi taal is Pakistan nu veel min der afhankelijk van de grote westerse farmaceutische be drijven. De rondvliegende weldoener, maar ondoorgrondelijke Talal zegt „zeer onder de indruk te zijn van de wijze waarop in Nederland de kinderopvang is geregeld en de kennis die hierover in ons land bestaat Gistermiddag bezocht hij in Bilthoven het Instituut voor Volksgezondheid en Hygiëne. Hij was met name geïnteres seerd in het vaccin tegen polio, dat in dit instituut wordt ont wikkeld. Hij vertelt deze ken nis niet alleen te willen toe passen in zijn eigen land, maar ook initiatieven te zullen ne men om andere landen hierbij van dienst te kunnen zijn. Prins Talal, gekleed in het witte Saoedische gewaad met goethra (hoofddoek), bracht gisteren een bezoek aan het opvangcentrum voor gehandi capte kinderen Buitenzorg in Leiderdorp. „Een bijzonder ef ficiënt ingericht centrum, dat geheel aangepast is aan de be hoeften van de kinderen en geen overbodige luxe kent", was zijn commentaar. Van morgen zal hij zich nog laten informeren over de gang van zaken in het Sofia kinderzie kenhuis te Rotterdam. Prins Talal, die uitdrukkelijk te kennen geeft geen politieke missie te vervullen, wil de contacten met Nederland v beteren. Tegen die achl grond had hij gisteren een i derhoud met koningin Beati „Een zeer intelligente vroi die zeer goed op de hoogti van de stand zaken rond IJ cef", aldus de Saoedisi prins. Gisteravond dineerde prins met minister Van c Broek van Buitenlandse ken en vanmiddag had hij i vlak voor zijn vertrek een o moeting met premier Lubb en minister Schoo (Ontwikl lingssamenwerking). RICK KERSJ BELANGRIJKE STUDIE OVER MARINE-HISTORIE DEN HAAG „De kabi netten, die tussen 1918 en 1935 aan het bewind wa ren, hebben een vrijwel voortdurende daling van de defensie-uitgaven voor hun verantwoording ge nomen. Toen de regering eenmaal een naar verhou ding belangrijk offer vroeg voor de wederop bouw van de vloot, strandde haar desbetref fende wetsvoorstel op ver zet van een deel der Tweede-Kamerfractie van de grootste coalitiepartij. Maar in 1932 werd Mand- joekwo gewapenderhand bij Japan gevoegd. De Volkenbond bleek niet in staat deze schending van de integriteit van China ongedaan te maken. Op 30 januari 1933 werd Adolf Hitler, leider van de Na- tionaal-socialistische Duit se Arbeiderspartij, rijks kanselier en drie maan den later kreeg hij dicta toriale volmachten voor een periode van vier jaar". Heel Nederland weet nu wel wat deze conclusies van de gis teren in Leiden gepromoveer de dr. Ph.M. Bosscher, kapi tein-luitenant ter zee, histori cus van oorsprong, voor de re cente geschiedenis van de hele wereld betekend hebben. Dr. Bosscher heeft onder meer deze conclusies vastgelegd in een boek „De Koninklijke Ma rine in de Tweede Wereldoor log", deel I. Op dit deel promo veerde hij gisteren in de lette ren te Leiden. Het boek en de twee andere delen verschijnen bij Uitgeverij Wever in Frane- ker. Het eerste deel van dr. Bos- schers omvangrijk werk is vooral voor de politieke en mi litaire geschiedenis in 1918 en 1940 van groot belang. De schrijver heeft kunnen putten uit een grote hoeveelheid stu diemateriaal van het vroegere bureau Maritieme Historie en hij had ook inzage in tal van vroeger vertrouwelijke gege vens. Ook daardoor is deze omvangrijke dissertatie voor vooral de Nederlandse politie ke geschiedenis van groot be lang. Dramatische gebeurte nissen ontbreken niet in het werk. Voor velen, die de oor logsdagen van 10 tot 15 mei 1940 direct en vaak dramat- sich hebben