Bom onder Ahoy' AJAXLAATHET TOTAAL AFWETEN teicUeSow-a/nt „Veld was ons te hobbelig" FREEK TANIS DICHT BU VERRASSING Nederlands basketbalteam naar Alphen aan den Rijn tennistoernooi ti Rotterdam ook in LEIDEN Freek Tanis zorgde tijdens de Nationale Jeugd kampioenschappen t/m 16 jaar bijna.voor een verrassing. De speler van tennisvereniging Merenwijk moest in de eerste ronde aantreden tegen Hendrik Jan Davids, die een oplei ding volgt aan het Tennis Trainings Instituut van de KNLTB. Nadat Tanis de eerste set met 6-2 in zijn voordeel had beslist, veroverde de Leidenaar in de tiebreak van de tweede reeks drie matchpoints. Evenzovele malen haperde evenwel zijn forehand volley. De tiebreak ging vervolgens met 11-9 verloren, waarna ook de derde set bij Davids inge leverd moest worden: 2-6. Ook Michael van der Berg kwam niet verder dan de eerste ronde. Daarin ontmoette de Koudekerker de winnaar van het Jariho Masters, Edwin Vissers. Deze sterke Noordbra bander zette Van der Berg simpel met 6-0, 6-2 aan de kant. De derde vertegenwoordiger van het district Leiden, Jan Siemerink, die op grond van zijn vierde plaats bij de jongens t/m 14 jaar aan dit Indoorkampioenschap mocht deelnemen, speelde een verdienstelijke toernooi. Tegen Hagenaar Ruud van der Plank kon Siemerink het vanzelfsprekend niet bol werken, hoewel de Rijnsburger in de tweede set een 4-1 voorsprong wist te bewerkstelligen: 2-6, 4-6. De enige vrouwelijke „Leidse" deelneemster, Margot van Overloop, kan qua spelniveau op een goed toernooi terug zien. De Munnik-speelster won in de eerste ronde overtui gend van Sandy Wenderholt: 6-4, 6-1. Tegen Pascal Druyts speelde Van Overloop een goede wedstrijd hoewel de uitslag (1-6, 1-6) anders doet vermoeden. ROTTERDAM Stefan Ed berg, de 18-jarige Zweed, die tijdens het internationale tennistoernooi van Rotter dam verrassend tot de halve finales reikte en Ivan Lendl aan de rand van de afgrond bracht in de halve finales, heeft indruk gemaakt op Jimmy Connors. De 31-jarige Amerikaan ziet in Edberg een uitstekende sparringpart- Edberg spart met Connors ner in de voorbereiding op het toernooi om de Wimble- donkampioenschappen, dat van 25 juni tot en met 8 juli wordt gehouden. Connors nodigde Edberg in Rotterdam uit de week voor Wimbledon op grasbanen met hem te oe fenen. Edberg, die uitgroeide tot de revelatie van het toernooi, heeft daarmee ook bij zijn collega 's erkenning afge dwongen. De Zweed, die Ahoy' als 83e op de wereld ranglijst binnenkwam op een wild card, verraste vriend en vijand door in een steeds be tere vorm achtereenvolgens af te rekenen met erkende töppers als Kriek en Telt- scher, maar hij stuitte ten slotte op Lendl. Het toernooi in Rotterdam heeft opnieuw een record aantal toeschouwers getrok ken. Er kwamen in totaal on geveer 58.000 bezoekers, 2.000 meer dan vorig jaar. MAANDAG 19 MAART 1984 ALPHEN AAN DEN RIJN Het Nederlands heren basketbal team speelt op 7 mei een oefenwedstrijd in de Alphense Riin- streekhal. Als tegenstander fungeert The University of Michi gan. Het door het Alphense BVO georganiseerde oefenduel is één van de vier duels die het keurkorps van bondscoach Vladimir Keger tegen het sterke universiteitsteam speelt. De overige wed strijden worden afgewerkt in Haarlem (5 mei), Rotterdam (6 mei) en Den Bosch (8 mei). Voor Nederland gelden de oefenpar tijen als voorbereiding op het pré-Olympisch toernooi dat 15 mei in Frankrijk van start gaat. Overigens zal er al eerder topbasketbal te zien zijn in Alphen. Op 20 april oefent de nationale jeugdploeg tot 17 jaar tegen een jeugdéquipe van BVO, die grotendeels bestaat uit spelers van het kadettenteam dat vorig jaar landskajnpioen werd. [STERDAM Ajax heeft in het treffen mei Haarlem laten