Rijn-Schelde hield cijfers verliezen achter over zware Europarlement wil uitkering weduwnaar Kamer onderzoekt zaak Valk wellicht zelf Secretaresses bundelen zich in vereniging Niet- oorbetalen rapen tegen nbtenaren- aking" Voorlichting over kanker wil angst wegnemen „UIT DE SCHADUW VAN DE BAAS" Valse vijftig dollarbiljetten onderschept INNENLAND C^idóG Souoant DONDERDAG 22 MAART 1984 PAGINA 13 [itlevering ontvoerders [eineken weer uitgesteld 1RIJS De beslissing over de uitwijzing n de twee verdachten van de ontvoering n Freddy Heineken eind vorig jaar, is op- >u\v uitgesteld en wel tot volgende week (ensdag. De Parijse rechtbank kon ook gis- en geen besluit nemen omdat ditmaal de liciële vertaling van het verzoek van uitle ning door Nederland er nog niet was. Twee [ken geleden al was een beslissing over uit tering van de 26-jarig Cor van H. en de 'jarige Willem H. beiden uit Amsterdam, al rdaagd. Toen was het officiële uitleverings- rzoek er nog niet. De twee werden bijna e weken geleden in Parijs gearresteerd na i tip van de Nederlandse recherche aan de anse politie. Ze hielden zich al enige tijd in [ijs op. Politie pakt weer twee ontsnapten HEERLEN De politie van Heerlen is er gisteren in geslaagd nog twee van de vijf arrestanten aan te houden die dins dagmiddag waren ontsnapt uit het cel lenblok van het Heerlense politiebu reau. Kort na de ontsnapping had de po litie al één man aangehouden en later op de dag nog één. De vier arrestanten die nu weer achter slot en grendel zit ten, zijn allen afkomstig uit Heerlen. Ze worden verdacht van kleine diefstallen en inbraken. Omdat er voor hen geen plaats was in het Huis van Bewaring in Maastricht verbleven zij in cellen van het Heerlense politiebureau. Van het ontsnapte vijftal is thans alleen nog een 25-jarige man uit Weert voortvluchtig. Verhongerde papegaaien mogen terug naar Amazone SCHIPHOL Het ministerie van land bouw gaat ervoor zorgen dat 83 pape gaaien die begin januari illegaal in ons land werden ingevoerd, terug kunnen vliegen naar het land van herkomst. De papegaaien, de overlevenden uit een zending van 160 dieren, zijn tot die tijd bij „pleeggezinnen" ondergebracht. Te gen de handelaar, die zijn dieren op een loods in Schiphol liet verhongeren, is proces verbaal opgemaakt. Dit heeft de Haarlemse officier van justitie gisteren meegedeeld. De papegaaien werden gis termiddag op Schiphol door Justitie in beslag genomen. De douane had de die ren in een loods gehuisvest, omdat de handelaar niet over de vereiste invoer- papieren beschikte. Girokaart goed voor meer buitenlands geld AMSTERDAM Met ingang van 1 april kan met behulp van de girobetaalkaart in de meeste landen meer buiten landse valuta worden opgeno men. Door koerswijzigingen en een sterkere gulden is het bedrag dat maximaal kan wor den opgenomen in 22 van de 35 landen verhoogd. Hieron der vallen de meeste Europese vakantielanden en Noord Afrika, Israël en Indonesië. Alleen in Zwitserland is het bedrag verlaagd, van 200 naar 150 Zwitserse Frank. Molukkers Opheusden mogen uit woning worden gezet OPHEUSDEN De Stichting Woningbouw Betuwe (SWB) mag, met gebruikmaking van uit 1982 date rende vonnissen van de kantonrechter in Tiel, de wo ningen van zes Molukse gezinnen in het Gelderse Opheusden ontruimen. De Stichting pleegt met die ontruiming geen onrechtmatige daad, omdat niet ge bleken is dat de Molukse gezinnen hun in totaal tot meer dan 35.000 gulden opgelopen huurachterstand op korte termijn alsnog volledig zullen betalen. Dat bepaalde de president van de rechtbank in Arnhem, mr J. Van Julsingha, gisteren in het kort geding dat de zes Molukse gezinnen tegen de SWB hebben aan gespannen. De huurschuld van de Molukse gezinnen is ontstaan omdat zij enige jaren lang principieel heb ben geweigerd huur te betalen. Tijdelijk vervanger voor