TAFEL Spanning groeit bij religieuzen over gang van zaken in kerk £cidóe6ot4tott STTïïTl Scheidende Leenman vol vertrouwen in „zijn" PTT kerk wereld TERLAAK: BUKMAN SPEELT KERKEN TEGEN ELKAAR UIT Slecht voorstel ACHTERGROND £cidóc6oivumt WOENSDAG 21 MAART 1984 PAGINJ1 Lang leven de geestelijken Mensen met een geestelijk beroep leven langer dan -êndere stervelingen. Dat is de mening van een ver zekeringsmaatschappij in de Verenigde Staten, die Ta Is specialiteit heeft het sluiten van levensverzeke- ringen voor mensen in dienst van een kerk. Volgens de maatschappij bestaat er een duidelijk verschil. Een „gewone'' Amerikaan mag statistisch gezien re- kenen op een leven van 76,3 jaar, een geestelijke van 63 jaar. De oorzaak hiervan zoekt de maatschappij in een verschil in levensstijl: minder drinken en roken, minder eerzucht. Ds. Ronald J. Smith, die behalve predikant ook polisverkoper is, verwacht echter, dat het over niet al te lange tijd zal zijn gedaan met de langere levensverwachting van geestelijken. Wan neer zij vaak een beroep naar elders aannemen en te maken krijgen met persoonlijke problemen van ge meenteleden en parochianen, zal de geestelijkheid ook onder druk komen te staan, net als de rest, aldus ■Smith. Uitstel van executie voor Basisbeweging De ontvanger der directe belastingen heeft medegedeeld, dat de openbare verkoop van een gedeelte van de in ventaris van het secretariaat van de Basisbeweging van kritische groepen en gemeenten in Nederland voor on bepaalde tijd is uitgesteld. Voor dit besluit is geen reden opgegeven. De verkoop was aangekondigd in ver band met de belastingschuld die is ontstaan, nadat de Basisbeweging in 1983 tien procent van de loonbelas ting van twee werknemers heeft in gehouden. Dat is het deel waarvan de Basisbeweging vermoedt, dat het aan Defensie wordt besteed. CDA-voorzitter Piet Bukman speelt, na de uitspraken van gereformeerde en hervormde synode tegen plaatsing van kruisraketten, katholieken enerzijds en gereformeerden en hervormden anderzijds te gen elkaar uit. Dat is heel pijn lijk. Dit heeft de algemeen se cretaris van Pax Christi, Jan Terlaak, desgevraagd gezegd tijdens een spreekbeurt in Hoogland. Hij betreurde het ook, dat zich binnen de kerken een katho lieke en een reformatorische positie aftekent in de stand puntbepaling ten aanzien van nieuwe kernwapens. De ka tholieke kerk heeft nationaal noch internationaal zo'n ver gaand vertrekpunt als het re formatorische. Het Vaticaans concilie heeft slechts uitge sproken, dat massaal gebruik van kernwapens een misdaad tegenover God is. En de brief van de Nederlandse bisschop pen over „Vrede en Veilig heid" gaat een klein beetje verder door het gebruik af te wijzen, maar niet de voorlopi ge aanvaarding. Pax Christi organiseert op 18 en 19 mei in Utrecht en Amersfoort studiedagen over „Katholieken en Kernbewape ning" waar ook de diverse kri tische reacties op de bisschop- penbrief ter sprake komen. „Als je echter ziet hoe onge loofwaardig het Nederlandse episcopaat naar buiten treedt, hecht ik overigens meer waar de aan standpuntbepaling van afzonderlijke bisschoppen", al dus Terlaak, met name die van mgr. H. C. A. Ernst, voor zitter van Pax Christi. DR. VAANHOLD VAN SNPR: Binnen de gemeenschappen van religieuzen nemen de ^spanningen en de twijfels en 'ook de teleurstelling en het verdriet over de gang van za ken in de katholieke kerk steeds grotere vormen aan. '.Zowel in hun werk