afweten. Slechts ;k Schoenaker, die zijn drie- iderdste wedstrijd speelde de Amsterdamse formatie, Ophof en Sonny Silooy, jiden de toets der kritiek irstaan. De rest was, zoals uiterst teleurgesteld trainer de Mos het verwoordde: et gezien". Ajax was dan ook jal kansloos tegen een ener- Haarlem dat het spelletje •rst koel en gedisciplineerd elde: 0-3. Haarlem, dat in de laatste vijf seizoe nen slechts tweemaal in Amsterdam een gelijkspel behaalde en drie zware nederlagen incasseerde, startte agres sief. Een agressiviteit die reeds bin nen vijf minuten werd gehonoreerd met een schitterend doelpunt van de absolute uitblinker in dit duel, Wim Balm. Een vrije trap, na een overtre ding van Boeve, werd door hem op fraaie wijze verzilverd: 0-1. Een ge weldige stimulans voor de ploeg van trainer Van Doorneveld. En een tik voor het gehandicapte Ajax, waarin Rijkaard, Olsen, Koeman en Mole naar ontbraken. De ploeg is die niet meer te boven gekomen. Ajax miste de dirigent en tevens ontbrak alle in spiratie, waardoor geen enkel initia tief werd genomen. Tot vervelens toe werd breed gespeeld, waardoor de Haarlemse verdediging waarin Piet Huyg en Vetkaik een hoofdrol ver vulden, steeds in staat werd gesteld orde te scheppen. Ajax drong wel aan, maar gevaarlijk werd de ploeg geen moment. Tweemaal moest Ed ward Metgod in de eerste helft ge vaarlijk werk opknappen: eerst bij een keiharde inzet van Schoenaker, vervolgens bij een kopbal van Bos man. De weifelende Galjé moest bij Ajax veel meer in actie komen, waar bij hij dikwijls het geluk aan zijn zij de had. In de 32e minuut echter moest hij opnieuw zwichten op een magnifieke kopbal van Balm: 0-2. Ajax nam in de tweede helft grote ri sico's door de verdediging te ver waarlozen. Haarlem kreeg door te genstoten kansen om de voorsprong te vergroten, maar faalde voortdu rend. De één-tegen-één speelwijze le verde de Ajacieden echter óók geen succes op, omdat alle durf ontbrak en er praktisch nimmer een schot uit voortvloeide. Gasselich werd vervan gen door de A-junior De Meijer en Haatrecht door Mölby, maar ook deze ingrepen sorteerden geen effect. Haarlem was superieur door instel ling, spelopvatting en vechtlust. Zelfs een strafschop kon Van Basten niet benutten. Ajax liet volledig de moed zakken op een beter resultaat toen Verschoor in de 84e de stand op 0-3 bracht. Ajax - Haarlem 0-3 (0-2): 5. Balm 0-1, 32. Balm 0-2, 84. Verschoor 0-3. Scheidsrechter: Blankenstein. Toeschouwers: 10.000. Gele kaart: Leysner (Haarlem) Ajax: Galjé; Silooy, Boeve, Haatrecht (Möl by), Van 't Schip; Ophof, Vanenburg, Schoe naker; Van Basten, Bosman, Gasselich (De Meijer). Haarlem; Metgod; Masefield, Huyg, Ver schoor, Leysner, Niiholt, Verkaik, Kleton (Van der Kuijl); Böckling (Van der Waart), Keur, Balm. DEVENTER Penning meester Gerrit Nijenhuis en trainer Henk Wullems van Go Ahead Eagles wa ren gistermiddag in De venter de grote winnaar na het gelijke spel (1-1) te gen Feyenoord. Nijenhuis kon de recette van de 18.500 toeschouwers (ruim 170.000 gulden) op de bankrekening laten bij schrijven en trainer Henk Wullems hield aan de ere divisietopper één punt over. Het publiek was ook content, want Go Ahead Eagles - Feyenoord werd na de eerste helft, een aantrekkelijk duel. Trainer Thijs Libregts van Feyenoord, die door het veld spel van zijn ploeg recht op de overwinning had, toonde zich na afloop toch niet teleurge steld „Feyenoord was sterker, maar we hadden het nadeel dat het veld erg hobbelig was. De voorsprong van 1-0 hield te veel risico voor mijn ploeg in. Het verbaasde mij dan ook niet dat Go Ahead Eagles en kele minuten later de gelijk maker scoorde". Henk Wullems toonde zich na afloop van de eredivisietopper erg verheugd. „Elf punten uit zeven