echtswinkel helpt bij jrvullen belastingbiljet bp „Aangiftedag'' Achtste bejaardendag biedt gevarieerde ontspanning Verdachte betrapte vriend op heterdaad met z'n vrouw Massale vakantie activiteiten in Groenoordhallen 1 - jïDEN CeidócSourcwt VRIJDAG 16 MAART 1984 PAGINA 3. olitie lost 20 braken op JIDEN Met de arrestatie van een .jarige Leidenaar heeft de politie 20 iraken en insluipingen opgelost. De ,n kon naar aanleiding van zijn sig- lement afgelopen dinsdag op de Vijf- iilaan worden aangehouden. Hij sloeg ji slag in gebouwen van de universi- |t, winkels, garages, musea en een ;verblijf. De Leidenaar had met name op portemonnees, porte- [Lilles en geluidsapparatuur voorzien. T totale buit heeft een waarde van 'jizenden gulden. De inbraken en 'Ifstallen werden gepleegd om de be- >fte aan heroïne te kunnen financie- is na verhoor weer op tfce voeten gesteld. Expositie van wolhen LEIDEN Waarom hij met name „wolken" fotografeerde weet Dick Seip eigenlijk zelf niet. „Waarschijnlijk", zo stelt de jurist Dick Seip, die naast zijn hobby fotografie ook bezig is met houtsneden, etsen en schilderen met olieverf, „heeft dit te maken met het feit dat de wolkenvoorstellingen in ons landie toch wel bijzonder zijn, zeker in deze tijd van het jaar'Uit de grote kleurenfoto's van Dick Seip blijkt dat wol ken prachtig kunnen zijn en zeker de moeite waard om ook naast de vakanties eens aandachtig te bestuderen. De meeste foto's zijn gemaakt in de omgeving van Leiden, hetgeen soms een beetje is te zien aan de silhouetten. De foto's op de ten toonstelling in de Openbare bibliotheek aan de Nieuwstraat zijn tot en met 2 april te bezichtigen en te koop. De openings tijden zijn van maandag tot en met woensdag van 10.00 tot 17.00 uur en op maandag, woensdag en donderdag ook nog ,van 19.00 tot 21.00 uur. Zaterdag kan men er van 10.00 tot 13.00 uur terecht. Inbrekers richten ravage aan LEIDEN In een supermarkt aan de Langegracht is in de nacht van woens dag op donderdag voor duizenden gul dens schade aangericht en goederen ge stolen. De inbrekers gingen er vandoor met een grote hoeveelheid sigaretten, shag en koffie. Voor ze vetrokken, gooiden ze eierstellingen en chipstorens om. Jongen door auto geschept LEIDEN Een 12-jarige jongen is vanmorgen met schaafwonden, een ge broken sleutelbeen en een hersen schudding naar het AZL overgebracht, nadat hij op de Rijnsburgerweg door een auto was geschept. De jongen stak plotseling de weg over en de bestuur der van de auto, een 23-jarige Leide naar, kon hem niet meer ontwijken. Geen kort-MBO naar Leiden LEIDEN Er komt voorlopig geen kort Mid delbaar Beroepsonderwijs (MBO) in Leiden, het ministerie van onderwijs heeft het Leids ver zoek afgewezen. Wethouder J. Peters (onderwijs) zei dit gister avond in een vergadering van de commissie on derwijs. „Ik vind dit bijzonder jammer", merk te de wethouder op. Gouda krijgt wel kort- MBO en in Katwijk is al een dergelijke oplei ding. Leiden, dat al gesprekken met Gouda en Katwijk voerde, blijft met deze scholen in on derhandeling om eventueel tot kort-MBO in Leiden te komen. Maar door de „verzuiling" zal het moeilijk worden om tot samenwerking te komen, meende Peters. Toen Leiden kort-MBO aanvroeg, adviseerde de provincie positief. Het ministerie van onderwijs heeft dit advies dus naast zich neergelegd. IDEN Zaterdag 24 art is gebombardeerd landelijke „Aangifte- j". In vier steden, te ten Tilburg, Amster- n, Rotterdam