Geheimzinnigheid rond oeristisch beleid c Winkelkarretjes aan banden in Leiderdorp Stichting Werkprojekten neemt ruimte in gebruik Zeeuws bedrijf wint Neerlands Dis Bokaal 'resentatie nota beheer openbaar groen in Lisse ■IA ■f* Ecidóc Qowuvnt .eiden aad Wassenaar houdt *ast aan Ruigelaan Alle goede dingen bestaan in drieën. EcidócSoivicmt DINSDAG 20 MAART 1984 PAGINA 7 gedeputeerde opent landweg in Lisse [SSE De Westelijke Randweg in Lisse >rdt vrijdag 13 april officieel opengesteld. De [iciële handeling ter openstelling van de weg, al enkele maanden door het verkeer is „in reden", wordt verricht door gedeputeerde T. nsen. Westelijke Randweg is voor een groot deel or Lisse zelf bekostigd, omdat de provincie en geld genoeg op tafel kon leggen hoewel en de noodzaak van de weg onderschreef. In cember 1982 besloot de gemeenteraad 15,6 iljoen gulden beschikbaar te stellen. Acht ijoen gulden krijgt men daarvan terug in de rm van bijdragen van provincie en rijk. Met aanleg van de weg, die de bebouwde kom n doorgaand verkeer ontlast, is in juli 1983 gonnen. Leiderdorper over de kop geslagen LEIDERDORP Een 18- jarige Leiderdorper raakte gistermiddag gewond toen hij op de Touwbaan met zijn auto over de kop sloeg. De man reed even voor vier uur te hard een scherpe bocht door. Door de vaart sloeg de wagen over de kop en kwam te gen een geparkeerd staan de auto tot stilstand. Beide wagens werden totaal ver nield. De inzittende van de geramde auto liep net als de veroorzaker van het ongeval snijwonden op. Vervangende wethouder WARMOND De gemeenteraad zal morgenavond in een speciale vergade ring een tijdelijke wethouder aanwij zen. Deze tijdelijke wethouder moet voorlopig de werkzaamheden van wet houder C.A. van Schagen overnemen. Wethouder Van Schagen is momenteel overbelast omdat hij behalve zijn eigen portefeuille ook de uitgebreide porte feuille van de burgemeester moet behe ren. Burgemeester mevrouw G.H.M. Hendrickx-Vlaar is al enige tijd door ziekte geveld en zal niet op korte ter mijn haar werkzaamheden kunnen hervatten. Wethouder Van Schagen is momenteel waarnemend burgemeester. Winkelhof Folklorehof LEIDERDORP Het winkelcentrum Winkelhof Leiderdorp staat vanaf morgen tot en met zaterdag 31 maart in het teken van Oud-Hollandse klederdrachten. Gedurende deze hele periode is er een etalage-wedstrijd: wie kan nagaan waar de klederdrachten in de verschillende etalages vandaan komen maakt kans op een authentieke folkoristische pop. Op zaterdag 24 maart zijn er dames in Oud-Hollandse kle derdracht aanwezig in het centrum; zij delen gratis typische Hollandse hapjes uit. Van 28 tot en met 31 maart is er een pop- pententoonstelling in Winkelhof. Er zijn vele prachtige poppen te zien, en er wordt deskundige voorlichting bij gegeven. Men kan er dagelijks van twee tot vier uur terecht, vrijdagavond ook van zeven tot acht uur en zaterdag van twaalf tot vier uur. Op zaterdag 31 maart is er een zang- en dansgroep aanwezig. Vier paren in klederdracht geven een demonstratie van Oud-Hol landse dansen om twaalf uur en om vier uur. De gehele dag is er een demonstratie kantklossen. Inbraken in St. Bavo NOORDWIJKERHOUT Bij twee inbraken in het psychiatrisch zieken huis St. Bavo is afgelopen weekeinde geluidsappara tuur en contant geld ver dwenen. Tussen vrijdag middag en maandagmor gen zijn onbekenden een van de paviljoens ingeslo pen door een ruit in te drukken. Uit een bureau verdween een geldkist met 125 gulden, uit de VVSB-kantine op het ter rein verdween 180 gulden contant geld en geluidsap paratuur. Oegstgeest schenkt 