als in ei- .gen kring ondervinden de re ligieuzen dagelijks, hoezeer -verdeeldheid en polarisatie -in schrijnende vorm het den- Iken en handelen van de imensen bepalen. Hierop ma- ;ken wij zelf geen uitzonde ring, omdat wij samen met •alle andere christenen, leden Ivan eenzelfde kerkgemeen schap zijn. Dat zei de voorzitter van de «tichting Samenwerking Ne derlandse Priesterreligieuzen XSNPR), pater dr. R. Vaan- tiold osc, gisteren tijdens de algemene vergadering in Heeswijk. menteel mis, als betrokken heid bij de kerk in eerste in stantie de onaangename bij smaak oplevert van voortdu rend stoten op onbegrip en verharding van standpunten. Hij zei, dat de ontwikkeling van de laatste jaren in schril le tegenstelling staat tot de aandacht, die in de kringen van de priesterreligieuzen steeds is gevraagd voor een kerk die een inspirerende rol speelt in de huidige gesecula riseerde wereld. De nu omstreden ontwikke lingen en vernieuwingen hebben een krachtige impuls gekregen van het tweede Va ticaans concilie. Door de nieuwe openheid van dit concilie en door verscheidene pauselijke documenten is de kerk gestimuleerd om nieu we wegen te openen, aldus Vaanhold. „Op dit moment moeten we het echter aan zien, hoe er bij de kerkelijke autoriteiten een toenemend diep wantrouwen is gegroeid ten aanzien van bijna alles wat ons in deze jaren in Ne derland dierbaar is gewor den" Volgens pater Vaanhold on dervinden de situatie zelf en degenen, die er leiding aan hebben gegeven, van hoger hand weinig anders dan kri tiek en veroordeling, niet zel den op ongewoon harde ma nier. Zelden of nooit komt het daarbij tot een open ge- dachtenwisseling. „Het is duidelijk, dat het kerkelijk gezag een andere kant uit wil en het gevoerde beleid af keurt. Het moet weer een kerk worden met duidelijke regels onder hiërarchische leiding. Alles wat er uit Rome naar Nederland komt, ademt een sfeer van afkeu ring, soms van wantrouwen en in elk geval van de nood zaak van terugdraaien". Schrijnend en vaak beledi gend noemde de SNPR-voor- zitter de houding van een minderheid in de kerk die niets van een nieuwe visie op de kerkbeleving wil horen. Hij wees erop, dat deze men sen hun invloed binnen het kerkelijk bestel op de juiste plaatsen weten uit te oefenen en daar gehoor vinden. Naar mijn opvatting krijgt deze groep evenwel te veel ver trouwen van de Romeinse in stanties, aldus Vaanhold. De religieuzen, zo zei hij, hebben hun eigen plaats in de kerk altijd met goede, vooral praktische argumen ten weten te verdedigen. Er is door hen steeds weer ge zocht naar een houding, die de verbondenheid met de kerk erkent maar niet ont aardt in een louter slaafse volgzaamheid. Ook nu ma ken de religieuzen de beste keuze, als zij kans zien hun eigenheid vanuit de eigen traditie zo goed mogelijk te profileren en zich niet in ein deloze kerkpolitieke discus sies te verliezen, zo meende Vaanhold. Hij legde er de nadruk op, dat religieuzen altijd optimis tisch dienen te blijven. Zij hebben de geloofsgemeen schap meer dan eens over pe rioden van moedeloosheid en gebrek aan inzicht heen we ten te tillen. Misschien is dit voor de huidige tijd ook onze taak, ondanks alle bezorgd heid en tegen sterke stromen in. Wij moeten toch iedere keer de hoop verkondigen en leven uit het evangelie. Mis schien kan de kerk dan toch de inspirerende rol spelen die ons zo dierbaar is, aldus dr. Vaanhold. Boesak vreest hard optreden Z-Afrika tegen gekleurden