en Lei- zitten studenten fis- il recht klaar om aan- tebiljetten in te vullen )r belastingbetalers met inkomen van onder ziekenfondsgrens. In iden kan men die dag echt in het verenigings- jouw van Augustinus het Rapenburg 24. Be- igstellenden dienen "h echter voor 24 maart in te geven" bij de dse Rechtswinkel, Ke- boetersteeg 10. initiatief tot deze landelij- lag is genomen door de af- ing belastingen van de idse Rechtswinkel. Twee ir geleden is in een dubbel- ikkerbus op het Leidse Stad- •"splein al een dergelijke bil- ■n-invulactie gevoerd. De heeft het karakter van prikactie. Einddoel van de !evoerende rechtshulpin- ïties is dat er betaalbare fessionele hulp komt voor ider draagkrachtige belas- 'betalers. Zij denken daar- bijvoorbeeld aan hulp zoals door advocaten wordt ge len. Advocaten die minder jagkrachtigen helpen kun- lïj» op aanvullende overheids tal rekenen. Dit gebeurt on- tmeer bij advocatencollec- rcyen. 'jidoorzichtig het fiscale vlak is de itshulp niet voor ieder be- Jbaar en de overheid heeft ^aandacht er nog niet op ge it, vinden de actievoerende itsinstanties. Zij wijzen i dat juist de laatste jaren [fiscale wetgeving voor de k steeds uitgebreider en on- rzichtiger is geworden. Als itratie noemen zij de nieu- wet„tweeverdieners" en feit dat velen niet weten ineer zij recht hebben op kwijtschelden van onroe- Bóg van de Leidse Rechtswin kel hierover: „Omdat zij vrij williger zijn en slechts tijdelijk in Leiden wonen kunnen stu denten in de rechten nooit continue hulp bieden. Profes sionele krachten kunnen die continuiteit wel waarborgen. Zij zouden dan ook met steun van de overheid onze plaats moeten innemen, bijvoorbeeld als onderdeel van de al be staande bureaus Rechtshulp". Belastingdienst Met de aangiftedag willen de actievoerders tevens proteste ren tegen de hulp die de Belas tingdiensten de laatste jaren bieden bij het invullen van de aangiftebiljetten. Paulien: „We vinden het principieel onjuist dat de Belastingdienst, die zelf de belastingverplichting oplegt tevens hulp biedt bij het terug krijgen van teveel betaalde be dragen. Ze wil nadrukkelijk niet de indruk wekken dat de Rechtswinkel tegen de Belas tingdienst aan wil schoppen, „maar", vervolgt Paulien, „wat wij willen is dat die hulp geboden wordt door het liefst èèn onafhankelijk instituut. Kijk, de Belastingsdiensten kunnen de mensen nooit echt goed helpen. Als er bijvoor beeld bij het invullen fouten worden gemaakt en de aanslag dus afwijkt van wat je hebt opgegeven, is het van de dienst niet meer te verwach ten dat zij je helpt bij het op sporen van die fouten. In de Leidse rechtswinkel werken wij al jaren met een systeem dat dat wel doet. Van elke in gevulde aangifte houden wij een copie in ons archief. Als de aanslag afwijkt kunnen wij desgewenst alle rechtshulp bieden", aldus Paulien Klein ■esultaten van de Aangifte- worden ter kennis gesteld de Tweede Kamerleden in loop dat dezen kunnen zor- voor een door de overheid inancierd stelsel van fiscale itshulp. De vier steden achten op 24 maart sa- zo'n 1200 biljetten in te n. Ironisch genoeg hopen actievoerders met deze lag een stapje verder ;omen op de weg naar hun tien opheffing. Paulien Klein Medewerkster Rechtswinkel Paulien Klein Bog: ...Professionele krachten moeten ons werk In fiscale rechtshulp overnemen... Jrkeerplaats eeltelijk r invaliden iRHOUT Bij het van- geopende nieuwe post- itoor liggen dertien par- tfrplaatsen. In de