Executies mogelijk pp Amerikaanse TV Oost en West hervatten troepenoverleg in Wenen 1AAKT DISCUSSIE LOS pelgen moeten opnieuw broekriem aanhalen 'ERECHTSTELLING AUTRY Sealink wordt bij opbod verkocht IRAK HEROVERT OLIE-EILAND Luns niet akkoord net minder raketten" Hongerstakers in Diyarbakir geven op BUITENLAND GeidócQowumt VRIJDAG 16 MAART 1984 PAGINA 13 'l'jUSSEL „Stakingen? mogelijkheid dat er so- e acties komen bestaat >ö|t. Maar wie heeft er alternatieven? Als we niet uitvoeren gaat Dgië regelrecht naar zijn lissement". Dat zei gis- ivond de Belgische ste-minister Wilfried rtens, toen hem ge- agd werd of de strenge uinigingsplannen die donderdag in het par- kehent bekend maakte lik licht tot acties zouden. n leiden. (t jnies tegen de nieuwe plan- ziin inderdaad mogelijk, 311 s blijkt uit voorlopige reac- >2- met name door de socia- _sche vakbond ABVV. Het pak maatregelen waarop de Belgische premier Martens het parlement gisteren ont haalde was tot stand gekomen na ruim anderhalve week van intensief overleg tussen een aantal topministers. Een van de belangrijkste maatregelen is dat de Belgische loontrekken- den bij de overheid en in de privésector dit jaar en het vol gende in totaal zes procent moeten inleveren. In elk jaar zal een loonindexering van twee procent worden toege past, maar voor de minder be deelden geldt een uitzonde ring. Bejaarden en gehandi capten die van een werkelijk minimum moeten leven, krij gen wat extra's, namelijk twee procent in 1985 en twee pro cent in 1986. De maatregelen zijn nodig om de Belgische overheidsfinanciën opnieuw gezond te maken. Sinds eind 1981 is de regering-Martens al aan het bezuinigen. De Belgi sche werknemers hebben in die eerste fase al flink ingele verd, eerst als gevolg van de opschorting van de indexering van hun lonen en later door een afslanking van die indexe ring. Het overheidstekort dat in 1979 nog 8,9 procent be droeg, liep in 1981 op tot 16,2. Momenteel ligt het op 15,3 procent van het bruto natio naal produkt, ofwel ruim 31 miljard gulden. Eind '86 zou het teruggebracht moeten worden tot 16,6 miljard, het gemiddelde van de EG-landen. Een van de acties die door de maatregelen kunnen worden uitgelokt is een artsenstaking. De regering wil de inkomens van de artsen via de zieken fondsen sterk gaan controle ren. Bankrover overmeesterd na gijzeling in Keulen KEULEN De politie in Keulen heeft afgelopen nacht een man overmeesterd, die twee agenten in gijzeling hield in een bankgebouw. De man overviel gistermiddag een bank in het centrum van Keu len en gijzelde daarbij drie personen. In de loop van de avond ging de bankrover er mee akkoord dat de drie gijze laars werden geruild voor twee ongewapende politie mannen. Via de telefoon werd urenlang overlegd met de man. Hij zei een koffer met explosieven bij zich te hebben en liet weten aan kanker te lij den en tot alles in staat te zijn. Uiteindelijk werd overeenge komen dat hij met de twee ge gijzelde agenten in een vlucht wagen zou vertrekken. Toen de gewapende bankovervaller met de twee politiemannen het bankgebouw uitkwam, sloegen de agenten hem het wapen uit handen en werd hij overmeesterd. In de koffer bleek een nepbom te zitten. (AVO: RUSSEL Secretaris-generaal Luns van de NAVO ont- (nt dat hij Nederland het groene licht heeft gegeven voor r plaatsen van minder dan 48 kruisraketten. Luns had óensdag in Den Haag gezegd niet te geloven dat de stem I m Nederland in het Atlantisch Bondgenootschap zwak- d er zal worden als de Nederlandse regering zou besluiten inder dan de voorgenomen 48 kruisraketten te statione- n. Volgens de NAVO-woordvoerder zegt Luns nu dat hij ii >chts zijn persoonlijke mening heeft gegeven. Functiona- i sen op het NAVO-hoofdkwartier in Brussel toonden 5 :h verrast en