meegemaakt, zal een aantal gegevens hard aan komen. Maar de historie is ob jectief, hoe hard het oordeel of de conclusie ook kunnen zijn. Zo beschrijft dr. Bosscher de dagen van 10 tot 15 mei 1940 o.p een weliswaar zo objec tief mogelijke manier die zeer vele Nederlanders nog steeds zal aangrijpen. Vooral de strijd om en het bijna he roïsch verzet van de mariniers In Rotterdam wordt door ve len nog steeds als een van de meest dramatische gebeurte nissen voor Nederland in de Tweede Wereldoorlog be schouwd. Maar dr. Bosscher voegt daaraan verschillende andere hoogst dramatische fei ten toe, zoals de zware gevech ten in en om Den Helder en de daarna bijna volledig vernieti ging van de marinebasis. In de slag om Den Helder be schrijft Bosscher hoe (bijna su bordinatie in militaire termen) de commandant van de basis Den Helder, schout-bij-nacht De Zeven Provinciën, waarop de muiterij in 1933 uitbrak werd later omgedoopt in Soerabaja. H. Jolles, tegenover de opper bevelhebber van de land- en zeestrijdkrachten, generaal H.G. Winkelman, weigerde op diens bevel te capituleren. „Ik heb hem toen gezegd dat ik dit niet deed. De opperbevelheb ber heeft toen gezegd dat ik het wel moest doen en dat hij het bevel daartoe gaf. Ik heb toen gezegd dat ik eerst moest overwegen in hoeverre ik daaraan gehoorzamen moest. Dat ging mij te ver. Ik wist van niets en plompverloren kreeg ik dit bericht. De opper bevelhebber zei mij te doen wat er gecommandeerd werd en na een uur zou ik schrifte lijke bevestiging krijgen. Van dat ogenblik brak de chaos los", aldus schout-bij-nacht Jolles, die nooit meer bevesti ging van Winkelman gekre gen heeft. Oversteek Overigens heeft ook de com mandant van IJmuiden, de kapitein-luitenant ter zee C. Hellingman geweigerd te capituleren. Hij heeft zelfs ge last dit capitulatiebevel van de opperbevelhebber van de land- en zeestrijkrachten niet door te geven. De andere com mandanten uit de stelling IJ muiden, van waaruit zoals be kend prinses Juliana met de prinsesjes naar Engeland ont snapte. kregen van Helling man zelfs de opcjracht gewoon door te vechten. Evenals Jolles in Den Helder handelde Hel lingman zo om zoveel mogelijk schepen de kans te geven met burgers en militairen aan boord naar Engeland over te steken. Volgens Bosscher kon den op deze manier 3.000 ma rinemensen een vijfde van het marinepersoneel dat toen onder de wapenen was uit wijken naar de overkant. Het zijn nogal aangrijpende gebeurtenissen uit deze dra matische periode, maar wat het boek van dr. Bosscher mijns inziens zo belangrijk maakt voor de Nederlandse geschiedenis is zijn beschrij ving van vooral de politieke gang van zaken tussen 1918- 1940. Het was immers de tijd van het zogenaamde gebroken geweertje; van het bij voorbaat al mislukte streven van de Volkenbond die ten onder is gegaan door dezelfde politieke meningsverschillen als waar door de Europese eenwording van tegenwoordig bedreigd wordt; van de politieke be wustwording van de gewone Nederlanders; van de grote be zuinigingen vergelijkbaar met wat daarmee thans op economisch terrein opnieuw gaande is. Met als resultaat de beangstigende ontevredenheid bij grote groepen Nederlan ders, ook binnen de land- en zeestrijdkrachten. Vooral bij en voor de Koninklijke Mari ne is dit het geval geweest toen het lagere personeel zich ging organiseren. Enerzijds vanwege de bezuinigingen, an derzijds door de politieke be wustwording, al of niet op het scherp van de snede geëist door de sterk opkomende SDAP. „Roode week*'' De diverse