Haagse „Bluffers"stalen de show bijMatarazzfs Villa Rozenrust <wr, der wet Boete en twaalf maanden niet rijden geëist voor veroorzaken fataal ongeluk HOTELKWEKELINGEN LEGDEN UIT DE KUNST HUN PROEVE VAN BEKWAAMHEID AF Vredeskasteel Oud Poelgeest ÉIDEN/REGIO £eicbe<2owa/nt DINSDAG 20 MAART 1984 PAGINA 5 driftkikker Ie Rijnsburger was heel iker van zijn zaak, de verwinning kon hem niet fitgaan. „Mijn buurman eeft voor dezelfde over- eding schuldig zonder raf gekregen", zei hij te- in kantonrechter Oomen. )at wil ik dus ook". De ian en zijn buurman had- >n zich in hun straat huldig gemaakt aan par- eerovertredingen. De ijnsburger moest zich gis- ren voor drie bekeurin- in verantwoorden. Hij ■rtelde dat hij een zaak ien schildersbedrijf) heeft i dat hij zijn auto niet te •r weg kan zetten. „Wij erken vaak tot 's avonds ar", verklaarde hij et enige trots, fficier van justitie Van k ergerde zich zichtbaar in de man. „Meneer meet ch hier een air aan alsof het recht heeft zijn ito te parkeren waar dat et mag". Van Ek eiste in boete van drie maal jftig gulden. De Rijns- jrger bracht toen zijn gestrafte buurman iar voren. Kantonrechter Dmen dacht lang na, :ek de man aan en zei soluut: „Ik leg u een raf op conform de eis in de officier". Nu was t de beurt aan de Rijns- irger om na te denken. bedoelt dat ik niet de lfde straf krijg als de lurman", stamelde de an die voor de zekerheid •oeg of hij 150 gulden oest betalen. oen ook die vraag beves- gend werd beantwoord, napte er iets bij de Rijns- ïrger. Van een rustige, lfverzekerde (bijna arro- inte) man veranderde hij onbeheerst schel ende driftkikker. Even robeerde hij zich nog in e houden, maar toen donk het luid en duide- ijk'. „Maar dit is meer dan icholterig, méér dan schofterig". „Ik heb von nis gewezen en ik ga niet M u in discussie", merk- fe Oomen droog op en ver- liepte zich in een dossier. )ok officier van justitie fen Ek had alleen nog og voor papieren, zodat e man nog bozer werd en hij zag dat hij straal erd genegeerd. In zijn osheid kon hij alleen aar „Dit is meer dan hofterig" uitbrengen, idat hij dit ongeveer tien er had gezegd, werd hij lor de bode met zachte nd naar buiten geleid, irwijl de deur achter m dichtsloeg was nog lidelijk het woord „pes- gentjes" te horen. 'ijbewijs Leidenaar was in aart van het vorig jaar trapt op het rijden zon- r rijbewijs. Hij had wel *n roze papiertje bij zich, Jar dat was al zes maan- n niet meer geldig. Voor ititie betekent dat dan t je zonder rijbewijs hebt reden. Op onschuldige zei de verdachte dat n rijbewijs nog geen jaar rlopen was en dat hij arom niet strafbaar kon „Dat denken veel ;n, maar dat is niet legde Oomen uit. et een ongeldig rijbewijs ig je niet rijden. Een rlopen rijbewijs kan wel irden verlengd. Als het n jaar ongeldig is, dan in ook dat niet meer en oet de bezitter opnieuw examen doen. Van Ek begrip te hebben voor Leidenaar. „Alleen ver- t hij het met een hand zijn zak", zei hij cryp- ch. „Meneer moet de po- ie dankbaar zijn dat hij tijd is aangehouden," eende de officier die 40 lden boete eiste. Oomen tig daarmee akkoord, jstgeester jongeman toen hij 's nachts in lordwijk werd aange- luden zelfs geen ongeldig bewijs tonen. Hij reed er de auto van zijn pa. „Ik acht een vriend naar n moeder die nogal ziek legde hij uit. Maar kon al heel behoorlijk torijden hoor, want vlak dit voorval haalde hij tl rijbewijs. Nee, de likking van 150 gulden d hij niet betaald, dat is hij vergeten, want hij ld zoveel aan zijn hoofd, an Ek eiste 190 gulden „Ik kon goed rij- zei de jongen nog ns. „De bus reed niet aer, het was gewoon een tte situatie", betoogde j. „Ik begrijp het", zei 'tnen op meelevende >n en hij legde de ge ogde straf op vriende- ke wijze op. KEES VAN HERPEN Ze hadden er jarenlang nou ja jarenlang, in elk geval een hele tijd 'van gedroomd. Het was een sluimerend verlan gen, bij die nog lang niet uitgekookte en