Langs Omwegen Craig Schreiber zorgde voor 's werelds grootste t.v.-beeld De Herenbrug: herinnering aan een Deense steenhouwer EIDEN/REGIO QeldaaQowvant WOENSDAG 21 MAART 1984 PAGINA 5 Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. kunt mij telefonisch of' schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 - 12 22 44 op toestel 10. door Ton Pirtrrs „een elektronische construc tie" waar je van rilt. Zo „spe len" Schreiber en z'n mede werkers een eind weg, en hun mogelijkheden zijn nage noeg onbegrensd. Er waren natuurlijk probleempjes, bij voorbeeld de onvermijdelijke rand van al die monitoren en het noodzakelijke frame er tussen. Zo kreeg je een beeld dat uit 64 vierkantjes be stond, omlijnd door zwarte balken. Vraag me niet hoe, maar dat probleem werd op gelost. Hoewel je nog steeds maar misschien ligt dat aan de Holidome, weet ik veel die „vakjes" waar neemt, als Craigs video-cir-, cus on tour is. Het is niet zo „effen" als je bij een bios coopdoek zou mogen ver wachten. Nog groter Maar de b.v. van Pim en Craig ziet, bij het „opstarten" van het project, veel brood in de toepassingen, die variëren van 10 m2 tot 100 m2 en meer. Niet alleen binnen, maar ook buiten in de open lucht. Stelt u zich eens voor: een opdracht, door de b.v. binnengesleept, voor een „zeer groot buitenscherm van 336 monitoren (oppervlakte ruim 90 m2) en twee binnen- schermen van meer dan 17 m2. Dit wordt, als de zaak in Leiden is afgebroken, gerea liseerd even ten zuidoosten van Parijs, op de zeer gea vanceerde hippodrome „Vin- cennes": in één oogopslag voor de toeschouwers: alle gegevens, als plaatsingen en tijden en het verloop van de wedstrijd te paard, en detail. Wellicht ook iets voor Duin- digt? Nog afgezien van de mogelijkheden voor het her halen van boeiende spelmo menten in slow motion. Con currentie met de t.v. thuis; 't kan niet bomme.. Verlaan en Schreiber zien ook een en tree in beurzen, tentoonstel lingen, winkelcentra. Over heidsinstellingen (ook mili taire) kunnen de screen, die fantastische muur, gebruiken voor simulatie, plotting, con trole, „teleconferencing". En wat voor een grandioos ef fect, en effet, zal Kreon Screen kunnen hebben bij grote demonstraties, massa meetings en op openlucht- en popconcerten. Ik zou het niet weten, maar het lijkt me ge weldig. Craig bedient als een razende' het toetsenbord en de computer tovert op hon derden t.v.-schermpjes weer een stukje development. „Pim et Craig vous presen tent". Ze zijn inzetbaar, waar ook ter wereld, met hun show die tot in verre verten reikt. Met in ons land 200 nieuwe arbeidsplaatsen, zegt Pim. Gisteren zag ik op een in derhaast voor de „eenmans- pers" ingelast instant video- feest, op de „muur" binnen H.I.Leiden mezelf; sterk uitvergroot en in kleur, „in full color", vond de Ameri kaan Schreiber. Grapje, voor „the publicity". Even de ge voelige camera op me gericht en de hele dome zag me inge togen staren naar m'n eigen grijze haren, en even later was er, op het „Riesen- schirm", dat de wereld moet gaan veroveren, een beeld dat leek op een Romeins theater, maar wat zich bin nen die arena afspeelde kon ik niet beoordelen. Daarna kwam, via Twentieth Centu ry Fox, een supermuis in ac tie, die over de hele breedte (en dat zou dus, eventueel, over 18 tot 20 m. kunnen zijn, als men erin trapt) een ander tekenfilmdier een enorme oplazer verkocht. En Craig Schreiber stond, onder een vergrote palmboom, er naar te kijken. Video...; veni, vidi, vici. Dat is waar Pim en Craig op uit zijn. En wie weet... Grootbeeld, gecombi neerd uit vele kleinbeelden. Wereldwijd patent is verze kerd. In de Holidome kunt u vanavond