kabinetten hebben maar dan natuurliijk altijd achteraf beoordeeld in ver schillende brandende kwesties een kortzichtig beleid gevoerd, vooral tot uitdrukking ko mend bij het marinebeleid in Nederland en het voormalige Nederlands-Indië. En daarbij werd het personeel beneden de rang van officier wel heel sterk getroffen. De groeiende ontevredenheid was al tot ui ting gekomen rond 1916-1918. Zij groeide toen verder uit tot de zogenaamde „roode week" met als voorbeeld de acties van de Duitse revolutionaire matrozenraden in die tijd. En ook in Nederland gingen van uit het SDAP stemmen op om de Duitse revolutie na te vol gen. Maar aldus Bosscher: „Ik meen echter te moeten betwij felen of de sociaal-democrati sche ijveraars onder de sche pelingen in Nederland allen aan een dergelijke oproep ge hoor zouden hebben gegeven. De beslissing om tot muiterij over te gaan, dan wel zich er bij aan te sluiten heeft voor de betrokkenen vrijwel altijd iets van een wanhoopsdaad". Bpsscher wijst er echter na drukkelijk op, dat de door de schepelingen ondernomen ac ties maar zelden gericht waren tegen de officieren, maar veel meer tegen het departement en de politici die de bezuini gingen steeds meer bij de ma rine gingen zoeken, ook de be zuinigingen op de soldij. Nieu we conflicten braken los toen de Vlootwet in 1923 werd ver worpen vanwege de moeilijke financiële situatie. En later in 1929 toen minister Deckers zijn plannen voor de bouw van een nieuwe vloot tussen 1930 en 1940 sterk zag gedwars boomd. Zijn plan haalde het ternauwernood. De tegenstand bleef groot, ook al door de in 1929 uitgebroken crisis, na de beruchte beurscrash van New York. En mede daardoor werd „opnieuw en bij herhaling op de salarissen van het personeel gekort" aldus Bosscher en werd de werf van Hellevoet- sluis gesloten op advies van de bezuinigingscommissie-Weiter. Het zijn allen pok in 1984 be kende bezuinigingsgeluiden in een economische crisis. Explosie „Uiteraard had dit alles zijn weerslag op de stemming van het personeel", stelt Bosscher. Een stemming die tenslotte letterlijk in 1933 explodeerde toen opnieuw op de salarissen van het hele marinepersoneel in Indië werd beknot. Deze explosie leide tot de bekende muiterij op de kruiser „De Ze ven Provinciën", nadat kort ervoor op de marinebasis van Soerabaja vierhonderd bijna uitsluitend Europese schepe lingen dienst hadden gewei gerd en enkele honderden in heemse schepelingen zich daarbij hadden aangesloten. Bosscher stelt nadrukkelijk vast dat de muiterij van „De Zeven Provinciën" het direct gevolg is geweest van de nieu we salariskorting. Want: „Wie naar de oorzaken zoekt, mag er echter niet aan voorbij gaan dat de korting werd opgelegd aan mensen, die weinig uit zicht hadden op nieuw mate rieel, die slechts over minima le gelegenheid beschikten om serieus te oefenen, te varen en te vliegen. Voor het ontstaan ervan is de marineleiding niet of nauwelijks verantwoorde lijk te achten. Er is eerder re den om haar te prijzen, omdat Schout-bij-nacht Jolles, die in 1940 wilde doorvechten, on danks het bevel van de opper bevelhebber land- en zeestrijd krachten generaal Winkelman zich over te geven. zij in een decennium dat aan de uitbarsting van begin 1933 vooraf ging verdergaande af braak van 's lands zeemacht heeft weten te voorkomen. Toch heeft zij wezenlijk schuld aan het uitbreken van de on geregeldheden", aldus dr. Bos scher. Om deze uitspraak te verant woorden wijst de schrijver er op dat het verlangen om te be zuinigen de marineleiding er toe