Bij bestrijding discriminatie allereerst jongeren voorlichten akbeweging: Kabinet jaagt ns SER uit" Rijk negeerde advies tegen fusie RSV Absoluut nee tegen kernwapens kan niet in CDA Moord na twee jaar opgelost jr v Agressieve petten bi jFrans Molenaar KONINKLIJK HUIS KAMER BOTST MET KABINET: Kleinkind buitenlander moet automatisch Nederlands worden Zendtijduitbreiding door komst derde net op de tocht IfiNENLAND scholen objectieve rnwapenvoorlichting HAAG Staatssecretaris Ginjaar- 5 van Onderwijs acht het „in principe" joede zaak dat op veel scholen in mei 'aandacht wordt besteed aan vrede en jheid. Maar dan moet de voorlichting jver wel objectief zijn en aan de ver lende opvattingen recht doen, aldus de 5secretaris. Ze heeft dit gisteren ge- ,ven aan de rectoren van de rijksscho- 'oor vwo, havo en mavo. Ginjaar-Maas >ert hiermee op het besluit van de Al- :ne Bond van Onderwijzend Personeel )P) om deel te nemen aan de landelijke week tegen de plaatsing van kruisra- n in ons land. De bond bereidt lesbrie- voor het voortgezet onderwijs voor en op tot een kwartier werkonderbreking mei. £eicUc6otvumt WOENSDAG 21 MAART 1984 PAGINA 9 Dag minder kraamzorg UTRECHT De Nationale Kruisvereniging en het ministe rie van welzijn, volksgezondheid en cultuur zijn het eens gewor den over een bezuinigingsplan voor de kraamzorg. Per 1 janua ri kunnen gezinnen na een be valling gemiddeld nog maar acht dagen kraamzorg krijgen tegen een gemiddelde van negen da gen nu. Het maximum van tien dagen kraamzorg, dat nu geldt, blijft bestaan, maar alleen voor uitzonderingsgevallen. De nieu we regeling wordt dit jaar in de meeste provincies al geleidelijk aan ingevoerd. De operatie be spaart in 1985 18 miljoen gulden en kost 450 banen, maar volgens de NK hoeven er geen ontslagen te vallen. DEN HAAG Een absoluut nee tegen kern wapens lijkt binnen het CDA niet mogelijk. Dat stelt een woordvoerder van het partijbe stuur. Aanleiding is de oproep van het comité van CDA'ers tegen kernwapens. In het dagblad Trouw staat vandaag een ad vertentie waarin CDA'er stelling nemen te gen de kruisraketten. In juni wordt daarover in de Kamer beslist. Het partijbestuur heeft zich tegen die advertentie gekeerd. De woordvoerder: „Er zijn ook andere me ningen binnen het CDA. Een absoluut nee kun je dus niet tot partijstandpunt verheffen, zoals het comité wil. Er moet een compromis komen waarin beide partijen elkaar zullen moeten vinden". De CDA'ers, waaronder de fractievoorzitter van het CDA in Voorburg, Meijer, en de ge meentesecretaris van Den Haag, Van Beuze- kom, zijn er niet gerust op dat de Kamer straks in meerderheid nee zal zeggen tegen de kruisvluchtwapens. Bert de Vries, fractieleider van het CDA in de Tweede Kamer, heeft gisteren stelling ge nomen tegen de „sommatie" van 30 mensen uit Zeist, om van de kernwapens een vrije kwestie te maken. Volgens de groep, die dreigt met een kort geding, is er een te enge fractiediscipline in het CDA, die geen ruimte laat voor persoonlijke afweging. De Vries ontkent dat echter. Hij stelt wel dat hij pro beert het CDA als eenheid te laten optreden. GRONINGEN Met de aanhou ding van de 21-iarige Groninger G.J.G., heeft de politie na ruim twee jaar klaarheid gebracht in de moord op de 15-jarige Annette van den Ak keren, die op 8 maart 1982 met mes steken om het leven werd gebracht. De man heeft grotendeels bekend, maar zijn motief is nog niet duide lijk. De dader blijkt een buurman te zijn van een getuige, die destijds door de politie is gehoord. Zijn naam was al eens opgedoken in het verloop van het onderzoek. Pas onlangs rees er, door diverse aanwijzingen, verden king tegen hem. Gevangenisstraffen geëist tegen Capelse Molukkers ROTTERDAM De officier van justitie in Rotterdam, mr D. Hart, heeft gisteren ge vangenisstraffen van één tot 2,5 jaar geëist tegen zes Molukkers die betrokken