aterwingebieden in ;evaar door roestige ►ndergrondse olietanks lanpassing Katwijkse begroting levert neer dan acht ton op Scholen in Binnenhof en Voorhof lopen leeg IseduBd. fa ST EcicLe Souto/nt eiden Ceidac Sou/gunt PLEIDOOI VOOR KWALITEIT IN TUINBOUW ROVINCIE NOEMT SITUATIE ALARMEREND Noord wijkse kastelein stak Griek in cocaineroes dood Dresdner Vokalisten zingen voor college WOENSDAG 21 MAART 1984 PAGINA 7 Jacht van Voorschoten itgebreid met markt DRSCHOTEN De „NaCht van Voorschoten" en de „Voor- itense Verenigingsmarkt" worden samengevoegd tot een evenement. Tot dat besluit kwamen de verenigingen tii- s de vergadering van de commissie „Verlevendiging Dorp ileiding tot deze ontmoeting met het Voorschotense vereni- sleven was de wens bij de verenigingen om een goede vere- igsmarkt te krijgen en een andere datum voor de „Nacht Voorschoten". jaar lang werd die nacht de eerste vrijdag van januari ge- den, terwijl de verenigingsmarkt eenmaal per drie jaar in ember plaatsvindt. Dit jaar bestaat er geen mogelijkheid om een verenigingsmarkt te houden, omdat naar alle waar- nlijkheid het Cultureel Centrum, waar de markt wordt ge len, een grote opknapbeurt krijgt. De eerstvolgende „Nacht Voorschoten" en tevens verenigingsmarkt zal plaatsvinden „ei 1985 in het Ambachtshuis. DEN HAAG Voorzitter dr W.H. Rem mers van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen in Nederland heeft gisteren tijdens zijn jaarrede de Neder landse tuinbouw op het hart gebonden te blijven streven naar topkwaliteit. Hij noemde het beslissend voor de toekomst van de Nederlandse tuinbouw dat het Ne derlands produkt ruimschoots boven de internationale standaard blijft uitsteken. Dat vergt weliswaar extra inspanning en kosten, maar die kunnen ruimschoots hun beloning vinden in de prijzen, aldus Rem mers. Ondanks de economische teruggang is volgens Remmers de vraag naar groente en fruit op peil gebleven. De consument wil echter een kwaliteitsprodukt, dat bo vendien nog een aanvaardbare prijs moet hebben. „De Westeuropese consument heeft in de goede jaren een goed produkt leren waarderen en wil dit liever niet los laten. Zeer grote delen van ons aanbod voldoen aan deze massale wens. We heb ben niets te zoeken in de goedkope delen van de markt, waar een matig tot laag kwaliteitspeil gangbaar is." Het op de veilingen aangevoerde groente en fruit wordt in een aantal klassen inge deeld. Het beste gedeelte van de vorig jaar in de klasse I aangevoerde vleestomaten heeft het predikaat „super-kwaliteit" ge kregen. Bij handel en consument voldoet deze kwalificatie volgens het CBT goed. Eind vorig jaar is ook voor witlof een der gelijke klasse ingevoerd. De komende we ken volgen groene, rode en gele paprika's, aubergines, radijs en asperges. In het na jaar komen daar nog sla, appelen en peren bii. De 43 bij het Centraal Bureau aangesloten veilingen hebben in de eerste tien weken van dit jaar hun omzet met 31 procent zien groeien ten opzichte van de zelfde periode vorig jaar (369 milioen tegen 281 miljoen). De prijs van veel produkten is de laatste tijd flink aangetrokken. Dit is nog een uitvloeisel van het weer van vo rig jaar. Ook heeft de Franse tuinbouw de laatste maanden flink wat klappen gekre gen door het slechte weer. De groente- en fruitveilingen hebben vo rig jaar een omzet behaald van 2,349 mil jard gulden, ruim 300 miljoen meer dan het jaar daarvoor. De stijging is in de laat ste zeven maanden van het jaar gereali seerd. Tot juni '83 lagen de omzetten nog achter bij die van '82. Dor het natte voor jaar en de daarop volgende droogte kwam *in juni een kentering in de omzet. mm eputeerde J. Hoek van Dijke haatde