mmm TAFEL Adviseur prof. Weijland: „Gereformeerde synode loopt overheid niet voor de voeten kerk wereld Krant in de klas rukt onweerstaanbaar op ACHTERGROND Spaanse parlement akkoord met onderwijshervormingen Hervormd-gereformeerde synode vergadert lang over samen gaan £eidóc@om<OT Opiniepeilingen CeidócSomant VRIJDAG 16 MAART 1984 PAG Het Spaanse parlement is gis teren akkoord gegaan met de omstreden wet, die het onder wijssysteem in Spanje ingrij pend zal wijzigen. Met 196 stemmen voor en 96 tegen werd in de cortes de nieuwe wet aangenomen, die de in vloed van de staat in het on derwijs vergroot en de rol van de katholieke kerk aan ban den legt. De onderwijshervor ming, die de afgelopen maan den heeft geleid tot felle pro testen en massale demonstra ties van ouders en onderwijs krachten, was één van de hoofdpunten in het program ma van de socialistische rege ring van Felipe Gonzalez. De rechtse oppositiepartij, de Volksalliantie, heeft een pro cedure aangespannen in een poging de wet alsnog schip breuk te doen lijden. Opinie peilingen hebben aangetoond, dat de onderwijshervormingen worden gesteund door een meerderheid van de bevol king. Onder de nieuwe wet moeten particuliere scholen, die subsidie krijgen van de staat, hun leerplan laten goed keuren door de regering. Deze onderwijsinstellingen moeten worden bestuurd door een schoolraad, die bestaat uit on derwijskrachten, ouders en leerlingen. De schoolraad kiest het schoolhoofd. Leerlingen, die niet naar de godsdienstles sen willen, mogen die over slaan. Spanje heeft ongeveer acht miljoen schoolgaande kin deren, van wie er drie miljoen particuliere scholen bezoeken. M. J. Thomassen bisschoppelijk gedelegeerde voor onderwijs Pater M. J. Thomassen uit Haastrecht is door de bis schop van Rotterdam, mgr. R. Ph. Bar, benoemd tot bisschoppelijk gedelegeerde voor het katholiek onder wijs in het bisdom Rotter dam. Pater Thomassen (38), die lid is van de congregatie van de Passionisten, volgt als gedelegeerde de heer J. G. M. Zuidgeest op, nu vi caris-generaal van het bis dom. De bisschoppelijk gedele geerde werkt namens de bisschop ten dienste van alle scholen van het katho liek onderwijs wat betreft katholiciteit, pastoraal en katechese en onderhoudt daarover contacten met schoolbesturen, schoollei dingen, ouders en de kate- cheten. Pater Thomassen zal in het lopende school jaar nog enkele dagen per week fungeren als districts- katecheet in het rayon Gouda, een functie die hij sinds 1980 bekleedt. Ook voltooit hij zijn studie in de pastoraal-theologie aan de Katholieke Theologische Hogeschool Utrecht. „Het is niet waar, zoals hier en daar gesuggereerd is, dat met het besluit van de gere formeerde synode om zich uit te spreken tegen de plaat sing van kruisraketten in ons land, de overheid voor de voeten wordt gelopen. Wij roepen in het besluit juist op om te bidden voor de over heid en erkennen de eigen beslissingsbevoegdheid van de overheid". Dit zegt prof. dr. H. B. Weijland, adviseur van de generale synode van de Gereformeerde Kerken, desgevraagd in reactie op de kritiek die is losgebarsten op het besluit. Volgens prof. Weijland gaat het jongste be sluit feitelijk minder ver dan de uitspraak van 1978 van de synode tegen de massa-ver- Er zijn veel reacties geko men, ook aan het adres van de synode-adviseur, die een grote rol speelde bij de for mulering van het besluit. Volgens prof. Weijland wilde de synodecommissie een dui delijke, zakelijke uitspraak doen. Daardoor werd het een politieke uitspraak. Ik wilde duidelijk een kerkelijke uit spraak, aldus prof. Weijland. Het ging er om, dat in 1978 de grote liefde van God, die achter alles staat, onvoldoen de tot uitdrukking is geko men. In navolging van Chris tus mogen we niet tot het einde vernietigen. Dat staat in het synodebesluit. Dit uit te spreken was een verdie