5 ¥2 ton levensmiddelen aan Polen OEGSTGEEST De actie „Oegstgeest helpt Polen" is bijzonder geslaagd. De Oegstgeesters werd vorige week huis-aan-huis een plastic boodschappentasje aangeboden met het verzoek deze te vullen met suiker, bak- en braadvetten, margarine en rijst. De Oegstgeesters hebben daarop in groten geta le boodschappen voor Polen gedaan. Meer dan 100 vrijwilligers zijn in de weer geweest de ga ven op te halen en het comité noemt het resul taat fantastisch. Ingezameld werd: bak- en braadvetten 239 kg, margarine 1135 kg, rijst 1796 kg, suiker 1970 kg, diversen 360 kg. Te vens werd een bedrag van 410 gulden aan kon tanten ontvangen. Alles bijeen werd er 5'd ton levensmiddelen voor Thorum opgehaald. De actie was regionaal en werd ook in Leiden, Voorschoten en Rijnsburg gevoerd. De resulta ten van deze plaatsen zijn nog niet bekend. )ORDWIJK De com- ssie voor toerisme heeft teravond achter geslo- deuren vergaderd er het enige agenda- nt: het beleidsplan voor toerisme in Noord- k. Waarom hierover in geheim moest worden aadslaagd, is niet dui- ijk. De beslotenheid de zitting was niet igekondigd. De ge- enteraad bepaalde des- s bij de instelling van commissie, dat de ver- leringen openbaar zou den zijn. Men wijkt hier van geregeld af. Waar schijnlijk moesten er gis teravond in de commissie harde noten gekraakt worden, gelet op de vinni ge kritiek, die Leen Kor- bee vorige week op de al gemene ledenvergadering van de Noordwijkse On dernemersvereniging heeft laten horen. De NOV-voorzitter heeft als niet-raadslid zitting in de ge meentelijke commissie en van hem is bekend, dat de traag heid van de gemeente bij het ontwikkelen van een toeris tisch beleid hem een bron van ergernis is. Op de laatste le denvergadering van de onder nemers heeft Körbee aange kondigd, dat zijn organisatie er niet over piekert 100.000, neer te tellen voor de samen stelling van een nota met be trekking tot het toeristisch be leid. Zelfs op een bijdrage in de kosten behoeft de gemeente niet te rekenen. Alleen tot het verrichten van hand- en span diensten, bijvoorbeeld bij en quêtes, is men bereid. Kritiek had NOV-voorzitter op de drastische vermindering van het aantal bloembakken in de bloemenbadplaats. Door dit aantal te halveren zou er on geveer 10.000,- worden. Bij het ter sprake brengen van deze en andere grieven zullen harde woorden zijn gevallen. Ook dit kan een reden zijn ge weest om belanghebbende en meelevende burgers niet te la ten meeluisteren. Dat aan hen tevens het spreekrecht werd onthouden, is blijkbaar niet van belang. Overigens is het opvallend, dat juist de commis sies, waarvan de burgemeester voorzitter is, in besloten zitting plegen te vergaderen. In het college heeft mr. Bonnike de portefeuille voor toerisme. Na een aanvankelijke „open start" van de vergaderignen, ging men over tot het houden van besloten zittingen nu reeds voor de tweede achtereenvol gende maal. De commissie voor algemene bestuurszaken, waarin onderwerpen als de sluiting tijden voor dancings- en café's, de Lido-affaire, de raadhuisbouw, de vergoedin gen ana de raadsleden, het po litiebeleid, het verlenen van vent- en standplaatsvergun ningen, en dergelijke aan de orde komen, vergadert even eens onder leiding van de bur gemeester. Het is een bij uit stek „stiekem-convent", dat reeds bij het ochtendkrieken (half negen) bijeen pleegt te komen. Deze vergaderingen vinden altijd achter gesloten deuren plaats. IDERDORP De ikelwagentjes van de lotwinkelbedrijven in .derdorp moeten wor- voorzien van een tslot. Dit standpunt gisteravond