gebracht heeft jarenlang alle krachten in te spannen om Europees personeel te ver vangen door inheemse schepe lingen. Daarbij is nauwelijks geprobeerd om te beletten dat politiek minder betrouwbare elementen via een dienstver band als Indisch schepeling de marine binnenkwamen. Krijgstucht De scnrijver is 1 nrijver is het met de his torici Mollema en Blom eens dat de Marineleiding voor fe bruari 1933 een op zijn minst onduidelijk beleid ten opzichte van de krijgstucht heeft ge voerd. Bij veel officieren werd daardoor de indruk gewekt dat de handhaving van de krijgstucht zo moest zijn dat conflicten met de bonden van schepelingen zoveel mogelijk vermeden werden. Bosscher vermeldt in zijn boek niet dat de commandant van „De Zeven Provinciën" en zijn staf nadien in de opbouw van hun carrière wel gestraft zijn, zelfs nog voelbaar na 1945. Een van de nauw bij de affaire van „De Zeven Provinciën" betrokkenen is na de oorlog socialistisch wethouder van Den Helder geworden onder de bekende liberale burge meester Ritmeester, waar deze wethouder de vroegere staf van „De Zeven Provinciën" wel weer zal hebben ontmoet. Deze wethouder P.S. van der Vaart is direct verantwoorde lijk geweest voor de dynami sche wederopbouw van de ma rinebasis tot een grotere stad Den Helder. Misschien dat dit overigens kleine feit in de his torie nog vermeld wordt in de volgende delen van „De Ko ninklijke Marine in de Tweede Wereldoorlog" van dr. Ph.M. Bosscher. Al was het alleen maar om ook aan deze socialis tische deelnemer aan de rellen rond „De Zeven Provinciën" te rehabiliteren. Ondanks alle gebeurtenissen van voor 1940 bij de militaire bezuinigingen heeft, aldus dr. Bosscher, Groot-Brittanié waarschijnlijk van geen ande re bondgenootschappelijke ma rine zo veel daadwerkelike steun in de strijd gekregen als van de Nederlandse. Totdat de strijd in het Verre Oosten uit brak en de Nederlandse oor logsvloot naar Azië werd ge stuurd. „Een breekpunt in de geschiedenis van de Koninklij ke Marine tijdens de Tweede Wereldoorlog", aldus de giste ren gepromoveerde dr. Bos scher. Hij komt daarop terug in deel II van zijn omvangrij ke studie. T.VAN DEN HOUTEN Dr. Ph.M. Bosscher, „De Ko ninklijke Marine in de Tweede Wereldoorlog", dl. I; uitg. Wever, Franeker, prijs ƒ79.50 RUITENHEEB (ADVERTENTIE) füw natuurlijk gebit behouden: Het wordt nu voor bijna iedereen mogelijk zijn eigen tanden en kiezen met kronen te behouden Rehadent BV levert u in samenwerking met ervaren Nederlandse tandartsen een kroon- of brugdeel voor slechts f. 395,-. Ook in uw omgeving kunt u zich kosteloos en geheel vrijblij vend door één van deze tandartsen laten adviseren over een eventuele behandeling Vraag uitgebreide informatie ^1 DAU^/jnnf' k w aan of bel voor inlichtingen M llCI klUCI IL Informatielijn Administratief Centrum. Postbus 45 2665 ZG Bleiswi|k Tel 01892 7280 AUTEUR BOEK 'LAAT ME STERVEN VOOR IK WAKKER WORD': DEN HAAG „Doordat de overheid nog geen dui delijk standpunt heeft in genomen, is er een ille gaal 'euthanasie-circuit ontstaan dat in omvang sterk wordt onderschat. De meeste euthanasie-in- grepen gebeuren in het geniep, bij wijze van spre ken onder de lakens en met het licht uit. Behalve dat een gedegen controle ontbreekt is vaak sprake van zulk schrijnend leed, dat je in de meeste geval len eigenlijk niet van een „milde dood" kunt spre ken". Dit zegt de 37-jarige redacteur van het Vrije Volk Ben Her- bergs, auteur van het jongste boek over euthanasie: „Laat me sterven voor ik wakker word". In dit boek, dat