Rijnsburg wil snel werken aan herstel Dubbele Buurt Zegge schrijve. Bollenstreek in de toekomst bloemenstreek Conflict over treintje in Katwijkse duinen blijft onopgelost DOORTREKKEN MAURITSSINGEL ïmancipatiebeleid in katwijk bekritiseerd kentekenonderzoek ti Zoeterwoude-dorp Bluseenheid Lageland jubileert Leiderdorp houdt vuilophaaldienst in eigen hand TOCH HAALBAAR r-1 mT fieldac 2ouui/nt Qeid&iQowumt VRIJDAG 16 MAART 1984 PAGINA 7 NOORD WIJKER- HOUT Het ziet er naar uit dat in de toekomst het bollenareaal in de bollen streek noodgedwongen zal afnemen en dat de bollen- cultuur plaats zal moeten maken voor bloemen. Dit is noodgedwongen, omdat huizen en wegen steeds weer beslag zullen leggen op de beschikbare ruimte. Tijdens de bespreking van het REO-rapport (regionaal econo misch rapport) door de raads commissies van welzijn en van ruimtelijke ordening sprak voorzitter Heemskerk de vrees uit dat de streek zijn functie als centrum van de bollencul- tuur zou kunnen verliezen door de verstedelijking van het gebied. „We willen niet groot worden, maar we zijn gedoemd om groot te worden door de nieuwe wijken en de Volksuniversiteit koepelorganisatie KATWIJK De volksuni versiteit K en O moet binnen Katwijk de functie krijgen van een koepelorganisatie die de activiteiten op educatief ter rein gaat coördineren. De acti viteiten moeten daar waar no dig is gebundeld worden om meer lijn in de verschillende programma's te krijgen en dubbel werk te voorkomen, al dus wethouder N. Parlevliet gistermiddag tijdens een raads commissievergadering. Parle vliet is van mening dat de ver schillende organisaties die in Katwijk cursussen organiseren momenteel te versnipperd opereren. K en O zou het edu catieve aanbod per siezoen kunnen inventariseren en daar waar het nuttig en nodig is coördineren en adviserend kunnen optreden. Wethouder ambtenaar burgerlijke stand VOORHOUT Tijdens de vergadering van de gemeente raad van Voorhout werd gis teravond wethouder B. Joon benoemd tot ambtenaar in de burgerlijke stand. Deze benoe ming kwam tot stand op ver zoek van de heer Joon. De heer Joon is het tweede raads lid dat ambtenaar van de bur- gelijke stand worden. Enkele maanden geleden werd het raadslid mevrouw A. Wijling- Schellingerhout eveneens hiertoe benoemd. aanleg van wegen. Daardoor en door de kassenbouw wordt Noordwijkerhout minder fraai", aldus de wethouder. De heer Van Schie (EZP) dacht dat er een keus gemaakt moest worden. Wordt er geko zen voor de bollen dan zal er ruimte nodig zijn. Kiezen we voor intensivering, dus voor de bloemen, dan zijn substraat teelt en etagebouw misschien mogelijkheden, al zal in dat laatste geval een verschuiving van bolbloemen naar andere soorten bloemen noodzakelijk zijn. Wethouder Heemskerk wees er op dat de bollenstreek stra tegisch gunstig ligt door Schip hol. Verse bloemen kunnen snel naar andere landen geëx porteerd worden. Bovendien heeft de streek een uitsteken de infrastructuur en grote vei lingen waardoor de handel in bloemen volop mogelijkheden biedt. De bollenstreek wordt dan een bloemenstreek met kassen. De heer Hogervorst (VVD) dacht dat het met de vermin dering van het bollenareaal voorlopig nog wel mee zou vallen. Er komt ook nog grond bij, bv in Wassenaar. De om liggende gemeenten raken bol- lengrond kwijt omdat ze dat zelf verkiezen. Over het aan trekken van branche-vreemde industrieën merkten mevrouw Van der Geest (CDA) en de heer Van Schie op dat onren dabele bollenschuren gebruikt konden worden voor niet- agrarische doeleinden. Dus niet een concentratie van on dernemingen op een terrein, maar spreiding zonder dat echt bollengrond verloren gaat. Dat kan wel wrijving ge ven met gemeentes als Lisse omdat die met peperdure in dustrieterreinen zitten. KATWIJK De patstelling die in eerdere gesprekken tus sen Staatsbosbeheer en de Nederlandse