geïrriteerd door de opmerkingen van Luns, a ïdat de uitlatingen van de secretaris-generaal naar hun nening zeker zo worden uitgelegd dat het Nederland nu o ij staat minder raketten op te stellen. Glemp weigert overplaatsing priester Ursus ongedaan te maken WARSCHAU Aan de consternatie rondom de overplaatsing van de priester van Ursus naar een afgelegen gemeente in Polen lijkt een einde te zijn gekomen, nu kardinaal Jozef Glemp een verzoek om de overplaatsing ongedaan te maken, definitief heeft afgewezen. De indieners van het verzoek, een groep parochianen uit Ursus, verwachten dat de hongersta kingsacties uit protest tegen de over- plaasing snel worden beëindigd. De priester, Nowak, stond bekend als een uitgesproken aanhanger van Solidariteit. De Poolse autoriteiten, zo werd beweerd, zouden er bij Glemp op hebben aange drongen Nowak'en 68 andere militaire priesters monddood te maken. CHILI ZAL RAUFF NIET UITWIJZEN SANTIAGO Chili is niet van plan de oorlogsmisdadiger Walter Rauff uit te leve ren. Dat heeft de Chileense minister van buitenlandse zaken, Jaime del Valle, mee gedeeld. De mededeling kwam kort nadat Groot-Brittannië via zijn ambassadeur in Santiago een verzoek tot uitlevering had gedaan. Na Israël en de Bondsrepubliek is Groot-Brittannië het derde land dat Chili heeft gevraagd om uitwijzing van de nazi, die verantwoordelijk wordt gehouden voor de zogenoemde „rijdende gaskamers". In Tweede Wereldoorlog vonden zeker 250.000 joden in deze gaskamers de dood. Leden van het Amerikaanse Congres heb ben ervoor gepleit niet langer wapens aan Chili te leveren wanneer Rauff niet uitge leverd wordt. r Vorig jaar ruim 11.000 Oostduitsers naar Bondsrepubliek BONN Het afgelopen jaar zijn in totaal 11.343 inwoners van de DDR naar West-Duitsland gegaan. Voor 228 mensen „was er daarbij gevaar voor het leven". Dit heeft een woordvoerder van het Westduitse ministerie van binnenlandse zaken in Bonn gisteren meegedeeld. De autoriteiten in Oost-Berlijn heb ben emigratie-visa verleend aan 7.729 Oostduitsers die zich in de Bondsrepubliek wilden vestigen. Bovendien vluchtten 2.487 mensen naar de BRD. Tenslotte werden 1.227 Oostduitsers uit gevangenissen in de DDR vrijgekocht. Zweden verhoogt defensie-uitgaven STOCKHOLM Het neutrale Zweden is van plan de komende drie jaar circa 570 miljoen gulden meer aan defensie uit te geven. Om deze hogere defensie-uitgave te kunnen betalen wordt de ac cijns op benzine in het land met 25 cent verhoogd. Dit staat in een voorstel waarover de regering en oppositie het eens zijn geworden. Premier Palme deelde mee dat de hogere uitgaven nodig zijn ter compensatie van de prijsstijgin gen voor het nieuwe materieel. Dit jaar spendeert Zweden totaal 6 miljard gulden aan zijn defen sie. Het land handhaaft een leger van 850.000 dienstplichtigen. „Reagan is ongevoelig" WASHINGTON De voorzitter van het Amerikaanse Huis van Af gevaardigden, Thomas O'Neill, heeft president Ronald Reagan „wreed, ongevoelig en hardvochtig" genoemd door de dringend noodza kelijke voedselhulp voor duizenden hongerende mensen in Afrika te vertragen teneinde zijn plannen voor El Salvador te kunnen uitvoe ren. Reagan is „ongeschikt presi dent van de Verenigde Staten te zijn", zo verklaarde O'Neill. Het Huis van Afgevaardigden keurde vorige week een voorstel goed om 150 miljoen dollar beschikbaar te stellen voor hulp aan de noodlijden de gebieden in Afrika. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De Britse rederij Sealink UK, die samen met de Belgische RMT, de Nederlandse SMZ en de Franse SCNF het internationale Sealink Consortium vormt, is te koop. Verwacht wordt dat de Britse Spoorwegen, haar huidige eigenaars, Sealink vandaag officieel op de markt zullen brengen. De openbare verkoop van Sealink UK is maar een klein onder deel van het privatiseringsprogramma van de Britse regering- Thatcher. Sealinks waarde schommelt tussen de 75 en 100 mil joen pond. De regering-Thatcher hoopt met de verkoop van di verse genationaliseerde bedrijven bijna 5 miljard pond in de schatkist te brengen. Sealink UK wordt verkocht aan de hoogste bieder. Hij moet be talen in baar geld en hij mag geen voorwaarden stellen. Glenn uit race WASHINGTON Senator John Glenn heeft besloten zich terug te trekken uit de race om de democratische no minatie voor het president schap, zo heeft een van zijn campagneleiders meegedeeld. In de tot op heden gehouden voorverkiezingen heeft Glenn het uiterst teleurstellend ge daan. Glenn milte vooral op het redelijke midden van de Amerikaanse kiezers. Hij be haalde echter geen enkele overwinning op zijn rivalen Hart en MondaJe en heeft nu al een campagneschuld van twee miljoen dollar. De Ken nedy's zijn overigens woedend op de manier waarop Hart de stijl van de vermoorde presi dent John Kennedy naaapt ANKARA Politieke gevan genen, die in hongerstaking waren in de militaire gevange nis in Diyarbakir (Zuidoost- -Turkije), hebben hun actie stopgezet nadat elf van hen waren overleden. Dit heeft een familielid van de gevange nen gisteren bekendgemaakt. De hongerstakers hebben naar verluidt niet bereikt dat de omstandigheden in de gevan genis, die ze de „hel van Diy arbakir" noemen, worden ver beterd. Ze hebben een ver geefse strijd gestreden, zo zei een zegsman in Ankara. De actie, die in januari begon, was eigenlijk een vervolg van een hongerstaking in september. Toen weigerden de gevange nen, voor het merendeel Koerden, 25 dagen lang eten. r Ifan onze correspondent Mare de Koninck) r^SHINGTON De tijd r t niet veraf meer dat a de Verenigde Staten de ;cutie van een ter dood oordeelde voor het UI st op de televisie zal lllrden getoond. Deze -ek is een verzoek van in Texas terechtgestel- moordenaar James Au- dat tv-opnamen van ijl executie zouden wor- i< gemaakt, nog afgewe- a| i. Maar alles wijst erop er in de nabije toe- 1 nst meer van dergelij- verzoeken komen en au; zullen worden inge- l7 ligd. 29-jarige James Autry %i in 1980 ter dood veroor- 3k)ld wegens het opzettelijk dschieten van een winkel koopster, waarbij ook nog i klant dodelijk werd ge- fietv en een tweede klant aar gewond. Autry, die al- a heeft volgehouden on- H»'dig te zijn, lag oktober [IBïg jaar al op de executie-ta- maar op het laatste mo- 1 ent kwam er toch uitstel. Af- open dinsdag werd hij als nog terechtgesteld via een do delijke injectie. Autry had gevraagd of zijn executie rechtstreeks op de te levisie kon worden uitgezon den, in de hoop dat zulks zou bijdragen tot afschaffing van de doodstraf in Amerika. De kwestie heeft een hevige dis cussie in de Amerikaanse nieuwsmedia uitgelokt over de wenselijkheid om „executies, net als vroeger, weer openbaar te maken". De laatste openbare terecht stelling in Texas was in 1923, toen 60.000 mensen kwamen kijken hoe veelvoudig moor denaar Roy Mitchell voor het gerechtsgebouw van het stadje Waco, werd opgehangen. Officier van justitie in Texas, Jim Mattox, is voorstander van de doodstraf en ook van het tonen ervan via de moder ne media. „Er wachten thans 1250 ter dood veroordeelden in de Verenigde Staten op vol trekking van het vonnis, nadat het hooggerechtshof in 1976 executies weer rechtsgeldig heeft verklaard. Dat feit al leen al heeft de discussie over de doodstraf weer hoog doen oplaaien. In deze situatie zal het als steeds onaanvaardbaar- der worden ervaren dat de mensen eigenlijk niet weten waar ze over praten, dat te rechtstellingen in het geniep worden uitgevoerd, achter dikke gevangenismuren en in het holst van de nacht". Mattox gaat ervan uit dat het al dan niet rechtstreeks