Masson bij ABP HEERLEN K.D. Waagenaar, partner van W en S Interim- en Projectmanagement BV te Am stelveen, zal voorlopig een half jaar optreden als tijdelijk hoofd van de afdeling onroerend goed van het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds, het ABP. Na de schorsing van Masson, tegen wie een strafrechtelijk vooronder zoek loopt, is directeur admin- stratief beheer G. Soeteman te vens waarnemend directeur be leggingen geworden. Waagenaar zal hem in zijn tijdelijke functie ontlasten, in afwachting van de reorganisatie van de afdeling on roerend goed. STERDAM Werkgevers len moeten aandringen op zetting van de uitbetaling salarissen aan stakende itenaren zodat deze uit de yngskas betaald moeten 'den. Daarnaast zouden zij idevergoeding moeten ei- van bijvoorbeeld de be- ;ken bonden, maar beter zouden zij moeten ijveren r een wettelijke inperking het stakingsrecht voor be de categorieën ambtena- zijn de belangrijkste con ies uit een advies van prof. Slagter en J. Brood-Grap- ïaus aan de Nederlandse orderbond en het Direct keting Instituut Nederland onder meer reclame kt via de post) naar aanlei- van de novemberstakin- van ambtenaren. Postorderbond en het [N hadden om dit advies >aagd vanwege de zware liezen die in deze branche geleden door de staking bij PTT. ;en toelichting op het ad- zei Slagter gisteren in iterdam dat als de ambte- m een beroep moeten doen de stakingskas, de kans der groot wordt dat de sta- lg lang zal duren. Via een ziging van het Algemeen ks Ambtenaren Reglement i het mogelijk moeten wor- dat ook ambtenaren die pt werken in hun salaris jrdeiv getroffen, aldus Slag- 1 kkoord met flitiebonden rer nieuwe leslagregeling 1 HAAG Minister Riet- c van binnenlandse zaken linister Korthals Altes van tie hebben woensdag met lolitiebonden overeenstem- g bereikt over een nieuwe lagenregeling voor rijks- gemeentepolitie die per 1 iber ingaat. aparte regelingen die nu en voor onregelmatige en chuivende diensten, zullen den vervangen door één ling in de vorm van een e toelage op het maandsa- Deze vaste toelage zal en voor de normale werk- van de politie tussen I) uur en 22.00 uur. Voor de indere diensturen tussen en 07.00 uur en voor de en feestdagen zal een in- duele toeslag worden ver- d. Politiemensen die zijn deeld bij de M.E. krijgen oefentoelage van dertig en per maand, jaar zullen de politie-amb- iren er tenminste zeshon- gulden op vooruit gaan opzichte van de oude rege- en. Bepaalde categorieën iepersoneel kunnen er i zo'n drieduizend gulden TOoruit gaan. De vaste en viduele toelage kunnen ndelijks ten hoogste 235 len bedragen. St. Antonius ziekenhuis in euwegein. inses Margriet opent de uit- Tiding van het vrijetijdscen- m De Ridderhof in Koudekerk i den Rijn. DEN HAAG Het Rijn- -Schelde-concern heeft in 1970/71 bij de onderhan delingen over een overna me van de Verolme-be- drijven bewust een veel te gunstig beeld gegeven van haar financiële positie. Verwachtingen over zware verliezen werden achterge houden en de resultaten van een aantal bedrijven in de voorgaande jaren waren kunstmatig opgekrikt. Dit bleek gisteren bij verhoren van de parlementaire enquête commissie in het RSV-debacle. De toenmalige president-com missaris dr. J. de Vries van Rijn-Schelde erkende dat de gepubliceerde resultaten in die jaren een onjuist beeld van de realiteit hebben gegeven. De te verwachten zware ver liezen op werk in uitvoering waren niet in acht genomen en de waardering van het sterk verouderde equipment bij een aantal bedrijven was flink opgeschroefd. Volgens commissielid Joekes (VVD) werd zo 55 miljoen aan verliezen niet vermeld. Het ging daarbij met name om de bouw van containerschepen bij de Rijn-Schelde-werf RDM in Rotterdam. Commissievoorzitter Van Dijk (CDA) sprak wat de verliezen betreft over tientallen, ja zelfs 100 miljoen