fH EeicUc (Sowuvnt Europese top dreigt weer Ie mislukken CDA-top ongelukkig met actie in partij tegen kruisraketten Véél nieuwe modellen Ciske BON: Zesde ontsnapte kangehouden loopvolle resultaten lehandeling kankers net eigen beenmerg PREMIER LUBBERS WEINIG OPTIMISTISCH BEVERWIJK BERKEL(ZH) Meubelfabriek Oisterwijk mT CckLc Gouacmt Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel.071-122244. Giro 103003 Bank:Amro-bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J.J.Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties: (excl.5% BTW) f 0,59 per mm, kleintjes f 0,41 per mm. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f 21.02 (uitsl.aut.betaling),kwartaal f 63,07, jaar f 240,46. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. maart 1984,75e jaargang no. 22840 HET WEER Droog weer en enkele wolken velden. Minimumtemperatuur om het vriespunt. Middagtem- pratuur rond 10 graden, maar in het Waddengebied enkele graden lager. Matige zuidoos ten wind, kracht 4. Na woens dag: half- tot zwaar bewolkt, vooral in het weekeinde kans Losse nummers f 1,00. DEN HAAG De Haagse politie heeft gisteravond in een woning in de Haagse Schilderswijk een van de vijftien zondag [lit het Huis van Bewaring in Schevenin- !en ontsnapte gedetineerden aangehou- en. De aanhouding volgde op een ano- ieme tip. De aangehouden man is de 27-jarige J.H.S. uit Elsloo (Drenthe). De politie heeft de indruk dat de man al kort na zijn ontsnapping naar de woning is toe- Begaan. De man die hem daar onderdak herschafte, de 25-jarige R.M.H., is even- pens door de politie aangehouden. Pag. 13: Schrikbarende spanningen on- Jer gevangenispersoneel. „Ciske de Rat" mag niet in praatshow Sonja UTRECHT Danny de Munk, de 14-jari- ge hoofdrolspeler in de nieuwe Neder landse speelfilm „Ciske de Rat", mag van avond niet als gast optreden in het tv-pro- gramma „Sonja op dinsdag". De arbeidsin spectie heeft de Vara terecht een onthef fing geweigerd van de wetsbepalingen op de kinderarbeid, al was het alleen maar omdat de uitzending van het betreffende programma laat op de avond (van 22.15 tot 23.15 uur) is „met als gevolg dat Danny pas ver na middernacht thuiskomt". Dit heeft de president van de rechtbank in Utrecht, mr. C. L. baron van Harinxma thoe Slooten, bepaald in het kort geding dat de ouders van de jongen tegen de ar beidsinspectie in Utrecht hadden aange spannen. FNV proclameert: kwartier plat tegen raketten AMSTERDAM De Federatie- raad van de FNV heeft gisteren be sloten om voorbereidingen te tref fen voor een werkonderbreking in heel Nederland van een kwartier als een demonstratie tegen even tuele plaatsing van kernraketten in ons land. Onder het motto: „Het is vijf voor twaalf" zal op 10 mei van kwart voor twaalf tot twaalf uur in ons land alle bedrijvigheid stilval len. De demonstratie is een onder deel van een actieweek van het co mité „Kruisraketten neen". Zwitsers tegen bouwplannen van Freddy Heineken CHUR Plannen van bierbrouwer Freddy Heine ken om zijn architectonisch belangrijke villa in het Zwitserse St. Moritz af te breken zijn gestuit op forse protesten van de plaatselijke bevolking. Heineken wil zijn villa Böhler, in 1918 gebouwd door de Duitse architect Tessenow, vervangen door een volledig nieuw complex van dertien kamers. De kosten van de nieuwe villa worden geraamd op circa zes miljoen gulden. Terwijl Heineken de villa omschrijft als een „gele bunker" en een „walgelijk monster", noemen architecten het een uniek bouwwerk van internatio naal belang en de enige schepping van Tessenow in Zwitserland. De gemeenteraad van St. Moritz zal zich begin april over Heinekens verzoek voor een bouwverginning buigen. Rond die tijd heeft ook een stemming over herziening van de bouwschriften plaats. Als die worden aangenomen, kan de villa niet worden afgebroken. De villa van Heineken Rechter houdt benoeming Wibo van de Linde