uitzenden van executies een afschrikwekkende uitwerking zal hebben op potentiële moor denaars. Hij vindt ook dat uit zending vergezeld zou moeten gaan van beelden van het ge pleegde misdrijf, zodat het pu bliek de directe relatie tussen misdaad en straf krijgt voorge schoteld. Die relatie is veelal vervaagd, omdat vonnissen meestal pas vele jaren na het misdrijf worden voltrokken. Opmerkelijk is dat er onder de principiële tegenstanders in de VS van de doodstraf, ook veel voorstanders zijn van uitzen ding ervan op tv. Net als de te rechtgestelde James Autry zelf menen zij dat de „extreme smakeloosheid" van het idee om het evenement in alle huiskamers te brengen, het verzet tegen de doodstraf zal doen toenemen. „In Texas is 75 procent van de bevolking voor de doodstraf. Die moeten maar eens tonen of ze dapper genoeg zijn om te kijken naar waar ze voor zijn", zei een van de mensen die als getuigen bij de executie van Autry was uit- 700.000 man grondtroepen en tot 900.000 man als de lucht strijdkrachten worden mee gerekend. Krakers parkeermeter opgepakt LEIDEN De politie heeft gisteravond vier jongens van 16 en 17 jaar oud aangehou den, die een poging deden een parkeermeter open te breken. De politie werd door een voor bijganger gewaarschuwd. Drie van de vier konden ter plekke worden gepakt, de vierde werd twee uur later in zijn woning aangehouden. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071- 122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabe zorgd. genodigd en die het „walge lijk" had gevonden. De meeste „opiniemakers" in de VS waarschuwen echter dat executies op de beeldbuis nauwelijks een afschrikwek kende werking zullen hebben, zeker niet de klinische injec tie-methode. Men vreest dat een sensatiebelust publiek, dat enorm veel geweld op de beeldbuis gewend is, ook de meer spectaculaire methode zal willen zien, zoals de elec- trocutie en de ophanging, die nog altijd in een aantal deel staten worden toegepast. Voorts zou het idee dat ie mands terechtstelling door miljoenen zal worden gadege slagen, veel psychopatische geesten zoals moordenaars van presidenten en andere be roemdheden, juist aanmoedi gen om boze plannen uit te voeren. Velen denken ondanks deze tegenwerpingen dat de eerste uitzending van een executie „een kwestie van tijd" is, tenzij de doodstraf tijdig zou worden afgeschaft. Zestien tv-stations in Texas hadden al laten we ten dat ze het sterven van Ja mes Autry zouden hebben uit gezonden als de stemming in de bestuursraad van de staats gevangenis toevallig anders was uitgevallen.... Premier Martens lichtte gisteren zijn plannen op een persconfe rentie nader toe. schau Pact zou 180.000 meer bedragen dan Moskou opge eft. De Sovjet-Unie ontkent dit en stelt dat er een ruw evenwicht bestaat. Het wes ten zegt dat Moskou liegt. Moskou deed vorig jaar juni een poging het meningsver schil over de troepenaantal len te omzeilen. Het feit dat we het niet eens kunnen worden over de troepencij- fers, hoeft niet te betekenen, zo stelde het, dat we alvast geen overeenstemming kun nen bereiken over een gefa seerde troepenvermindering. Vooral niet als die troepente rugtrekking ook goed geveri fieerd kan worden. Daarom deed Moskou tegelijk enige concessies op het gebied van de verificatie, waarbij het in specties ter plekke niet ge heel uitsloot. Dat laatste was opmerkelijk omdat de Sow- jets zich altijd verzet hebben tegen „pottekijkers" op eigen grondgebied. Wat de gefa seerde troepenvermindering betrof, stelde Moskou voor in de eerste fase 13.000 Ameri kaanse militairen terug te trekken tegen 20.000 Sovjet- -troepen. Het westen stond afwijzend tegenover de Sov jet-voorstellen. Eerst moest er een oplossing komen voor de troepencijfers, zo stelt het, voordat gesproken kan wor