)rie jaar geëist voor jlodelijke steekpartij Relatie tussen voeding en kanker steeds duidelijker F older moet Ouderenraad meer bekendheid geven Bewijzen verkrachting is vaak problematisch BOEKENWEEKGESCHENK '84: DE NIEUWE MAARTEN 'T HART. BOEKENWEEK 1984, VAN 21T/M 31 MAART .IDEN CcidócSoirumt WOENSDAG 21 MAART 1984 PAGINA 3 emles voor buitenlandse vrouwen DEN In het Vijf Meibad begint zaterdag een introductie- us zwemmen voor vrouwen. De cursus is speciaal bedoeld ir Marokkaanse en Turkse dames, maar ook anderen mogen voor de zwemlessen inschrijven. initiatief voor de lessen is genomen door de vereniging van rokkaanse en Turkse vrouwen. De gemeente Leiden subsi- ert. Belangrijkste doel is het stimuleren van sportbeoefening buitenlandse vrouwen. Traditionele ideeën in eigen kring •men voor veel buitenlandse vrouwen een barrière om aan rt of gymnastiek deel te nemen. Het feit dat mannen en uwen in Nederlandse baden gemengd zwemmen is voor de uwen uit Islamitische milieus een extra barrière. Om de mpel voor de zwemsport voor deze vrouwen te verlagen, zal zwembad op zaterdagmiddagen van half twee tot half drie en voor vrouwen toegankelijk zijn. Een andere stimulerende /o itregelen is het tarief: voor het leszwemmen betalen de deel- ners ƒ1,75. Buitenlandse en Nederlandse vrouwen die de •mkunst al wel meester zijn, kunnen zaterdag ook in het bad ■cht, maar betalen dan het normale tarief van ƒ3,25. Bromfietser breekt been LEIDEN Een 17-ja- rige bromfietser uit Katwijk heeft gister middag een been ge broken toen hij werd aangereden door een auto. Het ongeluk ge beurde op de Haagse Schouwweg die de bromfietser, rijdend op het fietspad langs de Rijndijk, trachtte over te steken. De automo bilist verleende geen voorrang. De jongen moest naar het Diaco- nessenhuis worden vervoerd. Man slaapt onder brug LEIDEN Een 46-jarige Leiderdorp heeft de afgelopen nacht grotendeels onder de brug bij de Wil lem Barentszstraat doorgebracht. De man had tegenover de politie ver klaard, als voorbereiding op een fiets tocht naar Den Haag, onder de brug te willen slapen. Na enkele uren echter troffen surveillerende agenten de man aan in zwaar onderkoelde toestand, hij kon niet meer op zijn benen staan. De Leiderdorper werd meegenomen naar het bureau om daar enigszins bij te komen en door de eerste hulpdienst gecontroleerd te worden. Uiteindelijk besloot hij de nacht toch maar op het bureau door te brengen waar hij van ochtend is vertrokken. Marokkaanse kinderen moeten het land uit LEIDEN/DEN HAAG De Marokkaanse kinderen Fouzia (2U) en Abdelkader (19) moeten het land uit. Dit heeft rechtbankpre sident mr. Bakker vanochtend beslist. Het is nog niet duidelijk wanneer het tweetal Nederland moet hebben verlaten. Het is voor de derde keer dat de jongen en het meisje na een kort ge ding zijn uitgewezen. Fouzia en Abdelkader zijn twee van de vijf kinderen uit het eer ste huwelijk van de heer Amia, die inmiddels is gescheiden en opnieuw getrouwd. Amia woont al 21 jaar in Nederland, zijn eerste vrouw heeft altijd in Marokko gewoond. Bij de scheiding werd overeengekomen dat Amia de zorg voor Fouzia en Abdel kader op zich zou nemen. Het tweetal kwam begin 1980 naar Nederland, maar werd uitgewezen. Tijdens het kort geding, op dinsdag 13 maart, zei Amia's raadsman, mr. Roest: „Waarom kan de heer Amia niet zoals andere gescheiden Nederlandse ou ders zijn