wedstrijden is voor ons een geweldige opsteker. Go Ahead Eagles loert op Euro pees voetbal en we hebben dat nu in eigen hand. We moeten nog tegen Ajax en PSV. Het belooft een spannend slot van de competitie te worden". Feyenoord was in Deventer de betere ploeg, maar miste op de beslissende momenten een af- werker in de voorhoede. Gul- lit, Hoekstra en Houtman ver loren hun individuele duels te gen doelman Jan Jongbloed, die in topvorm stak. Ook laat ste man Back van de Eagles was de Feyenoorders steeds de baas. De Rotterdamse ploeg, die in Duut en Cruijff de ge vaarlijkste spelers had, kon te gen de Eagles, gedreven door enthousiasme en inzet, geen vuist maken. Tot aan de rust kon de Deventer club Feye noord op afstand houden, maar in de eerste twintig mi nuten van de tweede helft hield Feyenoord de formatie van trainer Henk Wullems in zijn greep. In de vijfde minuut van de tweede helft miste Wijnstekers uit een vrije trap van Gullit en even later brachten Cruijff, Duut en Houtman Jongbloed in gevaar. De doelman hield het hoofd koel, maar moest in de 21e mi nuut toch buigen voor het Rot terdamse geweld. Een listig overstapje van Cruijff zette de defensie van de Eagles op het verkeerde been. Brard, in de slotfase vervangen door Jeliaz- kov, tikte de bal beheerst langs Jongbloed (0-1). De vreugde over deze voor sprong duurde niet lang. Acht minuten later plaatste de hard werkende Small de bal naar Voskamp, die laag voorzette. Veldmate kon de bal nog net met zijn borst langs doelman Hiele werken en zorgde met deze simpele actie voor de ge lijkmaker (1-). GA Eagles - Feyenoord 1-1 (0-0): 66-. Brard 0-1. 74. Veldmate 1-1. Scheids rechter: Geurds. Toeschouwers 18.500. GA Eagles: Jongbloed; Back, Schrij ver, Oude Wesselink. Witbaard", Veldmate, Voskamp, Woudsma; Bos man, Small, Boerebach. Feyenoord: Hiele, Troost, Van de Korput, Nielsen, Wijnstekers; Hoek stra, Cruijff, Duut; Gullit, Houtmalt, Brard (Jeliazkov). TTERDAM Het proftennistoernooi van -tterdam staat niet onder een goed gestern- Nadat het er vantevoren allemaal zo roos- urig had uitgezien met een zo aantrekke- e deelnemersveld leverde een groot aantal 8 tijen van juist die coryfeeën vaak een te- nrstellend spelverloop op. De finale, tussen ll vedetten Ivan Lendl en Jimmy Connors est daarom eigenlijk veel goed maken. atjr daar werd een grote p doorheen gezet. Op het aient dat Lendl leidde met ei^n 1-0 verlieten beide ten- de baan, waarna de d toeschouwers tot hun azing werd verzocht het latpaleis vanwege een bom- iing zo spoedig mogelijk te lauimen. Binnen zeven mi- was al het publiek bui waarbij overigens een al notabelen (minister Ru- staatssecretaris Van der o ien, burgemeester Peper) ig naar de cocktailbar van ander gebouw van het d y'-complex werd geleid, in r met hapjes en drankjes tijd kon worden gedood, der fortuinlijke aanwezi- konden buiten het sport- is vaststellen dat Connors eega het gewoel ont- chüe, in een privé auto tpte etj naar zijn hotel ver- later gevolgd door I veilig it het sein „alles veilig" gegeven en de toeschou- de hal weer hadden be kwam al spoedig de bedeling dat de afgebroken ^e.geen vervolg zou krij- De toernooidirectie had in klein uur tussen ontrui- en heropening van het leis ettelijke telefoon- [epleegd. Waaronder ui- met Connors en Lendl, e de eerste volgens zeg- ■eifelde over terugkeren baan en zelfs niet geheel ;en was om de eind- eventueel vanavond it te zetten. Maar Lendl {erde pertinent om naar y' terug te keren. De Tsje- lowaak verklaarde tegen- jde toernooidirectie dat hij |||en soortgelijk incident on- ||s in zijn hotel in Sydney Ir geen beding nog verder e spelen. Bovendien deel- endl mee, dat hij vanoch- in New York al verplich- n had waar hij niet on- t kon. p