Smalspoorweg Stich ting (NSS) is ontstaan is ook tijdens het overleg dat beide par tijen gisteren met de Katwijkse burgemeester C. A. Bos voer den niet doorbroken. Wel zijn de betrokkenen het er over eens dat er „verhelderend" is gesproken. Voorzitter Pellenbarg van de NSS noemde de sfeer, vooral dankzij het optreden van de heer Bos die zich in het conflict als bemiddelaar heeft opgeworpen, beter dan die ooit in ge sprekken tussen staatsbosbeheer en de stichting geweest is. Beide instanties hebben een diepgaand verschU van mening over de stoomtreinritten die de NSS in de Katwijkse zuiddui nen verzorgt. De belangen van de beheerder Staatsbosbeheer en de spoorwegenthousiasten botsen op dit punt en men kan het tot nog toe niet eens worden over een oplossing waarmee beide partijen kunnen instemmen. Die oplossing moet dan gevonden worden in de vorm van een gewijzigd spoortracé waarmee èn staatsbosbeheer met het oog op het natuurbehoud én de NSS voor het instand houden van een stuk stoomtreinhistorie tevreden kunnen zijn. In de maand mei komen de betrokkenen opnieuw bij elkaar na grondige bestudering van de alternatieven die over en weer op tafel zijn gelegd. ATWIJK Het college van de bevolking worden veela en W zal zich op korte ter- ondersteund maar het ont jn uitspreken over de wen- breekt de gemeente aan eer ijkheid van de oprichting actief beleid. De vrouwelijkt n een plaatselijke emancipa- raadsleden (van VVD, CDA en werkgroep. Een dergelijke PvdA) vinden dat hierin ver- :rkgroep zou de bestaande andering moet komen en zij sitie van de vrouw binnen weten zich hierin gesteund Katwijkse samenleving door D'66/gemeentebelangen leten inventariseren, even- dat onlangs een eigen emanci- ele knelpunten moeten sig- patie-nota' uitbracht. Tijdens leren en oplossingen hier- de commissievergadering or aandragen. Dit voorstel bleek gisteren ook dat de ird gistermiddag in de (mannelijke) vertegenwoordi- idscommissie voor vorming, ëers van het CDA wel wat ig en personeelszaken ge- voelen voor een emancipatie- an namens de vier vrouwen werkgroep, zei het dat die dan deel uitmaken van de Kat- we* van B en W duidelijke kse raad. richtlijnen moet krijgen. De raadsleden van SGP en RPF t Katwijkse emancipatiebe- zagen er daarentegen weinig d draagt momenteel een, zo- 'n- 'dee van de autonome de verantwoordelijke wet- mens dat volgens de SGP-er uder N. Parlevliet het zelf M- van Rooijen achter het i, „pappen en nat houden- emancipatieproces steekt, .„is irakter". Initiatieven vanuit *n strijd met de bijbelse inzich ten". 1ETERWOUDE Het autoverkeer in de dorpskern van Zoe- Woude is gisteren aan een kentekenonderzoek onderworpen, t gebeurde in het kader van de inventarisatie voor het „Ver- ers(veiligheids)plan". Behalve het noteren van de kentekens, i te kunnen achterhalen van waar de automobilisten komen, irden tevens op diverse wegen tellingen gehouden met behulp n telkabels. t kentekenonderzoek is gisteren groots aangepakt. Op vijf rschillende lokaties - Nieuwe weg, Dr. Kortmannstraat, Zuid- Urtseweg, Miening en Dirk van Santhorstweg - is al het auto- rkeer geregistreerd. Dat gebeurde tijdens de spitsuren van 0-9.3O uur, 11.30-12.30 uur en van 16.30-17.30 uur. Door de rkomst van de automobilisten te achterhalen moet het moge- t zijn een beeld te krijgen van het sluipverkeer. n eerste, voorzichtige, conclusie is in ieder geval dat 's avonds d sluipverkeer gebruikt maakt van de route Vrouwen weg, "paweg, Miening. Een en ander kan worden opgemaakt uit :eit dat het verkeer op genoemde straten 's avonds twee aal zo intensief is als 's morgens. De heer E. Stuy, een stagiaire n de Verkeersacademie in Tilburg gaat de gegevens van het Itekenonderzoek verwerken. Sedert begin maart wordt het rkeer dat gebruik maakt van de Noordbuurtseweg, dirk van nthorstweg, Dr. Kortmannstraat, Dorpsstraat en Veldzicht- aat (tussen Dr. Bouwdijkstraat en Dorpsstraat) geteld. Die tel- heeft al aangetoond dat het verkeer op de Noordbuurtseweg if maal zo intensief is als het moment vlak nè de opening van provinciale omleidingseg in juni 1982. Om de inventarisatie ^ömpleet mogelijk te maken zijn al snelheidsmetingen ver- ïht. Wellicht nog belangrijker is de uitkomst van het reeds ge iden „meningenonderzoek naar de subjektieve verkeerson- 'Ügheid". Dat onderzoek is gedaan bij scholieren van het la- r- en voortgezet onderwijs, bejaarden en gehandicapten. Het veilig gevoel wordt veelal veroorzaakt door te hard rijden van auto's, het feit dat van alle kanten verkeer komt, er geen Uitzicht is en het verkeer simpelweg te druk is. Door fiet- ,rs en voetgangers werden niet minder dan 35 kruispunten in °eterwoude aangemerkt als gevaarlijk. De bluseenheid bij de draagbare motorspuit. WARMOND Tijdens een feestelijke bijeenkomst in het gemeentehuis wordt morgen avond het feit herdacht dat de bluseenheid Lageland 25 iaar bestaat. De vrijwillige brandweer in Warmond heeft een uitgestrekt gebied te verzorgen met een deel dat niet direkt over land bereik baar is. Het Lageland wordt wel eens tot de overzeese gebiedsdelen van Warmond gerekend en dat heeft in het verleden pro blemen gegeven bij het snel ter plaatse zijn van de brand weer. Vijfentwintig jaar gele den brandde een boerderij aan de Zijldijk nr. 8 geheel af doordat de brandmelding niet goed werd doorgegeven. De Leidse brandweer dacht dat men vanuit Warmond de brand zou bestrijden en War mond verkeerde in de veron derstelling dat de Leidse brandweer zou gaan blussen. Toen uiteindelijk de brand weer arriveerde, was de boerderij al verloren. Dat was de aanleiding tot de op richting van de onderafde ling van de Warmondse vrij willige brandweer „Het La geland". Vroeger bestond het blusma- teriaal uit een handpomp die op een wagen of boot ge plaatst moest worden en daarmee konden de bewo ners van het Lageland alvast beginnen met het bestrijden van de brand. Tegenwoordig hebben zij een modern motorspuit ter be schikking en nemen vier be woners van Het Lageland wekelijks deel aan de oefena vonden van de Warmondse brandweer en zij zijn dan ook volwaardig brandweerman. De heer L. van Schie maakt al 25 jaar deel uit van de brahdweer Lageland. Hij wordt morgenavond uiter aard ook in de bloemetjes ge- LEIDERDORP Er be staat geen behoefte aan privatisering van de ge meentelijke vuilnisophaal dienst. Dat standpunt werd gisteravond ingeno men door de raadscom missie financiën. Een nader onderzoek naar de mogelijkheid-van afstoten van de gemeentelijke taken naar een particulier bedrijf werd overbodig geacht. De discussie vond plaats naar aanleiding van een rapport uitgebracht door een werkgroep van de VVD. De werkgroep had bere kend dat uitbesteding aan de firma Zegwaard in Delft een financiëel voordeel zou ople veren van ƒ70.000.- per jaar. Deze conclusie werd in twijfel getrokken. Het VVD-raadslid W. Kruide nier die het VVD-rapport ver dedigde kreeg nogal wat kri tiek te verwerken. Met name de CDA-raadsleden A. Roest en J. den Boeft vonden het rapport te summier van opzet. De commissie schaarde zich achter de opvatting van wet houder J. Bezemer (PvdA) dat Leiderdorp over een redelijk efficiënte dienst beschikt die de concurrentie met een parti culier bedrijf aan kan. Kruide nier betoogde daarentegen dat het rapport als een eerste aan zet was bedoeld. Zijne inziens was een diepgaander onder zoek nodig alvorens definitie ve conclusies te trekken. Daarvan wilde de rest van de commissie echter niets weten. LEIDERDORP De doortrekking van de Mauritssingel is fi nancieel haalbaar. Tot deze conclusie kwam gisteravond de raadscommissie financiën. Het advies om tot de aanleg van de omstreden omleidingsroute over te gaan kwam in een besloten vergadering tot stand. Er zijn