waren bij de ongeregeldheden rond de recente huisuitzettingen in de Molukse woonwijk van Capelle aan den IJssel. De 31-jarige G.K. en de 37-jarige E.H.B. hoorden de zwaarste straf tegen zich eisen. Beiden hebben toegegeven, dat zij in de nacht van 7 op 8 januari op een surveille rende politie-auto hebben geschoten. De agenten bleven ongedeerd. De officier van justitie achtte poging tot moord op de vier politiemensen in de wagen bewezen. De uit spraak is 3 april. tionere lucht it 1,8 miljard HAAG De maatrege- die minister Winsemius voorgesteld om te komen ichonere lucht kosten bij ering jaarlijks 1,8 miljard n ofwel 500 gulden per per jaar. In 1990 kunnen naatregelen een feit zijn, i de uitkomst van een be- ïing door het VNO. Mi- r Winsemius schatte van- jen bij zijn terugkomst op ihol van een conferentie inada de kosten van scho- lucht op enkele honder miljoenen. In 1993 moet itstoot van zwaveldioxide 30 procent zijn terugge it ten opzichte van 1980. DEN HAAG Bij de be strijding van discriminatie en racisme moet vooral worden gedacht aan het voorlichten van jongeren. „Zij zijn immers de toe komstige dragers van een multi-raciale samenle ving, waarin nu helaas steeds minder sprake is van tolerantie en ver draagzaamheid". Aldus minister Rietkerk van binnenlandse zaken gis teravond in het Haagse Congresgebouw. Hij was daar bij het inluiden van de landelijke campagne van het Anti Discrimina tie Overleg (ADO) onder die vandaag scholieren begint. Rietkerk vond het echter van levensbelang dat de campagne zich ook richt op ouders en onderwijsge venden. „Die kunnen im mers het goede voorbeeld geven". Hij voegde er aan toe dat eigenlijk alle vol wassenen dit zouden moe ten kunnen. ADO-vice-voorzitter me vrouw I. Ketelaar zei gis teravond dat is gekozen voor een langdurige infor matie-campagne met on der meer informatiemap pen voor het onderwijs, een rondreizende tentoon stelling en een ansichten kaartenactie. Ook wordt een groot aantal posters verspreid met het motto van de campagne: „Nu vriendjes, zo moet het blij ven". 0RSTEL: UITKERING NAAR 70 DCENT (Vervolg van de voorpagina) Y HAAG „Als het Kabinet vrijdag aanstaande uit de uitkeringen voor nieuwe gerechtigden vanaf lili op 70 procent van het laatste loon te stellen, heeft voor de vakbeweging geen enkele zin meer nog te werken aan de totstandkoming van een nieuw >el van sociale zekerheid, zelfs niet door middel adviezen". Dat heeft de vakbeweging gisteravond [•premier Van Aardenne en de bewindslieden van e zaken, De Koning en De Graaf voorgehouden. [ens de vakbonden liggen de hoofdlijnen van zo'n stelsel ielijk vast als het Kabinet diq maatregel neemt. Het moet Iers uitgesloten worden geacht dat er bij de stelselherziening |n later stadium nog een hoger uitkeringsniveau dan 70 pro- uitkomt. „Spreekt het Kabinet zich nu al voor een beper- tot 70 procent uit, dan geeft het blijk geen prijs meer te :n op onze afgewogen adviezen. Dan jaagt men ons dus in de sociaal-economische raad uit, want dan is het volstrekt os nog verder te praten", verwoordde FNV-voorzitter Kok iritiek. Volgens Kok, die gisteren besloot tot eind 1985 aan jven als voorzitter van de FNV, zou het „het demasqué van .abinet en deze premier zijn" als dat zou gebeuren, kabinet heeft gisteren bij monde van minister De Koning loor de vakbeweging aangedragen alternatief voor het 1 lakket afgewezen. De bonden hadden onder meer een ver- ig van premies voorgesteld, die het Kabinet gezien de koop- htontwikkeling en het proces van werktijdverkorting ech- ntoelaatbaar vindt. Ook een eenmalig voordeel van 380 mil- gulden dat volgens de werknemers ontstaat door de af- it van werkgeverspremies sneller te laten geschieden, wil- et Kabinet in dit stadium niet meer in de discussie betrek maar „in de achterzak" houden om latere pijnlijke maatre- 1 wat te verzachten. Tenslotte wees het