n*i is tóch voordeliger!] i ém li!®!i CeidaeSoiwtwt Bejaarde vrouw geeft parkeerprobleem als reden brandstichting BOEKENBAL MET EZELSOREN Van Nieuwkoop breng meeste vis aan wal Huis van Bewaring wil uitbrekers niet terug KUNST WOENSDAG 21 MAART 1984 PAGIN DELFT De 77-jarige vrouw uit Delft die heeft bekend in de nacht van maandag op dinsdag haar woonhuis en twee perso nenauto's in brand te heb ben gestoken, blijft bij haar verklaring dat par keerproblemen voor haar deur de aanleiding waren tot haar daad. De vrouw wordt opzettelijke brand stichting en poging tot moord c.q. doodslag ten laste gelegd. Zij wordt morgen voorgeleid aan de officier van justitie te Den Haag. Volgens de Delftse politie heeft de vrouw al jaren pro blemen met haar buren over wie zijn auto voor haar deur mag parkeren: haar 46-jarige inwonende zoon of haar bu- MOEDER EN ZOON ONTSNAPPEN TERNAUWERNOOD AAN VLAMMEN ren. In de nacht van maandag op dinsdag bereikten die pro blemen voor de vrouw blijk baar een hoogtepunt. Haar zoon. die het volgens haar la tere verklaringen „ook zat zou zijn", kreeg zonder het te we ten tien slaaptabletten toege diend in een geprakte banaan. Toen hij eenmaal in slaap was gevallen ging de vrouw naar buiten en stak de auto van zo wel haar zoon als van de buur man in brand. Hetzelfde deed zij met haar huis, waarna zij zich te ruste legde. De Delftse politie is er van overtuigd dat als de brand in het woonhuis niet tijdig was ontdekt zowel moeder als zoon door de rook of het vuur om het leven zouden zijn geko men. Volgens de Delftse poli tiewoordvoerder F. van Rijns- wou maakte de vrouw na haar daad een zeer kalme indruk. Bij de politie bestaat niet de indruk dat de vrouw in een overspannen bui gehandeld zou hebben. Uit het verhoor is gebleken dat ze al langer met de gedachte gespeeld moet hebben. Ongeveer anderhalve maand geleden kocht ze 20 li ter petroleum, vermoedelijk al met het idee daarmee brand te stichten. Moeder en zoon konden op het nippertje uit het woonhuis worden gered nadat agenten een rode gloed uit het woon huis zagen stralen, toen de twee brandende auto's al wa ren geblust. Binnen werden de twee slapend aangetroffen. Ze moesten voor een lichte rook vergiftiging in het ziekenhuis worden behandeld. De zoon is inmiddels weer thuis, de vrouw is in afwachting van de beslissing van de officier van justitie ingesloten op het poli tiebureau. Morgen wordt over haar lot verder beslist. wÊ&sJf.. Presentator Adriaan van Dis wordt vanuit de nok van het Carré in een reusachtig boek neergelaten op het Boekenbal. AMSTERDAM Het Boekenbal dat gisteravond en van nacht in het Amsterdamse theater Carré werd gehouden on der het motto „Schrijvers in Carré", vertoonde grote gelijke nis met een veelgelezen boek: het had ezelsoren. De balbezoekers werd namelijk een programma voorgeschoteld dat uit een groot aantal onderdelen bestond, van hemeltergend vervelend tot puntig amusant. Dat was ook te verwachten. Breng Jan Blokker in debat met Hugo Brandt Corstius en Karei van het Reve, er zal tenminste gelachen kunnen worden. Vraag Den Doolaard over „Leven van de pen" en er komt een stukje onvervaard en opstandig vuurwerk. Maar verveeld moest er worden, met als treurig dieptepunt een act van Doeschka, Geerten en Joep Meijsing, die van het pu bliek eerst een gele en vervolgens een rode kaart kregen toege zonden, met een fluitconcert in de rug. Terecht vermoedde presentator Adriaan van Dis, die per reus achtig boek uit de nok van het theater werd aangevoerd, dat het vorige boekenbal veel leuker was geweest dan dit. Alsof het er iets toe doet. Tot diep in de nacht bleven schrijvers en een hele massa andere lieden die in enig verband met het boek staan, in Carré bijeen. Niet om zonodig in het voetlicht te komen, maar om weer eens bij te praten, in tal van onderonsjes. En daar gaat het tijdens een boekenbal zonder bal elke keer weer om, uiteindelijk. De VPRO zendt vanavond op Ned. I om 20.33 uur een samenvatting uit, die 70 minuten duurt. FRITS BROMBERG Geen concerten Orlandokwartet AMSTERDAM De concer ten van het Orlandokwartet op 22 en 24 maart in de kleine zaal van het Concertgebouw in Amsterdam gaan niet door we gens een geblesseerde arm van de cellist. De concerten zijn uitgesteld tot donderdag 3 mei en zaterdag 12 mei. Haagse componisten bij Kunstkring DEN HAAG In de Albert Vogelzaal van de Haagse Kunstkring wordt zondag 1 april tijdens een koffieconcert dat om 12 uur begint, werk uitgevoerd van Haagse compo nisten. Van Ary Verhaar wordt gespeeld het „Silvester Trio" uit 1982, van Léon Or- thel diens sonate voor altviool en piano op. 52 en van Peter