gulden. In de fu- siegesprekken fungeerde Rijn- Schelde juist als de sterke partner die twee-derde van de belangen in RSV opeiste. Rijn-Schelde wilde alleen be paalde delen van Verolme overnemen. Maar de druk „van boven" bij de fusie speel de bij Rijn-Schelde een rol. Het rijk dreigde volgens De Vries Rijn-Schelde het monop olie op de marinebouw te ont- De Vries gaf toe dat die druk Verolme gekochte NDSM- werf in Amsterdam. „Rijn- Schelde vond de NDSM niet kwam van de ambtenaren in de moeite waard. Het was ook de commissie Winsemius, on- niet de gewenste component dermeer de voormalige direc- bij de latere fusie", aldus De teur-generaal industrie van Vries. economische zaken, Molken- boer, en van de nieuwe minis ter van economische zaken, Nelissen. De fusie van de werven Rijn- Schelde en Verolme tot RSV in 1971 was volgens De Vries echter „een gekunstelde ope ratie die onder druk van de overheid tot stand is geko men". Volgens De Vries zag Rijn- Schelde echter vooral op tegen de scheepsnieuwbouw van Verolme die men niet wilde. „Op dit punt is de fusie met Verolme ook bijna afgespron gen", zo zei hij. Rijn-Schelde voelde dus niets voor de overname van de door Rijn-Schelde ging toch met de fusie akkoord uit angst het monopolie op de bouw van marineschepen te verliezen. „Als Verolme op poten zou zijn gezet zou hij zich óp die markt hebben begeven. Hij zocht al orders. Dat wisten we". Het geven van een bredere („en sterkere") basis aan Rijn- Schelde heeft de doorslag ge geven om toch met een hele fusie in te stemmen, zo heeft De Vries gisteren tegenover de Kamercommissie gezegd. Ook speelde een rol dat als Rijn-Schelde Verolme-Electra kon samenvoegen met het ei gen Electron-bedrijf, het be drijf kon profiteren van een stuk scheepsnieuwbouw van Verolme (Rijn-Schelde richtte zich op scheepsreparatie). Ex-minister De Block van eco nomische zaken is pas onlangs tot de ontdekking gekomen dat zijn naaste medewerkers buiten hem om Cornelis Ver olme de Amsterdamse NDSM- werf in de maag hebben ge splitst. Dan pas kreeg Verolme een kredietgarantie voor zijn dure mammoetdok in de Botlek. De Block dacht een dag of vijf ge leden nog dat Verolme al had ingestemd met de overname, nog voordat de voorwaarde werd gesteld. Verolme stond echter voor forse uitgaven, terwijl het met de NDSM-werf bepaald niet voor de wind ging. Het zat er dan ook dik in dat Verolme binnen de kortste keren enorm in de problemen zou komen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Weduwnaars met opgroeiende kinde ren moeten net als weduwen in soortgelijke positie recht krijgen op een sociale uitkering. Dat is de strek king van een voorstel van de Nederlandse afgevaardig de mevrouw May-Weggen (christendemocraten) dat vrijwel zeker volgende week door het Europees parle ment zal worden aangenomen. De uitkering voor weduwnaars zou betaald kunnen worden door weduwen zonder gezinsverplichtingen die over een eigen inkomen beschikken minder dan wel geen aanspraak meer op een uitkering te geven. Het initiatief-voorstel van het Nederlandse Europarlementslid beoogt een wijziging te zijn op de een richtlijn, die de Europese lidstaten gebiedt mannen en vrouwen in de sociale zekerheid gelijk te behandelen. Deze richtlijnen zijn bindend voor de Europese lidstaten. Ver wacht mag worden dat de nu nog bestaande ongelijke behande ling tussen weduwnaars en weduwen op grond van het komen de besluit van het Europarlement per 1 januari 1987 tot het ver leden zal behoren. Volgens de indienster van het voorstel loopt ons land in Europa op het terrein van de gelijke behandeling tamelijk ver achter bij andere lidstaten. Niet alleen horen we tot de laatste landen die na zes jaar uitstel de gelijke behandeling van mannen en vrou wen in de sociale zekerheid dit jaar doorgevoerd moeten heb ben, ook op andere punten