ping van dit besluit. De synode heeft tot mijn ver driet toch meer politiek ge sproken, aldus prof. Weij land. Duidelijkheid moest naar mijn mening niet liggen in het noemen van de kruis raketten, maar in het mo ment van spreken. Want morgen is er een ander wa pen. De kerk dient zich bo ven de situatie te stellen. Prof. Weijland vond even wel, dat de synode niet te ver al is zij politiek tot aan de grens gegaan. Overigens blijven de reactie op het besluit van de gerefor meerde synode binnenko men. Het tot de rechtervleu gel van de kerk behorende „Gereformeerd Confessioneel Beraad" heeft zich tegen het synodebesluit verklaard. Het GCB zegt, in een open brief, gericht aan de leden van de Gereformeerde Kerken in Nederland, dat in het besluit inzake het oorlogsvraagstuk de Schrift wordt uitgelegd vanuit een bepaald perspec tief. In dit geval een politiek perspectief. Het bestuur van het CGB, zegt, dat door de toespitsin gen van haar besluiten op het niet plaatsen van kruisraket ten de synode zich heeft uit gesproken over een zaak, waarvoor zij als kerkelijke vergadering geen bevoegd heid heeft en waarvan zij de consequenties niet kan over zien. Met genoemde uit spraak heeft de synode zich volgens het bestuur van het GCB begeven op het terrein van regering en parlement. Het Landelijk Beraad van Studentenpastores in Neder land darentegen, heeft met grote instemming kennis ge nomen van het besluit van de synode. „Wij, als studenten pastores van verschillende kerken, weten ons daarin de tolk van zeer vele studenten, voor wie de geloofwaardig heid van de kerken voor een belangrijk deel afhangt van de vraag of, en in hoeverre binnen de kerken op meer dan vrijblijvende wijze ver banden worden gelegd met en consequenties getrokken uit het evangelie", zegt het beraad in een brief. De stu dentenpastores vinden de uitspraak dan ook een be moediging voor velen, die hun vertrouwen dreigden te verliezen uit teleurstelling over het zwijgen dan wel te laat of te vaak spreken van hun kerk. De gezamenlijke vergadering van de hervormde en gere formeerde synode (combi-sy node) zal dit jaar meer tijd in beslag nemen dan was voor zien. De tweejaarlijkse verga dering zal niet alleen op 5 en 6 november, maar ook op 7 december en wellicht op 4 december bijeenkomen. Dit zei ds. C.B. Roos, praeses van de hervormde synode, gisteren te Doorn op de voor jaarssynode. De combi-syno de moet dan onder meer haar oordeel geven over de zoge naamde „ecclesiologische consensus", een overeen stemming over het samen kerk zijn. Daarin dienen de bestaande spanningspunten zodanig verwerkt te zijn, dat deze voor beide kerken geen overwegend bezwaar vormen om in 1986 te verklaren, dat zij in staat van hereniging zijn. Deze overeenkomst zal veel ruimte voor variatie bevat ten, zei kort geleden dr. C. B. van Andel, secretaris van de raad van deputaten „Samen op weg". Ook ds. Roos onder streepte ter synode, dat het de bedoeling is de hele her vormde kerk in een samen- -op-weg-proces te betrekken. Vooral de Gereformeerde Bond, de conservatieve vleu gel in de hervormde kerk, neeft grote bezwaren tegen de hereniging met de gere formeerde kerken. Prof. dr. H. B. Weijland, adviseur van de gereformeerde synode zei _i, dat in zijn kerk de tegenstanders van „Samen op weg" met een lantaarntje zijn te zoeken. „Ik zou willen dat in onze kerk eenzelfde eenstemmigheid over het oorlogsvraagstuk zou be staan". Kerkbalans Het ziet ernaar uit, dat de ac tie „Kerkbalans" in de her vormde gemeenten gemid deld 0,73 procent meer gaat opleveren dan vorig jaar. Dat heeft ds. W. H. den Ouden, secretaris van de Hervormde Commissie Geldwerving, gis teren ter hervormde synode bekend gemaakt. Uit een voorlopig onderzoek van gemeenten, die vorig jaar met „Kerkbalans" meld den, dat hun toezeggingen ten opzichte van 1982 waren teruggelopen, blijkt