den over het terugtrekken van troepen. De tegemoetko mingen op het gebied van de verificatie werden toege juicht, maar ze zijn „nog lang niet voldoende", aldus een Nederlandse diplomaat. Ook wil men dat Moskou in een eerste fase 30.000 troepen te rugtrekt in plaats van 20.000. Dat verschil is volgens het westen nodig als compensatie voor het feit dat de Ameri kaanse troepen moeten te rugkeren naar de andere kant van de Atlantische Oceaan en in tijd van crisis langer nodig hebben om weer terug te keren. Het overleg bleef dus vastzitten. Toch is er de afgelopen jaren op één punt wel overenstem- ming bereikt. Men is het eens dat aan beide zijden de sterkte in Centraal-Europa moet worden verminderd tot BAGDAD Het Iraakse leger heeft een deel van het kunstma tig aangelegde olie-eiland Madjnoun heroverd, dat sinds eind vorige maand na een reusachtig Iraans offensief werd bezet. Volgens een hoge Iraakse regeringsfunctionartis die anoniem wilde blijven heeft het Iraakse leger het eiland vijf dagen lang bestookt. Niettemin houden de Iraanse troepen nog wel stand. De Iraakse regering zou zich echter meer zorgen maken over de strijd die ten oosten van de stad Basra, de tweede stad van het land, gaande is. Over de verliezen waarover Irak in alle talen zwijgt, wordt in Bagdad gezegd dat de verhouding inzake het aantal gesneuvelden ligt bij een op honderd. Een Iraanse ayatol lah heeft in Londen toegegeven dat vrijwilligers van zestien jaar en jonger aan het oorlogsfront worden ingezet. „Als het vader land in gevaar is, is leeftijd niet van belang", aldus de ayatollah die Iraanse slachtoffers van de chemische oorlogvoering be zoekt. Leden van een onderzoekscomissie van de VN aan de lraans/1- raakse grens stuiten op een niet ontplofte bom die uiterst scha delijke chemische stoffen bevat. trent overigen uiterst terug houdend op. Een ander westers voorstel dat evenmin officieel bekend is gemaakt, komt erop neer dat de NAVO bereid zou zijn het aantal eenheden te tellen en niet meer het aantal mili tairen. Met deze formule zou men wellicht het menings verschil over de huidige troepenaantallen weg kun nen nemen omdat regimen ten of divisies gemakkelijker te tellen zijn dan personen. Een oplossing van het pro bleem over de exacte om vang van de troepen zou een grote vooruitgang kunnen betekenen. Want mede door deze kwestie is het MBFR-o- verleg nauwelijks verder ge komen sinds het meer dan tien jaar geleden begon. De verificatie, dat wil zeggen de controle op de naleving van eventuele verdragen, is een tweede obstakel. Het vraagstuk inzake de juis te omvang van de legers van het Warschau Pact raakt de MBFR-onderhandelingen in de kern. Het aantal troepen aan de zijde van het War N HAAG Oost en lst zijn vandaag voor eerst sinds december er direct met elkaar in prek over ontwape- Jg Dat gebeurt in de itenrijkse hoofdstad nen, waar in het Paleis "fburg het MBFR-troe- iverleg wordt hervat. Sarmee komt er weer beweging aan het Ïerhandelingsfront tus- de twee militaire blokken, nadat Moskou eind vorig jaar alle wa penbesprekingen met het westen beëindigde toen de plaatsing van de eerste nieuwe NAVO-raketten in Europa begon. Een eerste stap om de atmo sfeer tussen oost en west te verbeteren zou het Ameri kaanse voorstel kunnen zijn dat de Los Angeles Times eind vorige maand onthulde. Volgens de Amerikaanse krant hield het aanbod in dat het westen het oude me ningsverschil over het totaal aantal troepen van het War schau Pact in Europa voorlo pig buiten beschouwing zou laten. Het overleg zit daar al jaren op vast. In ruil daar voor zou Moskou bereid moeten zijn ter plekke meer controle toe te staan op een overeengekomen troepen vermindering. De NAVO in Brussel stelt zich hierom- UlTENHEER

Leidse Courant | 1984 | | pagina 13