twee jaar geleden al de oenste liter huisbrandolie naar boven. Nu blijkt dat zich nog enden liters in verroeste tanks ondergronds bevinden. DEN HAAG/WASSE NAAR De toestand van oude ondergrondse huis brandolietanks in de Zuidhollandse waterwin gebieden is alarmerend. Uit een aantal keuringen door de provincie Zuid- -Holland is gebleken dat de tanks in het algemeen ernstig zijn aangetast. De olie in deze tanks vormt een ernstige milieudrei ging voor bodem- en grondwater. De woord voerder van de provincie Zuid-Holland heeft dit gistermiddag bekendge maakt. Het gaat vooral om tanks van centrale-ver warmingsinstallaties die in de jaren tussen 1950 en 1965 in gebruik zijn geno men. Met name in Wasse naar en omgeving zitten nog veel olietanks in de grond. Dit blijkt uit een in opdracht van de provincie Zuid-Holland uitgevoerde steekproef onder vijftig van de zevenhonderd ondergrondse olietanks in wa terwingebieden. Het onder zoek, uitgevoerd door het Reuringsinstituut voor Water leidingartikelen (RIWA) in Rijswijk, toonde aan dat van de meeste tankwanden nog maar 30 procent van de oor- pronkelijke dikte over is. De rest is weggevreten door roest. Bij 30 procent van de onder zochte tanks was de wand op sommige plekken zelfs geheel doorgeroest. Het gaat om tanks van centrale verwarmings-in- stallaties die vrijwel allemaal tussen 1965 en 1970 in gebruik zijn genomen en inmiddels buiten gebruik zijn gesteld. Het merendeel bevat echter nog wel olie De gedeputeerde voor milieu zaken dr. J. Hekkelman noemt de toestand van de olietanks „alarmerend. Als de tanks met olie openbreken heeft dat rampzalige gevolgen voor het bodem- en grondwater in de waterwinningsgebieden. Dat zou ook kunnen leiden tot ern stige financiële gevolgen voor de eigenaren van de tanks", aldus Hekkelman. De tankei genaren zullen dan ook bin nenkort een brief kunnen ver wachten waarin ze worden verzocht mee te werken aan verwijdering van de olie en Het waterwingebied, dat ernstig zou worden bedreigd door zo'n 700 verroeste olietanks in de grond. het met zand opvullen van de tanks. De provincie Zuid-Holland heeft in het verleden een zo genaamde anti-tankactie ge voerd, die was gericht op het schoonmaken en met zand op vullen van de ondergrondse tanks. Eigenaren van olietanks in waterwingebieden konden die werkzaamheden gratis door de provincie laten ver richten. Daarnaast konden mensen die hun huis nog wel stookten op olie en een tank hadden een premie aanvragen voor ombouw van hun instal latie op aardgas. In totaal wer den met deze maatregelen maar liefst 3500 tanks van olie ontdaan. Daarbij werd meer dan een miljoen liter olie naar boven gehaald. Hekkelman wees er gisteren op dat die mogelijkheid nog steeds be staat, hoewel alleen voor tan keigenaren in waterwingebie den. De provincie gaat er nu overi gens op grond van het door het RIWA uitgevoerde onder zoek vanuit dat niet alleen in de waterwingebieden de tanks in zo'n slechte staat zijn. Een zelfde beeld zouden de vele duizenden tanks buiten de wa terwingebieden tonen. De ge meentebesturen en de milieu diensten in de provincie zullen dan ook geïnformeerd worden over de resultaten van het on derzoek. Die kunnen dan voorkomen dat over enkele ja ren grote hoeveelheden olie in de grond verdwijnen. ZES JAAR GEËIST DEN HAAG De Haagse officier van justitie, mr. H. Klein Breteler, heeft gisteren zes jaar gevangenisstraf geëist tegen een 30-jarige kastelein uit Noordwijk, die op dinsdag 27 december van het vorig jaar de 21-jarige Griek Spiro Loumpranos met zijn stiletto doodstak. De caféhouder verkeerde in een agressieve roestoestand na het gebruik van alcohol en cocaïne. De