liggen we vaak achterop. Van een weduwnaarspensioen is in Nederland nog helemaal geen sprake, wat overigens ook geldt voor België, Ierland en het Verenigd Koninkrijk. Duitsland, Griekenland, Frankrijk en Lu xemburg kennen al wel voorzieningen voor weduwnaars, al zijn die nog beperkt tot hen die financieel afhankelijk waren van hun vrouw. Alleen Italië kent een gelijke behandeling tussen weduwen en weduwnaars, terwijl Denemarken aan zo'n gelijke regeling werkt. Omdat de Europese Commissie tot nog toe heeft geweigerd te gaan werken aan een richtlijn die gelijke behandeling van we duwen en weduwnaars eist heeft de Nederlandse christendemo- crate zelf het initiatief genomen. May kan volgende week reke nen op ruime steun in het parlement gezien het eerder unaniem voorstemmen van de sociale commissie uit het parlement. Tegelijk' zal volgende week een voorstel worden behandeld om een gelijke behandeling van mannen en vrouwen in de bedrijfs- pensioenen te bereiken. Als het parlement daarmee volgende week akkoord gaat moet ook dit onderscheid tussen mannen en vrouwen op 1 januari 1987 tot het verleden behoren. Drs. F. Racké hoofd voor lichting DEN HAAG Drs. F. Racké is met ingang van 1 maart benoemd tot hoofd van de voqrlichtingsdienst ontwikkelingssamen werking bij de directie voorlichting van het ministerie van Buitenlandse Zaken. De heer Racké (43) was met ingang van 7 fe bruari vorig jaar aangesteld als woordvoer der van de minister voor Ontwikkelingssa menwerking. Nu is, aldus een mededeling van het departement, besloten hem te be noemen in de vacature die op 1 juli van het vorig jaar was ontstaan door het vertrek van mevrouw A.M. Beunder, hoofd van de voorlichtingsdienst ontwikkelingssamen werking. In zijn nieuwe functie zal drs. Racké de woordvoering van de minister voor Ontwikkelingssamenwerking blijven verzorgen, aldus de mededeling. HEMELS ^06 IETS MEER NAAR llNRSj NENk Doop in champagne Samen met mr. M. Dragt, voorzitter van de stichting Het Zeilend Zeeschip, heeft prins Bernhard gistermiddag op de Hiswa in Amsterdam het boek Het Zeilend Zeeschip „gedoopt" in een glas champagne. Kolonel Valk VVD TWIJFELT NOG (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Tweede Kamer gaat wellicht een eigen onderzoek instellen naar de rol die kolonel Valk heeft gespeeld bij de staatsgreep van februari 1980 in Suriname. De VVD overweegt ernstig steun te geven aan een motie waarin PvdA, D'66, CPN en PSP de Ka mer voorstellen een eigen onderzoekscommissie in te stellen. VVD-woordvoerder Weisglas verklaarde gisteren desgevraagd dat hij nog niet tevreden is met de informatie die de Kamer tot dusver over de affaire rond kolonel Valk heeft gekregen. Coali tiepartner CDA, de partij van de bij de zaak betrokken ministers Van den Broek en De Ruiter, ziet geen heil in een nader onder zoek en zal de motie van de oppositie niet steunen. De Kamer had gisteren de gelegenheid in een debat te reageren op het rapport van de commissie-Pronk, die in opdracht van de regering de rol van Valk in de Surinaamse coup heeft onder zocht. De commissie komt in haar rapport tot de conclusie dat kolonel Valk niet daadwerkelijk heeft meegewerkt aan de staatsgreep in Suriname. Wel heeft hij ernstige fouten gemaakt, onder meer door uitlatingen te doen die de plegers van de coup kunnen hebben aangemoedigd in hun plannen. Minister De Ruiter van defensie benadrukte in het debat dat de regering zich aansluit bij conclusies van de commissie. „Naar onze mening is met dit rapport het uiterste gedaan om de waar heid boven water te krijgen", zo zei de bewindman. De PvdA vindt dat de militaire missie „ruime medeverantwoor delijkheid" heeft voor de staatsgreep en dat de regering die rol en in het bijzonder die van Valk schromelijk onderschat „Kolo nel Valk heeft het koninkrijk grote schade toegebracht