en donderdag avond nog terecht, van half 5 tot een uur of half 8; al naar gelang het publieke aanbod van belangstelling. Leuk idee voor André de Jong, Groe- noordhallen-directeur. Maar misschien heeft die z'n ge dachten weer ergens anders. fEN AMERIKAANSE VINDING VOOREEN NEDERLANDSE PRODUKTIE weduwe betaald: de aanneem- som van 520 en aan extra- werk nog eens ruim 177. De Herenbrug bleef na 1659 geruime tijd een ophaalbrug. Eerst op 10 september 1793 namen Pieter Geerling en Pieter Blommendaal voor 774 aan om de Herenbrug en Kerkpleinbrug te ontdoen van hun „oude en irreparabe- le houte valbruggens". De He renbrug kreeg een vaste over spanning, die binnen acht we ken gereed moest zijn, te re kenen vanaf de eerste maan dag in april 1794. Veertig jaar later, in 1834, was die vaste overspanning al weer zó ver sleten dat vernieuwing nodig was. Op 14 april 1834 werd aanbesteed het wegbreken van de liggers en het dek en het aanbrengen van 5 eiken liggers van 20 x 22 centimeter en een eiken dek van 6,5 cen timeter dikke gladgeschaafde planken, waarop een tweede dek van dennen planken van 4 centimeter dikte met iepen houten tussenklampen kwam. Dat bovendek van vrij zacht hout had zeer veel te lijden van de met ijzer beslagen wie len van koetsen, kruiwagens en karren, maar kon vrij ge makkelijk worden vervangen. Tevens moesten enkele hard stenen stukken die waren los geraakt weer worden vastge zet en de leuningen moesten twee keer worden geverfd en de liggers geteerd. Aannemer werd Adrianus van Dijk uit Leiderdorp, met als borgen Timotheus Paddenbrug, tim merman te Leiden (uit het ge slacht van Warmondse mo lenbouwers) en Roelof van Zonnenberg, metselaar te Lei den. Gietijzer In 1869 (in die periode moest alles van gietijzer zijn wilde het als goed worden be schouwd) werd voor vervan ging van de houten liggers door gietijzeren troggewelfjes gekozen. Omdat het dek 80 centimeter breder moest wor den, was het nodig de onder bouw iets aan te passen. Dat gebeurde door vóór de na tuurstenen blokken op de vier hoeken van de middelste ope ning 2 centimeter dikke gietij zeren pilasters aan te bren gen. In het midden van de leuning kwam een lantaarn paal met een kap van koper „volgens aanwezig model". Het dek van de brug werd uitgevoerd in grenenhouten planken van 7 centimeter dik, waarop een in asfalt gedrenk te viltlaag en daarop een laag straatklinkers kwamen. De aldus voor 1415 door ij zergieterij D.A. Schretlen Compagnie aangepaste brug heeft het tot 1979 uitgehou den. Toen was al wel de lan taarnpaal verdwenen en de gietijzeren hoekpilasters in verband met roest verwijderd. De lantaarnpaal is na de vol ledige herbouw van de brug teruggekeerd, maar de gietij zeren platen hebben dat ge noegen niet mogen smaken. Of het een achteruitgang van het stadsbeeld is, kan men aan de hand van de afbeel dingen zelf bepalen. )f „hoe groter hoe mooier" ok in dit specifieke geval ,pgaat. durf ik niet te zeggen, c heb zo m'n bedenkingen, n elk geval staat het „groot- Ie televisiebeeld ter wereld" ut morgenavond nog opge leid in de subtropische at mosfeer van de Holidome, et aangenaam geconditio- eerde aanbouwsel van Holi- ay Inn Leiden. Het onder- rerp zou wel extra moeten anspreken, nu wij weten dat ok Nederland in de maal- room van de video-explosie irecht is gekomen: één op de es gezinnen beschikt nu al ver deze nuttige, althans lectaculaire voorziening, ver enige tijd zullen het er ijf van de zes zijn. Dat zesde verblijvende gezin zal dan et mijne wel wezen. Ik heb Itijd al achtergelopen. Maar at mister inventor Craig ichreiber en z'n team in de ome op een podium hebben igericht, mag onze bewon- wegdragen. Hier staat et „Kreon Screen", een su- ergroot televisiescherm, dat i een „worldwide", wereld- ijde, behoefte moet gaan oorzien. En het kan nog I >el en veel groter. 