kinderen bij zich in huis nemen". Fouzia en Abdelka der zijn volgens mr. Roest sterk „vernederlandst". Fouzia heeft werk en Abdelkader zit op school. DEN/DEN HAAG ie jaar gevangenisstraf ig|t aftrek van voorarrest mie de Haagse officier mp justitie mr. H. Klein letteler gistermorgen te- :oi een 33-jarige Leide- ar. De man stond te- ht wegens een steek- jJtij met dodelijke af- die nieuwjaarsnacht *Jir de woning van de Machte aan de Verver- ^.lat gebeurde. Het rIhtoffer, een 27-jarige njderdorper, overleed paar uur later in een itenhuis. e woning van de verdach te verbleef die nacht de echt genote van het slachtoffer. De Leiderdorper kwam de bewus te nacht langs en wilde met zijn vrouw over hun echt scheidingsproblemen praten en zijn kinderen meenemen naar zijn eigen huis. De Lei derdorper werd echter niet toegelaten. Hij werd daarover zo kwaad dat hij aan de voor kant en aan de achterkant van de woning met tegels een paar ruiten ingooide. „En toen bent u een paar mi nuten later naar buiten ge gaan", constateerde mr. S.F. Kootte, de president van de Haagse rechtbank gistermor gen, terwijl hij de verdachte aankeek. Deze knikte en ver telde wat er verder was ge beurd. „Er ontstond een vecht partij en door dat ingooien van die ruiten was ik bang en woest geworden. Ik kan me niet herinneren dat ik hem met dat mes heb gestoken, dat zei de politie pas later tegen me, maar het zal wel zo zijn Volgens mr. Kootte bleek uit de verhoren dat verdachte de schuld wel erg makkelijk bij anderen legt. De politie was ondanks waarschuwingen na het ingooien van de ruiten niet komen opdagen en het slacht offer zou hem zover gekregen hebben. Een promillage bij de verdachte van 2,8 noemde Kootte „verschrikkelijk hoog". De officier zei bij zijn eis reke ning gehouden te hebben met de omstandigheden: „Logisch dat u boos wordt als de ruiten ingaan, maar feit blijft dat u iemand van het leven heeft beroofd. Waarom hebt u hem niet met u blote handen aan gepakt. Dan waren er niet van die grote ongelukken ge beurd". De advocaat van de Lcidenaar betoogde dat de huisgenoten van dc verdachte gevaar lie pen en dat hij in een noodtoe stand was terechtgekomen. Er zou geen opzet tot steken zijn geweest en hij concludeerde tot onmiddellijke in vrijheid stelling. De president wees dat geèrgerd van de hand. Hij noemde de geëiste straf juist „uitermate licht". De rechtbank doet over twee weken uitspraak. k dacht dat b Merenwijk netjes was" DEN/DEN HAAG Ne- maanden gevangenisstraf, ;rvan drie voorwaardelijk een proeftijd van twee eiste de Haagse officier justitie, mr. H. Klein Bre-. j:r gistermiddag tegen een» arige man, die inmiddels in o\\e verblijft. De man stond Jjiecftt omdat hij een Leide- 'r op een plein tussen de s aan de Ravenhorst aan de _l|enwijk op 11 november het vorig jaar met een vang zeven slagen had toe- 'acht. Het slachtoffer werd het AZL overgebracht en d daar aan diepe snijwon- een gebroken kaak en botbreuk in de schedel be- deld. „Zijn gezicht is voor leven getekend, want het u één groot litteken", hield president van de Haagse itbank, mr. S.F. Kootte, de lachte gistermorgen voor. leiding voor de steekpartij waarbij het slachtoffer een en een tafelpoot hanteer- jen hij probeerde ook nog I vuurwapen uit zijn wo- te halen was een ruzie en de twee betrokken fa- es. Nadat de verdachte een aan de Ravenhorst had ge- ikt, zou hij het doelwit