de raads- imissie bestuurszaken Met deze verplichting wordt opgenomen in nieuwe Algemene selijke Verordening wil men het euvel van de zwerfkarren rond het winkelcentrum Win kelhof bestrijden. Merkwaardig genoeg bleek het CDA-raadslid J. den Boeft de grootste moeite met de nieuwe bepaling te hebben. Enkele ja ren geleden werd op zijn voor stel de APV veranderd waar door de politie de mogelijkheid kreeg tegen nalatige grootwin kelbedrijven op te treden. In zijn ogen was Albert Heiin de grote boosdoener. Den Boeft meende, dat niet was aange toond dat de bestaande bepa lingen ontoereikend waren. Den Boeft bleek echter alleen te staan in zijn mening. Lei derdorp volgt met de nieuwe bepaling het voorbeeld van de gemeente Weert. Deze ge meente heeft al eerder het sy steem van muntsloten op win kelwagens dwingend aan de winkelbedrijven opgelegd, wat door rechterlijke uitspraken inmiddels is bevestigd. De voorzitter van de commis sie burgemeester M.A. van der Have bleek waardering voor grootgrutter Digros uit Win kelhof te hebben die onlangs vrijwillig het systeem van muntsloten invoerde. Hij be treurde het dat tegenhanger Albert Heijn nog niet zover was. Het VVD-raadslid J. de Waard vestigde de aandacht op de mogelijkheid van fraude bij het gebruik van de munts loten. Volgens De Waard komt het voor, dat er gebruik wordt gemaakt van een rond meta len plaatje ter grootte van een gulden om een wagentje in het bezit te krijgen. Dit euvel wordt in de hand ge werkt doordat de boodschap pen bij het afrekenen in een ander wagentje worden over geladen. Dat moet veranderen, zo vond De Waard. Hij kreeg van burgemeester Van der Have de toezegging dat hij, wanneer er inderdaad veel klachten komen, dit met Di gros zal bespreken. ■p tegen weigering subsidie woonwagenkamp ASSENAAR „Ik vind dat nu werkelijk te ver zijn ge in inzake de woonwagenlo- tte Ruigelaan", aldus het ssenaarse D'66-raadslid LR. Nieuwenhoven gisteren 'ns de raadsvergadering. 1 gemeenteraad besloot na- lijk, met een kleine meer- 'teid van 2 stemmen, bij de ion beroep aan te tekenen en het besluit van de staats- retaris van VROM geen sidie te verlenen voor de leg van een woonwagen- npje aan de Ruigelaan. 'gang van zaken omtrent de Dnwagenproblematiek in teenaar wordt steeds tries- Zo werd een besluit om de inwagens op twee kleinere idplaatsen binnen Wasse- te plaatsen door de nieu- raad naar de prullemand 'ezen. Tegen besluiten van jere overheden in deze ïstie wordt door Wassenaar rap beroep aangete- id. Dat gold ook voor de [ering van de staatssecre- een rijkssubsidie te leve- ter realisering van de idplaats aan de Ruigelaan. genoemde lokatie bestaan onvoldoende voor- irden voor een goed leef- oonmilieu", aldus de reac- an de staatssecretaris op 'erzoek tot subsidie, 'de beargumentering van {emeester en wethouders iep aan te tekenen is het :J|ngrijkste onderdeel de cir- ire, die de staatsecretaris dat leef- en woonmilieu de gemeenten met woon- ins heeft rondgestuurd. Dit rondschrijven is volgens B en W niet rechtsgeldig omdat de Woon wagen wet alleen ge wijzigd kan worden door mid del van een Algemene Maatre gel van Bestuur. Aangezien dat niet is gebeurd gelden voor de woonwagenstandplaatsen nog steeds de oude voorwaar den, die in 1970 ook al bij Al gemene Maatregel van Be stuur zijn vastgesteld. De lig ging van het kamp aan de Ruigelaan voldoet geheel aan de oude voorwaarden, aldus B en W van Wassenaar, en dus had de staatssecretaris geen redenen die subsdie-£ af te wijzen. Een juridisch steekspelletje dus, met als inzet 12 woonwa gens. De heer