'rototype ind '81 had de, nu vier jaar i Nederland wonende, Ame- kaanse ingenieur-op-breed- ectronisch-terrein, tevens tvinder, Craig Schreiber 9) samen met z'n kameraad as Bossinade „in de keu ken" een idee ontwikkeld om iet behulp van een compu- r een videosignaal naar ens te vergroten en als één oot beeld weer te geven, erspreid over verscheidene r-buizen. Craig en Bas Bossi aven daar ook direct het be- Gevaarlijk Steenhouwer is (zelfs nu nog) een vrij gevaarlijk beroep. Zo als mijnwerkers vaak last hebben van stoflongen, lijden steenhouwers vaak aan silico- se, een aantasting van de ademhalingsorganen door het stof van vooral zandsteen. Nu was het grootste deel van het te verwerken materiaal Ben- theimer zandsteen uit de groeven ten oosten van Over ijssel, thans Obernkirchner steen genaamd. Ook de He renbrug werd met dit materi aal bekleed en zijn werk aan deze brug was tevens Sax' laatste karwei. Op eerste Kerstdag 1659 ontbood hij no taris Doude; hij was toen „sieckelijck te bedde leggen de". In de week van 18 tot 24 januari 1660 werd hij in de Pieterskerk ten grave gedra gen. Wat hij nog van de stad tegoed had voor de bouw van de Herenbrug werd aan zijn wijs van: een prototype van negen monitoren, waarop één beeld werd vertoond. Dit was de „Vidiwall", een vi deo-muur. Met dit prototype ging Craig de boer op en hij presenteerde de „muur" aan verschillende potentiële ko pers, financiers en producen ten. Er werd een b.v. ge sticht, waar de vinding werd ingebracht. Zo ontstond een puur nieuw Nederlands pro- dukt met medewerking van het Nederlandse bedrijfsle ven, gebaseerd op Ameri kaans intellect. Drie jaar van research en innovatie resul teerden in het „Kreon Screen", zoals dat nu in de Holidome nog een paar da gen staat te „blitzen". Super groot: 3.60 m. bij 4.80 m., ruim 17 m2 netto schermop- pervlak, opgebouwd uit 64 monitoren of „teevee-toestel len". Craigs uitvinding moet „een omwenteling betekenen in de wereld van de communica tie". Want wat zegt de in Nieuwerbrug aan den Rijn gevestigde Kreon Screen In ternational BV (managing di rector Pim P. Verlaan, direc tor research and develop ment Craig A. Schreiber) er van?: „Immers, het grootste probleem van video-produk- ties is de onvolmaaktheid van de presentatie op een groot scherm en de daaruit voortvloeiende moeilijkheid dat video-presentaties niet mogelijk zijn voor een groot aantal mensen tegelijk. De huidige technieken voldoen niet, en zeker niet overdag bij normaal daglicht". Kreon Screen voldoet wel, vindt Craig. Maar „het zou toch een beetje donkerder in de zaal moeten zijn", vind ik. Niettemin is Craigs vinding een erg vernuftige (ook al dankzij medewerking van een Nederlandse meedenk- bank en bedrijven, onder an dere in Boskoop, Valkens- Bruggen, we maken er allemaal ge bruik van. Zeker in een waterrijke stad als Leiden zijn het onmisbare schakels in het wegennet. Veel aan dacht is er nooit aan de Leidse bruggen besteed. Toch zijn er een hoop interessante vragen te stellen. Waarom bijvoorbeeld heet de Bos- telbrug Bostelbrug? Wanneer en door wie is deze brug gebouwd? De stilte rond de Leidse bruggen is met de presentatie van het uitver kochte Bruggenboek al gedeeltelijk 'verstoord'. In april 1984 gaat in het Gemeentearchief aan de Boisotka- de de tentoonstelling „De Leidse bruggen" van start. Dan verschijnt naar alle waarschijnlijkheid ook de herdruk van het Bruggenboek. Als inleiding op de expositie ver schijnt in