gister middag aan minister Brink man van WVC werd aangebo den, bundelde Herbergs de er varingen die hij in zijn werk opdeed met het vraagstuk van de euthanasie. Tevens schetst hij de belangrijkste gebeurte nissen en ontwikkelingen rond euthanasie in de afgelo pen tien jaar. Herbergs signaleert in zijn boek een toenemend begrip ook onder medici en verpleeg kundigen voor euthanasie, waardoor het steeds vaker voorkomt dat artsen of ver pleegkundigen bij patiënten die in de sterffase verkeren, op verzoek ingrijpen om de lij densweg te bekorten. Op het overlijdensbericht wordt dan „natuurlijke dood" ingevuld. Interne enquête Herbergs: „Bij een interne en quête onder de ruim twintig hoofdverpleegkundigen van het Rotterdamse Dijkzigtzie- kenhuis die ik onlangs in han den kreeg, is gebleken dat op éénderde van de afdelingen van dit academisch ziekenhuis 'nogal eens' tot 'vaak' om eut hanasie werd gevraagd. Aan zo'n verzoek werd in de helft van de gevallen voldaan. Op bijna éénzesde van de afdelin gen werd vorig jaar op ver zoek actieve euthanasie toege past, via het toedienen van do delijke injecties. Deze enquête is toevallig boven water geko men, maar er gebeurt in ver pleegtehuizen enorm veel wat nooit bekend wordt. En dat is logisch, want als artsen open lijk euthanasie toepassen, krij gen ze moeilijkheden met jus titie". Volgens de auteur is er bij de beroepsverenigingen van art sen een regeling in de maak, die er voor moet zorgen dat artsen die op een verantwoor de manier euthanasie toepas sen, niet per se meer met justi tie in aanraking hoeven te ko men. Nu is een arts die eutha nasie toepast nog strafbaar op grond van twee in 1886 vastge stelde wetsartikelen in het wetboek van strafrecht. De schrijver: „Er wordt ge werkt aan een plan om regio nale toetsingscommissies in het leven te roepen waarbij artsen euthanasie-gevallen achteraf moeten aanmelden. Die commissies houden de zaak dan tegen het licht en brengen advies uit aan justitie. Als aan alle voorwaarden is voldaan, wordt de arts niet vervolgd. Zo zie je dat de maatschappij zelf oplossingen zoekt als de overheid proble men, die in de loop der tijd zijn gegroeid, blijft verwaarlo- Illegaal circuit Herbergs vermoedt dat in de huidige situatie veel artsen door het wettelijke verbod nog afgezien van eventuele morele bezwaren huiverig zijn om aan een euthanasie verzoek te voldoen. Hij zegt: DEN HAAG Het vraagstuk van de euthanasie is niet al op te lossen door hiervoor een wettelijke regeling te trel „Degenen die denken dat met wetten morele kwesties zijn o lossen, vergissen zich". Dit stelde minister Brinkman van V gisteren bij de presentatie van een boek over de discussies n stervenshulp en euthanasie. Minister Brinkman wees erop, het kabinet pas een standpunt naar buiten zal brengen, al staatscommissie euthanasie haar advies heeft uitgebracht. Brinkman acht het wel nodig dat de medische wereld zich beraden op de vraag, of met steeds nieuwe geavanceerde t< nieken het leven steeds verder moet worden gerekt: „Het is dig dat we ons afvragen of de ontwikkelingen in de volks zondheidstechnieken ongeremd voort moeten gaan, waard van een natuurlijke dood steeds minder sprake is". Volgens bewindsman kan men de dood niet overwinnen door „eutha sieklinieken te openen en „wenken voor de laatste uren" als receptenboek aan de mensen aan te bieden". Bij de poging de euthansiekwestie tot een oplossing te brengen speelt, al Brinkman, niet alleen de politieke vraag een rol, maar ook vraag: hoe kunnen we onze wereld zo