volgens mededelingen van wet houder J. Bezemer (Financiën) in de begroting voldoende dek kingsmiddelen te vinden om de aanleg van de weg te financie- Voorwaarde is wel dat de Provincie Zuid-Holland een financiële bijdrage geeft. Aanvankelijk zou de provincie 75% van de kosten betalen, maar door bezuinigingen kan deze toezegging pas in 1992 worden gerealiseerd. Dit besluit betekende voor de ge meente Leiderdorp een jaarlijkse extra last van vier ton. Intussen heeft de provincie de bereidheid uitgesproken eerder financieel over de brug te komen. Wethouder Bezemer heeft enige overredingskracht moeten gebruiken om de commissie zo ver te krijgen de reserves over financiële onzekerheden op zij te zetten. Hij wees op de miljoenen investering die de gemeente heeft moeten doen voor grondaankopen in de Achthovenerpol- der. Berekend is dat er met een bijdrage van de provincie een jaarlijks tekort blijft van 161.000.-. De VVD-raadsleden W. Kruidenier en W. Scheffer voelden er echter niets voor om nu al de raad voor te stellen een krediet beschikbaar te stellen, zon der dat er van de kant van de provincie keiharde toezeggingen waren. De rest van de commissie, met uitzondering van B. Sepers, bur gerlid voor de PvdA, bleek optimistischer op dit punt. Op 9 april zal de gemeenteraad zich over de problematiek van de aanleg van de Mauritssingel buigen. Zegge en schrijve vragen wij slechts één nieuwe abonnee voor een luxe Parker balpen Noteer m.i.vals nieuwe abonnee I JPU van de Leidse Courant NaamI Adres Postcode/Plaats Betaald wordt per maand (met automatische afschrijving) a C per kwartaal Stuur een luxe Parker balpen naar: Naam J Adres Postcode/Plaats_ 1 TelefoonI I Stuur deze bon in open envelop -geen postzegel I plakken- naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 232, a ^2500 VG Den Haag ADEN int Jans Fanfare negeert concours ÖETERWOUDE De Zoeterwoudse Sint Jans fanfare >t niet mee aan het jaarlijkse bondsconcours omdat de in- Jieve voorbereidingstijd andere activiteiten in de weg aat. Vorig jaar werd de Sint Jans fanfare nog bijna provin- jaal kampioen en promoveerde op het concours naar een ,o klasse. voorbereiding, in samenwerking met de EgerlSnder ka li, boerenkapel en mogelijk zelfs het dixieland-orkest, voor Jn avondvullend programma is in volle gang. Voor de aanden mei en juni staan concerten geprogrammeerd in uize Emmaus, Leythenrode, Langeraar, Óegstgeest en Me- >ren (Gelderland). Verder is de fanfare in onderhandeling [et een impressario voor optredens in Duitsland en Fran- jk. e vereniging heeft verder plaats voor nieuwe leden. Elke jandagavond en donderdagavond kan men zich in het Mu- ekcentrum aanmelden. Ruiten sneuvelen bij jeugdcentrum LEIDSCHENDAM De poli- tie heeft gisteravond vier in woners van Den Haag, in leef tijd variërend van 18 tot 22 jaar, aangehouden. Dat ge beurde bij het jeugdcentrum aan het Fluitpolderplein, na dat een grote groep jongens daar de ruiten hadden ingesla gen met bijlen, honkbalknup pels en soortgelijke wapens. De daders vertrokken, op die vier na, per auto richting Den Haag. Er zijn twaalf ruiten in gegooid. De politie vermoedt dat er sprake is van een wraakactie. Genoeg winkels in Noordwijkerhout NOORDWIJKERHOUT Tot 1990 hoeft Noordwijkerhout het winkelbestand niet uit te breiden. Er is zelfs al een bestedingste kort volgens een rapport van het Economisch-technologisch In stituut voor Zuid-Holland. Er zou geen groei van de bevolking te verwachten zijn. In de gecombineerde vergadering van de raadscommissies wel zijn en ruimtelijke ordening vroeg de heer Sluis (CDA) zich af waarom er toch nieuwe winkels worden bijgebouwd in Noord wijkerhout. Hij doelde hiermee op de vestiging van EDA in een nieuw te bouwen pand in het gat van de Dorpsstraat naast Waasdorp. Er is al leegstand genoeg, vond hij. Wethouder Heemskerk antwoordde dat