Visser „Ontmoetingen", 12 kunstenaarsportretten voor piano uit 1982. De uitvoering van de portrettencyclus bete kent een première. Winnaar Piet van Nieuwkoop uit Leiderdorp toont trots de trofeeën, die hij met het Internatio Zeehengelconcours heeft gewonnen. Hij wordt geflankeerd door staatssecretaris Ploeg van bouw en Visserij (rechts) en de Haagse wethouder van Economische Zaken Dijkhuizen. SCHEVENINGEN Piet van Nieuwkoop uit Lei derdorp heeft het drie daagse internationaal zee- hengeltoernooi van EFSA en de Stichting Scheve- ningen Bad gewonnen. Hij bracht over de drie dagen vissen op de Noordzee een totaal van 31,10 kilogram aan de wal. In het Scheveningse Badhotel mocht hij gisteren uit handen van staatssecretaris van Land bouw en Visserij, de heer A. Ploeg, en de heer N.M. Dyk- huizen, wethouder van Econo- DEN HAAG Vier uitbre kers uit het Scheveningse Huis van Bewaring zijn gistermid dag overgebracht naar de strafgevangenis Esserheem de „Rooie Panne" in Veen- huizen. Volgens de directie in Scheveningen zijn de gedeti neerden naar Drenthe ge stuurd in afwachting van hun plaatsing in een andere straf inrichting. „Wij willen ze in elk geval niet meer terug", al dus adjunct-directeur D. El- zenga. De twee aanstichters van de spectaculaire ontsnapping van afgelopen zondag, de 43-jarige A.H.K. en de 24-jarige W.L.L., die beiden een poging tot doodslag en gijzeling wordt verweten, zitten samen met hun helper voor verhoor vast op het Haagse hoofdbureau van politie. Negen gevangenen zijn nog steeds voortvluchtig. De vier overgeplaatste gevan genen onder wie de Hage naar Laurent D. (32) maken deel uit van het groepje van zes gedetineerden dat inmid dels weer vastzit na de ge slaagde uitbraak. De advocaat van van D., mevrouw mr. G. Koopman-Rond, reageerde verbaasd op de strafmaatregel van de directie. „Mijn cliënt was zondagochtend juist in een taxi onderweg naar het Huis van Bewaring toen hij werd gearresteerd. Via de telefoon had hij de directie laten weten dat hij er aankwam. Ik vind dit misselijk". „De verhoudingen tussen het personeel en de uitbrekers zijn door de gebeurtenissen in het weekeinde te veel verstoord", aldus de heer Elzenga. Hun overplaatsing naar Veenhui- zen, waar ze overigens niet langer dan veertien dagen mo gen verblijven, kan volgens de directie worden opgevat als een sanctiemaatregel. De vier delinquenten, die kort na hun aanhouding in de Schevening se gevangenis werden „ge stald", ontvingen maandag een brief van de directie, waarin deze hen meedeelde dat ze voor „onbepaalde tijd" in een observatiecel zouden moeten verblijven. Opheldering Wat het spoeddebat betreft, dat zoals op de voorpagina gemeld vanavond in de Tweede Kamer wordt gehou den, wil het kamerlid Kosto opheldering hebben over de omstandigheden waaronder het afgelopen weekeind de vijftien gevangenen zijn ont snapt. Hij wil van de bewinds lieden weten hoeveel bewa kers er op het moment van de ontsnapping in het Huis van Bewaring waren en hoe het te verklaren is dat tenminste één van de ontsnapte gevangenen een vuurwapen had. Verder vraagt het kamerlid of bij de personele bezetting zoals die bestond vóór de bezuinigingen op het gevangeniswezen een ontvluchting in dezelfde om vang mogelijk zou zijn ge weest. De PvdA wil dat minister Korthals Altes en staatssecre taris Korte-Van Hemel vol doende geld beschikbaar stel len voor het gevangeniswezen om een „humane detentie" te kunnen verwezenlijken, de werksfeer voor het personeel te verbeteren en een redelijk niveau van veiligheid te waar borgen. Volgens de heer Kosto hebben de bezuinigingen ertoe geleid dat in de huizen van be waring onder gedetineerden en personeel onrust is ont staan. In dit verband vraagt hij ook naar het ziekteverzuim onder de bewaarders. mische Zaken van de gem te Den Haag, de prijzen in vangst nemen. Naast fraaie wisselbeker, want toernooi keert in elk geva rug, was dat een visvakj in Zweden. René Boogaert (Kloosterzai werd in het eindklasser tweede met 30,363 kilogi Voor de Hagenaar Jan val kwam 29,65 kilogram aan haak. R.H. Hartman Schoorl werd vierde met 2 kilogram. Hij eindigde zijn Noordhollandse plaa noot Pieter Nannes met 2 kilogram. Van de 97 deelnemers ko zich geen buitenlanders l eerste tien plaatsen. G.W de veld (Schoorl) werd zev met 23,960 kilo voor de I naar J.F. Kersbergen 23,680 kilo. Het is de bedo dat het volgend jaar eer cuit van vier wedstrijde worden georganiseerd, voor de kust van Eur beste viswater Scheveni! één in het Belgische Oost en verder een wedstrijd ir geland en DuitslarfH J I H BB BB Hl p HH B^^ Hln#elpp^H ^Hl p nv BbB B

Leidse Courant | 1984 | | pagina 6