inrichten dat mensen tig kunnen sterven als mens en niet als voorwerp van de me sche wetenschap. „Patiënten die vergeefs bij hun huisarts aankloppen, zijn aangewezen op het illegale- euthanasie-circuit. Vaak zul len ze daar een oplossing voor hun probleem vinden, want uit de praktijk blijkt dat men sen die eenmaal besloten heb ben een eind aan hun leven te maken zeer vasthoudend kun nen zijn. Zelf heb ik een aan tal van dergelijke gevallen tot aan de doodskist gevolgd en het is gewoon verbijsterend hoeveel doorzettingsvermogen deze mensen vaak blijken te hebben gehad". Op het illegale euthanasie-cir cuit beginnen niettemfn de moeilijkheden, zo meent Her bergs. Hier gebeurt veel wat volgens de auteur het daglicht niet kan verdragen. Hij noemt een paar voorbeelden: Inbraken „Mensen proberen op een wanhopige manier toch aan tabletten te komen. Via inbra ken in ziekenhuisapotheken, diefstal van landbouwgiften, omkopingen. Soms gebeurt dat georganiseerd, door mensen die handel drijven in zelfdo ding. Zo bestaat er een leven dige transportlijn van zeer zware slaaptabletten tussen Bern en Rotterdam. Twintig van die tabletten moeten van daag de dag zo'n 700 gulden opbrengen. Soms ook proberen familieleden of de betrokke nen zelf aan middelen te ko men. Er is een geval bekend waarin een meisje met een hulpverlener het bed moest delen om aan de middelen voor haar doodzieke vriend te komen. Artsen wordt soms hele erfenissen aangeboden als ze maar een dodelijk spuitje willen geven. Op je levensa vond zijn dat soort dingen niet zo belangrijk meer, maar zo'n aanbod zet de integriteit van de arts natuurlijk wel onder zware druk". „Bovendien moet ik niet den ken aan het geestelijke leed dat terminale patiënten moe ten doormaken, voordat ze hun leven kunnen beëindigen. De speurtocht naar medicij nen, gesprekken met mensen die je toch niet kunnen hel pen, om nog maar niet te spre ken van mislukte euthanasie- pogingen; het plaats de „mi dood" in een toch wel vree licht". Sterfbed „Wat vaak vergeten word dat passieve euthanasie - staken van de behandeling vaak toch nog gevolgd w< door een vrij langdurig st bed. En zelfs bij actieve eut nasie, door een arts ui voerd, wil het nogal eens t gaan. Dat komt omdat er genlijk nog geen goed eul naticum is. Soms kan de d na een injectie nog uren zich laten wachten. Of een tiënt acuut overlijdt of uren, hangt allemaal san met de weerstand en com van de betrokken persoon, kennis hierover is nog ste zeer beperkt. Het blijft wat betreft een gok, ook voor sen, of de patiënt werke een snelle en milde dood sterven". Gezien de praktijk van de i gale euthanasie vindt 1 bergs dat de overheid h moet maken met een v nieuwde wettelijke regel die in elk geval de ergste i standen uitsluit. De schrij „Eigenlijk interesseert het niet of zo'n nieuwe wet nu luiden „nee, tenzij" of mits". Maar er moet duidel heid komen over de vr wanneer euthanasie wel wanneer euthanasie per niet geoorloofd is. De overl mag wat dat betreft niet ger om de hete brei heendr en. Daarvoor wordt euthan in ons land al te vaak tol past". Tenslotte overweegt de auti „Met een wettelijke rege wordt de euthanasie hopl uit die duistere sfeer geha Als artsen beter weten waaj aan toe zijn, kan wellicht i dat illegale circuit teruj drongen worden. Want he natuurlijk schandalig dat 9 mige mensen een dikke bd ham verdienen aan de zeil kozen dood van een ander PAUL KOOPM Ben Herbergs: „Laat sterven voor ik waW word"; uitg. Elsevier/A sterdam, prijs 24,75

Leidse Courant | 1984 | | pagina 14