imvan der Burg et edele groen van de [Taste-Fromage de France OCO-BURGEMEESTER )PENT EXPO LISSE 'articuliere vlooienmarkt maanvaardbaar" Conferentie over bestrijding discriminatie {OE VERZINNEN DIE FRANSEN HET ALLEMAAL Nieuwe hengelclub schoont parkvijver ;iDEN/REGIO CelcLeSommat VRIJDAG 16 MAART 1984 PAGINA 5 et had iets religieus; in quasi collectieve ^ndoplegging door de rtnwezige edellieden. !.fcmmige hadden iets in mond waarop ze sma- felijk kauwden. De jon- 5 ridder moest de rij jin allemaal heel hoge ransen langs. Aldus /jerd hij „ingekleed" en ïijpgenomen" in de heer- ijkheid der broeder- %ap. De grootmeester, jj Grand Maïtre dus, ra aide iets in het Frans ,|t door ingehuurde apbeth List grandioos 'Artaald werd. Daarna gon het ritueel. Op een pte levensmiddelen- |urs in de Utrechtse irijkehal, weliswaar, iar het had ook een p-khedraal kunnen zijn. rl de hoofdconsecrator •rfeg de nieuwe broeder an- jc ridder het eerste versier- zijner waardigheid, een •p. De andere autoriteiten overhandigden de baret, de groene cape met goudbro kaat, het brede groene orde- lint, een gouden speldje en een feliciterende hand. Ten slotte stond daar met fiere blik en in vol ornaat, als een joyeuze Boergondiër, een zui- vels lid van de grootorde: Wilhelmus A.A. van der Burg, neringdoende kaas-de- lica-specialist in het winkel centrum Lange Voort, Oegst- geest. Hij legde de „eed" af, nooit iets tegen de Franse kaas te zullen ondernemen, maar deze steeds op een (Ne derlands) voetstuk te zullen plaatsen. Zijn vrouw omhels de hem. Hij had haar bijna zijn ring laten kussen. Erkenning „Nagenoeg zeventien jaar lang doe je gewoon je werk, onopvallend, en dan opeens die verrassing. Ik was er een beetje beduusd van". Wim van der Burg (43) beheert ter plaatse als mede-directeur één van de zes filialen in de Neuteboom-keten, die door trokken is van de geur van kazen. „Daarom geldt mijn onderscheiding ook als een erkenning voor wat de overi ge zaken op en rond de toon bank presteren". Al die jaren heeft hij, ook als een hobby, zich toegelegd op wat men in het buitenland aan kaas op de markt brengt. De Franse kaas is daarbij de hoofdmoot, maar die vermengt zich met het aroom van de Zwitserse kaas, de Engelse, Deense, Griekse, Duitse, Italiaanse. Echter, Franse kaasspionnen van de „Confrérie des Che valiers du Taste-Fromage de France" onherkenbaar, net zoals de zifters van Mi- chelin hadden Wim in de gaten. Hij kreeg die Fransen in zijn, smakelijk met boe renbont gedrapeerde zaak. „Daar keek ik niet van op; we krijgen zo veel Fransen, van Estec, de universiteit, hier over de vloer". Maar die „toevallig" aanlopende Fran sen verklaarden hem zalig. De onderhavige Confrérie bestaat in Frankrijk zo'n der tig jaar. Ze zou een voortzet ting wezen van een uit de middeleeuwen daterend Franse broederschap (waarin inmiddels ook de nodige zus- Grand Maitre van de broederschap, volledig uitgedost, bevestigt Van der Burg in zijn verwor- kaas-waardigheid. Een paar edellieden staan te kauwen. Iers zijn binnengedrongen), die de waarde van de Franse kazen wil beoordelen naar „oorsprong, rijping, toewij ding en samenstelling". Een edele opstelling, voorwaar. Zolang alles maar Frans is wat de klok slaat. Welnu, deze hoogverheven broeder schap heeft dit jaar voor het eerst haar belangstelling uit gestrekt tot de noordelijke Nederlanden en tien „kaas koppen" tot haar ridders ge creëerd. Eén van die tien is Wim, derhalve: „Negen man nen en één mevrouwtje", zegt Wim, met zijn sprekende gelaatstrekken die al iets van de kaas verraden. Hij kreeg de uitrusting en de oorkónde voor zijn „persoonlijke inzet en het promoten van de Franse kaas, voor vakman schap en kennis". „Een