Kabinet gisteren definitief een korting op het ziektegeld voor 1984 af als al- itief voor de aanstaande verlaging van de langlopende uit- ïgen (ww, wwv, wao). Een beperking van het ziekengeld chter zeker volgend jaar aan de orde komen, werkgeversorganisaties hebben opnieuw van het Kabinet lensatie geëist voor lastenverzwaringen waarmee zij wor- gezadeïd als gevolg van het verplicht aanvullen van een uitkeringen die straks zullen worden gekort. Ook willen impensatie voor de nog niet doorgevoerde, maar wel aange- ligde lastenverlichtingen. De werkgevers denken aan een chuiving van hun premielast naar die welke door hun cnemers moet worden opgebracht. Minister De Koning liet :hemeren echter weinig voor de wensen van VNO en te voelen. Hij lijkt van mening dat de sociale partners on- 7 ng maar moeten uitvechten hoe de kosten van het korten e uitkeringen onderling worden verdeeld. De Koning wees i dit kader op dat de sociale partners „in de gelukkige om- j ligheid verkeren dat vrijwel alle belangrijke cao's per 1 ja- f i aanstaande moeten worden vernieuwd". Nog in volle vlucht en in brokstukken op de heidegron den: een helicop ter kan een kort leven beschoren zijn. Twee van deze exemplaren stortten gistermid dag tijdens een formatieviucht van een luchtmacht- stuntteam boven de Ginkelse heide bij Arnhem ter aarde, nadat ze met elkaar in bot sing waren geko men. De drie inzit tenden bleven on gedeerd, maar de hefschroefvliegtui- gen van het type Alouette III moeten als verlo ren worden be schouwd, aldus een woordvoerder van de luchtmacht. Eén helicopter kwam in een boom terecht. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG De rijksover heid heeft vanaf 1970 aange stuurd op een fusie van de werf Verolme met de combi natie Rijn-Schelde. Daarbij werd een advies van Biesheu vel (in die dagen fractieleider van de ARP in de Tweede Ka mer) en Langman (later minis ter van economische zaken) om Verolme, door het beschik baar stellen van 130 miljoen gulden, als zelfstandige onder neming te laten voortgaan, ge negeerd. Dit beeld is tijdens de tweede dag van de verhoren die de speciale Kamercommissie voor het RSV-drama houdt, naar voren gekomen. Langman en Biesheuvel kwamen eind 1969 met hun advies Verolme de steun te geven. Met dit geld moest Verolme uit een finan ciële crisis gehaald worden. De crisis bij Verolme was ont staan nadat het bedrijf in 1968 75 miljoen gulden van de overheid kreeg om een groot mammoetdok te bouwen. Te gelijk met dat krediet werd de werf gedwongen de NDSM- werf in Amsterdam over te nemen. Daarvoor kreeg de werf 30 miljoen gulden als le ning van de staat. De 75 miljoen gulden werd ge geven op basis van een advies van de Nationale investerings bank. De NIB gaf een positief advies ondanks bedenkingen tegen de plannen van Verol me. Zo had de werf geen werkkapitaal meer. De NIB eiste dan ook dat Verolme niet-bedrijfsgebonden acti\ i- teiten zou afstoten en winsten in het bedrijf zou stoppen. „Dat deed hij echter niet", al dus de toenmalige president- directeur Maas van de NIB tij dens zijn verhoor. Volgens de oud-topman van de NIB bestond er bij niemand een duidelijk inzicht van de fi nanciële risico's die Verolme met het dok en de overname van de NDSM nam. „Begin 1969 bleek dat Verolme had gefaald. Het vertrouwen was geschokt. Wij wilden Verolme onder curatele stellen. De zaak was zo uit de hand gelopen dat harde maatregelen nodig wa ren. Maas: „Wij wilden voor komen dat het erger zou wor den. Dat er nog meer geld uit het bedrijf zou weglekken naar de Verolmewerf in Brazi lië. Als dat was doorgegaan had het tot een fiasco geleid". De NIB was het dan ook niet eens met het advies van Bies heuvel en Langman om Verol me 130 miljoen gulden te ge ven waarvan 40 miljoen gul den als aandelenkapitaal van de overheid. „Volgens ons werd de overheid er daardoor te veel bij