van erijen zijn geworden. „Rui- werden ingegooid en mijn werd beklad". Hij zou uit 'erdediging gehandeld ien toen het slachtoffer een mes in zijn handen op afkwam. Ook de politie schuldig zijn omdat niets de wantoestanden aan de horst zou worden ge- „Ze durven daar niet e komen". Mr. Kootte k verbaasd toen hij hoorde r de verpaupering- (veel ptand en kraken) van de aan de Ravenhorst: „Ik ht dat de Merenwijk zo es was". jrechtbank doet over twee ten uitspraak. (ADVERTENTIE) )nze ervaring berust op. (onderden Poggenpohl- eukens. Voor u betekent lezePoggenpohl-dege- ijkheid: zekerheid,even- ils kwaliteit, een maxi- nale montageservice, lerfekte planning en ad- 'ies. Verliest u deze voor- iejen niet uit het oog. fiyglkeukens ustrieweg 14 De Grote Polder j terwoude-Rijndijk 071-899206 LEIDEN Na vele jaren van onderzoek wordt steeds duidelijker, dat voeding een bijdrage kan leveren aan het ontstaan of voorkomen van kan ker. Volgens de Engelse epidemologen Doll en Peto levert de voeding in ongeveer éénderde van de gevallen een bijdrage aan de verklaring voor het ontstaan van deze ziekte. Om wat meer dui delijkheid te verschaffen in de warwinkel van veelal onwetenschappelij ke conclusies over de re latie kanker en voeding, wordt morgen en over morgen een Boerhaave- cursus in het Laborato rium voor Fysiologie in Leiden gehouden. Op deze tweedaagse bijeen komst zullen onderzoekers uit binnen- en buitenland spre ken en discussiëren. De on derzoekers zijn nog voorzich tig in het geven van voedings adviezen. Wel zouden alvast wat voorzichtige conclusies getrokken kunnen worden uit jarenlang onderzoek. Zo blijkt bijvoorbeeld uit onderzoek met ratten, die over hun hele natuurlijke levensperiode zijn gevolgd, dat een beperking in het opnemen van voedsel in de eerste levensfase de kans op kanker vermindert. Ook blijkt dat het vooral de vetten in de voeding zijn die de vor ming van kanker in borst, prostaat en dikke darm be vorderen. Terwijl voedingsve zels (bruin brood, fruit en an der vezelrijk voedsel) juist de vorming van kanker in de dikke darm tegen gaat. Ook vitamine C en A en het z.g. B- caroteen (de kleurstof uit o.a. worteltjes) zijn belangrijk, want zij zouden vooral de vorming van kanker op maag en longen tegengaan. Verder zouden plantaardige voe dingsmiddelen een gunstige preventieve werking hebben. Veel antwoorden werden ge vonden na epidemologisch onderzoek. In Japan en in Nederland wordt ongeveer evenveel gerookt, maar in Ja pan is het aantal sterfgevallen aan longkanker beduidend minder. Onderzoek naar de verschillende eetgewoontes van beide landen, aangevuld met andere onderzoekingen, leidde tot de bepaalde voor zichtige conclusies. Echt dui delijk is het allemaal nog niet en de gevormde antwoorden werpen evenveel vragen op. Nadere onderzoekingen zijn daarom nodig voordat de tijd rijp is voor serieuze voedings- aviezen. Of speciale voeding of het toedienen van extra vitami nen kunnen bijdragen in de genezing of het tot stilstand brengen van kanker, komt ook bij de Boerhaavecursus aan de orde. Tot nog toe zijn er onvoldoende wetenschap pelijke argumenten om te kunnen zeggen dat men met voeding kanker zou kunnen genezen. Wel kan voeding van invloed zijn op overige therapieën en kan voeding de patiënt in optimale conditie brengen waardoor herstel na therapieën of operatie niet wordt belemmerd. Op de Boerhaavecursus