be hoorlijk zware selectie", meent hij zelf. Van der Burg behartigt de buitenlandse kaas-toestanden voor alle Neuteboom-filialen. In Oegstgeest ligt voor het bedrijf het centrum van die handel. „Ik doe hier de in koop, de presentatie, de ver kooptechniek. Wij testen hier ook de nieuwe kaassoorten uit". Kaasman Van der Burg heeft al eerder succesvol ge grasduind: in '75 ontving hij een Spaans diploma als „ex pert in brandy en wijnen van Jerez". „Weet u wat het is in de verkoop? Je moet op je beste zintuig afgaan, en dat zijn je oren en ogen. Je moet brengen wat een ander min der vlot verkoopt. En op je kwaliteit letten; dat is het be langrijkste. Neem me niet kwalijk, maar ik moet even bijspringen in de winkel". Van der Burg neemt de be nen, uit de minuscule samen- Vatting van kantoortje-keu ken-kantine van twee bij twee meter („We zitten hier niet voor de gezelligheid, in de winkel ligt ons zwaarte punt, de fine fleur van ons bestaan", zou Wim zeggen). Ik zie nu, op m'n gemak, ter wijl het water me in de mond komt als ik aan Danish Blue denk, die ingelijste, geplasti ficeerde oorkonde, waarmee de klanten hem nog dagelijks gelukwensen: onder een stel Franse lelies (Bourbon) met Wim van der Burg, in zijn domein vereeuwigd met het ridderlijk certificaat. daarbij een eind groen touw, waar bisschoppelijke wapens hun kwasten hebben, bevat de kern van de zaak vier ka zen, een kaasmes en een kaasboor. Twee vuisten met stevige kaasmessen flankeren het schild. Hoe verzinnen die Fransen het! De wapen spreuk van de broederschap is "Honni soit qui sans froma- ge pretend a bonne table ren- dre hommage". Wat in het Nederlands zoiets is als "Schande (maar de broeder schap laat het zelfs vertalen met "gevloekt"), nou ja: „Ge vloekt is hij, die pretendeert eer te geven aan een goede tafel zonder kaas". Deze ne gatieve instelling is onderte kend door de grootmeester en de Grand Chancelier, de grootkanselier die Aristide heet. En wie Aristide heet heeft het in Frankrijk voor het zeggen; op het artistieke vlak zeker. Eminence verte Goed dan; het groen van het Franse platteland, de voe dingsbodem voor zoveel voortreffelijks als het op kaas aankomt, siert Confrère Wil helmus, chevalier tevens, als een „eminence verte", een groene „kardinaal"- ridder van het heilige Franse kaas rijk. Hij is allang weer, onder hoogspanning, overgegaan tot de orde van de Oegst- geestse dag; snijdt de Goudse, in allerlei belegenheden, aan het stuk, weegt de exotische kazen bij honderden gram men, koppelt ze aan bijpas sende wijnen, adviseert, doet smaakmakende suggesties, en rekent af. Tot meerdere eer en glorie („Dat wil ik bena drukken") van de Neute boom-dynastie. „En nu geef ik u mijn taste-fromage ze gen: au nomme du grand maitre, de la confrérie et de la sainte Brie. Ainsi soit-il". Verdraaid, en ik heb nu juist zo'n geweldige trek in Da nish Blue. Meer nog dan in Parmesan. Trouwens, de Boursin raakt een beetje uit de mode, en daarom kwam Rijk de Gooijer met de va riant Paturein, pardon Patu- rain. Zo leer je nog 'ns wat van een in de Franse adel stand verheven kaasverko per. Ik zie, overigens, ons Zuivelbureau, vermomd als Edammer brigade, al naar Frankrijk trekken om daar ons hoogste zuivelgoed als al leenzaligmakend bij Marian ne onder dak te brengen... Dat kun je in Duitsland nog wel doen, maar onder de chauvinistische tricolore word je weggevaagd. „Ach, misschien heeft u wel gelijk", aarzelt Wim van der Burg, in goeden Lange Voortsen doen. t>dehal als nieuwtje E Loco-burge- ;ter A. de Kort van opent woensdag 28 de derde grote han- en consumenten- (s, de Expo Lisse. Na 1 handeling om half 's middags is de zeven dagen geo- voor het publiek, in zondags