achteraf, dat de uiteindelijke ontvang sten zes procent hoger lagen dan de toezeggingen. Met an dere woorden, aldus ds. Den Ouden, over 1983 is het aan vankelijke verlies in de meeste gevallen uiteindelijk omgezet in winst. Oud-staatssecretaris me vrouw C. I. Dales zal de Ne derlandse hervormde kerk adviseren over de herstructu rering van de landelijke or ganisatie en de daaruit voort vloeiende bezuinigingen. Zij is benoemd in de adviescom missie „beleid en bezuini ging", die kort geleden is in gesteld. Mevrouw Dales ver wierf, voordat zij staatssecre taris werd, faam bij de ge meente Rotterdam, waar zij de sociale dienst reorgani seerde. De synode koos gisteren haar nieuwe moderamen. Praeses werd opnieuw ds. C. B. Roos uit Amsterdam, die volgens de kerkorde nog een jaar de synode mag voorzitten. Als assessor primus werd geko zen ds. H. Huting (classis Rot terdam-noord), die daarmee de opvolger is van ds. P. van den Heuvel. Wederom werd mevrouw ds. M. W. van Bei- num (classis Hengelo) geko zen als assessor secundus. As sessor tertius is geworden ds. R. H. Kieskamp (classis Go- rinchem), die daarmee de op volger is van ouderling F. van der Kolk. Kruisraketten De synode zal vanavond nog spreken over de „dreigende plaatsing van kruisraketten". Het zou volgens secretaris- -generaal dr. R. J. Mooi „we reldvreemd" zijn om het nu niet over deze actuele zaak te hebben. Het moderamen zal als basis voor het gesprek dan een nota overleggen. In november 1980 veroor deelde de hervormde synode gebruik en bezit van kern wapens. Vorige week woens dag besloot de Gereformeer de Synode om regering en parlement te manen af te zien van de plaatsing van kruisraketten. Eieren met zure roomsaus, witlofsalade en patates frites chocoladevla met gember vegetarisch Voor twee personen hebt u nodig: 3 eieren, Vz tot 1 be kertje zure room, peterse lie, bieslook, zout, peper, aroma, azijn; 200 g witlof, 1 appel, 1 si naasappel, 1 lepel rozijnen, 2 lepels azijn, zout, peper, suiker, 1 lepel olie; Vi tot 1 kg aardappelen of patates frites, eventueel frituurvet, zout; Vz liter melk, 20 g cacao, 45 g suiker, 25 g maizena, paar bolletjes gember. Kook de eieren acht minu ten, spoel ze af met koud wa ter, laat ze afkoelen, pel ze en snijd ze in de lengte door. Meng de zure room met fijn geknipte peterselie en bies look en doe er naar smaak zout, peper, aromc en azijn bij. Doe het sausje in een on diepe schaal en leg er de eie ren in. Was de rozijnen voor de sala de, kook ze tien minuten in weinig water, laat ze uitlek ken en koud worden. Meng een sausie van azijn, zout, pe per, suiker en olie en schep er als eerste de geschilde en grofgeraspte appel door. Voeg de rozijnen toe en de kleingesneden sinaasappel. Spoel het witlof schoon, snijd het fijn, was het alleen nog een keer als het nodig is en schep het luchtig door het frui tmengseltje. Wie zelf de patates frites gaat bakken, moet op tijd begin nen. Spoel de geschilde aard appelen af, laat ze uitlekken en snijd ze in staafjes. Bak de aardappelstaafjes met kleine porties tegelijk in niet te warm frituurvet gaar en laat ze koud worden. Bak de af gekoelde patates frites kort voor de maaltijd in grotere hoeveelheden tegelijk bruin in heet vet. Laat de frieten op een vergiet uitlekken en schud er zout door, houd ze warm in een schaal op een pan met kokend water. JEANNE LEERLINGEN ENTHOUSIAST OVER SUTHOFF PERS ONDERWUS PROJECT DEN HAAG De krant in de klas rukt op. Steeds meer onderwijzers en onderwijze ressen en hun collega's op de middelbare school pakken de krant erbij en geven aan de hand daarvan les. 