Dr. Allan Boesak, bekend criticus van het apartheidsbe- leid in Zuid-Afrika, heeft het niet-aanvalsverdrag, dat Zuid-Afrika en Mozambique hebben getekend, in scherpe bewoordingen afgewezen. Tijdens een bijeenkomst van het Transvaal Indian Con gress verklaarde Boesak, dat het verdrag verwachtingen heeft gewekt met betrekking tot een spoedige oplossing van de kwestie-Namibië. Hij zei te vrezen, dat met het oog daarop de Zuidafrikaanse regering van de gelegenheid gebruik zal maken de ge kleurde bevolking van Zuid- -Afrika hard aan te pakken. Uit het buitenland zullen geen protesten komen, omdat men de regeling van het con flict in Namibië niet in de waagschaal wil stellen, zo verklaarde Boesak. Als de Zuidafrikaanse rege ring een overeenkomst met Mozambique kan sluiten, waarom kan zij dan niet het zelfde doen met de mensen in Zuid-Afrika, zo vroeg Boe sak zich af. Het doet er niet toe hoeveel verdragen de re gering sluit met Mozambique. Het uiteindelijke verdrag zal zij moeten sluiten met ons, aldus Boesak. Boesak, die een leidingge vende positie heeft in de Ne derduitse Gereformeerde Sendingkerk, de NG-Kerk voor kleurlingen, deed ten slotte een beroep op de aan wezigen om de verkiezingen voor een parlement van kleurlingen en Indiërs op 22 augustus te boycotten. Geen ontmoeting in Zwitserland tussen paus en Lefèbvre Tijdens zijn bezoek aan Zwit serland, van 12 tot en met 16 juni, zal de paus geen ont moeting hebben met de tradi tionalistische aartsbisschop Marcel Lefèbvre, aldus kar dinaal Silvio Oddi, prefect van de Vaticaanse congrega tie voor de geestelijkheid. Mgr. Lefèbvre verzet zich te gen de veranderingen in de liturgie sinds het tweede Va ticaans concilie. Hij werd in 1976 door paus Paulus VI ge schorst. Oddi zei, dat het bezoek aan Zwitserland niet het geschik te kader is voor een ontmoe ting, maar hij blijft zich in spannen voor een gesprek tussen beiden „onder de best mogelijke omstandigheden". Enige weken geleden is de opvolger van Lefèbvre als leider van de priesterbroe derschap Pius X, pater Franz Schmidberger, naar het Vati- caan gereisd om met de con gregatie voor de geestelijk heid kennis te maken. De voorzitter van de bis schoppenconferentie van Zwitserland, mgr. Heinrich Schwery, bisschop van Sion, deelde gisteren mede, dat Le fèbvre de apostolische nunti us in Zwitserland heeft ver zocht te bemiddelen voor een gesprek tussen hem en de paus. MeT hun plan 2,3 miljard gulden te besparen op de ui ven aan de ziekenfondsen hebben de kamerleden Lans (CDA) en Dees (VVD) meer moed aan de dag gelegd dar verantwoordelijke staatssecretaris van volksgezondheid, 1 der Reijden (CDA). Deze bewindsman wil kennelijk tot laatste nippertje wachten met het doen van concrete vi stellen. Voor de inhoud van het plan van de beide kame den kunnen we echter geen enkele bewondering opbrenj Nodig is een beperkter gebruik van de voorzieningen ir gezondheidszorg en een redelijke controle daarop. Het j van Lansink en Dees voorziet daar niet in. HUN plan zorgt er alleen maar voor, dat de uit de hand lopen kosten van de gezondheidszorg op een andere mai worden betaald dan tot nu toe. Een bedrag van 2,3 milj wordt volgens dit plan niet meer door het ziekenfonds taald, maar door particuliere verzekeringen, die ziekenfoi verzekerden verplicht zouden zijn te nemen. Het enige ment in het plan dat wel het gewenste effect kan hebbei de mogelijkheid daarbij een eigen risico te nemen. In dat