V.J.W. Wens- veen, fractievoorzitter van het CDA, kon zich daar niet mee verenigen. „Wij blijven tegen het woonwagenkamp Ruige laan. Dit is een principieel standpunt", aldus de heer Wensveen. Evenals de CDA stemde de PvdA tegen. Drs. R. Nieuwenhoven (D'66) noemde de zaak .juridisch op de spits gedreven". Hij vond dat B en W van Wassenaar met hun voorstel nu echt te ver gingen. De fractievoorzitter van de VVD, Ch. B. Aptroot, verweet de staatssecretaris een „zig- zagbeleid". De argumentatie van de zijde van het ministerie vond hij onvoldoende. Partij Wassenaar deelde die mening, zodat de uiteindelijke stem ming resulteerde in 11 voor het beroep en 9 tegen. Het onderkomen aan de Hillegomse Kerkstraat. LISSE/HILLEGOM De Stichting Werkprojekten Hil- legom/Lisse heeft gistermid dag het nieuwe onderkomen aan de Kerkstraat 34 in Hille- gom in gebruik genomen. Het pand is gratis door de gemeen te Hillegom aan de stichting beschikbaar gesteld. De stichting is indertijd voort gekomen uit het VJV-werk. Zij wil activiteiten op touw zetten voor personen, die niet meer aan het arbeidsproces deelnemen. Het werk dat door de vrijwilligers kan worden aangepakt is van allerlei aard en kan bestaan uit het ophalen van schillen (dat binnenkort van start gaat); verzamelen van glas of oud papier, kleding of velerlei andere zaken. Voornamelijk bezigheden die anders niet opgepakt zouden worden en toch zinvol zijn. Door Lisse zowel als Hillegom is aan de stichting een subsidie van 10.000 gulden toegekend en daarmee kan men al be hoorlijk uit de voeten. Op dit moment telt de stich ting al vele vrijwilligers. De lijst die al aan een der muren van het pand in Hillegom prijkt vermeldt in dat kader al een dikke zestig namen en men verwacht dat dit aantal snel zal toenemen. Dat behoe ven dan overigens niet alleen jeugdigen te zijn, maar ook schoolverlaters en ouderen zijn van harte welkom om zich aan te melden voor de vrijwil- ligersbank, hetgeen ook bij Qbus (telefoon 02521-14118) kan. In het begin zal een en ander nog enkel via Hillegom verlo pen, maar het is de bedoeling dat binnenkort ook in Lisse een vestiging van de stichting komt. De prijswinnaars van links naar rechts de heer en mevrouw Raes van De Linde uit Kloosterzan- de met drs. Westerterp. LISSE Hotel De Linde uit Kloosterzande op Zeeuws Vlaanderen is het restaurant dat Neer- lands Dis Bokaal 1984 in de wacht heeft gesleept. De winnaar werd direct op de voet gevolgd door Gasterij 't Ganzengors uit Spijkenisse en restaurant Onder de Linden in Sneek. Gistermiddag, bij de opening van de vier daagse beurs A la Carte van de Horeca Inkoop Centrale in de CNB-hal- len in Lisse, ontvingen zij uit handen van oud- minister van verkeer en waterstaat en tegenwoor dig directeur van de Op- tiebeurs in Amsterdam, drs. Tj. Westerterp, de bijbehorende prijzen en oorkondes uitgereikt. Naar Kloosterzande ging de wisselbokaal, een enorme zilveren dek schaal. Vorig jaar werd de bokaal voor het eerste uitgereikt door de Stichting Neerlands Dis die wil bevorderen dat de vaderlandse keuken in de horeca in ere wordt hersteld. Inmiddels telt de stichting al zo'n 200 aangesloten bedrij ven. De jury, bestaande uit vertegenwoordigers van de stichting, horeca, journalisten en consumenten, heeft ano niem in twintig restaurants, aangesloten bij Neerlands Dis, een bezoek gebracht en later nog een. Niet alleen op kwaliteit, maar ook op bedie ning en verzorging werd ge let en bovendien werd in be schouwing genomen wat voor soort bedrijf (wegrestau rant, familiehotel, internatio nale keten) het was. Volgens