door de horecawol geverfde leer lingen van de Haagse middelbare hotelschool Haagland. Er wordt daar stevig gestudeerd met het oog op een dienende toekomst, een service verlening die hoge eisen stelt. Drie, vier jaar lang bekwamen zich hier jon gelui in een opleiding die uitloopt in een stagejaar in binnen- of buitenland. Daarna liggen leidingge vende functies in mid delgrote hotels, restau rants, binnen bereik, of kan men zich een „mid denkaderfunctie" in midden- en kleinbedrijf aanmeten. Maar dan staat er ook een nog jeugdige meneer of me vrouw voor je waar men U tegen mag zeggen. Scholengemeenschap Haagland is wat dat be treft een hoogland. Maar goed, ze leren daar een vak dat nog immer in hoog aanzien staat. Niet temin heb je in dat mi lieu scholieren die stie kem voor hun geestesoog het summum zien opda gen. En dan mijmeren ze stilletjes voor zich heen en vinden zichzelf terug in een top-gelegenheid, een sterrenrestaurant, het crème de la crème in de innemende uitgaans- wereld. Zelf lekkerbek ken, zien ze zich andere lekkerbekken verwen nen en hun tongen stre len. Enfin, dit is verwerkelijkt, afgelopen zondagavond. Villa Rozenrust wenkte hen. Voor de Haaglandse jongelieden werkelijk een Villa Nooitge- dacht, die al sinds jaren met een Michelin-ster begiftigde restaurantheerlijkheid, rustig gelegen, even buiten Leid- schendam. In Rozenrust voe len zelfs Fransen zich thuis en op hun veeleisende gemak gesteld. Ik geef u enige uit leg. De leerlingenvereniging „Haagsche Bluff" van de school kreeg het via de steun van docent en PR-man R.L.W. de Gunst uit de kunst voor elkaar. Vanaf zijn deli cate, hoogverheven culinaire troon in Rozenrust stelde Giovanni Matarazzi, de smaakmakende heerser die in stad en ommeland colle ga's vervult met een heilig ontzag en ze constant in staat van alarm houdt, wel Mata razzi dan, zoon der Appenij- nen, dat succesvolle donkere joch uit de Italische Laars, stelde zijn veelgeroemde keu ken en restaurant een van purper klaterende, eindeloze zondagavond beschikbaar. Giovanni is dus de uitbater van de Villa. Nu is „uitbater" schijnbaar een goed zuidne derlands woord voor exploi tant, maar het heeft niets met uitbuiten te maken. Ma tarazzi heeft een zoon die hij in een stevig gefundeerde op welling heeft toevertrouwd aan de zorgen en voorschrif ten van Haagland. Alleen daarom al kon de volgende verstrengeling van school en op de top gedreven bedrijfs leven mogelijk worden. Grandioos Zondag nam een ploegje van tien Haagsche Bluff-ers en Bluff-sters, na maandenlange voorbereiding, bezit van de Rozenrustkeuken. Chef-kok Kees van Noort bad in stilte, dat de godheid die de liefde door de maag laat gaan ook Rozenrust genadig zou zijn. Z'n baas sloeg eveneens een kruisje. En zie: het lukte grandioos! Van Noort diri geerde, en het koortje van geïnspireerde Haaglanders volgde hem, in een opeenvol gende litanie van kostelijke produkties. In het restaurant, buiten het zicht van wat er in de geheiligde ingewanden van Rozenrust zich afspeelde, wachtte een schare van ver wanten en andere belangstel lenden gelaten af. Het begon al ontwapenend: bij het apéritief werd een toastje met „Haagse bluf" verstrekt. Haagse bluf: dood eerlijke, maar opgesmukte armoe van opgeklopt eiwit met bessensap die een hon gerwinter kan doen overle ven. Een vooraanstaande col lega van me, die aanvanke lijk opgewekt aan de maaltijd deelnam, maar „at dead of night" zijn tol moest betalen, ervoer het als „een hapje, dat wat de omvang betreft omge- Haagse Bluff-ers verdringen zich rond het fornuis, waar chef-kok Van Noort (derde van rechts) instructie geeft en Giovanni Matarazzi (geheel rechts) vergenoegd de drukte aanschouwt. Op mijn omwegen,.door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze.rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via (171 - 11! 