raadsver- lering van gisteravond 'd een voorstel van burge- ;ter en wethouders be- hjoken, om een van de par- j^rplaatsen te reserveren als falidenparkeerplaats. ityheer J. Warmerhoven van leente-belangen, maakte aar tegen het voorstel, idat", zo zei hij, „een zo parkeergelegenheid hts sppradisch gebruikt zal [den. En dat, terwijl het leerprobleem op de Heren- it al zo groot is Een com- ïis werd gevonden in de gelijkheid, om een ver sbord „Algemene invali- iparkeerplaats" te plaatsen, Irop duidelijk wordt ge- ikt dat deze plaats alleen :ns de openingstijden van postkantoor als invaliden- 'keerplaats zal gelden. OM VANDALISME TE BESTRIJDEN LEIDEN De Groenoordhal len worden gedurende de paas- en zomervakantie veran derd in een soort jeugddorp. Kinderen kunnen er dan te recht om mee te doen aan al lerlei activiteiten. Dit plan is ontwikkeld in het kader van het project „Experiment van dalismebestrijding". De ge meente wil voor dit .jeugd dorp" 40.000 gulden ter be schikking stellen. Het buurt en clubhuiswerk bekijkt dit plan met enige reserve. Men vindt het vooral te grootscha lig. Mevrouw Van Dongen (PvdA) zei gisteravond in de raadscommissie onderwijs over dit plan: „Ik ben er niet van overtuigd dat dit het ideale is". Zij vroeg zich ook af of het niet te kostbaar is. Mevrouw Van Dongen zei het vreemd te vinden dat dit pro ject niet in de commissie is be handeld. „Ik wil het bespre ken, maar we gaan wel met de plannen verder", zei wethou der J. Peters (onderwijs). Uit eindelijk werd overeengeko men dat de commissie de re sultaten van de activiteiten in de paasvakantie afwacht om ze vervolgens te bespreken. Dan wordt bekeken of de commissie in de zomervakan tie met dit project wil door gaan. Van Dongen is van me ning dat het om een zeer kost baar plan gaat. Volgens wet houder Peters is het de bedoe ling dat dit geld (40.000 gul den) met een dergelijk project wordt terugverdiend, omdat de jeugd van de straat wordt gehouden. Ad hoe aanpak De werkgroep vandalisme, be staande uit de heren A. de Jong, J. Duivcsteijn en M. Logtenberg, heeft een onder zoek ingesteld naar de moge lijkheid om tot een zogenaam de ad-hoc aanpak te komen met betrekking tot het vanda lisme gedurende de vakanties. Gebleken is, dat in de school vakanties de meeste schade door vandalisme wordt aange richt. Vandalen richten in Lei den jaarlijks voor 1,2 mijocn gulden vernielingen aan. De werkgroep gaat van het prin cipe uit dat een structurele aanpak èn ad-hoc-oplossingen nodig zijn bij de bestrijding van vandalisme. Over deze activiteiten in de Gróenoerdhal wordt nog on derhandeld met het club- en buurthuiswerk en het stedelijk jongerenwerk. Deze organisa ties staan op zich positief te genover dit idee, maar men is niet enthousiast over de aan pak. Het wordt niet uitgesloten geacht, dat een dergelijke grootschalige activiteit onvol doende kans op succes heeft. Ook wordt gewezen op „nega tieve bijverschijnselen". Grote groepen jongeren zouden bij voorbeeld voor overlast voor de buurt rondom de Groe- noordhal kunnen zorgen, of er zouden onderling moeilijkhe den kunnen ontstaan. Het buurt- en clubhuiswerk wil graag overleggen over de op zet van dit „jeugddorp". Men wil dit project zo goed moge lijk laten aansluiten bij de be staande activiteiten in het so ciaal-cultureel werk. Vakken De jeugd kan op woensdag 18, donderdag 19 en vrijdag 20 april terecht in de Groenoord- hal, die dan is verdeeld in zes vakken, die ieder