mevrouw mr. T. Faber-de Heer, jury-voorzitter, is er in vergelijking met vorig jaar een flinke verbetering te zien wat betreft het voorkomen van Nederlandse gerechten in Zuid-Holland. Windmolen in Katwijk onhaalbaar KATWIJK Het van een windmolen binnen de gemeente is financieel geen verantwoorde zaak. Dat is ge bleken uit een drie maanden durende windsnelheidsonder- zoek dat in het industrieter rein 't Heen is verricht. Een windmolen zou haalbaar zijn geweest wanneer jaarlijks 600.000 Kilowatt-uur bereikt werd terwijl het onderzoek nu geleerd heeft dat op dit punt van Katwijk niet meer dan 220.000 Kilowat-uur te ver wachten valt. Het idee voor een windmolen is dan ook in de ijskast gezet, zo berichtte de adjunct-direc teur van de gemeentebedrij ven, de heer A. Boer, gister middag in de raadscommissie voor financiën. De zaak kan opnieuw worden bekeken wanneer bijvoorbeeld het ren dement van de windmolens aanmerkelijk kan worden ver beterd. De nu ónderzochte plaats in 't Heen was één van de weinige waar een windmo len zou mogen staan. In Kat wijk gelden namelijk een aan tal bepalingen die opgelegd zijn door defensie (Vliegveld Valkenburg en de genie van de landmacht) en de Estec. De meest geschikte plaats, de dui nen, viel hierdoor af. SE De Milieugroep Bollenstreek heeft gister- ind tijdens een bijeenkomst in Café Taveerne in Lis- [epleit voor het op een zo natuurlijk mogelijke wijze trijden van onkruid in Lisse. Een en ander ge- iedde aan de hand van een nota, die de groep uit ift gebracht. Milieugroep heeft zich in de afgelopen maanden verdiept in ispecten van het groenbeheer in Lisse, waarvoor men de eiding vond in de landelijke aktie „Spuiten kan niet meer", actie is in 1983 opgestart door de vereniging Milieudefensie lans zijn zo'n 200 gemeenten zich aan het bezinnen ten aan- van het gebruik van chemische middelen. Onlangs is die i voor de tweede keer van start gegaan hetgeen begon in !gom, alwaar men een lading van 40 ton boomschors op de van het gemeentehuis kreeg gedeponeerd, zijnde een on- cheiding voor de wijze waarop men in Hillegom de zaken Jiakt. e thans gepresenteerde nota over Lisse, komen vooral alge- e zaken aan de orde. Uitgebreid wordt beschreven hoe de ring is van chemische middelen, welke gevaren die midde- ïn zich bergen en welke gevaren de vervaardiging van die de samenstellers van het rapport aan de direkte effekten van een hoeveelheid gif en de wijze waarop dit op de verpakkingen wordt duidelijk gemaakt. Verder zijn er de zogenaamde lange- termijneffekten komt door het gebruik van chemische middelen een verarming van de natuur voor en stelt men, dat vaak onno dig wordt gespoten. Uit een soort gewoonte, zoals in het rapport gesteld wordt. Men stelt eveneens, dat natuurlijk groenbeheer zeker niet duurder behoeft te zijn dan de wijze waarop men het thans doet, en dat is dan niet parallel ten opzichte van wat mi lieudefensie zegt, want nog onlangs heeft men duidelijk gemaakt dat er mogelijk quitte gespeeld kan worden, dat het soms meer kost en dat in enkele gevallen minder geld voor onderhoud no dig is, hetgeen dan weer wordt omgezet in de aanschaf van nog meer groen. Tenslotte stelt men, dat het gebruik van chemische bestrijdings middelen bij overgang naar een natuurlijk groenbeheer wordt geminimaliseerd, hetgeen een vermindering betekent van vele ongevallen en milieuproblemen nu en in de toekomst en dat de natuurverarming zal worden gekeerd en het leven in de plant soenen in aantal en variatie toe zal nemen. De milieugroep bol lenstreek concludeert, dat het ook in Lisse