vriendin van het slachtoffer werd in haar arm en rug geraakt. „U hebt het ergste gedaan wat u een mens kunt aandoen", zei rechtbankpresident mr. S.F. Rootte tegen verdachte Sjaak, die zich niets meer van de steekpartij kon herinneren. Volgens zijn psychiaters, die hem uitgebreid onderzochten, was dat laatste goed verklaarbaar, omdat een cocaïneroes met plotselinge agressieve ontladingen dikwijls gepaard gaat met acuut geheugenverlies. De kastelein kwam pas op straat weer tot zijn positieven, waar hij ontdekte dat een collega zijn arm op zijn rug had gedraaid en zijn stiletto de grond in trapte. Het slachtoffer, dat hiermee in zijn hart was geraakt, overleed een paar meter verderop in een café aan bloedver lies. Verdachte had die dinsdag, zijn enige vrije dag in de week, samen met Nick, een kennis uit de plaatselijke horeca, de nodige cola's vieux zitten drinken. Tegen de avond be zochten ze het café van collega Gerard aan de rand van Noordwijk. Tot een uur of acht hielden ze zich daar op aan een tafel, waar back-gammon werd gespeeld. Tussen de be drijven door had Sjaak al een paar keer het toilet bezocht om cocaïne te snuiven. Goktafel „Hij maakte de hele avond al een vreemde indruk, alsof hij dronken of stoned was", aldus getuigen. Nadat het tweetal even was opgestaan om te pauzeren namen twee meisjes hun plaats achter de goktafel in. Een en ander werd hun echter niet in dank afgenomen door Nick, die al snel stekelige op merkingen begon te maken maken over de manier waarop zij met de stenen gooiden. Op dat moment kwam ook het la tere slachtoffer Spiro ten tonele, die het opnam voor zijn vriendinnetje Simone. Bar-bezoekers zagen hoe Sjaak de Griekse jongen probeerde te kalmeren. Hij legde zijn hand op diens schouder en zei: „Ga nou maar naar buiten, dan ge beurt er niks". Spiro verliet even later inderdaad de bar, maar werd zonder het op tijd te beseffen op de hielen gezeten door diezelfde Sjaak, die met een „idiote karatesprong" de deur uit stoof. Voor het café ontstond er een gevecht. Spiro's vriendin pro beerde zich in de strijd te mengen. Zij ontving de eerste mes steken: een in haar arm, de ander dwars door haar schouder. Daarna was haar vriend aan de beurt. Strompelend wist deze nog de bar te bereiken waar hij om een ambulance smeekte. Volgens de officier van justitie was de doodslag een school voorbeeld van de stelling dat een combinatie van alcohol en cocaïne uiterst funeste gevolgen kan hebben. „Er is iets in u geknapt. Uw hersens werkten kennelijk niet meer. Ik houd u niet voor een echte moordenaar. Maar u moet wel inzien dat het-avondje-uit van een jonge knul van amper 21 zijn laatste avond betekende. Zijn meisje is hierdoor voor haar le ven getekend". Mr. Rlein Breteler kende geen genade met het argument van de Noordwijker, dat hij cocaïne was gaan gebruiken omdat hij zo hard in zijn café moest werken. „Voor dat geld had u net zo goed een barman kunnen ne men. We hoeven elkaar heus geen mietje te noemen, als ik beweer dat u zo iemand dan zwart had uitbetaald". Het feit dat de kastelein al eerder in aanraking met justitie was geko men voor het overtreden van de Opiumwet, gaf steun aan de de gevraagde strafmaat. Uitspraak op dinsdag 3 april. iEIDERDORP De ier man sterke Dresd- er Vokalisten verzorg en gisteren een exclu- ef optreden voor het .eiderdorpse gemeente- jke apparaat. Eerst zon en zij een lied voor het eiderdorpse college van urgemeester en wet- ouders in de collegeka- ïer van het gemeente- Dat viel zo in de maak dat werd besloten et optreden te verlen en in de raadzaal voor e Leiderdorpse ambte aren, die zich even kon en vrijmaken van hun ferk. hadden zeer veel