KOMFORT VAN HET JAAR. Enorme cocaïnevangst in Colombiaans oerwoud Nicht Oostduitse premier Stoph verlaat DDR ibanese leiders geen stap nader tot elkaar Economische crisis dwingt premier Shamir tot aftreden Mondale verslaat opnieuw Hart Lubbers botst met Ierse premier (Van onze correspondent Gerard Kessels) BONN Ingrid Berg, de nicht van de Oostduitse premier Willi Stoph, heeft met haar gezin het land mogen verlaten. Ze arriveerde per auto in het Westduitse Giessen, waar een opvangcentrum is voor DDR-burgers die zich in het Westen willen vestigen. De nicht van de tweede man in de DDR-hiërarchie kwam vorige maand in het nieuws toen ze met haar echtgenoot, twee kinderen en schoonmoeder haar toevlucht had gezocht in de Westduitse ambassade in Praag. Ze weigerde het gebouw te verlaten als ze geen toestemming kreeg naar de Bondsrepubliek te mogen vertrekken. Later bleek dat nog enkele tientallen andere DDR-vluchtelingen zich met hetzelfde doel in de Duitse ambassade hadden ver zameld. Ingrid Berg wilde aanvankelijk direct vanuit Praag naar de Bondsrepubliek. Dat was voor de DDR echter on aanvaardbaar. Het regime in Oost-Berlijn wilde haar wel de garantie geven dat ze na terugkeer in de DDR spoedig naar West-Duitsland zou mogen vertrekken. Mede op aandrang van Bonn gaf de vrouw toe en ging ze met haar gezin terug naar de DDR. Mevrouw Ingrid Berg met haar zoon Jens bij haar aankomst in het opvangcentrum voor Oostduitsers in Giessen. AUSANNE De Libanese irzoeningsconferentie in ausanne, die gisteravond is 'ëindigd, heeft de Libanese iders niet nader tot elkaar ibracht. De leiders van de di- irse Libanese partijen zijn tt slechts eens geworden 'er een intal algemene punten, die 1 toekomst van Libanon oeten bepalen. Tot een uit- erking van deze punten is >t echter niet gekomen. het slotcommunqué zijn de ibanese leiders het eens ge- orden over de volgende vier Jnten: De bekrachtiging van de Arabische identiteit van Li banon; de consolidering van de wapenstilstand; het scheiden van de vijandige strijdkrach ten in Beiroet en de oprichting van een commissie die binnen zes maanden een nieuwe grondwet moet opstellen en de aanbeveling tot vorming van een nationale regering. Van een verzoening is in Lau sanne geen sprake geweest. Het grote struikelkblok bleek de verdeling van de politieke macht. De druzenleider Joem- blatt en de shi'itenvoorman Berri eisten een ingrijpende hervorming van het politeke bestel, zoals dat in 1943 is vast gelegd in het Nationale Pact. Dit Pact geeft de christenen een grotere politieke macht dan de moslims. Afgelopen weekeinde zag het er even naar uit, dat het plan van president Gemayel door alle partijen aanvaard zou worden. Volgens Gemayels plan zou de macht tussen christenen en moslims gedeeld moeten worden. Onder meer oud-president Franjieh, chris ten en lid van het oppositione le Nationale Reddingsfront, voelde hier echter weinig voor. Dit was een grote tegen slag voor Joemblatt, die hier mee een oppositiepartner ver loor. Eén van de weinige succesjes dat de Libanese leiders tijdens hun acht dagen lange bijeen komst in Lausanne hebben be haald, is de afspraak om tot een wapenstilstand in Beiroet te komen. Maar deze afspraak was al aan het begin van de verzoeningsconferentie ge maakt. De strijd in de Libane se hoofdstad, die afgelopen za terdag weer oplaaide, maakte echter duidelijk dat ook deze afspraak van weinig betekenis is, zolang er op andere punten geen overeenstemming wordt bereikt. ADVERTENTIE Reagan in april naar China PEKING De Amerikaanse president Reagan zal van 26 april tot 1 mei een bezoek brengen aan China. Dit is van ochtend door het Chinese mi nisterie van buitenlandse za ken bekend gemaqkt. Reagan zal worden vergezeld door zijn minister van buitenlandse za ken, Shultz. Uno is Italiaans voor i. De Fiat Uno heet dus eigenlijk de Fiat I. 