zo groot zijn als een zaal voetbal veld. In de diverse vakken worden ver- séhillende activiteiten gehou den: sleutelen aan brommers en fietsen, disco- en aerobic dancing, fitness (judo, karate, worstelen), rolschaatsen, voet bal (zeven tegen zeven) en een ruilbeurs. De toegangsprijs be draagt één gulden per persoon. Behalve op 20 april, want dan wordt een zaalvoetbaltoernooi voor B- en C-junioren gehou den. De winnaar van dit toer nooi speelt een wedstrijd tegen een team van de politie of een team van gemeenteraadsleden. Of er ook in de zomervakantie een „jeugddorp" wordt gehou den, hangt mede af van het re sultaat in de paasvakantie, zegt de heer R. Roos van de gemeentelijke directie Sociaal Cultureel Werk. Gaat het door dan kan de jeugd op de woens dag, donderdag, vrijdag en za terdag van de laatste twee we ken van de grote vakantie in de Groenoordhal terecht. De data zijn: 15, 16, 17, 18, 22, 23, 24 en 25 augustus. Het huren van de Groenoordhal kost 250 gulden per uur, of 1750 gulden per dag. Voor de paasvakantie wordt een tekort van 10.000 gulden verwacht, de grote va kantie levert een negatief sal do van 30.000 gulden op. Deze 40.000 gulden worden door de gemeente beschikbaar gesteld. De organisatie is van plan om T-shirts met opdruk Van Da- len'84 (vandalen 1984) te be stellen en die voor een be scheiden bedrag te verkopen aan de jeugd. Mevrouw Van Dongen vindt dit T-shirt een slecht idee. Wethouder Peters was het wel met haar eens. LEIDEN Onder het motto 'Juist het actief zijn houdt de mens jong' organiseert het Diensten centrum voor gecoördi neerde bejaardenhulp Leiden 22 maart voor de achtste maal een open dag voor de bejaarden in Leiden. Wat de diensten centra in het dagelijks leven in het klein doen, hulpverlening en het sti muleren van de creativi teit bij bejaarden, ge beurt aanstaande don derdag in de Stadsge hoorzaal van kwart voor tien tot kwart voor vijf in het groot. Het ontstaan uit een radio- optreden van enkele bejaar denkoren uit Leiden is er de oorzaak van dat nog steeds de nadruk op het zingen wordt gelegd. Na een openingsspeech door burgemeester Goekoop tre den zo'n achttien Leidse koren ieder gedurende vijf tien minuten voor het voet licht en nemen daarmee het grootste deel van de dag in beslag. Er is keus te over: 'Noorderlicht', 'Bejaarden klanken' uit Noordwijker- hout, Mannenkwartet 'Ni- nibus', 'Kooiklanken', 'De Zonnenpitten' en tal van ander koren uit de stad of vormen een gevarieerd1 aanbod. Het motto van de manifes tatie getrouw heeft de orga nisatie samenzangen in het programma ingelast, waarin het publiek om de twee uur tot actie wordt aangezet en zijn krachten mag beproe ven op goed-vaderlandse liederen uit de oude doos. Een welkomstlied van re centere datum, maar in aanverwante stijl bezingt deze dag en meer in het al gemeen het Dienstencen trum. Actieve deelname is even eens gepland in een pro grammaonderdeel als de gymnastische oefeningen, die aan het eind van de morgen zo halverwege de dag gehouden worden en bedoeld zijn om de door het zitten verstijfde ledematen los te maken. Afwisseling bieden tevens de onderde len volks - en stijldansen, die met de modeshow, die 's middags plaats vindt, ge meen hebben dat alleen toegekeken wordt. Een deel van het publiek zal echter daarbij het genoegen sma ken bij de voorbereiding van deze activiteiten be trokken te zijn geweest. Hetzelfde geldt voor de ten toonstelling van handvaar- digheidprodukten, die