val zal de ziekenfondsverzekerde minder snel geneigd bepaalde voorzieningen in de gezondheidszorg te gebrui dan wanneer deze gratis zijn. Maar zo'n systeem van eigen risico's is niet de hoofdn van het plan. Bovendien zit er geen enkele voorziening die lager betaalden er wat beter af laat komen dan ir draagkrachtigen. Neen, het is zelfs andersom. Hoofdn van het voorstel van de kamerleden is slechts een overhe ling en niet een terugdringen van de kosten van de gezo heidszorg. Daarom deugt het plan niet. Nu is toch echt de beurt aan staatssecretaris Van der B den. Het is hoog tijd dat hij laat zien wat er, naast dit p wèl mogelijk is in de gezondheidszorg. Mocht hij overtuig kunnen aantonen dat er geen andere mogelijkheden zijn, zal ons waarschijnlijk niets anders overblijven dan dat aanvaardbare delen van het plan Lansink/Dees toch wor uitgevoerd. Want dat de kosten in de gezondheidszorg r beneden moeten, staat zo vast als een huis. Zonnige perioden DE BILT De periode van standvastig weer loopt geleide lijk ten einde. Weliswaar be vindt er zich boven Scandina vië nog steeds een hogedruk- gebied maar het zwaartepunt daarvan verplaatst zich naar het noorden. Tegelijkertijd breidt een depressie bij IJsland haar invloed naar de Britse Ei landen uit. In ons land is er morgen nog niet veel van te merken. Hoogstens kunnen er via Engeland en de Noordzee enkele wolkenvelden binnen drijven. Vannacht daalt de temperatuur tot enkele gra onder het vriespunt. Mor§ middag wordt het tijdens 2 nige perioden circa 10 grac In het Waddengebied blijfl temperatuur wat achter. E maar weinig wind. Tijdens weekeinde neemt de neers kans flink toe en gaat de t peratuur overdag wat oml< Weerrapporten van v Ma*enM?n temp temp i Zuurkool met hamschijf en aardappelpuree flensjes met chocoladesaus Nodig voor twee personen: 1 of 2 stukken hamschijf van samen circa 500 g, 3 dl water, zout, peperkorrels, laurierblad, uitje, 400 g zuurkool; V* tot 1 kg aard appelen, melk, 10 g marga rine, zout, peper, nootmus kaat; 50 g bloem, iets zout, 1 ei, 2 dl melk, margarine 2 l/z dl melk, 10 g cacao, 22 g suiker, 10 g maizena, 2 lepels rum of iets rumes- sence. Breng het water aan de kook met zout, een paar peperkor rels, stukje laurierblad en de grofgesneden ui en leg er de stukken hamschijf in. Laat het vlees in circa anderhalf uur zacht koken en gaar worden. Haal de hamschijf uit de pan, doe er de zuur kool in en leg het vlees er bovenop. Kook de zuurkool zo gaar als u lekker vindt in vijftien (nog stevig) tot dertig (langer koken is niet lekker) minuten. Leg het vlees in de schaal op de zuurkool en doe het kookvocht er ook bij. Kook de aardappelen wat kleiner gesneden gaar met zout, giet ze af, stamp ze fijn en meng er de margarine en zo veel melk door dat er ta melijk stevige puree ontstaat. Roer de puree in een paar minuten luchtig en meng er naar smaak peper en noot muskaat door. Maak van bloem, zout, ei en melk een dun beslag, bak er dunne pannekoekjes (flens jes) van en laat die koud worden. Meng in de pan ca cao, suiker, maizena en melk, breng het mengsel roe rende aan de kook, laat de saus koud worden en meng er rum of rumessence door. Schep op elk flensje een le pel saus, rol het op en leg de rolletjes naast elkaar op een schotel. Schenk de overge bleven saus midden over de rolletjes. JEANNE Privé-leven zorgvuldig afgeschermd De perfecte ambtenaar. Dit zou een goede om schrijving kunnen zijn voor de