is de beurs Het grote nieuws eze beurs wordt een jale modehal met res- int waarin doorlo- shows zullen worden jjven. ins het organisatiebureau rirkel is het pessimisme J een vervolg na twee :n misplaatst geweest en blijkt de economische recessie geen weerslag te hebben op het beursgebeuren. Hoewel de inschrijving laat werd geo- 'pend, was de standruimte op de beurs binnen record-tijd uitverkocht en moesten er vol gens de organisatoren zelfs ge gadigden naar huis worden ge stuurd. Volgens L. Cirkel heb ben 15 bedrijven al ruimte op de beurs voor volgend jaar ge reserveerd. Expo Lisse, toen nog Lisse present geheten, trok het eerste jaar 12.000 be zoekers en vorig jaar 20.000. De organisatie hoopt dit jaar, door de zevende dag erbij, op 25.000 bezoekers. Zoals al werd aangekondigd is het karakter van Expo Lisse in drie jaar veranderd. Eerst lag het accent op de plaatselij ke en regionale middenstand, maar de beurs herbergt nu ook grote bedrijven. Artiesten zal men er dit jaar niet vinden. Na klachten van standhouders is men daarvan afgestapt. Wel is er voor een doorlopend pro gramma van modeshows, schoonheidsverzorgingsde- monstraties en demonstraties ballet en aerobic dance ge zorgd. De beurs is na de officiële handeling door loco-burge meester De Kort dagelijks, van 28 maart tot en met 4 april open van twee uur tot half zes en zeven tot tien uur. Zaterdag is de beurs open van elf tot zes uur en zondags is Expo Lisse gesloten. De entree kost 's middags een rijksdaalder en 's avonds vier gulden vijftig. Kinderen tot tien jaar en 65+'ers betalen 'een rijksdaal der. ANISATOREN ROMMELMARKT SPORT IN: „Als het college W toestaat dat er in voortaan zwarte vlooi- "kten worden gehouden, 'tekent dat de doodsteek Ie „Rommelmarkt Sport letgeen een regelrechte ding van het vereni- itpVen zal betekenen." Dit :«[t de heer H. Kwik van :wganisatiecomité van de tfljielmarkt Sport In aan de icpteraad. Particuliere 'markten worden door •inité als „onaanvaard- ,j| bestempeld. Het comité heeft zich gestoord aan uitlatingen van de heer A. de Jong, directeur van de Groenoordhallen. Deze zei dat lieden van buiten Leiden be reid zijn om in deze stad parti culiere vlooiertmarkten te or ganiseren. „Als organisatieco mité van de Rommelmarkt Sport In kunnen wij dat zelf wel," schrijft de heer Kwik. Hij voegt er aan toe dat zijn comité een plan op tafel kan leggen dat voor zowel het col lege van B W als voor de ambulante handel aanvaard baar is. Twee jaar geleden kwam het comité met het plan om drie rommelmarkten voor het ver enigingsleven per jaar te hou den in Leiden. Dit stuitte op ernstig verzet van de ambu lante handel en daarom werd het idee in de „ijskast gezet". Het comité vindt dat het recht van spreken heeft. Volgens de heer Kwik heeft zijn comité de rommelmarkt zelfs uitge vonden. De Rommelmarkt Sport In wordt dit jaar gehouden op vrijdag 30 en zaterdag 31 maart en zondag 1 april. In de Groenoordhallen kunnen ver enigingen een stand huren (50 gulden voor 3 dagen) om daar hun spulletjes te verkopen. Het geld is bestemd voor de clubkas. Op dit moment heb ben 95 verenigingen zich als deelnemer ingeschreven. „In een tijd waarin het vereni gingsleven minder kan bogen op subsidies is het gebaat met een optimaal functioneren van de Rommelmarkt Sport In," aldus de heer Kwik. Molen- stichting koopt Mop-molen RIJPWETE- RING De Rijnlandse Molenstichting is erin ge- de Mop-molen in Rijpwetering te verwerven, stichting, - §pg| g - Ié r° HH t? iMc v >v - gebied en een strategische I functie heeft voor het drooghouden j van het ach- 1 terland in oor logstijd. De stichting heeft de molen ge kocht van wa- I terschap de Oude Veenen. VOORSCHOTEN De grote