de moeite waard is om zo spoedig mogelijk op een natuurlijk groenbeheer over te gaan. Pp hr»r»r .T W Diiker cinf» pistpravonH nog ever» in op eerdere v problemen tussen het gemeentebestuur en de milieugroep. Dat alles speelde zich af rond het gebeuren op (in) de grond van openbare werken. De heer Dijker wees er op, dat men de ge meente heeft geattendeerd op het feit dat over deze materie meer specifieke informatie gegeven moest worden. Men kreeg evenwel geen gehoor. Ook niet eens een inhoudelijke voorlich ting en behandeling in de raad, waar men alleen maar wist te praten over het zich verschuilen achter een postbusnummer. Het gaat ons niet om de mensen die dit doen, maar om de zaak op zich. Hij sprak de hoop uit dat deze nota een betere behande ling zou krijgen dan de voorgaande zaak. Wethouder A. de Kort haakte in op wat de heer Dijker te berde had gebracht, daarbij vaststellend dat naar zijn mening de ge meente op juiste en verantwoorde wijze heeft voorgelicht, zon der te onderschatten, maar ook zonder te overschatten. Hij ver telde tevens, dat het nieuwe rapport ongetwijfeld alle aandacht zal krijgen, maar hij wilde toch wel graag de indruk wegnemen als zou men in Lisse uitgebreid "met gif in de weer zijn. De heer H. Slootbeek tenslotte (raadslid CDA) ging eveneens kort in op hetgeen de heer Dijker in het kader van de bodemverontreini ging op deze avond te berde bracht, daarbij zijn grote ontevre denheid uitsprekend over het feit dat zoiets op die wijze en op een avond waarop iets totaal anders aan de orde was, te berde werd gebracht. DVS VINDT ONDERDAK IN OUDE SOCIALE WERKPLAATS KATWIJK Het gemeentebestuur lijkt een oplossing te heb ben gevonden voor de huisvestingsproblemen van het muziek korps DVS. Gedacht wordt om het korps onder te brengen in de voormalige sociale werkplaats aan de Ambachtsweg, op dit mo ment nog eigendom van het werkvoorzieningsschap 't Heem. De gemeente is voornemens dit gebouw aan te kopen voor een bedrag van ruim drie ton om het vervolgens door te verkopen of het recht van opstal te verlenen aan DVS. Over deze overdracht bestaat nog geen duidelijkheid omdat het voorstel nog in de functionele raadscommissie moet worden besproken en het col lege van b en w en de ambtelijke nota elkaar op dit punt tegen spreken. Het muziekkorps DVS is al enkele tientallen jaren op zoek naar een eigen onderkomen. Mede omdat de gemeente tot nog toe een vrij passieve houding heeft aangenomen is men hier echter nooit in geslaagd zodat anno 1983 nog steeds gebruik moet worden gemaakt van over het dorp verspreid liggende tij delijke ruimten. Nu de gemeente zich bij de huisvesting van an dere organisaties wel zeer aktief heeft opgesteld heeft men uit eindelijk ook de mogelijkheid om het korps te helpen met beide handen aangepakt. DVS is enthousiast over de ruimte die de ge meente op het oog heeft al zal men nog wel moeten afwachten of b en w de onderhandelingen met het werkvoorziehingsschap met goed gevolg kunnen afronden. Drie prima tennisballen verpakt in een handige koker, krijgt u cadeau voor het aanbrengen van een nieuwe abonnee voor deze krant als abonnee van Naam_ Adres Postcode/Plaats Betaald wordt: 0 per maand met automatische afschrijving van bank/girorekening,nr: D per kwartaal Stuur een set tennisballen naar: Naam Adres__ Postcode/PlaatsTelefoon Stuur déze bon in open envelop-geen postzegel[plakken- naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag nb. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een abonnement worden geweigerd. ANZ

Leidse Courant | 1984 | | pagina 7