directeur-gene raal der PTT, drs. Ph. Leenman die op 1 april bij het grootste staatsbe drijf opstapt. Twaalf jaar zat hij op de stoel die hij nu, kort nadat hij op 3 maart 65 jaar is gewor den, vrijmaakt voor zijn opvolger ir C. Wit. In die twaalf jaar aan de top van de PTT, trad Leen man nauwelijks op de voor grond. Hij voerde keurig alle door de politiek geno men besluiten aangaande „zijn" bedrijf uit. Zelfs het besluit waar hij persoonlijk tegen was: het spreiden van de Centrale Directie. Ph. Leenman groeide op in Oud-Beijerland, zat tijdens de oorlog in het verzet en werkte tot 1957 als inspec teur bij de Inspectie der Rijksfinanciën. Dat jaar trad hij in dienst van de PTT, waar hij in 1972 be noemd werd in de aller hoogste functie, die van di recteur-generaal. Over zijn privé-leven wil Leenman nauwelijks iets kwijt. Vra gen over zijn vrouw (die verwoed postzegels verza melt) of over zijn kinderen laat hij onbeantwoord. Toen een journalist hem onlangs naar zijn verzetsdaden vroeg in relatie tot het feit dat de heer Aantjes voorzit ter van de PTT-raad is, werkte Leenman de be trokkene zijn kamer uit. „Zijn leven (is) was wer ken" dat staat wel vast. Zo werd „de baas" ook tijdens zomervakanties vaak op kantoor gesignaleerd. Over volle programma 's waren voor hem geen moeite. Hij vond zelfs nog de tijd om Nederlandse dichters te le zen. Buiten kantoortijd had hij dan nog tijd voor hob bies als volleybal, tennis, skiën, dammen en biljarten. Het is dan ook niet verwon derlijk dat hij van het PTT- personeel bij zijn afscheid een biljartkeu kreeg. Op 30 maart neemt drs. Leenman officieel afscheid tijdens een door het kabinet aangeboden receptie in de Ridderzaal. DEN HAAG „Mijn temperatuur loopt niet meer op bij het horen van dat soort nieuws". De scheidende directeur- generaal der PTT, drs. Ph. Leenman reageert gelaten op de berichten dat minister Ruding (Fi nanciën) de spreiding van de Centrale Directie der PTT uit Den Haag naar Groningen zou wil len stopzetten. „Wij zijn een overheidsbe drijf. Wij zijn afhankelijk van de politiek. We moeten uitvoeren wat de politiek wil. Als zo'n bericht komt volgt ik met interesse wat het be sluit zal zijn. Ik wacht rustig af. Er zijn voor- en tegen standers van de spreiding. Het is een ten dele omstreden project. De hoofdlijn is echter duidelijk. Er ligt een kabi netsbesluit. Op die lijn zit ik. Daarmee heb ik te maken". „Ik heb nooit onder stoelen of banken gestoken dat wij niet zaten te wachten op die verhuizing. Ik zag daar grote nadelen voor het bedrijf in. Ik heb de maatregel dan ook niet toegejuicht. Maar wij moeten reëel zijn: een over grote meerderheid van de politiek wil het. Men heeft de nadelen voor de PTT daarbij meegewogen. Andere facto ren zijn echter een grotere zwaarte toegekend om de spreiding te rechtvaardigen. Dat is een politiek gegeven waarmee een staatsbedrijf moet kunnen leven. Als men gewetensbezwaren heeft moet men daar de conse quenties uit trekken. Dan moetje opstappen. Ik heb dat niet gedaan," aldus de PTT- voorman. Men heeft maar te be velen Toch kan Leenman zich voorstellen dat de spreidings plannen worden bijgesteld gezien de kosten die deze operatie vergen (1,6 miljard gulden). „Het politieke ni veau is bepalend. Als men van mening is dat het iets minder moet, voeren wij dat uit. Men heeft maar te beve len. Ik kan mij voorstellen dat een minister van finan ciën in deze tijd aan alle mo gelijke bezuinigingen