komt ook de rol van de alternatieve voeding aan bod. Overduide lijk uit de onderzoekingen is naar voren gekomen, dat ro ken over het algemeen de grootste veroorzaker is van longkanker. Hierbij telt voor al de hoeveelheid sigaretten die gerookt worden en de pe riode waarover men rookt. Hoe langer men rookt, des te groter de kans op longkanker, blijkt uit de onderzoekingen. Overmatig alcoholgebruik zou de vorming van kanker aan slokdarm en mond bevorde- Langegracht binnenkort helemaal „fietsveilig" Nog even en fiet sers zijn ook op het laatste gedeel te van de Lange gracht veilig. Gis teren is namelijk begonnen met de aanleg van een fietspad op het stuk Langegracht dat ligt tussen de Klokpoort en de Verversbrug. Langs beide kan ten van de weg komt een geasfal teerd rijwielpad. Tevens wordt de Oude Herengracht van nieuwe bestra ting voorzien, zo dat binnenkort weer normaal ver keer van de Lan gegracht naar de Zijlsingel mogelijk is. Geschat wordt dat dit karwei (aanleg van fiets pad en bestrating) vier weken duurt. OFFICIER VAN JUSTITIE LEIDEN/DEN HAAG „Het bewijzen van een verkrachting is vaak een problematische zaak. Zeker de optimisten, die verkrachting binnen het hu welijk strafbaar willen stellen, zouden eens een zitting als deze van een rechtbank mee moeten maken. Dat zou in die zin leerzaam zijn". Dat merkte de Haagse officier van justitie, mr. H. Klein Bre- teler gistermiddag op toen een 33-jarige man uit Hoogeveen terecht stond wegens ver krachting van zijn ex-vrouw. De man zou de vrouw op 20 ja nuari van dit jaar in haar wo ning in de Merenwijk ver kracht hebben. De man en de vrouw waren voor de Neder landse rechter gescheiden, maar volgens de Islamitische wetgeving was de echtschei ding nog niet rond. „De ver dachte zou dus nog 'recht' op haar hebben, maar ik heb er wel grote moeite mee om dat woord in dit kader in de mond te nemen", aldus de officier. Hij eiste een staf van één jaar gevangenisstraf. De verdachte en zijn advocaat merkten op dat de vrouw zich op geen enkele manier had verzet. De Hoogerveener zou dus niet hebben kunnen we ten, dat zijn de vrouw er geen trek in had. „Er is hoogstens sprake geweest van een mis verstand bij mijn cliënt", klonk het in het Haagse paleis van justitie. „Hij heeft haar niet bedreigd". De man zou dan ook vrijgesproken moeten worden wegens gebrek aan bewijs. Volgens de officier was het niet onlogisch, dat de vrouw niet liet blijken dat ze niet wil de: „Ze is in het verleden vaak door u geslagen wanneer ze iets deed, dat u niet beviel. Zij was gewoon doodsbang toen u plotseling weer voor haar neus stond". Uitspraak op 3 april. Morspoort in oude luister hersteld De restauratie van de Mor spoort, waarmee in juni 1983 is begonnen, is op een oor na gevild. De schilder is de boel momenteel aan het afwerken en hij is daar over een dag of tien mee klaar. De opknap beurt van de in 1669 gebouw de Morspoort is sober gehou den, zodat de kosten „maar" 7 ton bedragen. Het loodwerk is onder handen genomen, het dak is hersteld, de kappen zijn nagekeken en de windvaan en het voegwerk zijn in orde ge maakt. De monumentale Mor spoort is niet alleen om naar te kijken. In het gebouwtje is ruimte voor de buurtvereniging d'Oude Morsch en ook een e- delsmid heeft er onderdak ge vonden. De Morspoort is voor zien van centrale verwarming, wc en douche en een keuken. Er bestaan plannen om de