'n Heel toepasselijke naam. Want onlangs koos een internationale jury van autojournalisten de Fiat Uno als Auto van het Jaar 1984. Om z'n ontwerp, ruimte, prestaties, wegligging en zuinigheid. Maar zeker ook om z'n komfort. Kom fort dat gewaarborgd wordt door verstelbare achterbank en voorstoelen, riante beenruimte voor achterpassagiers en een nieuw veersys- teem dat niet bang is voor een flinke hobbel of kuil. De nieuwe Auto van het Jaar staat bij alle Fiat dealers in 7 uitvoeringen, waar onder nu ook de Uno Diesel. FUT UNO. AUTO VAN HET JAAR 1984. WOENSDAG 21 MAART 1984 PAGINA 11 JERUZALEM De Israëli sche regering van premier Shamir heeft gisteren besloten tot de vorming van een comi té, dat gaat bepalen wanneer er vervroegde verkiezingen zullen worden gehouden. Dit comité komt vandaag bijeen. De regering-Shamir zit nog maar een half jaar in het za del. Volgens Shapira, die deel uit maakt van de ultra-orthodoxe regeringspartij Agoedath, zul len er waarschijnlijk in sep tember verkiezingen worden gehouden. Het besluit om ver vroegde verkiezingen uit te schrijven werd genomen, na dat de Tami-partij, coalitiege noot van de regering-Shamir, gisteren een motie had inge diend die voorziet in de ont binding van het parlement. De Tami-partij beschikt over drie zetels in de Knesseth. De lei der van de Tami-partij, Aboe- hatzeira, had afgelopen week einde al aangekondigd dat er een nieuwe regering moet ko men, die met steun van een meerderheid van het Israëli sche volk de economische cri sis moet gaan oplossen. Premier Shamir wil pas in de herfst verkiezingen houden. Hij wil gedurende de komende maanden nog een aantal eco nomische maatregelen nemen, waarmee hij het vertrouwen hoopt te winnen van de kie zers. Zijn partij doet het mo menteel niet goed bij de Israë liërs en zij heeft in de opini- peilingen een achterstand op haar grote rivaal, de Arbei derspartij. De leider van deze partij, Peres, eist dat de ver- kieizngen zo snel mogelijk worden uitgeschreven. Vol gens hem laat de zeer slechte toestand in Israël het niet toe, om een maandenlange verkie zingscampagne te houden. Oud-minister van defensie. Weizman, heeft ondertussen al laten weten dat hij een nieuwe partij heeft opgericht die zal meedoen aan de komende ver kiezingen. „Het land heeft nu geloofwaardige leiders nodig", aldus Weizman. Weizmann, die zeer populair is in Israël, maakte deel uit van de eerste regering van premier Begin. In 1980 trad Weizman af, om dat hij het niet eens was met het regeringsbeleid ten aan zien van de bezette gebieden. IUITENHEER BUITENLAND CeicbcCou^mt 'HICAGO Bij de De- nocratische voorverkie- ingen in de Amerikaanse taat Illinois heeft oud-vi- e-president Walter Mon- gisteren zijn grote ri- Gary Hart opnieuw erslagen. [ondale bewees daarmee dat Ij gelijk had toen hi^ ver aarde dat hij in de strijd om mgewezen te worden als pre- jentskandidaat van de De- ocraten terug zou komen. De yarte burgerrechten-activist aminee Jesse Jackson heeft Chicago, waar hij sinds 1972 oont, f zorgd voor een re- ird-opV Tist van zwarten, aarmee nij een kwart van de >mmen in de wacht sleepte, ondale haalde 41 procent in de stemmen, Hart 35 pro- •nt en Jackson twintig pro mt. Senator Hart uit Colora- j gaf de nederlaag toe en srklaarde in New York: „Als eeen week meer de tijd had- en gehad, zouden we mis- hien hebben kunnen win- en". De uitslag in Illinois kan :ote politieke gevolgen heb- >n voor de komende voorver- iezingen, vooral die van be- jin april in de grote geindus- ialiseerde staten New York h Pennsylvania. Geen Amerikaanse afweer- raketten naar Jordanië WASHINGTON De Amerikaanse president Reagan heeft besloten geen luchtafweerraket- ten aan Jordanië en Saoedi-Arabië te leveren. Dit is vannacht door woordvoerders van het Congres bekend gemaakt. In het Congres was tegen de voorgenomen wa penleveranties verzet gerezen en Reagan zou met zijn besluit een nederlaag hebben willen voorkomen. Een woordvoerder van het Con gres zei dat Reagan het besluit had genomen, nadat ook zijn minister van buitenlandse