deze krant een serie arti kelen over Leidse bruggen. Het zijn geen technische verhandelingen, maar historische verhalen waarin een Leidse brug als leidraad dient. De gegevens zijn verzameld door een werkgroep van historisch geïn teresseerden, die veel van de ge schiedenis van de Leidse bruggen heeft uitgezocht. Samensteller is de begeleider van de werkgroep, de heer P. J. M. de Baar van het Ge meentearchief. Kees van Herpen te kent voor de eindredactie. De re- produkties zijn van fotograaf Wim van Noort. Vandaag verschijnt het vierentwintigste artikel in deze se rie. nieuwe gebied is hij op 30 april 1659 aanbesteed. Het werd een stenen brug, be kleed met natuursteen, met in het midden een ophaalbaar deel, bestaande uit een dubbe le ophaalbrug. De twee stenen bogen werden voor wat het metselwerk betreft aangeno men door Leendert Goos- sensz. Onversaecht, die met een moest beginnen en drie maanden later klaar zijn. Zijn arbeidsloon (alle materialen werden door de stad geleverd) zou 490 bedragen. Het hardsteenwerk moest in dezelfde periode worden ver richt; voor 520 nam Michiel Davidtsz. Sax dit voor zijn re kening. Het aanbrengen van het ophaalbare deel, voorna melijk houtbouw, werd op 22 mei 1660 aanbesteed aan de timmerman Huybert Corne- lisz. van Duyvenvlucht. Die kreeg ƒ222 voor zijn arbeid en hij moest binnen twee maanden gereed zijn. Op 30 april 1661 werd besloten ook op deze brug ijzeren leunin gen aan te brengen, hetgeen op 20 juni 1662 in twee partij en werd aanbesteed. De noordzijde, met 10 hele en 6 halve stijlen, werd voor ƒ80 door Jan Everisz. van Son- nenberch aangenomen en de zuidzijde, met 16 hele en 12 halve stijlen, voor 120 door Jonas van der Poel. Sax Bij het zien van een naam als die van Sax vraagt men zich misschien af of deze steen houwer inderdaad uit Saksen afkomstig was. Bij deze Mi chiel Davidtsz. is niet eenvou dig vast te stellen of hij een echte Saks was, want hij is ge boren in Kopenhagen en in Leiden wist men heus wel dat dat in Denemarken ligt. Mis schien voerde zijn voorge slacht die naam al generaties lang en had een echte Saks zich ooit in Denemarken ge vestigd. Men kan zich afvra gen wat een Deense steenhou wer in Leiden te zoeken had, maar ook deze vraag is niet gemakkelijk te beantwoorden. Bovendien was hij Lutheraan, zodat de gevestigde steenhou- wersbedrijven hem wel niet brug en Lourisbrug. Een mens is maar een mens. Toen ene juffrouw Jannetje Eeckhout, wier vader Claes op het Rapenburg woonde, hoogzwanger bleek te zijn ,(van Sax?), was de steenhou wer niet te beroerd .haar te trouwen. Echter liever niet op het Leidse stadhuis: het hu welijk werd op 23 februari 1659 in het Ambachtshuis van Voorschoten gesloten. Het kind, een zoon die David werd genoemd, werd op 17 april 1659 in de Lutherse kerk gedoopt. Mr. Craig Schreiber bij zijn super grootbeeld televisie scherm, in de Holidome: "Super Mouse" deelt een, in vakjes verdeelde, optater uit... waard, Nieuwkoop, Monster en Stein): „500 mensen aan het werk aan de produktie- lijn". Het unieke van de vinding is, dat elk aangeboden beeldsig naal (via, bijvoorbeeld, an tenne, camera of recorder met tape of disc naar wens vergroot op het scherm kan worden weergegeven. Frene tiek vingerwerk. Een compu ter, bediend door een toet senbord (iedere journalist, zo wat, kan daar tegenwoordig over meepraten), vermenig vuldigt en vergroot in op dracht van de operator, de operateur. Zoiets noemen ze De Herenbrug na vervanging van de gietijzeren hoekstukken van de middelste opening. Foto W. Valentgoed, 1965. met open armen zullen heb ben ontvangen. Op 21 septem ber 1652 trad hij op het stad huis (waar de niet-hervorm- den trouwden) in het huwe lijk met Gijsbertgen Boude- wijns, weduwe (met twee kin deren) van Jacob Jansz. Bous- ge- Wat te snel, al op 4 december 1652, werd een dochter Maria uit dit huwelijk in de Luther se kerk gedoopt. Een dochter Anneken volgde op 20 juni 1655. Beide kinderen overle den op jonge leeftijd (een van hen werd op 26 juli 1655 tij dens het hoogtepunt van de pestepidemie in de Pieters kerk begraven) en toen Gijs bertgen op 10 april 1656 „zie kelijk van lichaam" was, maar hij nog „kloek en ge zond" vonden ze het maar be ter door notaris Doude hun laatste wil te laten vastleggen. Toch gaf Gijsbertgen de strijd niet erg snel op: eerst op 14 november werd zij in de Pie terskerk begraven. Michiel was op 23 december 1652 poorter van de stad ge worden, hetgeen hem vijf gul den (bijna een modaal week loon) kostte, om daardoor het recht te krijgen zelfstandig een bedrijf te mogen hebben. Als weduwnaar zonder kinde ren zal hij het toch druk ge noeg hebben gehad met zijn bedrijf. Zo vervaardigde hij in 1659 het prachtige beeld houwwerk aan de poort van het hofje van Eva van Hooge- veen in de Doelensteeg en ook aan de stad leverde hij het nodige, waaronder ook het steenwerk aan de Heren- J Iet besluit om de stad uit jbreiden nadat ook de ijk bij de Haven was olgebouwd, heeft lang zich laten wachten. )ok in dit geval was de rees voor buitensporig oge kosten de reden. De estepidemie van 1655 le erde wel 13.668 geregis terde slachtoffers op, 'aar nog enkele duizen- en bijgeteld kunnen 'orden die naamloos en oemloos verdwenen in lassagraven zoals die vo- ig jaar in de buurt van et legermuseum (het roegere Pesthuis) wer en gevonden, toch bood it onvoldoende soelaas een voortdurende room van emigranten it alle windstreken. De ieuwe bewoners kwa- vooral uit Oost-Bel- ië en Duitsland. n 11658 kon het besluit om tot vergroting van de stad over te gaan niet langer worden uit gesteld en in de jaren 1659- 1662 is die gerealiseerd. Zowel het Herengracht-Zijlsingelge- bied als het gebied van de Ha ver- en Gortestraten en Le vendaal en Hogewoerd tussen de Kraaierstraat en Plantage werd onteigend, verkaveld en in bouwblokken publiek aan vooral ondernemers in de bouw verkocht. Deze bouw den zoveel mogelijk en vaak ook zo goedkoop mogelijk kleine huisjes op hun perce len, waarna deze aan beleg gers en huisjesmelkers wer den verkocht. Pad Uit voorhistorische tijden da teert het pad aan de noordelij ke oever van de Nieuwe Rijn van de Burcht tot ergens bij de punt van het Waardeiland. Het eerste deel van de Nieu we Rijn is thans een drukbe zochte winkelstraat en op woensdag en zaterdag markt terrein. Vanaf de Hooigracht is het nu meer een woon straat, maar vroeger waren hier ook veel bedrijven geves tigd. Bij de Vestestraat stond vóór 1659 de stadsmuur en waar nu de Herengracht ligt, begon de rest van het pad. Hier had vroeger ook het Minderbroedersklooster in de Waard gestaan, waarnaar dit pad in de zeventiende en achttiende eeuw Broerslaan heette. Het deel tot de Zijlsin gel werd in 1659 binnen de stad getrokken; de rest van deze laan kreeg, nadat het van Leiderdorps tot Leids grondgebied was geworden, de naam Rijnkade. Deze loopt thans tot aan de Broersbrug, waar een bordje verdere toe gang verbiedt. Het stuk Broerslaan dat in 1659 bij de stad werd getrok ken, moest door een brug met het al bestaande deel Nieuwe Rijn worden verbonden. Naar de Herengracht, waarover de brug werd gelegd, werd deze al meteen Heerebrugge (He renbrug) gênoemd. Deze naam is door de eeuwen heen gemakkelijk bewaard geble ven. Als eerste brug in het

Leidse Courant | 1984 | | pagina 5