denkt". „Iedere operatie moet uitge voerd worden tegen de ge ringst mogelijke kosten", laat Leenman zich nog ontvallen, maar hij ontkent iets te we ten van een alternatief plan voor de spreiding dat op het ministerie van Verkeer en Waterstaat gemaakt is, zoals deze krant verleden week schreef. „Ik heb te maken met de oude opdracht, 3000 mensen moeten verhuizen. Van een nieuw plan weet ik niets", aldus Leenman, „het is zeker nog geheim". Unieke arbeidsvoor waarden De spreiding van een deel van de Centrale Directie der PTT is niet de enige wijze waarop de overheid zich met het PTT-beleid bemoeit. Eind 1983 werd de PTT mede ge troffen door de acties van ambtenaren tegen een kor ting van 3,5 procent op hun salarissen. Dit feit vormde voor Leenman nog eens een aanleiding om te gaan naden ken over de status van PTT'ers in vergelijking met andere ambtenaren. „De PTT heeft een sterk be drijfsmatig karakter dat ver schilt van ministeries. Dat geeft aanleiding tot de vraag of er voor bepaalde onderde len van de arbeidsvoorwaar den, die uniek zijn voor de PTT, op den duur niet een zekere marge voor ons zou moeten ontstaan. Die onder delen zouden dan in direct overleg tussen de PTT-direc- tie en het personeel ingevuld moeten worden, binnen het kader en de ruimte die Bin nenlandse Zaken voor de ar beidsvoorwaarden van amb tenaren vaststelt". Als onderdelen van de ar beidsvoorwaarden die de PTT intern zou moeten gaan regelen denkt Leenman aan deeltijdwerk, onaangenaam werk ('s nachts) en de aan pak van de jeugdwerkloos heid. „De PTT kan op sociaal gebied, op het terrein van de werkgelegenheid, een voor trekkersrol spelen* als trend setter fungeren". Leenman wijst erop dat de PTT al enkel honderden jon geren binnen het bedrijf een opleiding geeft in technische vakken. Als men die afheeft kunnen de jongeren binnen de PTT of daarbuiten aan de slag. „Dat is een sociale maat regel", aldus Leenman. Herverdeling werk moet Grote nadruk legt de PTT ook op het aanmoedigen van deeltijdwerk. „Waar werkge legenheid schaars is, is her verdeling noodzakelijk. Schaarste vraagt om een werkweek van minder dan veertig uur" meent de schei dende directeur-generaal. Hij illustreert dit aan de hand van het feit dat het aantal jaartaken binnen de PTT daalt, maar het aantal werknemers op ongeveer 100.000 blijft staan. Dit bete kent per saldo dat PTT'ers minder uren per week gaan werken. Die tendens zal, al dus Leenman, ook in de toe komst doorzetten. Een aanzet daarvoor is ondermeer dat de PTT jongeren alleen nog voor een 32-urige werkweek aanneemt. Bij zijn verwachting inzake de werkgelegenheid bij de PTT baseert Leenman zich mede op zijn positieve kijk op de toekomst voor de PTT. Die toekomst zal ondermeer afhangen van een door het kabinet te beginnen studie naar de toekomstige positie van het Telecommunicatiebe drijf van de PTT, en van het al genomen besluit dat de PTT-gelddiensten samengaan in een Postbank, die los van de PTT komt te staan. Ten aanzien van het Tele communicatiebedrijf besloot het kabinet onlangs dit PTT- bedrijfsonderdeel het monop olie op geavanceerde appara tuur te ontnemen terwijl men het monopolie bij de bestaan de apparatuur langzaam zal kwijtraken. Leenman: „Ik ben daar niet pessimistisch over. Op ons terrein hebben wij tientallen jaren kennis en ervaring op gedaan. Dat totaal kunnen wij benutten als wij de markt op gaan. We zullen daar moe ten vechten voor ons aan deel, maar ik zie niet