in de gangen van de Stadsgehoor zaal bezichtigd kan worden. De voorzieningen, die ge troffen zijn, lopen uiteen van maaltijden in de kanti ne en een gratis program maboekje tot de aanwezig heid van E.H.B.O. helpers, die bezoekers aan de ingang van de zaal opvangen en ook tijdens de manifestatie de helpende hand kunnen bieden. De toegang is even eens gratis. Man op stelten 'Man op stelten' is de titel van het stuk dat zondag 25 maart in het LAK-Theater op de planken wordt gezet door de groep Lijn Negen. 'Man op stelten' is muziek theater voor kinderen van acht tot dertien jaar. Het verhaal speelt rond een oude circuswagen nabij een schuurtje en gaat over een man die een prachtig varié ténummer op stelten uitvoerde, totdat hij op een dag kwamde vallen en zijn heup bezeerde. Hij loopt er wat verpieterd bij, grijpt alles aan om onder het nummer uit te komen en maakt niets af. Uiteindelijk probeert hij met hulp van anderen een nummer op te zetten, maar soepel loopt het niet Ene Robbie Bonkers doet vervolgens een poging het circus weer leven in te bla Scène uit 'Man op stelten'. Bloemsierkunstwedstrijd De Bloemist Patroonsvereniging Den Haag/Leiden en om streken houdt donderdag 22 maart een regionale bloem sierkunstwedstrijd voor junioren. Aan de wedstrijd die mede mogelijk is gemaakt door de steun van de Vereniging Fleurop Inter flora Nederland wordt deelgenomen door twintig leerlingen van het middelbaar en lager tuinbouw- onderwijs. Ongeveer 80 werkstukken zijn van 23 tot en met 25 maart te bezichtigen op de tentoonstelling Westland 19Nu in de CCWS Bloemenveiling in Honselerdijk. Kijkh U1S Het Kijkhuis (Vrouwenkerkkoorstraat 17) staat in de laatste week van maart in het teken van de Nederland se film. Maandag 26 en dinsdag 27 maart wordt „Naughty Boys" van Eric de Kuyper gedraaid. Zeven jongemannen komen in een villa bijeen om feest te vieren. Alleen Daisy kan de geforceerde en droevige sfeer doorbreken. Woensdag 28 maart is „De smaak van water" van Orlow Seunke aan de beurt. Een amb tenaar van de sociale dienst (Gerard Tholen) komt in botsing met de bureaucratie. Van donderdag 29 tot en met woensdag 4 april staat „Hans, het leven voor de dood" van Louis van Gasteren op het programma. Deze 155 minuten durende film geeft een beeld van de generatie van de zestiger jaren, opgebouwd rond de fi guur van Hans van Sweeden die in 1963 zelfmoord pleegde. „Naughty Boys" en „De smaak van water" be ginnen om acht uur en om kwart over tien. „Hans, het leven voor de dood" om half acht en om kwart over tien. Revue Ritueel Amateur-toneelvereniging Imperium brengt vrijdag 23- en zaterdag 24 maart in het Micro-theater Imperium aan de Oude Vest 33e in Leiden het stuk Revue Ritueel. De aan vang is half negen. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zater dags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. DEN HAAG Negen jaar gevangenisstraf eiste de Haagse officier van jus titie, mevrouw mr. J. Cou- zijn, gisteren tegen de 45- jarige Abdulla uit Den Haag voor de moord op zijn boezemvriend Halit (40) uit Leiden. Verdachte sloeg het slachtoffer op 3 november van het vorig jaar in zijn woning aan de Haagse Van der Neer straat met een bijl de her sens in. Zijn eigen vrouw liep een schedelbreuk op. Abdulla voelde zich tot in zijn ziel gegriefd en beledigd sinds de dag dat Halit hem dreigend had verteld dat hij er met zijn vrouw vandoor wilde gaan. Vijf maanden voordat de Lei