Morspoort op woensdag 18 april te openen. Prestatie/trimloop Clubhuis Matilo houdt zaterdag 24 maart een prestatie- trimloop door een nieuw gedeelte van de Cronesteinse polder en door de weilanden van Zoeterwoude. Het grootse deel van het parcours is autovrij. De afstanden die gelopen kunnen worden bedragen 2, 5, 8 en 11 kilo meter. De start is om 11.00 uur bij het clubhuis Matilo aan de Zaanstraat. Inschrijven kan vanaf 10.00 uur. Vergelijkenderwijs De sopraan Thea Ekker-Van der Pas presenteert maandag 26 maart in de Kapelzaal van K&O een programma onder de titel „Vergelijkenderwijs". Aan dit programma werken de sopranen Lisette Emmink en Ellen van Lier, de bariton Frans Huyts en de pianist Jan Aarsen mee. Uitgevoerd worden werken van onder anderen Fauré, Debussy, Liszt, Schubert, Tsjaikowsky, Ives en Mendelssohn. Het concert, dat in samenwerking van K&O met de stichting „Vrien den van het Lied" tot stand komt, begint om kwart over acht. Kaarten zijn voor zeveneneenhalf en zes gulden te ktijgen bij K&O aan de Oude Vest Film Volksuniversiteit K&O vertoont dinsdag 27 maart de film „Persona". Het is de derde film in een cyclus rond de Zweedse regisseur Ingmar Bergman. De film da teert uit 1966. Hoofdrollen worden gespeeld door Bibi Anderson, Liv Uil man en Margareta Krook. „Persona" is een knap geconstrueerd verhaal van persoonsver wisselingen en identificatie waarin Bergman probeert van twee personen een te maken. De filmvoorstelling begint om acht uur. Kaarten zijn te krijgen bij het bu reau van K&O aan de Oude Vest. Natuurmonumenten De Nederlandse Verening tot behoud van Natuurmonu menten in Zuid-Holland houdt dinsdag 27 maart in het Zoölogisch laboratorium aan de Kaiserstraat 63 een dis trictsbijeenkomst. Aanvang 19.30 uur. Onderwerp is het bosbeheerbeleid. De heer ir. H.M. Heybroek houdt daarbij een inleiding over maatregelen om te komen tot een „na tuurlijker" bos. Tevens kan men zich tijdens de bijeen komst opgeven voor een bosexcursie naar Plantloon en Huis ter Heide bij Waalwijk. Expositie Een aantal „rustige" houtskool- en potloodtekeningen van Erik van der Schee is tot en met 14 april te bezich tigen in het eethuisje Repelsteel aan de Breestraat 19 in Leiden. De tentoonstelling is van maandag tot en met vrijdag vanaf ongeveer 12.00 uur te bezoeken. Het is voor de eerste keer dat de 21-jarige Erik van der Schee exposeert. Symposium over kinderbescherming LEIDEN „Grenzen van de residentiële hulpverlening" is de titel van het symposium over kinderbescherming, dat vrijdag 23 maart in het Gorlaeus laboratorium aan de Wassenaarseweg 76 wordt gehouden. De organisatoren (de vakgroep orthopedago giek van de Rijksuniversiteit in Leiden en de afdeling orthope dagogiek van de katholieke universiteit in Leuven) willen met het symposium een bijdrage leveren aan de discussie over de be zuinigingen op de residentiële hulpverlening. Zij menen dat be slissingen op pedagogisch verantwoorde argumenten genomen moeten worden en niet vanuit financiële en organisatorische overwegingen. Sprekers op het symposium, dat om tien uur be gint, zijn prof. dr. D. Kohnstamm, decaan van de faculteit der sociale wetenschappen van de Rijksuniversiteit van Leiden, prof. dr. J.D. van der Ploeg (RUL), drs. E. Knorth en drs. M. Smit (RUL), drs. J. Pauwels van de Katholieke Universiteit in Leuven en drs. M. Klomp, R.U. Utrecht. Er is een lunch in