't Is alle maal levender, échter en ac tueler dan de schoolboeken, zegt Bob Zwaai, hoofd van de Cornelis Jetsesschool, een openbare lagere school in Den Haag. Zijn leerlingen, die meedoen aan het Sijthoff Pers Onderwijs Project, zijn, zoals hij zegt, „verschrikke lijk enthousiast". Met de krant is van alles te doen en de krant is bij elk vak te gebruiken. Zwaai: „Ben ik bij aardrijkskunde met Suriname bezig, dan neem ik de krant en kijk wat er over dat land in staat. En is er een ongeluk gebeurd, dan komt verkeer aan de orde. Zo leren de kinderen spelenderwijs". Het gaat goed met de krant in de klas, maar Sijthoff Pers en de stichting Krant in de klas in Amster dam willen dat er nog meer gelezen wordt. Daarom gaan ze volgende week een nieu we actie beginnen. Wat houdt het Sijthoff Pers (uitgever in Zuid-Holland van onder meer Het Binnen hof en de Leidse Courant) Onderwijs Project precies in? Een heleboel, eigenlijk te veel om op te noemen. Scho len kunnen bijvoorbeeld voor een krantenproject twee we ken lang gratis vijf verschil lende kranten krijgen. En te gen de halve prijs kan een school een tijdje De Leidse Courant toegestuurd krijgen. Voor leerlingen van de hoge re klassen van het voortgezet onderwijs is het informatie blad „De Krant" bestemd. En de „KIK"-(knipsel)krant is er ook. Deze krant is samen gesteld uit artikelen uit „ech te" kranten. Op elke pagina staan opdrachten, die de leer lingen helpen de berichten te leren lezen. En verder heeft Sijthoff Pers boeken met lesi- deëen, de videoband „De Krant" en de videoband „De Journalist", diaseries, affi ches enzovoorts. Onderwijsproject José Gercfing en Eddy Mie- Ier, twee leraren Nederlands, zorgen bij Sijthoff Pers voor Op school wordt steeds meer gebruik gemaakt van de krant. Op de foto nemen leerlingen sa men met de onderwijzer de krant door. het onderwijsproject, dat bij de Cornelis Jetsesschool zo'n succes heeft. Elke school in heel Zuid-Holland kan bij José en Eddy van alles over het project te weten komen. En veel lesmateriaal aanvra gen. Zo'n 200 scholen in Zuid-Holland hebben dat al gedaan. Als een school dat wil, komt José of Eddy ook op bezoek, om alles uit te leg gen. En de leerlingen kun nen zelf bij de krant op be zoek komen. Ruben Uitvlucht is een leer ling uit de zesde klas van de Cornelis Jetsesschool. Hij vindt het project „héél erg leuk". De leerlingen zijn nu bezig met het maken van een eigen schoolkrant, die „Het Probleem" heet, omdat er in de wereld zoveel problemen zijn en omdat die dan na tuurlijk ook in de krant staan. Ze maken zelf foto's, tekeningen, spotprenten natuurlijk van politici en ze werken aan berichten over sport, politiek en bin nen- en buitenland. Net als echte journalisten. Ruben zou best graag eens willen praten met premier Ruud Lubbers. „Waarom doet u dit werk, wat vindt u er zo leuk aan?" zou hij dan willen vragen. En: „Denkt u wel eens: Ik stop ermee, met al die problemen, die bezui nigingen en zo?" Op het eindexamen van de middelbare school neemt de krant een steeds belangrijker plek in. Nederlandse, Engel se, Franse en Duitse teksten komen steeds vaker uit kran ten. En kinderen die ijverig de krant lezen zijn sowieso altijd in 't voordeel. Ook 'n reden om op school de krant (meer) te gebruiken. „Maar dan moet er thuis ook wat aan gedaan worden", zegt Peter Fiedeldij Dop, direc teur van de stichting „Krant in de klas". „Anders heeft het geen zin". Schoolboeken De krant raakt op school dus steeds meer in en dat gaat ten koste van de schoolboe ken, die wel veel minder droog en dor zijn dan vroe ger. Er staan nu veel meer plaatjes in. Sinds de komst van de televisie wordt er overigens nog steeds even veel gelezen. De tijd die de kinderen aan de tv besteden is ten koste van de huiswer kuren gegaan, zegt Fiedeldij Dop. Al vanaf 1976 probeert „Krant in de klas", net als José en Eddy van Sijthoff Pers, de kinderen meer en kritischer te leren (kranten- jlezen, Meer dan een miljoen kinderen in lager en voortge zet onderwijs zijn met het werk van de stichting, die vooral informatie óver de kranten geeft, in