denaar de fatale slagen ont ving, werd hij op heterdaad door Abdulla betrapt toen hij diens wettige echtgenote het hof probeerde te maken. Ver dachte kwam net terug van de bakker toen hij, onder aan de trap, Halit tegen zijn vrouw hoorde zeggen dat hij van haar hield en op een stil plekje met haar wilde vrijen. Verwensingen Er ontstond een hevige woor denwisseling tussen de twee vrienden. „Schaam je je niet?!", riep de Hagenaar en hij spoog Halit uit woede voor de voeten. Maar deze zei voor niets en niemand bang te zijn, ook niet voor Allah. Hij ver vloekte de diepgelovige Adulla en slingerde hem de vreselijk ste verwensingen naar het hoofd. „Ik snij je in reepjes, ik verkracht je bloed en je nage slacht. Als je me je vrouw niet geeft stuur ik ëen huurmoor denaar op je af. Ik zal je tot in Turkije achtervolgen". Daarna verliet hij de woning. Daarna ontving Abdulla brie ven van zijn overspelige ka meraad, waarin deze hem in het Turks uitmaakte voor vrouwenhandelaar en soute neur. Verdachte begreep er steeds minder van. Hoe kon zijn allerbeste vriend, die hij ooit meer liefhad dan zijn ei gen broer en die door alle drie zijn kinderen „oom" werd ge noemd, hem zo blijven beledi gen? In zijn radeloosheid zocht hij Halit in Leiden op om het uit te praten. Het werd een te- vergeefse tocht langs Turkse kroegen. Halit was onvind baar. Klap Op donderdag 3 november werd er aangebeld aan de wo ning van Abdulla in de Haagse Van der Neerstraat. Tot zijn stomme verbazing stond Halit voor de deur. Beleefd werd hij door Abdulla bovengelaten. Halit zei niets tegen hem. Hij sprak alleen tegen zijn vrouw, die hem een glas sinas voorzet te en haar man' een cola. Halit zei dat hij een oud koffertje kwam halen, dat hij daar had laten staan. Abdulla vroeg zijn vrouw thee te gaan zetten. Voorzichtig probeerde hij Ha lit mild te stemmen door hem een belastingfromulier en een schoolgeldaanvrage van zijn zoontje te geven. Met dat soort papieren had Halit hem altijd geholpen. Zelf kon hij nauwe lijks lezen en schrijven, Neder lands sprak hij al helemaal niet. Abdulla werd echter compleet door Halit gene geerd. Teleurgesteld droop hij naar de keuken af. Intussen was Halit opgestaan en naar de ka chel gelopen, waar hij wat morrelde aan het kapotte slot van zijn koffer. Abdulla's vrouw was vanuit de keuken naast hem komen staan. Toen ze opzijkeek zag ze Halit lang zaam inelkaarzakken. Zelf merkte ze dat ze klappen op haar hoofd kreeg en over het koffertje viel. Mirakel Volgens de psychiater dr. H. Zeegers stond er voor de Haagse rechtbank een conser vatieve Islamiet terecht van eenvoudige boerenafkomst, die in Nederland volstrekt was aangewezen op hulp van men sen als het slachtoffer. Islam kenner drs. Nauta schreef in zijn rapport dat verdachte vooral in zijn Turkse waardig heid als man ernstig moet zijn gegriefd. Normaal gesproken zou iemand in zo'n situatie meteen zijn doodgeschoten. Het feit dat Abdulla zijn ge schonden eer niet onmiddellijk heeft gewroken is een mirakel geweest. Abdulla's advocaat, mr. R. Kiek, bestreed de moord met voorbedachten rade die de of ficier van justitie verdachte ten laste had gelegd. Zij kon niet geloven dat iemand die zich zo gekwetst heeft gevoeld, speciaal naar Leiden was ge gaan om het weer goed te ma ken. Volgens de raadsman had zijn cliënt in een vlaag van verstandsverbijstering gehan deld. Uitspraak op 29 maart.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 3