beider besluit om niet te keren hun reis naar York van invloed is ge- t wilde niemand bevesti- eIEen feit was, dat er giste- la 'anaf Zestienhoven óm ui- k om vijf uur een speciale 1 it was gepland naar Lon- waar vandaan om zeven ;en Concorde het tweetal ie uur naar New York rengen. De toernooidirec- >n op het moment dat het :_Tpl op weg was naar Zes- oven slechts aankondigen de finale dubbelspel aiüzou worden afgewerkt. de mensen, die 35 gulden en betaald voor twee fi- w lartijen, een slechte zaak. leer daar Ahoy' wel pu- elijk liet weten dat de j jes geldig zouden blijven een eventueel hernieuwd den, maar wijselijk ach- lèI ige liet mee te delen dat 8 ubliek het entreegeld aan assa kon terughalen. Er nen dan ook slechts twee nen bij de loketten om .geld terug te eisen, onder u" én aanwezige die trachtte jratis invitatie nog te gel maken.... gste instantie daarvoor had de toer- irectie ook contact gehad Marshall Happer van de nn >te instantie in de tennis- itt ld, de tennisraad. Die had jts aard, dat in gemeen- o-i'pelijk overleg tussen alle 3n| kkenen zou worden ge nu F alsnog een eventuele r j n te vinden om het afge- anien duel alsnog (uit) te spe- hti Half april zou daarover pit's een vergadering in i0t<'e Carlo uitsluitsel kun- ■t gorden verkregen. Maar jl i ihs dat het vijftiende duel Do A Lendl en Connors, >%vi van Connors er overigens liefst elf zegevierend had digd, ooit nog wordt ge- £e' Terwijl vele honderden naar buiten gestuurde toeschouwers zich in het milde lentezonnetje verpozen en bij aangezette autoradio's de laatste berichten trachten op te vangen (foto rechtsonder) wordt het sportpaleis Ahoy binnenstebuiten gekeerd waarbij ook de vuilnisbakken niet over het hoofd worden gezien (foto rechts). Direct na de oproep via de geluidsinstallatie om de sporthal te verlaten verschijnt er een tekst op het scorebord die deze mededeling ondersteunt (foto boven). Wojtek Fibak wenkt nadat het sein „veilig" is gegeven op de parkeerplaats naar zijn partner Kevin Curren om de finale dubbelspel te gaan spelen (foto links). speeld moet zeer klein worden geacht. Een aantal jaren gele den werd wegens regenval de finale van het toernooi in Monte Carlo niet gespeeld, waarna er eindeloze bespre kingen volgden om een rege ling te treffen, maar dat duel (tussen Connors en Vilas) werd nimmer gespeeld en het prijzengeld werd uiteindelijk verdeeld. Wat er met het prijzengeld in Rotterdam, ongeveer 150.000 gulden voor de winnaar en de helft voor de verliezende fina list, gebeurt is nog onduidelijk. Voorlopig blijft dat niet onaan zienlijke sommetje op een Rot terdamse bank staan tot er een regeling is getroffen. De hoog te van het prijzengeld en de op het spel staande punten voor zowel het grand prix-klasse- ment als de wereldranglijst houden de hoop bij de toer- nooiorganisatie levend. Maar uiteindelijk zal er wel een compromis worden gevonden, dat ligt in de sfeer van een de ling van geld en punten. Dan zijn beide spelers in elk geval tevreden. Pikant feitje was dat Lendl bij de organisatie in Ahoy' eind vorige week al wel een voorschot had losgekregen en dat zijn ouders gisteren met een in Nederland gekocht duur automobiel zijn afgereisd. Zeer de vraag Of bij de sponsors van het toernooi ook sprake is van te vredenheid lijkt zeer de vraag. Vooral de ABN als hoofdgeld schieter, die voor de tweede achtereenvolgende keer het toernooi in Rotterdam interna tionaal in opspraak ziet ge bracht na de trammelant rond het startgeld van Vilas van vo rig jaar, lijkt in een moeilijk parket te zitten. Het toernooi, dat voor een zeer groot deel een veredeld personeelsfeestje is van de bank waar talrijke relaties en personeelsleden een weekje sportief vertier vinden, lijkt na