aanraking gekomen. De directeur van de stichting heeft erg veel materiaal over de krant. En volgende week, tijdens de Krant in de Klas Week 84 houdt de stichting een natio nale krantleesles. Fiedeldij Dop hoopt dat nog meer scholen dan met de krant gaan lesgeven. Hij zegt dat er in 1983 vier keer zoveel scholen op zijn plannen reageerden als in '82. „Nu is ongeveer een kwart van de lagere scholen regelmatig met de krant be zig. Zo'n 25 procent van de scholen doet regelmatig aan een project met de krant, weer 25 procent doet af en toe iets en ook weer een kwart van de lagere scholen heeft niets met de krant te maken". Bij het middelbaar onderwijs is de animo voor de krant overigens kleiner. „Door al die verschillende vakken en leraren is het daar moeilijker in te voeren". Te moeilijk? Maar is de krant eigenlijk niet veel te moeilijk voor de kinderen? „De krant is ook voor kleuters te lezen. Ja, nou denkt u: „Die man is niet goed bij z'n hoofd", maar ik meen het. Natuurlijk kunnen kinderen niet de hele krant lezen. Er staan nog een hoop moeilijke woorden in. Maar alles lezen hoeft ook niet. De kinderen moeten zelf lezen wat ze willen. Hun kennis is wel niet zo groot, maar ze kunnen er, met wat hulp en uitleg, toch wat mee doen". De directeur over wat de leerlingen het liefst lezen: „Ongelukken, rampen, alles wat gek, leuk, onverwacht is. En verder hangt het natuur lijk erg af, van wat ieder kind zelf leuk of interessant vindt. De een houdt van vis sen, de ander meer van tech niek. Ik vind het helemaal niet erg dat ze bijvoorbeeld politiek nog niet zo interes sant vinden. Dat moet alle maal nog groeien, komt later wel". Schoolhoofd Bob Zwaai be nadrukt dat de krant een hulpmiddel is. „Een nuttig en leuk hulpmiddel, maar toch niet meer". De schoolboeken blijven natuurlijk het belang rijkste middel om op school te leren, hoewel de kinderen de krant leuker vinden. En er misschien wel meer van leren, juist omdat ze het leu ker vinden en het dus sneller opnemen en begrijpen. Ruben Uitvlucht, die gisteren met de andere leerlingen van zijn klas een kijkje bij deze krant is wezen nemen, vindt het in elk geval allemaal prachtig. „Het ziet er gezellig uit, je verveelt je nooit, er is altijd werk. Het boeit me erg, ja, ik ben van plan om er la ter in door te gaan". MARTIN VOORN Voor meer informatie over het Sijthoff Pers Onderwijs Project kan men José Ger- ding of Eddy Mielen bellen. Ze zijn van 's morgens 10 uur tot 's middags twee uur be reikbaar onder nummer 070- 190596. Twee recente opiniepeilingen over de vaderlandse i hebben zij het in uiteenlopend opzicht interessa gevens opgeleverd. Een TRÓS/NIPO-enquête wijst i Marcel van Dam door de kiezers als de meest rëele kandidaat voor het premierschap wordt gezien. Wij g gemakshalve maar voorbij aan de vraag of de kans PvdA-premier in de naaste toekomst wel zo groot is. zullen er ook niet te lang bij stil blijven staan, dat in quête slechts drie namen werden genoemd waaru mocht kiezen: oud-minister Jos van Kemenade, FN1 zitter Wim Kok en het Tweede-Kamerlid en VAR mentator Marcel Van Dam. Die beperking vormde ee co: zelf bedachte favorieten werden bij voorbaat uitg en de deelnemers aan de enquête werden bovendi aangezet tot nadenken over de vraag, wie het best D zou kunnen opvolgen. Uit de uitkomst, die Van Dam als favoriet aanwees overigens hoezeer ons politieke systeem inmiddels gaat onder de populariteitseffecten van de televisie. I kend Van Dam namelijk heeft het laatste jaar als k; geen vinger meer uitgestoken, maar zich uitsluitend centreerd op de publiciteit, onder meer via zijn wel commentaar voor de VARA-televisie. Geen politicus en nieren, zeker geen bestuurder, maar iemand die i graag etaleert. Toch gaat naar hem het vertrouwen merendeel van de PvdA-stemmers uit, sterker nog, o aanhangers van andere partijen. Van