zaken, Shultz, en zijn nationale veiligheidsadviseur, McFarlane, zich tot tegenstanders van de wa penleveranties hadden verklaard. Dit betekent tevens, dat reagan afziet van de levering van 25 extra Stingef-luchtafweerraketten, die waren bedoeld voor een Jordaanse strijdmacht die door de VS zou worden getraind. Amnesty meldt mishandelingen in Canadese gevangenis LONDEN De organisatie voor de rechten Amnesty International heeft gisteren verklaard over „aannemelijke" bewijzen te be schikken dat gevangenen in de Canadese ge vangenis van Archambault, ten noorden van Montreal, zijn mishandeld. Zij heeft de rege ring in Ottawa opgeroepen een onderzoek in te stellen naar de toestand in de gevangenis. Na een opstand in Archambault, in 1982, zouden bewakers gevangenen hebben geslagen, hen traangas in de mond hebben gespoten, op hun eten hebben gespuugd of het in het toilet van hun cel hebben gegooid. Volgens het rapport is het voorgekomen dat sommige gevangenen drie weken naakt in een isoleercel moesten zit ten. Een aantal gevangenen werd seksueel mishandeld en sommigen werden met uit werpselen besmeurd, aldus Amnesty. Franse vrachtwagens blokkeren Spaanse grens HENDAYE Franse vrachtwagenbe stuurders hebben gisteren in de Pyre neeën de belangrijkste grensovergan gen tussen Frankrijk en Spanje geblok keerd. De Franse chauffeurs vinden dat zij in Spanje niet afdoende worden beschermd tegen aanvallen van Baski- sche vissers. De blokkade van de grens posten begon maandag bij Hendaye en heeft zich vervolgens snel uitgebreid. Volgens Franse gegevens zijn sinds 12 maart 21 vrachtwagens in Spanje aan gevallen en in brand gestoken door Baskische vissers. De acties van de Bas- ken zijn het gevolg van een visserij-in cident, waarbij de Franse marine het vuur opende op twee illegaal vissende Spaanse treilers. hnaat F5 WASHINGTON De Co lombiaanse politie en le ger hebben onlangs een inval gedaan in een cocaï- necentrum in de jungle van Colombia. Daarbij is de grootste partij cocaïne in beslag genomen, die ooit is gevonden. Dit heeft de Amerikaanse ambassa deur in Colombia, Lewis Tambs, gisteren in Was hington bekend gemaakt. Colombiaanse militairen en politie overvielen op 10 maart met behulp van de luchtmacht een cocaïnecentrum in de zui delijke provincie Caqueta. Na me handen. Er werden 10 labora toria voor de verwerking van het verdovende middel aange troffen, alsmede landingsba nen en zeven vliegtuigen, waarvan er één in de Verenig de Staten was geregistreerd. Volgens Tambs is een partij van 12.500 kg cocaïne gevon den, die in de VS een ver koopwaarde van 3,6 miljard gulden zou hebben. Tambs lichtte verder toe, dat deze hoeveelheid cocaïne gelijk is aan een kwart van de jaarlijk se cocaïne-consumptie in de VS. Bij de overval op het kamp zijn veertig mensen gearres teerd, onder wie een Ameri kaanse piloot, aldus Tambs. Volgens de Amerikaanse am bassadeur zijn er bewijzen dat een communistische guerrilla beweging, de Colombiaanse Revolutionaire Strijdkrachten, het cocaïnecentrum bescherm de in ruil voor een deel van de opbrengst. 'ijst bidden )p school af ASHINGTON President tagan heeft een nederlaag leden door een verwerping )or de Amerikaanse senaat in een amendement op de ondwet dat kinderen op de ienbare school bidden toe- ond. De stemverhouding was tegen en 44 voor, 11 stern en te weinig voor de twee- <rde meerderheid die nodig as om het amendement naar iet Huis van Afgevaardigden tor te sturen. President Eigan had zich voor het endement sterk gemaakt t het argument dat God himmer de Amerikaanse klas lokalen had mogen worden ["uitgewezendoor een uit spraak van het Opperste Ge rechtshof van ruim twintig 3r geleden dat gebed op hooi volgens de grondwet iet geoorloofd was. 