vijver in het Burge meester Van der Hoeven- park in Voorschoten wordt morgen „opgeze- gend". Dat betekent dat zo mogelijk alle vis om hoog wordt gehaald en wordt geselecteerd. Het is een van de eerste activi teiten van de hengelvere- niging Voorschotense Vis serij Belangen onder voor zitterschap van Jaap Tes- ke, die eerder ook voorzit ter was van de hengel sportvereniging Onze Hobby. Die vereniging is enige jaren geleden opge gaan in de Leidse henge- laarsbond, omdat Onze Hobby te weinig man kracht had. Thans lijkt het getij van de Voorschotense hengelsport weer gunstig. Enige enthou siastelingen hebben weer een eigen Voorschotense vereni ging opgericht. Het ledental is inmiddels de honderd ruim gepasseerd en zal zeker nog groeien, omdat alle viswateren in Voorschoten door de ge meente verpacht zijn aan de nieuwe vereniging. Het ver trouwen van het gemeentebe stuur in de nieuwe vereniging is groot, vooral ook omdat Jaap Teske (59) aan het roer staat en enige trouwe mede werkers heeft, die niet alleen aan de hengelaar maar ook aan de vis denken. Vorig jaar zorgden Jaap Teske en enkele medewerkers voor handtam me karpers in de grote vijver van het Berkhoutpark en dit jaar wordt bijzondere aandacht besteed aan de grote vijver in het Burgemeester Van der Hoevenpark, al jaren een vaste visstek voor de hengelaar. Zaterdag zal de vijver opgeze- gend worden, dat wil zeggen met grote netten worden alle vissen gevangen. De gezonde exemplaren worden snel weer terug uitgezet, de zieke en mismaakte vissen blijven uit de vijver. Dat opzegenen is no dig om te weten wat voor soort vis er in de vijver zit en tevens om de visstand op een behoor lijk peil te houden. Jarenlang is er gevist. Vele vissen heb ben al menigmaal met de an gel kennis gemaakt. Onvoor zichtige vissers kunnen een vis beschadigen en zelfs vermin ken. De nieuwe hengelsportvereni ging wil trachten zo snel mo gelijk een goede visstand te krijgen in de Voorschotense wateren. Volgens Jaap Teske is daaraan de laatste jaren te weinig aandacht besteed. Het hoofdkwartier van de hengel sportvereniging Voorschotense Visserij Belangen is gevestigd in Café Landzicht aan de Mo lenlaan. LEIDEN Ook in Leiden is een actiever tegenwicht tegen toenemende discriminatie en verscherpend racisme ge wenst, meent het comité Lei den tegen fascisme. Deze orga nisatie houdt in de week van maandag 21 tot en met zater dag 26 mei een werkconferen tie over het bestrijden van ra cisme en discriminatie. Het is de bedoeling dat werkgroepen gaan zoeken naar voorstellen, beleidsaanbevelingen en te voeren activiteiten die op de conferentie aan de orde kun nen komen. Volgens het comité is Leiden de laatste tijd geconfronteerd met grove vormen van racis me. Men wijst in dit verband op het gooien van een brand bom naar een Marokkaans koffiehuis, bedreiging met een pistool van een buitenlander, een racistisch gedicht en ha kenkruizen. Leiden tegen fas- cimse zegt dat dit slechts het topje van de ijsberg is. Om niet af te glijden naar nog ernstiger verhoudingen tussen verschil lende bevolkingsgroepen moe ten deze ontwikkelingen tot Het optreden tegen discriminatie is nog geen inte graal onderdeel van het ge meentelijk beleid. Een algeme ne organisatiegroep draagt de verantwoordelijkheid voor de conferentie. Deze groep be staat uit ambtenaren, gemeen teraadsleden, leden van het comité Leiden tegen fascisme en van de democratische zelf hulporganisaties van buiten landers en vertegenwoordigers van de stichting Rijn en Lek. Wie meer wil weten over deze materie kan contact opnemen met het comité Leiden tegen fascisme, Jan Lievenstraat 22, telefoon 214654.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 5