bij AVRO tegen De bejaarde mevrouw zaam reed. Sloman, die wel goed, maar te lang- Een leven lang veilig maar te langzaam gereden LONDEN De 91-jarige Britse mevrouw Sloman werd gisteren door een rechter in Arundel in het zuid-Engelse graafschap Sussex gelukgewenst met 70 jaar autorijden zonder ongelukken. Maar vervolgens kreeg zij toch een voorlopig rijverbod opgelegd, omdat ze te langzaam gere den had. De oude mevrouw had in haar autootje het verkeer zo ge hinderd, dat ze door twee agenten was aangehouden. Haar verontschuldiging was geweest dat ze niet had geweten waar ze was. TRECHT Artsen van het Academisch Ziekenhuis in trecht (AZU) boeken hoopvolle resultaten bij proefnemingen iet een nieuwe vorm van beenmergtransplantatie als behande- ng van lymfeklierkanker, acute leukemie en testiskanker. Het aat om de transplantatie van het eigen beenmerg van de pa- ënt, dat tijdelijk wordt ingevroren terwijl een intensieve be- andeling met medicijnen de kanker terugdringt. Dat heeft de iternist dr. G.C. de Gast vandaag gezegd bij zijn benoeming als uitengewoon hoogleraar in de immunohaematologie aan de ijksuniversiteit Utrecht. a het AZU zijn bij 25 kankerpatiënten zogenoemde autologe eenmergtransplantaties verricht. Bij de 13 patiënten die de ansplanatie ondergingen in een vroeg stadium van de ziekte, oeg de behandeling goed aan. Elf van hen zijn nog vrij van anker, drie patiënten zijn dat al twee jaar. „Bij deze kwaadaar- ige kankers is dit een hoopvol resultaat", aldus dr. De Gast. 'rie patiënten die in het eindstadium van hun ziekte waren en ie een slechte lichamelijke conditie hadden, overleden als ge- olg van de behandeling. Bij anderen kwam de kanker na enke maanden weer terug. (Van onze correspondent Aad Jongbloed) BRUSSEL „Van een compromisbereidheid be speur ik nog niets", aldus schetste de Nederlandse minister-president Ruud Lubbers gisteravond laat de tussenstand van de tweedaagse Top van EG-regeringsleiders, die gisteren in Brussel begon. Hoewel Lubbers nog niet zo ver wilde gaan door te ver onderstellen dat ook deze Top vandaag op een misluk king afstevent, had hij er een hard hoofd dat er resultaten zullen worden bereikt op de drie volgende punten: Het al jaren slepende pro bleem van de Britse terugbe taling; Een oplossing voor het zui- velprobleem, vooral vanwe ge een Ierse eis; Uitbreiding van de eigen middelen van de Gemeen schap. Wat betreft het Britse pro bleem hield de Britse pre mier, mevrouw Thatcher, opnieuw vast aan haar eis dat aan Groot-Brittannië een bedrag terugbetaald moet worden van 3,8 miljard gul den. Zij wil dat dit probleem structureel geregeld wordt alvorens mee te werken aan oplossingen voor andere pro blemen. De andere negen van de tien EG-regeringslei- ders, die onder leiding van president Mitterrand bijeen zijn, toonden gisteren enige bereidheid om bedragen, va riërend per land van 1,8 mil jard tot 2,25 miljard gulden, aan Groot-Brittannië terug te betalen, maar die bereidheid werd door de Britse premier als onvoldoende terzijde ge schoven. „Van de Europese Raden die ik tot dusver heb meegemaakt", aldus Lub bers, „kan ik in ieder geval zeggen dat mevrouw That cher consistent is in haar stellingname. Zij heeft zelf geen voorstellen gedaan, die tot een oplossing kunnen lei den". Ten aanzien van de beper kingen van de zuivel, waaro ver de Landbouwministers vorige week een voorlopig akkoord bereikten, blijft de Ierse eis een heet hangijzer. De Ierse premier Fitzgerald eist voor zijn land, dat jaren in produktie achtergebleven is, een groei van in totaal 33 procent ten opzichte van de produktie van 1983 voor een periode van in totaal vijf jaar. „Er is flinke financiële ruimte geschapen voor pro blemen met Italië, Luxem burg en Griekenland", aldus Lubbers, maar die is bij lan ge na niet voldoende voor de Ieren. De Ierse eisen zijn dus onmogelijk te realiseren". De uitbreiding