'oolse evangenen al 2 dagen in hongerstaking ARSCHAU Dertien Pool- gevangenen, allen leden n de verboden vakbond So- ariteit, houden al een zestig gen durende hongerstaking, t melden ondergrondse bla- n in Polen. De gevangenen, onder dwang worden ge lled, eisen de status van poli ce gevangenen. Leden van ilidariteit die in de gevange ls zitten, worden door de lolse autoriteiten niet als po- ieke gevangenen erkend. De ngerstakers eisen verder dat omstandigheden in de ge- ngenissen worden verbeterd i dat zij vaker bezoek mogen tvangen, zo schrijven de il- gale bladen. Onder de hon- Frstakers bevindt zich Janu'sz ilubicki, een leidende vak- indsactivist uit Wroclaw, die irige week met hartklachten een ziekenhuis is opgenc- en. Een ongenaakbare mevrouw Thatcher verklaart na de mislukking van de Brusselse top haar hou ding nader aan journalisten. (Vervolg van de voorpagina) BRUSSEL Een tegenvoorstel van mevrouw That cher op de Brusselse top, inhoudend een terugbetaling van twee en een half miljard voor dit jaar en een hoger bedrag, 2,75 voor 1985 om dan een structurele oplos sing te vinden voor het probleem, werd met 9 tegen 1 stem verworpen. Variaties op dit voorstel-Thatcher haalden het ook niet. Voor de stemming over het Britse voorstel kwam de Ierse pre mier Fitzgerald in de vergaderzaal terug, die hij woedend verla ten had, toen men weigerde tegemoet te komen aan zijn eis om de zuivel in zijn land, dat jarenlang is achtergebleven op het ge bied van de landbouw, nog enkele jaren te laten doorgroeien. Hij koos voor een groei van 33 procent ten opzichte van 1983 voor vijf jaar. Exact wenste Fitzgerald voor 1984 een groei voor de Ierse zuivel van 250.000 ton boven de 5,4 miljoen ton, die vorige week in een voorlopig landbouwakkoord afgesproken was. Op dat moment botste Fitzgerald op een keihard „nee" van de Nederlandse premier Lubbers. Aan Nederland, vond Lubbers, was een dergelijk voorstel niet te verkopen. (De Nederlandse boeren gaan er gevoelig op achteruit in de jongste landbouw voorstellen, red.) „Met veel moeite proberen we de landbouwuit gaven binnen de perken te houden", aldus Lubbers, „we kun nen aan een dergelijke operatie dus niet meewerken". Fitzge rald verliet daarop de vergadering en wenste niet meer aan de besluitvorming mee te werken. Dat betekende volgens premier Lubbers onder meer dat het voorlopig akkoord, dat vorige week door de landbouwministers bereikt werd, niet in werking kan treden. Afgezien van de incidenten met Groot-Brittannië en Ierland leek het er gisteren even op dat er akkoorden gesloten zouden kunnen worden op het gebied van de begrotingsdiscipline en een uitbreiding van de eigen middelen van de Gemeenschap van 1 procent BTW tot 1,4 procent per 1 januari 1986 en 1,6 pro cent per a januari 1988, maar het Britse en Ierse probleem deden deze akkoorden voorlopig in de mist verdwijnen. Premier Lubbers wijtte het mislukken van de Top van Brussel aan „een verkeerde taxatie van de mogelijkheden. Door de ver schillende visies was een botsing onvermijdelijk". Over het Brit se probleem zei hij: „Mevrouw Thatcher is gaan geloven in haar eigen verhalen. Het kan zijn dat haar relatie met haar eigen par lement zich niet verdraagt met wat zij op een Top tegenkomt". Ten aanzien van de Ierse opstelling zei Lubbers: „Sommige lan den zijn veel te optimistisch over het overhevelen van middelën van de Gemeenschap naar het eigen land. Nederland heeft daar om een zware positie ingenomen; het kan niet anders in deze situatie. Het viel me trouwens op hoe hard de houding was van met name de kleine landen ten opzichte van Engeland. Toch was de sfeer anders dan in Athene. Men was er aan toe akkoor den te sluiten, maar overtrokken eisen blokkeerden dat. Dit kan tot heel ernstige politieke gevolgen voor de Gemeenschap lei den. Laat ik daar niet omheen draaien". Aan het slot van de Top kondigde de voorzitter, president Mitterrand, aan dat de minis terraden gewoon doorgaan. Inmiddels zal hij zich beraden op een nieuwe ontmoeting tussen de regeringsleiders, die plaats moet hebben voordat in juni weer een echte top gehouden wordt in Parijs.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 11