22 44 op toestel 10. keerd evenredig is met de voedingswaarde; vergelijk baar met een hap lucht met een roze smaakje, derhalve". Nu was „bluf" natuurlijk ook een knipoog naar de naam van de leerlingenvereniging, die voor alle zekerheid een tweede „f-je" aan bluf heeft toegevoegd teneinde grap penmakers vóór te blijven. Het menu was geopend. En het klonk verder als een klok. Een „regelrechte vol treffer" ik citeer de colle ga was „Bresaola a la Mi lanese", in regelrecht Neder lands „rendiervlees in een cocktailsaus". Nou ja, toen kwam, na enige tijd met grol len en grappen, het soepje: "Consommé aux fruits de bois". Bosvruchten, neem ik nog steeds aan. Slik slok iets van een witte wijn, en door naar de Saumon farcie, een zalm, gevangen op het hoog tepunt van z'n al te korte le ven. In een geurend boter- sausje. Aaahh. Daarna bra ken de grotere composities baan: eendeborst met truffels (Poitrine de canard au truffe et nouilles a la menthe) en lamsvlees, te weten: Agneau de pauillac pré sale au thym, waarbij een „Sorbet au sa- fran" als neutraliserend in termezzo, „evenals het haas tig aangevoerde glaasje wa ter". Na de traditionele Fro- mages varieés werd het sluit stuk geserveerd: een heuse „Symphonie de fruits et glacé de cocos". Maar tegen die tijd begon de geïnteresseerde clan al moeite te krijgen met het determineren. Of het nou Frans was, of Italiaans, of misschien wel Chinees. Een kostelijke ervaring, waarin Villa Rozenrust een tempel is. De deelnemers on dergingen het geheel als een „ware culinaire uitspatting". Ook al dankzij de voortreffe lijke Italiaanse wijnen van „In vino Veritas" (van Rozen rust zelf en werkelijk, in de wijnen van de Villa schuilt heel veel waarheid, zoals vele gasten tegen mid dernacht gewaar werden) en de even hoogverheven Fran se wijnen van Noordman Frères uit Leiden. Tussen de wijnimporteurs Matarazzi en Anton Kleys van de Frè res ontspon zich een late, maar begeesterde, samen spraak, waarbij de wijnen werden „gedefinieerd". En welhaast iedereen riep „Hoi" en „Ho". Maar „in terminis" vraag je je af, waar het zwaartepunt ligt: bij de keu ken of bij de wijnkaart. Kleys, tenslotte, meende dat de Franse wijnen tegenover de Italiaanse weinig gevaar liepen. Maar toen riep Mata razzi, dat Frankrijk op het ogenblik zo'n 12 miljoen hec toliter Italiaanse wijn impor teert om de eigen kwaliteit te verbeteren. Kleys, daarop: „Zolang kinderen op de lage re school, als ze praten over wijnen (en dat komt steeds meer voor), alleen nog maar Bordeaux, Bourgogne en Champagne kunnen noemen, is er helemaal niets aan de hand". Apetrots De „spraak" lag toen al tus sen dessert en koffie. Er stonden toen enkele figuren op om dingen te verduidelij ken. Zo was er Haagland-di recteur P. Scholten, die zei „apetrots" te zijn; „Want we hebben al heel wat jaren ge zaaid, en het is heerlijk om zo te kunnen oogsten". En toen nam de directeur nog een een bonbon. Wat zeg ik!: hij nam nog een neut; omdat hij apetrots was. Toen iedereen nagenoeg aan het einde van z'n latijn was, werden de tien jonge, trotse Haaglanders, rij kelijk geprezen door de meer dan voldane aanwezigen. Daar waren ouders die naar hartelust in Rozenrust foto grafeerden, omdat ze de „droom van hun kinderen" wilden vastleggen, opdat „ook de familie het zou gelo ven". Lof was er ook van de culi nair hooggeschoolden, die zich min of meer beroepshal ve hadden verbaasd over de excellente presentatie. Wat hen aanging, had het sterren kunnen regenen. De Haag landers knepen de ogen dicht en wezen de eer terug naar Van Noort en maïtre Kro nen, die steeds de vinger aan de pols hadden gehouden. Maar er was een droom wer kelijkheid geworden. En daarna is de wens „Smakelijk eten" maar zwakjes uitgea- drukt. Net was „splendid"; „Slendide"; chiaro. Hele maal NA ONDERGAAN VAN ALTERNATIEVE STRAF: DEN HAAG .Vier maanden voorwaardelijke gevangenisstraf, 1000 gul den boete en twaalf maanden ontzegging van de rijbevoegdheid. Deze Straf