aardering voor de samen- ng van de tenoren Gerd eichard en Wilfried romnitz, bariton Bodo ange en bas Reinhardt Decker. De Dresdner Voka listen maken momenteel een toernee van drie weken door Nederland. Leiderdorp is hun tijdelijke verblijf plaats tijdens deze periode. Zij logeren bij hun „ontdek kers", de familie Bonthond. Het repertoire van het kwartet omvat muziek van alle tijden: madrigalen, we reldlijke en geestelijke lie deren en opgewekte paro- diëen. De Vokalisten zingen bijvoorbeeld liederen van de beroemde Comedian Harmonists en het Golden Gate Quartett. Dinsdag 27 maart zingen de Dresdner Vokalisten met het Rijnlands Christelijk Mannenkoor en de Christe lijke Oratorium Vereniging Exultate Deo in de Leidse Pieterskerk. Aanvang 20.00 uur. Op vrijdag 30 maart wordt een concert gegeven in de Leiderdorpse Dorpskerk in samenwerking met de Christelijke Oratorium Ver eniging Excelsior. raadszaal Op het programma staan onder meer de Missa Mimi van Johannes Ockeghem en motetten uit de renais- sance, en verder gedeelten uit de Johannes Passion van Bach. Dirigent Jos Schohaus heeft de muzikale leiding. Aanvang 20.15 uur, entree ƒ7,50. ONROERENDGOEDBELASTING MINDER OMHOOG ttWIJK Het actuali- en van de gemeentebe- •ting 1984 heeft, met tie door een aantal ren- oordelen, een ruimte enkele honderddui- ïden gulden opgele- rd. Met de „onvermijde- e" aanpassingen die de ds in juli 1983 opgestel- begroting aan het be- van dit jaar heeft on- "gaan is een voordelig do van ruim 831.000 'den boven tafel geko- T waar tegenover ihts „gewenste" aan gingen met een nega- saldo van ruim J.OOO gulden staan. Eén de voordelen die de burger van deze voor de gemeente zo gunstig uit gevallen rekensom kan hebben is dat de stijging van de onroerend goedbe- lasting wellicht van 10 naar 5,6% gaat. Door de fi nanciële meevaller kan de verwachte opbrengst van de onroerend goedbelas- ting in de meerjarenbe groting jaarlijks met 100.000 gulden terugge bracht worden. Dat kan de belastingplichtige, die zich oorspronkelijk gecon fronteerd zag met een jaarlijkse verhoging van 10%, direkt in zijn porte monnee merken. Zeker is dat overigens nog niet want de gemeenteraad zal zich nog over het stij gingspercentage buigen. Bij het actualiseren van de gemeentebegroting is een lijst opgesteld met onvermij delijke aanpassingen die het gevolg zijn van diverse actu ele ontwikkelingen op finan cieel terrein die zich sinds het gereedkomen van de be groting, in de zomer van '83, hebben voorgedaan. In deze lijst komen meevallers en te genvallers voor maar de eer ste categorie overheerst. Dat komt dan met name omdat de gemeente door onver wachte extra inkomsten (overschotten op de jaarreke ning-, verzekeringsuitkerin gen en verkoop van onroe rend goed) een bij de ge meente belegde reserve van de Ratwijkse Bouwvereni ging (van 14,5 miljoen) kon worden afgelost. Dat scheelt tonnen aan rente. Daarnaast is de belegde reserve van de „Brittenburg" (4 miljoen) vastgesteld op een rente van 8,5% terwijl in de begroting een rente van 9% was bere kend. Met name door deze rentevoordelen is bij de on vermijdelijke aanpassingen een voordeel van ruim 831.000 gulden ontstaan. Tegenover de bovengenoem de aanpassingen staan de „gewenste aanpassingen", die door het ambtelijk apparaat zijn ingebracht. Over deze beleidsvoornemens, tot een bedrag van'ruim 403.000 gul den, zullen de raadsleden zich overigens nog moeten uitspreken. Wanneer de „wensen" van de onvermij delijke aanpassingen worden afgetrokken resteert een po sitief saldo van ruim 400.000 gulden. Dit bedrag gevoegd bij de som die reeds voor „onvoorziene uitgaven" in de begroting was opgenomen (ruim 700.000 gulden) maakt een totaal van ruim 1,1 mil joen gulden. Van dit bedrag moeten dan nog de zoge naamde „nieuwe beleids voornemens" (bijna 500.000 gulden) worden afgetrokken zodat een bedrag van ruim 680.000 resteert. Gebruikelijk is een post onvoorzien van 450.000 gulden wat betekent dat ruim 200.000 gulden „overblijft". LEIDERDORP De leerlingenprognose voor het basisonderwijs voor de jaren tot en met 1989 zoals die is opgesteld door de afdeling onderwijs van de gemeente Leiderdorp biedt weinig houvast om een beleid op te baseren. Dat werd duidelijk op de gisteravond gehouden vergadering van de raads commissie onderwijs. De beperkte waarde van de gepresenteerde cijfers noopte wethouder J. Bezemer (PvdA) tot enkele bespiegelingen over de mogelijk toekomstige sa menstelling van de bevolking. „In de Oranjewijk (de eerste na-oorlogse uitbreidingswijk van Leiderdorp, red.) hoor je weer baby's huilen. Leider dorp behoeft niet per se het landelijke beeld te volgen wat betreft de afneming van het kinderaantal. Dat heeft te ma ken met het woningbestand en het voorzieningenniveau wat Leiderdorp te bieden heeft", aldus wethouder Bezemer. Volgens de prognose zal het leerlingenaantal voor het ba- sisondewijs (4- tot 12-jarigen) in de Oranjewijk met Achtho- ven, Doeskwartier en Rer- kwijk van 585 leerlingen in 1983 teruglopen tot 496 in 1989. Rekening wordt gehou den met een teruggang in het lokalenbestand van drie. Voor de scholen in de wijken Ou derzorg, Vogelwijk, De Schan sen en Zijlkwartier wordt een stabiel leerlingenaantal voor speld: 1069 in 1983 tegen 1078 in 1989. Een flinke daling wordt voorspeld voor de scho len in Voorhof en Binnenhof. Ondanks woningbouw in Bui tenhof, waar geen scholen zijn gepland, en in Winkelhof, be zoeken volgens de prognose slechts 873 leerlingen in 1989 de scholen in Voorhof en Bin nenhof. In 1983 waren dat er nog 1220. Wethouder J. Bezemer moest mevrouw C. Huigen-van Bo ven (VVD) toegeven, dat geen rekening was gehouden met mogelijke woningbouw op het terrein van Bloemendaal aan de Hoogmadeseweg (60 wonin gen) en in Elisabethhof (circa 300 woningen), waardoor het beeld voor deze scholen wat gunstiger uit kan vallen. Scho lenbouw in Buitenhof, zoals het CDA-raadslid A. Roest zo graag wil, zit er volgens deze leerlingenprognose niet in. Roest herhaalde niettemin zijn eerder ingenomen standpunt, dat er in Buitenhof Midden of West basisscholen moeten ko men. „In Buitenhof worden 2000 woningen gebouwd. Wanneer Buitenhof gereed is, woont er een kwart van de Leiderdorpse bevolking. Vol gend jaar moet er serieus naar gekeken worden of scholen bouw in Buitenhof noodzake lijk is", aldus het CDA-raads lid. Man valt van dak LISSE Een man uit Maas sluis is gisteren bij het con troleren van de zonwering van het gemeentehuis in Lis- se van het dak gevallen. De man is met een hersenschud ding en rugletsel opgenomen in het Academisch Zieken huis Leiden. De man, werk zaam bij een firma in zonwe ringen, liep op een richel om te controleren of de zonwe ring nog in tact was. Daarbij liep hij iets naar achter, maar helaas was daar het balkon niet doorgetrokken. De man viel vier meter naar bene den. Geduld hebt u nodig om dit sjoel tot eeri goed einde te brengen. Graag belonen wij de (kleine) moeite van het aanbrengen van een nieuw abonnement met dit behendigheidsspel. als nieuwe abonnee van de Leidse Courant Adres rusiuuue/ rmais. - Betaald wordt per maand (met automatische afschrijving) per kwartaal Bank/gironummer: Stuur een 'labynnth'-spel naar: Naam Adres Stuur deze bon in open envelop geen postzegel plakken naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 7