die laatste categc men we gemakshalve maar aan, dat die slechts ha wachting heeft uitgesproken wie van de drie gei PvdA-politici de meeste kans zou maken. De tweede enquête is politiek relevanter. Dat VARA-Rooie Haan verkiezingspeiling over de politiek keur van dit moment. Daaruit blijkt dat de aanhang regeringspartijen onverwacht weer groeiende is. Na e delijk verlies in het afgelopen najaar, dat zich vrijwel tijdig met de acties van de ambtenaren tegen de kortii ten aftekende, herstelt de coalitie zich weer goed op h torale vlak. Dat duidt er op dat de Nederlandse bevolking vol| veerkracht heeft om een hard beleid, zoals het kabint bers nu voert, te verdragen. Op het moment zelf ken en dat is best begrijpelijk, maar op langere termijn zi kennelijk de zin ervan in. Dat betekent dat we leven volwassen democratie, waar uiteindelijk wordt ingezi het allemaal niet zo breed meer kan als vroeger. Wolkenvelden DE BILT (KNMI) Het weer in onze omgeving wordt be- Eaald door een hogedrukge- ied tussen IJsland en Scandi navië en een depressie boven Spanje en het westelijke deel van de Middellandse Zee. Als gevolg van deze luchtdrukver deling worden met oosten wind wolkenvelden naar ons land gevoerd. Er is daardoor morgen slechts af en toe wat zonneschijn te verwachten. Het blijft echter wel vrijwel overal droog. De temperatuur daalt in de ko mende nacht tot om het vries punt. In de middag loopt de temperatuur uiteen van vijf graden in het Waddengebied tot negen graden in het zuiden van het land. Weerrapporten van vanmorgen 07.00 uur. Weer Max Min Neer- temp temp alag Bordeaux Frankfort Oostenrijk: de wintersportmogeli in Oostenrijk zijn goec goed. Vorarlgebergte: 110 - Tirol: 65 - 155 cm i Salzburgerland: 55 - 1( Karinthië: 80 - 155 cm Zwitserland: ook hier zijn de win mogelijkheden in h meen goed tot zeer go Graubünden: 75 - 135 Berner Oberland: 60 - Wallis: 90 - 160 cm Noord-Italië: de wintersportmogeli; zijn in het algemeen zeer goed. Zuid-Tirol: 60 - 170 cm Frankrijk: de wintersportmogeli, zijn in het algemeen i zeer goed. Haute Savoie/ 130 - 25 Savoie Alpes du Sud: 95 - 150! Luxemburg Wintersport DEN HAAG In het Alpen gebied is het overwegend zon nig met middagtemperatuur in de dalen van ca. 10 graden. Het nulgradenniveau schom melt tussen de 1000 en 1500 meter. In België zijn er geen wintersportmogelijkheden Duitsland: Sauerland: 25 - 90 cm. Harz: in de lagere delen van 30 tot 80 cm, in de hogere de len tot 100 cm. Eifel: alleen in de plaats Hel- lenthal nog ca. 25 cm. In het Sauerland en de Harz bestaan nog goede en plaatse lijk ook zeer goede winter sportmogelijkheden. Wel dient vooral in de ochtenduren re kening te worden gehouden met harde en soms ook verijste sneeuw. De weersverwachting voor de middelgebergten luidt: be wolkt, maar op de meeste plaatsen droog. Overdag zijn de temperaturen iets boven nul. In de nacht lichte vorst. Openbaar verve Tariefsverhoging q vervoer. Inkrimpen va Langer wachten op bu trams. Slechtere verbir Een no nonsense (in gi derlands: geen flauwe! binet weet overal raac werkelijkheid wil dit afpakken van degen geen vuist kunnen mal ten alle gedupeerden wanbeleid het voomen ken: via mijn stem noc zulke flauwekul! C.A.M. DEN Vredesengel Mient Jan Faber is al sengel Tsjechoslowakij knikkerd. Hij heeft nu denzonden wat het coi me is, maar is niet j van zijn waanidee dat; en zijn communistisch den hun expansiedrif staken, wanneer Ame zijn bondgenoten zich penen of zich onthoui kernbewapening. Fabé een gevaar voor de dei sche landen met vrijh meningsuiting en goc De raketten gericht c| Europa, de inval in H en Afghanistan en de tenissen in Polen moe een waarschuwing z voor het IKV en de s Het zogenaamde gebrc weertje van vóór de Wereldoorlog was e] vaarlijk als nu de éi ontwapening. p DEN Zie ook pagina 12

Leidse Courant | 1984 | | pagina 2