werd gisteren in ho ger beroep bij het Ge rechtshof in Den Haag ge ëist tegen een 21-jarige Leidenaar wegens het veroorzaken van een bot sing waarbij vier doden vielen. De man heeft in middels al een alternatie ve straf ondergaan. Hij heeft 150 uur bij de trans portdienst van het Acade misch Ziekenhuis Leiden gewerkt, reden waarom de onvoorwaardelijk ge ëiste gevangenisstraf nu door de procureur-gene raal omgezet werd in een voorwaardelijke met een proeftijd van twee jaar. De Leidenaar, die voor het eerst van zijn leven met justi tie in aanraking kwam, ver oorzaakte de aanrijding op 21 november 1981 's nachts op de Herenweg in Noordwijk. Door een verkeerde inhaalmanoeu vre botste hij frontaal op een auto waarin twee echtparen en een baby, allemaal familie van elkaar, zaten. Drie personen waren op slag dood en de baby overleed op weg naar het zie kenhuis. Alleen de moeder van de baby overleefde de ramp. De Leidenaar en twee inzittenden van zijn auto raak ten zwaar gewond. Het ene been van de Leidenaar zelf is na het ongeluk drie centimeter korter dan het ander waardoor hij zijn werk als machinist niet meer kan doen. Op 23 december 1983 ging de man tegen de beslissing van de rechtbank, vier maanden ge vangenisstraf, in beroep. Het gerechtshof bepaalde, op ad vies van de reclassering, dat de Leidenaar 150 uur dienst verlenend werk moest gaan verrichten voordat er defini tief een beslissing over de straf zou worden genomen. De man heeft dat inderdaad gedaan tot 10 maart, zo bleek gisteren tij dens de behandeling van het hoger beroep. De Leidenaar heeft, omdat de tijd zo kort was, niet alleen op werkdagen, maar ook op zaterdagen naast zijn eigen werk voor het Aca demisch Ziekenhuis Leiden gewerkt, hij bracht onder meer het eten rond. De rap portage daarover is zeer posi tief: de Leidenaar wordt ge prezen als een plezierige colle ga die zich stipt aan de werk tijden heeft gehouden. In de normale werktijden is de Lei denaar actief geweest in het eigen verhuurbedrijfje dat hij na het ongeluk heeft opgezet. De man was al te verstaan ge geven dat deze alternatieve straf niet alles zou hoeven te zijn, maar dat daarnaast ook ontzegging van de rijbevoegd heid en een geldboete tot de mogelijkheden behoorde. De president van het gerechtshof stelde dat men maar met moeite akkoord was gegaan met de alternatieve straf. De procureeur-generaal eiste dan ook alsnog duizend gulden boete (zoveel had de Leide naar opzij weten te leggen), een jaar ontzegging van de rij bevoegdheid en de vier maan den voorwaardelijke gevange nisstraf. De advocaat van de Leidenaar, mr. W. Heskes pleitte ervoor de ontzegging van de rijbevoegdheid alleen in de weekeinden, te laten gel den. „Anders is dat de nekslag voor het bedrijfje, want mijn cliënt moet zelf veel huurma- chines en -aanhangwagen wegbrengen. Hij kan niet ie mand erbij in dienst nemen, want daarvoor zijn de sociale lasten te hoog". Uitspraak op 2 april. Nieuw comité gaat tuinen beoordelen ZOETERWOUDE Het Zoeterwoudse Comité Tuinbeoordeling zal voortaan de tuinen in de gemeente met elkaar gaan vergelij ken, nu de gemeentelijke commissie tuinbeoordeling bij wijze van bezuiniging is opgeheven. De mooiste tuinen komen in aan merking voor een prijs die in december wordt uitgereikt tijdens een feestelijke bijeenkomst in het gemeentehuis. De prijzen be staan uit fraaie bloembakken. Nieuw bij de tuinbeoordeling is de balkonversiering. Met het oog op soms prachtige balkons, ver sierd met hanggeraniums en bloemen, gaat het comité zich ook daar op richten. Het Zoeterwoudse bedrijfsleven ondersteunt het comité. Vredeskasteel Oud-Poelgeest OEGSTGEEST Het vor mingscentrum Oud-Poelgeest organiseert in de week van 26 maart tot en met 1 april een aantal vredesactiviteiten in Kasteel Oud Poelgeest, dat voor die gelegenheid tot „Vre deskasteel" is omgedoopt. Maandag 26 maart staat een lezing op het programma