van de eigen middelen van de Gemeen schap, die volgens het huidi ge systeem bestaan uit af dracht van alle invoerheffin gen en maximaal een pro cent van de BTW, zou min stens moeten gaan in de rich ting van een verhoging tot 1,4 procent van die BTW. Al leen de Bondsrepubliek, Groot-Brittannië en Neder land waren daartoe bereid. Een onderonsje tussen de twee hoofdpersonen op de Brusselse conferentie, de Brit se premier Thatcher en de Franse president Mitterrand, tijdens het maken van de offi ciële staatsiefoto. meerderheid tegen EG LONDEN De Britten en de Denen zijn in meerderheid tegen het lid maatschap van hun land van de Europese Gemeenschap, zo blijkt uit een opinie-on derzoek dat gis teren is gepu bliceerd in de Britse krant The Guardian. In Groot-Brit tannië is 55 procent voor stander van het verlaten van de Europese Ge meenschap, ter wijl 51 procent van de Denen de EG liever kwijt dan rijk is. De Fransen en de Duitsers zijn de Europe se Gemeen schap veruit het gunstigste gezind. In bei de landen ver klaarde 87 pro cent zich voor stander van het lidmaatschap. Cijfers voor Nederland wa ren niet be schikbaar. Moeder redt dochter uit vuurzee (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het dage lijks bestuur van het CDA is verre van gelukkig met (ADVERTENTIE) In onze toonzalen vindt u steeds nieuwe modellen en voor nieuwe prijzen. Kom eiken kijken in Parallelweg 100. Meubelboulevard, tel. 02510-26923, (koopavond donderdag). Noordeindseweg 116, tel. 01891-4670, (koopavond vrijdag). Toonaangevend in eiken. de oprichting van het „Comité CDA'ers tegen plaatsing kruisraketten". De tegenstanders van plaatsing in de CDA-ka- merfractie zien het initia tief van het comité echter als een steun in de rug. Het comité, opgericht door twintig vooraan staande christen-democra ten, wil de CDA-fractie in de Tweede Kamer oproe pen tot verzet tegen de stationering van kruisra ketten in Woensdrecht. In een reactie daarop zei par tijvoorzitter Bukman gisteren, dat het dagelijks bestuur de zorg van het comité deelt, maar desondanks vraagtekens zet bij de noodzaak en wense lijkheid van het initiatief. „De discussie over de raketten moet geen zaak zijn van een specifieke groepering binnen het CDA, maar van de hele partij", aldus Bukman. Volgens de voorzitter geldt voor het CDA nog altijd on verkort het verkiezingspro gramma, waarin een aantal criteria staat genoemd voor de beoordeling van de vraag of de raketten er al dan niet moeten komen. „Aan de hand van die toetsstenen zal de CDA-fractie in de Tweede Kamer een be slissing dienen te nemen", zo zei Bukman. Hij wees er voorts op dat nu niet het par lement maar het Kabinet aan zet is. „Het wachten is op een besluit van die kant. Daarna komt de Kamer pas aan de beurt, want die heeft immers het laatste woord. Ik ga er trouwens van uit dat het Kabi net een besluit neemt dat kan rekenen op een kamermeer derheid". Pag. 9: „Afwijzing raketten niet alleen zaak van loyalis-. ten" ADVERTENTIE 16 t/m 25 maart geopend van 10-17 en 19-22 uur zaterdag en zondag van 10-17 uur toegangsprijs f 12,50 per persoon, kinderen tot 12 jaar en PAS 65 f 7.- amsterdam rai n-toegang-biljetten bij NS-stations Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, num mer 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Ciske de Rat mag vanavond niet te gast zijn bij Sonja. Ten eerste niet, omdat het dan allang bedtijd is voor film heeft gewerkt, dat er dringend aan een soort arbeidstijdverkorting moet worden gedaan. Een en ander is besloten door de arbeidsinspectie, die ook nog „stervorming" vreest. Het kereltje mag dus beslist niet de filmster worden, die hij inmiddels al is. Dit alles heeft natuurlijk weer een averechts effect: er wordt méér over de film gesproken en geschreven dan de bedoeling was. Kijk maar in de Leidse Courant. t De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 1