en ge holpen het Surinaamse volk op te zadelen met een regime dat geenszins voldoet aan alles wat wij onder een democratische re gering verstaan", aldus Patijn. De VVD vindt dat er nog teveel onduidelijkheid is over de in houd van de gesprekken die kolonel Valk met de plegers van de coup heeft gevoerd. Woordvoerder Weisglas wil zich eerst met zijn fractie beraden over andere mogelijkheden om de ontbre kende informatie boven water te krijgen. Als die er niet zijn, zal de VVD zich alsnog scharen achter de wens van de oppositie om een eigen onderzoek naar de zaak te beginnen, zo liet Weisglas weten. Het CDA beschouwt het rapport van de commissie-Pronk als „nakaarten over optreden en gebeurtenissen die als gedane za ken moeten worden beschouwd", zoals woordvoerder Van Dam het uitdrukte. Hij vindt wel dat het rapport aanknopingspunten biedt om maatregelen te nemen om „dit soort toestanden" in de toekomst te voorkomen en om aan de Kamer meer informatie te kunnen geven. Valk heeft tegenover de vroegere minister Scholten (Defensie) toegegeven, dat zijn handelingen als hoofd van de Nederlandse militaire missie in Suriname „politiek niet gelukkig zijn ge weest". Dat blijkt uit een strikt vertrouwelijk verslag van het gesprek van Valk met de minister. AMSTERDAM Mensen Ujke Huisartsen Vereni- lopen vaak te tobben over ging een actie is gestart met als motto „blijf niet doorlopen met vragen over kanker, maar praat er met de dokter over". kanker, zonder dat ze er met de dokter over dur ven te praten. Anderzijds kan de dokter moeilijk aan iedere patiënt die hem vage klachten voor legt vragen, of hij bang is voor kanker. Vandaar dat het Koningin Wilhelmina Fonds (KWF) deze week met steun van de Lande- Die tekst staat ook op posters, die deze week naar alle huis artsen zijn gestuurd om te worden opgehangen in de wachtkamer. Verder zijn on der de artsen brochures ver spreid met informatie over kanker voor patiënten. Wie dat wil, kan ook een speciale hulp- en informatielijn van het KWF in Amsterdam bel len. Met deze voorlichtingsactie wil het KWF bereiken dat meer gevallen van kanker worden ontdekt in een stadium dat er nog kans op genezing is. Ge bleken is dat veel mensen aar zelen om met bepaalde klach ten naar de huisarts te gaan, omdat ze het idee hebben dat aan kanker toch niets te doen is en omdat ze de confrontatie daarmee zo lang mogelijk wil len uitstellen. Bij de genezing van bepaalde vormen van kanker (bijvoor beeld zaadbalkanker, lymf- klierkanker en bloedkanker bij kinderen) zijn de laatste ja ren echter grote vorderingen geboekt. Bij andere vormen van kanker (borst-, eierstok- en blaaskanker) zijn de behan-. delingsmogelijkheden aanzien lijk verbeterd. Maar in al deze gevallen geldt, dat vroege op sporing een eerste vereiste is. Een onderzoek in 1982 onder mensen die contact hadden op genomen met het voorlich tingscentrum van het KWF wees uit dat de helft van hen kankerpatiënt was of een kan kerpatiënt in de naaste omge ving had. Ook uit een onder zoek van de Katholieke Hoge school in Tilburg is gebleken dat kankerpatiënten vaak vin den dat ze niet goed zijn voor gelicht over hun behandeling. DEN HAAG Vrouwen die een secretariaatsfunc tie hebben kunnen vanaf vandaag terecht bij het Secretaresse Netwerk. Deze vereniging heeft tot doel secretaresses te inspi reren tot het bewust bezig zijn met hun werk, de functie-inhoud, functie mogelijkheden en de loopbaanontwikkeling. In het Haagse Promenadehotel werd gistermiddag in aanwe zigheid van onder meer staats secretaris Kappeyne van de Coppello (Emancipatiezaken) en enkele honderden belang stellenden de oprichtingsver gadering van de vereniging gehouden. De ideeën voor de oprichting voor een dergelijke vereniging borrelden in 1980 op toen door de Stichting Be drijfskunde de eerste cursus voor secretaresses