betrokken", aldus Maas. De NIB stelde begin 1970 voor Verolme in surséan ce van betaling te laten gaan. Dit werd echter afgewezen door de bankiers van de werf en minister Witteveen (ad-in terim Economische Zaken). Onder Witteveen beginnen Langman en Biesheuvel in 1970 wel, buiten de NIB om, om, gesprekken met Rijn- Schelde over de overname van Verolme. Deze gespreken wor den onder de opvolger van Witteveen op economische za ken Nelissen voortgezet. Maas, Langman en Biesheuvel ver klaarden gisteren los van el kaar dat hen geen enkele be langstelling van Rijn-Schelde voor overname van Verolme of een fusie met die werf ge bleken was. „Ik was over die fusie niet enthousiast", aldus Biesheuvel voor de commissie. Onder de pet(!) witte gebreide truien van glanskatoen en linnen broeken met opgewerkte driehoek. Het ranke sil houet wordt nog verstrekt door de platte schoentjes. Frans Molenaar is typisch een couturier met een antenne voor wat zich gaat afspelen in de maatschappij van vandaag. Deze ca pabele, snelle Amsterdamse modeman. toonde gisteren in eigen salon een intrigrerende collectie getoond van pakken, ensembles en jurken. Enkele fraai gestyleerde witleren pantalonpakken openden de show. Van de presentatie van de gerstekorrel-truien op wijde rokken en enkellange witte jurken die daarna kwa men, ging dan ook een merkwaardige vervreemdende werking uit. Een afstandelijke sfeer bleek ook uit de nauwelijkes verholen agressiviteit van de platte petten en een vreemde lichtpaarse make-up van de mannequins. Het gekke was dat alle manne quins ook een soort lila-eenheidsgezicht hadden met bruine lip pen, waarop vaak zo'n strenge platte pet figureerde. De klep van de pet was heel diep en afschrikwekkend naar beneden gedrukt. Kleding kan een zeer directe uiting zijn van iets dat verder nog in de lucht hangt. Er waren ook nog veel ensembles te zien met losse, aangestikte panden aan mouwen of rugpand. Panden die nergens toe dienen en ook niet direct mooi gedrapeerd zijn. Je zou kunnen zeggen dat zo'n ensemble past bij iemand die erg functioneel en zakelijk denkt maar eigenlijk op zoek is naar wat kwetsbare romantiek. Er werden ook perfect gemaakte suède ensembles getoond met loshangende aangestikte panden die weer herinneren aan de merkwaardige Japanse „voddenlook". Mooie tweekleurige leren pakken waren niet te versmaden, evenals een witte robe-man- - teau in heldere lijnen met verlaagde taille. Blouses hebben een onovertroffen coupe; heel opmerkelijk zijn de zuiverzijden witte enkellange rechte jurken. Pantalons hebben rechte pijpen en een elegant materiaalaccent op de zijnaad. Theatraal zijn lange wijde rokken met wijdvallend jasje en blouse in fluorescerende, vaak contrasterende kleuren uitgevoerd. Natuurlijk met pet Tenslotte verschenen er ook nog lange rechte witte lappenjur- ken die gedragen werden door de spookachtig uitziende manne quins (met pet). Het bruidje aan het slot van de show was ook al in een lange rechte witte jurk gehuld. Een mooie jurk. Maar zij droeg in plaats van bloemen in het haar een pet op het hoofd en daaromheen een sluier. PHI A BARUCH maart fis Bernhard neemt In het mi- Luchtvaartmuseum te isterberg het eerste exem- J ar in ontvangst van het boek f JChtgevaar" van A. Korthals es. Het boek geeft een over- ht van de luchtaanvallen op land In de Tweede Wereld- log, zoals op de Haagse wijk fuidenhout, Rotterdam, Nij gen en Walcheren. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG De over grote meerderheid van de Tweede Kamer wil, dat de in Nederland geboren kleinkinderen van de hier wonende buitenlanders automatisch het Nederlan derschap verkrijgen. Dit bleek gisteren in een debat over wijzigingen in de Wet op het Nederlanderschap. De re gering is het niet met deze wens van de Kamer eens. De kleinkinderen krijgen volgens het wetsontwerp alleen een „optie" op het verkrijgen van de Nederlandse nationaliteit. Dit betekent dat zij bij het be reiken van de meerderjarig heid door het afleggen van een simpele verklaring Nederlan der kunnen worden. Dat „optierecht" wordt in het wetsontwerp ook toegekend aan de tweede generatie bui tenlanders, namelijk de hier geboren kinderen van dege nen die zich vanuit het buiten land hier hebben gevestigd. Daar heeft de Kamer geen moeite mee. De progressieve partijen wil len echter dat optierecht ook geven aan buitenlandse kinde ren die hier niet geboren maar wel opgegroeid zijn. Staatsse cretaris Korte-Van Hemel (Justitie) voelt daar niets voor en wordt daarin gesteund door CDA en VVD. Volgens het wetsontwerp moe ten in het algemeen de buiten landers die Nederlander wil len worden minstens vijf jaar in Nederland hebben gewoond en goed ingeburgerd zijn, wat vooral inhoudt dat zij de taal kunnen spreken en begrijpen. Een buitenlandse man of vrouw die met een Nederland se partner trouwt of samen woont kan al na drie jaar het Nederlanderschap aanvragen. In 't debat ontstond een fikse botsing tussen Kamervoorzit ter Dolman en Janmaat van de Centrumpartij. Dolman er gerde zich eraan dat Janmaat de PvdA-woordvoerster Haas- Berger herhaaldelijk inter rumpeerde. jjjj legde het CP- Kamerlid het zwijgen op en toen deze daartegen protes teerde, dreigde Dolman hem uit de zaal te laten verwijde ren. Zo ver hoefde het echter niet te komen. Kunstgebit nu ook met kunstspeeksel GRONINGEN Aan de rijksuniversiteit Groningen is een prothese ontwikkeld met een ingebouwd reservoir kunstspeeksel. Volgens de sub faculteit tandheelkunde is het gebit een uitkomst voor men sen die als gevolg van medicij- nengebruik of bestralingen last hebben van een droge mond. De prothese is uitge breid getest en blijkt goed aan de verwachtingen te voldoen. Vooral voor mensen met veel sociale contacten en een druk maatschappelijk leven is de prothese volgens de onderzoe kers interessant. EMELS l£T MES. SMlltrr Afyj (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG Minister Brinkman herhaalde gis teren in de Kamer nog eens dat de geplande zendtijduitbreiding van 20 uur per week op NED 1 en 2 mogelijk niet door zal gaan, nu de Kamer zich in meerderheid achter het derde tv-net heeft ge schaard; „We willen ook de komende jaren de las ten zoveel mogelijk beper ken en daarin past geen verhoging van de omroep bijdragen", aldus de be windsman. Volgens voorlopige berekenin gen gaat het derde net de kij ker minstens een tientje extra kosten. Een definitieve beslis sing zal evenwel pas genomen worden in het najaar, als de resultaten van een onderzoek naar de voor- en nadelen van zo'n derde net bekend zijn. De gehele Kamer, inclusief CDA en PvdA, vindt dat de voorzie ne zendtijduitbreiding van 20 uur op de beide bestaande zen ders hoe dan ook door moet gaan. Die uitbreiding is vastge legd in de medianota en daar moet het kabinet zich aan hou den, zo benadrukte de Kamer gisteren. De VVD bleef gisteren vrijwel alleen staan met haar verzoek om reclame toe te staan op re gionale omroepen. De PvdA, die aanvankelijk niet zoveel bezwaren had tegen enkele re clame-experimenten in de re gio, stemde uiteindelijk toch tegen de VVD-motie hierover. De liberalen vingen eveneens bot met hun wens voor het toewijzen van extra zendtijd voor de omroepen met meer dan 600.000 leden. Een kamermeerderheid vindt dat ook de abonnee-tv aan re gels gebonden dient te wor den. Voorkomen moet worden dat het bedrijfsleven „omroep- je gaat spelen" en bovendien moeten de omroepen een voorkeursrecht krijgen bij de aankoop van belangrijke pro gramma's, aldus de aangeno men CDA-motie. PvdA'er Kosto kreeg ruime steun voor zijn verzoek aan het Kabinet de zendgemachtigden te be schermen door de omroeppira- tej-ij krachtig te bestrijden.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 9