ondernemen nu een maal risicodragend is. Over de leegstand zei hij dat de drie lege winkelpanden aan de Dorpsringweg morgen verhuurd zouden zijn als het NOV (de Noordwijkerhoutse Ondernemersvereni ging) hem schriftelijk zou vragen daar voor een „trekker" te zorgen (Als bijvoorbeeld een HEMA). „Alle drie de winkels bij elkaar zeker?" vroeg mevr. Van der Geest (CDA). „Natuurlijk", bevestigde de wethouder. IJNSBURG De ge- eenteraad neemt aan et eind van deze maand beslissing over een be- ngrijke grondverkoop. et gaat om een behoor- ke hoeveelheid grond in it historische centrum in Rijnsburg aan een uit- per van de Vliet, de ibbele Buurt. Als de ge- eenteraad instemt met verkoop aan het >ordwijkse bouwbedrijf i Raad en de provincie eft toestemming, zou er ig dit jaat met de bouw innen worden begon- »n. Voor een deel van de ïbbele Buurt ligt er na- elijk al een bouwplan, is haast met het besluit ndat de gemeente voor 1 iril subsidie voor wonin- n moet aanvragen. gemeente is al sinds 1950 zig met het aankopen van nden in deze buurt. Het erd echter een slopende zaak les in handen te krijgen en buurt ging er sinds die tijd leen maar op achteruit. Om- lat dit gedeelte van het dorp izichtsbepalend is, vond de emeente het hoog tijd dat er va taan dit historische gedeel te ran Rijnsburg gedaan werd. «laas heeft de gemeente niet alle panden aan kunnen ko en, daarom is er een afgerond luwplan voor slechts een ge- gers, is andere woonruimte ge vonden. De huizen aan de Dubbele- buurt die gesloopt worden, staan al geruime tijd leeg. Hier komen acht premie A-wonin gen, met de achteruitgang en de berging aan de Rapenburg zijde. Er is geprobeerd het ka rakter van de Vliet zoveel mo gelijk aan te houden. Daarom zullen de 8 premiewoningen ook dwarskapjes krijgen. De gemeente is redelijk tevre den met het ontwikkelde plan in deze slechte economische tijd. De gebogen rooilijn, die zo gezichtbepalend is voor de Dubbelebuurt, blijft gehand haafd. Er zijn drie kenmerken van de Vlietbebouwing en die hebben we alle drie kunnen handhaven: dwarskapjes, de gebogen rooilijn en een sobere bouw. Ook is het de bedoeling dat het Kortofah-terrein later in een dergelijke sfeer wordt be bouwd. Het moet met het ge deelte dat nu wordt aangepakt één geheel gaan vormen. Ook zal in de toekomst de ver keersfunctie van de Freesia- straat verdwijnen en verlegd worden naar het Rapenburg, waar dan inrijden van de bei de zijden mogeliik zal worden. In verband met het contingent woningen is het de bedoeling, dat er dit jaar, waarschijnlijk al halverwege dit jaar, met het eerste gedeelte gestart wordt. Qverigens zal de singelbeplan ting van het Rapenburg wor den door getrokken, zodat de lijn van de Vliet hierin terug komt. Enkele woningen op de hoek Langevaart/Rapenburg, die gesloopt zullen worden. deelte van de buurt. Het bouwbedrijf zal ongeveer een miljoen gulden neer leggen voor de grond, terwijl de sloop van de bestaande oude bebou wing de gemeente twee ton kost. In eerste instantie bestaat dat bouwplan uit twee delen: het opvullen van de gaten in de zuidzijde aan de Dubbelebuurt én het bebouwen van de hoek Rapenburg/Langevaart. Voor het andere gedeelte Dubbele buurt, het Kortofahterrein, ligt er een plan voor 16 premie-A- koopwoningen. Op de hoek van het Rapenburg en de Lan gevaart zullen 26 wooneenhe den komen voor 1- en 2-per- soonshuishouderis. Deze wor den gebouwd in vier woonla gen, waardoor ze niet boven de bestaande woonhuizen zul len uitsteken. De entree is pre cies op de hoek gesitueerd en ontsluit de galerijtjes aan de achterkant. Een groot gedeelte van deze wooneenheden heeft een balkonnetje. Woning bouwvereniging Spinoza is ae opdrachtgever van dit plan. De bestaande oude woningen op deze plaats zullen worden gesloopt. Voor de drie, nog op deze plaats wonende Rijnsbur-

Leidse Courant | 1984 | | pagina 7