Holi day Inn en omstreeks kwart voor vier is er een forumdiscussie onder leiding van prof. dr. J. Kok van de R.U. uit Utrecht. Minister: bodemsanering Zuid-Holland te duur DEN HAAG Minister Win- semius van VROM vindt, dat de provincie Zuid-Holland dit jaar te veel geld van hem wil hebben voor de bodemsane ring. De minister heeft geen bezwaar tegen het sanerings programma op zich, maar vindt wel dat dit veel goedko per kan. Op het ministerie hebben ambtenaren berekend, dat het onderzoeken en het schoonma ken van de vervuilde grond zeker veertig procent goedko per kan dan de provincie had uitgerekend. De kosten kun nen veel lager door eenvoudi ger onderzoeksmethoden. De provincie is echter bang dat bepaalde verontreinigingsge- vallen er dan doorheen slip pen. „Goedkoop blijkt dan uit eindelijk toch duurkoop", al dus milieu-gedeputeerde Hek- kelman gisteren. Omdat de minister nog geen beslissing heeft genomen over de toe kenning van geld voor de bo demsanering, betaalt de pro vincie die werkzaamheden voorlopig zelf. Volgens Hek- kelman is het „onverantwoor delijk" die werkzaamheden uit te stellen. (ADVERTENTIE) Maarten 't Hart heeft voor u een schitterend boek geschreven over een hevige, maar hopeloze liefde. Het heet de Ortolaan. En het kost u niets. Want als u in de boekenweek voor f 19,50 aan boeken koopt, of het nu een tui nboek of een dichtbundel is, dan krijgt u het nieuwste boek van Maarten 't Hart voor niets. Van uw boekhandelaar. In de Boekenweek. Zo lang de voorraad strekt. LEIDEN Om meer be kendheid te geven aan het bestaan van de Wijkoude- renraad Binnenstad/Zee- heldenwijk is een folder verschenen met veel in formatie over het „waar om, wie, wat, hoe en waar" van deze Wijkoude- renraad. Het maken van deze folder was volgens de ouderenraad noodzake lijk, omdat nog steeds te weinig ouderen weten wat de Wijkouderenraad voor hen kan betekenen. De Wijkouderenraad werd be gin dit jaar officieel geïnstal leerd, nadat was gebleken dat inzet en betrokkenheid van ouderen voor ouderen heel erg belangrijk is. Dit ondanks het feit dat er op sociaal en cultu reel gebied veel werk wordt verzet door het Dienstencen trum Binnenstad/Zeehelden- wijk. Reden van de oprichting van de Wijkouderenraad was de wens om steeds meer oudere mensen te betrekken bij het bejaardenwerk in Leiden. Op die manier kunnen de belan gen van ouderen beter behar tigd worden. De leden van de raad komen dus bij voorkeur uit de wijk, zijn ouder dan 55 jaar en hebben meestal erva ring met vrijwilligerswerk of belangenbehartiging. Door op te komen voor de specifieke ouderenbelangen probeert de Wijkouderenraad konkreet verbeteringen aan te brengen. Veelal gaat het om zaken als: onderling contact, aktiviteiten voor ouderen, hulp- en dienst verlening, verkeerssituaties, huisvestingsproblemen en het in de gaten houden van ande re belangrijke zaken in de wijk. Zo adviseert de Wijkou derenraad anderen wat voor ouderen nodig is in de wijk, spoort ze gebreken in de aan wezige voorzieningen op, zet ze wijkgebonden dienst- of hulpverleningings organisaties op en organiseert ze allerlei aktiviteiten voor ouderen. Ouderen die zo'n folder graag willen hebben of meer infor matie willen, kunnen bellen met het Dienstencentrum Bin- nenstad/Zeeheldenwijk aan de Hooglandse Kerkgracht 32 ,in Leiden, tel.071-143503.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 3