werd geor ganiseerd. Dit naar aanelding van het feit dat de stichting steeds meer signalen kreeg dat er secretaresses waren die geen vrede meer hadden met de manier waarop zij hun functie moesten vervullen en de waardering en erkenning voor hun werk ontbrak. In het voorjaar van 1983 werden bij eenkomsten belegd. Doel hier van was een discussie op gang te brengen over het beeld dat zij hebben van hun werk, de capaciteiten, loopbaanmoge lijkheden, opleidingsbehoefte, houding van de baas en meer van dergelijke zaken. De bij eenkomsten werden een suc ces en men besloot een vereni ging op te richten. Samen met de leden wordt nu getracht het imago van de se cretaresse te veranderen. Want het NetwerK is van me ning dat vele managers bij de gratie van hup secretaresse ef fectief en adequaat kunnen functioneren. Zij zijn vaak de organisatorische en sociale spil binnen een bedrijf of instel ling. Omdat het, volgens Net werk, over het algemeen goed opgeleide en ontwikkelde vrouwen zijn moet hen ook de gelegenheid worden geboden zich te blijven ontwikkelen in hun werk. Werken in de scha duw van de baas geeft veel se cretaresses geen voldoening meer. Binnen de vereniging zijn ver schillende werkgroepen gefor- meeerd zoals: functieomschrij ving en functiewaardering, kantoorautomatisering, oplei dingen, secretaresseoverleg, sociale vaardigheden en loop baanbegeleiding. De werk groepen gaan deze thema's uit diepen. Een aantal komt tij dens bijeenkomsten en work shops aan de orde. Het is de bedoeling deze groepen ook regionaal te laten functioneren Staatssecretaris Kappeyne van de Coppello (Emancipatieza ken) heeft tijdens de oprich tingsvergadering gezegd te menen dat het beroep van se cretaresse zakelijk benaderd dient te worden, waardoor het een hogere waardering krijgt, zowel in financiële beloning als in groeimogelijkheden. Volgens de staatssecretaris is administratief werk vaak het stiefkindje in de werkplan- ning, terwijl juist daar dage lijks bewijzen van organisatie talent worden tentoongespreid. Dit gebrek aan zakelijke waar dering schijnt nog vaak te moeten worden goedgemaakt door een overwaardering zogenaamd vrouwelijk j Zij wees erop dat de eigen schappen ordelijkheid, prak tisch inzicht, organisatorisch vermogen en kunnen meeden ken „sexeneutraal" zijn. In dien het beroep secretaresse wordt ontdaan van de ermee samenhangende verwachtin gen van vrouwelijk rolgedrag zal het op den duur geschikt zijn voor vrouwen én mannen. Voor meer informatie kan men terecht bij het Secretares se Netwerk Annelies de Gruyter), Poortweg 6, 2612 PA Delft. ROTTERDAM De Rotter damse politie heeft, naar ze nu bekend heeft gemaakt, eind februari 150 valse biljetten van vijftig Amerikaanse dollars in beslag genomen. Een paar van de biljetten werden volgens de politie bij een bank in Rotter dam door een 29-jarige' man uit Noordwijk aangeboden. Bij zijn aanhouding bleek de man in totaal 150 van de falsi- ficaten bij zich te hebben. De politie hield later ook de 29-ja- rige P.S. de V. uit Zoetermeer aan. Hij wordt er ook van ver dacht dat hij de biljetten in omloop bracht. De Centrale Recherche Infor matiedienst (CRI) in Den Haag zegt dat het om een type falsi- ficaat gaat dat ruim één jaar geleden voor het eerst in Ne derland is opgedoken. Het is niet bekend in welk land de valse biljetten gefabriceerd zijn. Multifunctioneel centrum in Haaswijk OEGSTGEEST B en W van suggesties van Haaswijkbewo- Oegstgeest willen graag plan- °ers willen ontvangen hoe nen voor een multifunctioneel men zich een dergelijk cen- centrum in de nieuwe wijk trum denkt te realiseren en Haaswijk in studie nemen, waarvoor zo'n centrum zou Men zou op het raadhuis aan moeten dienen c.q. wie er in het Wilhelminapark gaarne z°u willen participeren.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 13