zo ge makkelijk dat een commer cieel bedrijf ons zal passeren. Het gaat om het overbrengen van informatie. De PTT zal haar brugfunctie op dat ter rein verder moeten ontwik kelen". Blijvende koppeling Vooruitlopend op de nog te starten studie naar de positie van het Telecommunicatiebe drijf zegt Leenman dat hij voorstander is van een blij vende koppeling van dit be drijf aan de afdeling Post van de PTT. Beide bedrijfsonder delen houden zich namelijk bezig met het overbrengen van informatie en zijn bo vendien intern vervlochten. „Een koppeling om prakti sche redenen", aldus de (bij na) ex-directeur-generaal. De koppeling is uitdrukkelijk niet bedoeld om met de wins ten van de telecommunicatie, de verliezen bij de post te dekken. „Wij zijn erg attent op dat verlies. Door een opti male inzet van mensen en machines moet het mogelijk zijn dat verlies weg te wer ken. Het bedrijf zal nooit echt winstgevend worden, maar zal wel rendabel kun nen draaien. Daarbij denk ik uitsluitend aan het terugdrin gen van de lasten voor het bedrijf. Wij gaan er ook van uit dat, dankzij de toekomsti ge informatiemaatschappij, de mensen per hoofd van de bevolking meer post gaan verzenden". Goede hoop voor geld- diensten Ook over de toekomst van de gelddiensten in de Postbank is Leenman vol goede hoop. „Hopelijk komen zij 1 januari 1985 op eigen benen te staan. Dan kunnen zij zich een weg zoeken tussen de commercië le banken. Dat zal wel luk ken. Door onze ervaring met het massale betalingsverkeer en onze kennis op dat gebied, is een basis gelegd waarop wij goed kunnen voortbou wen. Met de toegestane zake lijke kredietverlening kun nen de gelddiensten rendabel voortbestaan. Ik ben daar content mee". Mocht het met de gelddiensten in de Post bank desondanks toch niet zo goed lukken, dan voorziet Leenman een uitbreiding van het takenpakket van de Postbank. Terugkijkend op zijn twaalf jaar als directeur-generaal van de PTT signaleert drs. Leenman de stormachtige maatschappelijke ontwikke ling naar een informatie maatschappij. De PTT is in staat geweest mee te groeien en tegemoet te komen aan de eisen die de maatschappij aan het bedrijf stelt Overigens wenst Leenman zich bij zijn afscheid van het grootste staatsbedrijf, dat de PTT in de toekomst blijft streven naar het bieden van honderd procent kwaliteit. Hij noemt het een grote uit daging voor de PTT om vlek keloos te werken en daarmee de eigen vooraanstaande plaats in de wereld te behou den. Zeven uur opstaan Over zijn eigen toekomst is Leenman vaag. „Ik heb mij daar nog niet concreet mee bezig gehouden. Ik ben tot Drs. Ph. Leenman: Van PTT naar ABP. nu toe steeds bezig met te- rugkijken. Ik heb geen idee hoe ik mijn tijd na 1 april zal vullen". Verder is er nog be langstelling van pro-deo in stellingen. „Dat zijn heel zin nige verzoeken waar ik niet helemaal omheen zal kun nen". Hij verhaalt van goede advie zen van andere gepensio neerden die hem op het hart hebben gedrukt vooral zijn dagelijks levensritme aan te houden, omdat anders de vrije tijd snel gevuld zal blij ken. „Ze zeggen dat ik 's morgens om zeven uur moet blijven opstaan. Maar in de winter zie ik dat niet zo zit ten". Maar toen dhr. Leenman deze woorden sprak, was nog niet bekend gemaakt dat hij de nieuwe hoofddirecteur wordt van het Algemeen Burgerlijk Pensioen Fonds. En deze baan zal hem een fors deel van zijn (vrije tijd gaan kosten CAREL GOSELING

Leidse Courant | 1984 | | pagina 2