het incident van giste ren die functie wel voor een groot deel te hebben verloren. Ook de hoge bankfunctiona- rissen moesten gisteren in al lerijl hun comfortabele loges verlaten en een aantal van hen moest noodgedwongen hun toevlucht zoeken op de parkeerplaats, waar overigens dure, dikke automobielen een redelijk onderkomen boden gedurende een uurtje. Maar dit soort avonturen heeft de spon sor natuurlijk niet voor ogen als die zijn relaties een dagje tennis aanbiedt, zodat het bij zonder twijfelachtig is of de al elf jaar durende sponsoring zal worden verlengd. In de wandelgangen van Ahoy' kon vorige week al worden vernomen, dat de toernooiorganisatie enige twij fels had over verlenging van de overeenkomst met de bank en dat er al voorzichtig werd gedacht aan de mogelijkheid om voor volgend jaar meer kleine sponsors te interesse ren. De woordvoerder van de bank liet, zoals trouwens elk jaar gebeurt, weten dat pas over enige tijd een standpunt inzake voortzetting van de fi nanciële steun zal worden in genomen. Weinig positief En dat standpunt lijkt weinig positief te worden voor Ahoy', want het dreigement van de bommelder leek juist tegen de bank, zijn leiding en clientele gericht. Een woordvoerder van de Rotterdamse politie verklaarde, dat degene die op belde het kennelijk niet had gemunt op de spelers. Voor het overige wenste politie noch Ahoy' mededelingen te doen over de aard of inhoud van de twee telefoontjes die waren binnengekomen van een zich „anti-kapitalistisclie bewe ging,, noemende instantie. Het eerste was kort vóór één uur binnengekomen en op een op name-apparaat geregistreerd en het tweede kwam vijf mi nuten later, waarbij slechts werd meegedeeld dat er in de buurt van de speelbaan een bom was neergelegd, die om twee uur zou ontploffen. De reden van de actie werd niet meegedeeld. De toonzetting van beide tele foontjes, die door een Engels sprekende man werden ge pleegd, werd door de politie en de ABN-veiligheidsdienst (die de hele week in Ahoy' aanwe zig was om.de gasten en hoge functionarissen van de bank te beschermen) dermate serieus genomen dat tot ontruiming werd besloten. Hetgeen de eer ste keer in de geschiedenis van het Rotterdamse sportpaleis, dat overigens in de loop der ja ren tientallen telefonische dreigementen binnenkreeg, maar daar nooit zó ingrijpend op heeft gereageerd, was dat dit gebeurde. Ook de vraag Hoe de tennissers in het ver volg op „Rotterdam" reageren is óók zeer de vraag. Dat de Maasstad, die kort na het ont vouwen van zijn olympische plannen al met een mogelijk terroristische actie werd ge confronteerd, er bij de spelers populairder op is geworden is niet waarschijnlijk. Hoe het verder moet met ook bijvoor beeld de uitzendrechten zal ook nog moeten worden uitge- puzzeld. De AVRO moest de uitzending gisteren uiteraard afbreken, maar heeft er wel voor betaald. Ahoy' zal dus mogelijk nog een claim uit die hoek kunnen verwachten. Het projectiel, waarvoor tele fonisch was gewaarschuwd mag dan gisteren niet zijn ge vonden, door alle verwikke lingen ligt er wel een anders- soortige bom onder het tennis toernooi in Ahoy'. De toe komst zal uitwijzen of die wel ontploft en het voortbestaan van het evenement in de weg FRANK WERKMAN Uitslagen: enkelspel halve finales: Lendl (Tsj) - Stefan Edberg (Zwe) 6-3, 2-6, 7-6 (7-4), Connors (Vst) - Jar- ryd (Zwe) 6-4, 6-4, finale Connors - Lendl 0-6, 0-1 afgebroken. Dubbel spel halve finales: Kevin Curren- /Wojtek Fibak (Zaf/Pol) - Pavel Slo- zil/Tomas Smid (Tsj) 6-1, 1-6, 7-6 (7-4), Fritz Bühning/Ferdui Taygan (Vst) - Mark Edmondson/Sherwood Stewart (Aus/Vst) 6-2, 7-6 (7-4), fina le Fibak/Curren - Bühning/Taygan (Vst) 6-4, 6-4. Libregts van Feyenoord:

Leidse Courant | 1984 | | pagina 9