over de atoomtaak van de Valken- burgse Orions. Hans Janssen, lid van het Komitee tegen Atoomtaken Valkenburg heeft de presentatie. De lezing be gint om acht uur. Donderdag 29 maart is er een forumdiscussie over de besluit vorming rond de plaatsing van kruisraketten. Aan dit forum wordt deelgenomen door M. Stelling (Lid van het Vredes- en Veiligheidsberaad Krijgs macht), J. Schotel (lid VVD- defensiecommissie) en R. Bec kers (lid PPR-tweede kamer fractie). De forumdiscussie be- •gint om acht uur. Zaterdag 31 maart is er van tien tot vijf uur een werkdag over vredesonderwijs en vre- desopvoeding, in het kader van de actieweek tegen kruis raketten. R. Aspeslagh van Vredesopbouw Utrecht ver zorgt de inleiding. Verder wordt ingegaan op acties van leerlingen tegen kernwapens. Gedurende de gehele week is de tentoonstelling De Bunker buit van Onkruit te bezichti gen. Het betreft onder meer documenten die leden van On kruit meegenomen hebben uit bunkers bij Katwijk en Noord- wijk. Men kan dagelijks van tien tot viif uur en van acht tot tien uur s avonds terecht, op zondag van twee tot vijf uur. Entree en deelname aan de ac tiviteiten is gratis. Voor de vredesonderwijsdag kan men zich tot 27 maart opgegeven. Inlichtingen: Hans Janssen, tel 071-174224. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS,MUZIEK THEATER, RECREATIE,EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA CDA-Zoeterwoude verjongt zich ZOETERWOUDE Het Christen Democratisch Appèl, afdeling Zoeterwoude, gaat de partij nadrukkelijker toegankelijk maken voor de jeugd. Dat kwam naar voren tijdens de onlangs gehou den algemene vergadering. De verjonging kreeg al direct gestal te bij het debuut van drie bestuursleden, te weten de heren Th. van Leeuwen, Geerweg, G. van der Hulst, Willem Alexander- straat en A. Monster, Weipoortseweg. Van de elf bestuursleden zijn er momenteel vier jonger dan 30 jaar. De komende tijd wil len de christen democraten de aantrekkelijkheid van de partij voor de jeugd nog proberen te vergroten. Dat zal onder meer gebeuren door informatieverstrekking aan de kiezers. Definitieve regeling voor vrouwenstudies blijft uit LEIDEN Een commissie ad hoe zal verder inhoud geven aan de vrouwenstudies binnen de faculteit sociale weten schappen. De commissie gaat een profielschets maken van de twee aan te trekken hoogle raren en zal onderwijs- en on derzoeksplannen opstellen. Dit heeft de faculteitsraad sociale wetenschappen gisteren beslo ten. De verwachte definitieve re geling van de problematiek rond vrouwenstudies is met dit besluit eigenlijk niet gekomen. Vast ligt alleen dat het onder wijs en onderzoek zich moet centreren rond de twee the ma's „vrouwen en ontwikke ling" en „vrouwen en politie ke macht". Het onderzoek wordt centraal geregeld door de faculteit. Het onderwijs kan gedeeltelijk worden gedaan op verantwoordelijkheid van de afzonderlijke subfaculteiten. Er moet een buitengewoon hoogleraar en een bijzonder hoogleraar worden aangesteld. Voor het verkrijgen van geld voor de laatste gaat de facul teit aankloppen bij het Leids Universitaire Fonds. Beide zullen part-time werken. In totaal hebben faculteits- en universiteitsbestuur gezamen lijk een miljoen gulden over voor wat men noemt het „ex periment" met vrouwenstu dies. Over vier jaar zal uit de toestroom van nieuwe studen ten en vooral uit de onder zoeksresultaten van vrouwen studies moeten blijken of zij bestaansrecht heeft. In de gis teren ingestelde commissie ad hoe zit ook een vertegenwoor digster van het „universitair vrouwenstudies overleg". In dit overleg zijn veel vrouwen verenigd die in november 1982 het faculteitsbureau sociale wetenschappen lange tijd bezet hielden. Dit uit protest tegen de plannen van de faculteit om geen geld beschikbaar meer te stellen voor de weten schappelijke activiteiten op vrouwengebied.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 5